ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCtbVLAANDEREN De Erfenis van een Zonderling. No. 10.091 WOENSDAG 24 JULI 1940 80® Jaargang Binnenland Feuilleton Overspannen zenuwen RtMWRafHM U ,il Mil I ,1 1 lill I Ml NEUZENSCHE CO U RANT AB()\ NEM ENTSPRIJSBinnen Temauaan 1,36 per 3 maandan Bui ten Temeuzen fr. per post f 1,65 per 3 maanden Br) vooruitbetaling fr. per poet f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika 2,10, overige landen f 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet bultenland alleen bjj vooruitbetaling. UitgeefsterFirma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regela f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIKNper 5 regete 50 cent brj vooruitbetaling. Grootere letters en clidie's worden naar plaatsrutmte berekend. Haodelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrtjgbaar is. Inzanding van advertentien liefst efen dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHUNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Burgemeester en Wetbouders maken bekend, dat alle personen, welke in verband met den oorlogstoestand uit hun woonplaatsen zijn gevlucbt en zich in deze gemeente bevinden, zich v66r 1 Augus tus 1940 ter Gemeentesecretarie, Afd. Bevol- king, moeten melden onder overlegging van hun identiteitspapieren. Terneuzen, 24 Juli 1940. (Burgemeester en Webhouders voornoemd, P. TELLBGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVIJBL.ESecretaris. ONHERKENBAAR MAKEN VAN MOTORRIJTUIGEN. Artikel 1. 1. Het is aan particulieren verboden motorrijtuigen in den zin van de Motor- en Rijwielwet door bespuiting, verven, lakken of op andere wijze onherkenbaar te maken. 2. Bit verbod geldt niet, indien door het hoofd van plaatselijke politie hiervan ontbef- fing is verleend. 3. Onder hoofd van plaatselijke politie wordt verstaan: in gemeenten, waar een hoofdcommissaris of commissaris van politie aanwezig is: deze; in andere gemeenten: de burgemeester. Artikel 2. Hij, die het verbod van artikel 1 overtreedt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoog- ste zes maanden of geldboete van ten hoog- ste duizend gulden. Het strafbaar feit wordt beschouwd als een overtreding. Artikel 3. Met de opsporing van het in artikel 2 straf baar gestelde feit zijn, behalve de ambte- naren, bedoeld in artikel 141 van het Wet- boek van iStrafvordering, belast alle ambte- naren van de gemeentepolitie. Deze beschikking is op 16 Juli 1940 in wer- king getreden. De Burgemeester van Temeuzen, P. TELDEGEN. GEMEENTE TERNEUZEN. De Burgemeester van TERNETJZEN maakt ingevolge een nader ontvangen schrijven van het Departement van Defensie, bekend, dat de sedert 15 Mei j.l. met groot verlof gezon- den dienstplichtige korporaals en soldaten, die geen loongevenden arbeid verrichten, zich, voorzoover dit nog niet is geschied, voor den opbouwdienst moeten melden vddr 29 Juli a.s. ter Gemeente-secretarie, beneden-afdeeling. Het vorenstaande geldt ook voor dienst- plichtigen der Zeemacht. Voor met groot verlof zijnde onder-officie- ren is de aanmelding geheel vrijwillig. Temeuzen, '24 Juli 1940. De Burgemeester voornoemd, P. TE3LBBGEN. Y. G. VAN DER VEEN, f Op 56-jarigen leeftijd is te Amsterdam over- leden de beer Y. G. van der Veen, directeur van de N.V. ,,De Arbeiderspers". MOTORBRANDSTOF. De inspecteur-generaal van het verkeer maakt bekend, dat aanvragen om motoi- brandstof voor de maand Augustus uiterlijk 26 dezer door de rijksinspecteurs van het ver keer moeten zijn ontvangen om tijdig te kun- nen worden behandeld. OoruprankeKjke roman van WILLY WATERMAN. (Nadr^Lk verboden.) 