Bureau Voedselvoorziening Zeeland. Kerknieuws. TERNEUZEN, 8 JULI 1940. De Zeeuwsche getroffenen tot het Departement van Financien. sche geschiedtenis. Sedert het begin van bet offensief op 10 Mei verblijft de Fiihrer iln zijn hoof d'kwar tier in het West en. Van daaruit heeft hij, de slagen, die bet oudie Frankrijk verpletterdten, ten uitvoer gebraebt. Thans fceert hiji voor bet eerst na een afwezigheid van acbt weken in de rijkshoofdstad terug. Zaterdagmiddag 15 uur zal hij op bet Anhal- ter station aamkomen. Mannen en vrouwen van Berlijn, ik weet, diat ik een bartewenscb van u alien uitspreek, wannieer ik u oproep tot een ontvangst van den Fiihrer, zooals Berbjn nog nooit heeft geziien. Met een geestdrift zonder weerga willen wij den Fiibrer op den grond van onze millioenenstad begroeten. Het gejubel, dat hem op zijn weg naar de rijks kanselarij uit honderdduizend kelen zal tegen- klinken, moet de brandende dankbaarbeid tot uiting brengen, idie wiji namens ons gebeele volik kunnen vertolken. Berlijnsche mannen en vrouwen, binnen enkele nren moet onze stad een enkele vlaggenzee zijn. Siert en be- kranist gebeel Berlijn, in bet bijzonder de stra ten, waarlangs de weg van den Fiibrer voert. Vanmiddag te 12 uur sluiten bedrijven en kantoren, met uitzondiering van het levens- middeienbedrijf en ide vitale en wapemings- bedrijven. Het werkende Berlijn marcbeert in gesloten opmarscb naar den weg van den weg van dten Fiihrer, die van het Anhalter station over de S aarland s t rasseHedemamn- strasse, Wilbelmstrasse, W'ilbelmplatz naar de rijkskanselarij leidt. Het luiden der klok- ken zal den Fiibrer op zijn lit door Berlijn vergezellen. Wij alien willen hem uit ons van diepe danikbaarheid vervulde hart onzen welkomst- groet toeroepeni en daarmede tot anting bren gen, boezeer bet ons verbeugt hem weer bin nen onze muren te hebben. Beve ide Fiihrer. Be vie ons volk en ons rijk". Hitlers intocht te Berlijn. De Fiihrer is Zaterdagmiddag te 15 uur in de rijkshoofdstad aangekomen. Daarmede keerde bij voor bet eerst, sedert bij op 10 Med die leiding van de operaties aan bet front op zicb had genomen, naar Berlijn terug. Te zijmer verwelkoming waren, meldt bet D.N.B., aanwezig generaal-veldmaarschalk Goring, generaal von Brauchitsch, admiraai Radier, de plaatsvervanger van den Fiibrer rijsmimister Rudolf .Hess, de gouwleider van Groot-Berlijn, rijksminister dr. Goebbels en met ben die hoogste vertegenwoordigers van weermacbt, staat en partij. De bevoiking van Berbjn brak, toen ziji dten Fiibrer zag, in een geestdriftig gejubel uit en vergezeldtel hem op zijn .weg Langs de met bloemen bezaaide straten diet stormachtige ovaties van vreugde en dankbaarbeid. Toen de Fiibrer aankwam, begonnen de kerkklok- ken van Groot-Berlijn te luiden. Reedst in dien vroegen morgen bereiddie dte rijkshoofdstad zich voor op dten verwachten in tocht van den Fiibrer als zegevierend veld- beer. Berlijn bad alles in bet werk gasteld om hem een glorierijike ontvangst te bereiden, zooals de hoofdstad nog niet heeft gezien. Reeds gedlurende dten nacbt waren de straten van het Anhalter station naar de rijkskanse- larij versierd. In den ochtend gaven bonder- den menschen den straten een feestelijk aan- zien. Hoe meer die midldlag naderdte des te scbitterender werd 't beeld: guirlandes, door- vlocbten met gouden linten, aan witte masten boven de straten, die hiuizem met friseb berken- groen gesierd, in alle straten' duizenden hakenkruisvlaggen. Het Anhalter station was herschapen in een pracbtige feestbal, waar de leadtenidie mannen van staat, partij en weermacht dten Fiihrer begroetten. Het perron van aankomst was met roode tapijten bedtekt, de muren waren met groen bekleed. Aian bet einde van het perron hingeni zeer groote vlaggen, voorzien van gouden wimpels, als een groot baldlakijn. Aan den uitgang van bet station schalen en reusachtige vazen met hortensia's, fuchsia's en