Bureau Voedselvoorziening Zeeland. TERNEUZEN, 24 JULI 1940. DE HAVEN VAN HOOFDPLAAT WEER GEHEEL VRIJ. RECHTSZAKEN. UITBREIDING DER AMERIKAANSCHE VLOOT. President Roosevelt heeft Zaterdag de wet tot vlootuitbreiding onderteekend, die een be- drag van 4.600.000.000 dollar besehikbaar stelt voor den bouw van een zoogenaamde twee-oceanenvloot, welke tegen iedere denkbare combinatie opgewassen moet zijn. Het nieuwe vlootbouwprogramma moet in 1046 of 1947 ten uitvoer gelegd zijn en voor de eerste werkzaamheden heeft Roosevelt reeds 83 millioen dollar van het Congres ge- vraagd. Roosevelt heeft verder een wet ondertee kend, waarbij de beperkingen, die reeds gel- den voor politieke activiteit van personeel in bondsdienst, ook van toepassing waren ver klaard voor ambtenaren en beambten in dienst van de verschillende staten en gemeen- ten. De wet geldt bovendien voor alle per- sonen, die werkzaam zijn bij de uitvoering van bouwontwerpen, welke, al is het ook ge- deeltelijk, uit bondsmiddelen gefinancierd worden. Het is dezen menschen verboden, actief aan politieke campagnes deel te nemen of van hun betrekking gebruik te maken ran invloed op verkiezingen uit te oefenen. Ver der mogen particulieren bij verkiezingen een politieke partij niet meer dan 5000 dollar per jaar schenken. EEN PROEFMORILISATIE IN DE VER. STATEN? Vogens de New-York Herald Tribune heeft de leider van het centrale bureau voor de staatsmilities, generaal-majoor Williams, 'n proefmobilisatie in het uitzicht gesteld van de geheele militie der 48 staten, welke een sterkte heeft van 235.000 man met 16.000 officieren. Als tijdstip voor deze mobilisatie is 1 October opgegeven. Een machtigings- wet, waarbij zulk een maatregel in tijd van vrede toegestaan zou zijn, is thans bij het Congres in behandeling. Generaal-majoor Williams heeft meegedeeld, dat de staats milities onder de wapens zullen worden ge- roepen voor de oefening van het volksleger, dat president Roosevelt heeft ontworpen. In dit verband meldt de New-York Herald Tri bune, dat talrijke officieren der militie hier- van tegenstanders zijn, omdat de Vereenigde Staten een millioenenleger niet noodig heb- ben, indien de vloot ten voile haar taak ver- vult en den vijand verwijderd houdt van de Amerikaansche kusten. DE PETROLEUMVOORZIENING VAN ENGELAND. De militaire deskundige van de New-York Post, Fletcher Pratt, heeft een artikel ge- schreven over den petroleuminvoer van Engeland. Hij is van meening, dat door de activiteit van Italie in de Middellandsche Zee de voor Engeland noodzakelijke olietoevoer zeer sterk wordt belemmerd, daar Engeland het grootste gedeelte van de petroleum uit Mesopotamie via de Middellandsche Zee be- trekt. Deze waterweg is echter thans voor de Britsche tankschepen nauwelijks meer te bevaren. Engeland moet derhalve de olie uit Mesopotamie om Afrika heen vervoeren. Deze weg is zesmaal zoo lang en daarom heeft Engeland, om den olietoevoer op het vroe- gere peil te handhaven, ten minste zesmaal zooveel tankschepen noodig. Over zoo'n aan- tal tankschepen beschikt Engeland echter niet meer. Pratt is van meening, dat het acute gebrek aan petroleum, waardoor Engeland getroffen wordt, een niet te onderschatten gevaar voor het eilandenrijk beteekent. (D.N.B.) 11XTLH1 EN MUSSOLINI WISSELEN TELEGRAMMEN. Mussolini heeft den Fiihrer het volgende telegram gezonden: ,,De woorden van Uwe groote Rijksdagrede zijn regelrecht tot het hart van het Italiaansche volk gegaan. Ik dank U en ik zeg U opnieuw, dat het Italiaan sche volk, wat ook komen mag, met het Uwe zal marcheeren tot aan het einde, d.w.z. tot de overwinning". De Fiihrer heeft hierop het volgende tele gram van dank gezonden: ,.Ik dank U, Duce, voor Uw vriendschap- pelijk telegram. Vereend in onze wereldbe- schouwing en verbonden in de kracht van onze wapens, zullen het fascistische Italie en 't nationaal-socialistische Duitschland de vrij- heid voor onze volken zegevierend veroveren". TEGENSTAND VAN ENGELAND NUTTE- LOOS, ALDUS EEN AMERIKAANSCH OORDEEL. De correspondent van het weekblad Colliers, Frank