Ter Neuzensche Courant De Erfenis van een Zonderling Binnenland Feuilleton Buitenland Vrijdag 12 Juli 1940 No. 10.086 TWEEDE BLAD VAN DE MATE ONZER VRIJHEID. Hoe beter wij den naeuwen tijd leeren ver- staan en hoe krachitiger wij onzen Nederland- sohen aard in nieuwe vormen kunnen uitdruk- ken, des te grooter zal onzse vrijheid zijn. Er bestaat in 'het Ned'erlan-dsohe volk onge- rustheid en aarzeling betreffende die uiteinde- lijike staatkundige vorm welike de Nederland sche gemeenschap zal verkrijgen. ■Die ongerust-hieid is begrijpelijlk, gezien het feit, dat het land ten tijd'e van de capitulatie door de eigen regeering verlaten en zander doeltreffende leidinig was, terwijil thans het oude staatsbestel, zooals wiij dlt. kenden, vrij- wel gelieel is weggevallen. In weike mate zal het mogelijik zijn onze Nederlandsche maat- schappij een leidinig te geven, weike in Neder landsche handen een waarborg zal zdjln voor een zoo zelfstandig mogelijke ontwikkeling van ons volk en een zoo zelfstandig mogelijk beheer van eigen zaken? Zij die dlt vragen kunnen kort gezegd in twee categorien worden verdeeld. Er is aller- eerst een groote groep, die wel beseft, dat er door die Duitsche bezetting van Nederland iets veranderd is en dat Nederland diuis genood- zaakt zal zijn zichzelf beperkinigen op te leg- gen, maar die toch hopen, dat zooveel moge lijk van het ouide bewaard zal blijven. En onder dit „oude" wordt dan vaak verstaan, niet dat wat inhaerent is aan ons Nederland^ sche wezen, maar de oude vormen van bewind, de oude politieke partijen, het oude parlemen- taire sitelsel, de oude wijze van vertegenwoor- diging van belangengroepen, enz. Het amtwoord op him vraag kan eenvoudiig dit zijn: dat zij niet moeten verwachten, dat het mogelijk zal zijn die oude vormen, weike uitdnukking war en van een anderen tijd, in dezen nieuwen tijd over te dragen, nooh, dat de Duitsche ©verheid vormen zal laten be- staan, weike een bewind dat aansluit aan de nieuwe ontwikkeling in Europa, in den weg zou staan. Met de hoop van deze categoric gaat ge- meemlrjk gepaard een houding van afwachten en stap voor stap verdedigen der oude instel- lingen, weike evenmin bevorderlijk is voor de goede verstandhouding met de Duitsche over head en weike dienten gevolge en dit moet bij alles wat wij doen onze drijfveer zijn niet in het belang kan zijn van het Neder- landsohe volk. Er is echter ook een groote groep, die een ander inzicht heeft. 2ij- beseften, dat het ver- liles dat het Nedlerlanidsche volk geledien heeft door het teloor gaan van zijh staatsbestel, in wenkelijkheid weleems- een winst zou kunnen blijken te zijn. 'En dan in dien zin, dat wiji nu gedwongen zijn ons te bezinnen op de grond- slagen van ons staatsbestel, op dien eigen aard van ons volk, omdiat, willen wij, weer een nieuiwe gemeenschap opbouwen, wij1 eerst zeker moeten zdjn in ons zelf. Het woord volksche verbontdenheid" dat thans alier- wegen gehoord wordt, beteekent eenvoudig dit, dat wiji en onze werkzaamheid alleen zijn en zin hebben, door en in ons volk, dat wij bij alles wat wij doen, dot het algemeen belang raakt, ons moeten bezinnen of het in overeeu stemming is met onzen Nederlandschen aard en of het kan strakken tot heil der Nederland sche volksgemeensehap. En dat is bij alle verlies een groote winst. En daaruit volgt dan dadeiijik nog iets anders. De grens van onze poddtieke en cultureele vrijheid wordt bepaald door twee factoreM: ten eerste door onze eigen kracht en ons eigen vermogen ons met Nederlandisch hart en Nederlandschen geest in te schakelen' in het komende Europa, en ten tweede door de eischen, de beperkingen, weike Duitschland in zijn eigen belang en in het belong van het nieuwe Europa meent te moeten stellen. Van dezen daatsten factor zijn wdj nog niet op de hoogte welMcht ook is die ter be- voegde pdaatse nog niet voldedig vastgesteld. Daaruit kunnen wij