Ter Neuzensche Courant De Erienis van een Znnderling. Feuilleton Vrijdag 19 Juli 1940 No. 10.089 TWEEDE BLAD Binnenland I VAN OVER NATIONALS CON CENTRATIE. Het volksbelang praevaleert. Over de nationale concentratie a Id us den heer Janke in een persconferentie volgens de N. R. Crt., bestaat nog veel oniklaarheid en verwarring. Bovendien is er te veel onderlinge strijd en zou men eigenlijk een concentratie van die concentratiebewegingen moeten wen- schen. Bovenal echter is er nog bier en daar te- kort aan inzdch't betreffend-e dit belangrijke punt, dat het een vemieuwings-beweging moet zijn. Men zal de gegeven feiten onder de oogen moeten zien. De nieuwe verschij-nings- vorm van het staatkundig leven in West- Europa is reeds goeddteels een voldongen feit. Een ontwikke-ling heeft zich voltrokken, die niet ongedaan kan worden gemaakt. Wie de klok terug wil zetten, verstaat volgens den heer Janke den tegenwoordigen tijd niet. Verouderde begrippen, wellicht ook idealen, kunnen niet langs omwegen of anderen naam door een nieuwe beweging ocp den voorgrond worden gebracht, zonder dat zij zichzielve daarmede den weg barricadeert. De resul- taten van hetgeen tot dusver op het stuk van nationale concentratie op touw werd gezet, bewijzen naar het oordeel van den heer Janke de judstheid van deze stelling. De beoogde nationale concentratie is niet tot stand ge- komen, oandat de werkelijkheid niet voldoende in het oog werd gehouden. Zoo geraakt men niet tot de verwezenlijking van zijn doel. Aan Duitsche zijde sluit men niet de oogen voor het feit, dat het hier om een Nederland- sche beweging gaat, dat hier een taak op Nederlandsche schouders gelegd is. Maar, of- schoon men zich tot een afwachtende houding bepaalt, acht men aan Duitsche zijde toch nu en dan een duidelijik woord ter voorkoming van misvattingen op zijn plaats. Overigens was de tijd wellicht nog te kort om reeds op het stuk van de nationale con centratie iets defindtiefs op te bouwen. Ook dan echter kan, aldus de heer Janke, een Duitsch advies over de richting, die ter ver wezenlijking van het doel ingeslagen moet worden, zijn nut hebben. Ook op de pers rust hier z.i. een taak. Boven alles praevaleert het volksbelang, dat niet mag opgeofferd worden aan de verkondi- ging van mini of meer verouderde begrippen en opvattingen van theoretischen of academi- schen aard. In den (Haag zijn in het laatst der vorige week baldadigheden begaan, die zich o.a. uit- ten in het verbrrjzelen van ruiten en zelfs in het opleggen van een tooete van f 200 aan een persoon, die aan een bepaald groepje niet wel- gevalhg was. Als wij ons niet vergissen, is dit geld gerestitueerd; het opeischen daarvan deed trouwens ten sterkste aan afpersing of afdreiging denken, een misdrijf waarop in het Nederlandsche strafwetboek zware straffen zijn gesteld. Op dergel'jke misdragingen heeft vermoede- lijk de heer Jianke het oog gehad, toen hij in de persconferentie met nadruk verklaarde, dat men in Duitschen kring allerminst opge- togen is over de wilde actie op eigen houtje, de strafoefening krachtens eigen denkbeeld.g gezag, die te 's-Gravenhage en in enkele andere plaatsen is voorgekomen. Het zijn menschen zonder verantwoordelijikheidsgevoel, somwijlen ook elementen zonder eenige auto- ritedt en zonder noemenswaardigen aanhang, die zich aldus te buiten gaan. Bovendien overtreden deze lieden, als zij wapenen van eenigerlei soort dragen, d'e voor- schriften, welke van Duitsche zijde gegeven zijn. Reeds op een der eerste bezettin-gsdagen is van het Duitsche militaire gezag een ver- ordening uitgegaan, die zonder eenige uitzon- dering voor eenigerlei groep, het dragen, ja zelfs het hezitten van wapenen verbood. Daar- aan zal streng de hand worden gehouden. Eigenriehting van bandelooze straatschuimers is uit den booze, als dit gepaard gaat met ge- wapend vertoon, is ihet in dubbele mate te ver- oordeelen. Geduld wordt het, voorzoover van de Duitsche autoriteiten (en naar wij vertrou- wen ook van de Nederlandsche autoriteiten) afhangt, onder geen beding. Wie het wapen- verbod overtreedt, zal het bezuren. ER BEHOORT RUST EN ORDE TE ZIJN. We wonen hier ver, van het centrum des lands. De verbindmgen zijn nog niet tot het normale teruggekeerd en we zijn niet bekend met hetgeen zich hier en daar afspeelt. Toch valt uit een en andier wel eens af te leiden, dat er dingen gebeuren die niet in overeen- stemming zijn met de positie waaiin ons land en volk thans verkeert. Het schijnt, dat er in ons land zijn die ver- geten, dat ons land door een vreemde weer- Oorspronkelijke roroan van WILLY WATERMAN. (Nadruk verboden.) macht overwonnen en bezet zijn en dat we, niiettegenstaande dat, als volk een vrijheid genieten, die onder zulke omstandigheden in den regel niet voorkwam. EVenwel, zooals ook reeds onder ons eigen bestuur voorkwam, zijn er van wege de bezettende overheid ver- ordeningen uitgevaardigd, waaraan wij ons hebben te houden. Zeker hebben wjj ons te onthouden van kwetsende of provoceerende daden en uit de bekendmaking van het hoofd der Duitsche weermacht in ons land bleek, dat er ingezete- nen zijn welke strijdig zijn met de belangen der Duitsche weermacht, doch die tevens ook een gevaar inhouden voor het eigen volk, door inlichtingen te verstrekken aan den vijand. Dezulken spelen ongetwijfeld gevaarlijk spel. Laten zij wel bedenken, dat zij niet alleen spelen met hun edgen leven, doch ook met dat van anderen. Weer anderen schijmen er te zijn, wier han- delingen aanleiding heeft tot wanordelijk- heden. Daarmede is het evenzoo gesteld. Uit den aard der zaak zullen, wanneer wanorde- lijikheden worden verwekt, strengere maat- regelen worden genomen, en zal de goed- gezinde burgerij het dan allicht met de kwa- den moeten bekoopen. Misschien zijn er ook enkele verslagen van vergaderingen duidden daarop wel eenigs- zins die in de meening verkeeren, dat het nu voor hen tijd is om wanordelijikheden te verwekken en de orde te verstoren. Wanneer men aannemende dat de desbetreffende verslagen juist zijn leest, dat de leider van een vergadering tot zijn volgelingen zegt, ,,niet te wullen zeggen, dat zij geen wapens mogen dragen, al doet hij dat zelf niet, omdat hij zijn handen niet met bloed van medebur- gers wil bezoedelen" dan achten wij dat niet vriji van ophitsen van hen, die misschien dat bezwaar van den spreker niet zouden deelen. En dan vraagt men zich af: moet het den weg op van straatgevechten onder de burgers? dan zou het met de rust geheel gedaan zijn. Voor deze gevallen is leerzaam het vol- gende: Zes N.S.B.'ers, die de wapenwet overtraden, veroordeeld. Voor den kantonrechter te Haarlem had zich een zestal inwoners uiit Haarlem, leden van de N.S.B., te verantwoorden wegens over- treding van de Wapenwet.- In de maand Juni was proces-verbaal tegen hen opgemaakt omdat zij op verschillende plaatsen in de stad waren aangetroffen met een soort wapen, dat vervaardigd was van een gummislang, ai of niet verzwaard met lood. Tot hun verweer deelden de verdachten mede, dat zij wel genoodzaakt waren uit zelf- verdediging iets mee te nemen, omdat ziji her- haaldelijk werden aangevallen op straat en meestal op oogenblikken, dat de politie niet snel genoeg aanwezig kon zijn. Daar zij blijkbaar in de meening verkeerden, dat zij, als leden van de N.S.B., wel een der- gelijk wapen mochten dragen, las de ambte- naar van het O.M. een brief voor, dien hij van den secretaris-generaal had ontvangen. Alvorens deze zaken verder te behEindelen, had het O.M. namelijk geinformeerd bij den procureur-generaal. De genoemde brief was met medeweten en goedkeuring van de Duitsche overheid ver- zonden en hield in, dat de Wapenwet voor ieaeren Nederlander gehandhaafd moet blijven en dus ook geldt voor de leden van de N.S.B. De verdachten werden wegens overtreding van de Wlapenwet veroordeeld tot vijf gulden boete of drie dagen hechtenis met verbeurd- verklaring van