ALBEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSClhVLAANDEREN De Erfenis van een Zonderling. No. 10.090 MAANDAG 22 JULI 1940 80s Jaargang Minder praten - meer doen Feuilleton Binnenland Borende Kiespijn o TER NEUZENSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeueen f 1,35 per 3 maanden Bui ten Temeuzen fr. per post 1,65 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige landen 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleem by vooruitbetaling. Uitgeefster: Firrna P. J. VAN DE SANDE OUtO 88150 TELEFOON No. 2018. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTI6Nper 5 regeis 50 oent by vooruitbetaling. Grootere letters en cli che's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar Is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de ultgave. DIT BLAD VERSCHUNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Nieuwe opbouw met oude elementen Is uit den booze. Xijd voor politieke constructles is nog niet gekomen. Twee interessante feiten tschrijft een medewerker van de laatste dagen kunnen tegenover elkaar worden gesteld en zijn ken- merkend voor de stroomingen in ons volk: het initiatief van Ir. Fentener van Vlissingen en dat van Mr. Linthorst Homan. Men kent de poging van den heer Linthorst Homan om tot een meer nationale eenheid te geraken, een poging die hij trouwens reeds voor den oorlog in Nederland had aangevangen en thans met verdubbelde energie heeft aangevat. Deze poging op zichzelf uiterst lofwaar- waardig en getuigend van een groote liefde voor ons volk is volkomen mislukt, de nauweiijks gevormde groep is weer ontbonden, nog voor zij met haar werkzaamheid kon aan- vangen. Hoe kwam dit en welke fouten heeft men gemaakt, dat een met zooveel geestdrift opgezet plan, zoo spoedig in het water is gevallen. Mr. Linthorst Homan het blijkt ook dui delijk uit zijn brochure heeft ongetwijfeld gewild Nederland in te schakelen in de nieuwe ordening van Europa en heeft daarvoor, met behoud van het Nederlandsch karakter, de nieuwe wegen willen gaan. Maar zijn bro chure getuigt er ook van, dat die nieuwe wegen niet volkomen duidelijk zijn; het blijft meer bij het nadruk leggen op de fouten van het verleden en het getuigen van den goeden wil nieuwe wegen te gaan. Waarin de nieuwe wegen echter zullen bestaan is echter niet aangegeven. Mr. Linthorst Homan wijkt hier- in niet af van wat zoovele goedwillende Ne- derlanders in deze dagen zeggen en schrijven; de wil is aanwezig, maar de weg wordt niet gezien. Dat onder deze omstandigheden toch weer gestreefd is naar een .program" en dat con tact is gezocht met de oude politieke partijen, is natuuriyk; het gebrek aan geestelijlken en constructieven inhoud ook van deze poging, deed als vanzelf grijpen naar wat de oude politieke partijen nog te bieden hadden. Op zichzelf behoeft daarin nog niets verkeerds te zijn; het is ongetwyfeld niet zoo, dat het oude niets goed meer zou bevatten. Integen- deel, er is ons uit Se traditie gegroeide volks- bestel veel wat behouden zal kunnen blijven en een ruggegraat ook in de nieuwe toestan- den zal kunnen zijn. Maar verkeerd is het, wanneer het oude partij-apparaat zij het ook op den achtergrond, of in vermomden vorm, weer te voorschijn gehaald zou worden. Want de algemeen erkende fouten van ons politiek verleden, kleven juist aan deze partij-politiek. De diepere grond echter, waarom deze poging mislukt is, ligt hierin dat ons volk zyn poli- tieken vorm nog niet gevonden heeft. Het gist aan alle zijden men wil wel het oude los laten, maar schrikt in den grond toch voor de diaad terug en de nieuwe stijl waarnaar men ijverig zoekt, is nog niet geboren. Daaruit volgt dan ook onvermijdelijk, dat het nog te vroeg is om tot een uiteindelgken politiefken vorm voor ons volksbestel te wil len komen; bij alle pogingen die men in deze richting aanwendt, sleept