Gervasi, die met de Dixie Clipper uit Lissabon te New York is aangekomen, heeft verklaard, dat Engeland zonder eenige kans tegenover een Duitschen aanval staat en tot geen succes belovenden tegenstand in staat is. Ieder, die eenmaal een Duitschen bom- aanval heeft medegemaakt, moet hiervan overtuigd zijn. Er bestaat geen land, dat aan dergelijke aanvallen tegenstand kan bieden. Ook bij de beste bewapening kan men van Engeland een tegenstand van ten hoogste ddn of twee maanden verwachten. Zooals de zaak op het oogenblik staat is iedere tegenstand nutteloos. (D.N.B.) DE TOESTAND IN FRANSCH NOORD-AFRIKA. Voce d'ltalia houdt zich in een artikel bezig met den toestand in Fransch Noord-Afrika en wel voomamelijk in Tunis. Fransch Noord-Afrika, zoo schrijft het blad, is een soort dominion geworden, waar autoriteiten en particulieren zich in een iso- lationistische atmosfeer bewegen. De be- velen der regeering te Vichy ten spijt regeeren de Fransche autoriteiten vooral in Tunis naar eigen goeddunken, hetgeen voomamelijk tot uiting komt in de hevigste onderdrukkingen en vervolgingen van de Italiaansche kolonie. Daar heerscht bij de Fransche autoriteiten thans nog dezelfde vijandige stemming tegen over Italie, als voor en tijdens den oorlog. Het is duidelijk te merken, dat Frankrijk in Tunis met de wapenstilstandsvoorwaarden hetzelfde spel wil spelen als eens met de con- ventie van 1896. DE KATHEDRAAL VAN REIMS IS ONBESCHADIGD. Tegenover een vertegenwoordiger van de Jour-Echo de Paris heeft de burgemeester van Reims verklaard, dat, anders dan van zekere zijde beweerd is, de kathedraal ge- durende den oorlog geen schade heeft ge- leden. MALTA ZWAAR GEBOMBARIDEERD. Het 42ste legerbericht van het Italiaansche algemeen hoofdkwartier, dat Zondag is uit- gegeven, luidt als volgtj Onze vliegtuigen hebben bij een nachtelijk bombardement van geringe hoogte een tor- pedofabriek op Malta doeltreffend met bom- men bestookt, waardoor geweldige branden ontstonden. Al onze vliegtuigen keerden be- houden op hun basis terug. In Noord-Afrika werd- een Britsch vlieg- tuig neergehaald en de bemanning, bestaan- de uit drie personen, gevangen genomen. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen doeltreffende bombardementen uitgevoerd op de vliegtuigbasis van Buna (Kenya), op de vlootbasis van Berbera en op de vijandelijke stellingen in het gebied van Koerkoemin in den Engelsch-Egyptischen Soedan. Een van onze vliegtuigen keerde niet terug. Gmtrent het bombardement op de torpedo- fabriek van Calafram op het eiland Malta meldt de speciale luchtvaartcorrespondent van Stefani nog de volgende bijzonderhedenDe actie, die met verscheidene verkenningsvluch- ten was voorbereid, werd in den nacht bij voile maan uitgevoerd. De Italiaansche bom- menwerpers verschenen bij verrassing boven hun doel. Ondanks het hevige vuren van het luchtafweergeschut, dat terstond in werking kwam, werden de fabriek en de torpedo- opslagplaats door voltreffers geraakt, zooals de gemaakte foto's bewijzen. Op den terug- tocht konden de bommenwerpers nog op ver- ren afstand de vlammen zien van den brand, die in de fabriek was uitgebroken. Eenige uren later, in den vroegen ochtend werd een bommenwerper bij een nieuwen Italiaanschen luchtaanval op Malta door een projectiel van het luchtdoelg.eschut getroffen. Hoewel twee van de drie motoren buiten wer king werden gesteld, wist de bestuurder de machine nog tot bij de Siciliaansche kust te brengen, waar hij op het water daalde. Spoe- dig was een Italiaansch watervliegtuig ter plaatse, dat de bemanning aan boord nam. Toen de bemanning van den bommenwerper op het water ronddreef, werd zij door een Engelsch vliegtuig beschoten. Het Engelsche vliegtuig werd aangevallen door twee Ita liaansche jagers en stortte brandend neer. UITDIJING VAN DE SOWJET-UNIE. In zijn rede Van Vrijdagavond heeft, schrijft de N. R. Crt., Hitler ten aanzien van de be- trekkingen tusschen Duitschland en de Sow jetunie geconstateerd, dat deze definitief be- paald zijn. Men was gekomen tot een nuch- tere