Voedt Uw huid 'snachts met Purol Buitenland want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2X per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels enuitslag verdwijnen er door. Tube 45, Doos 60—30 ct. (Ingez. Med.) I»E HERVATHNG VAN DE KUSTVAABT. In verband met de hervatting van de vaart op de Oostzee met kustvaartuigen deelt het rijksbureau zeescbeepvaart het volgende mede. iHet uitvaren van schepen is zonder ver- gunning van het rijksbureau zeescheepvaart niet toegestaan. Deze vergunning kan onder bepaalde voorwaarden worden verleend. Tot deze voorwaarden behoort, dat de reeder of kapitein-eigenaar aangesloten is hetzij bij den bond van werkgevers in het kustvaartbedrijf in Rotterdam, hetzij bij het bureau van de centrale Groninger kustvaart-organisatie. Deze laatste organisatie wordt eerstdaags op- gericht: intusschen kan men zich voorloopig aansluiten door inschrijving bij het rijks bureau zeescheepvaart, dat gevestigd is Bezui- denhout 30, 's-Gra venhage De bevrachting van de kustvaartuigen in uitgaande zoowel als in thuiskomende rich- ting geschiedt centraal bij' het rijksbureau zeescheepvaart c.q. bij het centraal-bevrach- tingbureau voor de kustvaart. De oprichting van dit bureau verkeert eveneens in verge- vorderden staat van voorbereidihg. Het ligt niet in de bedoeling de scheeps- en vracht- makelaars uit te schakelen. Van de totstandkoming van de centrale Groninger kustvaart-organisatie en het cen- traal-bevrachtingsbureau voor de kustvaart zal binnenkort mededeeling worden gedaan. EENVO UI>I GER MENU'S IN RESTAURANTS ENZ. Naar het Alg. Hbl. vemeemt is hitmen af- zienbaren tijd in hotels, restaurants en pen sions een vereenvoudiging. van de menu's te verwachten. Op dit gebied zal het Rijksbu reau voor hotel-, cafd- en pensionbedrijf richt- lijnen geven, waarbij het zich door deskun- digen zal laten voorlichten. Eenvoudiger menu's bestaan reeds geruimen tijd in Duitschland en zijn ook in Engeland en Frankrijk ingevoerd. DE NEDERLANDSCHE POLITIE VERVULT HAAR T AAh IN VOT.T.FV OMVANG. Van bevoegde zijde wordt het navolgende onder de aandacht der N. R. Crt. gebracht. Bij een deel van het publiek en vermoede- lijk tengevolge daarvan ook bij eenige politie- functionarissen heeft zij het ook tot heden in geringe mate de meening post gevat, dat de Nederlandsche politie grootendeels zou zijn uitgeschakeld. Niets is minder juist. Nog steeds vervult de Nederlandsche rijks- en gemeentepolitie in vollen omvang haar taak. De haar oorspronkelijk opgedragen wet- telijke bevoegdheden zijn door de Duitsche bezetting eerder toe- dan afgenomen. Het gedeelte van de bevolking, hetwelk geloof schenkt aan die onjuiste opvatting en hieruit meent te kunnen concludeeren, dat aan verstoring van de openbare orde, rust en veiligheid thans minder gevaar verbonden is, wordt er met nadruk op gewezen, dat de Nederlandsche politie de haar opgedragen taak tot handhaving der rust, orde en veilig heid met alle haar ten dienste staande mid- delen en met den steun van de hier aanwezige Duitsche autoriteiten met alle kracht en op de meest grondige wijze zal uitoefenen. TR AN SFERBET ALINGEN UIT DUTTSOHLAND HERVAT. De departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Financien maken be- kend, dat de transfer van kapitaalopbrengsten van Duitschland naar Nederland wederom in den tot dusverre gebruikelijken omvang wor den hervat. De uitbetalingen hier te lande zullen, even- als tot dusverre, geschieden door de Vereeni- ging voor den Effectenhandel en door den postcheque- en girodienst, naar gelang van de van de Konversionskasse fur Deutsche Auslandsschulden ontvangen opgaven van aldaar gedane stortingen. SLACHTVERBOD 1940 VARKENS. In het Verordeningenblad van Zaterdag is opgenomen een beschikking van den secre- taris-generaal betreffende het slachten en doen slachten van varkens. In artikel I wordt gezegd, dat het slachten en doen slachten van varkens is verboden. Artikel n bepaalt, dat het verbod, gesteld in artikel I, niet