men steeds een deel van het oude mee, omdat de bezielende nieuwe weg nog niet gezien, of, zoo zij al door enkelen gezien wordt, toch nog niet algemeen wordt aanvaard. Hiertegenover staat een initiatief alsdat van Mr. Fentener van Vlissingen. Het heeft geen politieke beteekenis, evenmin als de pogingen welke thans worden gedaan en voor een belangrijk doel reeds zijn geslaagd om tot» herordening van de pers en een nieuwen geest in de pers te komen, of als de concentratie op sportgebied, of de pogingen welke worden gedaan om tot een agrarische opbouw te geraken. Oorspronkeiyke roman van WILLY WATERMAN. (Nadruk verboden.) 34) Vervolg. ,Maar het mooiste komt nog! Op het oogenblik, dat we weg wilden gaan, met Mephisto in onze armen, kwam de heer des huizes thuis. Hy ziet het beeldje en vraagt san zgn vrouw, wat er aan het handje is. Het was een klein, verschrompeld kereltje en by vroeg het schuchter. Hij kreeg natuuriyk ten antwoord, dat het ons was cadeau gedaan Hij staat een tijdje met ontstelde oogen van ons naar het beeldje en van het beeldje naar ons te gluren, rukt het dan uit John's armen en rent ermee de trap op. Groote conster- natie, dat begrijp je! De bedienden werden erby gehaald. de butler, de lakeien, de heele troep gLng 0p naar den heer des huizes. Ik begon toen al een beetje vermoeden te krij- Sen, maar een tijdje later wist ik het pas zeker... •Wat?" informeerde Pete. "Gek... zoq malend als een dronken kip... hij was niet gevaarlijk of zoo, alleen... hij was vroeger arm geweest, ik hoorde dat later in een herberg in de buurt, toen hij plotseling rijk werd, zat hij, ooorloopend in angst, dat lemand hem dat af zou nemen. Hij heeft nu een idee fixe, dat ieder, die in zijn buurt komt, her een of ander van hem wil gappen. Zielig kereltje... Maar met dat al moesten wy dat beeldje hebben, daar viel niets aan te doen. En toen ze den heer des huizes niet konden vin- den en wij zeiden, er gaame een flink bedrag Al deze pogingen zijn eveneens geboren uit den wil om het Nederlandsche volk te bezielen met een nieuwen geest, om het behoud van wat hier historisch gegroeid is, toch zich in te schakelen in de komende nieuwe orde. Maar zij houden zich niet bezig met politieke constructies, waarvoor de tijd nog niet ge komen is; de menschen, die deze pogingen ondememen vatten de opbouw van het nieuwe aan in hun onmiddellijke omgeving en bren- gen in de nieuwe organisaties, onder nieuwe leiding, de geest die naar hun beste inzicht de nieuwe wegen voor Nederland zullen openen. En de hoop is gewettigd, dat juist uit deze nieuwe organisaties, uit dit onderling samen- werken en zoeken naar nieuwe wegen, ook tenslotte de politieke vorm geboren zal wor den, die geschikt zal zijn voor het Nederland sche volk in dezen tyd. Een nieuw gebouw moet opgetrokken wor den uit nieuwe bouwsteenen; zoolang deze er niet zijn trachtte men niet de kap van het gebouw te zetten. En bouwen met oude stee- nen beteekent, dat tenslotte het geheele ge bouw ineen zal storten. DE HUIDIGE TAAK VAN DEN RIJKSpJEMIDDELAAR. Mr. Ir. A. W. Quint, secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid en van de rgksbe- middelaars, heeft aan het Vaderland interes sante mededeelingen gedaan omtrent de hui- dige regeling van arbeidsgeschillen. „Wij werken", aldus de heer Quint, op het oogenblik volgens het besluit van den voorma- ligen opperbevelhebber van land- en zee- macht, waarbij per 24 Mei de inschakeling van rijksbemiddelaars bij geschillen over ar- beidsvoorwaarden wordt geregeld. V06r dat dit besluit afkwam, hield het col lege zich alleen bezig met geschillen, indien de meeningsversohillen zich z66 toespitsten, dat met staking werd gedreigd. Dan had men dus alleen met organisaties van werknemer3 tegenover werkgevers te doen. Per jaar wer den ongeveer 200 kwesties aanhangig gemaakt waarbij dan in ongeveer 