de in beslag genomen wapens. Vervoigens ontleenen wij ook het volgende aan de Haagsche Oourant: Strenge )naat regel en in voorbereiding. Tg 's-Gravenhage en ook in enkele andere plaatsen des lands hebben zich de laatste dagen wanordelijikheden voorgedaan. In enkele woonhuizen en perceelen, waarin bednjven'zijn gevestigd, iwerden ruiten vemield, terwijl van zekere zijde tegen verschillende personen be- dreagingen werden geuit. Dergelijke methoden zijn onduldbaar in een geordende maatschap- pij:. Dit werd op de dagelijksche persconferen- tie van Duitsche zijde nadrukkelijk naar voren gebracht. De Duitsche autoriteiten hebben van boven- bedoelde gevallen kennis genomen en ieder geval onderzocht. Het is nog niet voor elk geval ikomen vast te staan, welke elementen voor deze wanordelijikheden aansprakelijik zijn. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Het is intusschen wel vanzefsprekend, dat de Duitsche autoriteiten dergelijke ordever- storingen ais volkomen ontoelaatbaar be- schouwen. Strenge maa-tregelen zijn in voorbereiding can definitief een einde aan dergelijik wanorde- lijk optreden te maken, van welke zijde het ook moge komen. Methoden als deze, onver- schillig, door wien gevolgd, zijn niet in over- eenstemmdng met toelaatbare middelen. Waarschuwing van den hoofdeommissaris. In overeenstemminig en aansluitend op bovenstaande verkaring op de persconferentie gegeven, is de waarschuwinig van den hoofd eommissaris van politie te 's-Gravenhage ge geven, waarbiji de Haagsche burgerij er op gewezen wordt, dat in dezen emstigen en zwaren tijd niets meer misplaatst is dan het plegen van wanordelijikheden of het uitlokken van relletjes, hetgeen zoo fnuikend is voor een goeden gang van zaken, bij welker bevorde- ring wij alien belang hebben en waaraan wij dus alien, zonder onderscheid van stand, rang of leeftijd, naar ons beste vermogen dienen mede te werken. Medegedeeld wordt, dat bij ieder voorval, dat verstoring der openbare orde zou kunnen teweegbrengen, door het personeel der Haag sche politie met kracht en -indien noodig met geweld zal worden opgetreden. Waar van de zijde der Duitsche autoriteiten is aangedrongen op de loyale samenwerking van een ieder, kan een dergelijk streven naar het verwekken van onrust onder de burgerij, onder geen enkel voorwendsel worden ge- doogd. Vandaar dat de Haagsche hoofdeommissaris nogmaals met klerri waarschuwt tegen orde- verstoringen in welken vorm dan ook en tegen de bedrijvers daarvan, de strengste maat- regelen in uitzicht stelt. Het plegen van wanordelijkheden en het uit lokken van relletjes, passen niet in een geor- denden staat en dus zal door de Haagsche politie tegen dergelijke acties met kracht worden opgetreden. DE HOUTPOSITIE VAN ONS LAND. In een vergadering van de N.V. Houthandel v.h. William Pont te Zaandam, kwam de hout- positie van ons land ter sprake. Medegedeeld werd, dat verwacht mag worden de partijtjes, die nog in Zweden van de aankoopen van ver- leden jaar opgeslagen liggen, binnenkort per kustvaarder naar Nedei-land gebracht zullen worden. Deze hoeveelheid is echter nietig klein in vergelijking met de behoefte aan hout, die hier te lande bestaat. Voor nor- malen aankoop is het waehten momenteel op een betalingsregetting met de exporteerende landen. Deze kwestie beheerscht den invoer- handel van hout. Zelfs de vervoerkwestie is in veigelijking hiermede van ondergeschikt belang. UITBREIDING VAN DE POLITIE IN DEN HAAG. B. en W. van Den Haag stelien den raad voor het politiecorps uit te breiden met 300 agenten, 10 brigadiers en 10 inspecteurs, welke zullen worden gerecruteerd uit gedemobili- seerde mdlitairen. Voor samenstelling, uniformeering en uit- rusting van dit personeel is tot 1 Januari a.s. noodig 385.400, welk bedrag B. en'W. voor- stellen te putten uit het reservefonds van de productiebedrijven, dat nog rond 2 millioen gulden bevat. ZEER VROEG ROOIEN VAN .AARDAPPELEN NOODIG. Het Rijksbureau voor de