geldt indien de Nederlandsche Veehouderijcentrale ontheffing daarvan heeft verleend en de voorwaarden, zoo noodig aan deze ontheffing te verbinden, zijn nagekomen. Deze beschikking treedt in werking met den dag harer afkondiging en eindigt met in- gang van 1 Januari 1941. Zij kan worden aangehaald als iSlachtverbod 1940 Varkens. Het Kon. besluit van 11 Mei 1940 No. 6 is ingetrokken met ingang van Zondag. WAAR DE KINDEREN HEENGAAN. Een uiteenzetting van Gouwleider Eigruber. In verband met het vertrek van treinen met Nederlandsche kinderen naar de Ostmark heeft Gouwleider Eigruber aan de pers een en ander verteld over het land, waarheen deze kinderen zijn vertrokken en nog ver- trekken zullen. Zooals men weet, is dit land het bekende Salzkammergut, dat vroeger zoo gaame door toeris- ten werd bezocht en ook wel Ober- donau wordt genoemd. De streek ligt tusschen het Bohemerwoud en de uitloopers van de Alpen en is omringd met door eeuwige sneeuw bedekte bergen. Het is het oude Zuid-Duitsche land, waar o.a. de bekende componist Anton Bruckner van- daan kwam en waar ook Adolf Hitler werd geboren en zijn jeugd doorbracht. Landschap en bewoners zijn typisch Duitsch. Niemand verlangt terug naar vroegier. Men stelt het, aldus de heer Eigruber, wel eens voor, alsof de Oostenrijksche bevolking van deze streek zou terugverlangen naar herstel van het oude Keizerrijk, maar er is geen enkele Ostmarker, die de vroegere zelf- standigheid van zijn land de voorkeur geeft boven den tegenwoordigen toestand. De men- schen zijn er gelukkig en tevreden. De eenigen, die niet tevreden zijn, zijn de uitge- weken emigranten en de 150.000 verdreven Joden. In 19201922, den tijd van den ergsten nood, waren er in lOostenrijk 600.000 werk- loozen; men had geen hoop en geen levens- lust meer en men leed honger. Het was in dien tijd, dat vele kinderen uit Qostenrijk naar Nederland kwamen, uitgeteerd en ziek, om hier welgedaan te worden. Werkloosheid is er nu niet meer. Zelfs zijn er 40.000 vrijwillige arbeidskrachten uit andere landen te werk gesteld. Tusschen den toestand in 1937 en in 1940 is een onbegrij- pelijk groot onderscheid te constateeren. Groote terreinen, die vroeger ongebruikt lagen, zijn in meer dan Amerikaansch tempo bebouwd. De grootste cellulosefabriek der geheele wereld is hier verrezen; hier staan de Hermann Goering-werken met 12 hoogovens en vele andere fabrieken. Geen dwang. De Ostmarkers wenschen geen van alien den tijd terug, waarin zij moesten leven van 3 a 4 gulden per week. Bij dit alles heerscht geen dwang, maar zij hebben de idee der ge meenschap vrijwillig aanvaard. De Ostmark leverde de soldaten, die in Narvik streden en hun divisies waren de eerste, die in Parijs binnentrokken. Zij zijn trotsch en gelukkig dat zij een onderdeel van het Duitsche Rijk uitmaken. De kinderactie, aldus de heer Eigruber, be- oogt geen propaganda, maar is een uiting van dankbaarheid voor wat Nederland in 1921 en 1922 voor de Oostenrijksche kinderen heeft gedaan. Men voelt een nauwe verbon- denheid met de Nederlanders, met wie zij in zooveel opzichten, ook wat aard en karakter betreft, overeenkomst vertoonen. Het vroegere Wleenen vertoonde een hoog sterftecijfer en het laagste geboortecijfer der geheele wereld. Nu is dat juist andersom. De sterfte -is veel minder geworden en de groote levenslust blijkt uit het groote aantal kinde ren, dat geboren wordt. Men heeft meer hoop voor de toekomst. Ook de Nederlandsche kinderen zullen goed worden verzorgd, al krijgen ze niet meer, dan de eigen bevolking. Zij zullen gezond en vo1 levenslust en na veel genoten te hebben, over eenige maanden naar het vaderland terug- keeren. (Nadruk verboden.) TOESPRAAK VAN MR. ROST VAN TONNINGEN TOT DE ARBEIDERS. De Zaterdag benoemde commissaris voor de S.D.A.P., RjS.A.P. en C.N.P., Mr. M. M. Rost van Tonningen, heeft Zaterdagavond een radiorede tot de arbeiders gehouden, waarin hij o.m. zeide: Een tragisch noodlot heeft gewild, dat het eerbied afdwingende idealisme, waarmede