HOOFDPIJN? Oe geldige Bons: Bureau Vuedselvuorziening Zeeland. o" Mijnh ar Predikbeurten. AXEL. Van onze Adverteerders De Z.L.M.-vergaderingen. twee stuks 10 ct. - Twaall stuks 50 c». Ingez. Med. diesel trams weer uitbreiding ikon worden ge geven. Aangezien ook de nieuwe baan aangelegd niaar de nieuwe aanloophaven aan den Perk- polder go edgekeur tl is, zal ooik die dienst met de tram kunnen worden bediend, wanneer de veerdiemst PerkpolderHamsweert in werking zal treden, hetgeen naar voor die omgeving te hopen is, spoedig bet geval zal zdjn. REIZIGERS NAAR EN VAN ZEEUWSCifl-VLAANDEREN voorziet u van een pas of ander identiteitsbewijs Het moet van algemeen belang geacht wor den vooral onder de huidige omstandig- heden dat ieder die zich buitenshuis be- geeft een identiteitsbewijs bij zich draagt, hetzij een officieele pas, een bewijs van Ne- derlanderschap of een starpkaart. Niet alleen is daarop dezer dagen van hoogerhand reeds de aandacbt gev'estigd, omdat het noodig kan zijn zich op een gegeven oogenblik te kunnen legitimeeren, en is het daarom een plicht tegenover de overheid, doch het is naar onze meening ook een plicht der burgerij tegen over zichzelf. Wiij leven in een tijd, dat er van alles kan gebeuren. Er kunnen zich wat elders gebeurt kan ook hier voorkomen ongelukken voordoen en dan is het in het belang van hen die door een ongeval getrof- fen worden van belang, dat anderen kunnen oonstateeren wie men voorhanden heeft. Meerdere ouders hebben dezer dagen uit voorzorg hun jonge kinderen voorzien van een naamplaatje dat zij bij zich dragen, een voor- beeld dat navolging verdient. Doch nu de reizigers, zij, die per veer- boot de Schelde oversteken. De Ortscommandant te Temeuzen heeft be- paald, dat zij die in Zeeuwsch-Vlaanderen den voet aan wal zetten zich moeten kunnen legitimeeren. De ipolitie heeft opdracht dit te controleeren. Men dient dus bij zich te hebben een pas, een bewijs van Nederlanderschap, of desnoods kan ook nog genoegen worden ge- nomen met een stamkaart, doch al deze ge- noemde stukken moeten voorzien zijn van een pasfoto (niet een ult een groot portret geknipte foto) van den laatsten tijd. In het overgangstijdperk wordt de order nog soepel toegepast, maar dit is niet blijvend en zij die hiermede geen rekening houden, loopen gevaar, dat zij te eeniger tijd hier aan land willende stappen niet worden toe- gelaten en dus met de boot terug moeten varen naar Hoedekenskerke. Onze lezers zijn misdien gewaarschuwd en het verdient zeker aanbeveling om hun fami- lie, vrienden of kennissen die plan hebben hen eens te komen bezoeken, bovenstaande met nadruk onder het oog te brengen. OOLLECTE VOOR HEI.DEN DER ZEE. iZooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal aanstaande week alhier weer een oollecte worden gehouden ten bate van het „Dorus Rijkersfonds". Zooals bekend gemieten uit dat fdnds de oud-redders der redding- maatschappijien eenige onderstauning om in hun levensavond het hoofd boven water te kunnen houden. Het zijn ,,heldien der zee in vredestijd. Wannieer de stormen woeden en de woeste zee onze kusten beukt, wanneer de verraderlijke stroomingen en de zich steeds verplaatsende zandbanken langs de kust de schepen en schepelingen bedreigen, zijn die aan de kust wonende redders gereed, om met in de waagschaal stellen van hun eigen leven. dat der bedlreigde schepelingen te redden. Laat men meewerken om te traohten hen een onbezorgden levensavond te kunnen laten ge nieten. We weten bet, er is reed's veel gevraagd, doch we meenen, dat de miiddadlgbeidszin van ons volk toch ook nog wel een bijdrage voor dezen plicht van dankbaarheid, voor het eeren der rediders, die met hun werk onder de zee- lieden den