geraniums, de trap omzoomd door zware eikeniguirlandes, bet Duitscbe symbool van dten zege. Op straat colonnes van S.S., SA.., N.S.K.K., H.J., B.D.M. en afdeelingen van bet Roode Kruis. Na zijn aankomst begaf de iFiihrer zicb, toegejuicbt door de menschenmenigte, na de begroetinigsplechtigheid op het perron, naar bet plein voor het station, waar bij bet eere- bataiilon inspecteerde, bestaande uit een com- pagnie van bet leger, een van' de lucbtmaobt en een van de marine. Dit loatste omvatte de bemanming van twee torpedojagers, die badden deelgenomen asm de gevechten bij Narviji. Onder de formaties, die mede waren opge- marcheerd, zag men ook de Berlijnsche fascio met vaandels. De massa's toeschouwers op het stationsplein wuifden met hoiidteddiul- zendlen vlaggetjes. De Fiihrer, die gekleed was in zijn veld- grijze uniform, dankte gbmlacbend naar alle kanten en groette naar die zwaargtewonrien, die een eereplaats badden gekregen. Hij nam vervolgems plaats in zijn wagen en reed in langzaam tempo over een zee van bloemen door den Saarlandstrasse. Voor alle vensters stonden dichtopeengepakte groepen juicbende en wuivende menschen. In een weengialoozem triomftocbt reed de Fiibrer, staande in zijn auto en naar alle kan ten groetend, naar die Wilhelmplatz dtoor een zee van jpicbende menschen. Bijna de gebeele Berlijnsche bevoiking was uitgeloopen om den triumfeerendte veldbeer te verwelkomen en gelnk te wenschen. Voor de rijkskanselarij was een eerecom- pagnie van die Beibstandarte opgesteld. Onder de tonen van het DeutscblandMed presenteer- de zij bet geweer, toen die auto van dten Fiih rer voorbijreed. Ook bier waren de straat en bet trottoir voor den tuin van die rijkskanse larij bezaaid met bloemen. De Wilhelmplatz was zwart van de menschen. Moeders tilden haar kindteren op, alle toeschouwers juichten den Fiibrer geestdriftig toe. Toen die auto van den Fiibrer de poort naar dlen tuin der rijkskanselarij ipasseerde zag men hoe de Fiibrer de hier opgestelde gewon- den van den wereldoorlog en van den tegien- woordigen strijd toewuifde. Kort na zijn aankomst in' de kanselarij ver- scheen de Fiibrer met zijn gevolg op het baJkon. Nu was er voor die menschen op het piean geen houden meer aan. De afzettingen werden doorbroken, een reusachtige golf van menschen stortte zicb in de richting vein bet balkon, een stroom van gestdriftzonder weerga steeg op naar den Fiihrer, die gbm lacbend zijn Berlijmers groette. Onder de menigte op den Wilhelmplatz be- vomden zich ongeveer 250 gewonde soldaten van alle fronten en: alle wapensoorten, die op het oogenblik in hospitalen te Berlijn wordien verpieegd. Na zijn aankomst in de rijkskan selarij liet de Fiibrer de gewonden naar het groote eereplein der nieuwe rijkskanselarij brengen, Waar hij hen begroette en eenige hartebjke woorden tot hen richtte, die door de soldaten met een geestdriftig „Sieg beil" wer den beantwoord. In aansluiting bierop zaten dlei gasten van den Fiibrer aan een koffietafel aan DE FRANSCHE VLDOT BEIHOEFT NIET TE WORDEN ONTWAPEND. Het D.N.B, meldt udt Wiesbaden: Als gevolg van de gebeurtenlssen in Oran heeft de Duitscbe wapenstilstandscommissie in een nota de Fransche delegatie doen weten, dat het opperbevel van' de weermacht bereid is, d'en in artikel 8 van bet wapenstilstands- verdrag vervatten eisch tot omtwapening van de Fransche oortogsvloot voorloopig op te schoriten. De Italiaanscbe radio heeft Vrijdiagavond in de nieuwsberichten in de Fransche taal naar aanlieiding van die Engelscbe veronderstellinig, als zoudten die spilmogendbeden zich meester hebben willen maken van die Fransche oor- logsvloot bet volgende mediegedteeld. Duitschland en Italie zoudten als overwin- naars, indien> zij werkelijk eenigerltei plannen gehad badden met de Fransche oorlogsscbe- pten, gebeel andiere voorwaarden in bet wapen- stilstandsverdra,g hebben gesteld. Het in- diensstellen van de Fransche oorlogsschepen met nieuwe bemanningen zou niet dan na een opieiding van verscheidene maanden van Duit scbe of Italiaanscbe matrozen mcgelijk zijn gleweest. Dui'tschland en Italie hebben in him oorlog tegen Engeland de Fransche oorlogs schepen in bet gebeel niet noodig, daar de buidige strijd met gebeel andere middlelen en eenheden gevoerd zal worden. AFTONBLADET NOEMT ENGELAND'S POSITIE WANHOPIG. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: De miliitair politieke medewerker van Aftonbladiet constateert in de buitenlandscbe politieke kromdtek van dit bladi, dat de toe- stand van Engeland eenvoudig wanhopig is. Groot-Britannie is dteor alle vrienden verlaten en zelfs in bet imperium doen de tegenstellin- gen zicb steeds sterker gevoelen. Men moet vaststellen, dat Engeland in ver- schillende op zicb ten zeer verouderde opvattin- gen over den oorlog heeft, in het vertrouwen op de groote scbepen, op de slagscbepen en pantserkruisers in den oorlog, waarin de vestingartillerie dborslaggevendte beteekenis heeft. Thans is ,,activiteit" het Britsche parool, maar welkie activiteit? Zij geeft den buitenstaanders dten indruk van systeemloos- beid in baar doelstellingen evenals in haar diraagwijdt. Men heeft den indiruk, dat on- dianks alle groote woorden bulpeloosbeid heerscbt. De wil tot verdediging is sterk, maar de mogelijkhedien staan daartegenover in geen verhouding. Wanneer Engeland zou toegeven, zou dat dte beste, ja misschien de eenige uitweg zijn om de ineenstorting van bet groote imperium te verhinderen. VERTEGENWOORDIGERS VAN ENGELSCHE PETROLEUMBELANGEN MOETEN ROEMENIE VEREATEN. Volgens den radlio-omroep te Moskou heeft de nieuwe Roemeensche regeering besloten, dat dertig vreemdelinigen, die de Engelscbe petroleumbelangen vertegenwoordigen, bet land binnen 24 uur moeten verlaten. Diploma- tieke stappen van het Engelscbe gezantschap hebben in dit besluit geen verandering ge braebt. (D.N.B.) De uitzetting van 24 vertegenwoordigers van Engelsche oliebelangen uit Roemenie 13 volgens een bericht van Stefanie veroorzaakt. doordat de Roemeensche autoriteiten kennis badden gekregen van een ontworpen aanslag op de Roemeensche petroleuminstallaties, welke gedacbt was als antwoord op dte opzeg- ging van de Engelscbe garantie dooir de Roi- meenscbe regeering. Op de protesten van den Engelschen gezant te Boekarest is geantwoord, dat Roemenie om redenen van openbare orde dleze maatregelen noodzakelijk acbt en ze onder geen beding kan wijzigen. MULO-EXAMEN. Bij bet Zaterdag te Goes gebouden Mulo- examen slaagde voor het aanvullingsdiploma B onze stadgenoot Ph. Boof, leerlinig van de Ghr. U.B.O.-school, ialhier. PERSONEELE BELASTING. De Rijksontvanger verzocht ons te bericb- ten, dat deze week zullen worden vervolgd de aanslagen Personeele Belasting 1940, ge- dateerd in April, waarop niet teen-derde deel is betaald. KOSTEBOOZE RIJWIELBELASTING- MERKEN. De Rijksontvanger maakt bekend, dat voor het aanvragen van kostelooze rijwielbelasting- merken gelegenbeid bestaat op die navolgende tijdstippen: te Terneuzen: ten ontvangkantore, Niteuwstraat 30, op de Donderdag- en Dins- dagavonden 18, 23, 25, 30 Juli, 1 en 6 Aug., van 7 tot 9 uur. te Zaamslag: ten gemeentehuize, op dezelfde dagen en uren als te Terneuzen; te Hoek: in het vereenigingsgebouwnaast bet gemeentehuis, op de Dinsdagavonden 23, 30 Juli en 6 Aug., van 7 tot 9 uur; te S 1 u i s k i 1: in de oude openbare school op de Donderdagavonden 18, 25 Juli en 1 Aug. van 7 tot 9 uur; te Axel: in de openbare lagere school, aanvragen op de Donderdag- en Dinsdagavon den 18, 23, 25 en 30 Juli, van 7 tot 9 uur, af- halen op 1 en 6 Aug., eveneens 's avonds van 7 tot 9 uur. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie te Terneuzen maakt bekend, dat omtrent onderstaande ge- vonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Armband, P. Moes, Roeiersgang 4. Snelbinder, W. Rouw, Baandijk 30. Vlot (4 balken), J. Pijpeling, Kanaaldijk 66. Speld (NTB), G. Bouwman, Axelsche- straat 87b. Paar kindersokjes, B. R. van Wei, Nieuwe- diepstraat 84. Bril, P. J. Vercouteren, Dekkerstraat 20. Twee sleutels, G. de Smit, Westkolkstr. 