Buitenland Landbouwberichten. Voor de Huisvrouw. DE UITVOER VAN TUINBOUW- PRODUCTEN. GEMEENTERAAD VAN HOEK. DE BESOHULDIGINGEN VAN LAN'DVEBRAAD TEGEN DE N. S. B. Dr. R. van Genechten, hoofd van den Af- weerdienst der N. ,S* B. heeft in bet „Natio- nale Dagblad" den volgenden „open brief" aan den luitenant ter zee le klasse Quant gericht „Op 8 Juli zij.t giji geweest in de Mariniers- kazeme te Amsterdam, am aan de daar aan- wezige officieren een uiteemzetting te geven over den toekomstigen Nederlandschen op- bouwdienst. „Na deze uiteenzettinig heb gij in bet ver- poozingsvertrek der officieren r naar aan- leiding van n gesprek over den toekomstigen arbeidsdienst en 't arbeidsfront in bet publiek, n.l. in tegenwoordigheid van een twaalftal officieren, gezegd: ,,Och, die N.S.B. krijgt tocb geen voet aan den grond. Zij wordt voor bet oogenblik door de Duitschers nog gebruikt voor verradersdiensten. Maar offi- cieele functies worden bun ndet gegeven en vandaag of morgen krijgen zij toch een trap". Toen een der aanwezigen daarop vroeg: ,,'Heeft de N. S. B. dan verraad gepleegd?" bebt gij daarop geantwoord: ,,Zeer zeker, bier- omtrent is alles bekend. De officieele ge- gevens daaramtrent berusten op bet departe- ment". ,,Eindelijk heb ik dus in U een man gevon- den, die officieele gegevens omtrent bet ver raad der N. S. B. kent! Als hoofd van den Afweerdienst heb ik alle mededeelingen, die miji hierover tot hiertoe bereiikten, steeds zoo- ver mogebjik onderzocht. rk beb nooit iets anders dan laster en laag geroddel gevonden. Ik heb medegedeeld, dat ik ieder die mij feiten z»u kunnen noemen, gaame zou aanbooren en dat ik er voor instond, dat hij geen overlast van zijn mededeeling zou ondervinden. Ik beb verzekerd, dat ik zoo er een N.S.B.-er schuldig werd bevonden hem zou laten straff en door de N.S.B. en op zijn vervolging aandringen. Maar ik beb niets gehoord. ,,Maar gij kent de officieele gegevens! Zij berusten op bet Departement. Gij hebt bet verklaard onder getuigen, giji kunt niet meer terug. En als gij een man van eer zijt, zult gij niet terug will en. Gij zult niet doen als de heer J. W. Hupkes, de directeur van de Gooi- sche Tramweg Mij., die aan een bekende ver- klaarde, zelf gezien te hebben, toen bij een bus met bet gevolg van Prinses Juliana weg- reed, dat N.S.B.-ers uit een buis van Plein 1813 op de bus schoten. Maar die, toen hij ter verantwoording werd geroepen, beweerde, dat bet gesprek anders was geweest. Gij zult voor uw woorden staan. Gij moet er voor staam. ,,Welnu, luitenant Quant, brengt uw bewij- zen op tafel. Ik zou een klacht tegen u kun nen indienen wegens beleediglng van een volksgroep. Maar gij zoudt dan niet met be- wijzen kunnen komen. Ik wil u de gelegen- beid daartoe niet ontnemen. En, wanneer gij geen .bewijzen brengt wil ik u ook niet het balfduister van een half anonieme veroordee- ling gunnen. ,,Ook gij kunt uiw bewijzen brengen. Gij hadt ze reeds aan den rechter kunnen voor- leggen, want de recbterlijke macbt in Neder- land zou verraders ook nu weten te straffen, zooals bet behoort. Ddt bebt gij niet gedaan. En ook het ,/Departement" niet. Welnu, gij krijlgt de kans van uw leven: Maak de feiten publiek. Gij kunt u voor het vaderland ver- dienstelijk maken. Wie zoo ronde taal spreekt als gij deedt, zal zich die kans als hij een flink officier is niet laten ontgaan. Gij acbt dit een te luidruchtige wijze van doen? Dan kunt gij mij de feiten mededeelen. Ik sta u borg ervoor, dat de scbuldigen bun straf niet zullen ontloopen een straf, die in de eerste plaats door de N.S.B. zelf zal worden uitgesproken. ,,Maar wanneer gij niets van dit alles doet, wanneer bet biijkt, dat gij wat gij te Amster dam gezegd hebt, niet kunt staven met feiten, dat giji u alleen belangrijk hebt willen maken door bet uitkramen van onbewezen beleedi- gingen en smadelijke beweringen, dan noem ik u een eerlooze lasteraar". Tot zoover de heer Van Genechten in dezen ,,open brief". Er is in de voorbije weken en vooral