Nederlandschen naam hoog houden, zal willen afzonderen. Ongeveer 145 oudi-red- ders en hunne wed'uwen en weezen verkeeren in, behoeftige omstandigheden. De meesten van hen zijn boven de 70 jaar, dus te oud1 om te werken, Hunne borsten zijn versierd met blinkende medailles, doch met hun ouderdoms- rente kunnen zij niet in hunne levensbehoeften voorzien. Draagt daarom alien bij, aan dint schoone doel, en werpt den oudem zeerobben, die steeds klaar stonden om schipbraukeilingen te redden uit doodsgevaar, een reddingboei toe, opdat ook zij in hun laatste levemsdagen het hoofd boven water kunnen blijven houden. STIEREN- EN KOEIENKEURINGEN. De centrale premiekeuringen van stieren, keuring van nog niet gekeurde stieren en keuring van koeien voor het stamboek zullen plaats hebben Maandag a.s. te Hoek, Knol, Zaamslag, Axel en St. Jansteen en Dinsdag a.s. te Kloosterzande, Stoppeldijk, Graauw en Zuiddorpe. WAARSCH U WING AAN HOUDERS VAN POSTDUIVEN. iDe commissie-Homstra te Amsterdam, die de schakel vormt tusschen de Duitsche Over heid in het bezette Nederlandsche gebied en de duivenhouders hier te lande, deelt ons mede: Het percentage dergenen, dat zich kenne- lijk niet wenseht te storen aan de uitgevaar- digde verboden is dermate groot, dat een laat ste waarschuwing langs dezen weg mogelijk nog veel onheil in dubbele beteekenis kan voorkomen. Immers wanneer van heden af overtredin- gen worden geconstateerd van het uitvlieg- verbod, zullen niet alleen alle duiven van de betrokkenen op staanden voet in beslag wor den genomen en gedood, maar bovendien stel len de eigenaars zich aan zeer zware straffen bloot. De groote oorlog van 19141918 heeft in ruime mate en met alle variaties aangetoond, welk een ernstig gevaar er kan schuilen in het hanteeren van postduiven tijdens een der- gelijke periode. Een kind kan begrijpen, dat de Duitsche overheid in dit opzicht niet het allergeringste risico mag nemen. Zij eischt onvoorwaardelijke zekerheid en daarom was de eommissie-Hornstra wel verplicht geweest bepalingen in het leven te roepen, die aanslui- tend aan de desbetreffende verordeningen van den Duitschen Rijkscommiss&ris, geen twijfel laten wat er mee bedoeld wordt. Zoolang geen tegenbevel wordt uitgevaar- digd, moeten postduiven, maar ook alle andere soorten duiven, zonder eenige restrictie bin- nen gehouden worden. De afsluiting van bet hok moet zoodanig zijn, dat ontsnapping vol- strekt uitgesloten Is. Te dien aanzien worden verontschuldigin- gen bij voorbaat radicaal van de band ge- wezen. NOG STEEDS TE RLUSSGHEN. Maandagavond, dat is dus op den 53sten dag na den brand, was men te Middelburg weer genoodzaakt te blusschen en dat wel in een graanopslagplaats aan de Rouaansche kade. DE RENAISSANCE-GEVEL VAN HET STADHUIS TE MIDDELBURG. Het geleidelijke afbreken van den zijg-evel van het stadhuis te Middelburg, opgetrokken in renaissance-stijl, gaat voort en thans heeft men het derde zware deel van de goot naar beneden gehaald. De vier. gootdeelen moeten wel worden be- schouwd als de zwaarste onderdeelen van het geheel. Bij het afbreken krijgt men respect voor de groote zorg, die eeuwen geleden aan den bouw is besteed. (Prov. Z. Crt.) GEBRUIKT UW AUTO NIET VOOR PT.EZIERRITTEN. Het A.N.P. meldt: Het blijkt, dat particuliere personenauto's veel voor vermaak en in het algemeen niet- zakelijke doeleinden worden gebezigd. Dit kan niet worden toegestaan, zoolang motorbrandstof niet volledig voor zakelijke doeleinden beschikbaar is en tal van bedrijven daarvan nadeel ondervinden. AFSOHERMEN VAN FIETSLAMPJES. Een lezer van het ,,Hbld" maakt melding van een eenvoudig en goedkoop middeltje tot het afschermen van het achterlampje op de fiets. Men neemt een stukje