Buitenland duisterd wordten, diat er geen IdcM naar buiten dringt. A lie lichtbronnen, welke gemist kunnen warden, moeten buiten werking gesteld wor- dien. Elke lichtrecliame en verlichting van uit- stalkasten maet uitgeschakeld wordten. Voor zoover uitwemdige verlichting dringend ver- eischt is, moet dteze zoo ver duisterd wordiein, dlat van 500 meter hoogte in loodrechte en schuine richting geen lichtschijnsel meer waargenomen kan warden. Par. 9.' Bij alle verkeersmiddelen (motor- rijtiui gen, spoortreinen, trams, schepen, enz.) moet die inwendige verlichting volkomen wor den afgeschermd, opdiat geen lichtschijnsel naar buiten valt. Par. 10. Alle verkeersmiddelen (met in- begrip van fietsen) moet van afgescheirmde verlichting worden voorzilen, en wel1: 1. De voorlampen der voertuigen moeten zoo worden afgeschermd1, dat slechts een horizontal® opening van 5—8 cm lengite en 1 cm hoo,gte in hiet midden het licht naar buiten laat schijnen. 2. De voorlampen van fietsen moeten zoo wordten afgeschermd, dat slechts een horizon- tale opening van 3(5 cni lengte en 1 cm (hoogte in de ondierste helft het licht naar buiten laat schijnen. 3. De achter- en stoiplichten moeten bij alle voertuigen, met inbegrip van fietsen, naar boven afgeschermd blijven branden. 4. Riehtingaanwijzers mogdn worden ge- bruikt. 5. Motorrijtuigen rijden op open straat- wegen met afgedekte voorlampen en zoek- licht. Bij verkeer van teglemgesteldte richting en in bebouwde kommen moeten de stadslich- ten aangestoken worden. iHet rijden met par- keerlichten is verboden. 6. Parkeerendie voertuigen moeten naar voren en naar achteren door afgeschermdte lichten zichtbaar zijn. 7. Voor de voorverlichting van voertuigen met inbegrip van fietsen, mag alleen wit of geel licht gebruikt worden; licht van andere kleur (blauw, rood, groen, eniz.) is verboden. Als achterlicht mag rood- licht gehruikt blij ven wordten. Het dOen ophoudien van dte openbare electri- citeits- en gasvoorziening ten behoeve dter verduistering is verboden. Controle en straffen. De controle op het verduisteren geschitedt door de bevoegdle Nederlandsche politie- organen. Aan mogelijke directe inistructles van Duitsche politie-organen moet ook dian gevolg giegeven worden, wanneer deze in strijd1 zijn met instructies van de op zichzelf bevoegde Nederlandsche politie-organen. Hij, die in strijd handelt met bepalingen van deze verordening, wordlt gestraft met een geldboete van ten hoogste 150 guldten of met hechtenis van ten hoogste 4 weken. Het in strijd handtelen als badOeld in de vorige1 alinea moet als een overtrieding wor den beschouwd. Alle in Nederland uitgevaarddigde voor- schriften en regelingen betreffende het ver duisteren treden buiten werking, voorzoover zij in strijd zijn met dte bepalingen van deze verordtening; hiervan zijn uitgezonderd' de bijizondere bepalingen voor de Duitscbe weer- macht. Deze verordtening treedt in werking op den dag van haar afkonidiging (dat was 6 Juli 1.1.) CONSUMPTIE VA RKENSVLEESCH MOET TOT DE HELFT WORDEN TERUG- GEBRACHT. Veevoederpositie maakt dit noodzakelijk. In verband met het feit dat voor een d'eel der provincies Noord- en Zuid'-Holl'and, Utrecht en Geldlerland, een slachtverbod is uit- gevaardigd voor varkens, vond het A.N.P. den diercteur van de Nederl. Veehouderijcentrale bereid een toelichting te geven over dte oor- zaken daarvan en de gevolgen voor de con- sumptie van varkensvleesch. Als resultant daarvan kan in de eerste plaats gesteld wordten, idat voorloopig geen drastische verlaging van de binnenlandlsche consumptie van varkensvleesch noodig is en ook niet behoeft tie worden verwacht -.en dat voorloopig in dit opzicht geen reden tot onge- rustheid behoeft te bestaan. Wlaarom dan dit slachtverbod is uitgevaar- digd, zal men vragen. De beantwoording hier van is niet zoo eenvoudig, omdat dit samen- hangt met verschillende oorzaken. Op den voorgrond staat daarbij de veevoe derpositie, zulks in verband met dten import van