Onrustige zenuwen Gemengde Berichten i Landbouwberichten. AXEL. De Jaarlijksche Algemeene Vergadering der Z.L.M. TERNEUZEN, 10 JULI 1940. Honderd jaar kleuterschool. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. ONREHAAGLIJK GEVOEOL IN TURKIJE. iDe Duitsche publieatie van de documenten vormt, meldt het D.N.B., in de pers en open- bare meening in Turkije het voornaamste on- derwerp van gesprek. Uit den schrijftrant der Turksche bladen blijken duidelijk de op- winding in politieke kringen en het onbehaag- lijke gevoel, dat in regeeringskringen heerscht. De bladen probeeren de publicatie te doodver- ven als een Duitsche poging tot het vertroe- belen van de TurkschSowjet-Russische be- trekkingen, ofschoon het bevoegde kringen bekend is, dat Duitschland zulke bedoelingen in het geheel niet nastreeft. Het rangeeren van de geheele affaire op een dood spoor is er op gericht, het aanzien van den minister van buitenlandsche zaken te redden, Wiens neiging ten gunste van een Turksche interventie aan de zijde der ge- allieerden zoowel als tegen de spil-mogend- heden en de Sowjet-Unie hier algemeen be kend is. Saradjogloe is voor de Turksche open bare meening door d^ documenten ern- stig beschuldigd, te meer ftiar de brief met het dementi van ambassadeur Massigli ont- wijkend en weinig overtuigend wordt geacht. GESPA NNEN TOESTAND VOOR MARTINIQUE. Het D.N.B. meidde Zondag- uit Washington: 'De Pransche zeestrijdkrachten, welke bij het Pransche eiland Martinique in de Carai- bische Zee liggen, waaronider ook eenige duik- booten en het 22.146 ton metende vliegkamp- schip ..Beam", verwachten, naar alhier be kend wordt, een Britsch ultimatum. Volgens alhier dioor Franschen ontvangen beriichlten is bet eiland door de Britsche blok- kadle van iedere verbinding met de buiten- wereld afgesloten. Men venwachlt ieder oogen- blik, dat de Britsche schepen de vijandielijk- heden zullen openen. De vijf Amerikaansche torpedojagers, die van de Maagdeneilanden naar Martinique zijm gezomden, hebben opdracht om, als het inder- daad tot een Britsch ultimatum mocht komen, als waamemers in de wateren van Martinique te blijven en in geval van oorlogshandelingen de Amerik aansche scheepvaart te waarschu- wen. Maandagmongen meidde het D.N.B. uit Genteve. dat de laatste berichiten over den toestand op Martinique alarmeerend blijven. In Vichy werd Maandagmongen meegedeeld, dlat de op Martinique gestatiomneerde Fran- sche marinestrijdikracbten zieh voorbereiden op een ultimatum van de Britsche vlootstrijd- kracihten. De Britsche blokkade, die dioor Engelsche oorlogsschepen wordt uitgevoerd, heeft reeds als eerste uitwerking de verbre- king der verbinddngen van het eiland met het vasteiand. OveTigens weigert men te Vichy eenige waardie toe' te kenmen aan' de Zondag te Louden uitgegeven tegenspraak, volgens wel ke er van een blokkade van het eiland geen sprake zou zijn. Men verklaart, dat na den overvad van Onan, dergelijke verklarinigen van Lcmden niet geloofwaarddg zijn, temeer daar Maandagavond in Donden zelf verluiddte, dat niet valt te ontkennen dlat zich weldicht enkele Britsche oorlogsschepen in de West-Inddsche wateren ophouden. HET GOEDERENVERKEER TUSSCHEN INDO-CHINA EN CHINA STOPGEZET. Generaal Catroux, de gouvemeur-genieraal van Indo-Ohina, heeft volgens een bericht van Darnei aan de Japansche inspecteurs de toe- zegging gedaan, idat ook het goederenverkeer uit het onder Tgjang Kai-sjek staande deel van China naar Inido-China voorloopig voor den dhxur van een maand igestaakt wordt. Den Japanschen inspecteurs zijn faciliteiten ver- leend voor vliegtuiglandingen in Indo-China in verband met de uitoefening van hun func- tie. De filialen van de Chineesche banken te Hanoi zijn gesloten. De geldzendingen van Chimeezen aan de regeering te Tjoenking zijn in Indo-China reeds aan zware restrioties onderworpen. FINANCIEELE MEEN IN GSVERSCHILLEN IN FINLAND. Het vraagstuk der oorlogs-schadeloosBtel- ling en de discussie over het regeerdngsvoor- stel tot schadeloosstediing en vermogens- belastdng