60 tot 70 gevallen bemiddelend werd opgetreden. Verplichte ar bitrage kende ons land toen slechts alleen op het gebied van den landbouw. Aangezien dit bedrijf met overheidssteun werkte wij herinneren aan het landbouw- crisisfonds en de loonen in dit bedryf soms zeer laag waren, gold alleen voor dit bedrijf verplichte arbitrage. Door het besluit van den vroegeren opper bevelhebber veranderde de geheele situatie. De mogelijkheid werd geschapen om in een collectieve arbeidsovereenkomst tusschentijds wijzigingen aan te brengen, wat vroeger uit- gesloten moest worden geacht. Voorts kan een-werknemer in een ondeme- ming, wiens loon na 9 Mei in onredelijke mate is verlaagd of wiens arbeidsvoorwaarden na dien datum belangrjk ongunstiger zgn ge- worden zich eveneens tot het college richten met een verzoek om in te grijpen. En dan js er ten slotte nog de belangrijkste verande- ring, namelijk, dat het college het recht heefi gekregen om een voor beide partijen bindende regeling voor te schrijven, indien de pogingen om te bemiddelen niet slagen en een van de beide partijen weigerachtig blijft om het ad- vies van het college te aanvaarden. Het gevolg van deze bepalingen is, dat het college van rijksbemiddelaars zich thans niet meer bezig houdt met dreigende stakingen, maar met de behandeling van een groot aan- tal klachten van individueele werknemers of van gezamenlijk personeel van een onder- neming. Sinds het in werking treden van het besluit van 24 Mei, in den tijd dus van ruim zeven weken, zijn er reeds 672 gevallen onder- zocht en in behandeling genomen. voor over te hebben, als we dat beeldje kon den meenemen, kregen we de uitnoodiging, te blijven dineeren; de heer des huizes kwam al- tijd wel te voorschijn, als hij de gong hoorde. Nu, er waren heel wat dingen, die ik liever deed, dan bij die lui blijven eten, maar er zat niets anders op, dus namen we de invitatie aan. Ik zal de rest van het verhaal kort ma- ken: het werd elf uur, v66r eindeiyk het beeldje was gevonden, toen de oude baas kwam eten, wou hy niet zeggen, waar het verborgen was en het duurde van na het diner, dat is van kwart over negen tot kwart voor elf, voor zijn echtgenoote hem er toe over haalde, de bergplaats mede te deelen... het zat in een oude auto in de garage. Dus dat is dat!" Pete keek op en zag de smalle plekken gouden lioht, die de zon nu op den parket- vloer wierp: Juist... maar zouden we nu niet beter doen de drie overige zaken op te snorren... de th'd dringt... Bealie is voortvluchtig." John knikte: „Ik heb een voorstel, dat me goed lgkt: we moeten Bealie als we kunnen, den pas af- snijden... als we nu ieder van ons eens op een doel afstevenden? Dan hebben we kans, alle drie de resteerende voorwerpen in eens te pakken te krijgen, de wekker, de kandelaar en dat tuinbeeld... is er een, of zyn er twee bij, die niet lukken, dan kunnen we in elk ge- val de lui waarschuwen, het niet aan een an der af te staan, zonder het ons te laten weten, of iets dergelijks... als we Bealie maar dwars- boomen, dat is op het oogenblik de hoofd- zaak... en hoe vlugger dat gebeurt, hoe beter... we moeten het zekere voor het on- zekere nemen... Goed?" De anderen stemden onmiddellgk toe. ,,Prachtig!" zei John, ,,we hebben alle drie een wagen, die van jou zal onderweg toch niet zgn motor verliezen, of zooiets, Pete?" De vakbonden maken nu nog slechts spora- disch kwesties aanhangig; ten hoogste onder steunen zij verzoeken van groepen arbeiders of van individueele arbeiders. Bovendien is gebleken, dat de bemiddeling veel vlotter aanvaard wordt dan vroeger. De stok achter de deur. de bindende regeling, die kan worden voorgeschreven, mist zijn preven- tieve werking niet. De klachten over verlaagde loonen worden met groote zorg op hun redelijkheid onder- zocht. Het is alleszins begrijpelijk, dat veel werkgevers, die hun reeds