ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Land en volk van Nederland. KING-ATLAS? Mo. 10.086 VRIJDAG 12 JULI 1940 80e Jaargang Binnenland Buiteniand EERSTE BLAD de Whirlwind getorpedeerd. TERNEUZEN, 12 JULI 1940. 3 ABONNEMENTSPRIJSBinnen Terneuzen 1,35 per 3 maanden Buiten Terneuzen fr. per post f 1,65 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post 6,— per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige landen f 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het bnitenland alleen bfi vooruitbetallng. Uitgeefster: Flrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 207S. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLETNE ADVERTENTIENper 5 regels 50 cent by vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. I)1T BLAD VEBSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Germaansche volken in den nacht der tijden. Sehat van onberekenbare waarde begraven tn IJslandsche boerderij. Ben serie artikielen te schrijven over het aparte Ndderlandsche volkskarakter ldjkt wel het, intrappen van een open deur. Dat de NfePerlander een eigen karakter zou bezitten en dat ons volik eetn eigen psyche in de wereld meedlraagt, schijmt zoo vamzelf sprekend, dat hat moeilijk zou zijn, daarover nieuwe denk- beelden te formuleeren. Men voelt zidb zoo ongeveer in de positie van den Griek, die voor egn auditorium edn loflied' aankondiigde op HeraMes. lemarud uit de toeschouwers stand op en vroeg: ,,Twijfelt dan iemand aan zijn roem?" Toch had: die man ongelijk. Immers, bet heeft toch te alien tijde reden van bestaan, zsieh. rekenschap te geven van den aard en het karakter van onze dlenkbeelden. Vooral in deaen tijd, niu wij in zoo'n maalstroom van meeningen leven, is het bij1 uitstek vrudhtbaar, oms klaar voor oogen te stellen, wat we met het Nederlandsdhe volkskarakter bedoelen en op welke gronden deze gedachten berusten. Wij stellen ons voor, deze zaaik uit verschil- lend oogpunt te gaan bezien. Wij kunnem het verband opsporen tusschen ons karakter en den stam van de volkerengemeenschap, waartoe wij behooren. Wij kunnen de betrek- kingen onderzoeken tusschen ons volk en de landschappen, die wij bewonen, den invloed van onze veelzijddge intemationale betrekkitn- gen, de uitdrukking daarvan in onze taal, de symbolen in onze kunst, onze legende, onze mytihen, onze folklore en ten slotte de uit drukking, die ons eigen wezen heeft gevonden in onzen staat en regeerfngsvorm. Nederland gesymboliseerd in den Vliegenden Hollander. Een vruchtbaar veld zullen wij ook oak nog vinden, in de meeningen, die het buiteniand over ons heeft gehad. Dat wij de kennis, die wij dajaruit kunnen putten, niet moeten onder- sdhatten, blijkt byvoorbeeld uit het volgende. Aile mytihen en legenden der beschaafde vol ken dateeren uit den voortijd van onze ge- schiedenis. Er is echter ddn legende, die daarop een uitzondering maakt: de jongste van aide mythen dateert uit den modemen tyd; en het is bet Nederlandsche volk, dat daar- voor het symbool is geworden. Wig bedoelen de legende van den vliegenden Hollander. Deze mythe is niet Hollandsch; zij is waar- achdjlnlijk van Spaanschen of Engelschen oor sprong, maar zij is een bewijs voor den gewel- ddgen indiruk, dien de Hollandsche natie een tijdl iang in de wereldgeschiedenis gemaakt heeft. Het is andere volkeren blijkbaar niet mogeiyk geweest, dtezen indruk anders te ver- werken dan in een wonderlijk mythischen vorm. Uermaansche oorsprong zuiver bevvaard. Deal groat deel van onze Nederlandsche Volkseigensehappen kunnen wij natuurlrjk af- leidein uit onzen Germaansohen oorsprong. Nederland behoort tot die landen, waarin dte Germaansche zuiverheid van ras vrijwel