spitsen zich meer en meer toe en dreigem tot een binnenlandsche politieke crisis te leiden. De staatscommissie heeft haar stem tegen het regeeringsvoorstel ver- heven en het maximum voor de voile schade- oosstelhmg van 10.000 op 80.000 Finsche mark verhoogd. Verder stelt de staatscommissie voor, ihplaats van een vermogensbelastimg van tilen procent een progressdeve belasting op naamlooze vennootschappen in te stellen. CIANO DOOR HITLER ONTVANGEN. Zondag werd officieel uit Berldjn gemeld: De Fiihrer heeft Zondagmorgen, in tegen- woordigheid van Von Ribbentrop, den rijks- minister voor buitenlandlsohe zaken, graaf Ciano, den koninklijik Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, voor een langdurige bespreking ontvangen. Alfieri, de koninklok Italdaansche ambassadeur te Berlijn, en von Mackiensen, de Duitsche ambassadeur te Rome, waren bij de ontvangst tegenwoordig. De diplomatieke redacteur van Stefani meidde uit Berlijn, dat de politieke ontmoeting te Berlijn voorbestemd1 is, historische betee- kenis te krijigen, niet alleen voor de vraag- sthkken van den oorlog, doch ook voor de vraagstuikken van den vrede en den weder- opbouw. Om begrijpelijke redenen is het niet moge- lijik lets te zeggen of voorspellingen te doen omtrent de bijzonderheden der besprekingen. De diplomatieke redacteur van Stefani kan echter verklaren, dat de hooge vertegenwoor- iddgiers van de beide mogenidheden van de spil het volkomen eens zijn geworden, zoowel wat betreft d© voortzetting van de ontwikkelinig van den oorlog, als ten aanzien van den op- bauw van een nieuiw Europa. ,,Rome en Berlijn marcheeren gemeenschap- pelijk op", zoo noemen de Italiaansche bladen de bijeenkomst van den Fiihrer met 'Chano, die, al valt zij ook i!n het kader van geregelde onitmoetingen tusschen de vertegenwoordigers der spdlmogendheden, toch een bijzondere be- teekenis heeft. Geheel Europa, zoo schrijft de Giomale d'Ttalia, ziet op naar de rijkshoofdstad en voelt, dat een nieuw tijdperk in de geschie- demis van' den oorlog begint. Na de ineent- storting van Frankrijk is Engeland thans ge- isoleeird. De beide imperiale democratieen, die gisteren nog als door 'n eeuwigdurend pact verbonden schenen, staan thans geschei- den en vijanidig tegenover elkaar. Tegelijker- tijdi is de geheele zwakte en waardedoosheid van haar regime aan het licht gekomen. Des te nauwer vereendgd zijn daarentegen de spil-mogendtoeden, die zich thans met haar geweldige krachten opmaken voor den laat- sten wapenstrijd en voor een nieuwe politieke ordie in Europa. Het is derhalve begrijpelijk, dat op dit moment Duitschland en Italie be- raadslagen, teneimide de plannen, de initiatie- ven en de actios te volmaken en in overeen- stemming te bremgen. Hun politieke en mili- taire kameraadischap vloeien tlians als gevolg van nieuwe ,gevechten imeen, nu beiden vast- besloten zijn hun geheelen wil en al hun on- uitputtelijke krachten in te zetten voor de taken voor den constructieven opbouw. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. (Ingez. Med.) DE BALKANROND EEN AFGEDANE ZAAK. Op grond van de reacties, welke de over- winning van de mogiendheden van de as aan het Westelijik front op den Balkan heeft ge- wekt en in verband met de nieuwe orientee ring van de Roemeensche buitenlandsche poli tick, beschouwt men in Bulgaarsche politieke kringen den Balkanbond als een afgedane zaak. (D.N.B.) DE HERDENKING VAN WILEUM DE ZWI.JGER EN MARNIX IN BELGIE AFGELAST. Naar de correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, heeft het diagelijksch bestuur van de Groep Vlaanderen van het Alg. Ned. Verbond, in- verband met de huidige tijdsom- standigheden en de transportmoedlijkheden, ■welike nog steeds in Belgie best aan, tot ver- daging besloten van de jaarlijksche herden- king van den dood van Willem de Zwijger. Deze herdenking had, sinds eenige jaren, tel- kens op 10 Juli plaats aan den voet van het stamdbeeld van den Vader des Vaderlands, een der treffendste werken van den Vlaamschen beeMhouwer Vanderstappen, dat zich op