m m m Landbouwberichten. Dam- en Schaakrubriek Voor de Huisvrouw. SCHAKEN. m mm wm i Wm m Wm. DAMMEN. n. i iH mi vm W& m heeft admiraal Godfroy volgens deze verkla- ring de volgende voorwaardten aangenomen 1. Zijn schepen te brengen to een toestand, welke b-et hum.1 met meer mogelijk maakt de voile zee te bereikeu. Deze toestand zou wor- den bereikt doordat men nog slechts zooveel brandstof aan board liet als noodig zou zijn voor liajvendoeleinden. 2. Zijn schepen te demobiiiseeren. Dit is gesohied door mtlevering van zekere deelen der bewapentog, die in die bescherming werden gesteld van Frahsche autoritedten te land. 3. De bemanminigen zoo zeer te vermindle- ren, dat alleen nog het ter be waking en in- standhouding der schepen noodige aantal ma- trozen aan boord is. Men is op het oogenbliik bezig met de uit- voering van deze voorwaarden. De ledem der bemanntoig zullen naar Syrie worden gebracht am van daar verder naar Frankrijk te wor den vervoerd. DE ANTI-ENGELSCHE STEMMING IN SPANJE. Aan de gevels van taJrijke Madrilleensche •huizen is, volgens het D.N.B., esen pro pagan - dabiljet opgepliakt met het opschrift: ,,Oproep aan het vol.k". Hierin wordt o.a. gewezen op de komemde nieuwe ordening van Europa. Het resultaat van den oorlog is voor niemand twij- felachtig, zoo luidt het hiljet verder. Aan de nieuwe ordening van de wereld moet de ver- nietiginig van Engeland voorafgaan. Dit staat gelijk met het etode van de plutocratie. De nederlaag van Alhion beteekent de vervamgtog van de waardemeter „goud" door de waarde- meter ,,arbeid'", dus de overwinning van den arbeid op tyrannie en plutocratie. Tevemis beteekent de vemietiging van Engeland de rechtmatige verdeeling van alle gixmdstoffen en het aanhreken van een nieuw ttjdperk van politieken vredle. Voor eens en altijd is het afgieloopen, dat andere vokeren voor John Bui de kastanjes uit het vuur halen. DE DRAAIHARTIGHEID BIJ KOOL. Uit die waarnemingen omtrent het optreden van de koolgalmug is gebleken, dat de eerste vlucht van dit insect afgeloopen is. Aan alle koolbouwers kan derhalve medlegedleeld wor den, dat de bespuiting van de koolplanten, zoowel op de banen ais op het veld, thans kan warden gestaakt. Zoodlra een nieuwe vlucht van de koolgal mug weer bespuiting wenschelijk maakt, zal hiervan bericht worden giegeven, (N. R. Crt.) DE VLASOOGST IN 1940. Veel schade door hevig optreden van ongedierte. De heer Ir. L. J. A. de Jonge, Rijikslandbouw- oonsulent voor vlasteelt, schreef aan de N. R. Ort een beschouwing over den vlasoogst in Nederland. Hieraan ontleenen we o.m. het volgende De zoozeer gewijzigde omstanddgheden heb- ben de algemeene belangstelling voor dlen oogst van dit jaar zeer vermeerderd. Ieder beseft, dat thans de vruchten van den vader- landschen bodem van rechtstreekschen invloed zijn op hetgeen ons aan voedsel, voeder en (Weeding dm de komemde maanden ter beschik- king zal staan. VLas lever! niet alleen vezel, maak ook zaad, waaruit Itjnolie en eiwit- en vetrijke veekoek worden verkregen. Nu de katoen is wegge vallenen kunstzajde niet voor alle artikelen is te igehruiken, zal de vlas- vezel weer op den| voorgrond moeten tredem in velerlei weefsels, Naast de waarde van hudshoudelijike artikelen krijgem de linnen garens ook voor technisch gebruik