de socialistische arbeiders den strijd voor lots- verbetering zijn begonnen, in den loop van het moderne parlementarisme geleidelijk in rook is opgegaan. De arbeidersbeweging werd niet alleen van boven af in het parlement gesaboteerd, maar bovendien door het politieke Christendom van binnenuit gespleten. Ondanks deze innerlijke breuk, ondanks de ontzaglijke tegenwerking, waarmede de ware strijders voor het socia- lisme hebben te kampen gehad, is echter ont- zaglijk veel bereikt. Ieder Nederlander, die onbevooroordeeld den arbeid van de laatste halve eeuw in rvogelvlucht overziet, zal tot de erkenning komen, dat zoowel in de SJD.A.P. als in het N.V.V., menig idealist even hard voor de lotsverbetering van den arbeider heeft gestreden, als in het volksche socialisme onzer dagen. Maar eveneens dwingt deze terugblik ons tot de erkenning, dat het ideaal zelf, de verwezenlijking van een socialistische ge- meenschap niet werd bereikt Waarom werd nu de leiding van de oude S.D.A.P. van haar functie ontheVen? Deze leiding heeft de stuwkracht gemist, om het diepe verlangen der arbeiders naar maatschappelijke vemieuwing ook maar in eenigszins voldoende mate te bevredigen. Zij heeft in den politieken strijd zoozeer haar be- ginselen verzaakt door het aangaan van coa- lities met partijen van een lijnrecht tegenge- steld beginsel, flat van haar niet te verwach ten was, dat zij die vemieuwing zou k.unnen leiden. De weg naar een betere toekomst kan door nieuwe leiders gewezen worden, die van onder- op uit de rijen der arbeiders moeten voort- komen. Deze nieuwe leiders hoeven slechts aan te knoopen bij de oorspronkelijke idealen van Nederlandsche socialisten. Kunnen zij deze in vervulling brengen, dan zal het heele Nederlandsche volk hun dank weten. Zelden is de nood in een volk zoo hoog ge- stegen als op het oogenblik in het onze. De verschrompeling Van de welvaart heeft een werkloosheid veroorzaakt, die ondervoeding en lichamelijke ondermijning tot een schrik- barenden omvang heeft doen stijgen. Het grenst aan beleedigende schijnheilig- heid als men aan deze ontzettende gevolgen van het kapitalistische systeem zou willen voorbijgaan en over geestelijke waarde zou willen spreken, alvorens de materieele Vraag- stukken op te lossen. De hooge nood dwingt ons als eerste socialistische eisch te stellen, den arbeider datgene te geven, wat de socia listische strijders hebben samengevat onder den kreet: „vrijheid, arbeid, brood". In de waarachtige socialistische gemeen- schap worden de werkers van een volk zoo- danig in hun productie-kracht gericht, dat zij niet volgens het Winstprincipe over de bedrij- ven worden Verdeeld of daaruit worden ge- stooten. Neen, de arbeidsgemeenschap van het volk moet op de vervulling van de nood- zakelijkste levensbehoeften in de eerste plaats worden gericht. Een socialistische arbeidersklasse dient dan ook aan elk bewind de volgende eischen te stellen: 1. Het onmiddellijk ontwerpen van een ar- beidsplan /voor het Nederlandsche volk, dat de productie voor de eigen behoeften in de toekomst binnen de wordende Europeesche gemeenschap zal waarborgen. 2. De inschakeling van alle arbeiders ten- einde de werkloosheid op te heffen en een ge- waarborgde vacantie, met behoud van loon, te kunnen invoeren. 3. De organisatie van ontspanning door de opening van reisgelegenheid in deze vacantie- dagen. Met deze laatste eisch bestreden wij het ge bied van de cultuur. Het zou een miskenning zijn van hetgene wat N.V.V. en S.D.A.P. heb ben tot stand gebracht, als wij aan den cul- tuurarbeld van de socialistische arbeiders zou- den voorbijgaan, die reeds thans verwezenlijkt is in de ontwikkelingsinstituten en ontspan- ningsgroepen, in hun kunstbeoefening, hun ontspanningshuizen, hun natuurvriendenwerk en zeker niet in het minst in hun eigen, zoo hartstochtelijk begonnen en tijdelijk tot een zoo hoog plan gebrachte jeugdbeweging. Dit prachtige werk mag in geen geval wor den afgebroken. Het sloopen van dezen ar beid, waarvoor