tijdens en onmiddellijik na de vijf oorlogsdagen, heel wat te doen geweest over bet ,,landverraad", dat door de N.S.B., c.q. leden van de NjS.B. gepleegd zou zijn. Er zijn da'aromtrent zoo veelvuidige verhalen gedaan, dat zelfs zij, die tegenover dergelijke bescbuldigingen sceptisch stonden, ten langen laatste ervan onder den indruk kwamen. Vanaf het eerste oogenblik, dat deze ver halen over landverraad de ronde deden, heeft de leiding van de NjS.B. zich daartegen ge- weerd. Bijzonder bet hoofd van den Afweer dienst van de N.S.B., Dr. Van Genechten, heeft zich tot allerlei bevoegde instanties ge- wend om in deze de waarheid te achterhalen. In het besef, dat aan de N.S.B. en haar leden een beschuldiging werd toegevoegd welke zoo zij juist zou zijn den bedrij.vens voor goed in de Nederlandsehe volksgemeenschap onmogelijk zou maken, heeft hij zich inge- spannen om te bewijzen, wat bij en met hem de geheele N.S.B.-leiding ten stelligste hebben verklaard, dat n.l. de bescbuldigingen van landverraad volkomen valsch en slechts kwaadaardige verzinsels zijn geweest. Hij heeft elkeen, die beweerde iets van ge pleegd landverraad van de N.S.B. of N.S.B.'ers te weten, met klem verzocht, daarvan aan hem mededeeling' te doen met de belofte dat den beschuldiger niet de minste onaange- naamheid of last bezorgd zou worden en de beschuldigde, indien terecht bescbuldigd, zijn gerechte straf niet zou ontloopen. Hij heeft zich met alle prooureurs-generaals in venbin- ding gesteld om gegevens over gepleegd land verraad te verkrijgen, maar nergens heeft men hem ook maar een feit meegedeeld. Nu de beer Van Genechten eindelijk meent hou- vast te hebben, kunnen wij ons voorstellen, sichrijft bet Dbl. van N.-Br., dat hij zich daar- aan hardnekkig vastboudt en nu wil. door- zetten. Men zal hem daarin geen ongelijik kunnen geven. Landverraad is een van de afschuwe- lijkste daden, welke gesteld kunnen worden. Van een dergelijke eerlooze daad mag men niemand beschuldigen, wanneer het geen be- wezen feit is. Het volstaat toch niet iemand daarvan te verdenken, omdat hij, lid van een nationaal-socialistische beweging is! Ook ter wide van de eensgezindheid en de samenwerking van ons volk is het noodig, dat in deze de waarheid worde vastgesteld, opdat deze bescbuldigingen van landverraad niet als een kanker onder ons volk blijven voort- woekeren. Eerloos zij die eerloosheid bedreven heeft. Maar eerherstel worde gegeven aan een ieder die ten onrechte van eerloosheid is beschul- digd. ENGELSqHE BEDKIJVEN OP EEN PRES.ENTEERBLAD. Bijna dagelijks, merkt de N. R. Crt. op, meldt het Duitsche stafbericht bomaanvallen op Engeland. Ver zichtbare rookzuilen ver- kondigen het resultaat van zulke vluchten. Engelands aardrijkskundige voordeelen zijn in een strategisch nadeel omgeslagen. De Deutsche Ztg. in den Niederlanden gaat de voorzorgen na, die er met het oog op het luchtgevaar getroffen werden. Reeds in den wereldoorlog gaf men zich er rekenschap van. Tegenmaatregelen konden slechts daarin be- staan belangrijke bedrijven landinwaarts te verplaatsen. De laatste jaren werden in deze richting vorderingen gemaakt, maar niet in de mate, waarin ze economisch geboden ble- ken. Een verlegging op groote schaal strand- de vooral op het arbeidersvraagstuk en dan, zekere takken van nijverheid uit hun sector los te maken en tevens de menschen over te planten vereischt een ingrijpen van staats- wege. Daar dit uitbleef konden de uitvoeren- de organen van het bedrijfsleven niet ver- plaatst worden. Dientengevolge blijven de in- dustriegebieden in hooge mate aan luchtbom- bardementen blootgesteld, ja sinds de bezet- ting van Nederland en Belgie en het neder- slaan van Frankrijk liggen ze op een presen- teerblad. Het sterk geindustrialiseerde, dicht bevolkte en van vele middelen van vervoer voorziene Z.O. kan door Duitsche bombardeertoestellen na betrekkelijk korte vlucht over zee bereikt worden, waarschijnlijk sneller dan de Britsche afweer van leer kan trekken. Te Sheerness en