onge- scshonden bewaard is gebleven. Het deelt dit gelukkig; lot met landen als Duitschland, Denemarken, Noorwegen en Zweden. Over den oorsprong van het Germaansche ras zijn de geleerden het nog niet geheel earns. Wanneer de Germanen in de geschiedenis ver- schijmen kunnen wij1 hen onderscheiden in drie hoofdgroepende Oost-Germanen, West-Ger- manen en de Noord-Germanen. Toen de ge- scbiedschrdjving nog in haar kindersohoenen stond, moest zij zieh uitsiuitend hepalen tot het Taadplegen van geschreven oorkomden. Nu heeft bet toeval gewild, dat van de West- Germanen uit den eersten tijd van hun ge schiedenis weiinig geschreven oveibiijfsels be- stonden. Oorspronkelijk wist men het meeste van die Oost-Germanen. Dezen verscbijnen in de geschiedenis onder den naam van Oost- en West-Gothen. Zij drongen heel vroeg het Romeinsche rijk binnen, stichtten daar ieder voor zich een groaten staat, werden tot het Christendom, bekeerd, maar zijn later uit het lioht van de geschiedenis verdwenen. Eerste bijbel van Ge^maanschen oorsprong. Door hun bekeering tot het Christendom verscheen onder hen een vertaling van den Bijbel. Ofschoon idit geschrift natuurlijk ten opzichte van hun eigen besdhaving een tweede- hands document was, kunnen wij uit die ver taling zeer veel omtrent hun eigen aard af- leiden. Een van die dingen is bijvoorbeeld, dat wiji daaruit kunnen leeren, dat de taal van die twee volkeren niet zoo veel versohaid moet hebban. De zoogenaamde ,,Gouden Bijbel" van Ulfilas was geschreven in het West-Gotisch, maar wiji weten,, dat hij ook bij. de Oost-Gothen gebruikt ward. Een gedeelte van dit boek, dat met gouden letters geschreven was op per- kament, is teruggevonden en wordt thans in de Universiteit van Upsala in Zweden be waard1. De Edda, e«n schitterend bewijs van den Germaanschen geest. Van de Noord-Germanen hebben we een veel interessanter literatuur overgehouden. De in- boud daarvan is, in fegensltelling met het Gotiseh document, eerste-hands. In de zeven- tiende eeuw vond men op IJsland in een een- zame boerderij een bunded geschriften, ge- geschreven in het Oud-Noorsch. Dezse bund'el bestaat uit liederen, legenden en mythen, die van zuiver Germaanschen oor sprong zijin. VJrjtige geleerden hebhen ook d'aarin wel sporen van vreemde volken meenen aan te treffen. Vreemd is dit natuurlijk niet. De Noormannen, die de wereld bereisden, van Byzantium tot de Nieuwe Wereld (die ze lang vddr Columbus ontdekten) zijn natuurlijk niet met blinde oageni en dloove ooren over de aarde rondgetrokken. Het zou wel een wonder zdjn, indien niet eenige sporeoi daarvan in de oude IJslandlsche Edda waren overgebleven. Maar zoo als we het werk nu kennen, is het een schitterend staal van den oerkraohitigen Germaanschen geest. De geheele oorspronkelijke geestes- en godenwereld van onze voorvaderen duikt daarin omhoog. Betreurenswaardigc vernietlging van oude documenton. Het is met behulp van deze twee geschrif ten, dat men zich oudtijds een voorsteiling moest vormen van de West-Germaansche wereld. Zonder twijfel zijn er ook in onze streken dociunenten en geschriften geweest, waarin het volk zijn denkbeelden en geschie denis boekstaafde. Wp weten alien, uit onze geschiedenisboekj.es, dat Karel de Groote, de groote Germanerikeizer, de verzameldng be- volen heeft van al deze geschriften, maar wiji weten ook, dat zijn zoon en opvolger, onder den invloed van een Latijnschen clerus, de volledige vemietiging van al deze geschriften bevolen heeft. Het Romeinsche Christendom kon deze voortbrengselen van Oud-Germaan- sche inspiratie en fantasie niet dulden. Het leven der voorvaderen van onzen stam. Een andere oorzaak, waardoor men oor spronkelijk zoo weinig