hemieuwde beteeikenis. In verbamd met bovenstaande is het van belamg een overzicht te geven van de oogst - yooruitzichten van de ongeveer 20.000 ha vlas, die in het voorjaar van 1940 in onze gewes- ten zijn uitgezaaid. Het weer is dit jaar voor vlas niet erg giunstig geweest. Door de gesteldiheid van den igrond werd het meeste vlas vrij laat ge- zaaid, waarop een droogteperiode volgde, waardoor streeksgewijze mogul tweewassdg- heid optrad en de ontwikkeldng traag verliep. Ook tijdens den verderen groed vied er te wei- nig regen. Het droge, schrale weer en de trage groei waren igunstig voor het optreden van den ergsten vijand van onze vlascultuur, de kleime zwairte donderbeestjes Thripslina I Deze beruchte plaag der kwade koppen" heeft vooral in het IZuid-Western dies lands catastrophale afmetdngen aangenomen. Raadsheer-eindspelen. In deze stand: Wit Kb5, pion a6, Zwart Ka8, kan Wit met winnen, omdat Zwart zich op a8 pat laat zetten (het doet er niet toe wie aan zet is). Wanneer nu Wit in deze zelfde stand nog een raadsheer heeft, die op een zwart veld staat, dan blijft het eveneens remise, omdat Wit zich niet kan verzetten tegen het feit, dat Zwart met zijn koning heen en weer "blijft gaan op de velden a8 en b8. Laat ons in verband hiermede eens onder- staande stand (v. d. Lasa 1843) bekijken. a b c d e f g Wit is aan zet. Wanneer Wit ondoordacht de pion naar a5 speelt, dus den raadsheer to laat staan, dan is het spel remise. Wei zal Wit winnen, wanneer Zwart zoo dom is om den raadsheer te nemen, want dan loopt de pion ongehinderd door. Maar Zwart speelt zijn koning naar b5 en bereikt op de volgende wijze remise: 1. a4a5? Kc4b5! 2. Ke€d7 Kb5a6 3. Kd7c8 Ka6a7 4. Rb4c5f Ka7a8! Op 4. Ka6 volgt 5. Rh6, Kb5; 6. Kb7 en Zwart verliest. 5. Rc5d6 Ka8a7 6. Kc8c7 Ka7—a8 7. Kc7—c6 Ka8a7 8. Rd6—c5t Ka7a8 9. Kc6b6 Ka8b8 10. a5a6 Kb8a8 Remise. In Girandmgiem staat een goede oogst te velde. terwijl ook to Frieslamd de oogst er als geheel goed voor staat. Emkele perceelen lijden aan vlasbrand. Lang vlas en igoede opbrengst mag worden verwacht. In ZuidkHollamd1 is de oogst als gevolg van optreden der beruchte vlasthrips ver beneden normaal. Het overgroote deel dler vlasakkers heeft een matdgen stand. In West-Brabant en het Land van Heusdem en Altena heeft de oogst door optreden van kwade ikoppen en diroog en sohraal weer erg geleden, terwijl de oorlog voldoende aanvoer van bestrijdtogsmiddlelen tegen thrips belem- merde em deze daandoor ongestoord voort- woekerde. iDe verwoestdng is alfemeen zeer emstig. Niet meer dan 20 der perceelen as goed. Samenvattend' moet de vlasoogst in die provtocie een misluikktog genoemdi worden. Zeeland, de provtocie met de grootste vlas cultuur (1939: 10.341 ha, 1940 naar sohatttog 67000 ha) heeft eveneens met een zeer on- gunstdg zaaiseizoen te kampen gehad. Veelal ils op onbekwamen grond gezaaid, terwijl daama een langdurig droogteperiode volgde met als gevolg ongelijkmatige opkomst en tweewassigheid. Schouwen en Dudveland is matig tot vrij goedi 40 is igoed tot zeer goed1, 15 mis- lukt Tiholenj is voor bijina de helft matig tot slecht of mistokt. Noord-Beveland is voor mislukt; op enkele zeer vroeg gezaaide per ceelen en aan den Noordelijken zeedijk is het vlas goed. Zuid-Bevelandi is wetoig beter; 2/3 der