dan oogenblikkelijk de oonclusie trekken, dat bij> het bepalen van die grens, wanneer het eenmaal zoover zal zijn, van luitermate groot belang is, de mate waar- in wij zelf er in geslaagd zullen zijn onize Nederlandsche gemeenscdiap geschikt te maken tot inscdiakeling in Europa. En onze vrijheid, onze eigen imnerlijke, cultureele vrij- neid en daar komt het in laatste instantie tocih op aan zal ervan afihangen in hoe hooge mate wij onze nieuwe organisatie zul len kunnen bezielen met een Nederlandschen geest. iDe ware vrijiheid ligt in het kennen van eigien aard en het aanpassen daarvan aan de dwingende omstandigheden. Oorspronkelijke roman van WILLY WATERMAN. (Nadruk verboden. 30) Vervolg. .jNou, Bealie!" zei Pete, ,,wat zeg je ervan? Als je dat papiertje teekent, dan kun je weg- gaan en streken uithalen zooveel je wilt, als ik je maar niet in de buurt vind!" Bealie schoot omhoog: .Brigadier! Hoor je dat? 'Hij dreigt!" De brigadier oordeelde dit terrein, waarop hjj thuis was en haalde met een superieur air de schouders op: .JClets niet!" zei hij, als je op particulier terrein komt, kan hij je er af schoppen, als hij trek heeft!" Het was het einde van de scene en Bealie was niet zulk een ezel, dat hij dat niet inzag. De sympathieen van den brigadier hadden zich snel aan de zijde van Lois en John geschaard en het was zelfs te bespeuren, dat zijn weer- zin tegen Pete zoetjesaan begon te verdwij- nen. ,,Nou!" zei Pete, ,Jioe is 't, wil je weg, of ga je liever den bak in? Denk er wel aan, als je vrij blijft, dan heb je aen kans, om den strijd te winnen, al is het een heel kleine; als je eenmaal in de doos zit, is absoluut alle kans voor je verkeken. Nou?" Bealie stemde toe. Weliswaar met een zucht, maar hij stemde toe. Pete grinnikte, hij had van twee kwaden het beste gekozen, geen seconde was hij van plan geweest, zichzelf en Lois in de doos te laten stoppen, al had hjj den brigadier bij Bealie Het is dius van diet allergrootste belang voor ons volk, dat wiji de gelegenheid gnijpen, ons door die Duitsche overhead geboden, ons ui-t eigen kracht gereed te maken voor de t-aak die Nederland wacht. En dat het geenszins getuigt van waar- aohtige vaderlandsliefde, van wenkelijke liefde voor eigen aard en wezen, om krampachitig vast te houden aan oude vormen. Want daar- in ddgt niet het kenmerk van het Neder landsche. De geest van een bewust volk is eeuwig en onafhankelijik van tijdlelijke vormen. Als wij ons daarvan doordiringen zullen wij| in staat zijn ons met opgeheven hoofd en van gansoher hairte op te maken onze plaats in te nemien in de volkerengemeenscliap, wedke tlians onder Duitsche leiding groeit. VERLIESCIJFERS VAN DE NEDERLANDSCHE WEEKMACHT. 3000 gesneuvelden, 7000 gewonden. De Haagsche correspondent van ,,De Tele- graaf" verneemt van zeer goed ingelichte zijde, dat thans van o-mstreeks 3000 personen is komen vast te staan, dat zij in de uitoefe- ning van hun militairen plicht zijn gevallen. Het aantal zwaar- en lichtgewonden te zamen bedraagt omstree'ks 7000. Hiervan zullen er vermoedelijk niet meer dan 150 blijvend in- valide zijn, waaronder ook zijn begrepen zij, die een arm of een been missen. Van een deel der gewonden is bericht ontvangen, dat zij weer als geheel genezen zijn ontslagen. Er moet evenwel rekening mee gehouden worden, dat er nog eenige duizenden vermis- ten zijn. De meesten dezer vermisten zijn, naar vermoed wordt, naar Frankrijk uitge- weken. Ook bij deze categorie zullen dooden en gewonden te betreuren zijn, zoodat een definitieve balans nog niet kan worden opge- maakt. Nog dagelijks komen er bij de militaire in- stanties nalatenschappen binnen van als ver- mist opgegeven personen, waaruit dan al of niet met zekerheid kan worden vastgesteld of zij gesneuveld of gewond zijn. Eenige onzekerheid wordt ook nog veroor- zaakt door het feit, dat een aantal Neder landsche krijgsgevangenen