veevoeder van elders. Het stopzetten hiervan zal onvermijdelijk moeten lei den tot een sterke inkrimping van den varkensstapel, tot ongeveer de helft van het normalie. Boven- dien zal dit ook moeten leidSen tot een vermin- derd slachtgewicht van de varkens. Vroeger en nu. Ter illustratie diene het volgendte: de nor- male jaaxlijksche varkensproductie van Neder land bedraagt ongeveer 2 millioen stuks, vaarvan 1% millioen voor binnenlandsch ge- bruik en circa 500.000 stuks voor export (d.w.z. bacon, geheel bestemdvoor Engeland). Een vljfde deel van dte voor binnenlandsche consumptie bestemde varkens, dus circa 300.000 stuks, is normaal bestemd voor de huisslachtingen. Door de gewijzigidte veevoe derpositie zal de varkensstapel nu moeten wordten teruggebracht tot ongeveer een mil lioen stuks. Deze zullen echter gebeel ter beschikking komen van de binnenlandsche consumptie, daar de baconexport geheel is vervallen. Er zou dus gezegd kunnen worden, dlat de productie voor binnenlandsche con sumptie tot 2/3 zou worden teruggebracht, maar dit betreft slechts het aantal dieren en, zooals boven reeds gezegd, moet ook reke- ning worden gehouden met een verminderd slachtgewicht. In feite, zal het dus daarop neerkomen, dlat de binnenlandsche consumptie van varkens vleesch terug zal moeten wordten gebracht tot ongeveer de helft van het normale verbruik. Ook dit laatste behoeft echter, wederom voorloopig geen ongerustheid te wekken, daar dieze vermindering slechts zeer langzaam in werking zal komen en het nog geruimen tijd zal duren voordat dteze geheel is doorgevoerd, vermoedelijk pas in het begin van het volgend jaar. Dit word't veroorzaakt door het feit, dat dloor de vermindering van den import van vee voeder een deel van den varkensstapel snel zal moeten wordten afgeslacht. Terwijl het nor male aantal slachtingen momenteel op onge veer 100.000 per maand kan worden gesteld, zal het noodzakelijk zijn om van nu af tot 1 October a.s. nog 250.000 varkens extra uit de markt te nemen voor de slacht. Deze extra hoeveelhedld word't echter niet direct voor dte consumptie beschikbaar gesteld, doch opge- slagen in koelhuizen enz., en vormt aldus een waardevolle reserve voor den komendten tijd, waarin het aantal slachtingen zal verminderen door de inkrimping van den varkensstapel. Met de uitvaardiging van het slachtverbod wordt dus beoogd, dat de prijzem van het var kensvleesch in de komende maanden niet al te veel zullen dlalen, terwijl daandoor ook wordt voorkomen, dat deze prijzen daama, duis in de period® dat minder slachtvarkens ter beschik king komen, al te veel zullen stijgen. Een andier doel van dit verbod is te komen tot ratiOneele verdieeling van de voor slacht bestemde varkens over de verschillende ge- bieden in Ned'erland. Daartoe zal slechts ont- heffing van het slachtverbod dloor dte Neder landsche Veehouderijcentrale worden gegeven voor slachting in centrale slachtplaatsen. De particuliere slachtingen door slagers tbuis zijn dus practisoh hiermede vervallen. Iedere cen trale slachtplaats krijgt een bepaald gebied toegewezen, zoodat dlaar de cijfers van dieze slachtplaatsen door de ikeuring bekend zijn, de toewijizing kan geschiedlen naar de bestaande behoefte. Uitdrukkelijk zij hierbij nog geconstateerd, dat het dus niet is een vorm van distributie, doch uitsluitend een rationeele verdeeiing van het aantal beschikbare slachtdieren, waartoe de Nederlandsche Veehouderij Centrale alle slachtvarkens opkoopt en deze verdeelt over die slachtplaatsen. Deze centrale is dus het kempunt waar alle aanbledingen en aanvragen samen'komen. Het aantal van dteze centrale slachtplaatsen zal ongeveer 200 bedragen. Hiertoe zullen worden gerekend: gemeentelijke abattoirs, ge- meentelijke noodslachtplaatsen, en, waar dteze niet aanwezig zijn, particuliere bedrijven. Men zal dus ten hoogste afstand van 10 tot 15 km behoeven af te leggen, zoodat op het gebied van het vervoer der varkens geen moeilijk- hedten zijn te verwachten. Ten