vaststelling der belangen, ten einde eens en voor altijd duidelijk te maken, wat Duitsch land voor zijn toekomst als belangengebied meent te moeten beschouwen en wat omge- keerd Rusland voor zijn bestaan belangrijk acht. Volgens deze duidelijke afbakening van de wederzijdsche belangengebieden was de nieuwe regeling van de betrekkingen tusschen de twee grootste Europeesche staten getrof fen. Alle hoop, dat in het kader daarvan nieuwe spanningen zouden kunnen optreden, was kinderachtig. Noch Duitschland, noch Rusland hadden stappen gedaan, welke het buiten zijn belangengebied brachten. Wanneer men dus thans vemeemt, dat twee Oostzeelanden, Litauen en Letland, zich tot Sowjetrepubliek hebben uitgeroepen, terwijl het derde, iBstland, deze kwestie ook in het pas gekozen parlement aan de orde heeft ge steld, dan behoeven deze berichten geen nieuwe opschudding te wekken. Engeland heeft wel wat anders te doen, dan zich zijn belangstel- ling voor de lOostzee-vraagstukken van twin- tig jaar geleden te herinneren. En uit Duit schen mond heeft men het nu nog eens uit- drukkelijk bevestigd gehoord, dat de belan- gengrens tilsschen Duitschland en de Sowjet- unie duidelijk getrokken is eri geen van beide totdusver neiging heeft vertoond om haar te overtreden. Toen trouwens de Sowjetunie in den zomer van het vorige jaar de gelegenheid kreeg om vooruitgeschoven stellingen in de Oostzeelan den te vestigen, liet de verdere ontwikkeling zich wel .reeds voorzien. Toen reeds hebben we er op deze plaats op gewezen, dat nu een maal een belangengrens getrokken was, waar door de Oostzeelanden binnen de Sowjetsfeer waren komen te iiggen, deze landen zich niet aan verdere inwerking van den Sowjetinvloed zouden kunnien onttrekken. Een formeele annexatie was daartoe niet noodig. Bvenals later het nationaal-socialistische Duitschland, heeft ook Sowjet-Rusland aan de geleidelijke omwerking van het gebied van zijn belang- stelling meer waarde gehecht dan aan recht- streeksche veroveringen en de geheele latere geschiedenis heeft ook wel bewezen, dat on der de zich Voltooiende ontwikkeling van tech- niek en verkeer tusschen groote en kleine mogendheden een samenleving is ontstaan, waarin het pverwicht van de groote zich veel- eer organisch laat gelden, dan dat het zich formeel hoeft door te zetten. De formalitei- ten regelen zich dan wel vanzelf. Nochtans heeft de snelle voortgang van de intemationale gebeurtenissen de Sowjetunie onlangs genoopt om den pas, waarin de Oost zeelanden hun toenadering tot den Oosterbuur voltrokken, nog te verhaasten. Men herin- nert zich, dat de Sowjetunie zich een maand geleden erover heeft beklaagd, dat de buiten- landsche politiek van de Oostzeelanden, met name de politiek van versterking van hun on- derlinge band, in strijd gekomen was met de verleden jaar gesloten verdragen van weder- zijdsehen bijstand. De Sowjetregeering heeft bij deze gelegenheid aanmerkelijke uitbreiding bedongen van haar recht tot bezetting van strategische punten en tevens het optreden van nieuwe regeeringen geeischt, die in staat waren de voorwaarden van de bestaande ver dragen eerlijk na te komen. Zelve heeft zij aan de totstandkoming van deze regeeringen naarstig medegewerkt, door bemiddeling van leden van den raad van volkscommissarissen, die zich naar de Baltische hoofdsteden heb ben gespoed. Sindsdien heeft zich de ontwikkeling, voor de buitenwereld Vrijwel onopgemerkt, maar daarom niet minder intensief Voortgezet. In enkele dagen tijds was de bezetting van de landen een feit. Spoedig zaten ook de nieuwe regeeringen in elkaar, waarbij in sommige ge- vallen tot arrestatie van oude bewindslieden is overgegaan. De parlementen werden ont- bonden, nieuwe verkiezingen uitgeschreven, die onlangs ook gehouden zijn en waarbij een eenheidslijst, op de samenstelling waarvan de communisten overwegenden invloed gehad hadden, negen tienden van de stemmen der bevolking op zich vereenigde. Reeds voordien had het gerueht geloopen, dat de Oostzeelanden door de Sowjetunie zou den worden „ingelijfd", zooals