vrijwillig in Duitschland is achtergebleven om te blijven werken. Niet van al deze militairen is vol- ledig bericht binnengekomen of zij zich in leven en goeden welstand bevinden. Ook zijn er nog enkele gewonde Nederlanders in Duitschland aanwezig. ZOMERPOSTZEIG ELS 1940. Verkrijgbaarstelling verlengd tot en met 31 October. De verkooptermijn van de zomerzegels, weike aanvankelijk op 13 Juli a.s. zou sluiten, is in verband met de tijdsomstandigheden tot en met 31 October 1940 verlengd. DE ..REFORMATIE" VERBODEN. De verschijning van ,,De Reformatie", weekblad tot ontwikkeling van het gerefor- meerde leven, onder leiding van prof. dr. K. Schilder, is door de Duitsche autoriteiten ver boden. STEP N REGELING VOOR SCHIPPERS VAN GEZONKEN BINNENSCHEPEN. Vanwege het afwikkelingsbureau van het Departement van Defensie is aan de burge- meesters een circulaire gezonden betreffende een voorloopige steunregeling voor schippers van gezonken binnenschepen. In de oorlogsdagen zijn tal van binnensche pen op last of door toedoen van Nederland sche militaire overheden tot zinken gebracht. Diegenen onder hen, wier schip gevorderd was, ontvangen voorshands een schadeloosstelling voor het gebruik. Deze schippers zijn dus niet noodlijdend. Anders is het gesteld met dege- nen, wier schip niet gevorderd is of was en die derhalve geen gebruiksvergoeding ontvan gen. Het ligt in de bedoeling van het hoofd van het afwikkelingsbureau te bevorderen, dat de gezonken schepen zullen worden ge- licht en in overleg met de eigenaars zoo mogelijk worden hersteld. Het ligt voorts in de bedoeling om de ge- troffen binnenschippers, in afwachting van nader te treffen maatregelen of van de terug- gave van hun schepen, te helpen overeenkom- stig de steunregeling, weike ook van toepas- sin,g is voor werkloozen. Evenwel zullen de dle®- betreffende schippers niet in aanmerking kun nen komen voor de emolumenten, weike aan werkloozen mogen worden verstrekt, zooals goedkoope levensmiddelen, de spaarregeling en B-steun. IDe tarieven, volgens weike zij zullen worden gesteund, zijn gelijk aan die, weike gelden voor de ongeorganiseerde werk loozen. Ook voor het overige moeten alle voorschriften van genoemde steunregeling worden toegepast. De eventueele uitkeerin- gen komen, als zij overeenkomstig de voor schriften worden verstrekt, voor rekening van het Departement van Defensie, terwijl de controle op de uitgaven ressorteert onder den controledienst van de steunverleening van het Departement van Sociale Zaken. Teneinde te voorkomen, dat schippers tege- moeten opsluiten en het land uit moeten vluchten. „Laten we dan naar boven gaan," zei hij, ,,daar is nog wel een whisky te vinden, wat jij, brigadier? Let op Bealie, hij heeft trek, er tusschen uit te knijpen, dan hoeft hij dat pa pier niet te teekenen!" Het noemen van het woord: whisky" alleen was voldoende, om den brigadier in vuur te zetten; hij pakte Bealie bij- een arm en voegde hem toe: ,,Geen grapjes, vriendije!" Bealie kreunde; het kwam hem voor, dat hij door alle personen, die hem in de laatste drie veelbewogen dagen beet hadden gepakt, had hooren zinspelen op het niet uithalen van grapjes en de greep, die elk van die zinspelin- gen vergezelde, was niet bepaald zachtzinnig. Het was een zeer tamme en volgzame Bea lie, die aan de hand van den brigadier de trappen der kelders beklom en naar de keu- ken marcheerde, terwijl Pete achter hen de lichten uitdraaide. Pete had de overtuiging, de situatie zoo te hebben behandeld, dat hij gered had, wat er te redden viel. Het eenige, waar hij zich nu onigerust over maakte, was, of Lois en John spoedig thuis zouden komen. Hij had geen vage notie, wat er gebeurd kon zijn. Hadden ze hun beeldje van Mephisto, of hadden ze het niet? Was hun iets overkomen met den wagen, of waren ze om de een of andere reden in een hotel blijven overnachtenj? Terwijl hij den brigadier en Bealie