Voedseivoorziening in ooriogstijd maakt het volgende bekend. Daar gebleken is, dat door het optreden van virusziekten groote hoeveelheden poot- aardappelen zijn afgekeurd en het van zeer groot belang moet worden geacht, dat voor den oogst 1941 kan worden beschikt over gezond pootgoed van onze biimenlandsche consumptie- en fabrieksaardappelrassen, is zeer vroeg rooien een absolute eisch. Daarom is in principe besloten voor de door den Ne- derlandschen Algemeenen Keuringsdienst goed- gekeurden pootaardappelen van de late con- sumptieveevoeder- en fabrieksrassen een garantieprijs vast te stelien, welke zoodanig zal zijn, dat ook bij zeer vroeg rooien de ver- bouw loonend zal zijn. Als eisch moet daarbij gesteld worden, dat de pootaardappelen worden gerooid vdor een bepaalden rooidatum, welke door de Neder- landschen Algemeenen Keuringsdienst in over- leg met het Rijksbureau voor de voedseivoor ziening in ooriogstijd zal worden vastgesteld. De Nederlandsche Algemeene Keurings dienst zal dezen datum tijdig aan de telers be- kendmaken. INBLIKKEN VAN VLEESCH VERBODEN. Het verordeningenblad bevat een beschik- king van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscheriji, waarbij het van nu af tot 1 Januari 1941 is verboden paardenvleesch, rund- en kalfs- vleesch, schapenvleesch en varkensvleesch in blik te conserveeren. Veirder is het verboden deze producten in blik te verhandelen, te doen verhandelen, te vervreemden, te doen vervreemden, af te leve- ren of te doen afleveren. Deze vertoodsbepalinigen -gelden niet, indien hiervan ontheffing is verleend door de Neder landsche Veehouderijcentrale te 's-Graven hage. DE LOOP VAN ROTTERDAM'S BEVOLKING IN MEI De gemeentelijke maandelijksche statistiek omtrent den loop der bevolking van Rotter dam gedurende de maand Mei vermeldt, dat de bevolking op den len Juni bedroeg 620.073 zielen. Op 1 Mei telde Rotterdam 621.050 inwoners, zoodat de maand Mei een achteruit- gang toont van 977 inwoners. Onder de overledenen zijn begrepen 619 burgerslaehtoffers tengevolge van krijgsver- 33) Vervolg. (Hij huiverde alleen al bij de gedachte, wat een geld en wat een moeite hij vergeefs zou verspillen. Onder het voortloopen in den nacht werkten zijn hersens snel. Neen... het was ongetwijfeld gemakkelijker en minder riskant de dingen te halen op de plaats, waar ze zekor waren en dat was bij Crofts tiluis. Hij kon al zijn krachten dan op dat e6ne doel rich- ten en hoe meer hij er over dacht, hoe meer dat denkbeeld hem aanstond. Toen hij einde- lijk bij zijn huis was aangekomen en in de grijze ochtendschemering het pad naar zijn voordeur opwandelde, hetzelfde pad, waarover Pete hem enkele dagen tevoren had zien aan- komen, stond zijn besluit -v-ast... hij zou geen tijd, geld en moeite verknoeien met het jagen op voorwerpen, waarvan hij niet eens wist, of ze nog aanwezig waren uit John's huis te halen. En met dit vaste besluit stak hij den sleutel in het slot, en betrad zijn huis. En toen deed hij vele zonderlinge dingen. Hij telefoneerde driemaal met iDonden, waarvan twee keeren in een taaltje, dat voor de helft Engelsch, maar voor de andere helft straatgoot-conver- eatie was. Hij1, zocht zonderlinge namen op in beduimelde notitieboekjes, die in een ge- heim vak van een oude schrijftafel zaten, tus- schen dat alles door maakte hij een ontbijt klaar en verwisselde van kleeren. richtingen te Rotterdam, van wier overlijden aan den ambtenaar van den burgerlijken stand aangifte is gedaan. (N. R. Crt.) DE HERBOUW VAN NEDERLAND. Met kracht en energie is ons volk weer aan den arbeid gegaan om de slagen door den oorlog toegebnacht, te herstellen. Dat geldt in de eerste plaats de verwoestin- gen aangebracht aan wegen en bruggen, aan steden en dorpen, aan huizen en historische monumenten. Ir. Ringers, het waarnemend hoofd van het departement van Waterstaat en leider van den opbouwdienst, heeft daar- over eenige dagen geleden interessante bijzon- derheden