duizenden uitstekende Neder landsche arbeiders hun beste krachten gaven, zou niets meer of minder beteekenen dan een laag verraad aan de kerngedachte van het volksche socialisme. Op het gebied van de cultuur heeft de ge meenschap echter aan de Nederlandsche ar beiders een vraag te stellen. Talloos zijn de arbeiders-muziekvereenigingen, de arbeiders- zangvereenigingen, de arbeiders-orkesten. Het zal de taak der arbeiders zijn, deze uitingen van waarachtige cultuur van het Nederland sche volkskarakter ook ter beschikking van hun andere Volksgenooten te stellen. De scheidingen, die de klassenstrijd heeft gebracht, kunnen door deze en andere presta- cies, waarbij ik bijv. denk aan den bond van arbeiders-tooneelvereenigingen, wegvallen. Naast den eerbied voor den arbeid, staat de eerbied voor de arbeiderscultuur. De arbeider is nu eenmaal het scheppende in het volk. Voor de jeugd moet de eischen Worden ver- heven, dat een socialistische gemeenschap niet kunnen dulden, dat zij door gebrek aan mate rieele verzorging, lichamelijk wordt verminkt of door cultureelen honger geestelijk verdort. Het is een verheugend feit, dat alle cultu- reele prestaties, die de arbeiders hebben ver- richt, terugtreden achter de verbijsterenden inzet, die de eerste A.J.C.^generatie op cultu- reel gebied voor het jonge rvolk heeft gedaan. En dan wordt daarbij niet zoozeer gedoeld op materieele verworvenheden en gebouwen, kamphuizen en kampeerterreinen, neen hier past een woord van hulde aan de groote en echt socialistische jeugdbeweging. Wat wilde deze na-oorlogsche jeugd, die be- greep dat Troelstra's profetische woorden van 1914, haar richtsnoer moest zijn. Het was Troelstra, die zeide, dat de nationale gedachte de nationale geschillen moest overheerschen, dat het socialisme opnieuw doorgrond en ge- fundeerd moest worden. Deze woorden van den grooten socialisti- schen strijder waren het richtsnoer van de eerste generatie van de A.J.C. Zij wilde terug tot de bron van het leven, d.w.z. terug tot den eenvoud en de waarachtigheid van de natuur. Zij wilde los van het burgerdom raken en streefde innerlijk en uiterlijk naar een eigen stijl in kleeding, kunstbehoeften en ontspan ning. Zij keerde zich af van het Verval der kapitalistische steden en het drogbeeld van asfaltbeschaving en zocht genezing in bosch en veld. Deze drang tot verfraaiing en verdieping van het jeugdleven groeide aan tot een zoo groote hartstocht en een zoo fel idealisme, dat het ons heden nog met ontzag vervult. En toch, zelfs in eigen rijen heerscht thans ontevredenheid over dat wat uiteindelijk be reikt werd, want de spanning der eerste jaren is verslapt en na 1922 is het langzaam bergaf gegaan. De adem van een nieuwen tijd moge de arbeidersjeugd met frissche kracht vervul- len. Het is onmiskenbaar, dat de socialisti sche jeugd naar nieuwe bindingen en nieuwe vormen tast. In de vrijheid van een volk moeten de bes- ten en sterksten de leiding hebben. In dezen edelen Wedstrijd in dienst van de volksge- meenschap zullen de arbeiders de leiding kun nen hebb,en, tot welke beweging zij ook behoo- ren. Zij zullen het kunnen en daarbij den korst van slappe burgerlijkheid, die hen tien- tallen jaren heeft overwoekerd, kunnen door- breken. Daarmee zal uit een rotte schaal de goede kern voor den dag komen. Moge dan spoedig in nieuw Nederland de socialistische gemeenschap waarvoor zoovelen streden worden verwezenlijkt. Mogen de socialisten uit alle bewegingen elkander de hand rijken. Als deze eenwording thans be reikt zou worden, zouden de strijders uit alle bewegingen hun doel hebben bereikt en daar- mede de eenige werkelijke hulde zijn gebracht aan de nagedachtenis dier socialistische voor- gangers, die de vervulling van hun ideaal niet hebben mogen beleven. Nederlandsche arbeiders en arbeidster, Uw tijd is gekomen. HISTORISOH ZEER. Nationaal en socialistisch zijn, schrijft de N. R. Crt., de leidende beginselen van het rijk, dat, naar zich thans wel reeds met zekerheid laat voorspellen, ook