perceelen is half mislukt. Het Oostelijk gedteelte is nog slechter dan het Westetode. Walcheren heeft ook een zeer slecht gewas dat slechts voor een derde goed is. Oostelijk Zeeuwsch-VIaanderen is het allerergste: 80 van den vlasoogst is er mislukt, de rest is matig. In West-Zeeuwsoh-Vlaanderen is de helft mislukt, de rest matig. Een zeer zware tbrips-aamtastimg heeft den vlasoogst hier waardeloos gemaakt. Het is ommogelijk am de vlascultuur in Zeeuwsch-Vlaanderen in dlezem omvang te handhaven. De rulneuze tosectenplaag maakt de kosten van bestrij- ding uitermate drukkend. Een sameertog van dit gewest uit een oogpunt van tosectenplagen en ter wille van den bodem zal door een to- krimpimg van het vlasareaal moeten worden verkregen. De Betuwe heeft eenl onbeteekenende vlas cultuur. Toch kan ook op deze gromden zeer goed vlas worden geteeld, terwijl van thrips- schade geen sipnake is. Twee derde gedteelte van het Betuwsch vlas is goed, de rest matig door gebrek aan voldoende lengte. Vlaamdteren en N.-Frankrijk. De alarmeerende geruehten over de vemietiging van de wereld- beroemde Kortrijiksche vlasindustrie zijn zeer overdlreven. Wei is veel vlas verloren gegaan, maar de fabiieken en roterrjen zijn meeren- deels gespaard. Er wordt geraamd dat 35 van de vlasvoorraden in vlammen zijn opge- gaan, terwijl veel schuren verloren gtogen. Het Oosten van Kortrijk is het meest geteis- terd. Maar de materieele schade aan de fabriekem valt mee; overal kan men weer over drijfkracht beschikken en op vele plaatsen heeft men reeds den arbeid hervat. Bovendien zijin de Noord-Fransche sptonerijen en weve- rijen vrdjwel geheel intact gebleven, wat even- zeer van de Gemtsche kan worden gezegd. De verwerking van het lint tot garens en etoffem kam zonder stagnatie geschieden. In het Schelde-dlal is de stand van het vlas slechts middetoaatig, aan de Noordzeekust goed1. In Normandiie is het vlaagewas zeer zwaar en d'aardoor kwetsbaar, voor late regen s. Thans is de kwaliteit er prachtig. Samenvattend kan worden gezegd, dat in het Noorden van ons land (Noordelijk-Gronto- gen, Frieslamd, Wieringermeer en Haarltem- mermeer) het vlas voldoendle tot goed is ter wijl aldaar veel kwaliteitsvlas wordt gevon- den. Het geheele Zuid-Westen des lands heeft een half mislukten oogst door het uiter mate hevige optreden der kwade koppen als gevolg van dte intensieve vlascultuur, de on- giunstdge weersomstanidighedten en het nood- gedwomgen achterwege laten van een krach- tige besbrijding met derris. Vlaanderen heeft een matdigen oogst, over Wallonie onthreken de gegevens, dte beri'chten' uit Noordelijk Frankrijk zijn bemoedigend. Tenslotte blijkt de vlasindustrie op verheugende wijze ge spaard te zijn gebleven. IETS OVER ONZE RLOEMKOOL. Wanneer ge de namen Brocolie, le Cerf, Eclipse en Veitch's Autumn Giant of Lombok- Speelt Wit echter 1. Ra3!, dan kan Zwart niet het veld a8 bereiken, waardoor Wit wtot. Ziehier nog een voorbeeld om te laten zien hoe Wit den zwarten koning van een hoekveld of kan houden. Wit: Kf3, Rc2, pion h5. Zwart: Ke7. Wit aan zet wtot. 1. hl5h6 Ke7f7 2. Rc2h7Kf7—f6 3. Kf3f4 Kf6f7 4. Kf'5f5 Kf7f8 5. Kf5f6 Kf8e8 6. Kf6g7 en wtot. Zwart aan zet zijnde, maakt remise; het is eenvoudig in te zien, dat hij dan wel tijdig het veld h8 bereikt. Uit