sltotte nog dte levering van dte slachtvar kens aan de Nederlandsche Veehoudterij Cen trale. Hierbij is de bandel ingeschakeld. Zoo zullen b.v. in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Zee land, waar de varkens tot heden bijna uitsluitend dteor be- middeling van varkenshandelaren warden ver- kocht, alleen ingeschreven varkenshandelaren aan de centrale leveren. In de andere provin cies kunnen ook de bij een dter landbouwcrisds- organisaties georganiseerde boeren bun var kens ter levering opgeven. Voor de leveringen van den handle! is een vaste coramissie-vergoe- d'ing ingesteld, terwijl voor de verschillende groepen handtelaren per week een maximum- aantal word't gesteld vopr te leveren varkens. De prijzen. van dte geslachte dieren worden voor het geheel© land uniform vastgesteld, terwijl de distributie van het voor consump tie bestemde varkensvleesch zal geschieden op de normale wijize via de grossiers en de sla gers. Uit deze uiteenzetting von den directeur van de Nederlandsche Veehouderij Centrale, kian dus dte in den aanvang gesteldte comclusde worden getrokken, dat een drastische ver laging van de consumptie van varkensvleesch voorloopig niet noodig is. GEBAKKEN VISOH IN BLIK. De heer E. den Herder te Harderwijk heeft een manier gevonden om gebakken visch in blik te conserveeren. In Nederland en in Duitschland heeft hij octrooi op deze uitvin- ding aangevraagd. Voor deze wijze van conserveeren leent zich gebaltken Noordzee-haring het beste. Op het oogenblik wordt deze visch echter niet aan- gevoerd. Voorloopig zal, in verband hiermee, worden volstaan met het in den handel bren- gen van pastei van gebakken IJsselmeervisch. (N. R. Crt.) VERBEURDVERiKLARING VAN VERMOGENS. De Zaterdiag afgekondigde verordening van den Rijikscommissaris betreffende het ver- beurd verklaren van vermogens luidt: Par. 1. (1) Het vermogen van personen of vereenigingen, die een streven, dat gericht is tegen het Duitsche volk of het rijk bevorderd hebben, bevorderen of van wie mag worden aangenomen, dlat zij zulk een streven in de toekomst zullen bevorderen, kan geheel of ten 'deele verbeurd verklaard worden. (2) Hetzelfdte geldt voor goedteren en rech- ten, die ter bevordering van bet in alinea 1 genotemde streven gediend hebben, dienen of geschikt zijn om te dienen. Par. 2. (1). De organen der Duitsche vei- ligheidspolitie kunnen, ter voorbereiding van de verbeurdverklaring een vermogen, een goed of een recht voorloopig inbeslagnemen. De in- beslagneming gescbiedt door openbare bekend- making of door schriftelijke mededeeling aan den eigenaar van het vermogen, den directen bezitter van het goed of dten eigenaar van bet recht. 2). De organen dter Duitsche veiligheids- politie kunnen tegelijk met of na de inbeslag- neming een voorloopigen beheerder voor bet inbeslaggenomen vermogen, het inbeslagge- nomen goed of het inbeslaggenomen recht, aanstellen. De voorloopige beheerder kan de gewone, in het kadier van een behoorlijk be- heer passende maatregelen nemen. (3). Door de inbesiagneming verliezen de in alinea 1, tweeden zin, genoemde personen de bevoegidheid1 om over het inbeslaggenomene zondter gped'keuring van het orgaan, dat de inbesiagneming heeft bepaald, of in het geval, dat een voorlOopige beheerdter aangesteld is, van den voorloopigen beheerder, te beschikken. (4). Wanneer van een inbeslaggenomen goed of van een inbeslaggenomen recbt in een openbaar register ten behoeve van het rechts- verkeer aanteekeniing wordt gehouden, moet de inbesiagneming op eisch van het orgaan, dat de inbesiagneming heeft bepaald, of in het geval dat een voorloopige beheerder is aangesteld, van den voorloopigen beheerder, terstond kosteloos in het register worden aan- geteekend. (5). Een inbeslaggenomen goed of een in beslaggenomen recht kan niet te goeder trouw verkregen worden, wanneer ten aanzien daar van een aanteekening, als in alinea 4 vermeld, bestaat of de inbesiagneming openbaar be kend is gemaakt. (6). De