United Press het in een telegram uitdrukte. Het besluit, waarbij de Opperste Raad van de Sowjetunie de Oostzeelanden in haar samenstelling op- neemt, moet nog volgen, maar het besluit tot toetreding van de staten zelf is nu een feit of staat op het punt een feit te worden. Even- als dat ook het geval was, toen Westelijk Wit- Rusland en de Westelijke Oekraine zich na het uiteenvallen van Polen bij de Sowjetunie aansloten, zijn deze besluiten gepaard gegaan met regelingen van het agrarische vraagstuk en de onteigening van groote banken en fabrieken. Bijzonderheden omtrent een en an- der ontbreken nog, maar men mag aannemen, dat het ook hier, evenals kort geleden in West-Wit-Rusland en de Westelijke Oekraine, overgangsmaatregelen zijn, bestemd om de schokken op te vangen van dezen snellen over- gang van burgerlijke republieken tot het Sowjet-regiem. REKLEMMEND ANTWOORD. Niet Churchill, maar Halifax heeft Maan- dagavond in een radiorede tot het Britsche Rijk en de Vereenigde Staten het eerste ant- woord van de Engelsche regeering op de rede van Hitler en het daarin vervatte beroep op het gezonde verstand laten hooren. Dat zou een reden kunnen zijn, om dit antwoord nog niet als definitief op te vatten. Wanneer de leider van het eene land de meest repressen- tatieve plaats uitkiest om zijn inzichten te verkondigen, dan is het niet meer dan een kwestie van hoffelijkheid, wanneer het ant woord door den verantwoordelijken leider van het andere land, eveneens van een represen- tatieve plaats gegeven wordt. Maar wanneer na de vorige rede van den Fiihrer Chamberlain tenminste in het Lager- huis gekomen is om zijn weigering om over vrede te praten een viorm te geven, waarvan Hitler thans zeide, dat hij er zich voor het oog van de wereld door bespuwd gevoeld had, dan is het niet uitgesloten, dat Churchill dit- maal zijn geringschatting voor de woorden van zijn tegenstander tot uiting heeft willen brengen, .door het antwoord te leggen in den mond van zijn minister van buitenlandsche zaken, sprekend bij een officieuze gelegenheid. Engeland heeft den oorlog nooit gewild, aldus heeft Halifax gesproken, en het wenscht ook niet, dat de oorlog langer dan noodzake- lijk wordt voortgezet. Maar terwijl 'Hitler thans, gelijk trouwens reeds op 6 October, verklaard heeft geen reden te zien tot voort- zetting van dezen strijd, waarvan hij ook het uitbreken onnoodig heeft geoordeeld, is de Engelsche regeering van andere meening. Engeland wenscht zijn eigen leven te leven, vervolgde Halifax. „Wij willen een Godsdienst en een vereering van God zooals het ons be- lieft. De volkeren van het Britsche gemeene- best zullen nooit de nieuwe wereld van Hitler aanvaarden." Engeland wenscht zijn eigen leven te leven. Het is een troebele formule, ontoereikend om het Engelsche standpunt duidelijk te maken, zooals het Duitsche streven, dat op het te niet doen van den vrede van Versailles en de schepping van voldoende Duitsche levens- ruimte gericht was, in zijn wezenlijke trekken steeds duidelijker is geweest. Ja maar, dat is dan de meest voor de hand liggende opmer- kmg, dat is nu ook juist hetgeen het Derde Rijk Engeland nimmer heeft misgund. Nog Vrijdagavond heeft Hitler eraan herinnerd, hoe gaarne hij het door hem nagestreefde her- stel van Duitschland's vrijheid en eer had laten steunen op twee zuilen van buitenland sche politiek, zijnde vriendschap met Enge land en vriendschap met Italie. Hitler heeft zelfs op een oogenblik, dat de loop der ge beurtenissen zich al vervaarlijk begon te ver- snellen, nog een aanbod gedaan tot waarbor- ging van het Britsche Rijk, dat wanneer men zich toentertijd, met voorkennis van de toe komst, rekenschap had kunnen geven van de kracht der Duitsche wapenen, wellicht niet zoo hooghartig ontvangen zou zijn, als het ge val is geweest. En in den laatsten tijd is het opnieuw uitgesproken, dat het Duitsche Rijk het voortbestaan van het Engelsche imperium met zijn aspiraties niet onvereenigbaar acht Wanneer Engeland zich dan ook bij monde van Halifax beroept op zijn wensch zijn eigen