het voorgaande hlijkt, dat remise- standen met dit materiaal ontstaan, wanneer de pion zich op de a- of de h-lijn bevtodt. Het spel is gemakkelijk te winnen wanneer de pion op een van de andere lrjnen staat, omdat de zwarte koning zich dan niet pat kan laten zetten (er is altijd een kant, waarheen hij moet uitwijken). Wlanneer er echter op het bord nog een zwarte pion brjkomt, dan kan het toch weer gebeuren, dat Zwart remise kan houden. Bjjv. ker hoort, dan zult ge waarschrjnlijk denken aan zoete, donkerroode wijnen uit het zonnige Zuiden of aan uitheemsche kazen, die ge nog nimmer proeven mocht. Doeh in werkelijkheid zijn deze schoone namen niet anders dan... bloemkoolsoorten, want bloemkool is niet zonder meer de heer- lijke groente, waarmee wij, Nederlanders, het giehemelte zoo gaame streelan. Bloemkool heeft een poetisch verleden en een interessant heden. iStelt u voor: ze is met vele andere kool- soortem afkomstig van een plantensoort, die langs de blauwe Middellandsche Zee In het wild groeit. Nazaat dus van een met zorg gecultiveerdte en steeds hooger opgekomem familie, waarvan Brocolie het verfijnde, hij- zondere nichtje uit Bretagne is; le Cerf een bekende tak en Eclipse en Veitch's Autumn Giant of Lombokker twee laat-komers. Wjj houden zeter terecht van deze groente, want haar smaak is pittig en tegelijkertijd zoet en haar roomige blankheid maakt iedere tafel tot een feestdisch. Onze kweekers doen dan ook alles, om ons dit product zoo volmaakt mogelijk te leveren, •waacbij Neerland's goede grond hen een handje helpt. Het mooie witte bloemhoofd wordt b.v. tegen de inwerktog van het licht beschermd door afdekktog (b.v. door een blad, dat om den anderen dag moet worden ver- vangen) zoodat het niet geel van kleur kan worden. In Zuid-Holland wordt veel vroege bloem kool geteeld, die men in September zaait \van- neer de plantjes ca. 5 blaadjes hebben ver- speent en to bakken zet; to begin Maart naar den vollen grond overplant en in Juni oogst. Op de kleigronden, b.v. in Langendijk en de Streek, zaait men begin Februari in den kou- den bak. waarna de uitplanttog medio April volgt en de oogst einde Juni, begin Juli. Als nateelt gebruikt men late bloemkool, b.v. reu- zenkool, waarvan de oogst in den herfst tot tegen den winter valt. Zoowel in den zomer als in den herfst is er dus een tijd, waarin we volop bloemkool kunnen krijgen en het be- hoeft \wel geen betoog, dat verstandige huis- vrouwen er dan van profiteeren, want dan is ze niet alleen het goedkoopst, doch bovendien heeft de natuur ervoor gezorgd, dat ze ddn alle voedingswaarde in optimale verhoudingen bezit. Deze wijze regel geldt ook voor onze andere groenten! Gebruikt elke soort groente dus alleen in den tijd, wanneer ze overvloedig op de markt komt, dan krijgt ge voldoende afwisseling in Uw voeding, zooals de natuur het bedoeld heeft en bovendien is dit econo- misch. lEn nu een recept, om bloemkool weer eens anders op te dienen: Bloemkool in cohrjbinatie met worteltjes. 