van het Germaansche leven wist, moet hierin worden gezocht, dat de Germaansche cultuur, in tegenstellinig met de Romeinsche, een hout-cultuur is geweest. Terwijil de steenen monumenten in Grieken- land en Italic weerstand konden bieden aan den tandi des tijids, is van het Germaansche meer veigankelijke materiaal in den loop der eeuwen veel verloren gegaan. Gelukkig heb ben onze geleerden echter nieuwe wegem ge vonden, om tot die oude wereld door te d!rin- gen en op het oogenblik zijn wij in staat, om op grond van' onderzoekingen in den bodem en van een diepgaande studie in folklore, kin- derspelen, oude gebruiken en plattelandszeden, onis een volledig denkbeeld te vormen van het leven van de voorvaderen van onzen stam. Daarover een volgend maal. KINDERU1TZENDING NAAR OOSTENRIJK. E>e aandacht der ouders wordt nogmaals gevestigd op de mogelijkheid, hun kinderen van ongeveer 814 jaar een ongedwongen vacantie van 2 a 3 maanden in de Rijksgouw Boven-Donau, een la^idstreek met gezonde beiglucht, te doen doorbrengen. De kinderen worden ondergebracht in kin- derherstellmgsoorden en welgestelde gezinnen. De eerste treinen vertrekken 15 Juli a.s. Spoedige opgave is zeer wenschelijk. Nadere mlichtingen worden verstrakt op de bovensecretarie. Terneuzen, 12 Juli 1940. De Burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGEN. DE BURGERWACQHTEN ONTBONDEN. Op aanzegging van de overheid zy'n, naai' vemomen woridt, de Burgerwachten thans ont- boniden, waarmede dus een einde komt aan de werikzaamheden ,bij wachtdiensten en verschil- lende hulpdiensten. NEDERLANDSCHE VLUOHTELINGEN IN FRANKRIJK. De onvermoeide werkzaambeid van de DuitschNederlandsche vluchtelingen-com- missie in Prankirijk, heeft voor velen de zeker- heiid gebracht, dat voor hun vrienden en ver- wanten, die met den vluohtelingenstroom door het oorlogsgeweld werden afgedreven naar het Zuiden, thans tgoed wordt gezorgd. Zij mogen dan hier en daar op min of meer pri- mitieve wijze zijn ondergebracht, ontberingen behoeven zij niet te lijden. QDe commissie heeft in den beginne met groote moeilijlkheden te kampen gehad, daar het zeer bezwaarlijk bleek om met de gevluch- te Nederlanders in contact te komen. Ruim zeven millioen vluchtelingen zwerven over Prankrijks wegen en vullen zijn afgelegen dorpen en steden. Uit deze verwarde en ver- warrende massa moeten eerst de Nederlanders worden gezocht. Zij bevinden zich, zoo bleek na veel en hard werk, in grootere en kleinere groepen in en om de volgenide steden<: Nantes, La Rochelle, Biarritz, Bayonne, Montauban, Tarbes, Toulouse en aan de Riviera. Men heeft met het oog" op deze verspreiding van het Nederlandsche contingent niet het plan de Nederlanders alien te verzamelen en als gesloten eenheid huiswaarts te zenden, maar wil hen groepsgewijze naar het vader- land terugbrengen. De Duitscbe weermacht en de N. S. Volks- woMfahrt verleenen beide alien mogelijken steun en medewerking voor dit groote werk. Militaire vrachtwagencolonnes, die met voor- raden of andere lading naar het Zuiden ver trekken, mogen op den terugkeer vluchtelin gen meevoeren. Ook de treinen, die zoo lang de oorlog dUurt feitelijk alleen voor militaire doeleinden kunnen worden gebruikt, worden inigeschakeld ten behoeve van de vluchtelln- gen-actie. Voor isommigen hoeft echter nilet gezorgd te worden, daar zij d'it ook in de gegeven om- standigheden zelf kunnen doen-. Zoo heeft bij Bordeaux een groot aantal Nederlanders reeds werk gevonden en is naar goed vaderlandsche zede onvervaard aan den slag gegaan alsof er niets was gebeurd. Zullen velen nog wat geduld moeten heb ben, een eerste transport van ongeveer drie- honderd personen, meest afkomstig uit