na den oorlog, organisatorisch zoowel als ideologisch een verstrekkenden invloed op ons landi zal be- houden. Aan het nationale karakter heeft men nim- mer kunnen twijfelen, al heeft men zich er niet altijd voldoende rekenschap van gegeven, dat inderdaad van nationaal en niet van natio- nalistisch gesproken moet worden, d.w.z. dat. de middelpuntzoekende kracht het won van de middelpuntvliedende, dat het streven naar' natiohale conoentratie sterker was dan de aan het nationalisme ingeschapen neiging tot versplintering, dat de staatsraison sterker was dan de romantiek. Vandaar dat Das Reich deze week schrij-ven kan, dat „in de toekomst geen ruimte meer is voor die soort van Europeesche kantonli-politiek, die in de glanstijden van den Geneefschen bond bloeide" en dat ,,Europa weer georganiseerd wordt naar de wetten van zijn natuurlijke politieke gravitatie". Het Duitsche nationaal-socialis- me moge geen exportartikel zijn, gelijk Rosen berg nog onlangs heeft herhaald, het heeft zich reeds lang in een veel grooter ruimte in- gedacht, dan die, waarin het Duitsche volk, door middel van het nationaal-socialisme, zijn krachtig heeft hersteld, om de boeien van het verdrag van Versailles te kunnen verbreken. Veel minder snel aanvaardde men het socialistische beginsel van het Derde Rijk. Dit is ook begrijpelijk, omdat het nationaal- socialisme zijn geheele beweging, zijn bewe ging op alle gebieden van de maatschappij, ondergeschikt gemaakt heeft aan den voor alles gebiedend gevoelden eisch van het her stel van 's lands njachtspositie. Daartoe moesten alle krachten des lands in den totalen staat worden samengevat, zonder dat him de vrijheid gelaten kon worden om vol gens methoden, zooals deze zich alleen onder het burgerlijk-democratische regiem hadden kunnen ontwikkelen, naar de oplossing van de sociale en politieke problemen te zoeken, af- gezien van 's lands positie in de buitenwereld. De destructieve invloed, dien met name de van socialistische zijde gepredikte klassen strijd, zoowel naar binnen, op 's lands een- heid, als naar buiten op het behoud van zijn machtpositie, oefende stond daarbij allereerst voor oogen. Hierdoor heeft het nationaal- socialisme weleens een gunstig object voor kapitalistische speculaties kunnen lijken, maar in zijn ontwikkeling is het steeds dui- delijker den kleinen man en den arbeider ten goede gekomen, terwijl steeds meer zijn kapi talistische „,ibeschermetrs" zich teleurgesteld ervan hebben afgewend. De onderdrukking van den klassenstrijd was een slag, welke de tot op dit oogenblik aan het hoofd gaande socialistische bewegin gen als een slag in het gelaat trof. Dat kon niet anders. Maar wat wel anders gekund had, was dat met name de sociaal-democratie in haar internationale structuur er in verloop van jaren evenmin in geslaagd is, om het nationaal-socialisme in zijn wezenlijke betee- kenis te doorzien. Wanneer de<Rijkscommis- saris in zijn verklaring ten aanzien van de onder beheerstelling van S.D.A.P., R.S.A.P. en C.P.N spreekt van een systematisch ge- voerde hetze tegen het Duitsche Rijk en het nationaal-socialisme heeft hij niets teveel ge zegd. En in die richting heeft de internatio nale sociaal-democratie zich zoozeer laten gaan, dat zij, toen de huidige oorlog in het zicht kwam, haar strijd1 ten eenenmale met die van Engeland en Frankrijk vereenzelvigde, zonder ook maar een poging te doen tot be- paling van eenigen afstand van kritiek. En menige socialistische leider heeft zich ver- blind genoeg getoond om zich tot oorlogs- propagandist op te werpen, op hetzelfde oogenblik dat hij zich de nog geen jaar ge- leden door Molotow gesproken woorden had kunnjen aantrekken, dat men zich in bepaalde, in dit geval communistische kringen had aan- gewend om al te oppervlakkig over fascisme en nationaal-socialisme te oordeelen. Wanneer thans de Rijkscommissaris in ons binnenlandsche politieke leven heeft ingegre- pen, om bewindvoerders aan te stellen voor de voomaamste socialistische partijen