1 flinke bloemkool, liter melk, 40 gram (4 afgestreken reetlepels) bloem, 40 gram (2 afgestreken eetlepels) boter, 100 gram (1 ons geraspte belegen kaas, wat zout. Wlasch de bloemkool en zet ze een uur in water met wat zout. Maak ze schoon en ver- deel ze desgewenscht in stukken. Kook de bloemkool gaar in een goed gesloten pan met een kleine hoeveelheid water en wat zout. Be- Vaar het water om er den volgenden dag b.v. soep van te bereiden. Bereid de saus als de bloemkool bijna igaar is. Smelt daarvoor de boter, voeg de bloem erbij en rore beide tot 'n glad mengsel. Voeg order voortdurend roeren dte melk toe es laat de saus even doorkoken. Roer er vdn het vuur de kaas door. Giet de saus over de gare, uitgelekte bloemkool op het midden van de schaal. 1 pond wortelen, 10 gram afgestreken eetlepel) boter, 1 dl (1 kopje) water, een wei- nig zout, een paar takjes peterselie. Ontdoe de worteltjes van't groene kopje en 't staartje. Wrijf ze stevig door de handen met een weinig zout, waardoor het buitenste schilletje afgeschaafd wordt. Wasch ze en zet ze op met het Water. Schud ze af en toe om. Laat ze twintig mtouten zaehtjes koken in goed gesloten pan. Roer er de boter door en laat ze een paar mtouten stoven. Wasch de peterselie, snijd ze fijn. Rangschik de gare worteltjes om de bloemkool en versier de schotel met de peterselie. EENVOUDIGE DRANKEN. Nu 'wij op het oogenblik zeer spaarzaam moeten omgaan met de ons toegewezen hoe- veelheden koffie en thee, lijkt het ons goed nog eens verschillende eenvoudige dranken te bespreken. In de zomermaanden wordt er nog al eens extra veel gedronken, vooral door de plattelandsbevolking, die in deze maanden f g Hier kam dte zwarte koning heen en weer blijven gaan op de velden c8 en d8. Gaat de witte koning naar e7, dan is Zwart pat en verlaat de raadsheer de diagonaal b8h2, dam bezet de koning het veld b8. Nooit kam de witte koning de zwarte pion winnen. Aardig is bovendien, dat wanneer men den raads op de diagonaal a8hi plaatst, dus op een veld van andere kleur komt (bijv. op g2), het eveneens remise blijft. 1. Kf7e7 Kc8b8 2. Ke7d7 Kb8a8 3. Rg2c6 Ka8h8 Op 3. bc6:? verlifst Zwart door 4. Kc7 of Kc6:. 4. Kd7d8 b7Xc6 En Zwart wtot zelfs. Op 4. Ka8? wtot Wit door 5. Kc7. Hoe voorzichtig men moet zijm toonen ook nog de volgende voorbeelden: Wit: Kh4, Ra7, pion c5. Zwart: Kc6, pion b7. Zwart aam zet maakt remise. Speelt Zwart b7b6 dan neemt Wit met dem raadsheer en Wit wtot 'gemakkelijk. Op b7b5! echter is Wit gedwongen en passant te slaan, waarna Zwart in de hoek kruipt waar hij zich rustig kan laten pat zetten. (iSpeelt U dit even na, om U er van te over tuigen, dat het raadsheer-offer op ta8 ook geen winst kan brengen aan Wit.) Wit: Kd6, Ra7, pion b5. Zwart: Kc8. Zwart begint em speelt Kb7. Antwoordt Wit met Rc5, dam wtot hij door zijn koning naar a6 te brengen en dan de pion op te spelen. Maar Wit wil er op een mooie manier een einde aam makem: hij speelt Rb8, hem Zwart aambdedende. Neemt Zwart hem, ja, dam ver liest hij door Kc6 emz. Maar Zwart moet hem niet nemen, maar eenvoudig Kb6 spelen, waar door Wit zijn pion niet meer kan dekken. Ook zou fout geweest zijn: (1. Kb7); 2. b6?, Ka8; 3. Ke5, Kb7; 4. Rh8, Kb8: (nu kan het well); 5. Kc6, Kc8 en remiise. Dit laatste voorbeeld is van den Italiaan- schen theoreticoxs Ponziani (1782). 