Breda en voomamelijk bestaande uit ouden van dagen en groote gezinnen, zal vermoedelijk nog in het midden van deze week onze grens weer overschrijden. De anderen zullen geleidelijk volgen. VEEL I i EFHEBBERS VOOR DE OSTMARK. Evacuatle der jeugd. Het toestuur van de afdeeling Kinder-eva- cuatie van het Oentraal Evacuatle-bureau te Rotterdam heeft voor de pers een uiteenzet- ting gegeven over het probleem van „de eva- cuatie en de komemde vacantie der Rotter- damsche jeugd". Het bestuur heeft op de eerste plaats haar aandacht geschoniken aah het royale aanbod van d.en rijksminister, namens den gouwledder van de Ostmark. De apimo van de ouders, die hun kinderen gaame enkele maanden vacantie gun no n in de fraaie omgeving van het Salzkammergut, bleek zoo groat, dat het bestuur tot nu toe een ddkke vier duizend aan- vragen te verwerken kreeg. Ook is er na het ongeluk, dat Rotterdam op 14 Mei heeft getroffen, direct en spontaan uit alle deelen van het land om kinderen ge- vraagd. Typisch was het, dat ongeveer twee honderd aanvragers vroegen om kinderen, die door de gebeurtenissen wees geworden waren en die men als eigen kind wilde aannemen. Gelukkig heeft men deze aanvragers moeten teleurstellen, want ,,oorlogsweesjes" heeft Rot terdam nagenoeg niet. Het totaal der aanvragen was zoo groot, dat elk kind, dat daarvooi* m aanmerking zou komen, vijftien tot twintig rhaal zou uitgezon- den kunnen worden, wildenilalle aanvragers te- vreden worden gesteld. Aahvankelijk voelden de ouders van de getroffen gezinnen er weinig voor hun kinderen enkele maanden of weken af te staan, doch de bereidheid neemt nu toe. Voor elk kind, dat uitgezonden wordt, wordt nagegaan of het in een omgeving terecht komt, waar het in past, of deze omgeving voor het kind zedelijk niet gevaarlijk is en of het kind: zelf gezond is. Een apart comite, het „Comite Vacantie 1940", zorgt voorts voor de kinderen, die niet geevacueerd behoeven te worden, doch alleen voor vacantie naar biritcn moeten. Hierbij wordt ook gebruik gemaakt van het aanbod van die gezir.nen, die om te evacueeren kin deren hebben gevraagd. NIEUWE WBGEN. Riytosleider Rosenberg heeft, sc.hrijft de N. R. Crt., Dinsdag voor de binnen- en buiten- landsche joumalisten te Berlijn een rede ge- houden over de Noordsche lotsgemeenschap, welke de aandacht veTdient, zoowel om het oeconomische als om hat politieke perspectief, dat zyi opende. Duitschland legt een' geweldig kanalemstel- sel aan, dat de Noord- em Oostzee met de Middellandsche Zee zal verbihjd'en. De be staande en nieuwe rijksautowegen zullen het verkeer tusschen Noord en Zuid versterken en voor het groote snelverkeer zal een uitgebreid net van vliegdiensten zorg dragen. Door een overeenikomstig oeconomiseh en politick he- beer zal heel Europa een groote oeconomische eenheid moeten gaan vormen, waarin uit den aand der zaak een rationed productiestelsel en. dank zij den goeden verbindtngswegen, een even rationed verdeelingsstdsel mogelijk zal zijn. Van een dergelijk stelsel moet bet Duitscbe Rijk, in het hart van Europa gelegen, de kern zijn. Als groot en militair maohtig Rijk zal het een overwegende positie bekleeden, niet alleen op oeconomiseh, maar ook op politick terrain. ,,Het lot heeft gewild", aldus Rosen berg in zijn uiteenzetting ten aanzien van Scandinavie, „dat het Duitscbe Rijk het ge heele gebied, waaruit eens de Germaansche volken zijn uitgeweken, onder zijn hoede heeft genomen. Het spreekt vanzelf, onverschilUg welken vorm de bescherming van dit Groot- Germaansohe gebied zal aannemen, dat het Duitscbe Rijk nooit meer ervan kan afzien zich te beschermen tegen een herhalimg van 'n soortgddjken overval als Engeland in April 