ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Erfenis van een Zonderling No. 10.085 WOENSDAG 10 JULI 1940 80e~Jaarga«ig Binnenland Feuilleton ABONNEMENTSPRIJS: Bianen Temeuzen f 1,35 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,65 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per past f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige landen 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bjj vooruitbetaling. Htseefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTlfiNVan 1 tot 4 regela 0,80 - Voor elken regel meer f 0,20. ItLEINE ADVERTENTD5Nper 5 regela 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clicM's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. GEMEENTE TERNEUZEN. De Burgemeester van TERNEUZEN maakt bekend, ingevolge een nader ontvangen schrij- ven van het Departement van Defensie, dat de sedert 15 Mei j.l. met groot verlof gezon- den onder-offieieren, korporaals en soldaten zich v66r 12 Juli a.s. opnieuw ter gemeente- secretarie, beneden-afdeeling, moeten mel- den, indien zij tot dusver geen loongevenden arbeid konden vinden of weder werkloos zijn geworden en zich niet vrijwillig voor arbeid in Duitschland hebben aangemeld. Onder vorenstaand personeel moet mede Worden begrepen studeerenden, en zij, die zon- der werk zijnde zelf, dan wel middels familie enz. in hun onderhoud zouden kunnen voor- zien. Terneuzen, 9 Juli 1940. De Burgemeester voornoemd, P. TELLiEGEiN. DE VERTWIJFEEENDE TOESTAND VAN ENGEEAND. In. de jongste persconferentie te 's-Graven- hage he-eft de beer Janke, voligens de N. R. Crt., het voile licht la ten vallen op den totaal verandenden in-te mationa len toestand, op de geheel nieuwe perspectieven, waarvan schier niemand enkele maanden geleden- nog droom- de. Kon men niet schier op hetzelfde oogen- blik in de Nederlandsche dagbladen berichten lezen betreffende een vinniigen Franschen luchtaanval op Gibraltar, een -geslaagde-n aan- val der Duitsche luchtmacht op de Engelsche vloot en een bedreigdng van Malta door Ita- liaansche vliegtuigen Als ftien Rusland ter zijde laat, dat echter reeds in den Tsaristischen tijd aan Engeland het Britsch-Indisch .gebied miagunde en dat vermoedelijk binnenkort wel opnieuw zijn desbetreffende grieven tegen het Britsche imperium zal kenbaar maken, dan staan de dirie machtigste legers van het Europeesche vasteland thans tegenover iGroot-Brittannie. Anders gezegd, het continent als zoodanig keert zich tegen Engeland. Naar be meening van den beer Janke vialt de toestand van dat land als hopeloos te heschouwen. Z.i. zal het Britsche imperium uit elkaar spatten, niet zoozeer omdat 'Duiitschland het wensoht te vemietigen1, maar uit zich zelf, door den niet te sthiten dwang der feiten. De domi nions zullen afzonderlijlke staten worden. Engeland keert op andere wijize dan het ooit heeft gedacht teruig tot zijn isolement. De wilde -lu-chtaamvallen op Nederland en andere zoogen-aamde hondgenooten zullen hieraan niets kunnen veranderen. Zij bewijzen, slechts, hoe rare sprongen een kat kan maken, die in het nauw gedreven is. Voikenrecht en moraal worden met voeten getreden. Van de werkelijkheid wordt voorts een caricatuur gemaakt. Engeland, dat zelf door het honger- spook hedreigd wordt, ja, dat reeds honger lijdt, tracht den radio-luisteraars diets te maken, dat de continentale staten in, de be- klagenswaardige omstandigheden verkeeren, die in werkelijkheid in Engeland zelf voor de beVollking halt leven moeillijker dan ooit maken. In de Maandag te 's-Gravemhage gehouden persconferentie heeft de heer Janke over den toestand in Engeland nog gezegd, dat daarbij vergel-eken h.v. Nederlanid, ondanks enkele restrictieve maatregelten en distributiebepa- linge-n geenszins reden tot klagen heeft. Trou- wens, ook die beperking van de consumptie zal spoedig een ei-nde nemen na afloop van dezen oorlog, die volgens den heer Janke niet lang meer zal duren. Onder aanhaling van tal van Engelsche bladen en ministerieele redevoeringen heeft Oorspronkelijke roman van WiLiLY WATERMAN. (Nadruk verboden.) 