38. Goud of double ring, B. Ribbens, v. Steen- bergenlaan 1. Portemonnaie met inhoud, F. Tollenaar, Dokweg 22. Heerenportemonnaie met inhoud, A. van Doeselaar, Scheldekade 62. iHalsketting met collier, W. de Feijter, Smidswal 31. Kano en houten vlot, Pijpelink, Kanaal dijk 66. Zilveren armband, J. Schoonakker, Cats- polderdijk. Viool, A. M. Verpoorte, Veldstraat 5. Rijwielbelastingmerk, J. Verhelst, Martinus Eijkestraat. Rozenkrans, A. Dekker, Axelschestraat 106. Zak kolen, J. Pauwelse, Beatrixstraat 30. Twee sleutels, J. de Vos, Oudelandsche- weg 13. Twee stukken Lux-zeep, P. Riemens, Nieuw- straat 24. Sleutel, A. Ver3chelling, Nieuwediepstraat. Portemonnaie en rijwielbelastingmerk, Bureau van politie. DE VERDUISTERING. Met de nieuwe, thans meer gedetailleerde voorschriften van den rijkscommissaris met betrekking tot de verduistering is met ingang van Zaterdag een einde gekomen aan den overgangstoestand, die ten aanzien van de verduistering van rijwiellampen bestond. Tot dusver werd nog genoegen genomen met een verduistering door middel van blauw glas en waar men over een daarvan voorziene lan- taam niet de beschikking had, werd1 bet door de vingers gezien als men in het geheel geen lantaam bezigde en dus zonder licht reed. Dit zal voortaan niet meer toegestaan zijn. Een gedetailleerd voorschrift omtrent de wijze waarop fietslantaams moeten verduisterd worden vindt men in den tekst van de ver- ordening. In een Zaterdag op de persconfe- rentie gegeven toelichting werd er de aan- dacht op gevestigd: bet het gewensoht is, de horizontale opening (spleet) tot de kleinste in de verordening genoemde afmeting te beper- ken, dius baar op 3 cm breedte en 1 cm boogte te nemen, daar men bij de groote aantal fiet- sers, dat zich in Nederland op straat pleegt te bevinden, anders nog een te sterke uitstraling van licht zou kunnen krijgen. Aangeraden wordt, geen andere verduiste- ringsmiddelen voor fietslantaams te bezigen dan die, welke vanwege den officieelen lucht- beschermingsdienst uitdrukkelijk zijn goedge- keurd. Zonder twijfel zal men hiervoor de medewerking van den tusschenhandel, van rijwielhandelaars en reparateurs kunnen ver- krijgen. Op de richtige naleving van de verduiste- ringsvoorschriften zal met gestrengheid wor den gelet. Men mag verwachten, dat het pu- bliek zich zal beijveren, deze voorschriften zoo nauwgezet mogelijk na te komen, ten einde moeilijkheden te vermijden. (N. R. Crt.) MERRIE-STAMBOEK- EN PREMIE- KEURIN1GEN. Het bestuur van de Afdeeling Zeeland van het Ned. Trekpaardenstamboek heeft beslo ten de op 10 Mei afgebroken keuringen voor opname in het keurstamboek, alsmede de premiekeuringen van merries, welke de afdee ling in samenwerking met de Zeeuwsche Bandbouw Maatschappij houdt, in verband met de huidige omstandigheden voorloopig niet te houden, doch tot nadere aankondiging uit te stellen. VERVOER VAN FERSONEN EN GOEDEREN. Verordeningenblad no. 9, dat Zaterdag is verschenen, betvat het vierde uitvoeringsbe- sluit van den secretaris-generaal van het de- partement van waterstaat, betreffende het vervoer van personen en goederen. Dit besluit bevat o.m. de volgende bepalin- gen: De (vergunningen voor autobusdiensten en groepsvervoer zoowel binnen een gemeente als in meer dan een gemeente, verleend krach- tens de Wet Autovervoer Personen, worden met ingang van een nader door den secreta ris-generaal van het departement van water staat vast te stellen tijdstip tijdelijk inge- trokken. Van deze intrekking zijn uitgezonderd de vergunningen ten aanzien van welke de com- missie vergunningen personenvervoer beslist dat hun gebeele of gedeeltelijke instandhou- ding is geboden tot het behoud van