ALGEMEEN N1EUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Erfenis van een Zonderling No. 10.084 MAANDAG 8 JULI 1940 80© Jaargang Binnenland Feuilleton VERORDENING BETREFFENDE DEN VERDUISTERINGSPLICHT. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuaen f 1,35 per 3 maandan Bulten Temeuzen fr. per post 1,65 per 3 maanden Br} vooruitbetaling fr. per post f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige landen /2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bti vooruitbetaling. L'ltgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. .ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regela 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTffiNper 5 regeils 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichte's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VEBSCHIJNT IEDEBEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. WA ARSCHUWING VAN DEN BEVELHEBBER DEB WEEEMACHT IN DE NEDEBLAJVDEN. De bevelbebber van de weermacht in de Nederlanden, generaal der vliegers Fr. Chris tiansen, maakt bekend: Er is misbruik gemaakt van de in de ge- schiedenis zonder voorbeeld zijnde lankmoe- digheid en grootmoedigheid, waarmede de Fiibrer de soldaten van een vijandelijke weer macht vrije beweging beeft toegestaan en de demobilisatie ten uitvoer liet brengen, in plaats van hen in gervangenschap te laten wegvoeren. Indien krijgsgevangene Nederlandsche mili- tairen niet in staat zijn, de hun toegestane vrijheid te waardeeren, dan ligt daarin een smadeloos gebrek aan discipline jegens de be- zettingsmogendheid, die het Nederlandsche leger weinig eer aan doet. Generaal Winkelman heeft nagelaten hier- tegen op te treden en daardoor bewezen, dat hij zrjn positie en den toestand niet zoo heeft opgevat, als ieder, die nuchter denkt, moest verwachten. Hij is daarom, zooals reeds is medegedeeld, ontheven uit zijn functie als opperbevelhebber der zich in demobilisatie bevindende Neder landsche land- en zeemacht en in krijgsge- vangenschap gebracht. Bovendien hebben de voorvallen van den laatsten tijd en in het bijzonder de gebeurte- nissen der laatste dagen mij aangetoond, dat talrijke Nederlanders niet meer weten of ook niet willen weten, in welke ondubbelzinnige toestand zij zich bevinden na de neutraliteit- schennis door hun vroegere regeering en de overwinning der Duitsche wapenen. Ik beperk mij er toe, deze houding te ken- teekenen door enkele voorbeelden, die hier volgen, om eens en vooral grove en gevaar- lijke vergissingen onmogelijk te maken: 1. Uit het karakteir van talrijke Engelsche bombardementen kan onomstootelrjk worden opgemaakt, dat zij berusten op inlichtingen van Nederlandsche zijde. Ik wensch er geen twijfel over te laten bestaan, dat een derge lijke handelwijze met alle middelen, waarover de Duitsche organen beschikken, zal worden opgehelderd en volgens d.e Duitsche landsver- raadwetten, welke voor den oorlog verscherpt zrjn, zal worden gestraft. Deze wetten treffen ook degenen, die een dergelijke handelwijze opzettelijk niet aan- geven of daarbij zelfs hulp verleenen. Dat geldt ook voor handelingen tegen de belangen defr Duitsche weermacht als zoodanig en tegen instellingen van verkeer, bedrijf en industrie. Verder moeten de Nederlanders van het volgende nota nemen: Wie een mogendheid, die met Duitschland in oorlog is, in eenigen vorm voordeelen verschaft, berichten doet toe- komen of op andere wijze bevoordeelt, brengt tegelijkertijd het leven en den eigendom van zijn eigen volksgenooten in gevaar en bena- deelt het. 2. Tot de djwaze menschen van deze soort behoort ook hij, die uiting geeft aan een ge- zindheid, welke de gerechtvaardigde trots van den Duitschen soldaat en van den Duitschen mensch kwetst. Als bevelhebber der weer macht in de Nederlanden beschouw ik een dergelijke houding als een teeken, dat de Duitsche maatregelen tot beveiliging van en het bewaren van de rust in de Nederlanden niet begrepen zijn, of dat men ze niet wil be- grijpen. Als dergelijke gevallen noem ik onder anderen de volgende: a. de veelvuldige overtreding van den be- volen groetplicht tegenover leden van de Duitsche weermacht door geuniformeerde leden van de zich in demobilisatie bevindende Oorspronkelijke roman van WILLY WATERMAN. (Nadruk verboden.) 