35) Vervolg. De kellner bevestigde dat. Zeker kende hij dat intemaat... menigmaal werd voor een van de jongeheeren hier een lunoh of een diner besteld. Pete kreunde; hij wist al voldoende. Het feit, dat er soms voor jongeheeren apart iets werd besteld, wees op een van die betere scholen, waar elke leerling een eigen kamer heeft. Hij vroeg den ober zijn rekening en betaalde die. Hij ledigde het pakje sigaret- ten in zijn koker, stak de laatste in zijn mond en verliet het restaurant. In zijn wagen ge- zeten, staarde hij naar het voorbijdaverende verkeer en dacht na... Het bleek al onmid- dellijk een absolute onmogelijkheid, iets in het geheim te doen. De man, die in een internaat vol met jongeheeren kan klimmen en er in slaagt, een honderd of meer wekkers den voor den naar buiten te smokkelen, moet nog geboren worden en Pete was de Onzichtbare Man niet, op geen stukken na. „Dus, jongeman!" zei hij tegen zichzelf, terwijl hij de asch van zijn sigaret in het kris- talien aschbakje knipte, „je zult naar Mac Tavish toe moeten gaan en hem een verhaal opdisschen, dat het aannemelijk maakt, dat je al de wekkers in zijn internaat wilt hebben!" Hij overwoog een heele reeks mogelijkheden die alle naderhand onmogelijk bleken, maar hij peinsde onversaagd door. Nooit opgeven, was zijn slagwoord en hij paste het toe. Hij' DE DUITSOHERS IN INDIE. Repressaille-maatregel te Berlijn. Thans is volgens de N. R. Crt. te Berlijn officieel bekend gemaqkt, dat de Nederland- sche vereenigingen Nederland en Oranje en Hollandia tot nader order elke activiteit is verboden. De bibliotheken zijn verzegeld. In de motiveering van het besluit staat, dat de houding van de leden van die vereenigingen niet de minste reden heeft gegeven tot kla- gen. Het is te beschouwen als een zuivere repressaile-maatregel in verband met de hou ding tegenover het Duitsche vereenigings- leven in Nederl.-Indie. 432 NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND GEINTERNEERD. Het Nederlandsche perskantoor uit Berlijn meldt: ,,Het aantal Nederlanders, dat thans nog in Duitschland geintemeerd is, bedraagt 432. Zij bevinden zich vrijwel alien in het kamp voor burgerlijke geintemeerden te Neu- renberg, dat als „stalag 13" bekend staat. Zij zullen ongetwrjfeld huh vrijheid herkrijgen, zoodra aan de volkomen onnoodige internee- ring der Duitschers in Nederlandsch-Indie een eind is gemaakt. Het aantal in Indie ge- intemeerde Duitschers is overigens een veel- voud van het getal Nederlanders, dat in Duitschland geintemeerd is. DE VERLIEZEN VAN ONZE ZEEMACHT IN DE OORLOGSDAGEN. „Onze Vloot" schrijft: De verliezen onzer zeemacht tijdens de oor- logsdagen laten we hieronder volgen: Bij de verdediging Van Rotterdam werd na een heldhaftigen strrjd Hr. Ms. torpedoboot- jager Van Galen tengevolge van luchtaanval- len der Stuka's zwaar beschadigd. Hij zonk na verloop van eenigen tijd. Verder werd on der de kust Hr. Mis. kanonneerboot „Johan Maurits van Nassau" tot zinken gebracht. Op het IJsselmeer gingen verloren de oude kanonneerbooten ,,Brinio" en ,,Friso" alsmede de torpedoboot ,,Z 3". Verder werden tot zin ken gebracht de oudere mijnenlegger Hydra" en de nieuwe mijnenvegers ,,Pieter Floris- zoon" en .Abraham van der Hulst, de zeer oude kanonneerboot ,,Bulgia" en de bewa- kingsvaartuigen ,,B.V. 34" (zeesleepboot ..Noordzee") en ,,B.V. 37" (zeesleepboot ,,De Schelde1"). Al deze eenheden hebben met groote dapperheid gevochten. Tenslotte dient ook vermeld te worden het verloren gaan van het opleidingsschip ,,Noord-Brabant", dat te Vlissingen voor den wal was gelegen. Het verlies van de bovenvermelde schepen sluit geenszins het verlies van de bemannin- gen in. Een belangrijk deel