noodzake- lijke vervoergelegenheid voor personen. Ter voorziening in de noodzakelijke vervoer gelegenheid kan de commissie tijdelijke ver gunningen Verleenen. Toestemming als bedoeld in artikel 43 van de Wet Autovervoer Personen, voor toerwa- genritten en ongeregeld venvoer, kan slechts 'worden verleend door den rijksinspecteur van bet verkeer ook in geval van vervoer binnen een gemeente, indien niet op andere wijze of- wel slechts op onevenredig bezwarende wijze in bet vervoer kan worden voorzien. Van de beslissingen, ingevolge een der voor- gaande bepalingen genomen, staat binnen 14 dagen na de beslissing schriftelijk beroep open bij den secretaris-generaal -van het departe ment van waterstaat. Ten bewijze, dat aan den houder van een autobus een toestemming is verleend, dient op de voorruit van de autobus een door of varfwege den rijksinspecteur van het verkeer gewaarmerkt herkenningsteeken te worden gevoerd. Gedurende het tijdvak liggende tusschen de inwerkingtreding van dit besluit en het hier- boven genoemde tijdstip zal vervoer met auto- bussen slechts zijn toegestaan, indien de voer- tuigen door of vanwege den inspecteur-gene- raal van het verkeer tot dat doel zijn toege- laten en zij voorzien zijn van een herkennings teeken. 1»E VERGOEDING VAN OORLOGSSCHADE. Een tegemoetkoming voor eigenaren van panden van een bepaalde ver- koopw-aarde. De wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van bet departement van Financien heeft, meldt de N. R. Crt., ten einde in die plaatsen, waar zulks mogelijk is, ten spoedigste wederopbouw te bevorderen van dteor oorlogsgeweld bescha- digde panden, dienende tot woonbuis, winikel of werkplaats met inbegrip van daarbij be- hoorende bedrijven, onmisbare loodsen en bij- gebouwen, besloten, in afwachting van de nader te treffen regeling inzake de verleening van een tegiemoetkoming van overheidswege in schadte door oorlogsmolest geleden bekend te maken, dat het in het voomemen ligt te bevorderen, dat een tegemoetkoming wordt verleend in schade aan zoodanige panden ge leden, voor zoover deze schade voor een en denzelfden eigenaar 10.000 niet te boven gaat en wel ten beloopei van de verkoop- waardte, welke op 9 Mei j.l. aan de beschadig- de panden was toe te kemnen, onder aftrek van de waarde van den ondergrond en van die eiventueele restantwaarde van de zich daarop bevindtende opstallen. Hot ligt niet in dte bedoeling tegemoet koming te verleenen voor schade aan glas- ruiten, tenzij in bijzondtere gevallen; evenmin is bet de bedoeling schade benedten f 100 voor een geldelijke tegemoetkoming in aanmerking te brengen. Op grond van deze mededeeling kan worden aangenomen, dat in bovenbedoelde gevallen een tegemoetkoming in de schade zal worden verlteend tot bet bedrag van de verkoopwaarde op 9 Mei 1940, indien dit bedrag per geval en per eigenaar 10.000 niet te boven gaat. Een uitzondering moet voorloopig worden gemaakt voor die plaatsemi, waar herbouw nog niet mo-. gelijk is omdlat daarvoor eerst een algemeen plan voor dten opbouw van bet verwoeste gebied' moet zijn opgemaakt. Voor schade aan onroerende goederen, die bet bedrag van 10.000 overtireft, is een regeling in voorbe- reiding. De regeeringscommissaris zal aan de uitkeering de verplichting tot wederopbouw en andere voorwaarden kuimen verbimden. REGISTRATIE VAN VRAOHTAUTO'S ENZ. Het Zaterdag uitgegeven Verordeningen blad (no. 9) bevat de verordtening van den secretaris-generaal van het departement van waterstaat, betreffende dte registratie van vrachtauto's, tractoren, opleggers, aanhang- wagens en landbouwtractoren. Houders van genoemde vervoermiddelen zijn verplicht van dat houderschap voor Dins- dag 9 Juli- aangifte te doen ongeacht of de vervoermiddelen al dan niet voor onmiddel'lijk gebruiik gereed zijn. Het doen insohrijven gescbiedt door invul- ling en onderteekenlng van een in'scbrijvings- formulier (dat kosteloos verkrijgbaar is bij