en het daaraan verwante verbond van vakvereeni- gingen, dan wreekt zich in dezen maatrege) mede een politick, welke eensdeels tekort ge- schoten is in beoordeeling en kritiek van be- langrijke maatschappelijke versehijnselen, zooals het nationaal-socialisme er een gewor den is en anderdeels, in haar internationale bamoei'ing, gespeend was van elk staatkundig beleid. Voor het eerst is echter, in de verklaring van den Rijkscommissaris ten aanzien van de socialistische partijen, in ons land ook de kwestie van den ,,rassenvreemden invloed" in een officieel stuk openlijk aangeroerd. Onder de huidige omstandigheden kon dat niet uitbljjven. Het is een ieder bekend, dat onder het nationaal-socialistische regiem in het Duitsche Rijk een geheele wetgeving tot stand gekomen is, waardoor het Joodsche be- volkingsdeel in een uitzonderingspositie is geplaatst. Het is een politiek, welke in de buitenwereld geen algemeen begrip heeft kun nen vinden en ook in ons land de gemoederen hevig in beweging heeft gebracht. Niet dat in ons land de vraag naar het aandeel van het Joodsche bevolkingsdeel aan de algemeene zaken des lands nimmer aan de orde is ge steld. Maar indien op een oogenblik wellicht ergens een wanverhouding kon worden vast- gesteld, dan was dat niet in een mate, welke de openbare meening algemeen heeft kunnen verontrusten. Pogingen om haar tot andere gedachten te brengen, hebben nimmer veel weerklank gevonden. Een beweging als de N.S.B., welke naar een breeden aanhang zocht, heeft haar anti-semietisme tot voor kort zorgvuldig gecamoufleerd. Nochtans, nu wij onder-Duitsche bezetting leven, nu we ook in de toekomst onder over- wegenden invloed van den Duitschen gedach- tengang zullen blijven, nu was het onvermij- delijk, dat het vraagstuk van den ,,rassen- vreemden invloed" ook hier ter sprake kwam. Het is onder de huidige omstandigheden vooral- een kwestie van tact. Tact van het Nederlandsche publiek, dat moet beseffen, dat de uitstraling van den Duitschen geest, een geest van organisatie en ideologischei ver- antwoording, ons maatschappelijk leven in zijn geheel van het geheel van zijn problema- tiek doordringt, zoodat wij ook zoodanige vraagstukken als een algemeen probleem zul len hebben te onderzoeken, welke totdusver bij ons die beteekeniis niet hebben gehad. iSlechts wanneer wij, diep doordrongen van het besef der nieuwe betrekkingen, elk vraag stuk, als een onvervreemdbaar deel van het geheel, zorgvuldig willen onderzoeken, zonder oppervlakkigheid, vol van onze verantwoor- delijkheid, zullen wij erin slagen om een op lossing te vinden, welke, in het belang van onze maatschappelijke ontwikkeling, zoo min mogelijk menschelijk leed toebrengt. Op tact mogen wij ook rekenen van Duit schen kant, vanwaar men ons van den eersten dag van de bezetting af eigenlijk in ieder op- zicht met tact tegemoet getreden is. In een van bevoegde zijde op de jongste verklaring van den Rijkscommissaris gegeven toelichting is de kwestie van den „rassenvreemden in vloed" aldus toegelicht, dat de leiding der socialistische partijen sterk doortrokken was van Joodsche elementen, die daar een veel grootere rol speelden, dan door het percentage van de aangesloten Joodsche arbeiders werd gerechtvaardigd. Een formule, welke het ons moet vergemakkelijken om de aan het Neder landsche volkskarakter eigen verdraagzaam- heid te laten aansluiten aan de Duitsche denkbeelden over bloed en ras, waaraan dr. iSeyss-.Inquart reeds in zijn installatierede niet stilzwijgend is voorbijgegaan. Tact zal ook in hooge mate vereischt wor den van de Joodsche bevolkingsgroep zelve, welke zich er wel bij voorbaat van bewust heeft moeten zijn, dat de sympathie, welke zij noodwendig voor het lot van de Joden in Duitschland moest voelen, het vermoeden wekt, dat zij minder dan eenige andere be volkingsgroep in staat zal zijn om zich met den in ons land geschapen nieuwen staat van zaken te verzoenen. Reeds daarom kan niet uitblijven, dat ook in een nieuw Nederland haar