naar boven volgde, overwoog hij middelen, om zoo spoedig mogelijik met John en Lois in contact te komen, maar toen ze eindelijk in de hall waren aangeland, was hij nog steeds even ver. De brigadier bleef in het midden van de hall staan en keek hem vol verwachting aan. Pete herinnerde zich zijn belofte en spoedde zich naar achter, om ide whisky op te snorren. Hij snorde met ijver, want zelf zou hij best een slok kunnen gebruiken. Na ampele over- weging besloot hij Bealie ook een glas te geven hoewel hij zijn hoofd schudde bij dat besluit. lijkertijd in het genot komen van steun en schadeloosstelling voor het gebruik na vorde- ring wordt medegedeeld, dat in geval van fraude zoowel hun steun als hun schadeloos stelling zal vervallen, ongeacht de strafrech- terlijke vervolging. Deze regeling is allddn van toepassing op binnenschepen, weike tot zinken zijn gebracht door de Nederlandsche autoriteiten. Binnen schepen, weike onklaar gemaakt of tot zin ken zijn gebracht door Engelsche of Fran- sche militairen, door gevechtshandelingen bombardement, geschutvuur e.d.) of door Duitsche autoriteiten vallen buiten bovenaan- gehaalde regeling. Ook zeeschepen kunnen niet in aanmerking komen. DE NIEUWE VERLICHTINGS- VOORSOHRIFTEN VOOR MOTOR- RIJTUIGEN. De K.N.A.C. heeft verschillende vragen ontvangen, waaruit blijkt, dat de officieele Nederlandsche vertaling van den Duitschen tekst der nieuwe voorschriften inzake het af- schermen van motorrijtuiglantaams hier en daar tot misverstand aanleiding geeft, omdat van de gebruikelijke Nederlandsche termino- logie is afgeweken. Lid 5 van paragraaf 10 van de „Verorde- ning van den Rijkscommissaris voor het be- zette Nederlandsche gebied betreffende het verduisteren" (gepubliceerd In het Verorde- ningenblad, stuk 9, van 6 Juli 1940) bepaalt, in de Nederlandsche vertaling: ,,Motorrijtuigen rjjden op open straatwegen met afgedekte voorlampen en zoeklicht. Bij verkeer van tegengestelde richting en in be- bouwde kommen moeten de stadslichten aan- gestoken worden. Het rijden met parkeer- lichten is verboden". In aanmerking genomen de hierboven be- doelde moeilijkheden, weike het publiek bij de interpretatie van dit voorschrift ondervindt, meent de K.N.A.C. er goed aan te doen, mede te deelen, dat haars inziens hiermede het vol- gende is bedoeld: ..Motorrijtuigen moeten op wegen buiten de bebouwde kom rijden met afgedekte koplam- pen en groot licht. Bij verkeer van tegenge stelde richting en in bebouwde kommen moe ten de koplampen worden gedimd. Het rijden met stads- of parkeerlampjes is verboden". Voorts schrijft lid 4 van par. 10 voor: ,,-Richtingaanwijzers mogen worden ge- bruikt". Aangezien de Duitsche tekst luidt: „Fahrt- richtungsanzeiger sind weiter zu benutzen", beschouwe men dit voorschrift naar de mee- ning der K.N.A.C. meer in den zin van: „Rich- tingaanwijzers moeten worden gebruikt". HULP VOOR GETROFFEN ZAKENUEDEN. „De Telegraaf" verneemt, dat momenteel door de Nederlandsche autoriteiten te 's-Gra- vSnhage, plannen worden uitgewerkt om zelf- standige zakenlieden, wier bedrijf ten gevolge van den oorlog is vernietigd, door credietver- leening te hulp te konjen. Deze credieten zullen alleen gebruikt mogen worden voor in- ventaris en voorraden, dus niet voor opbouw van perceelen. Een definitieve regeling is nog niet getrof- fen, doch het laat zich aanzien, dat deze, na de gevoerde onderhandelingen, niet lang meer op zich zal laten wachten. De mogelijkheid bestaat, dat een zekere vorm van samenwer- king met het geheele bankwezen zal worden gezocht, hetgeen ook plausibel schijnt, wan neer men bedenkt, dat met een dergelijken steun vermoedelijk vele millioenen gemoeid zullen zijn. DE HOETAANVOER UIT DE OOSTZEE. Hervatting binnenkort verwaeht, ook naar Nederland. Volgens berichten uit Stockholm verwacht men in scheepvaartkringen aldaar dat binnen kort de verschepingen van hout van