29) Vervolg. De brigadier zag er uit of hij geen "woord meer kon uitbrengen. *Hg spalkte zijn oogen wijd open en staarde Bealie aan, of hij een geest zag. ,,Hoe... hoe weet jij, hoe ik beet?" stamelde hij. Bealie danste opgewonden heen en weer en liep op den brigadier af, maar die kwam plot- seling bij zinn'en en richtte den loop van zijn revolver weer op hem. Pete vloekte inwendig en liet zijn spieren 'weer verslappen. Hij had e6n moment de kans schoon gezien, den bri gadier te overmeesteren. ,,Hoe weet jij, voor den drommel, hoe ik heetl?" herhaalde de brigadier en keek hem onderzoekend aan. ,,Ik ben Bealie!" klaagde de waardige man, „Bealie, van het Inlichtingenbureau!" ,,Allemachtig!" zei de brigadier, ,,allemach- tig! Hoe kom je hier verzeild, heb je te veel gedronken, je was altijd zoo'n matig man... ik herinner me..." Bealie uitte een schreeuw van ongeduld: ,,Ik heb niet te veel gedronken, ik ben net zoo normaal als jij!" Hier achtte de brigadier het noodzakelijk, een korte rectificatie aan te brengen in den vorm van: ,,Nou, nou..." Doch Bealie voer onversaagd voort: de heer Janke aangetoond, hoezeer het reeds enkele maanden geleden in Engeland neep en hoezeer het er vooral thans nijpt. Typeerend vooral is een -Reuter-beriaht van1 3 Juli, vol gens hetwelk de voeding -der bu-rgerbevolking, die in -tegenstelling met de soldaten sinds lang geen run-dvleesch meer heeft gezien en ook ten opzichte van tal van andere artikelen karig bed-eeld is, in1 groot e gaarkeukens in voorbereiding is. Blijkbaar een soort collec- tieve soepuitdeeling, waaraan ook de cafd's en restaurants zullen worden dienstbaar ge- maakt. Met tal van gegevens heeft de heer Janke di't nader toegeiicht. Beginit dus naar zijn meening de voedsel- voorziening in Engeland een ramp spoe dig karakter aan te nemen, daarnaast dreigt het moreele en militaire isolement, waarvan boven! reeds sprake was. Wat dit laatste punt betreft, heeft dr. Wiss- mann nog -eens herinnerd aan het bevel van Fransche zijde, te schieten op Engelsche sche- pen, die binnen 20 mijl van de Fransche kust komen. De strijid tusschen de vroegere hondgenooten wekt ook de bezorgdheid van Japan-, diat met het oog daarop reeds maatregelen heeft ge- troffen. Volgens dr. Wissmann hlijven ook op het stuk van de olie desdllusies voor Engeland niet uit. Roemenie zal daarvan veel meer aan Duitschland leveren dan tot voor kort aan- genomen werd. Voorts zijn, blijkens -een be- richt uit Perzie, comtfliiicten gerezen met de Oil Company, die van1 te meer belang zijn, nu, sinds die ontd-ekking van nieuwe olievelden, Iran na Amerika -de groote olieleverancier staat te worden. Blokkade en isolatie bedreigen Engeland in stijgendle mate. Oonflicten doemen in toe- nemend aantal op. BOMMEN IN Z EID-HOLEAND. Negen dooden te SliedrexJit. Het A.N.P. meldde Maandagavond Maandagmiddag even na twee uur hebben Engelsche vliegtuigen een aantal bommen ge- worpen op Sliedrecht. De vliegtuigen vlogen op groote hoogte en waren in de zware on- weerswolken af en toe zichtbaar. Door de bommen werd een aantal huizen geheel of ge- deeltelijk vemield. Zeven personen zijn om het leven gekomen, verscheidene anderen werden meer of minder ernstig gewond. Ook doktoren van buiten Sliedrecht hebben geneeskundige hulp ver- leend. Te negen uur 's avonds was het aantal dooden te Sliedrecht gestegen tot negen. Van de gewonden bevindt zich nog