meegedeeld aan de pers. Ook over de vele moeilijkheden sprak hij, de zorg om het materiaal, om de grondstoffen, waarvoor een geheel afzonderlijke ,,grondstof-economie" noodig zou zijn. Uit zijn uiteenzettingen sprak de frissche geest van den ingenieur, die moei- iij'k, maar mooi en omvangrijk werk voor zich ziet, dat met alle krachten moet worden aan- gepakt. Het werk loopt vlot en ook van Duit sche zijde heeft men alle waardeering voor het organisatie-vermogen en het technisch kunnen van onze ingenieurs, bouwmeesters en waterstaatkundigen. Nederland kan, als altijd, trotseh zijn op wat het op dit gebied pres- teert. Er is nog andere schade, die moet worden hersteld, schade aan particulier eigendom, aan ibroodwinningen voor duizenden van ons volk. Schade ook aan lichaam en ziel bij onze gewonden en bij alien die gesehokt zijn door de gebeurtenissen sedert 10 Mei. Ook hieraan wordt met alle kracht en pieteit gewerkt liefdadigheidszin heeft ons volk nooit out broken. Wanneer wij hier toch eenige vrees uiten, dan goldt die de voorzieningen voor onze in- validen, voor de nagelaten betrekkingen onzer gesneuvelden. In liefdadigheid was Nederland altijd groot maar het is meer dan lief dadigheid wat hier geeischt wordt. Hier wordt eenvoudig gevraagd de vervulling van een plicht der volksgemeenschap, jegens hen, die voor diezelfde volksgemeenschap het kost- baarste gegeven hebben wat zij bezaten. Wij hopen, dat Nederland zich van dien plicht zal kwijten op onbekrompen wijze en beter dan zooals op dit oogenblik bij de wettelijke voorzieningen is aangegeven. Wij denken met schaamte hierbij aan de voorzieningen van de Ridders der Militaire Willemsorde en voor onze Indische Veteranen. Wij alien hopen van harte, dat Nederland zich niet de schande zal aandoen, zich ondankbaar of alleen maar liefdadig te toonen door middel van giften jegens hen, die aanspraak kunnen maken op een eervolle verzorging door het vaderland. Bij dit alles gaat het niet zoozeer om herstel van wat verloren ging, dat ligt niet in onze macht en voor zoover het dat wel ligt, zou het in de meeste gevallen dwaasheid zijn, dat wat verwoest is, opnieuw in zijn ouden vorm op te bouwen. Veeleer gaat het cm opnieuw bouwen van een stad, van een nieuw levensgeluk. Rotter dam wordt niet in zijn ouden vorm herbouwd er komt een nieuwe stad voor het ver- Woeste deel in de plaats. Er is nog een ander gebied waar zware verliezen zijn geleden: in den politieken boven- bouw van ons staatsbestel. Nederland zonder eigen regeering, de werkzaamheden van het parlement zijn geschorst, die van den Raad van State grootendeels, onzekerheid heerscht omtrent den toekomstigen staatkundigen status van ons land. Geen wonder dat ook de politieke partijen zich onzeker voelen en dat in deze dagen overal, onder de verantwoorde- lijken in den lande een zoeken en tasten merkbaar is, om langzamerhand toch weer tot eenig politiek leven te geraken. Dat is ongetwijfeld niet gemakkelijk. Zoo veel ons Volk ook gepresteerd heeft op het terrein der techniek, zoowel als op het terrein van het geestelijk leven politieke vorm- kracht heeft het nooit in hooge mate bezeten Het is niet politiek geschoold en het heeft moeite in deze dagen zich de politieke conse- kwenties der gebeurtenissen v-an Mei, te rea- liseeren. Zoo krachtig en vlug als de overige nieuwbouw wordt aangepakt, zoo aarzelend en zoekend geschiedt dit op politiek gebied Wij weten wel, dat daarbrj een belangrijke factor is, de onzekerheid omtrent het toekom- stig lot van Nederland. Maar twee zaken staan toch vast: Staatkundig zal Nederland een bepaalde plaats moeten innemen in het Europeesche statenbestel, dat groeiende is onder Duitsche en Italiaansche leiding en het zal zijn eigen leven zoo moeten inrichten, dat het, met be- houd van den eigen Nederlandschen grond- toon, niet disharmonieert met de leiding, welke ongetwijfeld ook op ander gebied van Berlijn en Rome zal uitgaan. Dat zal alleen kunnen, zonder