Chatham bevat.dit gebied groote scheeps- werven te Rochester vliegtuigfabriekeii groote wagonweikplaatsen te Brighton, autofabrie- ken te Maidstone, kruitfabrieken bij Chilford, wapen-dito in Guildford, enz. en in de eerste plaats kolen in de oostelijke districten van Kent, het modernste kolengebied van het eiland in het algemeen. In 1914 werden er maar 130.000 ton gedolven, in 1929 reeds 1.150.000. Voor deze kolen was Dover de ge- wichtigste haven. Verder is het Z.O. uit het oogpunt van den landbouw zeer intensief be- bouwd. Maar niet slechts deze streek ligt in het bereik van het Duitsche luchtwapen, ook Schotland en de westkust, kortom elk deel van het eiland kan elk x>genblik onder han- den genomen worden, de Engelsehe vloot bij Scapa Flow en de Shetlandeilanden weet er alles van. Zoo kunnen de bedrijven om Hull, Bristol, Glasgow, Liverpool en Manchester door Duitsche vliegtuigen zonder groote moei- lijkheden bereikt en althans ten deele buiten gevecht gesteld worden. Een krans Duitsche vliegvelden van Noorwegen af over Denemar- ken, Nederland en Belgie tot naar Frankrijk omgeeft het eiland bijkans geheel. Een uit- weg uit deze benauwende situatie schijnt er niet te bestaan. Aan een bericht van het A.N.P. is het vol- gende ontleend: Groote partijen Nederlandsche tuinbouw- producten gaan dagelijks naar Duitschland, welk land in feite de eenige afnemer is van de voor uitvoer geschikte Nederlandsche tuinbouwproducten. Duitschland is echterniet het eenige land, waar men belangstelling voor onze producten heeft; ook in andere deelen van Europa stijgt de belangstelling, hetgeen biijkt uit de aanvragen, welke verschillenden exporteurs o.a. uit Zwitserland en Belgie be- reikten. De Nederlandsche groente- en fruit- centrale te 's Gravenhage heeft tegen export naar deze landen geen bezwaar. Toch zijn de kwantums nog zeer klein, hetgeen hoofdzake- lijk komt door de vele moeilijkheden, welke moeten worden overwonnen. De algemeene Nederlandsche bond van fruit-, groente- en aardappelen-exporteurs wees ons erop, dat het vervoer naar Zwitser land niet te lang mag duren, daar de groen- ten anders bederven. Voorts heeft de handel te kampen met het ontbreken van communi- catiemiddelen als telegraaf en telefoon, ter- wijl ook de betalingsmoeilijkheden met Belgie en Zwitserland nog groot zijn. De handel is echter paraat en onderzoekt de mogelijkheden, welke tot uitbreiding van den uitvoer naar andere landen dan Duitsch land kunnen leiden. In exporteurskringen is men vol vertrouwen, dat nog aan het eind van dit seizoen of anders aan het begin van het volgende de oude betrekkingen met Belgie, Zwitserland en ook Scandinavie kunnen wor den hersteld. 2AAIZAAD VOOR GRANEN EN PEtTLVRUCHTEN. Het waarnemende hoofd van het departe ment van landbouw en visscherij maakt be kend, dat ten einde een afdoende controle te kunnen uitoefenen op het vast te leggen zaai- zaad voor granen en peulvruehten-oogst 1941 een regeling is ontworpen, waarbij den ver- bouwers de keuze wordt gelaten tusschen het gebruik van zaaizaad van eigen oogst e# het koopen van zaaizaad. Om te bevorderen, dat zaaizaad van zoo goed mogelijke kwaliteit wordt aangewend, is bepaald, dat alleen in den handel mag wor den gebracht zaaizaad van granen en peul- vruchten, dat door den Nederlandschen alge- meenen keuringsdienst is goedgekeurd en ge- plombeerd. Het verhandelen van alle andere zaaizaden van granen en peulvruchten is dan ook verboden. Ten einde in de behoefte aan goedgekeurd zaaizaad te voorzien, wordt den verbouwers aangeraden thans op zoo ruim mogelijke schaal gebruik te maken van de gelegenheid om alsnog voor daarvoor in aanmerking ko- mende perceelen graan en peulvruchten ter keuring aan den Nederlandschen algemeenen keuringsdienst te Wageningen aan te bieden of aan de onder dezen dienst ressorteerende provinciale of gewestelijke keuringsdiensten. VOEDZAME KOUDE NAGERECHTEN door Martine Wittop Koning. In de meeste gezinnen brengt het gebruik mee, dat het middagmaal