een aantal in levensgevaar. Alle personen, die om het leven zijn gekomen, onder welke een echtpaar, bevonden zich buitenshuis, niet- tegenstaande de sirenes voor luchtalarm waarschuwden Maandagmiddag heeft een vliegtuig op het terrein van een scheepswerf te Slikkerveer (gemeente Ridderkerk), waar thans een cen- trale werkplaats voor jeugdige werkloozen is gevestigd, een drietal bommen geworpen. Per- soonlijke ongelukken kftramen niet voor. Alleen werd materieele schade aangericht. Van een school, welke in de nabijheid staat, sprongen de ruiten. W'lE DE N EDEKjL A N DSCHE UNIFORM MAG DRAGEN. De weenmachtsbevelhebher in Nederland, generaal der luchtmacht Christiansen, heeft het volgende bepaald: Aan alle off icier en, onder-officieren en man- sohappen, beroepsmilitairen en niet fc-eroeps- militairen der Nederlandsche weermacht, die uit den miUtairen dienst zijn ontslagen, op pensioen, non-activiteit of wachtgeld zijn ge- stel-d of met groot verlof zijn vertrokken, en die niet in de hier beneden (onder a en b) op- ,,Ik werd hun te lastig en toen hebben ze me gewoon beetgepakt en in dezen kelder ge- stopt; ze houden me hier gevangen!" De brigadier staarde nog steeds naar hem. Het onbegrijpelijk probleem van Bealie's ver- rijzenis uit den kelder scheen hem zeer te boeien. „Wie hebben jou in den kelder van meneer Crofts gestopt?" wilde hij Veten, meneer Crofts, tenminste, zijn zuster, zei dat er een man in zat, die aan delirium tremens leed!" Bealie maakte binnensmonds enkele opmer- kingen en Pete was er inwendig van over- tuigd, dat ze betrekking hadden op den intel- ligentiegraad van brigadiers van politie. ,,-Begrijp je het dan niet!" zuchtte hij, Crofts en zijn zuster hebben me hier opge- sloten... met hem daar!" en met zijn duim wees hij op Pete, oie midden in den kelder het heele relaas belangstellend volgde. ,,Met hem!" zei de brigadier, scheen zich te herinneren, dat er nog een tweede in den kelder was en wuifde met zijn pistool heen en weer tusschen Bealie en den ander: „Wie is hij dan? Hij heeft hier ingebroken! Ik zag hem tegen het huis opklimmen en een raam binnengaan." -Pete achtte nu het oogenhlik gekomen om zelf tot het offensief over te gaan en hij deed het op tactische wijze. Brigadier!" zei hij, en toen die man met een ruk van zijn hoofd te kennen gaf, dat hij voor verdere confidenties een open oor had, haalde hij diep adem en begon: -Brigadier, ik heb steeds een groote bewon- dering gehad voor het snelle bevattingsver- mogen en het scherpe oordeel der politie. Ik woon hier, logeer hier... ik kwam vannacht hier aan en er was niemand thuis, dus moest ik op de een of andere manier zien binnen te komen en ik ben erin geklommen. Als meneer Crofts dadehjk thuis komt, kan hij het ge- tuigen." genoemde diensten werkzaam zijn, is van 16 Juli 1940 af het dragen van de militaire uni form verboden. Voor zoover de militaire uiniformen en uit- rustingsstukken geen privd eigendom zijn, zal over de inneming daarvan nog een bevel wor den gegeven. WJie van de bovengenoemde officieren, on- derofficieren en mansch-appen na 15 Juli 1940 nog in militaire uniform wordt aangetroffen, maakt zich strafbaar. Na 15 Juli 1940 zijn tot het dragen van de militaire uniform slechts gerechtigd: a. officieren, onderofficieren en manschap- pen, die tot de mobilisatie-organen van de Nederlandsche weermacht, resp. tot de afzon- derlijke onderdeelen behooren, bovendien.is het officieren, die als rechters in militaire ge- rechten fungeeren, geoorloofd voor den duur der zittingen uniform te diragen. h. offieren, onderofficieren en manschap- pen van den Opbouwdiensthun uniform moet het onderscheidingsteeken van den opbouw dienst dragen. c. Slechts de onder a en b vallende offi cieren