rijwielbinnen- band van ongeveer 8 cm lengte en stroopt dit over het lampje heen. Het electriscb con- tactje is dan tevens tegen wegspringen be- schermd en de installatie is vocbtvrij. Voor het achterlicht is n.l. alleen voorge- schreven, dat het naar boven afgeschermd moet blijven branden. Voor de v66rlamp wordt, zooals bekend, een smalle, licht-doorlatende naar boven afge- schermde spleet geeischt. Men kan hierin o.a. voorzien door een stuk zwart verduiste- rlngspapier v66r 't glas te bevestigen, waar- van men niet een strook in het midden wegknipt, maar waarin men een, ten hoogste 3 cm breede, U-vormige figuur knipt, waar- van men het onderste lipje ten hoogste een cm omvouwt; zoo ontstaat een gleuf met afdak, als van een brievenbus. Noodig is, de lamp goed benedenwaarts te richten. Desnoods plakt men een los stukje papier erop om de kap iets langer dan een cm te maken; het licht is dan nog beter afge schermd. Wij zagen de laatste avonden nog vele fietsers met blauw licht. Zij zijn in over- treding DEVTEZENBANKEN. De Nederlandsche Bank bericht, dat zij, ge- bruik makende van de bevoegdheid, haar toe- gekend bij artikel 12, 3de lid, van de Devie- zenverordening 1940, de volgende banken en bankiers heeft aangewezen als deviezenbank in den zin van genoemde verordening: Amsterdamsche Bank, De Twentsche Bank, Handel Maatij H. Albert de Bary Co., Hel- dring Pierson, Hope Co., Incasso-Bank, R. Mees Zonen, Nederlandsche Handel- Maatschappij, Nederlandscb-Indische Escomp- to Maatij, Nederlandsch-Indische Handels- bank, Pierson Co., Rotterdamsche Bank- vereeniging. 'Het is de bedoeling, dat bovengenoemde deviezenbanken haar functie als zoodanig aanvaarden op 15 Juli 1940. Art. 12, lid 3, der Deviezenverordening be- paalt De Nederlandsche Bank kan onder door haar te stellen voorwaarden aan andere ban- ken en bankiers het recht toekennen als divie- zenbank buitenlandsche betaalmiddelen, bui- tenlandsche geldswaardige papieren en bui tenlandsche vorderingen voor rekening der Nederlandsche Bank of voor elgen rekening te verkrijgen of te vervreemden. LANDMIJN ONTPLOFT. Drie dooden. Het A.N.P. meldt: Donderdagmiddag omstreeks vijf uur waren bij de NederlandschBelgische grens in- de nabijheid van Philippine Belgische arbeiders en militairen, onder leidiinig van Duitsche miMtairen, hezig met het opruimen van land- mijnen. Gedurende de werkzaamheden is een van deze mijnen ontploft. Drie Bel,"en. pen kor- ooraal, een gendarme en een arbedder, wer- den gedood. Een Duitsch ondier-officier en drie Belgische arbeiders werden gekwetst, een van hen levensgevaarlijk. Oorlogszoiner. Een vluchtigen blik op onzen ,,dagklapper" zegt ons, dat de langste dag weer ruirn drie weken achter ons ligt en langzamerhand de dagen zichtbaar zullen korten. 't Is wel een zeer eigenaardige en ongewone zomer, die we doormaken, al is bet nog altijd moeilijk zich te realiseeren dat we ons nu ruim twee maan- den in oorlog bevinden. Wat hebben we in deze periode meegemaakt en welke groote ge- beurtenissen die hun schaduw vooruit- wierpen hebben zich op Europa's vasteland afgespeeldSlechts de geschiedschrijvers van het volgend geslacht zullen bij machte zijn de beelden van dit geweldige gebeuren op de juiste wij'ze af te maken en te boek stellen. Voor den gemiddelden mensch en burger Is de snelheid met welke wij leven men kan ook zeggen ,,geleefd worden" te hevig en over- weldlgend dan dat we de beteekenis der din- gen en gebeurtenissen om ons heen zouden verstaan of doorgronden. Deze visie missen wij thans ten eenenmale! Het is oorlog en zoo gansch anders dan anders! Jt Is oorlog en zelfs dat moet men zich nog bijna iederen dag opnieuw trachten voor den geest te stellen. We verstonden