wordt besloten met „iets toe", en dat is in versebillende opzichten een uitstekende gewoonte. Soms wordt alleen het gezellige samenzijn aan tafel er wat door verlengd, wat op zichzelf ook al niet kwaad is; vaak echter vinden we er bovendien een aanvulling in voor wat in de voorafgaande spijzen nog aan voedingswaarde ontbroken heeft: een aanvulling meestal van de hoeveel- heid eiwit, vet of koolhydraten of wel een op peil brengen van het vereischte gehalte aan vitamines. In het laatste geval zijn we niet gewend om het nagerecht bepaald ,,voedzaam" te noemen: de vruehten, die als het meest gebruikelijke voorbeeld van zoo'n vitaminerijk dessert gel- den, brengen gewoonlijk niet veel biji tot het gevoel van verzadiging, dat we als maatstaf aannemen voor de voedzaamheid von de een of andere spijs. We gaan dan ook deze aan- vullingen van den maaltijd vandaag stilzwij- gend voorbij, omdat ze ondanks hun overi- gens belangrijke beteekenis niet passen in de lijst van het onderwerp, dat we thans zul len behandelen. Tot de wel behoorlijk verzadigende nage- rechten, die ons dank zij hun gehalte aan eiwit, kooldydraten en vet een goede mogelijk- heid bieden om aan te vullen wat in de portie vleesch, groente en aardappelen nog aan deZe voedingsstoffen ontbrak, rekenen we in de eerste plaats de groep van de melkspijzen: de pappen, de schoteltjes, de puddingen alle eoht-Hollandsche gerechten, die aan de huis vrouw mits ze haar week goed organiseert, weinig tijd behoeven te kosten. Het opzetten van de melk kan b.v. gebeuren op een oogenblik, dat haar aanwezigheid in de keuken toch gevraagd wordt voor b.v. het afwasschen van den ontbijtboel; het instrooien van' griesmeel of havermout, het doorroeren van aangemengde maizena of wel het toe- voegen van rijst of gort gebeurt dan op het juiste moment, voordat de op dat punt zoo verraderlijike melik aan overkoken toe is. De vlug gaar gekookte griesmeel, havermout of maizena heeft het vuur alweer verlaten voor dat het afwaschwerk is afgeloopen (misschien kan zelfs de gebruikte pan nog van het af- waschsopje mee profiteeren!) de rijst of de gort met hun langeren kooktijd blijven op een zacht vuurtje (spaarbrander van het gas- stel of laaggeschakelde electrische plaat) zachtjes doorkoken en hebben daarbij geen toe- zicht noodig. 's Morgens nog in de schaal overgebracht en op een koele plaats bewaard, staan ze 's middags kant en klaar voor het gebruik, om als koud dessert een prettig slot te vormen van den maaltijd en het veilige ge voel te geven, dat de voedingswaarde spe- ciaal ook met het oog op de kinderesn niets te wenschen overlaat. Bestaat er in het gezin meer voonkeur voor kamemelk dan voor melk, dan kan ook die uitstekend als grondstof voor ipappen dienen: aangemengde maizena of tarwebloem, inge- strooide rijst, boekweite-grutjes of gort vor men als bindmiddel voor de kamemelk ge schikte variaties. Zonder te beweren, dat de warm .gebruikte pappen van deze soort niet 6<5k zeer smakelijk zijn, leg ik hier todh den nadruk op het feit, dat in dezen tijd van het jaar de koud voorgediende pap met genoegen aanvaard zal worden, terwijl ze he't werk voor de huisvrouw vereenvoudigt door haar 's mid dags de zorg voor het nagerecht te sparen. In dit verband kan ik niet laten om ook nog even de aandacht te vestigen op de zoo ge- makkelijk te bereiden hangop, een „voedzaam koud nagerecht", dat geen andere bemoeiinigen vraagt dan het uitgieten van de kamemelk in een doek, die in een vergiet is uitgespreid: 's ochtends weggezet, zal de kamemelk tegen den tijd van het middagmaal voldoende van haar vocht hebben laten uitlekken om het uit- scheppen van een "smakelijke roomige massa mogelijk te maken, die we desnoods met eenige lepels melk er doorheen geklopt in een vla-schaal opdienen, begeleid door een schaaltje lichte basterdsuiker en wat droge beschuiten of als bezuiniging op ons sui- kerrantsoen alleen maar wat kaneel- beschuitjes, die voor de meeste hangop-lief- hebbers verdere suikertoevoeging overbodig maken. 