den KLeinen Zavel, vlak bijl het voormalige Eg- montpaleis bevindt. Ook de Mamix-hulde, dbor een Brusselsch comite, in' samenwerking met de pirotestant- sche gemeenten in Belgie op touw gezet, moest, om dezelfde redenen, afgelast worden. ROOSEVELT EN DE MONROE-LEER. Roosevelt heeft zijn secretaris Early op de persconferentie het voorstel laten lanceeren, Europa en Azie het principe van de Monroe- leer als .gulden middenweg" ,te laten aan- nemein, teneindle tot een overeenkomst betref- fende de verdeelimg van de terriltoriale bezit- trngen der overwannen naties te geraken. Roosevelt neemt, naar Early verklaarde, het standpimt in, dat de Europeesche, Aziatische en Amerikaansche naties voor het waarbor- gen van haar belangen en invloedssferen bijeen moeten komen, teneinde haar vraag- stukken betreffende de territoriale bezittin- gen onder elkaar op te lossen, „inplaats van den overwinnaar te veroorloven, deze beslis- sing te nemen". Roosevelt stemt in met de interpretatie van Hull van d© Monroeleer, dat de Vereenigde Staten, indien Duitschland rechtsaanspraken op Fransche, Engelsche of Nederlandsche ter ritorial© bezittingeni op het Westelijk halfrond zou laten gelden, geen aanstalten zouden ma ken dieze gebieden te annex eeren. Alle Amerikaansche naties zouden veeleer opgeroepen worden om te beslissen, of der- geiyke bezittingen onder een mandaat gesteld of onder een soort bescherming genomen zouden moeten worden, tot het tijdstip, waar- op ziji aan de „rechtmatige" bezitters terug- gegeven zouden kumnien worden. Roosevelt is van meening, dat de volken van Europa en Azie een regeling moeten treffen. AMERIKAANSCHE MARINIERS ARRESTEEREN JAPANSCHE GENDARMES. dat deze zich kranig hield, de opbrengst was f 120.000, met inbegrip van de bus van den burgemeester, die alleen 35.000 bleek te be- vatten. Er was den bus met een cheque van f 10.000 en den van f 3000. 'Van Hengelo wordt o.m. gemeld, dat daar de collecte 50.000 bedroeg en die gemeente dus meer dan f 1 per inwoner offerde. Bezdet men deze cijfers, dan bedraagt per inwoner gerekend, het bedrag van' de hoofd- stad daarentegen slechts 15 cent. Het bedrag der straatcollecte bedraagt voor Temeuzen 6% cent per inwoner, doch met inbegrip der eerste inzameling met lijsten 68 cent. Zij die vergelijkingen maken tusschen de verschilLen- de giemeenten, behooren dus met die factoren rekeniing te houd'en. VERPLAATSING BUREAU RIJKSCOMMISSARIS. Of&icieel wordt ons medegedeeld, dat het bureau van dten Rijkscommilssaris voor Zee- land, Dr. Linde, is verplaatst van Noordeinde 176 naar Dam 6 te Middelburg. ULO-EXJAMEN. Voor het UlLO-diploma A slaagde D. van Es, te Hoek, leerling van de openbare ULO-school alhier. KALI OVERBOORD! Gisteravond werd vanaf den wal bemerkt, dat de „Koningsplaat", varende van Hoede- kenskerk^ naar Terneuzen, ter hoogte van de Griete stopte en den steven weer wendde, ter- wijl er blijkbaar iets uit <le Schelde werd op- gehaald, waarna het stoomschip de reis naar Temeuzen weer voortzette. Naar we vernamen was een en ander juist waargenomen. Een der vervoerd wordende kalveren was over- boord gevallen. De drenkeling was echter spoedig weer aan boord gehaald. Collecte Nationaal Hulpcomite. Deze alhier ten bate der oorlogsslaohtoffers igehouden collecte heeft opgebracht de somma van 1641,54. Staatsexamen muziek. Vorige week slaagde voor bovengenoemd examen Piano L. O.. (theoretisch gedeelte) onze stadgenoot de heer P. C. Brakman. Zondag zijn te Sjanghai 6 gewapende Japan sche gendarmes door Amerikaansche mari- niers gearresteerd, omdat zij, naar van Ame rikaansche zijde verluidt, zonder toestemming in den verdedigingssector der Vereenigde Sta ten zoudjen zijn opgetreden, en zich door het binnenbrengen van wapens schui'dig zouden hebben gemaakt aan overtreding van de over- eenkomsten tusschen de commandanten van de buitenlandsche soldaten. De Ame rikanen hebben een protest gezonden. Volgens mededeelingen van Japansche zijde moesten de gendarmes generaal Nisjiio be- schermen die lln een hotel een cocktail-partij