zijn na 15 Juli 1940 nog gerechtigd het zijdgeweer te dragen. DE NIEUWE BEPAXINGEN VOOR DE VERDUISTERING. U«est dit Wiel rjjders Ter aaji-vullinig van die nieuwe verduiste- ringsverordening van dien Rijkscommissaris, opgenomen in het verordeningenhlad voor het bezette Nederlandsche gebied op 6 Juli 1940, maakt de bevelbebber van de Ordnungspolizei beim hoheren SS- und Polizeifiihrer, officieel het volgende bekend: De voomaamste nieuwe bepaling van de ver- duisteringsverordening is, dat fietsers ter- stond: na het invallen van de diuistemis niet meer zon-der licht mogen rijden,. Paragraaf 10 van, die verordening bepaalt -daarover, dat ook de fietsers met verduisterde lichten moe ten -rijdien en dat de lamtaams van de fietsers zoo bedekt moeten zijn, dat een 3 tot 5 cm lange en 1 cm hocge rechthoeki-ge oipening het lioht uit de benedenhelft van de lantaam door- laat. Door deze bepaling is een zoodanige ver- lichitdng van den rijweg beoogd, dat den wiel- rijder ve-ilig rijden mogelijik is en tegenliggera het rijwiel als zoodanig -kunnen herkennen. De afme tin-gen van de toegelaten lichtspleet komen overeen met de in Duitschland gelden- de bepalingen. Daar schier in Nederland veel meer van fietsen g-ebruik wordt gemaakt, wordt ve-rwacht, dat in ieder geval slechts de kleinste spleetlengte, name-lij'k die van drie centimeter, zal worden toegepast. In samenhan-g hiermed-e wordt er op gie- wezen-, dat dte vervaardigers van verduiste- ringsmateriaal voor voertuigen, fietsen inibe- grepen, dit, voor het in den handel wordt ge- bracht, hij- de materiaaikeuringscommissie van de rijksinspectie voor de besoherming der bur gerbevolking tegen aanvallen uit -de lucht, Heeremgracht 23, Den Haag, ter gaedkeuring moeten voorleggen. De materiaaikeuringscommissie controleert, of he-t aan.gebo-den verduisteringsmidldel beant- woordt aan de bedoelingen van de verduiste- ringsverordening. Daarbij is het voor verduis- teringsmiddelen voor fi-etsl-antaarns nde-t steeds noodig, diat zij b-E-paald de in paragraaf 10 -genoemde rechthoekige lichtspleet hebben; de commissie kan ook andere ver-duisterings- middelen goedkeuren, -die de in paragraaf 10 voorgeschreven lichtsterkte niet overschrij-den en ook overigens aan de voorschriften- voor die verduistering voldoen. Allen wielrijders wordt aanbevolen slechts verduisteringsmiddelen aan te scha-ffen, die door de keuringscommissie zijn goedgekeurd. De goedgekeurde afschermingsmiddelen zijn gemerkt met een ingeponsten rechthoek van 20 bij1 15 millimeter met d-e letters J.L.B. en daaron-der het keuringsnummer. In den han del- ge-brachte afschermingskappeni, di-e -dit De brigadier keek hem peinzend aan alsof hij het niet geheel met zichzelf eens was, maar Pete kreeg plotseling hijstand uit een hoek, waaruit hij dien heelemaal niet ver- tvachtte. ..Zoo is het brigadier!" zei Bealie. „Hij logeert hier en er is op het oogenhlik niemand thuis!" De brigadier knikte en keek Pete belang stellend van boven tot onder aan. „Ik was hier vannacht een beetje in de buurt gebleven!" zei hij, „want toen ik wist, wat voor een gevaarlijke gek hier in huis was, vond i'k het geraden, een beetje uit te kijken en op een gegeven moment zag ik iemand tegen den muur klauteren en ik er achter aan. Dus dat is in orde!" voegde hij er aan toe en wreef met zijn vrije hand onder zijn uniformpet. ,,Maar wie heeft dan zoo in den kelder zit- ten rondspoken, als jij het niet was!" zei hij toen, perplex, en keek van den een naar den ander. Bealie grinnikte op boosaardige wijze en wees op Pete: jHij! Ze hadden het heele zaakje prachtig in mekaar gezet en toen de politie kwam, speelde hij in den kelder voor ge'k, terwijl ze mij weg wilden brengen! Maar ik brak los, rolde in een