'Om het overzicht van onze ,,voedzame koude nagerechten" volledig te maken, blijft thans nog over het vermelden van de reeds in de fabrlek toebereide pappen en vlaas (haver- moutpap, rijstepap, kamemelk met gort, chocolade-, amandel- en vanillevla)we schenken die eenvoudig uit de flesch in een vla-schaal overgemakkelijker kan het wel niet, en om den prijs behoeven we het niet te laten! Ook de yoghurt zoowel de vetvrije als de vollemelk-yoghurt staat op dezelfde wijze tot onze beschikking. Vergadering van Vrijdag 28 Juni 1940, des voormiddags 9 uur. Voorzitter de heer Mr. J. A. van Tienhoven, burgemeester. Tegenwoordig de leden F. J. Dees, J. den Hamer. P. C. Dieleman, D. J. Jansen, J. W. Dusebout, J. de Putter, J. A. Meertens en de Secretaris J. Dregmans. (2. Slot.) 7. Medewerking verleening steun B. Bij schrijven d.d. 3 Mei 1940 no. 11399/1 Afd. S, werd door het Ministerie van Sociale Zaken medegedeeld, dat over 1940 per ge- meente ten hoogste 7,90 per werklooze mag worden uitgegeven voor extra hulp aan werk- loozen en dat van dit bedrag f 2 ten laste der geemeente en f 5,90 vopr rekening van het Departement van Sociale Zaken komt. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 8. Behandeling reclames. a. Schoolgeld. Naar aanleiding van ingekomen reclames stellen Burgemeester en Wethouders voor aan I. van Aalst 0,50 ontheffing te verleenen van den aanslag schoolgeld 1939. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. b. Hondenbelasting. Naar aanleiding van ingekomen reclames stellen Burgemeester en Wlethouders voor, de volgende ontheffing te verleenen van de aan- slagen hondenbelasting 1940: C. de Ruijier f 2,50, D. de Putter 2, F_ W. Diieleman Gzn. 2,50. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 9. Wijziging begrootingen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting voor den dienst 1939 te wrjzigen als volgt: Onder de inkomsten te verhoogen de posten: achterstalhge inkomsten van vorige dienst- jaren 347,37, Secretarieleges en Burgeriijke stand 100, bijdragen in dte kosten van be- volkingsboekhouding 60,21, keur- en slacht- loonen f 130, begrafenisrechten 140, verkoop van oud materiaal f 34, huur van buizen en andere gebouwen 150, inkomsten in verband met de beschikbaarstelling van goedkoope levensmiddelen 244, 38 opcenten op de hoofd- som der vermogemsbelasting 430, 75 opcen ten op de hoofdsom der gemeentefondsbelas- ting f 555, inkomsten uitvoering distributie- wet 313,41, teruggave van het rijk wegens bij voorschot betaalde gelden in zake dienst- pldcht f 22404,93 onder de uitgaven te verhoogen de posten: achterstallige uitgaven van vorige dienstjaren f 73,50, jaarwedde ontvanger 280,11, schrijf- en bureaubehoeften enz. f 255,07, druk- en bindwerk f 54,93, verJichting en verwarming 96,<54, plaatsen van advertenties f 7,90, reis- en verblijfkosten f 16,50, abonnement op de telefoon enz. 41,91, overige kosten van der. burgerlijlken stand 1,01, kosten van het offi- cieel raadsverslag 19,^, kosten van verga- deringen 63,74, beloomngen en premien aan brandmeesters en brandspuitlieden 64, onder- houd lantaams f 61,65, kosten inzake bescher- ming der bevolking tegen luchtaanvallen f 330,96, kosten terzake van verzekering enz. 19,77, kosten van de gemeentereiniging f 253, kosten terzake van verzekering van ambtenaren 4,05, grondlasten f 0,14, ond'er- houd en adlministratie van bezittingen ndet voor den publieken dienst gebmikt f 2,05, kosten van verzekering tegen brand- en stormschade /1,70, aanschaffen en onderhoud van schoolboeken enz. f 114,98, verlichting, verwarming en sc'hoonhouden van schoolge- bouwen /9,61, advertentiekosten /2,20, ver- goeding van de kosten van bijzondere scholen bedoeld in art. 101 L.O. wet 1920 f 8,71, uit- keering aan andere gemeenten in de aan schoolbesturen te betalen vergoeding bedoeld in art. 205 der L.O. wet 1920 f 124,72, kosten van overbrenging, plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen 18,49, kosten van de ambtswoning