der bemanningen is aan boord van de naar het buitenland ver- trokken schepen gegaan, zoodat berichten daaromtrent ontbreken. DE ZEESLEEPBOOT SCHELDE". In het maandblad „Onze Vloot' wcrdt op de verlieslijst van vaartuigen der Kon. Marine ook vermeld het bewakingsvaartuig no. 37 (zeesleepboot Schelde"). Volgens inlichtingen van marinezijde zou dit vaartuig vermoedelijk ter reede van Vlis singen zijn gezonken, doch de reederij deelt aan de N. R. Crt. mede, dat zij naderhand inlichtingen heeft ontvangen betreffende deze boot, welke met het eerste bericht in strrjd zijn, zoodat het verlies van de Schelde" geenszins met zekerheid kan worden aange- nomen. BEHANDELING VAN N.S.B.'ERS IN DE OORLOGSDAGEN. De afweerdienst van de N.S.B. deelt mede, dat, naar hij van den auditeur-militair te 's-Gravenhage vemeemt, de officier, comman dant van het transport geintemeerden van Wassenaar naar Amsterdam, waarbij de NjS.'B.-ers von Ltitzow, Roest en Wolters wer den doodgeschoten, naar den krijgsraad is dacht er over, zich uit te geven voor een ver- zamelaar van oude uurwerken, maar zette het denkbeeld weer van zich af; alleen een idioot zou gelooven, dat iemand prijs stelde op honderd oude wekkers, van een paar kwartjes per stuk! Toen kreeg hij het denkbeeld, te doen, of het voor een weddenschap was, maar dat stuitte af op zijn ervaring met jongeheeren op kostscholen. Vertel een verhaal, dat ver- zonnen is, aan jongeheeren op kostscholen, en ze zullen ontdekken, dat het niet waar is, al zit het nog zoo mooi in elkaar. Jongeheeren op kostscholen hebben daar een soort van in stinct voor. En toen kwam opeens de groote inspiratie. Het was een eenvoudig denkbeeld, waarbij niet veel gefantaseerd behoefde te worden en die denkbeelden zijn altijd de beste. Lukte het niet, dan was het altijd nog mogelijk, de ge- heele geschiedenis te vertellen, zooals ze was, met het risico, dat er veel tijd zou worden verloren met opbellen, om te zien, of de his toric waar was... nee, zijn plan leek hem het beste! Op hetzelfde oogenblik was zijn besluit gen omen. Hij zette zijn wagen in beweging en reed door tot no. 694. Toen hij daar stopte, zag hij zijn ergste vrees bewaarheid. Het was een enorm, grijs steenen gebouw, met rijen ramen, dat enkele tientallen meters lang was. Eigenlijk waren het een drietal groote heerenhuizen, die men tot een geheel had vereenigd, door ze op ge- lijke wij'ze te beschilderen en te bepleisteren. Pete loosde een diepen zucht, maar stapte moedig de treden van den hardsteenen trap op, waarboven hij een breede deur zag. met ijzer beslagen. Rechts van de deur was een kleine, koperen plaquette, die verkondigde, dat hier Mac Tavish' Jongeheeren verblrjf hielden. Als schellestang hing er een lanige, ijzeren, ge- smede staaf, waaraan lofwerk was aange- verwezen, wegens het doen plegen, subsidiair het uitlokken van doodslag, meer subsidiair wegens dood door schuld. De afweerdienst deelt nader hieromtrent mede: ,,Een groot aantal geintemeerde N.S.B.-ers werd op Zondag 12 Mei 1940 te Wassenaar in een trein geladen, om van daar naar Am sterdam te worden gevoerd. Vrouwen en mannen werden op hardvochtige wijze behan- deld. De treinreis duurde ten gevolge van allerlei omstandigheden niet minder dan 12 uren. De instructies waren door den betrok- ken commandant zoo streng gegeven, dat o.m. niemand zijn plaats in de overvolle coupe's mocht verlaten. Ondanks den langen duur van de treinreis werd hieraan niets ver- anderd. Toen de heer W. von Liitzow, nood- gedwongen, zich van zijn plaats wilde ver- wijderen, werden er schoten op hem gelost, die hem en twee andere N.S.B.