Lenin grad, Finland en Zweden naar Duitschland weer zullen plaats vinden. Men neemt tevens aan, dat ook Nederland dan weer op flinke houtleveranties kan rekenen. HO.MMEN OP HET EI LAM) ROZENBURG. Dinsdagnacht heeft een Engelsche bommen- werper een groot aantal bommen laten vallen op het eiland Rozenburg. Negen bommen kwamen neer, waarvan er drie niet ontploften. Men vermoedt dat het tijdbommen zijn. E6n brandbom viel op een woning, waarbij een begin van brand ontstond. Het vuur kon echter spoedig door de be- woners worden gebluscht. Persoonlijke on- gelukken kwamen niet voor. Wel werden vele ruiten van woningen vemield; de schade toegebracht aan landbouwgewassen is zeer aanzien] ijk. HOEK VAN HOLLAND IS GROOTENDEELS VRIJWILLIG GEeVACUEERD. De anders omstreeks dezen tijd zoo bloeien- de badplaats Hoek van Holland biedt thans een troosteloozen aanblik. Pete, kerel, het is verknoeien van verdui- veld goede whisky! hield hij zich zelf voor, maar nam toch drie glazen mee. Het zoeken van schrijfpapier was een lastig werkje, maar ten laatste vond hij het toch en zette alles op een tafeltje in de hall. .jSchrijf, Bealie, schrijf!" zei hij, „ik zal wel dicteeren. „En terwijl hij drie glazen vulde met whisky en sodawater, dicteerde hij: -Hierbij verklaar ik... en sohrijf er je voor- namen voor... juist... Godefridus, Albertus, Bertram Bealie, dat ik geenerlei aanklacht wegens vrijheidsberooving zal indienen tegen John Crofts, Lois Crofts, of Pete Brent, van- af heden, den... prachtig. ik zie, dat j'e den datum hebt brjgehouden, zeker met je bloed op den muur geschreven.is dat voldoende brigadier?" De brigadier bekeek het geschrift, daciit even na en knikte. ,,Als hij den plaatsnaam er ook nog bijzet, bij den datum bedoel ik, dan geloof ik, dat het klopt, trouwens, ik weet er nu alles van en dat scheelt ook!" Pete twijfelde er niet aan en nam zich voor, in elk geval goede vriendjes te blijven met den brigadier. „Nog een whisky?" informeerde hij. De brigadier knikte, en Pete schonk opnieuw in. Daarop schoof Bealie het geteekende pa pier over de tafel en de brigadier zette er als getuige zijn handteekening onder. Pete /vouw- de het velletje op en stak het in zijn zak. ..Dat heb je netjes gedaan, kameraad Bea lie! merkte hij op en schonk zijn glas nog eens vol, „ik hoop, dat je er aan gedacht hebt dat ik je nu ten alien tijde bij je kraag kan pakken en voor eeuwig In den kelder houden, zonder dat je er naderhand wat aan kunt doen... de wetten van het land zijn nu een maal zoo...!" Hij bekeek met een grijns het ontstelde ge- laat van Bealie, die nu eerst inzag, welk een wapen hij zijn tegenstander in handen had 'gegeven, maar toen troostte hij hem met een .Rotterdam aan zee" staat bijna dagelijks bloot aan de zinnelooze Engelsche bombarde- menten. Vele woningen zijn dan ook zwaar beschadigd. Een groot deel der Hoeksche bevolking is vrijwillig geevacueerd. Tal van huizen zijn geheel verlaten, de ramen zijn met planken dicht gespijkerd. Des nachts is Hoek van Holland nagenoeg uitgestorven. De meeste menschen, die er overdag nog wonen, gaan des avonds in 's-Gravenzande en andere nabu- rige Westlandsche gemeenten slapen, omdat de Engelschen bij voorkeur des nachts hun bommen over de huizen uitstrooien. NEDERLANDSCHE KINDEREN NAAR DE OOSTMARK. Een oproep van het comitd. Het Nederlandsch Centraal bureau voor de kinderactie ,,Nederland-Oostmark" heeft den volgenden oproep verspreid: Nederlanders, De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss- Inquart heeft in zijn te Rotterdam gehouden rede uitdrukking gegeven van zijn bijzondere voldoening over het feit, dat hij thans de ge legenheid had tot het in het leven roepen van een actie voor kinderen van behoeftige Neder landsche gezinnen, en zijn dank te kunnen toonen voor de in de na-oorlogsjaren van Nederlandsche zijde gevoerde hulpactie voor Oostenrijksche kinderen. Indertijd