inbesiagneming moet warden op- geheven, wannear zij naar het oordteel van het orgaian, dat dte inbesiagneming bepaald1 heeft, met het oog op de omstandigheden van het geval, moodeloos of onmogelijk is geworden. De opheffing van de inbesiagneming geschiedt op dezelfdte wijze, als waarop de inbesiag neming is geschied (alinea T, tweedte zin). Is een aanteekening, aangedluid' in alinea 4, ge- schied, dan moet deze terstond1 kosteloos wordten doorgehaald. Bevind't zich een goed op het tijdstip van de inbesiagneming daarvan niet in het daadwerkel'ijk bezit van den eige naar, dten kan het niet verbeurd1 verklaard worden, wanneer de eigenaar binnen een maand aan den hoogeren S.S.- en politieleider, of in het geval, dat een voorloopige beheerdter is aangesteld, aan dezen, van zijn recht ken- nis geeft, tenzij dte eigenaar de bedoeling heeft gehad' om door de overgave van het goed het in par. 1 genoemde streven te bevorderen. Par. 4. (1.). De verbeurdverklaring ge schiedt bij beschikking van den rijkscommis- saris of van dte door hem aangewezen instan ces, de verbeurdverklaring wordt van kracht door dte openbare bekendmaking of door dte mededeeling daarvan aan dten betrokkene. Par. 2, alinea 4, vind't overeenkomstige toepassing. (2). Het verbeurdverklaard'e wordt aange- wend voor doeleinden van algemeen belang in het bezette Nederlandsche gebied. De Rijks commissaris vaardigt ten aanzien hiervan bij- zondere voorschriften uit. Par. 5. Vereenigingen van personen, van welke vereenigingen het vermogen wordt ver- beurdverklaard, zijn ontbonden. Liquidatie vindt niet plaats. Part. 6. (1). De aansprakelijkheid voor de schuiden van den eigenaar van een verbeurd- verklaard vermogen en voor de verplichtingen, die aan verbeurdverklaarde goederen en rech- ten verbonden zijn, biijft bestaan, voor zoover deze aoor dte hoegrootheid van het vermogen of door de verkoopwaarde der goederen en rechtcn gedekt zijn. Rechtem op verbeurdver klaarde zaken blijven bestaan. (2,1. In het gevail dat de schuiden de baten overtreffen, moet het verbeurdverklaarde overeenkomstig het geldende Nederlandsche faillissementsrecht onder de, ingevolge alinea 1 rechthebbendle schuldelischers worden ver- deeld. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkonidiging (6 Juli). DE NATIONALS INZAMELING. Ofschoon de Nationale Inzameling Zaterdag reeds heeft plaats gehad, en de rede die de heer Mr. Dr. K. J. Frederiks, secretaris-gene- raal, waarn. hoofd van het Departement van Binnenlandsche Zaken Vrijdagavond voor de radio heeft gehouden voor het eigenlijke doel aan actualiteit heeft ingeboet, laten wij deze, in verband mot de daarin vervatte algemeene strekking voor den opbouw van land en volk, alsnog volgen: Mr. Frederiks sprak als volgt: Landgenooten, Nederlanders. Wanneer ik tot u als Nederlanders spreek, dan geef ik u den schoonsten eeretitel, die er voor ons, landgenooten, op aarde bestaat. De titel geeft voor ons uitdrukking aan de idee van het vaderland, het vaderland, dat wij alien dragen onder het hart. IMeegesleurd in den maalstroom van het ontzaglijke wereldgebeuren, beleeft dat vader land een duisteren tijd; een groot leed is over ons gekomen en nog dageiijks groeit dat leed in breedte en in diepte. Maar leed, dat alien treft, bindt nog cneindig meer dan gemeen- schappelijk gedeelde triomf; de saamhoorig- heid in de volksgemeenschap wordt er door gestaald. 