het nauwelijks, toen op dien onheilspellenden Vrijdagmorgen de wreede werkelijkheid over ons kwam en we aanstonds midden in de zorgen van evacuatie en den aankleve van dien zaten. En steeds duideiij- ker werd voor ons de schier ongeloofelijke en schrijnende waarheid, aldoor duidelijiker groei- de als het ware met de voorjaarsweelde in de natuur, het begrip naar ons toe in een variatie van beelden, die, eenig en ongekend in ons anders zoo gemoedelijk voortvliedende leven ons zelden, dat we in weken meer beleef- den dan anders in tientallen van jaren. Er was waarlijk in dit alles een niet te misken- nen „variatie", hoe ongewoon en minder wel- luidend dit woord tusschen aanhalingsteekens ook klinken moge. De Franschen, welke we van de uitheemsche legioenen het eerst moch- ten begroeten, waren weer anders dan „onze jongens" en de Belgen, die nadien verschenen. De heftigheid van de eerst door- gemaakte phasen van den strijd vermocht ecbtec- niet deze vluchtlge en snelopeenvol- gende indrukken bij ons weg te wisschen. Noch evacuatie, noch bombardement waar- door we zelf gedwongen werden elders het veege lijf te bergen waren daartoe in staat. En de rijke weelde van de heerlijke Meimaand om ons heen, zonniger en liefelijker dan wij in jaren gekend hebben, poogde tevergeefs te doen vergeten dat het, sehoon op steeds verder verwijderd terrein, oorlog was. En de enorme bedrijvigheid bij dag en bij nacht in de lucht hamerde de zekerheid van dit feit dieper in onze gemoederen, telkens als we ons weer diets maakten dat het leven zijn ge- wonen gang en loop hernam. "t Is oorlog en alles inderdaad zoo heel an ders... dan anders! Toen kwamen in lange formatie's en bij honderden, duizenden en tenslotte zelfs hon- derd-duizenden de loomvermoeide, dorstige en hongerende ontwapende krijgsknecbten van allerlei nationaliteit, landaard en uniform. Ook daarin evenals in de huidkleur dezer oud-strijders constateerden we de varia tie". Toen scheen de tot wetenschap gegroeide waarheid, dat er oorlog is om ons heen en in Europa, plots te vervagen, toen een van die edelmoedigste eigenschappen, welke ons volk sieren, op onwederstaanbare wijze sprak en de drang tot naastenliefde en barmhartigheid zich baan brak en tot uiting kwam. Het zijn de sterkst in onze gemoederen gegrifte epi- soden, in de thans half Juli achter ons liggende oorlogsperiode, welke bij ons blijvend zullen voortleven; die deze spontane offerzin en hulpvaardigheid hebben verwekt. Op on- miskenbare wijze heeft het gastvrije Zeeuwsch-Vlaamsche volk in dit „deel" van Nederland zich hierbij weer eens van zijn allerbeste zijde doen kennen. Niet vragende naar vriend of vijand en door menschelijkheid en het innerlijk gevoel daarvan slechts gedre- ven, hielpen alle weldenkenden naar ver- mogen. Nobel en verheven was dit mooie philantropische werk, dat we reeds in vorige weekoverzichten beschreven. En zoo spoedt deze oorlogszomer voort! Straks worden de velden wit om te oogsten en zullen de nijvere handen van arbefder en boer de tot uitersten wasdom gerijpte voort- brengselen van onzen vruehtbaren bodem maaien en vergaren, ze opbinden tot voile schoven en bergen in de wachtende schuren. Tenzij...!)? Het is nog steeds oorlog en de hlerdoor nog onheilspellender dan andere jaren sprekende werkloosheid, bandhaafd de geschapen sfeer van tergende onzekerheid. De nu ten halve verstrijkende Julimaand beeft helaas nog weinig beloften voor een spoedig nakende vrede onder de volkeren van het Avondland. Hoe gansch anders zullen de naderende vacantie's meteen verloopen? Geen trek van jongelui en vacantie,gangers naar gastvrije oorden over of binnen de grenzen, naar strand, bosch, berg of heide! Slechts in zeer be- perkte mate zal daarvan gebruik worden ge- maakt. Het ,,zoek toch in den vreemde niet, hetgeen het eigen land u biedt" zal door de tegenwoordige omstandigheden vermoedelijk niet in daden kunnen worden omgezet. 