van de geneesheeren enz. f 20,25, uitgaven in verband met de beschikbaarstel ling van goedkoope levensmiddelen f 244, steun aan werkloozen 30,85, bijdrage voor bijzondere hulp aan werkloozen f 1,44, kosten van drukwerken 25,27, subsidien ten behoeve van land- en tuinbouw f 37,50, voorschotten ten behoeve van het rijk 25023,69, rente wqgens te late betaling van pensioensbijdra- gen 10,07, uitgaven in verband met de uit voering der distributiewet f 244,13, rente, te voldoen aan de N.V. Bank voor Ned. gemeen ten f 235,38, onvoorziene uitgaven /7,76; te verlagen de posten: kosten van de ambts woning en van ambtenaren der gemeente- politie en veldwachters f 97, vergoeding voor wondnghuur of toelage f 25, aanschaffing van brandbluschmiddelen f 38, onderhoud van stra- ten en pleinen 990, onderhoud van wegen en voetpaden en rijwielpaden f 65, onderhoud van pompen en riolen /255, kosten van het in- standhouden van schoolgebouwen /50, bijdra gen aan andere gemeenten in het openbaar u.l.o. f 126, uitkeering aan gemeenten inge- volge art. 86 der L.O. wet 1920 48, idem in- gevolge art. 104, 1, der L.O. wet 1920 f 154, uitkeering aan andere gemeenten 95, bijdra gen aan gemeenten in de kosten van scholen voor het lager nijverheidsonderwijs f 500, kos ten huur stuk grand muziektent 50, subsi- die aan werkloozenkas 540, teruggave van belasting 47,50. Kapitaaldiemist. Onder de inkomsten te verhoogen de posten: bijdrage van hoofdlstuk XV van den kapitaal- dienst fS8,88, terugontvangst van kosten van rioleering ten behoeve van derden f 29,92, bij drage van hoofdstuk XV van den kapitaal- diienst 235,62; onder de uitgaven te verhoogen de posten: kosten van aahkoop vaste goederen voor het vormen van een marktplein f 4,50, kosten van aankoop van vaste goederen 113,90, kosten van stichting enz. van gebouwen en aahkoop van terreinen voor het onderwijs in de licha- melijke oefening f 76,97, kosten van nieuwe schoolmeubelen en leermiddelen f 138,65, bij dragen aan hoofdstuk 6 en 7 van den kapitaal- dienst 354,42; te verlagen den post: overboeking naar den volgenden dienst van de algemeene reserve f 354,42. b. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting voor den dienst 1940 te wijzigen als volgt: Kapitaaldienst. Onder de inkoiristen te verhoogen de posten: terugontvangst van kapitalen voor aankoop gebouwen voor vorming van een marktplein 160, terugontvangst van kapitalen voor het leggen van een schoolplein in tegels /60, terugontvangst van kapitalen voor uitbreiding, verbouw en onderhoud van bijzondere scholen f 220, idem wegens teveel betaalde subsidde aan werkloozen kassen 1461,02; te verlagen de posten: bijdragen van hoofd stuk VI van den gewonen dienst wegens af- schrijving f 157,31, idem van hoofdstuk VHT, par. 2 van den gewonen dienst wegens af- schrijving 61,53, idem van hoofdstuk vttt par. 7 van den gewonen dienst wegens af- schrijving 217,57; onder de uitgaven te verhoogen den post: overboeking naar den volgenden dienst van de algemeene reserve 1901,02; te verlagen de posten: bijdrage aan hoofd stuk XV van den kapitaaldienst f 157,31, idem van hoofdstuk XV van den kapitaaldienst 61,53, idem f 217,57. Gewone dienst. Onder de inkomsten te verlagen den post: terugontvangst wegens te veel betaalde sub- sidie aan werkloozenkassen /1000; onder de uitgaven te verhoogen den post: onvoorziene uitgaven 443,5^ en te verlagen de posten: bijdrage aan hoofdstuk VI van den kapitaaldienst f 157,31, idem aan hoofdstuk VIH, par. 2 61,53, idem aan hoofdstuk VIII pr. 7 f 217,57, subsidien aan openbare midde len van vervoer f 120. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 10. Verhuren voormalige ambtswoning veld wach ter. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de voormalige ambtswoning van den ge- meenteveldwachter te verhuren. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 11. Omvraag. a. De heer JANSEN vraagt of het waar is, dat de geiweren, muni tie en ander tuig, daL hier gebracht is, allemaal gestolen is. De VOORZITTER antwoordt, dat dit met ongeVeer alles het geval is. Dit is evenwel een zaak, die buiten den raad om gaat. b. De heer DE PUTTER herinnert er aan, dat bij den aanvang der vergadering de heer Dees allereerst woorden van dank aan het adres van den Voorzitter heeft gericht. Spre- ker kan die van harte onderschrijven. Al heeft hij het zelf niet bijgewoond, spreker heeft vernomen hoe de zaak zich heeft toege- dragen en inderdaad is de handelwijze van den Voorzitter boven alien lof verheven. Daar- naast moet spreker thans een woord van cri- tiek doen hooren, er zijn n.l. van alle men schen klaohten binnengekomen omtrent de distributie van petroleum. Bij de regeling, zooals die van Overheidswege was vastge- steld, zou ieder ontvangen 2 liter per week, hoe komt dat er verschillende menschen zijn, die geen petroleum hebben ontvangen? 'Het is voorgekomen dat een der venters met een voile kar petroleum ergens was, doch ver- klaarde: ik mag aan u niet verkoopen, want u hebt geen zegels. Staat die regeling onder toezicht van Burgemeester en Wethouders? De VOORZITTER antwoordt, dat die natuurlijk onder toezicht van Burgemeester en Wethouders staat. Spreker is zelf nog naar Kloosterzande geweest, toen bleek, dat er te weinig zegels waren. De heer DE PUTTER is van meening, dat er menschen geweest zijn, die teveel gekre- gen hebben. Er waren menschen die vorige week 6 en 7 liter hebben ontvangen en nu geen, dat is een onbillijke regeling. Spreker zou zeggen, laat d i e menschen even wach- ten en geef aan die categorie nog geen olie. Eerst heeft spreker gedacht, dat alleen de menschen in de kom van de gemeente olie ontvangen hadden, doch later is hij tot de overtuiging gekomen, dat degenen die er het eerst bij geweest zijn, ook het eerst zegels ge- had hebben. De heer DEN HAMER gelooft, dat de meeste menschen op den buiten geen petro leum gehad hebben. De VOORZITTER antwoordt, dat Burge meester en Wethouders in dezen een abuis hebben gemaakt. De zaak is nu aan den gang en zij zullen trachten, dit zoo goed mogelijk in orde te brengen. c. De heer DE PUTTER vraagt of het geen bezwaar is, dat de Secretarie alleen in de morgenuren geopend is. In verband met den officieelen tijd is het tijdstip van sluiting, 12 uur, voor de menschen betrekkelijk vroeg. De VOORZITTER antwoordt. dat Burge meester en Wethouders dat gedaan hebben, omdat ze redeneerden, dat dan gedurende dien tijd het publiek ter secretarie kon komen, en na dien tijd het secretariepersoneel gelegen heid had om te werken. Het is zoo moeilijk om te werken als er publiek is, men wordt dan voortdurend afgeleid. Daarom is een be- paalde tijd gesteld om het publiek te ontvan gen, anders zou er op den duur alleen's nachts tijd zijn om te werken. De heer DEN HAMER wijst er op. dat er ook achterstand in te halen is. De VOORZITTER vestigt er verder de aan dacht op, dat er door de verbranding van ver schillende stukken in Middelburg ook veel werk verricht moet worden. De heer DE PUTTER heeft er geen be zwaar tegen als het kan. doch een sluitingstijd om 12 uur zal voor sommige menschen wel erg vroeg zijn. De VOORZITTER zegt toe, dat Burgemees ter en Wethouders hieromtrent overleg zullen plegen, doch het zal niet mogelijk zijn, de secretarie den heelen dag open te houden. men schiet dan met het werk niet op. d. De heer MEERTENS had omtrent dezelfde kwestie als waarover de heer De Put ter het had, n.l. die van de petroleumzegels ook iets te zeggen, al heeft hij dan een ander bezwaar. Het is best mogelijk, dat er men schen geweest zijn, die niet genoeg gehad hebben, doch dan hoort spreker op zijn beurt zeggen, dat de venters de menschen toch ge- holpen hebben, in de overtuiging dat de men schen de volgende week in het bezit van hun bons zouden geweest zijn. Toen dan de vol gende week kwam, bleek dat bon no 1 er af was, terwijl de menschen juist die bon schul dig waren aan den venter. Doch dan zijn de venters gekomen en hebben gezegd: jullie zijn me bon no. 1 nog schuldig en die moet