'Laten wij den dag plukken. Het is nu het oogenblik, dat alle Nederlanders, onverschil- lig wat hun verleden was, de handen moeten ineenslaan. Hoog boven alle partijgekrakeel rijst het beeld van het vaderland; het Is als een moeder, die haar armen wijd uitspreidt om al haar kinderen te drukken aan het hart. Zij maakt geen onderscheid. De moeder vraagt niet, doch geeft slechts. Laten wij dan in dien geest elkaar slechts als Nederlanders zien. Wij moeten den blik vooruit richten. Toen ik enkele weken terug de ruines ging bezoe- ken van mijn oude vaderstad Middelburg, ging er een huivering van verdriet door mij heen om het verlies van zooveel eertvaardig schoon. Maar ik heb door die puinhoopen heen kunnen zien in de toekomst en ik heb mij overtuigd, dat bij veel dat voor goed voor ons verloren is, veel ook kan worden gered en weer opgebouwd in oude glorie. Zoo moeten wij de toekomst zien van ons geheele land. Niet de blik terug geeft schep- pende kracht, maar wel het geloof in de levenskracht van ons volk. Door Karel den Vijfden bij Pavia geslagen, schreef zijn tegenstander, koning Frans I, dat alles verloren was behalve de eer. In de dagen, die achter ons liggen, heeft het Ne derlandsche volk zijn eer gered. Dat is heel veel. Maar ik zie een breeder perspectief. Onze vaderen hebben voor ons geleden en ge- streden. Zij bebben het groot gemaakt door de deugden die hen sierden. Deze deugden zijn door de geslachten der eeuwen op ons over- gegaan als een kostelijk erfdeel en wij heb ben ze niet verguisd. In dit opzicht verwacht ik niet, dat het vlijmende woord van Schiller op ons van toepassing zal zijn, dat de groote tijd een klein geslacht baarde. Laten wij die oud-vaderlandsche deugden hooghouden, laten wij ze hooger opstooten in den moeilijken tijd, waarin wij leven. Onder die deugden is een steeds grootere plaats gaan innemen de naastenliefde, de hulp aan den lijdenden nevenmensch. Cultiveert daarom deze deugd. Omhoog de harten! Sursum corda! En laat dan morgen, wanneer gij ulwe gave gegeven hebt, uw blijde, vrome gedachte mogen zijn: Ook ik behoor door mijn offer tot de gemeenschap van mijn volk. Ik heb ge- handeld als trouw kind van mijn vaderland, als een goed Nederlander. DE HEER KiiPPER BENOEMD TOT COMMANDANT DER GARDE VAN NATIONAAL FRONT. (Met ingang van 1 Juli is door Arnold Meijer, leidter van het Nationaal Front, benoemd tot landtelijik commandant van de garde van Na tionaal Front, ,de heer C. G. Kiipfer, gepen- sioneerd kapitein-vlieger K.N.I.L. Drs. O. C. Kiipfer is geboren in 1894. Hij bezocht de K.M.A. te Bredte. en werd in 1916 2e luitenant der infanterie bij het Neder- 1 and'sch-Indiische leger. In 1919 volgde zijn promotie tot le luitenant en in 1920 werd hij off icier-vlieger bij de luchtvaartafdteeling. In 19217 volgdte zijn bevordering tot kapitein. In dlat jaar verkende hij iSumatra op dten grond voor den aanleg van vliegveldan voor het burgerluchtvaartverkeer. Hij maakte tal van. verkenningsvluchten door den geheelen archipel en werd in 1932 commandant van den vliegdiienst. In 1938 nam hij ontslag uit den mil'itairen dienst en wel om twee redenen: le. wijl er toen geen uitzicht bestond op een behoorlijk© versterking van de Indische luichtvloot, men deed het met 18 vliegtuigen in eerste lijm (6 jagers en 12 verkennersbom- bardeurs!). 2e. wijl hij voor verdere promotie voor vier jaar naar de infanterie moest teruggaan, on- danks het feit, dlat men hij de luchtvaartaf dteeling op zijn blijven was gesteld. Gerepatrieerd zijtnde, volgdte de heer Kiipfer dte colleges in dte sociale geograf ie aan de Uni- versiteit van Amsterdam. In 1937 deed hij zijn doctoraal examen. In ditzelfde jaar ver- toefd'e hij geruimen 'tijd in Zuid-Afrika inge volge een bijzondere opdracht van de Fokker- fabrieken. Van 1938 tot midden 1939 was hij hoofdredacteur van ,,De Waag". Na de mobili- satie werd hij achtereenvolgens commandant van het vliegveld Vlissingen en d'aarna com mandant van de school voor reserve-officieren van de militaire luchtvaart te Rotterdam. In dte oorlogsdagen gaf hij zijn geheele per- soon in den strijd voor dte verdiediging van een van 's lands belangrijkste punten. DE SIGARENROOKERS KUNNEN NOG EEN JAAR VOORUIT. Een verslaggever van de Ned. heeft een bezoek gebracht aan een sigarenfabriek. In een onderhoud deeldte de d'irectie van dit be- drijf mede. dat de Nederlandsche sigaren- fabrieken nog wel ongeveer een jaar op voUe capaciteit aunnen doorwerken. Dit beteekent dat men dus nog een jaar sigaren kan krijgen Wordt de sigarettenvoorraad echter