-ers doodden. Ook in de andere coupe's was de toestand verschrikkelijk. Te Amsterdam werden onder velerlei beleedigingen de vrouwen en mannen uit den trein gerukt, in verhuiswagens gesme- ten en naar de intemeeringsplaats getrans- porteerd. De afweerdienst stelde vast, dat onder de vele transporten van geintemeerden, welke in die dagen plaats vonden, het transport van Wassenaar naar Amsterdam het meest on- menschelijke is geweest.." De persdienst van de N.S.B. meldt: ,,'Door den afweerdienst der N.S.B. is mede- deeling ontvangen van den auditeur-militair, dat de officier, die bekend heeft J. Rade- makers te hebben doodgeschoten, in arrest werd gesteld. Hij zal eerlang voor den krijgs raad terechtstaan. J. Rademakers, lid der N.S.B., werd op 9 Mei 1940 onder het gemeentehuis te Kessel gevangen gezet en daar in den ochtend van 10 Mei door een schot in het achterhoofd gedood. Eenigen tijd geleden werd door den pers dienst der N. S. B. medegedeeld, dat de heer Rademakers door een van de drie officieren, die inmiddels naar het buitenland waren uit- geweken, werd doodgeschoten. Thans is de schuldige ontdekt en gevangen genomen. De afweerdienst der N.S.B. heeft bovendien nog klachten ingediend wegens zes dergelijke gevallen. De schuldigen zijn tot nu toe niet ontdekt. DE AFLEVERING VAN ZOOLLEER BEPERKT. Nederland is weer op binnenlandsche hidden aangewezen. De aflevering van zoolleder zal een aan- zienlijke beperking ondergaan, aldus blijkt uit een circulaire, die door het Rijksbureau voor huiden en leder is verzonden naar de leerfabrikanten. Dit houdt verband met het gebrek aan versehillende grondstoffen en den beperkten omvang van de voorraden. De bij het bureau ingesehreven lederhandelaren en schoenfabrikanten zijn reeds op de hoogte gesteld van de hoeveelheden zoolleer, die zij van hun leveraneiers in de maand Juli mogen betrekken. Wanneer niet-ingeschrevenen zoolleer bestellen, dient er rekening mee te worden gehouden, dat slechts een beperkte hoeveelheid mag worden afgeleverd, doch niet meer dan aan iederen niet-ingeschreven schoenfabrikant 40 procent en aan iederen niet-ingeschreven anderen afnemer 50 procent van den vroegeren omzet. Naar het Vad. vemeemt is bovenleer nog in vrijwel onbeperkte mate verkrijgbaar. In de wijze van looiing zal wel spoedig ver- andering komen, omdat men niet meer be- schikt over groote hoeveelheden extracten, die voor looiing noodig zijn. Het zal noodig blijken den looitijd te verlengen. Dit zal op de kwaliteit van het leder van weinig invloed zajn. Er is echter een ander punt, dat wel verandering zal brengen in de kwaliteit van het leer. Tot nu toe kwam n.l. een groot deel van de huiden uit Zuid-Amerika, waar bracht en Pete voelde zich somber worden, toen hij er aan trok en de schel binnen met een zwaar gelui overging. Alles aan dat huis scheen even statig en traditioneel... het zou geen gemakkelijk karweitje zijn, zelfs met zijn goed opgezet plan, om de wekkers in handen te krijgen! Toen werd de zware deur geopend door een net dienstmeisje, dat hem goed&eurend aan- zag en hem vroeg, wat hij wenschte. Pete wenschte Mac Tavish persoonlijk te spreken en hjj vertelde haar dat. Het meisje vertelde op haar beurt, dat dat kon en noodigde hem uit, binnen te komen. Pete stapte in een donkere, statig gemeubi- leerde hall en werd uitgenoodigd, in een lagen leunstoel plaats te nemen. Hij gin-g zitten met een gevoel van dankbaarheid, want de lange rit had hem vermoeid. Het dienstmeisje ver liet hem en in de donkere, rustige hall her- won Pete een deel van zijn zelfvertrouwen. En dat was noodig ook, want even later verscheen Mac TaviSh zelf en hij was een imposante figuur. Niets, maar dan ook