gaf. De gendarmes zouden abusievelijk de overeenkomst overtreden hefcben. VERSCHEIDENE ENGELSCHE MARINE- EN HANDELSSCHEPEN DOOR DUITSCHE LUCHTSTRIJDKRAOHTEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zondag bekend: Bij het eiland, Wight heeft een Duitsche motortorpedoboot een schip van 6000 bruto ton tot zinken gebracht. Gevechtseenheden van het luchtwapen zetten haar aanvallen tegen militair belangrijke doelen in Zuid- Engeland met suooes voort. In dte haven van Falmouth gelukte het een koopvaard'ijschip van 8000 bruto ton door een voltreffer van midden-kaliber in brand te steken. In het middelste gehiied van de Noordzee vielen onze gevechtsvliiegers een eskader Britsche zeestrijdkrachten aan. Twee torpe dobootjagers werden zoo zwaar getroffen, dat zij als verloren beschouwd moeten worden. Een kruiser van 10.000 ton werd zwaar be- schadigd. In het Kanaal gelukte het een hulp-oorlogs- schip en een bewakingsvaartuig tot zinken te brengen. De Zondag door vliegtuigen van het type Arada 196 zwaar beschadigde duik- boot is intusschen eveneens gezonken. De bemanning is door Duitsche partouillevaar- tuigen en vliegtuigen aan boord genomen. Nachtelijke vijandelijke bombardementen in Noord-Duitschland veroorzaakten slechts ge- ringe schade. Britsche vliegers hebben Deen- sche vilsschersbooten met bommen en machi- negeweervuur zonder succes aangevalien. Een dnbewapend Noorsch schip is door een Brit- schen bomtreffer op het dek getroffen. Eenige ledien van de bemanning zijn gedood. E>e vijandelijke verldezen bedroegen Zondag in totaal 10 vliegtuigen', waarvan er drie in luchtgevechten, drie door de luchtdoelartillerie en twee op den grond werden vemield. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn door eskaders der oorlogsmarine neergesohoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. OPBRENGST DER NATIONALE COLLECTE De j.l. Zaterdag gehouden buscollecte ten bate van de getroffen landgenooten in de ge- teasterde gebieden, heeft te Temeuzen opge bracht onigeveer /7O0, hetgeen met de vroe- ger reeds gehouden inzameling op lijsten een totaal bedrag vormt van /7500, hetgeen een alleszAng bevredigend resultaat mag wor den genoemd. Van verschillende gemeenten in ons land wordt gemeld, dat de bevolking ten bate van hiin getroffen landgenooten flink in den zak heeft getast. OnwiRekeurig komt men d'aar- bij tot het maken van vergelijkingen. Wij mer- ken evenwel op, dat die vergelijkingen allicht mank gaan, daar men dan niet alleen reke- ning moet houden met de hoegrootheid der be volking, doch ook met die economische samen- stelling. Toch blijkt er uit, dat kleinere ge meenten die oogenschijmhjk tegenover de meer bevolkte met hun bedrag een pover figuur maken, niet minder goed voor den dag zijn gekomen. Van de hoofdstad, Amsterdam, waarvan wij reeds melding maakten, meldt ,,D© Telegraaf" De gebruikelijke landbouwdagen, die dit jaar in den kring Noord-Beveland van de Z. L. M. zouden worden gehouden, zijn om vol komen verklaarbare redenen, dit jaar vervan- gen door een gewone algemeene vergadering, die gehouden werd hedenmiddag en wel te Goes. Openingswoord. De algemeene voorzitter, Mr. P. Dieleman, heette de aanwezigen welkom en sprak daar- na het gebruikelijke openingswoord. Te midden van de wereldi aldus Mr. Die leman die een storm en dwangperiode door- maakt als nooit te voren, staat daar rustig de Nederlandsche, de Zeeuwsche landbouwei'. Vragend heft hij het hoofd1 op: ,,Wachter, wat is er van den nacht Of daagt het al in't Oos- ten? De zweetdruppels van het peinzend voorhoofd geveegd, rust 'hij, een wijle en gij ziet hem daar staan met vastberaden blik, de lippen op elkander geperst, de spiereii des geestes gespannen, gereed om te arbeiden in noeste vlijit voor den oipbouw van' zijn land, voor het welvaren van zijn volk, hij de sterke, die samen gegroeid is met dat land en dat volk; van denzelfden bloede, op denzelfden bodem, aan de ziee, zijn vriend en vijand tevens, ontwoekerd, land, met overgjoote vruchtbaarheid, volk met taaie volharding, met