waren duizenden Oostenrijksche kinderen voor ontspanning in Nederland. Thans heeft de Rijkscommissaris toegezegd, dat 6000 kinderen naar de mooie gouw Opper- donau (iSaltzkammergut) kunnen gaan. Met de voorbereidingen voor deze reis is het Nederlandsch-Duitsch comitd gereed. De eerste vaeantietreinen voor deze ont spanning behoevende kinderen kunnen ver- trekken op 15 Juli a.s. De duur van het ver- blijf is gerekend tot October, zoodat een abso lute ontspanning gewaarborgd is. In Oostenrijk staan de kinderen onder toe- zicht van Nederlanders. Bovendien staan alle kinderen onder geneeskundige controle. Zij worden ondergebracht in vrijgemaakte hotels, vacantieoorden en hij gegoede families, en wel uitsluitend in de mooiste gedeelten van Opper- Oostenrijk, op verren afstand van den oorlog. Uitsluitend uit sociaal oogpunt worden de kinderen uitgezocht, d.w.z. dat die kinderen die een ontspanning het meest noodig hebben het eerst in aanmerking komen. De politieke en godsdienstige richting der ouders speelt hierbij geen rol. De gouw Opperdonau zal alles doen wat in haar vermogen ligt te vergoeden Wat Neder landers destijds voor de Oostenrijksche kinde ren hebben gedaan. De ouders moeten zoo spoedig mogelijk op- gave doen bij den burgemeester van hun ge- meente. Er mag niemand geweigerd worden. Om transportredenen mogen op het oogen- blik maar 6000 kinderen worden opgenomen. Men wende zich in geval van twijfel tot het Nederlandsch Centraal bureau voor de kinder actie ..Nederland-Oostmark", Den Haag, Bin- nenhof 29, telefoon 18.38.20, toestel 26. EEN BEKENMAKING VAN DEN BURGEMEESTER VAN VELSEN INZAKE DE HOUDING DER BURGERIJ. De Burgemeester van Velsen heeft een be- kendmaking tot de bevolking gericht, waarin hij zegt, dat gebleken is, dat er onder de be volking personen zijn, die niet voldoende in zicht hebben in de tegenwoordige bijzondere omstandigheden. Met den meesten nadruk wijst hij erop, dat elke onbehoorlijke handeling, elke demonstra- tieve houding of daad ten aanzien van de Duitsche weermacht, haar leden of goederen ten scherpste afkeurenswaardig is en ten eenenmale achterwege blijven moet. Het algemeen belang der bevolking eischt, dat met kracht daartegen opgetreden wordt, immers zullen maatregelen, weike de burgerij in haar geheel ernstig treffen, onvermijdelijk het gevolg zijn van af te keuren daden van een enkeling. Zoo zal niet geschroomd worden, zoo noodig een bepaald stadsdeel volkomen van alle verkeer uit te sluiten. De burgemees ter roept aller medewerking in, om orde en rust te handhaven en om zoo noodig de daders van ontoelaatbare handelingen te achterhalen. WIJZDGINGEN AFLEVERINGSVERBOD VOOR TEER EN TEERPRODUCTEN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van hanael, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat, te rekenen van 1 Juli 1940 af, het afleveringsverbod voor teer en teerproducten d.d. 23 Mei 1940 de na- volgende wijzigingen erf aanvulling heeft on- dergaan: Zonder toestemming van den directeur der sectie koolteer van het rijksbureau voor che- mische producten is de aflevering verboden van teer van alle soorten, alsmede van geheel of gedeeltelijk uit of met teer bereide produc ten of residu's daarvan. Dispensatie van het afleveringsverbod wordt gevuld glas: ,,Maak je niet ongerust, hoor... ik zal het niet doen, maar kom niet in mijn buurt. En als je dat glas leeg hebt, maak dan dat je weg k*nt!" Bealie verloor geen tijd. Hij bekeek even den zolder door den bodem van zijn glas, zette het weer op tafel, zei haastig .goeden mor- gen" en verdween door de deur, v66r Pete die voor hem had kunnen openen. ,,Hij geeft me niet eens gelegenheid, mijn plichten als gastheer goed te vervullen!" klaagde Pete, terwijl hij hem uit de deurope- ning nazag. ,,Kijk hij eens loopen." Bealie liep inderdaad hard. Hij rende de op- rijlaan af, of hij er geld mee kon verdienen en scheen