28) Vervolg. HOOFDSTUK XII. Waarin Pete minder tevreden en voldaan wondt. De trein van Pete arriveerde op hetzelfde uur als de trein waarmee Lois en hij den avond tevoren waren aangekomen. Hij besloot van het station naar huis te wandelen, pakte zijn koffer op en beende vol enthousiasme over den weg. Het was een prachtigen avond en hi;, liep opgewekt voort, denkend aan het ge- zicht van Lois alls hi} aan kwam zetten met zijn vracht. Maar op die voldoening zou hij nog even moeten wachten, want toen hij de oprijlaan lmslOeg was er in het heele huis geen lichtje te hekennen. Als Lois of John thuis waren geweest zouden ze in elk geval zijn opge- bleven, tot hij kwam, of opbelde. Hij liep de steenen treden van de trap op en trok aan de huisbel. De bel ging galmend over in de stille hall, maar geen geluid van binnen weer- klonk, alles bleef stil en duister. Pete zette zijn koffer neer, liep de trap weer af en staar- de naar den hoogen, grijzen gevel van het ge- bouiw. Hij had geen huissleute, dus hij zou moeten wachten tot Lois en John terug kwa- men of ergens inklimmen. Hij besloot tot het laatste. Als de anderen niet gauw opdaag- den, omdat ze mogelijk iets aan den wagen Nederlandsche land- en zeemacht. Ik herinner er aan, dat de bevrijding uit de krijgsgevan- genschap, die berust op de voorzorgen en de Welwillendheid van den Fiihrer, door mij op ieder oogenblik ongedaan kan worden ge maakt en ongedaan zal worden gemaakt voor ieder, die zich in het vervolg aan zijn groet plicht onttrekt of zich van dien plicht slordig kwijt. Voor het brengen van den groet wordt de Duitsche maatstaf aangelegd, die er van uit gaat, dat hij die de discipline overtreedt, ook niet verdient een goed strijder te worden genoemd. b. Hij, die of hij soldaat of burger is het aanzien van Duitsche soldaten of gezags dragers schaadt, of tekort schiet in zrjn ach- ting voor de Duitsche symbolen, zal voortaan streng ter verantwoording worden geroepen. Handtastelijkheden tegen leden der Duitsche 'weermacht worden eventueel met den dood gestraft. Ik waarschuw verder voor elke demonstra tie voor de vroegere Nederlandsche rfegeenng of leden daarvan. De Duitsche weermacht heeft Nederland moeten bezetten, omdat de vroegere Nederlandsche regeering neutrali- tcitsschennis heeft begaan. Ik wensch, dat dit niet wordt vergeten. De bevelhebber der weermacht in de Nederlanden, CHRISTIANSEN, generaal der vliegers. HET BELUISTEREN VAN BUITEN- LANDSCHE RADIOSTATIONS. Verbodsbepalingen. Afgekondigd is een verordleniing van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied ter besoherming van de Neder landsche bevolking tegen onjuiste berichter. Deze verordiening luidt: Paragraaf 1 :i Door middei van die radio mogen slechts uitzendingen beluisterd worden, die uitgezondien worden: 1°. door zendters binnen het door de Duit sche weermacht bezette Nederlandsche jre- bied; 2°. door zenders binnen het Groot-Duit- sche rtjk met inbegrip van het protectoraat Bohemen en Moravie, alsmede van het gou- vemement-generaal voor het bezette Poolsche gebied; 3°. door zendiers, die aangesloten zijn op een van de onder nummers 1 en 2 genoemde zenders. Paragraaf 2. (1). Hij, die een anderen, dan de in paragraaf 1 opgesomde