bestaansvoorwaarden zouden worden be- sproken. Maar bovenal is een ding zeker: van wille- keur mag in deze evenmin sprake zijn als op eenig ander gebied van den wederopbouw van ons land. Iedere geweldpleging ware kin- derachtigheid, zoo niet erger. REICH skreditkassenscheine IN BELGIfi. Een Beigische franc gelijk gesteld met 8 reichspfennig, een belga met veertig reiohspfennig. De Beigische franc zal voortaan gelijk zijn aan acht reichspfennig en de belga aan veer- tig reichspfennig, aldus is bepaald in een nieuwe verordening omtrent de wettelijke betalingsmiddelen in het bezette gebied van Belgie, welke een nieuwe verhouding bepaalt tusschen de Reichskreditkassenscheine en de Reischkreditkassen-munten eenerzijds en den Belgischen franc en den belga anderzijds. In de motiveering tot vermeld besluit, welke het D.N.B. uit Brussel seint, wordt ver meld, dat de voorloopige vaststejling van de verhouding 1 tot 10 niet overeen komt met de internationale waarde-verhouding tusschen Reichsmark en Belgischen franc. Deze ver houding kon slechts zoo lang gelden, als het betalingsverkeer van de bezette gebieden met het buitenland was gestaakt. Omdat dezer dagen het betalingsverkeer met Duitschland en Nederland weer wordt hervat, bestaat de noodzaak, den koers van de Reichskreditkas senscheine in overeenstemming te brengen met de internationale waarde van den Bel gischen franc. Intusschen is er geen sprake van een nieu we waardeering van den Belgischen franc tegenover het buitenland, omdat buitenland- sche handelszaken, ook met Duitschland, op basis van den koers der Reichskreditkassen scheine niet tot stand zijn gekomen. HET EILAND. Men schrijft ons uit Berlijn: Na de meenstorang van Frankrijk zijn de oogen der wereld op Engeland gericht, en vraagt ieder zich af, wanneer daar de groote strijd zal beginnen. Van de Noordelijke Uszee, over Noorwegen, Denemarken, Nederland, Belgie en de Fran- sche kusten van het Nauw en de Atlantische Oceaan breidt zich een reusachtig front uit, dat volledig in Duitsche hand is en verschil- lende aanvalsmogelijkheden biedt ter zee en in de lucht. Engeland wist reeds sedert jaren, dat het voordeel, een eiland te zijn, was teniet gedaan door de ontwikkeling van het lucht- wapen en ten deele ook reeds door de duik- boot. Engeland moest dus, kost wat kost, in ■vriendschap leven met zijn overburen. Dit was de ware oorzaak der innige Engelsch- Fransche betrekkingen, die slechts noodge- dwongen door Engeland werden aangeknoopt. Imhjers, het Ideaal der Britsehe vastelamds- politiek, de „bala;ice off power", was uit zijn evenwicht geraakt door het overwicht, dat Frankrijk in Europa na de Duitsche nederlaag van 1918 had verkregen. Dit was dan ook de reden, waarom Hitler's politiek aanvankelijk welkorn was in Enge land. Dat London eindelijk toch weer met Frankrijk allerlei geheime en publieke ver- dragen afsloot, was slechts wegens de ont zaglijke ontwikkeling van het luchtwapen. Engeland kon in geen geval dulden, dat de kusten Van het Nauw onder Duitsche macht kwamen. Hieruit blijkt de groote beteekenis van de bezetting door Duitschland van de Vastelands- kusten. Het beteekent de ineenstortimg van den strategischen grondslag, waarop de En- gelsche oorlogsvoering gebouwd was. Op ongeregelde tijden hoorden wij van het steeds weer hernieuwde Engelsche besluit, den oorlog tot de uiteindeljjke zege voort te zetten. Dit zijn propagandistische woorden. Het is echter de moeite waard, even na te gaan, welke mogelijkheden voor een Brit- schen tegenstand nog bestaan. In Engeland rekent men op een landing door Duitsche troepen. Dientengevolge wordt het verdedigingsprogramma in Vollen omvang uitgebreid. Zoo'n landing is echter geenszins een vereischte, want het zou mogelijk kunnen zijn, dat Duitschland zich althans in den be- ginne zou beperken tot den luchtoorlog en de blokkade. Niemand weet intusschen hoe sterk het Duitsche en Engelsche luchtwapen op het oogenblik zijn. E6n ding staat echter vast, n.l. dat Duitschland in de