ontslagen personeel weer in dienst hebben moeten nemen, loons- verlaging hebben ingevoerd. De werkgevers zullen dan echter aan de hand van boeken en bescheiden moeten aantoonen, dat zulk een verlaging niet alleen voor het oogenblik rede- lyk. maar ook in grooter verband absoluut noodzakelijk is. Wanneer dus een bloeiende zaak onder in- vloed van de tijdsomstandigheden een tydehjke inzinking vertoont, waarvan redeiykerwys mag worden aangenomen, dat die spoedig voorbij zal zijn, dan is het uiteraard niet rechtvaardig, dat de loonen direct aanzienlijk verlaagd worden. Het zijn evenwel niet alleen klachten van werknemers, die aan het college worden voorgelegd. Heel dikwijls wenden ook de werkgevers zich, vddr zij hun plannen tot ver laging der loonen ten uitvoer brengen, tot het college om prae-advies. Het college van rykSbemiddelaars werkt zeer nauw samen met de arbeidsinspecties. Zooals het college bij de beoordeeling van de loonen dikwijls de financieele resultaten van een ondememing in oogenschouw moet nemen zoo moet de arbeidsinspectie bij het beoordee- len van aangevraagde vergunningen om de werktyden te wijzigen met de redelijkheid van de nieuwe loonen rekening houden. Zooals men ziet, heeft het college het op het oogenblik zeer volhandig met tallooze kleine loonkwesties. Of liever: het is niet alleen het college van vier rijksbemiddelaars, dat het met deze kwesties druk heeft. Dit co\- lege geeft natuurlijk de richtlijnen aan en neemt de beslissingen. Maar de ambtenaren van den dienst moeten de kwesties onderzoe- ken, het materiaal bijeenbrengen en" het ge- reed maken voor het brengen van adviezen en het nemen van besluiten. GEWEZEN RICHTING. Nadat in het begin van de vorige week het Nederlandsche Verbond van Vakvereenigingen onder de bewindvoering was gesteld van den heer Woudenberg, den leider van het Natio- naaHSocialistische Arbeidsfront, is, schrijft de N. R. Ort., de week ermee geeindigd, dat de Sociaal-democratische arbeiderspartij, de Re- volutionnair-socialistische arbeiderspartij en de Communistische partij Nederland onder het beheer zijn gebracht van Mr. Rost van Ton- ningen, den hoofdredacteur van het Nationale Dagblad. In allebei de gevallen heeft de Rijkscommis- saris zgn ingrgpen daarmee verklaard, dat de besturen van de genoemde organisaties geen waarborg boden voor de noodige samenwer- king, positieve samenwerking met de betrok- ken instanties van den Rijkscommissaris, zoo als het in het eene geval heet, de gewenschte Duitsch-Nederlandsche samenwerking op de gebieden van den wederopbouw, van de werk- loosheidsbestrijding en van de verheffing van de sociale positie van de breede lagen der Nederlandsche bevolking, in het bijzonder van de arbeiders, waarvan in de tweede verklaring sprake is. In de verklaring ten aanzien van de vak bonden wordt er vooral de nadruk op gelegd, dat de algemeene houding van de leiding van het Verbond, berustende op beginselen, welke met de jarenlang gehuldigde politieke, op klassenstrgd gerlchte, doelstelling van het "Verbond en met zijn tot het begin van den oorlog onderhouden nauwe betrekkingen met „Verlies jij het zaagsel in je hoofd maar niet!" merkte deze verontwaardigd op, ,„ik ken mijn wagen!" John lachte: ,,Ja, ik ook, daarom vroeg ik het!" Lois onderbrak het gevecht, door te vragen, welke van de drie wegen haar was toebedeeld. John dacht even na. „Jg gaat af op den kandelaar, Lois!" zei hy. „Het adres weet je?" Lois bevestigde dat en noemde het op, om het te bewijzen. ,JDan neemt Pete den wekker, of nee, Pete en ik gooien kruis of munt, wie den wekker en wie het tuinbeeld neemt. (Lois... opgooien." Lois hield het geldstuk in haar hand en keek de twee aan. „Valt het munt, dan heeft John de wekker; valt het kruis, dan heeft John het tuinbeeld!" zei ze. Het muntstuk viel kruis en John zag zich het veroveren van de Venus