zenders opzette lijk beluistert, wordt gestraft met gevangenis- straf van ten hoogste 2 jaar en met geldboete van ten hoogste 100.000 gulden of met een van deze straffen. In bijzonder emstige gevallen kan gevangenisstraf van ten hoogste 10 jaar en een geldboete van onbeperkte hoogte of 6en van deze straffen uitgesproken worden. (2) De gebezigde ontvangtoestclien moe ten in elk geval verbeurdverklaard worden. (3) Hij, die berichten, die hij^ direct of in direct, door een, ingevolge alinea 1, verboden handeling verkregen heeft, opzettelijk ver- spreidt, valt eveneens onder de strafbepalin- gen van alinea 1. (4) Handelingen, in alinea 1 of 3 genoemd, worden als misdrijf beschouwd. Paragraaf 3. (1) De strafvervolging op grond van paragraaf 2 vindt slechts plaats op bevel, van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied. (2) Het bevel ingevolge alinea 1 is aan geen termijn gebonden; het kan zich bepalen tot bepaalde personen. Paragraaf 4. Deze verordening treedt in werking op den dag van afkondiging, 6 Juli. hadden, dan zou hij den nacht in een of andere schuur moeten doorbcengen en al had Pete groote sympathieen voor het buitenleven, hij prefereerde een bed boven een leger van turf- molm en mieren. Hij plantte zijn koffer in een hoek van de steenen trap, en trok den riem om zijn middei wat vaster aan. Dan liep hij een meter of nwintig van het huis af, zoodat hij den ge- heelen gevel goed kon zien en ving zjjn rond- gang aan. Het was een huis met vele uit- stekende balkons en friezen, massa's ramen er. raampjes, maar geen van al die ramen scheen op dat uur open te staan. Pete herinnerde zich den vorigen nacht toen ho tegen het achterbalcon was opge- klommen, om de badkamer in te gaan, waar hij bijna in de armen der gewapende macht was geloopen, en besloot daar zijn geluk te gaan beproeven. Lois had toen gezegd, dat er aan dien achterkant altijd wiel een of twee openslaande deuren op een kier stonden. Voor hij aan den achterkant van het gebouw was aangeland, moest hij een soort van nachtelijke cross country houden over bloemperken, die onverwachts opdoken, eenmaal viel hij met een plof op den grond, omdat hij een hoop aarde voor een schaduw aanzag en de kroon werd op het work gezet, toen een boschje waar hij doorheen brak, een put verborgen bleek te houden, waarin zijn eene been ver- dween. Met dat al was zijn humeur tot een onge- hoord laag peil gedaald en de gevoeltens, waar mee hij aan Beake dacht, die nu zalig op zijn bed rustte in een comfortabelen kelder, waren niet van de vriendelijkste soort. En toen ving hij zijn beklimming aan. Voor iemand als Pete, die over een behoorlrjke han- digheid en een uitmuntend stel spieren be- schikte, was het klimmen op zich zelf een kleinigheid. Maar toen hij op het balkon van de cerate verdieping was aangeland en het m de Jengte overliep, was geen een van al die ramen open. Grommend liep hij terug. DE TAAK VAN DEN BAAD VAN STATE. De eerste verordening van dten Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende bijzondtere maatregelen op administratiefrechtelijk gebied is afgekondigd in het 9e verordeningenblad1. Paragraaf 1 daarvan luidt: De Raadl van State geeft zijn schriftelijke adviezen ter zake van geschillen van bestuur aan den secretaris-generaal van het ter zake bevoegde Departement van Algemeen Bestuur. DE TEXTIELWINKELS GAAN EEN PAAR DAGEN SLUITEN. In verband met de verdere distri!butie-maat- regelen zal een inventarisatie van de in de winkels voorradige hoeveelheden textielgoede- ren plaats viniden. Hiertoe zal het noodig zijn dat de winkels die textielwaren verkoopen enkele dagen sluiten vermoedelijk ongeveer vier. Wanneer de textfelwinkels hun poorten gesloten zullen houden is nog niet vastgesteld. Eohter zal het vallen' na de opruimingsperiode die het einde beteekent van dlezen overgangs- tijd voor wat betreft de textielwaren. (N. R. Crt.) N.S.B.'EBS IN INDIE IN VBIJHEID GESTELD. De persdienst van de N.S.B. meldt: Van betrouwbare zijde wordt ons mede gedeeld, dat de leden der N.S.B. in Ned.