schade voor ons zelven, indien wij alweer twee zaken in het oog vatten: dat, willen wij ons huis Nederlandsch blij ven inrichten, wij aan ook wel degelijk zeker zullen moeten zijn, van wat Nederlandsch in den grond beteekent. En dan zullen wij spoe- Het was voor ieder, die hem bezig had ge- zien, duidelijk, dat met het vorderen van zijn werkzaamheden ook zijn goede humeur terug- keerde. Hij floot deuntjes in de perioden, dat hij niet zijn mond vol had met brood en ge- bakken eieren en hij gebruikte zelfs geen on- betamelijke taal, toen zijn boordeknoopje met een boog verdween en hij het na lang zoeken terugvond in de botervloot. Toen hij tenslotte in de stralen van de mor- genzon, die al eenige warmte begon te geven, met het sleuteltje van zijn auto in zijn hand de garage inging, om den wagen er uit te rijden, was zijn stemming een van de roos- kleurigste in Engeland. Bealie was een man, die het door nauwkeurigiheid en een buitenge- wone aanleg en aandrang tot het steken van zijn neus in zaken, die niet de zijne waren, gebracht had tot wat hij nu was: een ver- velend mannetje, aan wien ieder een hekel had, maar die bij tijd en wijle zeer nuttig en onmisbaar was. En deze zelfde nauwkeurig- heid noopte hem er thans toe, zijn wagen uit de garage te halen, nadat hij de noodige maat- regelen had getroffen voor een inbraak bij Crofts, om te gaan onderzoeken, welke van de voorwerpen, die hij zich van zijn blikken op de lijst herinnerde, misschien nog aan wezig waren. Zijn rug wist hij gedekt, het plan van de inbraak moest slagen, voelde hij, maar de tweede, kleinere kans mocht hij even- min verwaarloozen; als hij een opgezette par- kiet te pakken kreeg, was hij klaar, zonder bij nacht en ontij in vreemde huizen rond te hoeven spoken... TerWijI hij voortzoemde over den weg naar Londen, bestudeerde hij -het velletje papier in zijn hand, waarop hij alles had geschreven, wat hij zich zeker herinnerde. Er waren twee adressen bij van lieden, die hij van vroegere zaken kende en die hij dus had onthouden, met de bijbehoorende bijzonderheden. Zoo was er het schilderij van de olifanten. j Het rare oude kereltje, voor wien hij eens een dig bemerken, dat wij onzen waren volksaard zullen moeten ontdoen van veel wat er in den loop der jaren geent is, maar er geen wezen- lijk bestanddeel van uitmaakt. Dat geldt voor ons geheele volksleven, dien- tengevolge 66k voor de politiek. Indien wij in deze dagen zoeken naar nieuwe politieke vor- men, dienen wij wel te beseffen, dat er nieuw gebouwd moet worden, niet herbouwd van wat verloren ging. Een nieuw stadsplan is noodig voor onze politiek, niet een wederopbouw van de oude huizen en winkeltjes. NORMALISATIE VAN HET POSTVERKEER Het -geldverkeer in den vorm van post- cheques en postwissels tusschen Nederland en Duitsch'land is in beide richtingen volkomen hersteld. Het vindt plaats onder de vanouds jgeldende voorwaarden. DUITSCHE EN NEDERLANDSCHE GEINTERNEERDEN IN NED.-INDIE. Volgens een recent bericht van de United Press naar welks juistheid het Auswartige Amt, thans een onderzoek instelt, zijn er te Bandoeng no*g 2546 rijiksduitschers en 372 Nederlandsche nationaal socialisten geinter- neerd. Mocht dit bericht met de feiten over- eenstemmen, dan wordt het aldus dr. Wiss- mann in de Duitsche persconferentie van Duitsche zijde hoog opgenomen. De Duit- schers immers hebben aan alle Nederland sche krijgsgevangenen hun vrijheid hergeven en achten reeds op dien grond vrijlating van de geinterneerden in Ned.-Indie eisch van reoht en redelijkheid. SPOEDOURSUS VOOR R1JKSVELDWAOHTERS TE HILVERSUM. Te Hilversum zal een spoedcursus voor de opleiding van een groot aantal rijksveldwach- ters gehouden worden. Oorspronkelijk lag het in het voomemen, dat deze cursus begin Juli zou aanvangen. Naar wordt gemeldt is dit echter niet meer mogelijk. Het laat zich aan- zien, dat men thans op 1 Augustus aanstaande een aanvang met den cursus kan maken; die datum is er dan ook voor vastgesteld. Men is werkelijk overstroomd met sollicita- ties en de schifting hiervan kostte zooveel tijd, dat het niet meer mogelijk was haar nog in Juli gereed te krijgen, vooral omdat men met de grootst mogelijke zorg de man- nen wilde kiezen. 