lucht sterker is en dit door de grootere capaciteit van zijn Vlieg- tuig- en motorenfabrieken ook zal blijven. (Deveringen van uit Amerika kunnen niet meer baten, daar ze te laat zullen komen. Bovendien weigeren vele Amerikaansche fir- ma's, b.V. Ford, Engeland te leveren. Erger nog is het gesteld met het Engelsche voedingsprobleem. Engeland had er nooit aan gedacht, dat het zelf zou kunnen worden ge- blokkeerd. Het vertrouwen op zijn vloot was te groot. De achterstand van den Engelschen landbouw van lange jaren kan niet in enkele weken tijds goed gemaakt worden. Niemand, die het Engelsche volkskarakter kent, zal de weerstandskraeht onderschatten, waarmede het eiland verbeten deze duistere stonde van haar geschieden is tegemoet gaat. Maar een zakelijke beschouwing der voor waarden en /mogelijkheden van dezen tegen stand voert noodzakelijkerwijze tot het besluit, dat Engeland op den duur noch den Duitschen luchtaanvallen, noch de blokkade, noch, wel licht als dramatisch slot, een Duitsche lan ding zal kunnen weerstaan. Alleenlijk kan men nog van gedachten wis- selen over het aantal weken of maanden, dat Engeland het nog zal kunnen uithouden. Het is de tragedie van Engeland, dat ook heden nog een buitengewoon groot oorlogspotentiaal bezit, geen tijd te krijgen, om zijn krachten volledig ten aanval te ontplooien. VLAAMSCHE ARBEIDSDIENST INGEVOERD. Met goedkeuring der Duitsche autoriteiten is te Brussel thans een Vlaamsche arbeids- dienst ingevoerd voor jongeren en studenten tusschen 16 en 20 jaar. ONTRUIMING VAN GIBRALTAR. Indische kooplieden, die in Gibraltar hun zaken hebben, hebben het bevel gekregen met hun goederen de vesting te verlaten. Alle gebouwen in Gibraltar, die in de buurt van batterijen staan, zullen geheel of gedeelte- lijk worden afgebroken, teneinde het schoots- veld der batterijen te vergrooten. Het officieele blad van Gibraltar publiceert een besluit, waarbij alle vrouwen, met uit- zondering van ziekenverpleegsters, wegge- voerd worden. Zaterdag heeft opnieuw een schip met meer dan duizend vluchtelingen Gibraltar verlaten. Deze weggevoerden be- hooren tot het goed gesitueerde deel der be volking, die voor eigen rekening naar Ma deira vertrekken. (D.N.B. CHURCHILL ZOU DE VALE It A EN CRAIGAVON VOOR EEN BESPREKING TE LONDEN UITNOODIGEN. Volgens een bericht uit Londen in de Dagens Nyheter zou Churchill het voomemen hebben de Valera den Ierschen premier en Lord Craigavon den premier van Ulster, uit te noodigen voor een ,,drie-mannien-conferen- tie" te Londen. A RA BISOH-JOODSCHE SPANNING IN PALESTINA. Uit Jaffa wordt aan het Spaansehe sinaas- appelsyndicaat medegedeeld, dat aanvallen der Arabieren op de Joden in verband met den nieuwen toestand voortdurend toenemen, waardoor vooral in de sinaasappelgebieden een moeilijke situatie is ontstaan. In het bij- zonder in de buurt van Jaffa hebben de Ara bieren groote Joodsche sinaasappelplantages in brand gestoken of op andere wijze ver- woest. O.a. zijn irrigatiewerken opgeblazen, waardoor vele plantages wegens watergebrek ten gronde zijn gegaan. (D.N.B.) BULLITT EN EX-KEIZERIN ZITA TE NEW-YORK AANGEKOMEN. Bullitt, de Amerikaansche ambassadeur te Parijs, en ex-keizerin Zita zijn met het Clip- pervliegtuig van Lissabon Maandag te New- York aangekomen. Er waren buitengewone politiemaatregelen genomen: dertig agenten waren bij de aankomst aanwezig. BELGISCHE STAATSLEENINGEN. Dienst voorloopig gestaakt. Het Beigische ministerie van financien heeft verklaard, dat de staatskas gesloten is en de dienst der leeningen voorloopig is ge staakt. Deze dienst werd in normale tijden uit de belasting- en douane-inkomsten nage komen, doch deze bronnen zijn op het oogen blik vrijwel opgedroogd. Het ministerie zal over de aangelegenheid overleg plegen met de nieuwe circulatiebank, ten einde door bemiddeling van deze bank de vereischte middelen voor de nakoming der financieele verplichtingen te verkrijgen, meldt de Koln. Ztg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2