leven te leven, dan moet men dit wel lezen in samenhang met die andere uitspraak, dat de volkeren van het gemeenebest nooit de nieuwe wereld van Hitler zullen aanvaarden". Dat valt nog te bezien, zou men zoo zeggen wan neer men bedenkt. dat Engeland vlak bij huis in Ierland, een volk heeft, dat met hardnek- kigheid zijn recht verdedigd om neutraal te blijven in den tusschen het Engelsche wereld- njk en het opstrevende Duitschland aange- vangen strijd; wanneer men ziet, dat in Zuid- Afnka de oorlogspartij alle list van den slim- men Smuts behoeft om de vredespartij van Hertzog in bedwang te kunnen houden; wan- neer men overweegt, dat Indie zijn hulp aan het Britsche rijk afhankelijk maakt van een toezegging van onafhankelijkheid, welke het nog steeds niet verkregen heeft en dat een bondgenoot als Egypte al te hoorbaar met de ketenen van zijn verplichtingen rammelt om den mdruk van trouw en aanhankelijkheid te kunnen maken. Maar bovendien: ook de nieuwe wereld van Hitler"' heeft een inho'ud die het onbegrijpelijk zou voelen in zijn vrij heid om zijn eigen leven te leven, wanneer dat met beteekende, dat Engeland inderdaad met voldoende heeft aan zijn imperium, maar ook thans nog niet zonder strijd, en een wanhopigen strijd, waarin alles op het spel moet worden gezet de overmacht, welke het tot voor kort in de zaken van het Euro peesche vasteland heeft kunnen oefenen wil prijsgeven. Halifax heeft het beroep van Hitler op het gezonde verstand als een dreigement bestem- Pe u tf opmerkelijke van de jongste rede van Hitler is juist geweest, dat de toon van dreigement er vrijwel geheel aan ontbrak op een oogenblik na, toen Hitler zeide, dat het antwoord van Duitschland op den door En geland sedert eenige weken gevoerden lucht- oorlog nog niet begonnen was. In de positie waarin Duitschland als gevolg van zijn snei Devochten overwinningen verkeert, kon Hit ler zich veroorloven een in de beslissende pas sages objectief bredeneerenden toon aan te slaan, die veeleer als een waarschuwing klonk, een zeer emstig gemeende waarschuwing bo vendien, omdat men wel degelijk den indruk kreeg, dat het Duitsche Rijk ook nu nog het voortbestaan van het Britsche imperium een groot belang acht, juist voor de orde, welke het beoogt te vestigen. Dat kan men ook nu nog aflezen uit woorden, als de Deutsche All- gemeine Zeitung schrijft, over een nieuw Kuropa, sterk genoeg, om ook het gat op te vullen, dat zou ontstaan door de uitschakelinsr van de Engelsche macht. Goed, het Britsche Rijk moet tenslotte zijn eigen politiek bepalen. Het heeft het recht om zijn eigen aspiraties te formuleeren en naar de verwezenlijking daarvan te streven met de middelen, waarover het beschikt. Maar be schikt het daartoe thans nog over de midde-. lenj? Halifax beweerde Maandagavond dat de volkeren bidden, dat de Duitsche aanvallen op de verdedigingswerken van Engeland zullen stranden. Misschien zijn er zulke volkeren misschien is het waar, dat zij, in de termino- ,°glVan Halifax' ..reikhalzend uitzien naar den dag, dat wij een uitval uit onze vesting doen en Hitler slag voor slag terug geven". Het zouden volkeren zijn, die nog weinig uit het verloop van dezen oorlog geleerd hebben, maar waarschijnlijk toch wel zooveel, dat zij met zonder aarzeling geloof zullen slaan aan Halifax woorden, dat Engeland hen zeker niet zal teleurstellen. Tot dusver is de wereld er slechts getuige van geweest, dat Engeland slag voor slag bin nen zijn vesting teruggedreven is. En wat voor een vesting? Van een „Churchill-linie" hoort men de laatste dagen gewagen. Wat een op- pervlakkigheid van benaming alweer, wan neer men bedenkt, dat de verdediging van Engeland dan toch opgebouwd moet zijn op de in dezen oorlog opgedane ervaring, dat dit geen oorlog meer is, die op linies wordt uit- gevochten. De ,,Churchill-linie" zal geen Ma- ginotlinie zijn, voor de inrichting waarvan ook geen tijd meer zou zijn geweest. Het zal een verdedigingsstelsel zijn, dat rekening houdt met de versche oorlogsenvaring. Maar zoolang de fantasie nog zoo traag blijft, dat