niets, herinnerde aan de Schotten onder Pete's collega's. Hij had weinig haar, dat met zorg was geborsteld, was volkomen correct gekleed, zijn neus was niet gekromd, maar kaarsrecht en zijn hou ding wees op een kalme, inplaats van op een opvliegende natuur. Hij stak Pete de hand toe, terwijl hij zich voorstelde en vroeg hem, m'ee te gaan naar zijn bureau. Het bureau kwam met een deur uit op de hall en was ndg impcsanter. Mac Tavish bood Pete een stoel, ging daarna zelf zitten en vroeg, wat nij wenschte. Pete begon zeer voorzichtig. Hij was kalm en gedecideerd en deed alle mogelijke moeite om niet te lijken op datgene, wat de natuur hem had gemaakt, namelijk een origineel en opgewekt jongmensch. Hij weidde uit over de moeilijkheden van fabrikanten, om een goed het vee veel meer wild is dan hier. Thans moet men volstaan met het gebruik van binnen landsche huiden, die minder sterk leer leve- ren, omdat het vee hier tarn is. Het ziet er overigens naar uit, dat ons vee wel voldoende huiden zal leveren, zoodat men voor schaarsohte, wat dit betreft niet zoo be- vreesd behoeft te zijn. In den oorlog van 1914191'8 heeft de leerindustrie geheel kun- nen werken met binnenlandsche huiden. DUITSCHE RECHTERLIJKE MACHT VOOR STRAFZAKEN. Installing van een Du it sell landgereoht en een Duitsch gerechtshof. Het Verordeningenblad no. 12 bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het ibezette Nederlandsche gebied betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor straf- zaken. Paragraaf 1, houdt in, dat voor het bezette Nederlandsche gebied de Duitsche rechter-t lijke macht voor strafzaken wordt ingesteld. Haar organen zijn het Duitsche landgerecht en het Duitsche hooggerechtshof in het be zette Nederlandsche gebied, alsmede, voor beide gerechten gemeenschappelijk, het Duit sche openbaar ministerie. De voorschriften betreffende de bevoegd- heid van den Duitschen krijgsraad en van de bijzondere rechtbank voor strafzaken voor leden der S.S. en voor de leden der politie- organisaties met een bijzondere taak, blijven onaangetast. Volgens par. 2 zijn de Duitsche gerechten met uitsluiting van de Nederlandsche rechter lijke macht bevoegd om delicten, die door Duitsche of voormalig Duitsche staatsbur- gers van het protectoraat Bohemen en Mo- ravie begaan worden, te vervolgen en te vonnissen. Hetzelfde geldt ongeacht het staatsburger- schap van den dader of de deelnemers, wan neer de daad: 1)l Zich richt tegen het Groot-Duitsche Rijk, het Duitsche volk, de Nationaal-socialis- tische Duitsche Arbeiderspartij, de vertakkin- gen daarvan. 2) Zich richt tegen een Duitschen staats- burger of een persoon, die in dienstverhou- ding staat tot het Groot-Duitsche Rijk, tot de Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiders partij, haar vertakkingen of daarbij aange- sloten organisaties tijdens»de uitoefening van deze dienstbetrekking of in betrekking daar- mee. 3)t Begaan wordt in dienst van de Duit sche autoriteiten of, in verband met dezen dienst, op Duitsch grondgebied, of in gebou- wen, ruimten, of inrichtingen, die dienen ten behoeve van het Groot-Duitsche. Rijk, de Nationaal-Socialistische Duitsche Arbeiders partij, haar vertakkingen of daarbij aange- sloten organisaties. 4) Blijkt te zijn plundering in op bevel ontruimd gebied of in vrijwillig ontruimde gebouwen of ruimten, of blijkt te zijn een misdrijf (Verbrechen oder Vergehen tegen lijf, leven of eigendom onder gebruikmaking van de maatregelen, genomen ter verdediging tegen luchtaanvallen, of blijkt te zijn een misdrijf (Verbrechen), gevaarlijk voor het algemeen belang, in het bijzonder een mis- diijf, dat de voedselvoorziening in gevaar forengt. De Duitsche gerechten in het Bezette Nederlandsche gebied zijn gevestigd te 's-Gra venhage. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied stelt de rechters bij1 de Duitsche gerechten in het bezette Neder landsche gebied tot opzeggens toe aan. De Duitsche gerechten kunnen op iedere plaats in het bezette Nederlandsche gebied ambtshandelingen verrichten. Bij het Duitsche landsgerecht beslist de (alleensprekende) landrechter. afzetgebied te vinden voor hun producten, raakte het onderwerp van de moeilijkheden der directeuren van Intematen voor Jonge heeren een en zag dezen tactischen zet oe- loond met een instemmend knikken van den heer Mac Tavish. Toen Pete eenmaal dat punt had bereikt, weidde hij verder uit over de mogelijkheid elkander wederkeerig van dienst te zijn en deelde mede, dat hij vertegenwoordiger was van een fabriek, die zich tot taak had ge steld, reclame voor de fabriek in te ruilen tegen een financieel voordeel voor de direc teuren van internaten e.d. Op dit punt in de besprekingen was Pete bijna zeker van zijn succes. Mac Tavish had niet alleen met steeds toenemende belang- stelling geluisterd, maar hij boog zich nu zelfs voorcver en scheen op het punt, te vragen, wat dat voor een overeenkomst was. Miaar Pete wilde volkomen zeker zijn van zijn zaak en ging voort: ,,En niet alleen brengt het een financieel, 'n contant financieel voordeel voor den direc teur mede, maar ook nog een vermindering van uitgaven in de toekomst, door vemieu- wing van oude gebruiksvoorwerpen. Het spreekt vanzelf, dat, als de fabriek u al deze Voorwerpen nieuw geeft en een kleine toeslag daarenboven, dat ze van u in ruil daarvoor verwacht, dat de leerlingen er op zullen wor den gewezen, dat de kwaliteit van deze voor werpen de beste is, dat er geen betere be- staan, dat ze het betrouwbaarst zijn enz. Stemt u er in toe en ik acht het voor u wel een zeer aannemelijk voorstel dan zal ik u den naam noemen van de voorwerpen, die de fabriek zich voorstelt, voor u te vernieuwen, terwijl zij dan natuurlijk de oude overneemt." De voortvarendheid, waarmede de direc teur op het voorstel inging, verwarmed Pete's hart. Er ging niets boven een Schot, voelde hij, in een zaakje als dit. Laat een Schot van Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. Ingez. Med. NEDERLANDSCHE ARBEID ERS NAAR DUITSGHLAND. De „D. Z. in den Niederlanden" van 18 Juli bevat een artikel, naar aanleiding van een onderhoud met dr. Fischbock, cpmmissaris- generaal voor financien en economische zaken, over het werkloosheidsvraagstuk in ons land. Hierin worden o.a. de volgende richtlijnen ontwikkeld: Nieuwe wegen en nieuwe middelen zijn noodig om de werkloosheid op te lossen. De niet-uniforme inrichting van het werkloozen- steun-apparaat moet uit de wereld worden ge'holpen teneinde de overheidsinstanties op sociaal gebied voor haar eigenlijke taak, de arbeidsbemiddeling, vrij, te maken. Voorts moet de uitwisseling van arbeidskrachten van het een© gebied naar het andere op betere wijze ter hand genomen worden en het tewerkstellen van werkloozen op het platte- land worden bevorderd; een groot aantal der werkloozen immers is te vinden in de steden met meer dan 10.000 inwoners. Daar- bij komt nog, dat een groot deel van de Nederlandsche bevolking in een paar groote steden is geconcentreerd. Deze maatregelen alleen zullen echter niet toereikend zijn den honderdduizenden werk loozen op Nederiandschen bodem arbeid te verschaffen. Het Duitsche Rijk heeft reeds de helpende hand geboden door de grenzen te openen en het verschaffen van werk met alle middelen te bevorderen. Dit nu maakt het aanwezig zijn van de