620. Werk voor oplossers. Het volgende standje zit ons al geruimen tijd dwars. Verbeterde bewerkingen uit onze lezerskring zijn dan ook van harte welkom. De winstgang is goed verborgen en bevat enige leuke wendingen, maar de ruwe slot- stand en wits schijvenmeerderheid blrjven fouten van een zodanlg kaliber, dat het pro duct nog allerminst de naam van probleem veel zwaar werk op het land moet verrichten. De bekende blauwe busjies en t'hermosfles- schen zullen hun diensten daarbij weer be- 'wijzen. In de hooi- en oogsttijd is het wel eens ver- leidelijk om ijskoud water te gaan drinken, dit verdient geen aanbeveling, doch is in het tegendeel zeer nadeelig voor de gezondheid. Wil men perste water drinken, kies dan uit- sluitemd ,,goed" drtokwater (nooit uit slooten drinken, al lijkt het oogenschijnlijk nog zulk helder water!) en drink dit water hij beetjes tegelijk. Welke dranken kunnen door de huisvroujw worden klaargemaakt, die zoowel geschikt zijn voor het plattelandsgezin als voor de stadshuishouding 1. Kofffie. De beschikbare hoeveelheid koffie dient zoo zuinig mogelijk verbruikt te worden. Hoe doen we dat)? Filterkoffie vraagt veel koffie, zoodat we dit voorloopig gaan afschaffen. We zetten weer net koffie zooals vroeger to een groote koffiepot, die vermoedelijk iedere huisvroujw nog wel in een verborgen hoekje van de een of andere kast heeft staan. Per persoon rekenen we ongeveer 5 gram koffie (dat is een halv eetlepel), doen deze in de pot teza- men met een weinig cichorei of gehrande suiker en gieten het kokende water erop. Restanten van deze koffie kunnen van het dik worden afgegoten en bewaard tot den vol genden dag. Koffie op deze "wijze gezet moet voor het gebruik even trekken op een klein lichtje. Koffie-extract. Een recept van een goedkoop extract zal zeker zijn weg vinden bij de huisvrouwen; we laten hieronder een beproefd en uitstekend voldoend recept volgen: Benoodigdheden ons gemalen koffie, V2 ons suiker, 1)4 liter kokend water. Bereiding Brand de suiker tot don- kere caramel. Neem de pan van het vuur, giet de gemalen koffie hij de suiker en voeg 1 liter kokend water onder voortdurend roe ren toe. Giet dit mengsel door een doekje in een goed schoongemaakte flesch en giet ver- volgens de achtergehouden 14 liter water hij de koffiemassa, roer alles nog eens flink door- een en giet dan deze rest ook door het doekje in de flesch. Dit geeft geen zoete koffie. Desgewenscht kan men dus in het kopje een extra schepje suiker doen. Ook kan "bij de bereiding van het extract to plaats van een half ons suiker lVz tot 2 ons suiker worden gebrand; dan be- hoeft er geen extra suiker aan de koffie te worden toegevoegd. Dit extract is 14 dagen te bewaren. Bij het gebruik moet men ryim kokende melk toe- voegen. 2. Melkdranken. Chocolademelk 1% liter melk, ondermelk of half melk, half water, 4% lepel cacao, 8 lepels suiker. Breng de melk aan den kook en strooi de droog door elkaar geroerde cacao en suiker erin. Laat alles even doorkoken en de choco lademelk is klaar. Dit is verreweg de voordeeligste manier van chocolademelk maken, daar het apart aanmengen van de cacao in koppen veel meer tijd en ingredienten vraagt. Waterchocolade wordt op dezelfde wijze klaargemaakt. Fosoo voor ongeveer eten flesch liter water, V2 vanlllestokje, IE lepels suiker, 6 lepels cacao. Bereiding Laat het in de lengte doorgesneden vanillestokje in het water trek ken op een hoekje van de kachel. Meng cacao en suiker door elkaar en strooi dit al roerende in de pan. Laat alles samen nog een 10 mtouten doorkoken met het deksel van de pan. Vul de schoongemaakte flesch en sluit deze met een kurk. Fosco kan 3 tot 4 weken worden bewaard op een koele plaats. Brj gebruik de glazen of bekers voor een derde deel met fosco vullen en verder koude of j'warme melk of water toevoegen. verdient. Intusschen menen wij, dat de oplos- sing menigeen nog heel wat hoofdbrekens zal kosten. 