groote ervaring, met genoegzame kunde en deskundigen blik en continue arbeidzaam- heid. Bange tijiden zijn doorgemaakt in dte laatste jaren van crisis en nog eens crisis, van een overboord gooien van de meest logische, eco nomische principes, dm kunstmatig en ge- wroai'gen de natuur in bepaalde richting te dwingen, waarhij nog kwam de gespletenheid van ons volk; ook van ons Zeeuwsche Volk, van een deel dlat maar niet kan besluiten om in een krachtiger, energisch werkenden pha lanx als 'n eenheid te strijidien en te arbeiden voor des volks welzijn, in diepe ootmoedigheid en afhankelijikheiid van God, den Gever van alle goods, van dien Almaehtige, Wien te be- lijden, de traditie, de levens'kracht is van het Zeeuwsche volk, dlat echt en ddep godsdienstig doorvoelt en schouwt den blik d,er eeuwigheid in den tijd. Zal het kiaren? Zal het gedaan zijn met de vemietiging van zooveel land- en tuinbouwproducten, om de prijzen te doen samenstemmen met de kosten der productie? Zal de boer, de tuindler niet al zuchtendi, maar in blijdschap kunnen arbeiden, wetend diat die arbeid hem een rechtmatig loon verschaft. Ouderen hierinneren zich, dat wagonladingen onzer ikostelijke goederen over de Oostgrens igingen. Het groote achterland, Duitschland, was voor den Nederiandschen landbouw en niet minder voor den handel van eminente beteeikenis. Wij verwachten weder, dat dte export spoe dig vergemakkelijkt door betere en snellere transportmiddelen, zich, zal hersteilen en op- nieuw daardoor in de naaste toekomst reeds, welvaart zal worden verspreid en van onze rijke bodlem de prod'ucten, die wij niet zelf be- hoeven, ruim afzetgebied zullen krijgen. Maar dan moeten wij ook den zijn. Bij den land- en tuinbouw moet het begimnen. Terecht zeide koning Salomo, dat de koming zelf van het veld gediend wordt. Eenheid van werken en streven moet er daartoe zijn. Zoo dikwijis heeft spr. er voor gepleit, dat wij in Zeeland, iedere concientie vrijheid eer- biedigend, toch een en vereend op maatschap- pelijk gebiedl zouden staan rondom het oude vaamdlel, waarin door het groen en wit van het Zeeuwsche landbouwleven. de Zeeuwsche leeuw zich vertoont, de groene baren ont- zwemmen als beeld van die kracht, die door der eeuwen worsteling de Zeeuw heeft ge- toond en hem 'dte overwinming gaf over talloos veel moeildjkheden. Spr. hoopt toch zoo vurig dat alien veel zullen hebben' geleerd en dat wij niet tevergeefs in den smel'tkroes zullen gekomen zijn. Het goud moet er uit, het erts moet gezuiverd, het volkskarakter gelouterd om de hoogere eenheid te beleven, dat wat ons eigen is, wat de natie tot natie maakt, tot een eigen volk stempelt, dat recht heeft op erken- ning van zijn eigenheid. Het is zoo heerlijk, dat onze jeugd zoo degelijik zieh weert en onze jeugdorganisatie, helaas te laat aangevat, toch met groot elan zich bij ons schaart, en doordlrongen is van den eisch der eenheid, ook al moge er verschii van meening of van godsdienstige opvatting zijn. Doortrokken van dten geest der saam- hoorigheidi, egolsme ter zijde stellend, willen wij wel ontpdooiing der persoonlijkheid en zelf- standligiheid, maar om met des te dieper be- wiustzijn ons te geven aan de gemeenschap en het offer er voor te brengen. Meer en meer moeten wij hiervan doordlrongen zijn. In Zee- land heeft de oodperatie, dte gedachte aan samenwerking op landbouwgebied het eerst wortel geschoten. Het was ook een tijd van aohteruitgang en groote zorg, dien toen in de 80e,r jaren der vorige eeuw die boeren tot samenwerking dwong, op het gebied van dten aankoop. De codperatieve suikerfabrieken bloeien door de eendrachtige samenwerking der Zeeuwsche landbouwers. Maar veel meer nog ikam, ook geestelijk, idle soomhoorigheidis- gedachte doorgevoerd. Laat Zeeland het groote voorbeeld! geven. IndividUalisme, een al te groot individualisme,, slaat uit elkaar; de halm, die apart staat, knakt door dten storm, het voile veld ruischt en zingt en buigt, als de wind dlaarover gaat. De denkbeelden omtrent behoorlijike ord'ening strijidien nog wel