ik hebben. De VOORZITTER merkt op, dat dan de petroleumventers in gebreke zijn. De SECRETARIS wijst er op, dat de men schen de petroleum niet zonder zegels mogen af geven. De heer DE PUTTER geeft te kennen, dat hij dan op hetgeen hij zooeven gezegd heeft, moet terugkomen. Het schijnt, dat de fout hierin zit, dat men gerekend had, dat per hoofd der bevolking een bepaald kwantum be- sohikbaar gesteld kon worden, terwijl bleek, dat diezelfde hoeveelheid bestemd was voor ieder gezinshoofd. De heer MEERTENS merkt op, dat het zoo zit, dat bon no. 1 er bij de uitreiking af was, terwijl de menschen die aan hun venter moes- ten geven. Zoodoende hebben de venters te veel petroleum afgegeven. Hierin zit een abuis. Het biijkt, dat deze regelinig is gaan loopen, terwijl deze niet goed voorbereid was. De VOORZITTER zegt toe, dat Burgemees ter en Wethouders zullen onderzoeken waar de schuld zit. De heer DE PUTTER wijst er op, dat men in dezen voorzichtig moet zijn, en geen bonnen moet uitgeven voor er voldoende zijn voor de heele gemeente. De VOORZITTER geeft toe, dat de regeling niet in orde was. De distributie is een heel nieuwe zaak en dan is het niet te verwonde- ren, dat er in het begin wel eens iets verkeerd loopt. De heer DE PUTTER herhaalt, dat dan bij de uitvoering dier maatregelen voorzichtigheid geboden is. De VOORZITTER geeft toe, dat er iets aan gehaperd heeft. Burgemeester en Wethouders zullen toezien, dat dergelijke dingen voortaam niet meer voorkomen. Men moet er echter rekening mee houden, dat dit een nieuwe materie is, en dat er dan wel eens dingen voor komen die niet in orde zijn. De heer DUSEBOUT wijst er op, dat de fout schijnt te schuilen in de uitreiking der petroleumbons. De regeling was zoo begrepen, dat elke stamkaart recht gaf op een petro- leumbon, zoodat een gezin met 6 of 7 leden ook 6 of 7 petroleumkaarten heeft gekregen. Daar schijnt de fout te zitten. De heer MEERTE5NS meent dat dit het juist is. Te Temeuzen kregen daardoor de men schen op een bon 2 liter, terwijl ze hier maar 1 liter konden krijgen. De heer DEN HAMER merkt op, dat er in dezen eenig verschid is. De menschen, die qp gas en electriciteit koken, krijgen geen petro leumbons. De heer DE1ES: En op Butagas. De heer MEERTENS merkt op, dat dit wat anders is. Gas is hier niet en menschen die een electrische kachel hebben zijn er hier niet. Wel zijn de menschen aangesloten aan het licht, doch spreker kan niet zien, a at men onder een electrische lamp de wasch kan drogen. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders in dezen actief zijn, en een onderzoek in deze zaak zullen instellen. De heer MEERTENS kan zich best voor stellen, dat er op een gegeven oogenblik bon nen te kort waren. De VOORZITTER antwoord, dat dit het ge val was. Spreker is express naar Klooster zande gegaan om bonnen te halen. De heer MEERTENS kan zich niet inden- ken, dat de menschen die gieholpen hebben, nu gedupeerd zouden zijn, omdat de bonnen ver- vallen zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat de heer Meertens niet wil erkennen, dat er een fout gemaakt is door de petroleumventers. De heer DE PUTTER wijist er op, dat die nu niettemln bon 1 kwijt zijn, en er d/us ook geen olie voor in de plaats krijgen. De "heer MEERTENS deelt mede, dat hem vertel'd is, dat er'menschen geweest zijn, die geen zegels hadden en dat de venters gezegd hebben, je krijgen over een paar dagen toch die zegels, ik zal je helpen en geef mij dan volgende week het zegel. Maar toen de men schen de bonboekjes kregen, bleek het eerste zegel er af te zijn. De heer DEN HAMER merkt op, dat daar net het abuis zit. Er zal in sommige gevallen inderdaad gegeven zijn aan menschen die de vorige week ook gehd hebben, doch de meeste menschen hebben bon no. 1 gehad. De VOORZITTER wijst er op, dat Burge meester en Wethouders weten wat er gebeurd is. Zij1 zullen hienmede hun voordeel doen en deze zaak nader onderzoeken. Hij sliuit de vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 6