de drie verloren dagen te willen in- halen. ,,Ik denk, dat ik dat heerschap een beetje in de gaten zal houden!" merkte de brigadier op. „Is dat van u, mijnheer?" ,,Wat zei Pete en bukte zich naar buiten, naar de plek, waar de brigadier wees. Een oogenblik later schold hij zich uit voor een ezel. Want op de treden van de trap stond een koffer, de koffer, die de pendule met het kost- bare briefje bevatte. ,,Ja, dat is mijn koffer!" zei hij en graaide naar het ding, ,,ik zou hem haast vergeten! Goeden nacht, brigadier!" ,,Morgen, meneer!" zei de brigadier en tikte aan zrjn pet. Peinzend zag Pete hem een oogenblik na, keerde zich dan snel om en ging het huis bin nen. De groote strijd \vas nu begonnen, het laatste, groote gevecht. Bealie had de lijst in handen gehad, hij had den tijd gemist om haar rustig te lezen, daar was Pete zeker van; in geen geval had hij er afschrift van kunnen maken, daar was hij evengoed zeker van. Maar hij had er hoogstwaarschijnlijik een bli.k op geworpen en wat had! hij; ervan onthoudem De kans was gering, dat hij zich juist een van de vier laatste, nog niet gevonden voor- werpen herinnerde, maar met kansen mochten tot nader bericht verleend voor afleveringen van koolteer door gasfabrieken en door de centrale ammoniakfabriek te Weesperkarspel aan de feerverwerkingsbeidrijven. Aflevering van koolteer of watergasteer door genoemde fabrieken aan handelaren kan voor iedere aflevering slechts geschieden met toestem ming van den directeur van bovengenoemde sectie, Parkweg 17, 's Gravenhage (telefoon 554890). Wat betreft de producten houtteer (bruine of stockholmer teer), mastiek, asphaltpapier, daklak, naphtaline, creoline, cresolproducten (lysol) en pyridine geldt eveneens een alge- meene dispensatie van het afleveringsverbod, voor zoover het daarbij gaat om leveranties van normale hoeveelheden aan regelmatige afnemers. Voorts is het aan handelaren in koolteer en watergasteer en aan producenten van en han delaren in earbolineum, black-varnish, ijzer- lak en soortgelijke teerverfstoffen verboden, gedurende het tijdvak 1 Juli tot 31 December 1940 van deze producten voor verfdoeleinden meer af te leveren, dan overeenkomt met 50 procent van de afgeleverde hoeveelheid in het basis tijdvak 1 Juli tot 31 December 1938 en wel uitsluitend aan regelmatige afnemers zoodat detaillisten winkeliers en verbrui- kers rekening dienen te houden met dezelfde beperking van hun afgifte en verbruik. Tenslotte is het verboden teer of teerolien als brandstof te gebruiken. Omtrent de verdere details der regeling ont vangen de betreffende bedrijfsgroepen en an dere belanghebbenden per circulaire nadere mededeelingen van den directeur der sectie. HOE VER IS HET NAAR ENGELAND? In de Deutsche Zeitung in dten Niedlerlan- den" komt een staatje voor van de afstanden van het front aan de Noordzeekust naar de Britsche havens of steunpunten. Zij bedragen in zeemijilen (1 zeemijl 1852 m)Van Wil- helmshaven naar Scapa Flow 508 z.m.van Stavanger naar -Scapa Flow 275 z.m.; von Skagen naar Sunderland (midden Engeland) 435 z.m.; van Wilhelmshaven naar Sheemees (Theemsmonddntg) 358 z.m.; van VUssingen naar Sheemess 110 z.m.; van Oostencle naar Sheemess 80 z.m.van Oostendte naar London 120 z.m.; van Narvik naar Scapa Flow 800 z.m.; van Calais naar Dover 17 z.m. DE TOESTAND IN ENGELAND. De correspondent van de ..Deutsche Allge- meine Zeitunig" te Madrid mel-dt, dat het al lanig geen geheim meer was, dat tusschen de beidie oorlogsstokers Chuirohill en Eden, die langen tijd1 in de oppositie dezelfde zaak heb ben gediend, thans, nu zij aan de macht zijn, een felle concuirrentiestrijd is uitgebroken. In zijn laatste rede heeft Churchill het denikbeeld, een opperbevel voor de verdediging van het eiland! in het leven te roepen, op scherpe wijze van de hand gewezen. In de vergaderimgen van het kabirtet gaat het thans, terwijl de crisis