moddersloot en toen ik losbrak en de hall inrende, zag je mij voor een idioot aan!" „Ja!" zei de brigadier, met een gezicht, of dat bezwaarlijk anders kon. Bealie uitte een klaaglijk geluid: ,,Ja, en ik riep nog (wel: Ik ben Bealie!" De brigadier maakte een brommend geluid: ..Dacht je, dat ik op die rare geluiden van jou lette, toen je pikzwart, met je armen zwaaiend op me af kwam cennen Natuur- lijk dacht ik, dat jij de vent uit den kelder was. Maar waarom hebben ze je opgesloten?" „Vraag dat maar aan hem!" zei Bealie lis- merk niet dragen, gelden als niet in overeem- stemming met de voorschriften. Over de handhaving van de verduistering zullen binnenkort verdere bekendmakingen volgen. Er wordt verwacht, dat -de hepalin1- gen van de nieuwe verduisterings-verordening door de bevolkin-g zeer nauwgezet zullen wor den nagekomen, want ten slotte dient de ver- dhjstering slechts de bescherming van de be- volking en haar eigendom. BEGRAFENIS VAN GEVALLEN ENGELSCHE VLIEGERS TE AMS I ERDAM. Op de nieuwe Oosterbegraafplaats zijn Maandag twee Engelsche vliegers, die in de buurt van. de hoofdstad gevallen zijn, met de Duitsche militaire eerbewijzen ter aarde be- stel-d. De Duitsche predikant bij de Lutherscbe gemeente te Amsterdam leiddf den dienst. Nadat de plechtigheid in de groote aula met orgelspel was geopend, bad de predikant het Onze Vader. De stoet begaf zich vervolgens grafwaarts, waar de predikant, na het uit- spreken van den offi-cieelen Engelschen begra- fenistekst, een korte toes-praak hield. Ongeveer tien dagen gelieden zijn hier En gelsche en Duitsche soldaten tegelijkertijd be- g-raven, aldus de predikant. Het is eervol als de overwinnaars de overwonnenen eeren. Iedere Duitsche sold-aat zorgt, dat ook zijn tegen- standers een ridderlijke, christel-ijke begrafe- nis krijgen. Een oordeel over zijn daden spreekt hij daarbij niet uit. Wij gevoelten eer- bied voor den dood. 'De Engelsche sol date-: zijn de bevelen van htm regeering nagekomen en wij eeren hen als soldaten. Namens den Ortskommandant legde luite- nant Messerschmidt, commandant van het vuurpele-ton, twee kransen op de graven. Hij besloot de plechtigheid met de woorden: ,,Wir ehren unsere gefallen-en Feindte". EEN BELANGRIJK WERK IN NOORD-BRABANT. Reeds op zeer korten termijn vermoede- lijk kunnen reeds volgende week de eerste werkzaamheden worden verri-cht -zal wor den begonnen met die uitvoering van een der gnootste werkobjecten in Noord-Brabant; de afsluiting van den Brabant.schen Bieschbosch, van de Donge en van het oude Maasje. De indijking van den Biesbosch zal geschie- den met eenige restri-cties, teneinde de zeker- heid te scheppen tegen de hoogst-e stormvloe- den; daar toe zullen eenige wateroverlaten in de dlijken worden uitgeapaar-d. De dijkver- zwaring aan- de Brabantsche zijde zal bij Geer- truidenberg beginnen. In -hoofidzaak om wateroverlast te voorko- men voor het Zuid-Hollands-ch-e Biesbosch- gebied, dat zou kunnen ontstaan door de in- dijkingen in Brabant, zal een verzwaring van de MerwedCdijken aan den Hollajndschen oever worden aangebracht, te beginnen bij Gorin- chem. Door -deze werken zal een gebied van ruim 37.000 ha in de Langstraat lan-gst de Bene-den- Donge, den Amer en in den Biesbosch, dat tot dusverre steeds bloot stand aan wildte inun- daties, van zijn wateroverlast worden bevrijd. Op deze wijze kan de streek langs de Donge en in de Beneden-llangstraat, waar de tuin- bouw zich de laatste jaren, niettegenstalande 't overstroomingsgevaar, steeds heeft uitge- breid, in. de toekomst een belangrijk tudnbouw- centrum van de provincie Noord-Brabant worden. HET SLACHTVERBOD VOOR VARKENS. De geleidelijke invoering voor het geheele land. Zooals men weet is voor de provimcies N.