van Milo toege- wezen. ,,Weet je je adres van de wekker?" zei John. Pete schudde het hoofd: „Geef me liever alle drie de adressen, dan weet ik, als het noodig is, waar ik elk van jullie vinden kan. Je kunt niet weten..." John schreef snel de drie adressen op een papiertje uit zijn zakkalender, onderstreepte dat, wat Pete moest hebben en stak het ka- lenldertje weer in zijn zak. ..Ziezoo!" merkte hij op, „laten we gaan!" Ze gingen, na eerst de ramen boven be heb ben gecontroleerd en den sleutel van de ach- terdeur aan Pete te hebben gegeven, voor ge val die het eerst terug was. Vijf minuten later draaiden drie wagens na elkaar den weg naar Londen op. Een groote blauwe, die duidelijk de sporen vertoonde van een recente botsing, reeld voorop; een oud type two-seatertje, be- stuurd doer een lange jongeman en een klein rood racewagentje, met een beeldmooi meisje erin, volgden op korten afstand. het intemationale marxisme, niet in overeen- stemming is te brengen met de nationaal- socialistische opvattingen. Ten aanzien van ae politieke partijen komt, na de vermelding van hun klassenstrijdmentaliteit en hun in temationale verbindingen, de klemtoon voor al te liggen op den invloed, welke zij van de onder leiding van Franschen en Engelschen staande intemationalen ondergingen en de hetze, welke zij systematisch tegen het na- burige Duitsche Rijk en het nationaal-socia- lisme hebben gevoerd. De organisaties als zoodanig worden dus niet opgeheven. De Rijkscommissaris erkent, dat de vakverbonden in Nederland op toon- aangevende wijze bij" de ontwikkeling van het sociale leven betrokken zijn, een terrein waarop de arbeid ook hemzelf bijzonder ter harte gaat. Het is niet de bedoeling de reeh- ten en aanspraken, welke de Nederlandsche arbeider tegenover de vakorganisaties heeft verworven en waarvoor hij jarenlang zijn bg- dragen heeft gestort, prijs te geven of de sociale voorzieningen der vakvereenigingen af te breken. Deze moeten in vollen omvang be houden en bovendien zooveel mogelijk uitge- breid of verbeterd worden. Vandaar odk de benoeming van contactcommissarissen bij het Christelijk Vakverbond, de Nederlandsche Vakcentrale en het R.K. Werkliedenverbond, waar de besturen normaal in functie blgven. Ook ten aanzien van de S.D.A.P. zal het een van de belangrijkste taken van den aan- gestelden commissaris zgn, de sociale waar- den en instellingen, die in de verschillende organisaties van deze partiji voorhanden zijn, voor de leden te behouden en bovendien onder gebruikmaking van de zich thans voordoende nieuwe mogelijkheden nog aan zienlijk uit te breiden. In den loop van de uitvoering van de genomen maatregelen zal den arbeiders gelegenheid geboden worden, zich uit eigen krachten een nieuwe leiding te geven, welke, zooals het in de verklaring van den Rijkscommissaris heet, de groote idealen en doeleinden van de pioniers van het Nederlandsche socialisme zal kunnen ,ver- wezenlijken, iets wat totdusver sterk werd benadeeld door „de intemationale verwate- ring" en „den rassenvreemden invloed", waaronder de sociaal-democratische partijen stonden. De organisaties, welke de in den afgeloo- pen week door den Rijkscommissaris geno men maatregelen betreffen, %vorden, meldt de N. R. Crt. op, dus niet opgeheven. Maar wie goed leest, beseft, dat zij natuurlijk ook niet op de oude wijze zullen blgven voort- bestaan. Dat heeft trouwens rar. Rost van Tonningen Zaterdagavond reeds in zgn radio- rede bevestigd. Er is aan deze zaak een uit- en inwendige kant en beide hangen nauw met elkander samen. In zijn rede van Vrijdagavond heeft Hitler gezegd, dat zonder het werk van de (Duit sche) nationaal-socialistische partij alle voor- waarden voor de wederopstanding van het Duitsche Rijk zouden zijn komen te vervallen en dat zij bovendiien aan den strijd ook de basis eener wereldlbeschouwing gegeven