de distributiediensten) en door oipzending van dat formuiier aan het Centraal Bureau voor de Stati'stiek, bureel verkeer Oostduinlaani 2, te 's-Gravenbage. Met betrekking tot overtrading van de voor schriften van dit besluit is van toepassing het bepaalde in de artdkelen 3, 4, 5 en 6 van de wet gebruik vervoermiddelen 1939. VERPLIOHTE ARBITRAGE IN DEN LANDBOUW OP WABCIHEREN. Voor een 12tal dorpen op bet eiland Walcbe- ren is vanwege het Departement van Band bouw en Visscherg aan alle of een aantal werkgevers in land- en tuinbouwbedrijf in het arbeidsgeschil met de landarbeidersbonden verplicbte arbitrage opgelegd. Als arbiter Is benoemd de heer J. Schouten te Rotterdam. (De Z.) BER1GINGSWERKZAAMHEDEN IN DE OUDE HAVEN VAN BRESKENS TEN EINDE. Donderdagmiddag ,was het laatste der tot zinken gebrachte schepen in de oude haven te Breskens boven water. Hiermede zijn de ber- gingswerkzaamheden in dit gedeelte van de haven afgeloopen. De haven heeft nu weer het vroolijke bedrijvige aanzien van weleer. De bokken zijn naar de nieuwe haven ge- biracbt, waar Vrijdag een begin is gemaakt met het lichten der gezonken schepen, liggen de aan bet visscherssteiger. (Pr. Z. Crt.) WAT IS WIJSHEID? Donderdag maakten we, schrijft de Prov. Z. Crt., op het politieburaau te Middelburg een aardig tafraeltje mede. Een leurder, zekere E., die nog zeventien gulden boete moest betalen, was hier in de fuik terechtge- komen. Maar de man bad slechts tien gulden, die hij gaarne wilde geven. „Neen, dat gaat niet", zei de agent, „zeventien gulden betalen of zitten!" Maar E. bezwoer, dat die andere zeven gulden er den volgenden dag zouden zijn. De politieman stond hiermede voor een moeilijk vraagstuk, maar overwoog blijkbaar, dat de gemeenschap meer gebaat is met zeven tien gulden dan met het geven van een paar weken gratis logies. En dus besliste onze za- kelijke agent: ,,goed, ik vertrouw je, maar ben je er morgen niet, denk er om, dan Veet ik je wel te vinden!" Maar E. behoefde niet ,,gevonden te wor den, want de zeven gulden waren er den vol genden dag! DE STRANDEN VAN WALCHEREN ZIJN VRIJ. De Duitscbe autoriteiten hebben den Com- missaris der Koningin medegedeeld, dat de stranden van Walcheren, zooals voorbeen, voor het publiek vrij zijn, behalve waar kust- batterijen en dergelijke zijn opgesteld. EEN KARELBALEON. Donderdagmorgen dreef, volgens De Z. eerst boven Walcheren, daarna boven Noord- en Zuid-Beveland een kabelballon, komende uit Noord-Westelijke richting. Te Kortgene zijn door -den vanuit den bal lon omlaag hangenden kabel telefoondraden vemield. Ook te Wilhelminadorp werd een telefoonlijn langs den weg naar het Goesche Sas afgerukt. AANPASSEN OOK BIJ TROUWEN. Donderdagmiddag werd te Kruiningen een paartje in den ecbt verbonden. De eenige auto die beschikbaar was, bood plaats aan het bruidspaar en de ouders, terwijl alle gasten per fiets volgden. Na de voltrakking van bet buwelijk reed de auto met een kalm gangetje naar de kerk, zoodat de verdera familie en gasten twee aan twee per fiets konden vol- gen. lets ongewoons. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 23 tot en met 29 Juni kwa- men in onze provincie 5 gevallen van besmet- telijke ziekten voor, n.l. 1 geval van roodvonk te Vlissingen. Oostkapelle en Rilland-Bath, 1 geval van diphtherie te Philippine en 1 geval van poliomyelitis anterior acuta te Tholen. SCHELDETUNNEL BIJ ANTWERPEN WEER OPEN. De groote Scheldetunnel voor auto's en voertuigen, die door de Engelschen voor hun vlucbt bescbadigd en onbruikbaar gemaakt was, is thans weer voor het verkeer open ge steld. Het herstelwerk is door het gemeente- bestuur van Anfwerpen, met krachtdadigen steun van de Duitsche militaire autoriteiten, ten uitvoer gelegd. (D.N.B.) AFLEVERING VAN AARDAPPELEN. Telers, die nog niet in, dte gelegenbeid wer den gesteld hun aan de Regeering verkochte aardiappelen te levenen en dteze inmiddels niet hebben gediematureerd, zullen goed doen de V.B.N.A. ervan ini kennis te stellen, dat bun partijen nog voor levering disponibel zijn. Dit zal een vlotte afwikkeling van de afname ten zeerste bevordteren. Beiders in Zeeland van dte V.B.N.A. zijn: a. voor Zeeland met uitzondtering van tZ.