- en iZ.-Holland en Utrecht tegen 15 Juli een silachtverbod voor varkens aangekondigd. Het doel is te komen tot distributee van varkens over de slagers. De slagers moeten opgeven boeveel zij noodig hebben en all-es wat zij vra- gen wordt bun toegewezen. tig en ging voort: ,,Ik dien tegen hem een aanklacht in we gens vrijheidsberooving. Hij, meneer Crofts en zijn zuster hebben me drie dagen lang tegen mijn wil opgesloten gehou den in den keld-eir. Ik dien een aanklacht in, neem hem gevangen!" De brigadier zag er uit, of hij voor het grootste dilemma van zijn leven stond. Hij herhaalde .Meneer Crofts ei^ zijn zuster!" Daarop keek hij twijfelend naar Bealie, dan weer naar Pete. Het was dui-delijk, dat hij Pete best in staas achtte tot zulk een wan- daad als het opsluiten van vrije burgers... maar John en zijn zuster... Daarbij kwam, dat ook Bealie v-oor de politie steeds een probleem was geweest, zijn weg leidde nog al eens langs duistere paden en Pete, die zooiets (wel ver- moedde, ging plotseling tot het offdnsief over: -Brigadier... teazij deze man zijn aanklacht intrekt, dien ik er een tegen hem in wegens diefstal van een auto, mijn auto, drie dagen geleden en diefstal van een belangrijk docu ment uit dit huis! Ik eisch onmiddellijke in- hechtenisneming!" Het lot scheen den armen brigadier dien avond niet gunstig te zijn, tenminste, hij had het uiterlijk van iemand, die boven zijn krach- ten wordt beproefd. ,,Wat is dat nou allemaal?" zei hij en keek verwijtend, „wat is dat nou toch allemaal?" Pete maakte gebruik van zijn verwarring, door het eenmaal "oehaalde voordeel nog ver- der uit te buiten: .Brigadier!" zei hij streng. „Bealie hier maakt het mijnlieer Crofts en zijn zuster sedert eenige maanden zeer las-tig. Hoe dat in elkaar zit, kunt u beter aan mijnheer Crofts zelf vcagen! Ik ben een vriend van mijnheer Crofts en kwam enkele dagen geleden hier, om hij hem te logeeren. Den eersten avond al heeft dit individu mijn auto gestolen, die bui ten mijn landhuisje stond en in denzelfden Naar de N. R. Crt. vemeemt, zal het slacht- verbod niet beperkt blijven tot Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. 22 dezer zullen weer vier provincdes worden betrokk-en bij het besluit en op 29 Juli de overige. STAATSBOSCHBEHEER VERWERFT NIEUWE BEZITTINGEN. Daartoe dn staat gest-eld door -het departe ment van soci-ale zaken, heeft het -Staats- boschheheer in eigendom verworven een com plex, ter grootte van pl.m. 385 ha, gelegen ten Oosten van den iHaarlerberg, als uitbrei- ding van de on-langs aangekochte boschwach- terij Haarle. Voorts is ten beboeve van de werkverrui- ming dezer dagen in hamden van den staat overgegaan het z.g. Vijlenerbosch, groot pl.m. 204 ha, -gelegen in het mooiste gedeelte van Zuid--Limburg, onder -de gemeente Vaals. Het vormt de kern van de eenige aaneengesloten groote bosch complex in Zmdi-Liimburg. Deze bosischen, welke behalve voor de hout- prodtu-ctie ook uit hoof-de van natuurschtkxn en recreatie van veel beteekenis zijn, Zullen in werkverruiming worden verbeterd. Voor -genoemd doel verwierf het Staats- boschbeh-eer bovendien een terrein, groot pl.m. 60 ha, gelegen nabij het station Mook, ter u-itbreiding van de reeds eenige jaren be- staande bosehwachterij Groesbeek. KON. MILITAIRE ACADEMIE. Cursussen in het kader van den opbouwdienst. Aan de Kon. Militaire Academie te Breda zullen met ingan-g van 15 Juli a.s. cursusisen aanvangen in het kader van den opbouw dienst, welke beoogt de cadetten een burger- lijk beroep te dben kiezen. Voor de genie zul len deze cursussen 3 en voor dte admin-istra- tieve vakken 6 maanden duren-. Deze cursus sen zijn ook toegamkelij-k voor adtelborsten. Het te -geven onderwijs zal de cursistem