'Het gaat hier om de oplei ding van 500 man, die men vermoedelijk in twee gelijke groepen zal verdeelen, dus elk van 250 man. Zooals men weet werd tot nu toe voor aan- neming biji de rijksveldwacht toegepast het sollicitatiereglement-rijksveldwacht, waarin de minim-umeisohen beschreven stonden, waar aan de sollicitanten moesten voldoen. Ten- minste was een ,u.l.o.-diploma of een politie- diploma vereischt. De gegadigde moest ten minste een lengte van 1.75 meter hebben en een leeftijd tusschen die 21 en de 30 jaar. Juist omdat men nu een groote keuze heeft uit tal van krachten kan men vaak mannen krijgen, die boven de genoemde eischen uit- komen. Omgekeerd echter wordt eenige soepelheid betra-cht, omdat men voor een deel gebruik zal maken van afvloeiende mili- tairen, onderofficieren e.d., die wat diploma's betreft niet geheel aan de eischen zouden voldoen. Er is een aantal commissies ingesteld, die elk geval afzonderlijik nauwkeurig bekijken en de sollicitanten in sommige gevallen vooral toetsen aan redelijk eischen, een behoorlijk voorkomen enz. DE KINDERBIJSLAGVERZEKERIN G OP 1 JANUARI IN WERKING? Scheen het aanvankelijk, dat er van de voorgenomen invoering van de Kinderbijslag- verzekering op 1 Januari 1941 door de omstan digheden niet veel zou komen, thans blijkt, dat de zaak der Kinderbijslagverzekering er niet slecht voor staat. Eerst moeten nog de organen van de ziekte- verzekering worden gereorganiseerd, waaraan met spoed wordt gewerkt. Men hoopt daarmee zoo tijdig gereed te zijn, dat de Kinderbijslagverzekering alsnog op 1 Januari a.s. kan worden ingevoerd. (De Z.) DE NATIONALE INZAMELING. Naar een en een kwart millioen. Volgens ,,De Telegraaf" staat nu reeds vast, dat de nationale inzameling 1940 meer dan een millioen heeft opgebracht en vermoe delijk niet ver onder een en een kwart mil lioen zal blijven. Thans is reeds een bedrag van 850.000 binnengekomen, waarbij nog ge- teld moeten worden de opbrengsten van de collecten van Amsterdam en Den Haag, welke samen ongeveer 2% ton hebben opgebracht. Men is daarmede reeds tot 1.1 millioen gulden gekomen. Bovendien moeten nog de coilec- ten van verscheidene steden afgerekend wor den. Te Rotterdam zal bovendien op 23 Juli nog een eollecte worden gehouden. Voorts stroomen nog steeds gelden per giro hij het hoofdeomitd binnen. Door directe toezending, dus niet via de collecte, is in totaal een be drag van drie ton binnengekomen, dit is in de acht-en-een-halve ton inbegrepsn. karwei had opgeknapt, had het hem zelfs nog laten zien. Hij scheen er destijds zeer trotseh op te zijn en Bealie vroeg zich af, hoe hij het in handen zou moeten krijgen, als het er nog was. De opgezette papegaai wist hij even- eens, die was hem opgevallen, tegelijk met het tuinbeeld van de Venus van Milo, omdat het zulke eigenaardige voorwerpen waren. Als vierde herinnerde hij zich den schoorsteenkan- delaar, en die was hem bijgebleven, omdat de naam van den bezitter dezelfde was als die van den buirgemeester van zijn geboortedorp- Hij las de vier voorwerpen nog eens over en zuchtte. Hij zou ze op de rij af nemen, als hij van Londen terug kwam; de zaken in Londen gin- gen voor. Hij zou voor zijn kraakje een be- roepsinbreker moeten hebben; het was geen werkje voor hem, daar in het hoist van den nacht in een stikdonker, verlaten huis aan een safe te gaan zitten peuteren. Hij kende wel een paar kerels, die dat grapje voor een prikje opknapten, maar v66r hij aan iets anders kon beginnen, moest hij die kerels ter beschikking hebben. En zoo kwam het, dat op hetzelfde oogenblik, dat Lois, Pete en John hun laat ste koffie opdronken, Bealie in voile vaart naar het Zuiden reed, op zoek naar mannen