heeft. Uit deze woorden blijkt nog eens weer de groote organisatorische beteekenis, welke aan de eene partij van het Duitsche Rijk wordt toegekend, maar dat de vervulling van haar organisatorische taak ook weer afhankelijk wordt gesteld van hare ideologie. Deze woorden zijn ook voor ons van betee kenis, nu het verloop van den oorlog het wel reeds zeer waarschijnlijk maakt, dat wij bij den vrede, die hem zal beeindigen, binnen de Duitsche levensruimte zullen blijken te lig gen, waarin wij bij alle eerbied voor ons natio nale karakter en onze zelfstandigheid, in de wezenlijke dingen ook wel steeds de leiding van het Duitsche Rijk zullen hebben te volgen. Wij moeten ons er rekenschap van geven, dat ook daar waar ons uitdrukkelijk de vrij- heid gegeven wordt tot eigen beslissing over onze eigen zaak, wordt vetondersteld, dat wij van deze vrijheid een gebruik zullen HGGFDSTUK XIV. Waarin Pete zich te goed kan doen aan wekkers. Toen Pete den weg insloeg, die naar Liver pool leidde, was hij in een van die gezegende stemmingen, die zich by uitstek leenen voor het doen van ontdekkingsreizen. Ten eerste droeg hij het besef met zich mede, dat hij een verliefd man was. Er zijn menschen, die zich daardoor laten temeerslaan, overtuigd van het hopelooze van hun liefde. Doch Pete had in zgn leven vele zonderlinge zaken zien ge- schieden en, grenzelooze optimist als hij was, achtte hij het niet onmogelijk, dat zelfs een meisje als Lois nog eens iets in hem zou zien... Had niet Flip Flabberty, de grootste ezel met flapooren, die ooit was geboren, zich verloofd met Pat Hidestone, het mooiste meisje, dat ooit op de planken van het Grand Theatre had gestaan Als dergelijke dingen mogelijk waren, dan was voor hem ook nog niet alle hoop verloren, oordeelde Pete en met dat be sef drukte hij zijn voet op het gaspedaal en schoot over den weg. Het was een dag, geschapen voor avontu- riers. Al de dagen, dat hij nu tot de firma Crofts en Co. behoorde, er vrijwillig deel van uitmaakte, waren de goden van het weer met hem geweest en zelfs het Lot knipoogde hem vriendelijk toe. Nog slechts drie voorwerpen restten er, Bealie was bijna onschadelijk ge maakt, hun rug was gedekt, na de laatste coup zou het succes aan hun zijde zijn! Pete vischte het papiertje uit zgn zak en las zijn adres nog eens: F. L. Mac Tavish, 694 Manchester Road, Liverpool. Mac Tavish... bepeinsde hij, blijkbaar een Schot. Pete had een diep-sluimerende sym- pathie voor Schotten. Als journalist kende hij veel van die wildbehaarde, opvliegende, krom- Veilig en vlug als geen ander helpt hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachet's, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. N.V. Pharmaceutische Fabriek A. Mijnhardt, Zeist. maken, dat zich verdraagt met de beginselen van het Derde Rijk, dit zijn organisatorische en ideologische beginselen. Deze organisa torische en ideologische beginselen zijn in de (Duitsche) nationaal-socialistische partij en uit het feit, dat de Rgkscommissaris daar waar zijn maatregelen in onze binnenlandsche omstandigheden heeft ingegrepen, twee Ne derlandsche nationaal-socialisten de leiding in handen gegeven heeft van zeer belangrijke volksbewegingen, mag worden afgeleid, dat aan dezelfde organisatorische en ideologische beginselen een groote beteekenis wordt toe gekend, ook in den wederopbouw van ons land. Uit de maatregelen kan ook worden afge leid, dat het niet de bedoeling van de Duitsche autoriteiten is, om de leiding van zaken zonder meer aan de N. S. B. in handen te spelen. Maar dit dan met dien verstande, dat wij door eigen en diepgaand onderzoek van de nationaal-socialistische beweging, welke het Duitsche Rijk in staat gesteld heeft zich in enkele jaren tijds tot zijn huidige machtspositie op te werken, de waarlijke elementen zullen ontdekken, die de gist zullen moeten vormen voor