2wart: 4, 7, 9, 10, 12, 13, 17, 19, 23, 35. Wit: 25, 28, 31, 32, 33, 34, 38, 39, 40, 44, 45. Wit speelt en lokt de foutzout uit. Vervolgens een oud probleem van den be- kenden Twentenaar A. A. Polman te Almelo. Dit vraagstuk ziet er moeilijker uit dan het is en kan gerust als hiadprobleem beschouwd worden. Geroutineerde oplossers vinden de op een vrij afgezaagd thema berustende winst gang stellig zonder een schijf aan te raken. Zwart: 7, 8, 14, 17, 18, 35, 40. Dam op 22. Wit: 16, 24, 27, 31, 38, 43, 44, 47, 50. Wit speelt en wtot. Een even oud en even bekend thema van de hand van den heer J. C. le Bleu te Bres- kens, kwamen wij dezer dagen tegen in de jaargang 1923 van ,,Het Damspel". Wie het werk en het in velerlei vormen terugkerende motiefsysteem van Le Bleu kent, zal met het vinden der oplossing weinig moeite hebben. In latere jaren, nog niet zo lang geleden zelfs, zijn er wel eens nieuwe „sterren" aan den problemistenheiftel verschenen, die het een- maal kunstige werk van Le Bleu naaapten op dezelfde plaats van het bord en to dezelfde bewerkingsWijze, en het dan voor eigen werk uitgaven. Probleemkenners weten in zulke ge- vallen wel, hoe laat het is, maar het is nu een- maal moeilijk om plagiaat te bewijzen. Wij hebben een typisch voorbeeld in portefeuille, waarop wij nog wel eens terugkomen. Tegen de tijd, dat wij de oplossingen dezer proble- men geven, zullen we onze oude knipsels uit de ,,Haagsche Post" eens naslaan. Dit pro bleem van Le Bleu heeft misschien ook nog nakomelingen. Zwart: 2, 6, 7, 8. 9, 15, 18, 19, 20, 36 en voorts een dam op 49. Wit: 11, 16, 28, 32, 34, 36, 38, 43, 45, 47. Wit speelt en wtot. In het ,,Nieuwsblad van het Noorden" wordt het volgende probleem van den Groninger J. Puister ,,bijzonder goed geslaagd" genoemd. Over de zwarte schijf op 45 zou anders heel wat te zeggen zijn. Het slotmotief is reeds tot vervelens toe en meestal beter helwerkt door den Antwerpsen problemist O. Baeke. Zwart: 7, J.3, 15, 17, 23, 29, 36, 45. W!it: 25, 27, 34, 35, 38, 40, 44, 47. Wit speelt en wint. Oplossen zonder te probeeren. (Blad- probleem.) 3. Vruohtenmelk. Allerlei vruchten kunnen hiervoor gebruikt worden. Het is aan te raden de fijngewreven vruchten of het vruchtensap met suiker aan te mengen en de koude melk onder roeren toe te voegen. Deze drank kan niet lang van te voren worden gemaakt en moet direct geeon- umeerd worden, daar anders de melk gaat schiften. 4. Karnemelk. Deze kan ook met vruchtensap worden ge dronken, wanneer men zeker iweet, dat deze van gepasteuriseerde melk is gemaakt. 