't Is inderdaad ook niet aanlokkelijk en de ver- eischte stemming om ver van eigen haard of ouderhuis te trekken schijnt te ontbreken. Welke schade dit straks voor het hotel- en pensionwezen etc. te beteekenen zal hebben, laat zich eenigszins indenken. W)at het weer betreft, hebben we slechts reden tot groote dank en voldoening. Een verkwikkende regen heeft de laatste dagen de te velde staande gewassen bevochtlgd en tot rijperen wasdom gebracht. Over het al gemeen zijn de verwachtingen zeer gunstig en staat de oogst op het vlas na er gun stig- en zeer veel belovend voor. Zoo mag deze oorlogszomer zijn vele schaduwzijden hebben, er is ook nog zonnigheid en een enkel licht- punt. Laten we er dus ook in dit opzicht van trachten te maken wat er van te maken is. Doen wij dit in een eenparig en eensgezind streven, een intelligent volk als het onze waardig. Er zijn voorbeelden te over, die aanwijzing geven, dat er ook in donkere en moeilijke tijden als de onze nog steeds ge- noegzame perspectieven geopend blijven en dat achter de soms duistere wolken ook de zon van hoop en vertrouwen blijft schijnen. HET CENTRUM opent weer hoar deuiren en doet dit met een programma dat met buitengewoon genoegen zal worden gevolgd door bet samenbrengen van twee hoofdnummerS die om strijd om den voorrang vragen. Allereerst komt op het dioek Een Amerikaansche ontknooping. Wie van een prettige en vlot gesipeelde film houdt, gaat een bezoek brengen aan de Rosen- gasse, want daar is het feest en vangt tevens de vroolijke geschiedenis aan van Peter, de vondeling, die door den kleermaker Stadler, den garagehouder Mobius en den kapper Raff voor gezamenlijke rekening wordt opgevoed, omdat feitelijk geen van alien weet voor wiens deur Peter te vondeling werd gelegd. Peter is van dit alles echter onkundig en geniet een zonnige jeugd tot voor hem de studietijd aan- breekt waardoor hij zich schitterend heen slaat. Dan ikomt voor hem de onthulling en n,u zal Peter toonen zijn pleegouders waardig te zijn. Hij leert vJug alle vakken van zijn opvoeders en als taxi-chauffeur komt hij in aanraking met Hella, de dochter van den directeur eener hypotheekbank. Het zou een gewone film kunnen worden, doch dilt is niet het geval het wordt iets speciaals, want nu komen er extra verwikkelingen, de strijd tus schen jeugd in standing, die word! doorge- voerd en als nu d'e echte Amerikaansche vader op komt dagen, die op zoek is naar Peter, wordt het nog vroolijker in de Rosen- gasse. Enfin, Peter met Hella en de pleeg- vaders varen er wel bij, want papa Gardener aorgt er voor, dat de Rosengasse met zijin vlijtige bewoners niet in sloopershanden zal vail en Na de pauze volgt: „Het zit in de lucht". George Fonmby is een komiek van buiten gewoon formaat en het is aan zijn regisiseur te daniken, dat hij goed „verkooht" wordt. Want hot gansche verhaal begint eenigszins ver- traagd om ten slotte te eindigen in een adem- benemenden clitoax. Ge moet u voorst ellen, dat een heel volk op eenmaal bijzondere interesse verkregen heeft in luchtbescherming en alles wat daar- mede samenhangt. Zoo ook George Formby, die wel licht op het eerste geziciht niet in aan- merking komt voor een heldhaftige opgave. Doch hij' bezit iets wat appelleert aan iederen sportman, hij wil zijn kleine beetje bijdragen tot aet algemeen. En nu ziet ge hem daun door een toeval be- landen in een vll&gkamp en het nog grootere toeval wil, dat hij de piloot ia van een nleuw legervliegtuig, dat geprobeerd1 moet