de her- rijzenis van de thans onder curateele gestelde organisaties, die dan op den duur wel de kern zouden moeten vormen voor een ver- eeniging van de geheele arbeidersbeweging in ons land. Eerst wanneer men de beide verklaringen in dien geest verstaat, komt men, naar het ons toeschgnt, hun princi- pieele beteekenis nabg. Echter nog in andere opzichten zijn zij voor de alierwegen ingeluide en ingeleidc reconstructie van ons maatschappelijke leven van belang. Daarover in een volgend artikel, HET NEDERLANDSCHE MIIMIKN- STANDERSFRONT. De persdienst van de N.S.B. meldt: Dezer dagen heeft de Raad van Volkshuis- houding der N.S.B. den stoot gegeven tot de vorming van ,jHet Nederlandsche Midden- standsfiront". Uit nagenoeg alle takken van den industrieelen en handeldrijvenden midden- stand zijn vooraanstaande organisaties tot dit fnent toegetreden. De snelle wijziging van de maatschappelijke structuur in ons vaderland is oorzaak geworden, dat het Nederlandsche Middenstandersfront, dat reeds geruimen tijd door den Raad van Volkshuishouding werd voorbereid, thans in een onmiddellijke behoef- te voorziet. Slechts een een en ondeelbare mdddenstand zal in de toekomsj de sociaal- economische taak kunnen vervullfen, welke aan den middenstand in on® nieuwe maatschappe- pelijke leven is opgedragen. Uit het doel van de nieuwe organisatie spruit voort, dat de toe- treding tot het Nederlandsche Middenstan dersfront open staat voor elken vakgenoot, ongeacht zijn godsdienstige en staatkundige overtuiging,, en dat het lidmaatschap der N.S.B. derhalve geenszins wordt vereischt. Reeds is gebleken, dat in Middenstandskringen een giroote belangstelling voor het Nederland sche Middenstandersfront bestaat. Als leider zal optreden de heer J. H. Scholte, Den Haag. OFFICIER IN ARREST WEGENS DOOD VAN N.S.B.-ER. Naar het Nationale Dagblad meldt, is volgens mededeeling van den auditeur-mili- tair aan den Afweerdienst der N.S,B. de officier, die bekend heeft het N.S.B.-lid J. Ra- aemakers te hebben doodgeschoten, in arrest gesteld. De zaak is naar den krijgsraad v<er- wezen. neuzige hooglanders, vasthoudend als een bull dog, maar de beste kameraden, die een man hebben kon. Hg vroeg zich af, of deze Mac Tavish van dezelfde soort was... bleek hij het te zijn, dan zou hij hem de geheele geschiede- nis vertellen, een echte Schot zou hem helpen door dik en dun. Het was een lange tocht naar Liverpool. De weg was recht en breed, het drukke ver- keer ging snel, maar toch sloegen de klokken half drie, toen hij de eerste huizen van Liver pool passeerde. Een agent van politie wees hem den weg naar Manchester Road: die was niet moeilijk te vinden en toen hij bij num- mer 392 een goed uitziend restaurant be- speurde, stopte hij, om een stukje te eten. Hij rammelde inderdaad van den honger. mooi weer heeft op de meeste menschen de uit- werking, hun maag aanmerkelijk te stimu- leeren en Pete maakte op den regel geen uit- zondering. De lunch, al was die laat, verliep zeer vlot en toen Pete een versch pakje sigaretten had laten aanrukken en tegelijk om het telefoon- boek vroeg, voelde hij -zich overal tegen op- gewassen. En dat bleek noodig te zijn ook. want toen hij gevonden had: Mac Tavish, 694 Manchester Road, las hij tot zijn schrik daar- achter de ontstellende woorden: Intemaat voor jongeheeren. Pete realiseerde zich op hetzelfde oogen blik de hinderpaal, die oom Panniford daar voor hem had bedacht en uitte een woord, dat den kellner, twee tafeltjes achter hem in het varlaten restaurant, deed opschrikken. Een intemaatNatuurlijk had elk van die jonge heeren op zijn kamer een wekker, elk had een aparte kamer en... Pete legde het telefoonboek neer en riep den kellner. Aan dien waardigen man vroeg hij, of hg het Intemaat van Mac Tavish kende, verderop in de straat. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1