met elkandler, sons. Men wil dikwerf opbou- wen op idirie zuilten, of nog al meer, waar een krachtige boom zijn kan. Daardoor kan men niet komen tot een goede publieke reorganisa- tie. In een bedirijfsraad heersch er vaak de poli tick of is ier strijd tusschen ondememer en werkman. Om een pachtbureau te verkrijgen strijdt men niet over de beste personen, maar om d© mearderhieidmoeten er commissies voor het een of ander worden benoemd, dian kiest men X van de eene partiji en IJ van de andere etc., ook al heeft deze of gene partij feitelijk geen daarvoor geschikte personen. I Spr. kan dit alles niet prijzen1. Dat is ook niet rechtvaardig. Recht is de daarvoor ge schikte personen te hebben op de plaats waar men moet staan, in dte leiding en de voor- lichting van zijn volk. Algemeen, maar zeker op agrarisch gebied, geen concurrentie tus schen de groepen en personen; erkeimmg dat de een begaafder is dan de ander, de een geschikter is voor sommige dingen dlan een ander. Elenheid van aHemaal, ondanks die verscheidenheid, in den dienst van' zijn volk. Juiist dioor zichzelf te kunnen biniden, in trouw en gehoorzaamheid verkrijgt men de grootste vrijheid. Der Stolz des Freien ist Gehorsam, zeide een groot Duitsch geleerde en een ander groot voorganger: ,,In de gebon- dtenhei'd aan God vindt de Christen zijn vrij heid" en volgens sprekers meening, tevens zijn rust, zijn innerlijke rust, die staalt voor arbeid. Temidden van der tijden storm staat de boer. Rustig temidden der golven. De boer is de wortel der volkskracht. Zoo 'dikwijis heeft spr. betoogd hoe zonder een gezonden boerenstand een land en volk gedoemd is ten onder te gaan. Ook voor de toekomst wordt alles van de landbouwers verwacht. Voor de toekomst van Nederland, voor de toekomst van Europa. Ook Zealand ziet op de Z. L. M. Na het voorlezen van een passend gedicht eindigde de voorzitter als volgt: En zoo houden wij deze vergadering. Zoo zien wij elkander in het trouwe oog. Zoo drukken wij elkander de broederhand en zijn daardoor elkaar tot steun in eerbied en vriendschap en liefde voor elkaar, in eerbied en liefde voor God. Waarheid, blank© oprecbtheid; voddten, rommel, roest en roet naar het hellegat. De ziel gespannen van kim tot kim over ons oude Zeeuwsche gebied, verbonden door den levens- band, door God gesmeed, als kinderen van teen land en volk, waarvoor te leven onze glorie is. Dit feest leidde tot de oprichting van den eer- sten ..kindertuin", waaruit van lieverlede de bewaat-school, de kleutersehool ontstaan is. Friedrich Frobel had reeds eenige weken tevoren de vrouwen en meisjes opgeroepen, haar medewerking te 'willen verleenen bij de oprichting van een kindertuin". Frobel gaf van kindertuin" toen de volgende omschrij- ving: een algemeene inrichting ter bevorde- ring van de ontplooiing van het kinderleven naar alle zijden, in het bijzonder door het prikkelen van de werklust der kinderen. Boven den omzendhrief had Frobel het motto geschreven: ,,Komt, laten wij voor onze kin deren leven". Dit motto beheerschte het feest. Frobel bekroonde met zijn kinder tuin" zijn levenswerk, dat hij met de oprich ting van een nationaal opvoedingsgesticht te Keilhau begonnen had. De kindertuin" was door Frobel niet als een plaatsvervangster der opvoeding in het gezin gedacht, maar zou door den geest van liefde van het gezin gedragen moeten worden. Frobel is nimmer moe geAvorden, de vrouwen en moeders aan haar opvoedende taak als vormsters van het kindergemoed te herinne- ren. De „kindietuin" is niet ontstaan uit een maatschappelijken noodtoestand, maar uit d'en zin voor ©en gezond en zedelijk hoog- staand volksleven. De nieuwe stichting werd geen school, maar een speeiplaats, waar het spelen op een hoog peil moest staan, be- heerscht door rhytme en muziek, door kinder- poezie en diepe symboliek voor de verhouding van God tot gemoed en wereld. De kindertuin" breidde zich spoedig ook in de meeste andere beschaafde landen uit, en wel het meest in de Vereenigde Staten van Amerika. In Tokio heb ik in 1937 een „Frobel- huis" ontdekt, waar men de spelen van Frobel nog in den oorspronkelijken vorm gebruikte. Tlwee vrije bewerkingen van zijn geillustreerde .Mutter- und Koselieder" kon men er koopen. (Frobel zelf was een zeer merkwaardige per- soon. Zijn leven bevatte den stof voor een psychologischen roman. Vooral zijn oproep „aan de vrouwen van Keilhau" belicht diep zijn ziel en wezen. Zijn leven is met de natuur samengegroeid. Zijn hart hangt aan dte vrou wen en moeders. Zijn wijsbegeerte is aan de sterren en steenen, de planten en dieren en niet te vergeten aan het menschelijk gemoed getvijd. Zijn nationale gevoelens blijken uit het feit, dat Frobel als vrijwilliger dienst neemt. Als hij uit den oorlog terugkeert, wordt hij inspek- teur van het Mineralogisch Museum te Ber lijn. Zijn standaardwerk ,,Die Menschener- ziehung" (1826) behandelt de vorming van de menschenziel met een mystiek-romantische natuurphilosophie als achtergrond. Thans is ,,Frobel's briefwisseling met kin deren" door de Pruisische Akademie der Wetenschappen te Berlijn als jubileumgedtenk- schrift herdrukt. Daarin openbaart zich de geniale kindervriend In zijn eigen wereld. Iedere jonge ziel )wil hij bestudeeren en hij wil traehten, de taal van den scheppenden God zoowel in het menschelijk gemoed als in de wonderen der natuur te verstaan. ZWERVER BLEEK EIGENAAR TE ZIJN VAN 900 GULDEN. Toen de inspecteur van politic te Woerdter. na zijn nachtelijken inspectietocht, met een havenloozen arrestant op het bureau terug- kwam, kon men weinig vermoeden, dat deze zondterlinge man een bedrag van /900 aan bamkpapder en muntgeldl bij zich had; een som gelds, die, zooals later bleek, het eigendom van den zwerver was. De arrestant, een 40-jarige bewoner van Woerden, had door zijn zonderiing gedrag dte aandacht van den politie-inspecteur getrok- ken, die hem dan ook maar even mee naar het bureau nam. Daar werd de man gefouil- leerd. Eten zeer vreemdsoortige verzameling van ailerlei dingen kwam uit de zakken van den man te voorschijn, ettelij.ke eindjes sdgaren en sigaretten, leege tabakszakjes, lucifers- doosjes en een hoeveelheid munten. Reeds wild© men de doosjes en zakjes weg werpen, toen een der agenten in een leeg luciferdoosje een opgerold1 bankbil'jet vond. Het was zoo stdjf opgerold, dat het meer op een stokje, dan op een biljet van 25 (gulden leek. Men ging na deze vondst nog eens nauwkeurig de rom mel uit de zakken van dten man na, met het gevolg, dat steeds meer bankbiljetten te voor schijn kwamen. Toen men ging tellen, bleek, dat de havelooze man een bedrag van 700 gul den aan bankbiljetten van 25 gulden en voorts nog tal van andere bankbiljetten en munten bij zich had, totaal tot een bedrag van 900 gulden. Een ond'erzoek werd ingesteld naar 's mans antecedenten. Hienuit bleek, dat de zwerver, hoewel hij er een kosthuis op na hield, meestal den nacht in schuren en hooi- bergen doorbracht. Het geld was zijn eigen dom. Later is de man naar de neurologische kli- niek te Utrecht overgebracht. BLLKSEM INGESLAGEN. Maandtegmiddag is te Hearhugowaard de bli'ksemi in elen als schuur gebruikte boeren- behuizing van den heer Groenveld, gelegen aan den Kruisweg, geslagen. De motorbrand- spuit had het vuur spoedig onder de knie. OUDSTE NEDERLANHER OVERLEDEN Zonldiag is te Dordrecht op 103-jarigen leef- tijdl overleden de heer J. M. Littig, die niet alleen de oudlste inwoner van Dordrecht, maar oo kde oudste man in Nederland was. De krasse grijsaard gevoelde zich tot zijn laatste levensdagen gezond. Hij las nog dagelijks zijn krant en onderhield zich goame met vrien'den en kennissen. In Februari vierde de heer Littig" nog opgewekt zijn 103dan ge- boorteidag. DE GASSLANG WAS LOSGERAAKT. Maandlagnacht is te Leersum ©en tragisch ongeluk gebeurd, waarvan het echtpaar v. id. B. het slachtoffer is geworden. Toen de melkboer Maandagmorgen op zijn bellen aan de woming van het echtpaar v. d. B. geen> antwoord1 kreeg, versehaftte hij zich met geweld toegamg tot het buds. Hiji tref den man en de vnouw bedwelmd in de slaapkamer aan. Bij