- Vlaanderan: C. Meijer te Kruiningen; b. voor Z.-Vlaanderen: C. D. van Wijck, Ban>ge Kerkstraat 18, Terneuzen. Door de Gereformeerde Gemeente alhier is beroepen de Eerw. beer P. Dorrestein, candi- daat te Rotterdam. Volledig herstel der schade een eerezaak voor het Nederlandsche volk." Snelle hulp is dubbele hulp. De Stichting „G-etroffenen Oorlogsgeweld Zeeland" heeft aan het Departement van Financien te 's-Gravenhage bet volgende schrijven gezondten: „W(ij hebben de eer U hierbij de Stichtings- brief met aanvullend reglement van de Stichting „Getroffenen Oorlogsgeweld Zee- land" te doen toekomen. Hieraan voegen we nog toe een toelichting betreffende de be- weegredenen, die tot bet in bet leven roepen dezer Stichting hebben geleiid en de doelein- den die ze nastreeft. Deze Stichting streeft er naar alle getrof fenen door oorlogsgeweld in Zeeland te orga- niseeren en bet ziet er naar uit, dat zulks weldra bet geval zal zijn. Een der eerste vraagstukken door onze Stichting bestudeerd betreft de behoefte aan credleten en gereed geld onder de getroffenen, zoo lang het vraagstuk van het financleele herstel niet principled opgelost is. Onder de getroffenen zoowel als onder de niet gedupeerden, die van nabij dte ramp mee- maakten, leeft de overtuiging, dat even vanzelfsprekend als men het vond,. dat bet Nederlandsche volk gemeenschappelijk dte mobilisatie-uitgaven, de vergoedingen voor innundatie en militaire vorderingen droeg - evenzeer een vlot en volledig herstel der schade door oorlogsgeweld veroorzaakt ©en eerezaak moet worden geacht voor het geheele Nederlandsche volk. Een spoedig prlneipieel besluit hieromtrent achten wij van primaire beteekenis. De eer en saamhoorigheid van ons volk naar buiten en naar binnien gebieden zulks. Alleen in een dergelijik besluit kunnen de getroffenen die noodzakelijke basis vinden voor bun toe- komstig materieel herstel. Niets kan beter bun moedteloosbeid wegnemen, hun overtui ging, dat ze kinderen van onze volksgemeen- scbap 'zijn sterk en en hun persoonlijke in- spanning voor het herstel aanzetten. Intusscben is bet ook aan de getroffenen wel duidtelijk, dat het aanboren van en be schikbaar stellen van de hiervoor noodige middelen, evenals bet juiste vaststellen der schadebedragen, gediegen studie en tijd vor- deren. Ter overbrugging van de financieele moei lijkheden, waarin veel getroffenen tot dat tijdstip verkeeiran, is een voor breed© kringsn bereikbare en niet drukkende ©redletverlee- ning, aangevuld met verstrekking van rente- looze voorschotten tot beperkte bedragen naar onze overtuiging noodzakelijk. Dat reeds zeer korten tijd na de ramp door bet Departement van Financien, met inscba- keling van dte z.g.n. Provinciale Stichtingen en Borgstellingsfondsen dter Middenstands- banken, credietverstrekking mogelijk werd, waardeeren de getroffenen ten zeerste. Ook dte over het gebeel vlugge wijze van behandte- liiing van de credieten tot kleine bedragen, heeft bun vollte instemming. Groote behoefte aan credieten en gereed geld bestaat bij zeer veel getroffenen, snelle hulp is hier dubbele hulp. De voorwaarden voor grootere credie ten echter wonden herhaaldelijk aangevuld en gewijzigd. Steeds opnieuw worden gegevens gevraagd1 en verstrekt, waardoor deze crediet- verleening helaas ten zeerste wordt opge- houdten. De gedupeerden zijn verdter in hooge mate verontrust over de beginselen waarvan deze credietverstrekking uitgaat en door de voorwaarden, die gesteld zrjni. Ook de basis wordt door ben nog onvoldoemde ruim geacht. Onder de getroffenen1 leeft de overtuiging, dat elke hulp aan hen dient te worden gedra- gen door bet beginsel, dat