1940 via Noorwegen. op Duitschland beproefde. Hier teekent zich een voor alle Germaansche volken duidelijke levensnoodzaak af, naar bui- ten een gemeenschappdijk pdlitiek en oecono miseh front te vormen, een front, dat aan de belangen van een ieder recht kan laten weder- varen, omdat de behartiging van de bdangen van .iedere natie ook een totale versterking van het Europeesche vasteland beteekent en omgekeerd binnen een groot militair-politiek en door de wetten der ruimte beheerscht lot exntstaat ook een levendige samenwerking van verwante culturen." Uit verschillende uitingen in de Scandina- vische landen van den laatsten tijd valt af te leiden, dat velen daar de noodzaak injfien' van een politieke en oeconomische herziening, welke zich althans beweegt in de richting, door Rosenberg aangegeven. Een dezer uitin gen was de vorming van een nationale unie uit de vier groote partdjen: in Denemarken en de daaruit voartgevloeide regeeringswisseling in Denemarken, waarbij bekende politici ui)t het verleden plaats hebben gemaakt voor an deren, ook uit kringen, welke zich tot dus- verre van de politick afzydig hadden gehou- den. Een andere uitlatimg van dien aard vindt men in het hericht uit Noorwegen, nopen® de pogingen van het presidium van het Storting om honing Haakon te bewegen tot afstand van den troon. Uit den commentaar van Af- tonbladet blijkt de be doe ling van dezen stap, n.l. de vcorwaarde te scheppen om te komen tot een andere staatreohlfeelijke verhouding met Duitschland, door den oorlog, welke met de bezetting des lands Ih militair opzicht was afgeloopen, thans ook in- politiek opzicht te laten eindigen. De pogingen van het Storting om den Koning tot een vrijwillig heengaan te bewegen zijn intussohen niet geslaagd; wat hiervan de gevolgen zullen zijn, moet nog wor den afgewacht. Zweden bevindt zicb, doordat het buiten oorlogsgeweld en bezetting gebleven is in een andere positie dan Denemarken en Noorwegen, docb oak dit land heeft den laatsten tijd ge- toond van de noodzakelijikheid eener nauwere samenwerking op oeconomiseh en politiek ter- rein overtuigd te zijn. Het feit, dat het Duit- schen verlofgangers veroorlooft over Zweedsch gebied van Noorwegen naar Duitschland en terug te reizen, spreekt in dit opzicht voor zichzelf. Met zich in politiek en oeconomiseh opzicht naar Duitschland. te richten, volgen de Scan- dinavische staten het voorbeeld van Slowakije en Hongardje, thans ook in Roemenie nage- volgd. Verder naar het Zuiden voert Zuid- Slavie eveneens een politick, welke op oecono mische en politieke samenwerking met de mogendheden van de spil en dus ook met Duitschland gericht is. Ook in het Westen toont men in te zien, dat in- den komenden tijd een nauwe oecono- miscjie samenwerking met Duitschland ge- boden zal zijn niet alleen in Nederland1 en Belgie, welke landen door hun ligging altijd op deze samenwerking waren aangewezen en /dat bij den huidigen stand van zaken diaar- aan ook politieke consequenties verbonden zijn. De gereede instemming, welke Laval's plannen bij het Fransche parlement hebben gevonden, spreekt ten deze boekdeelen. Op deze wijze voltrekt zich, nog midden onder het oorlogsgerucht, in Europa een om- mekeer, weiks streven, nauwe oeconomische samenwerking op grondslag van gemeen- sohappelljke politieke richtsnoeren, duideldjk merkbaar is. Men zal echter moeten begrij- pen, dat men er met dit streven alleen niet komen kan en dat, als eenmaal deze oorlog ten einde is, voor menig betrokken land nog belangrijke wijzigingen in zijn oeconomiseh bestel noodzakeiyik zullen zijn, wil het denk beeld van een Europeesche oeconomische een heid inderdaad warden v erwezenlijk tDe jaren na den oorlog