-Indie op Maandag 1 Juli j.l. uit de intemeerings- kampen zijn ontslagen. Aan de op niets ge- baseerde discriminatie van deze groep der kleme Nederlandsche samenleving in Indie is hiermedte dus een einde gemaakt. Verwacht mag worden, dat htm in het partieuliere leven ook verder geen moeilijkhedten in den weg zullen worden gelegd. STIOHTING NOOBD-NEDEBLAND-VLAANDEBEN. Zaterdagmiddag, 13 Juli, houdt de stichting Noord-Nederland- VI aanderen haar algemeene ledenvergadlering in de zaal van Meer en Hosch, ednde Laan van Meerdervoort te s-Gravenhage. Prof. dr. R. Speleers, oud-hoogleeraar der Vlaamsche undversiteit te Gent, spreekt voor leden en belangsteJlenden over „de slagh der guldene sporen en de verbrokkelde Nederlanr dien. Des avonds vindt, bij| gunstig weer in den turn bij ongunstige weersgesteldheid in .de zaal, de jaarlijkscbe guldensporen-herden king plaats. Sprekers zijn hierbij, dr. T. Goedewaagen van Haarlem, over: de slagh der guldene spo ren en de vereenigde Nederlanden", en. de heer Florimond Grammens van Rouse (Vlaande- ren) over: ,,Dietschland en. dte daad". NOG STEEDS ENGELSOHE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND. Zaterdagnacht heeft een Engelsch vlieg- tuig vergeefs getracht een aanval op Amster dam te doen. Toen het verscheen, schoten tal van stralenbundels der zoeklichten omhoog en weldra was het toestel in het licht gevan- gen. Het luchtafweeirgeschut werkte hevig. Tot ver in den omtrek waren de zware knal- len te hooren. De Engelschman kreeg geen kans aan te vallen en nam, vermoedelijk ge- trofferi, snel de vlucht. Op verschillende plaatsen der stad zijn gra- naatscherven neergekomen, voornamelijk in het westen. Ben jongeman, die zich toevallig op straat bevond, werd door een granaatscherf in het gelaat getroffen. Na verbonden te zijn in het zittingslokaal van den GjG. en G.D. aan de Hendrik de Keyserstraat. kon hij naar huis terugkeeren. Het publiek heeft zich over het algemeen goed aan de dezer dagen gegeven waarschu- wing om zich niet op straat te hegeven, ge- houden. zijn natte schoen zuigend bij elken stap, zijn handen vol met aarde en rukte ac'htereenvol- gens aan alle deuren en ramen, die hij tegen kwam. Ze waren alle potdicht. Dus .deed hij het eemige wat hem te doen overbleef en klom een balkon hooger. Het balkon op de derde verdieping liep om het geheele huis heen en werd beschermd door den ver oversteken- den dakrand. Achter stond niets open, aan den zijkant ook niets, en toen hij den voorkant had on- derzocht, een nagel had ingescheurd aan den rand van een openslaand raam, en in wan- hoop aan den tweeden zijkant begon, toen kon hij zijn oogen brjna niet gelooven; het scheel- de een haartje of hij had een ruit doorgestoo- ten van een glazen deur, waarvan de gordijnen over het balcon woeien. Pete had eerst een tel of tieni noodig om tot de overtuiging te komen. dat het geen verbeelding was, maar werkelijkheid, en toen dOok hij met onwaar- dige haast naar binnen. Het bleek de deur van de bovenste badkamer te zijn, die op een kier was blijven staan, en door den wind ver der open was gewaaid. Door het breede bal con was van benedOn af niet te zien geweest, dat er daar een gelegenheid was om naar bin nen te komen. Toen Pete eenmaal binnen was, kwam zijn stemming al gauw weer op peil. Het vooruit- zicht Bealie in den kelder te gaan opzoeken, en hem onderhoudend toe te spreken, kikkerde hem merkbaar op. En, v66r hij de breede