kleiner, hetgeen niet uitgesloten moet worden geacht, dan zal er een grootere vraag naar sigarei komen, zoodat op den voorraad ingeloopen zal worden. De aanvoer van ruwe tabak staat thans geheel stil. De kwaliteit van dte sigaren zal in de toeaomst ook wel iets verminderen wanneer men niet meer de beschikking over de eigen melange zal hebben. Bovend'ien moet ook een lichte prijsstijging verwacht worden. Volgens den zegsman is het niet waarschijn- lijk, dat de sigaren op de bon komen. Wel zullen de iabrieken hun grondstoffen gedistri- bueerd krijgen. Er moet ook gedacbt zijn aan z.g. rook- looze weken, in welken tijd de sigaremzaken dan gesloten moeten zijn, maar hierover kon nog niets definitiefs med'egedeeld1 wordten. De export was niet noemenswaard. Zeker 95 ivan de circa 40 millioen sigaren samen met dte senoritas) die per week geproduceerd worden, waren voor binnenlandsch gebrulk Irestemd. (Pr. Z. Crt.) 9 VOORSCHOTTEN IN REKENING- COURANT BIJ NEDERLANDSCHE BANK. De Nederlandsche Bank N.V. te Amster dam maakt bekend, dat zij de rente voor voorschotten in rekening-courant op onder- pand1 van effecteni, verstrekt aan barnken, ban- kiers of commissionnairs ingevolge de bijzon dere regeling van Mei 1940, met ingang van den datum van heropening van de beurs tot nader bericht heeft gesteld op zes procent per jaar; voor nieuwe voorschotten, ingevolge deze regeling te verstrekken, gaat de rente van 6 per jaar dadelijk bij afsluiting in. De rente voor gewone beleeningen en voor schotten in rekening-courant op onderpand van effecten en goederen biijft tot nader be richt op drie en half procent gehandhaafd. ENGELSGHE BOMMEN OP EEN ZIEKENHUIS. Nadat pas Woensdagmiddag in een woon- wijk van Hamburg een aantal vrouwen en kinderen door Britsche bommen gedood en gewond werd, wordt thans vemomen, dat Britsche vliegtuigen wederom een aanval op een ziekenhuis in Noord-West-Duitschland hebben ondernomen, hoewel het Roode Kruis op de daken van verre zichtbaar was. Bij dezen aanval werden drie verpleegden zwaar gewond. Bovendien werden bij een bomaan- val op een Oostzeebadplaats drie badgasten gedood en vijf gewond. BRITSCHE KINDEREN IN CANADA. Naar uit Quebec gemeld wordt, zijn daar 300 aristocratische Engelsche kinderen aan- gekomen, die voor den duur van den oorlog in Canada zullen blijven. (D.N.B.) HET BINNEN/HALEN VAN DEN OOGST IN HONGARIJE. Tengevolge van het door de mobilisatie ont- stane gebrek aan oogstarbeiders heeft de regeering instructie gegteven, dat om het bin- nenhalen van den oogst te verzekeren, alle daarvoor geschikte personen aan het (verk moeten worden gezet. Weigering om deel te nemen aan den oogstarbeid zal verklaard worden tot schending van den nationalen plicht en gestraft worden. AANKLACHT TEGEN MHJTAIREN RECHTER IN BELGIE. Volgens de Belgische bladen heeft de Bel- gische procureur-generaal een aanklacht in- gediend tegen den voormaligen hoogsten mili- tairen rechter Ganshof van der Meersch, die er van beschuldigd wordt een groote rol te hebben gcspeeld bij de uitlevering aan Frank- rijk van Belgische en Duitsche staatsonder- danen, alsmede van personen van andere nationaliteit. Van der Meersch wordt ook aangeklaagd wegens hoogverraderlijke uit- latingen tegen koning Leopold. De procureur- generaal heeft reeds den vroegeren senator van Dieren verhoord, die onlangs van der Meersch in het paleis van justitie een oorvijg heeft toe gediend. ONTRUIMING VAN ENGELSCHE KUSTGEBIEDEN. Reuter meldt uit Londen: Het Britsche ministerie van gezondheid deelt mede: Zondag j.l. zou begonnen worden met de wegvoering van 40.000 schoolkinderen uit de kustgebieden in het Oosten en Noord-Oosten des lands. Het plan is, de evacuatie in al deze gebieden uiterlijk hedenavond te beein- dlgen. FRANSCHEN MOGEN NIET TEGEN DUITSCHLAND OF ITALlE VECHTEN. Het D.N.B. meldt uit Bern: Uit Vichy wordt gemeld, dat het Fransche ministerie van landsverdediging heeft mede- gedeeld, dat de Fransche regeering op grond van het