5. Vruchtensap pen. Wanneer binnenkort de tuin velerlei soorten vruchten oplevert, zal menige huisvrouw er toe willen overgaan deze vruchten op de een of andere wijze te conserveeren. Nu we met de suiker zuinig moeten omgaan, komt het maken van limonade in het gedrang. U kunt echter heel handig de volgende bereidingswijze toepassen. Van de vruchten 'wordt vruchten sap gemaakt, hetwelk u in goed schoonge maakte filesschen moet bewaren, bijv. bessem- sap, bosbessensap, bramensap, rabarbersap, enz. Dit sap kunt u gebruiken bij de nage- rechten enz., doeh ook kunt u bij gedeelten het sap met suiker V2 kg op 1 liter sap) aan de kook brengen tot de suiker is opgelost. Na bekoeltog kunt u dit vruchtensap bij wijze van limonade presenteeren. De glazen worden voor een derde deel met sap gevuld en voor de rest wordt er water bij geschonken. U behoeft op deze manier maar jweinig sui ker tegelijk te verbruiken. Andere dranken. Wanneer de huisvrouw groenten als spina- zie, andijvie, postelein, enz. kookt, kan het overtollige groentenat hij wijze van groente- bouillon worden gedronken. Is het u bekend, dat er een smakelijke thee kan worden gezet van gedroogde kruizemunt, rozebottels, kafnille of lindebloesetn Deze ingredienten moeten in goed sluitende bussen worden befwaard. EEN PAAR SMAKELIJKE, VOEDZAME BOTERHAMBELEGiSELS VOOR DBZEN TIJD, door Marttoe Wittop Koning. 200 g,r. (2 on®) torutoe of wifcte boonen, 50 gr. onsboter, 50 gr. geraspte oude (kaas, wat zout, pefpeir en nootmuskaat. Laat die gewasschen boonen een naoht wee- ken to ruim water; breng ze met hetzelfde water aan de kook en laat ze zaehtjes gaar worden (ongeveer 1% uur). Breng ze over in een vergiet, maar vang het uitlekkende kook- nat op om het voor een soep te gebrudiken. Stamp of wrijf de boonen tot een gielijke massa, vermeng die met de boter en de ge raspte kaas en maak het mengsel op smaak af met het zout en de kruoden. Gebruik het als een smeerseltje op de boterham (bij voorkeur op bruto broodl!) Wijzig naar verkiiezing nu en dan dien smaak door b.v. die peper en dte nootmuskaat te vervangen door wat peterselie of andere groene kruiden; of wel door (vooral bij brutoe boonen) een fijmgesndpperd uatje licht- geel te firuiten to de boter en daama het mengsel door de fijmgestampte boonen te doen; tenslottet dloor bij het gefruiite uitje ook een paar theelepels d&kke tomatenpuree te doen, een restje misiscMen van een blikje, dlat voor bereiding van soep heeft dienst gedaan. y2 pond (3 middelmatig groote) tomaten, 1 uitje, 30 gr. (1% afgestreken eetlepel) boter, 50 gr. ons) geraspte belegen 'kaas, 25 gr. (3 afgestreken eetlepels) havermout, wat peper en zout. Snijd de gewasschen tomaten to stukjes en smoor die met die boter en het fijngesnipperde uitje zaehtjes gaar (ongeveer 15 mtouten). Roer er de havermout door en laat die 6 min. meesmoren; voeg er dlan de geraspte kaas bij, laat die smelten en maak het gerecht, dat goedl smeerbaar moet zijn, met wat zout en peper af. Heerlijk op bruto brood en op roggebrood, zelfs zonder dat er boter op gesmeerd is! 11111 1 potje of 1 beker kwark, wat fijngehakte prei en peterselie, snuifje peper en zout. Vermeng alles met elkaar tot een gelijk- matig geheel en besmeer daarmee sneetjes brood zonder boter. Wrj sluiten vandaag met twee problemen van den heer Bdg. Plasschaert te Clinge. No. 1. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. No. 2. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. (Deze beide problemen zijn nog niet eerder gepubliceerd. Overname zonder vermelding van bron is verboden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 6