zij geen andere benaming dan de „zus-en-zoo-linie" vinden kan, is nog altijd niet te zien, hoe zij een werkelijk doeltreffende verdediging tegen de Duitsche vemietigingsleer moet hebben gevonden. Want met de prijsgave van Londen aan de verwoesting komt men er niet. Indien dit de som zou zijn, welke men zou willen betalen voor het profijt, dat Engeland verwacht van zijn voortdurende luchtacties boven een ge bied dat door zijn uitgestrektheid reeds tot een weinig doeltreffende spreiding dwingt, waarbij in de meeste gevallen de nacht de trefkans nog aanzienlijk vermindert, dan wordt een poover resultaat w61 duur betaald. Laat het zijn, dat de Engelsche luchtaanval- len zich in hun voile kracht eerst boven het West-Duitsche gebied ontladen. Zelfs dan kunnen de resultaten, naar verhouding van de ervaringen, welke wij in eigen omgeving op- doen, de verwoesting van Londen niet waard zijn. En.wanneer men dan bedenke, dat het bij de verwoesting van Londen, een onafzienbaar leed voor millioenen menschen, gejijk Hitler heeft gezegd, niet blijven zal, maar dat deze de symbolische inzet is van het lot van het geheele Engelsche wereldrijk, dan vraagt men zich af, of Halifax werkelijk het laatste woord gesproken heeft, of Engeland, het Engelsche volk, werkelijk zoo onmachtig, zoo ongezind is om zich in een nieuwe wereldconstellatie in te denken, dat er zelfs niemand is om het woord van hem over te nemen, geen orgaan en geen „HET ENGELSCHE ANTWOORD" WAS: TAL VAN BOMAANVALLEN OP DUTTSOHE STEDEN EN DORPEN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Uit een zorg- vuldige registratie van de vijandelijke lucht- bombardementen van den laatsten tijd, blijkt dat de Britsche luchtmacht haar aanvallen op niet-militaire doelen sedert Vrijdag, den dag van de rede van den Fiihrer, verveel- voudigd heeft. Groot was het aantal gewor- pen bommen en daarmede is geen verhouding staand de geringe militaire schade. Het is duidelijk te zien, dat de vijand er op uit is, de Duitsche burgerbevolking te treffen. Tal rijke Duitsche plaatsjes, open steden en dor- pen zijn de laatste dagen herhaaldelijk aan gevallen. Zoo zijn in den nacht van 20 op 21 Juli bommen geworpen in de binnenstad van Wismar en eveneens in den daarop volgen- den nacht. Daarbij waren 5 dooden en 20 zwaargewonden te betreuren. De stad Bre men heeft een der laatste nachten krachtige aanvallen op verscheidene woonwijken te ver- duren gehad. Drie dooden en drie zwaarge wonden vielen aan den Britsehen aanval ten offer. Vele badplaatsen op de Duitsche Noord- zee-eilanden zijn het doelwit van zinnelooze bombardementen geweest. Ook de stad Hamburg is in den nacht van 20 op 21 Juli aangevallen. In woonwijken en dicht bevolk- te stadsdeelen kwamen bommen terecht. In het naburige Pinneberg werd het ziekenhuis bescjaadigd. Ook boven de steden Paderborn, Hagen en Bochun hebben herhaalde malen vijandelijke vliegers gevlogen, die meedoogen- looze aanvallen op burgerlijke doelen onder- namen. In Schwerin werden vier mannen, drie vrouwen en drie kinderen door Engel sche bommen gedood. Talrijke gewonden zijn te betreuren. In Wllhelmshaven werden het crematorium en een lijkenhuis vernield. Het verdient opmerking, dat de vijandelijke vlie gers, alvorens zij hun bommen wierpen, tal rijke lichtfakkels gebruikten, waardoor zij ondubbelzinnig hadden kunnen vaststellen, dat zij geen militaire doelen voor zich hadden. De stad Kassel is in den nacht van 21 op 22 Juli eveneens het doelwit van vijandelijke aanvallen geweest. Ook hier werkte de vijand met een aanzienlijk aantal lichtfak kels. Desondanks kwamen alle bommen terecht op niet-militaire doelen in de woon wijken en tuinen. O.a. zijn hier wagens van den geneeskundigen dienst getroffen. Daaren- boven werden de Landkreis Kassel en de na burige gouw Hannover-Zuid door Engelsche bombardementen geteisterd. Op vele plaat- sen, en wel boerendorpjes, werden vijandelijke bommen geworpen. Van Duitsche zijde wordt vastgesteld: Nog in den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben de Engelschen het