wapenstilstandsverdrag de verplich- ting heeft, Fransche onderdanen te verbieden, krijgsdiensten te verrichten in de legers van landen, die zich nog met Duitschland en Italie in oorlog bevinden. Overtreding van dit ver bod wordt met levenslangm dwangarbeid of met den dood gestraft. GENERAAL DE GAULLE VOOR DE KRIJGSRAAD GEDAAlGD. Uit Clermont-Ferrand wordt gemeld: Generaal De Gaulle, die wegens zijn hou- ding was afgezet, is er van in kennis gesteld, dat hij moet verschijnen voor den krijgsraad van het 17de district. VLIEGKAMPSCHEPEN ZIJN ZEER KWETSBAAR. In een Duitsch Itegerbericht wordt medege- deeld, dat het nieuwste Britsche vliegtuig- moederschip ,,Iltustrious" door een torpedo ge- troffen is. Wat zijn tot dusver de resultaten geweest met de drijvende vliegvelden met zestig of meer vliegtuigen aan boord? Men kan zeggen, aldus de Teiegr., dat met deze groote, hooggebouwde vliegkampschepen tot dusver geen gunstige ervaringen zijn op- gedaan, indien dit type modeme oorlogssche- pen ontmoet. De ..Courageous" werd getorpedeerd door een Duitschen onderzeeer en de .Glorious" ging onder in een gevecht met de ,,,Scharn- horst". De ..Glorious" trachtte tevergeefs door ge- bruik te maken van de grcote snelheid (31 mijl) te ontloopen maar de Duitsche salvo's leverden dadelijk treffers op. De begeleiden- de jagers poogden het vliegkampschip door nevelschermen aan het vuur te onttrekken en door tactische manoeuvres de .Glorious" te ontlasten. De vliegtuigen van de ..Glorious" konden niet opstijgen. Thans komt het hericht, dat de ..Illustrious" door een torpedo van een onderzeeboot is ge- troffen. Deze mededeeling onthult, dat dit spiksplinternieuwe vliegkampschip van Enge land, behoorende tot een klasse van zes sche- pen, reeds in dienst is. De .Illustrious" liep 5 April 1939 van stapel. DE NIEUWE TOESTAND IN LITAUEN. iDe Litausche regeering heeft naar het Litausche Telegraaf Agentschap meldt, met het doel de huidige abnormale toestanden in religieuze organisatie te regelen, besloten het in 1927 gesloten concordaat op te zeggen. IHet Vaticaan is hiervan reeds in kennis ge steld. De plaatsvervangende Sowjet-Russische commissaris voor buitenlandsche zaken, Deka- nessotw, die eenigen tijd geleden naar Moskou was teruggekeerd, is wederom te Kaunas aan- gekomen. Krachtens een bepaling van het ministerie van binnenlandsche zaken worden, behalve een nieuw aantal districtshoofden ook de meeste tegenwoordige Litausche politiechefs van hun functie ontheven. De uit Moskou te Kaunas teruggekeerd® minister van buitenlandsche zaken Kreve Mickevicius, heeft volgens het blad Tiesa ver klaard, dat zijn bezoek slechts een eenvoudig beleefdheidsbezoek was. Bij deze gelegenheid is ook het vraagstuk van een uitbreiding van de oeconomische betrekkingen tusschen Litauen en de Sowjet-Unie besproken. De Sdwjet-regeering heeft veel begrip getoond voor de belangen van Litauen. BRITSCHE TORPEDOJAGERS DOOR FRANSCHE KUSTBATTERIJEN BESOHOTEN. Uit Casablanca wordt door Stefani ver- nomen, dat de Fransche kustbatterijen het vuur hebben geopend op twee Engelsche tor- pedojagers, die zich achter een rookgordijn van de kust verwijderden, onmiddellijk nadat het bericht van den slag voor Oran bekend was geworden. Visschers uit Tanger, die van Kaap Spartel kwamen, bevestigden op grooten afstand kanongebulder te hebben gehoord. Men ver- onderstelt, dat zich een zeeslag tusschen Fransche en Engelsche schepen heeft afge- speeld. De misdaad van Oran heeft diepe ver- ontwaardiging onder de Europeesche en in- landsche bevolkmg van Marokko gewekt. TAOHTIG PROCENT VAN DEN GOUDiVOORRAAD IN DE VER. STATEN. Volgens een mededeeling van het Ameri- kaansche ministerie van financien bevindt zich thans in de Vereenigde Staten meer dan twintig milliard dollar aan goud of rond tach- tig procent van den geheelen bekenden goud- voorraad van de wereld. Alleen in Juni is vanuit Engeland, Frankrijk, alsmede uit de neutrale landen voor een bedrag van meer dan 1.15 milliard