met kortgeschoren haren en breekijzers. Alleen een ding nog is me nog heelemaal niet verteld!" zei Pete en boog zich over zijn bord: „Wat hebben jullie in vredesnaam uitge- voerd, al dien tijd, die noodig is geweest, om dat beeldje van Mephisto te pakken te krij gen? Ik heb me ongerust gemaakt!" Lois lachte vroolijk. Werkelijk Het was ook 'n vervelende ge- schiedenis. We lieten jou achter in den wagen en gingen de laan in, om te vragen, of de baas thuis was. Die was niet thuis, maar zou wel over een half uur terug zijn. Of we even wilden waehten. Dit wilden we inderdaad en we werden binnengelaten, een kolossaal groot huis, daar kan dat van ons we] in ronddan- sen. Wie zaten een half uur, toen kwam mervrouw uit haar bed, ze had haar middag- slaapje gedaan en kwam ons blijkbaar bezich- tigen." Ze hield even op, een guitige trek op haar gezicht en scheen zich mevrouw weer voor den geest te halen. ,,En toen?" vroeg Pete. ,,Een heelen tijd heeft ze met ons zitten kletsen en wij waren melig van het lange waehten en vroegen ons alsmaar af, hoelang het nog zou duren, voor haar beminde heer gemaal thuis zou komen. Enfin, eindelijk raapte John al zijn moed bij een we waren toen vijf kwartier binnen en in staat om een moord te begaan en vroeg, of er kans was, dat de heer des huizes binnen afzienbaren tijd op kwam dagen.Een ontzettend verbaasd gezicht... die was al drie kwartier thuis, maar ze was even blijven praten, er was toch geen haast bil? Stel je voor... onze nekken deden pijn van het ja-knikken op alles wat ze had verteld." ,,Heb je ze niet door elkaar gerammeld?" informeerde Pete vol belangstelling. John schudde weemoedig het hoofd: ,,Ik vrees, dat ik te zachtzinnig ben opge- voed", klaagde hij, „maar Lois zag er bepaald moorddadig uit." Lois gaf hem een trap onder de tafel en ging voort ,,Nu, ze schommelde de deur uit, om haar heer gemaal te halen, tusschen twee haakjes, zij heeft een pracht van een accent: ze spreekt geen een h uit, en als ze op dreef raakt, slist ze als wat." John grinnikte bij de herinnerlng, maar zei niets. „Een oogenblik later komt ze terug, met een ontsteld gezicht en met het bericht, dat haar echtgenoot intusschen het hazenpad weer had gekozen en was uitgegaan. Het lijkt me wel een amusante familie. Nu, wij informeer- den, wanneer hij terug werd verwacht en dat bleek in het geheel niet bekend te zijn. Hij schijnt thuis te komen, als het hem buitens- huis verveelt." Ze hield weer even op, om een versche siga- ret op te steken. Pete gaf haar vuur en keek haar in spanning aan: ,/En verder?" ,,Toen kwam ik ineens op het denkbeeld, dat het wel mogelijk was, om van mevrouw het beeldje los te kijgen... en stak van wal. Ik dikte natuurlijk het feit aan, dat wij zulk een t(jd hadden gewacht en toen ze goed en wel aan het verontschuldigingen maken sloeg en thee liet aanrukken, dischte ik een ge- schiedenis op van een invalide klein neefje, dat Mephisto-beeldjes verzamelde, in maten en soorten. Het mensch luisterde vol belang stelling en John deed het zijne door een zak- doek uit zijn zak te trekken en ermee over zijn gezicht te vegen... hij moest het wel doen, want hij schoot zoo afschuwelijk in den lach, dat ik mijn hart vasthield. Ik hing een groot j verhaal op, over wat we gehoord hadden over haar huis en het prachtige mgubilair en. ieg- de uit, dat we op die wijze ook hadden ver- nomen, dat er zulk een apart beeldje daar te viniden was. Toen we zoover waren, belde het mensch en zei tegen een geweldig dikken butler, die vast heeft staan luisteren, omdat hij zoo plotseling verscheen, dat hij het Mephistotje halen moest, dat ergens in een andere kamer stond. Twee miriuten later hadden we het, en het mensch voelde zich, of ze een millioen cadeau had gedaan aan een ziekenhuis." Hier schoot John weer in den lach en keek naar Lois. Die gooide haar hoofdje achter- over en liet haar prachtige witte tanden zien. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 5