grootmoedige aanbod van den Fiihrer beantwoord, door in nog grooter getale vliegtuigen naar het Duitsche rijks- gebied te zenden. Ze hebben nog meer dan voorheen op misdadige wijze hun bomaanval- len op de burgerbevolking gericht en open steden, boerendorpen, gehuchten, lazaretten en scholen als doelwit gekozen. Deze opzet blijkt hieruit, dat de laatste nachten bijzon- der helder waren en den Engelschen vliegers goed zicht boden. Bovendien hebben de Engelschen een groot aantal lichtfakkels uitgeworpen, die hun geen twijfel erover konden laten, dat zij zich boven open steden, boven woonwijken en dorpen bevonden. Geen enkel noemenswaardig mili- tair doel hebben zij in den loop der laatste nachtelijke vluchten getroffen. Wij zijn er van overtuigd, dat zij hiemaar niet gezocht hebben. Uit den geheelen opzet en de wijze van uitvoering der Britsche luchtaanvallen blijkt, dat Churchill het Duitsche yolk wil laten zien, hoe hij zich het antwoord op de vredesdaad van den Fiihrer denkt. Het is moord op Duitsche vrouwen en kinderen, ver woesting yan vreedzame Duitsche steden en dorpen. De Duitsche pers over dit, zooals zij schrijven, antwoord van Churchill". De Duitsche bladen, aldus het D.N.B. uit iBerlijn, wijden Dinsdgg- op de frontpagiina veel aandacht aan het bericht, dat het Engel sche luchtwapen zijn aanvallen op niet-mili taire doeleinden sedert de jongste Rijksdag rede van den Fiihrer heeft verveelvoudigd, waarbij ook onder vrouwen en kinderen tal rijke slachtoffers zijn gevallen. In scherpe commentaren stellen de bladen dit „antwoord van Churchill" als een misdaad aan de kaak. Was het reeds tevoren gebruik bij de Royal Air Force, zoo schrijft de Berliner Borsen- Zeitung, om gevaarlrjke militaire doelen te vermijden en in plaats daarvan groepen woon- huizen, hospitalen of Duitsche reddingsvlieg- tuigen op de korrel te nemen, dit gebruik is thans klaarblijkelijk tot systeem verheven. Het doel is duidelijk: men hoopt het Duit sche volk door systematische moordterreur murw te kunnen maken en het te kunnen doen gelooven, dat deze des nachts neerge- worpen bommen een teeken geven van Brit sche kracht. Alsof niet ieder mensch in Duitsche gouwen wist hoe het gesteld is met Engelands militaire positie, met de kansen van het Engelsche luchtwapen tegenover de aan overwinningen gewende Duitsche eska- ders. Alsof niet iedere Duitsche soldaat of burger, man of vrouw, op ieder oogenblik be- reid was voor Fiihrer en volk het laatste offer te brengen. Aan degenen, die in Londen ge looven de menschelijkheid van een van de overwinning zekeren en toch tot vrede be- reiden tegenstander te kunnen beantwoorden met onmenschelijke misdaden, moge gezegd worden, dat zij zich met hun amokloopen op het eigen zwaard storten. Brutale hoon, grove beleedigingen, pogingen tot een syste matische moordterreur, dat is het antwoord van Engeland op het grootmoedige aanbod van den Fiihrer. Wanneer het den heer Chur chill werkelijk te doen was om het Engelsche volk, dan zou hij zich nooit hebben laten overhalen tot de waanzinnige onderneming om Duitschland op zoo nietswaardige wijze te provoceeren. Overal in het buitenland, zoo verklaart de Deutsche Allgemeine Zeitung is het woord van Adolf Hitler gewaardeerd als het groot moedige aanbod van een man, die na zijn weergalooze overwinning deze taal nooit had behoeven te spreken. Churchill alleen heeft anders geantwoord dan het veelstemmige koor uit alle overige landen. Hij heeft aller- eerst zijn persorganen aangemoedigd om lui- der dan ooit op te ruien. En nu heeft hij zijn achtelijke misdaden tegenover Duitsche woon wijken in versterkte mate geensceneerd. Zoo antwoordt dus de Britsche premier op een aanbod, dat uitdrukkelijk was gekenmerkt als een broep op het verstand. Wat het En gelsche volk over deze wijze van gebruik van het verstand denkt, wordt de wereld ver- zwegen. SLUITINGSUUR VOOR CAFE'S. Met ingang van heden is het sluitingsuur voor cafd's bepaald op half elf uur, terwijl men zich tot 11 uur op straat mag begeven. MACHINESCHRIJVEN. Voor het examen machineschrijven, diplo ma C (hoogste snelheidsdiploma) van het In- stituut Rients Bait te Den Haag slaagden dezer dagen mej. A. van Riet en de heer P. Smolders, beiden te Temeuzen, terwijl voor diploma A slaagde de heer A. Bonte te Ter- neuzen. OOK DE BOOT WALSOORDEN—HANSWEERT VAART WEER. Met ingang van j.l. Dinsdag is ook het veer WalsoordenHansweert weer in exploi- tatie gekomen. Volgens mededeeling van Gedep. Staten van Zeeland, zal, voor zoover en tot zoolang zulks mogelijk zal blijken, de boot van Walsoorden vertrekken te 7,40, 10,40. 