steeds meer naderrt, ook steeds starm- achtiger toe. Hetgeen daarvan doordringt tot de openbare meaning, verhoogt natuurlijk de algemeene zenuwachtdgheid. Men vreest, dat in de twisten van de maohthebbers de laatste mogelijkheid zal verloren gaan, om den tegen- stand te organiseeren. In politieke kringen wijst men er op, dat zioh thans in Engeland dezelfde symptomen van verval beginnen te ve-rtoonen, die inder- tijld reeds in Belgie en Frankrijk de cata strophe hebben aangekondigd. Wlat die bericht- geving betreft, aldtus die correspondent, is En geland! geheel van- het vasteland afgesneden. De Engelsche krantenlezer verneemt niet meer, wat er in Europa gebeurt. Zoo verzwij- gen de bladen het verbreken van de diploma- tieke betirekkLngen met Frankrijk. Zijln te- leurstelling verbergt men achter scheldpor- trjen tegen maarsohalk Petain en de regeering te Vichy. Wat het commenitaar op het ge- beurde bij! Or an betreft, spant die Daily Herald" de -kroon, door te schrijvenOnze pdicht van menscheHjikheid heeft ons hiertoe gedfwongen. De Daily Mail" schrijft, zonder blikken of blozen: De actie tegen de Fransche vloot, waartoe een groote moreele moed behoorde, was een- schoon gebaar van een groot man. De Daily Telegraph" verklaart voor de vudst weg, dat die aanvai een plicht was in het belang van de vrijheid. De Times-" ver klaart droog: Elke actie, die verhindert, dat de bevelen van P6tain worden uitgevoerd, is ten voile gereehtvaairdligd. ENGELSCHE EISCHEN INGEWILLIGD. Het D.N.B. meldt uit Lond-en: Uit een ver- klaring van de Britsche marine-autoriteiten over den toestand der Fransche vloot in Alexandrie blijlkt, dat de Engel-schen den Franschen admiraal Godfroy eischen gesteld hebben gelijk aan die van Oran. Inziende, dat voor de Fransche schepen in een vreemde -haven, in aanwezigheid van een verre superieure Britsche vloot, geenerlei mo gelijkheid bestond om de voile zee te bereiken, ze geen rekening houden, het kjwam aan op zekerheid. Als Bealie een voorwerp, met adres nog wist en het was er een van de vier, en hij slaagde er in, dat op den kop te tikken, dan was het on-herroepelrjk te laat. Hij zou dan wel dadelijk maken, dat hij met het voor werp zulk een eind wegkwam, dat hij niet meer te achterhalen was. Dus alles kwam er op aan, om eerstens te zorgen, dat hij geen enkel van de papiertjes, die ze al hadden, in handen kreeg en ten tweede, zoo snel moge lijk hun laatste vier voorwerpen machtig te worden. Wie ,weet, misschien hadden ze hun beeldje nu al te pakken, dan waren er drie over! En met deze overweging sloot Pete de voordeur, schoof er den grooten grendel op, en liep de studeerkamer in. John had den sleutel van de brandkast in een fcoeik van -de bibliotheek verstopt; het was een handige platte sleutel en Pete haalde hem na even zoeken tusschen de bladen van het boek uit. De deur van de kast draaide op haar hengsels en voor de tweede maal in drie da gen zette Pete den heelen inhoud boven op de safe neer, Het was voor hem even een pro- bleem, of hij de beeldjes in hun geheel zou verbergen of ze stuk s-laan en alleen de pa piertjes Vegstoppen. -En toen sc-hoot hem een prachtig denkbeeld door het hoofd en hij bractht het tegelijk ten uitvoer. Met een presse-papier sloeg hij de beeldjes stuk en haalde er de papiertjes uit, die hij 66n voor e£n zorgvuldig in zijn porte- feuille stopte. *De scherven verzamelde hij op een paar uitgespreide kranten. Daama ging hij over tot de koperen voorwerpen en daar had hij meer last mee. De smeedijzeren kan- delaar en den aschbak moest hij doorzagen met een ijzerzaag, voor hij er in slaagde. den inhoud te pakken te krijgen. Met de papegaai en -den -hoed was het gemakkelijk. De pendule haalde -hij uit den koffer en doo-rzocht he-t in- wendige. Het was een prachtig uurwerk en hij wilde er zoo mogelijk iets aan beschadigen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 5