de getroffenen als leden von onze volksgemeenschap recbt hebben op daadwerkelijke bulp bij hun moei lijkheden. De thans geldtende voorwaarden: 5 rente met mogelijkbeid tot verhooging, en aflossing in 5 jaren voor credieten ten behoeve van bedirijfsmiddelen, zijn met dit beginsel abso- luut in strijd. Personen en bedrijven toch, die deze cre dieten behoeven, hebben allten meer of minder groote geldelijke verliezen geleden, zood'at ze ook bij credietverstrekking onder zeer billijke voorwaarden zitten met: a. oude lasten plus lasten voor bet nieuwe bedirijf; b. extra lasten voor bet crediet; c. een onvolledig bedrijf met als regel sterk verminderdle inkomsten. Van bijzondere concurrentiemogelijkbeden als gevolg van gunstige cradietvoorwaarden kan bij iemand1 van ben sprake zijn, en de mogelijkbeid tot credietopneming onder dte geldendte voorwaarden dler geldmarkt biji dte oude bankrelaties bestaat slechts in uitzonde- rinigsgevallen. Dat de primaire gedachte van deze crediet verstrekking was: hooge rente en korte af- lossingstermijn, terwijl daarop secundair volg- de de mogelijikheid van verzachtingen in spe- ciale gevallen, heeft de gedupeerden ongemeen verontrust. Op den voorgrond komt daardoor de financieel zoo veilig mogelijk gestelde transatie, in plaats van wezenlijke hulp, ter wijl daarop volgt de mogelijkbeid tot verzach- ting, die vooral zal wordien uitgebuit door ben, die bet gemakkelijkst op de gemeenschap steunien. Moreel is het niet te verdedigen, dat men dte enikelen, die in dte groote Nederlandsche samenleveing getroffen zijn, gelden van die samenleving leent op voorwaarden, die vdor allies blijk geven van een voorzichtige finan cieele politiek, met bet risico, dat diezelfde vaderlandters door de later te blijken onmo- gebjkbeid aan die voorwaarden te voldoen, geplaatst zullen worden in een positie, welke hun groote moeilijkheden, mogelijk de schande van een faillissement, niet zal besparen. Men moet niet uit het oog verliezen, dat in een drang om weer te beginnen, menig crediet- nemer zich de zwaarte van die verplichtingen niet voldoende zal realiseeren of wel den sitel- regel huldigt: ,,Als bet zoover is kunnen we weer zien". Beide factoren zullen er niet toe bijdragen bet peil van den middenstand, dat eenmaal hoog was, te bandhaven. Het is onjuist de spaarzaamsten' en de zuinigsten zware lasten te laten dragen en, ben, die minder persoonlijke verantwoondtelijk- beid zouden hebben, later ontheffingen te geven. Dringend1 verzoeken wij daarom: de crediet- verleening met terugwerkende kraeht spoedig op veel redelijker voorwaarden te organisee- ren. Wij achten als regel een renteloos crediet voor het eerste jaar, daarna hoogstens 3 rente en een aflossingstermijn die veel langer is, bijv. tot 25 jaar, noodzakelijk. In geen geval mag bet rentepercentage achteraf kunnen worden verhoogd. Ten opzichte van de credieten voor herstel en opbouw koesteren wij ten opzichte van den rentevoet dezelfde wenschen. Ten opzichte van de aflossingen achten wij gewenscht te bepaien dat ter keuze van den credietnemer, de verplichte aflossing de eerste 5 jaren kan achterwege blijven. Vervolgens zou dte af lossing 2 per jaar moeten bedragen, met de mogelijkbeid voor den credietnemer om dit aflossingsperoentage te verhoogtem. Een zakenman, die een crediet opneemt van f 20.050 op deze voorwaarden, plaatst zichzelf voor moeilijkheden (bet eerste jaar f 1000, rente, ongerekend de flossing) vooral in plaat sen met neergaande koopkracht door vertrek van vele inwoners en verminderde inkomsten van anderen, waaraan onmogelijik het hoofd te bieden zal1 zijn. Nu kan men aanvoeren, dat het verleende crediet verrekend wordt met een eventueele schadeloosstelling, maar de onzekerbeid van de grootte dier schadeloos stelling doet de positie der credietnemers geen goed. De middlenstander zal ziob door een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3