in staat stellen hum studie aan- een universiteit voort •te zetten. Cadetten van het wapen der genie zullen zich kunn-enj bekwamen voor het vol gen van het onderwij-s aan -de Technische Hoogeschool. De cadetten der administratie zullen en .cursus in accountancy enz. kunnen volgen, terwijl anderen een beroep van leeraar in lichameldjke opvoeding 'kunnen kiezen. De cursussen welke onder leiding staan van den gouvemeur der Kon. Mil. Academie, generaal- majoor H. C. G. baron- van Lawick, zullen worden gegeven door leeraren van de KjM.A. DE WEDEROPBOUW VAN ONS LAND. De regeeringscommissaris Dr. J. A. Ringers heeft in een persconferentie helangrijke mede- deelingen gedaan over zijn taak in betrekking tot -d-en wederopbouw van cms land. Hij stelde diaarhij op den voorgrond het ver- blijdende feit, dat hij bij al zijn werkzaam heden gebruik kan maken van de bestaande outilage. Nederland, zoo constateerde hij met erken- telijkheid en fierheid, is een uitstekend ge- administreerd land. Op welk gebied ik mij ook mocht bdwegen, hetzij hij de drooglegging, hetzij bij het ver- keer, hetzij ten aanzien van bouwwerken, overal heto ik uitstekend geoutilleerde dien sten aangetroffen. Ik had dit reeds voorzien; het onthief mij van de moeizame verplichting, tot het scheppen van sen nieuw apparaat. Voldoende was het, de bestaande outillage te groepeeren en te coordineeren, Wjat nu den wederopbouw betreft, hier aldus dr. Ringers wordt diep ingegrepen in de geheele maatschappelijke structuur, Deze zaak toch heeft niet slechts een technischen, een financieelen en een ..materiaal-economi- schen" kant ook de organisatie van den arbeid doemt hier als een eigen probleem op. Zelfs als men, opzettelijk-eenzijdig, zich tot het technisch aspect bepaalt, komt men voor tallooze uiteenloopende vragen te staan. Bij nacht dhong hij dit huis binnen en stal er een papier, dat -voor ons drieen zeer gewichtig ■was en verdween er mee. Ik geef toe, dat het niet heelemaal in orde was, dat we Bealie op- slote-n, maar als h-ij- er op staat, e-r herrle over te maken draai-t hij,, evengoed als ik de gevan- genis in en veel langer, dus daar..." en Pete uitte die woorden met nadruk en heel lang- zaam, ,,bereikt hij totaal niets mee, want we hebben een grooten voorsprong op hem in dat geval, hij begrijpt wel, wat ik bedoel!" Aan Bealie'S gezicht was duidelij-k te zien, dat hij het inderdaad begreep. Hij had trou- wens wel een zeer groote sukkel moeten zijn, om het niet te begrijpem? Als beide partijen hun aanklacht doorzetten en van beide zijden werd even hard opgetreden, wat zeer twijfel- achtig was, daar John blijkbaar een groot aanzien genoot bij -de locale politie, om van zijn zuster niet eens te spreken, dan zou de straf van Bealie voor die twee feiten veel zwaarder zijn dan die van een van hen. als er hun straf werd opgelegd. Als Bealie dan nog zat te brommen, waren Pete en de twee an deren op hun doode gemak weer bezig, hun voorwerpen- op te snorren. ,,Als hij ervan afziet, een aanklacht in te dienen", zei Pete, „dan zal ik ervan afzien, een aanklacht tegen hem in te dienen en hij kan dan natuurlijk weggaan!" Hij ving een plotselingen glans in de oogen van Bealie op en bemerkte, dat -hij zich dan op een punt blootgaf: ,,'Dat is te zeggen, wanneer hij er in toe- stemt, een verklaring te teekenen, ,waarbij de brigadier getuige is, dat hij in de toekomst ook geen aanklacht -in zal dienen, anders speelt hij ons morgen die poets en is gevlogen, voor we de onze kunnen indienen!" Bealie mompelde een woord tusschen zijn tanden en Pete lachte zachtjes. De brigadier keek van den een naar den ander en bepaalde zich ertoe, niets te zeggen. (Wordt veirvolgd'.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1