worden. SlllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllffl BROOD: 1 Bons 51 t/m 60 (Broodbonboekje). m g Geldig tot en met Zondag 14 Juli, 1 m elke bon rechtgevende op het koopen B 1 van 100 gram brood. De bonnen, die 1 j| op dien datum niet zijn verbruikt, 1 B blijven nog geldig tot en met 18 1 Juli. I Bons 61 t/m 70 (Broodbonboekje). B B Geldig gedurende het tijdvak van 1 15 t/m 21 Juli, elke bon rechtgeven- B B de op bet koopen van_ 100 gram 1 j brood. De bonnen die op 21 Juli B niet zijn verbruikt blijven geldig tot j H en met 25 Juli. THEE OF KOFFIE: B Bon 85 (algemeen distributieboekje). B 1 Geldig gedurende het tijdvak van 6 B Juli tot 2 Augustus a.s., recbt geven- B B de op 2y2 ons koffie of ons thee. 1 BLOEM OF BAKMEEL: M Boil 75 (algemeen distributieboekje). B Geldig tot en met Vrijdag 12 Juli, 1 1 recht gevende op Vz pond tarwe- B J hloem of pond zelfrijizend bakmeel. B B (De winkeliers moeten him bonnen 75 1 B inleveren gedurende de week van fl B 1520 Juli.) g (Inlevering van toewijzingen en vor- jj B deringsbewijzen voor zelfrijzend bak- S S meel en tarwebloem door grossiers op m ffl Maandag 15 Juli. SUIKER: g Bon 80 (algemeen distributieboekje). B g Geldig tot en met Donderdag 25 Juli, B j recht gevende op 1 K.G. suiker. PETROLEUM: g Petroleum-Distributiezegel gemerkt g B .Periode H" geeft toff en met Maan- B 1 dag 15 Juli recht op het koopen van g 1 2 liter petroleum. Petroleum-Distributiezegel gemerkt g B „Periode IH" geeft gedurende het B tijdvak van 15 t/m 28 Juli recht op 1 g het koopen van 2 liter petroleum, g (Inlevering van de petroleum-zegels g periode H" door de venters tot en met B g 15 Juli.) iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiffl Daar verricht dan een piloot de meest hals- brekende toeren, ten aanschouwe van laat ons zeggen den minister van Defensie. Het is om iemand het hart in de keel te doen kloppen. Nooit was er een betere „stuntvlieger" dan deze toevalspiiloot. En ge hebt wellicht nooit hartelij'ker en met meer oplucbting gelachen dap bij deze film, die een triomf is voor George Formby en voor de makers van een rolprent, die tegelijkertijd een propaganda is voor de luchtvloot van ieder land. INLEVERING VAN KOOLZAAD. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland maakt bekend, dat koolzaad van den oogst 1940 bij voormelden Voedselcommissaris moet worden ingeleverd. Koolzaadmonsters kunnen worden ingediemd' bij de Districtssecre- tarissen. In verband met de slechte houdbaarheid van dit product wordt aangeraden het kool zaad dadelijk na het oogsten te dorschen en in te leveren. ZONDAG 14 JULI 1940. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Av.; 2.^0 u., Dr. L. J. Cazemier, dankz. SLUIiSKIL. 9.30 u. en 2.30 u„ de heer P. Allaard, cand. te Amhem. AXEL. 9.30 u., Ds. Van Oeveren, bed. H. Av. 2.30 u., Ds. Van Oeveren, dankz. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. E. Raams. ZAAMISLAG. 10 u., leesdienst; 3 u., Ds. Kore- vaar. SAS VAIN GENT. 10 u., leesdienst. PHILIPPI'NEGeen dienst. Gereformeerde Kerk. TERN1E5U12EN. 9.30 u., Ds. A. B. W. M. Kok, van Zaamslag; 2.30 u., Ds. G. W. van Houte. AXE1L. 9.30 u., Ds. Post, bed. H. Av.; 2,30 u., cand. De Ruiter, dankz. HOEK. 10 u. en 3 u., Ds. Pijlman ZAAMSLAG. 10 u., Ds. Van Houte, van Ter- neuzen; 3 u., Ds. Kok. Chr. Geref. Kerk. ZAAMSLAG. 10 en 3 u., Ds. J. Tolsma. Gereformeerde Getneente. TERNEUZEN. 10 u., 3 u. en 6.30 u., lees dienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u., 3 u. en 6.30 u., lees dienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., de neer M. A. Mieras. Evangelisatielokaal Othene. Nam. 6.30 u., Ds. F. Pijlman, van Hoek. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten. LANGS NEERLANDS MOOIE WEGEN! Wij ontvingen ter kennismaking een zeer bijzondere Atlas van Nederland, n.l. de z.g. King-Atlas, thans opnieuw bijgewerkt en be- langrijk uitgebreid. Naast de zeer duidelijke kaarten van de 11 provlncien, waarop grondsoorten, spoor- en tramwegen, enz. zijn aangegeven, vindt men van elke provincie een verkeerskaart, waarop de vemkeerswegen, ook de allemieuw- ste, voorkomen. Verder is er een uitgebreide Wegenkaart van het Gooi, van de Graafschap Zutfen, de Veluwe en Zuid-Limburg. Voor den watertoerist zijn er eveneens prachtige kaarten. Het Meren-gebied van Noord- en Zuid-Friesland en van het geheele gebied tusschen Den Haag, Leiden, Gouda, Utrecht en Amsterdam. Op deze water- kaarten zijn ook de landwegen zeer duidelijk aangegeven, zoodat men onmiddellijk uitste- kend georienteerd is. De wetenschappelijke bewerking geschiedde door Drs. G. J. de Vries te Waalwijk; de uit- voering door de N.V. J. Smolders en Co., Den Haag-. 't Is een verdeinistelijk werk in; alle opzichten. De wijze, waarop men in het bezit van deze uitvoerige en practische atlas kan komen, wordt per advertentie in dit nummer bekend gemaakt. Hoofdbestuursvergadeiriag. Wloensdlagmorgem werd de hoofdbestuurs- vergadiering der Z. L. M. te Goes gehouden en werden daarin de mededeelingen gedaan, die reeds eerder als gedaan in de bij eenkomsten van het Dag. bestuiur zijin vermeld. Het hoofcfbestuur had ooik nog tot taak te voorzien in die vacature als vioe-vooratter, onts'taan door het overlijden van den1 heer W. Kakebeeke te Goes, die gedurende een langie reeks van jaren deze functie heeft bekleedi en verschillende malen den voorzitter heeft ver- vanigen, o.a. nog ander half jaar geledlem toen Mr. Dieleman geruimen tijd zijn werkzaam heden niet kon vervullen. De vergadering benoemde den heer A. I. Leenhouts, burgemeester van Retranchement en ook reed's vele jaren een der meest voor- aanstaande personen der Z. L. M. Algemeene vergadering. Nadat in. de algemeene vergad'erinig des middags de algemeene voorzitter zijn in ons vorig nummer geplaatste inleidinig had ge houden, kwam o.m. aan de orde het jaarver- slag en de rekening over 1939. Aan dit lijrvig dossier ontleenen wij!, dat het aantal afdeelingen gelijk bleef n.l. 69. In December werd de afdeelimg Oudielande opge- riohit en de oprichting van een 3-tal andere afdeelingen in Zuid-Reveland is in een ver ge vorderd stadium van voorbereiding. De afdeeling Tudnbouw telde eind 1939 15 tudn- bouwvereenigingen met 416 leden. Het aanital jeugdafdeelingen bed'raagt thans 10 en de oprichting van meer jeugdafdeelingen ligt in het voornemen, waartoe reeds de noo- dige stappen zijn gedaan. Binnenkort hoopt het bestuiur in iederen kring een of meer jeugdafdeelingen te hebben. De toestand van de Maatsohappij is gunstig te noemen. De financieele positie is goed. De rekening 1939 sloot met een batig saldo van f 395,90. Het ledental ging met een 40 per sonen vooruit. Het stemt tot verheuging dat velen zich uit eigen beweging als lid hebben aangemeld en op het laatat van het jaar zelfs enkele verzoeken binnenkwamen tot mede- werking bij het oprichten van nieuwe dorps- afdeelingen. De oprichting van de Z.J.L., de vereeniging van de jongeren, heeft dnmiddels plaats ge- had. Dit is zeker al een stap in de goede richtdng te beschouwen. Verschillende aan- vragen tot het oprichten van jeugdafdeelingen zijn reeds gedaan. Hieruit blijkt, dat b(j de boerenjeugd belangstelling voor bet werk der Z.L.M. bestaat. Een volledig overzicht te geven van aiie op het Landbouwhuis en daarbuiten dioor de Z.L.M. en haar instellingen verrichte werk zaamheden is niet wel doenlijk. Deze zijn zeer omvamgrijk en belangrijk toegenomen door