13,40, 16,40 en 19,20 en van Hansweert ver trekken te 9,10, 12,10, 15,10, 18,10 en 21,40. TELEFOONVERBOD OPGEHEVEN. Nadat Zeeuwsch-Vlaanderen als gevolg van een bevel van den militairen commandant sinds Zondag van het gebruik der telefoon was verstoken geweest, is dit verbod Dinsdag- namiddag opgeheven en is door den tech- nischjen dienst van de telefoon weer begonnen met het herstellen der verbindingen met de abonne's. Vooral voor handel en bedrijf is het een voorrecht, dat de storing in het verkeer spoedig is opgeheven, want vooral bij het spaarzame postverkeer werd het gemis van het gebruik der telefoon in ons ten opzichte van het overig deel van ons land excentrisch gelegen gebied door de betrokkenen zeer diep gevoeld en veroorzaakte dit heel wat stag- natie. Eenige dagen geleden werd de voor de haven tot zinken gebrachte Roode Kruisboot, volgens de Pr. Z. Crt., gelicht en naar elders vervoerd, waarmede de ingang van de haven vrij kwam. Hiermede waren de in de haven liggende schepen nog niet gebaat, daar deze nog ingesloten waren door eenige schepen, welke totaal vernield en in hun geheel niet te verwijderen Waren. In den loop der vorige week zijn deze midden door gebrand en Don- derdag is een bergingsfirma uit Rotterdam met de bok .Giraffe" begonnen de stukken op te ruimen, waarmede deze Vrijdagmiddag ge- reed was. Hiermede waren de schippers uit hun geVangenschap verlost. Spoedig hoorde men de motoren draaien en geen tien minuten later bevonden zij zich in het ruime sop, om te trachten elders weer een reisje te bemach- tigen, wat him na een gedwongen rustperiode van ruim twee maanden voorzeker weer wel- kom zal zijn. EXTRA TOEWUZING VAN ZEMELEN. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt hierbij bekend, dat de rund- veehouders alsnog in de gelegenheid kunnen worden gesteld, om een kleine hoeveelheid zemelen af te nemen. Rundveehouders die voor een "kwantum zemelen in aanmerking wenschen te komen, dienen zich v66r Zaterdag 27 Juli a.s. bij hun plaatselijke secretaris te vervoegen en aldaar opgave te doen van het kwantum zemelen, hetwelk zij wenschen te betrekken. ARRONDISSEMENTS-REGHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van Dinsdag 23 Juli 1940. Het volgende vonnis werd uitgesproken: C. P. F., oud 38 j., klein-landbouwer te Cadzand, verdacht van diefstal gepleegd te Cadzand op 19 Mei 1940 is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met aftrek voor- arrest tot aan de uitspraak. De volgende zaak werd behandeld: Verdacht van diefstal van een paar vaten en een hoeveelheid hout, gepleegd te Breskens op of omstreeks 12 Juni 1940 stond terecht de 67-jarige sluiswachter J. de V. te Breskens. Verdachte door den President gehoord geeft in 't algemeen de feiten wel toe. De Officier eischte 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Kuipers trad in deze zaak als ver- dediger op. Pleiter betoogde, dat de verdachte een be- hoorlijken staat van dienst heeft. Hij heeft 35 jaar trouw zijn werk gedaan. Tegen J. Aug. a.s. kreeg hij eervol ontslag. Verdachte heeft 44 jaar geleden een kleine veroordeeling gehad, maar dit kan gevoegelijk buiten be- schouwing blijven. Hij heeft het betwist hout niet weggenomen. Alleen heeft hij slechts het vlot gesloopt, maar het hout bleef ter plaatse Iiggen. Verdachte kan dus niet we- gens ,,wegneming" veroordeeld worden. Hoog- stens wegens vemieling of zaakbeschadiging. Verdediger vraagt dan ook vrijspraak, subs. Clemen tie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3