juiste gezindheid noodzakelijk bij de Nederlandsche arbeiders, die tengevolge van politieke ophitsing in de laatste jaren meer en meer het, Duitsche Rijksgebied hebben gemeden, hoewel aan het einde van het jaar 1938 nog 36.00040.000 Nederlanders in Duitschland werkten. Op het gebied van het arbeidsrecht is de in Duitschland werkzame Nederlandsche arbeider reeds sinds lang gelijikgesteld met den Duitschen arbeider, zoodat in die rich- ting geen bezwaren kunnen bestaan. Ook de hinderpalen tengevoge van de deviezen- politiek, die in de laatste jaren een groot- scheepsche werkverschaffing in den weg hebben gestaan, zijn door de jongste maat regelen van Duitsche zijde uit den weg ge- ruimd. Mocht een enkelen keer een firma in Duitschland zich niet streng aan de door de Duitsche autoriteiten gegeven instructies bij het tewerkstellen van Nederlandsche ar beidskrachten hebben gehouden en mochten daaruit klachten zijn ontstaan, dan zijn thans alle maatregelen getroffen, dat dergelijke dingen zich niet kunnen herhalen. Wanneer het kwaad van de werkloosheid in Nederland moet worden uitgeroeid dan zullen duizenden en tienduizenden Hollandsche arbeiders voor het verkrijgen van werk den weg naar Duitschland moeten vinden, aan- gezien er op het oogenblik evenmin als in de naaste toekomst op kan worden gerekend, dat zij op Nederiandschen bodem kunnen worden tewerk gesteld. Het nadeel, dat de enkeling heeft, wanneer hij weigert in Duitschland te werken, beteekent tegelijker- tijd nadeel voor de gemeensehap. Bij het feit, dat van nu af aan het econo mische leven van het Duitsche en van het Nederlandsche volk ten nauwste zullen wor den samengevlochten, mag de gedachte als Nederlander in Duitschland het dagelijksch brood te verdienen, niets vreemds meer heb ben. De nieuwe orde, die in Europa onder de leiding van Groot-Duitschland ontstaat, maakt een verandering in de gezindheid noodzakelijk, zoodat men in de grenzen der landen geen hindernissen meer ziet, maar bruggen, die volk met volk verbinden. het zure soort geld zien en hij is je man. ,,Ik ga er op in, mijnheer... Mac Donald!" zei Mac Tavish, ,,wat is de aard van het voor- werp of ^artikel, dat uw firma op zich neemt te vernieuwen?" Wekkers!" zei Pete. ,,We leveren u juist zooveel nieuwe wekkers als u ons oude in- levert en betalen u een shilling per stuk bij, als premie voor de door u te maken reclame". Het gelaat van Mac Tavish was een vreem- de mengeling van teleurstelling, dat het geen complete ledikanten waren, die de firma wenschte in te ruilen en spanning bij de be- rekening, hoeveel maal hij een shilling zou in- casseeren. „Het is goed, mijnheer Mac Donald!" zei hij, wanneer wenseht u den ruil te zien plaats vinden?" „Zoo snel mogelijk!" antwoordde Pete, vol komen oprecht, „ik zal teruggaan naar het depot; als u me nu het aiantal wekkers onge- veer noemt, dat u in dit huis hebt, dan zal ik evenveel nieuwe gaan halen!" De directeur dacht even na en scnreef en- i kele getallen op een vel papier. .Honderd drie en veertig!" zei hij dan, „alles te zamen!" ,,Die van uzelf ook?" vToeg Pete ,,en die van de dienstboden en de leeraren?" De directeur knikte: Alles en alles brj elkaar. Alleen in de slaap- kamer staan wekkers en dan in elke slaap- kamer een... vergissingen zijn uitgesloten, er zijn honderd drie en veertig wekkers, niet meer en niet minder, in het intemaat!" Pete stond gerustgesteld op en stak haastig zijn hand uit: ,,Dan zal ik oogenblikkelijk gaan. Ik ben hoogstwaarschijnlijk over een half uurtje terug; als u dan alles beneden heeft, kunnen we de transactie dadelijk afsluiten!" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1