de Regeeringsmaatregelen voor den land- bouw. Dat het werk der Z.L.M. hoofdzakelijk in het teeken van de huidige emstige om standigheden heeft gestaan behoeft geen be- toog. Te betreuren is, d'at er nog steeds enkele zijn, die wanneer niet aan hun verlan- gen wordt vold'aan, de schuld kiervan aan de Z.L.M. geven. De Z.L.M. is julst steeds in de weer om voor haar leden te doen en te bereiken wat maar eenigszins mogelijk is. Dat hierbij niet steeds wordt bereikt wat ge- wenscht wordt geacht, is begrijpeidjik. Een van de meest belangrijke instellingen van de Z.L.M. is wel het boekhoudbureau met den daaraan verbonden accountantsdienst. Steeds meer gaat men het groote nut van dit Bureau inzien en mag het zich dan ook in een gestadigen groei verheugen. Als gewoonlijk was het secretariaat met werkzaamheden van allerlei aard overladen. In het winterseizoen zijn door de secretaris- sen en den leid'er van het Boekhoudbureau weer een groot aantal lezingen over verschil lende onderwerpen gehouden voor de afdee lingen der Maatschappij. Het Centraal Zeeuwsch Pachfbureau heeft slechts een schatting verricht. Het rechts- kundig Bureau verstrekte verschillende advie- zen aan de leden. Tevens werden enkele zaken van. meer algemeenen aard aanhangig gemaakt, welke in het Landbouwblad werden vermeld. Toch kan naar de meening van het bestuur nog meer gebruik gemaakt worden van dit bureau dan tot nu toe. Evenals andere jaren gaf de werktuigen- commissie in het verslagjaar verschillende adviezien betreffende de werking en aanschaf- fing van landbouwmachines aan belangheb- benden. Verschillende machines werden in de praktijk gedemonstreerd. Het dagelijksch bestuur der afdeelimg Tuin- bouw hield verscbiilende vergaderimgen. Het organisatiewerk stand in het teeken van den strijd om het behoud. Door dte mobilisatie kon aan uitbouw miet worden gedacht. De eenmaal opgezette proeven met medewerking van den 'Rijkstuimbouwconsulent worden afge- werkt en waar noodig voortgezet. Het Boek houdbureau ging voort met het verwerken der gegevens van het kostprijsomdierzoek. De vraag werd' in studie gemomen of het soms wemschelijk zou zijn er naar te streven dat een sterke, specifieke Nederlamdsche Tuin- bouw-Organisatie zou worden gevormd, welke in dezelfde organisatarische verhoudimg staat tot het K.N.'L.C. als de afdeeling Tuinbouw tot de Z.L.M. Herdnnerd wordt aan de opening der lagene land'bouwschool op Walcheren. Er zijn ge houden 19 algemeene tweejarige lamdbouw- en 12 tuinbouwcursussen, 6 ednjarige landbouw- cursussen voor volwassenen, terwijl een twee jarige cursus in hoefbeslag werd geeindigd en het eerste gedeelte van zulk een cursus werd gegeven. Dit alls is voor Zeeland nog veel te weinig.Er zijn nbg veel jongems, die in den winter tijd te over hebben, zonder dezen te bemuitten door een cursus te volgem. Dit is te betreurem, doch ook, dat sommige gemeente- rad'en van het platteland zoo weinig mede werking betoonen. 'De lagere landbouwscholen en de Rijkslandbouwwinterschool werden goed bezooht. Ook op het gebied van het landbouwhuis- houdonderwijs zit de Z.L.M. niet stil. Er zdjn thans vier scholen, te Zieirikzee, Temeuzen, Tholen en Kortgene, deze beide laatste wer den op 1 Februari en 21 December geopend. Te Wolfaartsdijk en Schoondijke werden ambulante cursussen gehouden. Dit was in samenwerking met de Noord-Brabantsche Landbouwmaatschappij1 ook het geval te Lage Zwaiuwe en BabilomiehbToak. In 1939 zijn 73 cursussen in Huishoudielijke Voorlichtinig gegeven, welke uitgaan van eene commissie, waarin de Z.L.M. ook een voor- name plaats inneemt. Edn cursus is gehou den in eerste hulp bij, bedrijfsongevallen. Het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2