goud naar de Vereenigde Staten gestuurd. ENGELSCH ESKADER UIT GIBRALTAR NAAR ENGELAND. Uit AUgeciras wordit gemeld, dat Vrijdag avond) te half negen het te Gibraltar gesta- tionneerdte Britsche eskader is uibgelOopen. Het zette koers naar Engeland. HET BOMBARDEMENT VAN GIBRALTAR. Ben bericht uit Algeciras bevestigt, dat Gibraltar Vrijdag is gebomhardeerd. Het bom- bandiement werd om 6 uur dies morgens uit- gevoerd door vliegtuigen, waarvan de natio naliteit onbekend zou zijn. Reeds om 1 u. 30 desi naohts waren verkenningsvluchten boven die vesting gemaakt. De Engelschen openden een hevig afweervuiur, dat echter naar het scheen zondter succes bleef. Algemeen wordt vermoed, dat dte aanvallen werden uitgevoerd door Fransche vliegtuigen. (D.N.B.) FRANSCHE KUSTBATTERIJEN VUREN OP BRITSCHEN TORPEDOBOOTJAGER. De Fransche Adimiraliteit deelt volgens het D.N.B. uit Vichy mede: „Wegens den laffen aanval der Britsche marine op onze vloot, die ontwapend werd, is het den Franschen, zee-officieren verboden, Britsche onderscheidinigen te dragen." Uit Casablanca wordt gemeldt, zoo deelt het DiN.B. mede, dat de Fransche kustbatterijen het vuur hebben geopendl op den Britschen tonpedtebootjager Vicinity". De Engelschen legden een rookgordijn en verdwenen. IDe Fransche omroap heeft, aldlus het D.N.B., een communique van de Fransche admiraliteit verspreid, waarin deze medtedeelt dat twee Fransche eskaders miarine-vliegtuigen Gibral tar hebben aangevallen. Geconstateerd' werd, dat treffers zijn geplaatst op die in de haven liggende Engelsche oorlogsschepen. De Fransche oppercommissaris Prouvost heeft in zijn antwoord op de redevoering van Churchill o.m. gezegd: ,,Korten tijd geleden heeft Churchill ge- grepen naar het fata morgana van een ge- meensohappelijk Britsch-Fransche nationali teit uitsluitend met het doel, Frankrijk er toe te brengen nog duizenden van zijn kinderen op te offeren in dienst van Engeland. Dit fata morgana is thans vetdwenen. Het heeft ons te veel gekost, den soldaat van ChurchUl1 te spelen, dan dat wij nog zijn zeeman zouden worden. De laffe aanval oip onze vloot hij Oran heeft hier meer memschen gekost en heeft in meer Fransche gezinnem rouw ge bracht dan tien maanden oorlog. Be gesneu- velde Fransche zeelieden zijn dezelfde, die dkx>r hun volhoudien in Vlaanderen het mogelijk maakten, dat vier vijfde deel van het Eingel- sche lieger zich in veiligheid kon brengen. Als antwoord op de verdediging van Duinkerken heeft Churchill de zeelieden der „Dunkerque" laten vermoorden. Frankrijk zal dat nooit verge ten". NIEUW ZEEGEVECHT VAN FRANSCHEN EN BRITTEN. In de omgeving van het eimland Kreta is, volgens een bericht uit Vichy aan het D.N.B., de Fransche torpedobootjager ,,Frondeur", die op grond1 van de bepalingen von het Duitsch Fransche wapenstilstandsverdrag op den terugweg naar Frankrijk was, in vollte zee aangehouden door twee Britsche kruisers en na een gevecht van twee uur tot zinken ge bracht. De Engelsche kruisers vervolgdlen hun weg zonder zich om de schipbreukelingen te be- kommeren. Drie dlagen laten konden dezen door een Grieksch stoomschip worden gered. Het blad Petit Dauphinois" meldt, volgens het D.N.B., dat het kan bevestigen, dat in strijd met de mededeeling der Britsche Admi raliteit het viiegtuigschip Commandant Teste" niet biji Oran. door het Britsche eskader in brand is geschoten en tot zinken is ge bracht. Dit Fransche schip in onbeschadigd en heeft niet in de wateren bij Oran gelegen. "HITLER ZATERDAGMIDDAG TERUG IN BERLIJN. Rijiksminister dir. Goebbels heeft Zaterdag- ochtend een1 oproep tot de Berlijnsche bevol- king gericht naar aanleiding van, het feit, dat Hitler Zaterdagmiddag te Berlijn zou aan- kornen. Goebbels zed hierin: ,,De oorlog tegen Frankrijk is ten einde. 'Zooals de FUhrer in zijn redte op den doodengedlenkdag van dit jaar voorspeld heeft, is deze oorlog bekroond met dte schitterendste overwinning der Duit-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2