van 1914'18 hebben vele oeconomische slagboomen opgeworpen, welke tot gevolg hadden, dat land voor land zich man, of meer noodgedwonigen in een autarki- sche richting bewoog. Met het wegnemen der slagboomen heeft men niet meteen die gevol gen weggenomen. Er zal mettertijid heel wat oeconomiseh overleg noodig zijn am uit deze kunstmatig opgebouwde stelsels van nationale autarkieen een inderdaad logisch oeconomiseh stelsel voor de groote Europeesche eenheid te ontwikkelen. DE RIOHILIEU VERLOREN? Reuter meldt, dat de Britsohe vloot op den ochtend van 8 Juli haar operaties tegen de eenheden van de Fransche vloot heeft voort- gezet. Deze actie was gericht tegen het nieuw- ste Fransche pantserschip Richilieu (35.000 ton). Reuter beweert, dat de actie met succes is bekroond. LEVENSMIDDELENPOSITIE VAN FRANKRIJK. De Fransche minister van landbouw en le- vensmiddelenvoorziening heeft met betrekking tot de levensmiddelenpositie van Frankrijk verklaard, dat de aanwezige voorraden graan, vet en vee voldoende zijn om hongersnood te voorkomen. Het is echter beslist noodzakelijk dat men1 zich streng houdt aan de beperkingen die de regeering bevolen heeft en nog bevelen zal. In verband hiermede verspreidt de Fran sche radio een oproep van het ministerie van landbouw, waarin er op wordt gewezen, dat Frankrijk niet meer kan rekenen op den in- voer van olien en vetten en dergelijke produc- ten. In verband waarmede bewrdering van de varkensteelt noodzakelijk is. HET PROBLEEM IERLAND WORDT STEEDS BRANDENDER. De Zweedsche Nya Dagligt Allehanda meldt uit Londen, dat in Engeland het probleem Ier- land steeds brandender wordt. Men gelooft, dat ook De Valera naar Londen zal komen. Van Iersche zijde wordt geeischt, dat een sterk inlandsch Ierscb leger zal worden ge- vormd zonder eenigerlei Engelsche inmenging doch met inbegrip van de Ieren, die in En gelsche troependeelen dienst doen. Ter ver- bloeming van het feit, dat Engelsche troepen Ierland bezetten, heeft men. volgens genoemd blad, een plan opgesteld om ,,katholieke troe pen" in Noord-Ierland te stationneeren en wel ,,met het oog op de openbare meening in de Vereenigde Staten"'. Noord-Ierland zou in ieder geval vastbesloten zijn om niet neu- traal te zijn. EERSTE VERLIESLIJST DER ITALIANEN AAN HET ALPENFRONT. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht publiceert de eerste verlieslijst met de namen van 777 mannen, die bij de ope raties aan het Alpenfront in het Westen ge- sneuveld zijn* en van 43, die in Italiaansch Oost Afrika gevallen zijn. Het aantal gewon- den bedraagt 2982 en dat der vermisten 315. De Britsche admiraliteit deelde Maandag- avond het verlies van den torpedobootjager Whirlwind mede. In do mededeeling wordt gezegd, dat de Whirlwind door een torpedo werd getroffen. De cverlevenden werden door een ander oor- logsschip gered. Het schip had een waterver- plaatsing van 1100 ton en kon een snelheid van 34 zeemyien ontwikkelen. Het was met vier stukken geschut van 10.2 cm en twee 4 cm luchtdoelkanonnen bewapend. Voorts had het vier machinegeweren en zes torpedolan- ceerbuizen. Hoe krijgt U de nieuwe met z'n 22 provincie- en wegen- kaarten, z'n uitgebreide detailkaar- ten van de Veluwe, Zuid-Limburg, het Gooi, Twente en de graafschap Zutphen en bovendien met overdui- delijke waterkaarten van het Friese-, Hollandse- en Utrechtse merengebied? KING-VRIENDENZendt 35 ct. per giro of postwisse! aan Tonnema Cie, Sneek (gironummer 16115). Direct na ontvangst wordt U de nieuwe King- Atlas franco toegezonden. (Ingez. Med.) BORINGEN NAAR OLIE IN ENGELAND. Het D.N.B. meldt uit Londen: De Churchill- regeering laat opnieuw een heele reeks boor- vergunningen uitgeven voor de