onderzoek bleek, dlat een gasslang van de leiding was losgeraakt, waardioor het gas tot in de slaapkamer was doorgedrongen. De melkboer paste onmiddellijik toumstmatige ademhaiing toe .hetgeen alleen bij de 67-jarige vrouw nog baatte. De 69-jarige man was reeds overleden. De vrouw venkeert in levensgevaar. EEN MOEIUJKE TIJD VOOR DE FRIESGHE POTERCULTUUR. Men schrijft uit Friesland aan dte N .R. Crt. De cultuur van pootaardappelen in Noord- Friesland, welke een zeer belangrijik export- product levert, beleeft thans een moieilijken tijd, Vijftig h zestig procent van alle poot aardappelen, welke in Nederland werden ge- plombeerd, worden in Friesland geteeld. Al leen in Friesland werden jiaarlijks 2 a 2 (4 millioen balen poters van 50 kg voorzien van certificaatplombe, waaxvan verreweg het grootste deel wordt uitgevoerd, een waarde vertegeniwoorddgend van vier a vijf millioen gulden. Het geldt hier bovendien een zeer arbeids-intemsief product, waarvan het selec- teeren, de bewaring, het sorteeren en het transport zoowel 's zomers als 's winters aan tal van arbeidetrs werk geven. Welke zijn nu de moeilijkheden In de eerste plaats is er, hoofdzakelijk ten- gevolge van onzekere vooruitzichten en het gebrek aan werkkrachten als gevolg van de mobilisatie, dit jaar ongeveer 20 procent min der aardappelen bij den Keuringsdienst aan- gegeven dan andere jaren. In de tweede plaats ging voorheen van al het Nederlandsche pootgoed, daf werd ge- exporteerd, ongeveer 80 procent naar Belgie en Frankrijk. En het is de vraag of deze landen onder de huidige omstandi'gheden nog zooveel zullen kunnen afnemem. Ten dterde heeft Friesland evenals het ove- rige deel van Nederland ernstig te lijden van de bladrolziekte, zoodat er aanmerkelijk minder goedgekeurd pootgoed is te verwach ten dan andere jaren, terwijl vele verbouwers wier gewas zal worden afgekeurd, ongetwij- feld ondanks deze teleurstelling met hun teelt zullen blijven doorgaan, zoodat de bin nenlandsche vraag naar goedgekeurd© poot aardappelen aanmenkelij'k zal stijgen en zulks het voor export bestemde overschot ook nog belangrijik zal doen slinken. Nu staat hier- tegenover, dat andere jaren een deel! van de poters werd gedenatureerd om daarna als vee- voeder te worden gebruikt. Er is dus eenige reserve. door Prof. Dr. Eduard Spranger. 28 Juni 1940 herdacht men de stichting van voor 100 jaar van Frobel's eersten ..kindertuin", waaruit ziclr van lieverlede de kleuterschool ont'.vikkeld heeft. Op 28 Juni 1840 werd in Blankenburg in Thuringen een groot kinderfeest gehouden. Eerste gewone zitting in 1940. Dinsdagmorgen kwamen de Provinciale Sta ten van. Zeeland in die groote vergaderzaal in het gebouw van het Zeeuwsch Genootschap te Middelburg, waar het Provdnciaal bestuur voorloopig gevestigd is bijeen voor de eerste gewone zatting van dat jaar. Voorzitter was de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford. Aanwezig waren 34 leden. Afwezig met kennisgeving waren de heeren Van Mazijk, Lockefeer, De Looze, Erasmus en Stieger; zonder kennisgeving de heeren Goos- sens, Van Rompu en Dekker. De VOORZITTER opende de vergadering met het uitspreken van het ambtsgebed en sprak daarna de volgende rede uit: Mijne Heeren, Met mij zult gij alien ongetwijfeld van oor- deel zijn, dat in dezen emstigen tijd geen Woorden maar daden van ons worden gQ- vraagd. De omstandigheden nopen ons tot voortvarenden, Snellen arbeid en daarom zal ik thans geen uitdrukking geven aan de tal- rijke gevoelens, welke mij bezielen, maar meen ik ook als uw voorzitter naar kortheid te moeten streven. Ik wil echter niet nalaten met een enkel woord de nagedachtenis te eeren van hen, die in den stcijd voor 's lands onafhankelijkheid het levert lieten. Ook in onze provincie zijn meerdere slachtoffers gevallen en met groote deernis denk ik aaarbij ook aan de mannen van onzen provincialen bootdienst, die in voile plichtsbetrachting aan hunne gezinnen zijn ontrukt. Hen alien brengen wij eerbiedig hulde

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3