d'Arcy Boor- maatschappij. De maatschappij zegt toe, on- middeliyk boringen ter hand te zullen nemen naar olie in de graafscbappen Lancaster, Cheshire, Nottinghamshire, Leichester enz. Bovendien heeft de onderneming oude en reeds verloopen boorvergunningen laten ver- nieuwen. Zij wil op de oude plaatsen in Ches hire, Derby en Stafford de boringen hervat- ten. De baast wordt vooral verklaard door de onmogelijkheid om Roemoensche olie te ver- krijgen. DE PAUS WAARSCHUWT TEGEN WROK EN WRAAK. Paus Pius XII heeft op zijn wekeiyksehe algemeene receptie, waarbij dezen keer ook talrpke aalmoezeniers en soldaten tegenwoor- dig waren, o.a. verklaard, ,,dat het in den oor log vergoten bloed al te dikwijls haat wekt. Men mag zich echter niet door haatgevoelens laten leiden. De wraak moet veeleer in liefde worden veranderd en men moet ook zijn vrj- and goed doen. Geen wrok en geen wraak dus, hetgeen echter niet beteekent, dat men het geschonden recht niet weer moet herstellen." HOOGSTE MILITAIRE REOHTER IN BELGIe GEARRESTEERD. De vroegere hoogste militaire rechter, Ganshof van der Meersch, alsmede de voorma- liige directeur van die Belgische veiligheidspo- litie, de Foy, zijn thans gearresteerd en in de gevangenis opgesloten. Zij worden door de Belgische bevolking en de pers beschouwd als twee van de voornaamste sehuldigen voor de arrestatie en mishandelingen van duizenden Belgische, Duitsche, Italiaansche en andere staatsburgers. NIEUWE AMERIKAANSCHE DEFENSIE- CREDIETEN GEVRAAGD. Met de uitdrukkelijke verzekering, dat de Vereenigde Staten noch hun wapens gebrui ken zullen in een aanvalsoorlog, noch hun mannen zouden uitzenden om deel te nemen aan Europeesche oorlogen, heeift president Roosevelt in een speciale boodschap aan het Congres nog 4.848.000.000 dollar gevraagd voor militaire doeleinden. DE VERDEDIGING VAN IERLAND. De Engelsche bladen nemen, naar Reuter meldt, met groote belangstelling de nieuwe verdedigingsmaatregelen in Ierland op. Zoo is het Iersche leger uitgebreid tot 100.000 man. De kustverdediging is versterkt en men ver- neemt, dat reeds op -verscheidene plaatsen aan de kust mijnenvelden zijn gelegd. Voorts zou den zich op een oproep van de Valera 80.000 man vrijwillig voor het leger hebben aange- meld. DE FRANSCHEN IN ENGELAND WORDEN ALS BUITENLANDERS BEHANDELD. Het D.N.B. meldt uit Londen: Officieel ver- luidt, dat de Pranschen van nu af aan in En geland als buitenlanders worden behandeld. De Fransche staatsburgers zijn derhalve, evenals andere buitenlanders, onderworpen aan beperkingen, zooals het uitgangsverbod en het verbod, zonder bijzondere vergunning motorrijwielen en auto's te gebruiken. Boven dien gelden thans ook voor hen de verorde- ningen, die aan alle buitenlanders den toegang tot de verdedigingszones zonder speciale ver gunning der politie verbieden. NIEUWE DIENSTREGELING VAN DE ZEEUWSCH-VLAAMSCHE TRAMWEG- MAATSCHAPPIJ. Wij vestigen de aandacht der iezers op de als toijvoeigsel bij dit nummer gevoegxJe nieuwe dienstregeling van de Zeeuwsch-Vlaaimsche Tiamwegmaatsohappy, welke ingaat Zaterdag 13 Juli. Zooals daaruit blijkt, zijn diaarin verschii- lendie verbeter-ingen aangebracht, voomame lijk voor de scholieren die die verschillende onderwijsinrichtingien moeten bezoeken. De dienst van de tram komt. ook zeer te stade aan het goedierenvervoer in deze streek, diaar men zijn pakjes enz. ten vervoer aan die tram aanbiedendie verzekerd is van een vluigge bestellimg. De verschillendle werken, die in d!en laatsten tijd werden uiltgevoerd zijn ongeveer voltooid, zoodat aan den dienst met de door locomotie- ven getrokken treinen of die der eiectrische

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1