trap- pen geheel was afgedaald, floot hij. een lustig lied. Hij knipte het licht in de hall aan, om Lois en Pete, als ze eventueel thuiskwamen, ervan op de hoogte te stellen, dat hi} er al was en dlaalde naar den kelder af. John had den sleutel aan den knap van de deur gehan- gen, am voor alle eventualiteiten gedekt te zijn en Pete was hem er dankbaar voor. Hij opende dte deur, schreed dten eersten kelder door, knipte het licht in den tweeden aan, daalde weer een rij treden af, en stand voor de deur waarachter Bealie verborgen was, De sleutel stak in het slot, het was een zware ijzeren deur. Met een knarsend geluid draaide Engelsch toestel start brandend neer op huizen te Haarlem. Ook Haarlem had weer te lijden van de ge- volgen der Engelsche bomaanvallen op ons land. Zaterdagnacht verscheen txrven de omge- ving dier stad een Engelsch bombardements- vliegtuig, dat door luchtdoelgeschut onder vuur werd genomen. Een granaat trof doel met het gevolg dat het toestel in brand vloog en in een buitenwijk van de stad op een land- weg neerstortte. De voorkant van het vlieg- tuig botste tegen eenige kleine huisjes langs dien weg, die daardoor eveneens in brand geraakten. Gelukkig waren te voren de bewoners door het gedreun van het afjweergeschut wakker geworden. Tot hun groote ontsteltenis zagen zij het brandende vliegtuig recht op hun hui zen afkomien en hals over kop namen zij in nachtgewaad de vlucht naar het achter de woningen gelegen weiland, waarbij zij ge- noodzaakt waren door een breede sloot te waden. Allen wisten zich echter in veiligheid te stellen. Zeven huizen werden door het vuur aange- tast. De Haarlemsche hrandweer, die met zeer veel materiaal ter plaatse kwam, wierp enorme watermassa's in de vlammenzee, doch kon niet verhinderen, dat de woningen totaal uitbrandden. Het duurde eenigen tijd, voordat het brandende vliegtuig gebluscht was. Men moest daarbij met groote voorzichtigheid te werk gaan, daar telkens de zich in het toe stel bevindende lichtkogels en munitie ont- ploften. Bdnunen op Bameveld. Te Barneveld heeft een Engelsch vliegtuig Zaterdagnacht een dertigtal bommen gewor- pen. Vijf daarvan kwamen in de onmiddellijke nabijheid van een boerderij terecht en sloegen groote kraters in den weg en in het weiland. Een sloeg vlak voor de deur van de woning in den grond, doch ontplofte gelukkig niet. De boerderij jwerd beschadigd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Tal van brajndbommen kwamen in het open-veld terecht, waar zij uitbrandden, zonder schade aan te richten. De politie heeft de om- geving afgezet. In de onmiddellijke omgeving bevinden zich geen militaire objectan. Ook op De venter bohimen neer gekomen. Een Engelsch vliegtuig heeft Zaterdagmor- gen van groote hoogte een aantal bommen op Deventer geworpen. Een der bommen kwam terecht in de buurt van eenige schepen, waar van er 6en licht tverd beschadigd. Een tweede richtte weinig schade aan, een derde verniel- de den achtergevel en een deel van het dak van een klein niet-militair bedrijf. Van de hier aanwezige arbeiders werden er zes ge- wond. Vier arbeiders moesten in het zieken- huis warden opgenomen. In de omgeving werd verder nog een dak van een woning bescha digd en moest een aantal ruiten het ontgelden. GEEN STOOKOLIE VOOR V RRW ARMIN GSIN STALLATIES Naar het Vaderland verneemt, ligt het in het voomemen bijzondere omstandigheden voorbehouden nog ten minste twee maal een vijfde van de hoeveelheid kolen, die men in het afgeloopen stookseizoen heeft gebruikt toe te wijzen. Drie vijfden van de hoeveelheid van het vorige seizoen zal men dus ten min ste kunnen ontvangen. Voorts dient men er op voorbereid te zijn dat de verwarmingsinstallaties den aanstaan- den winter niet van stookolie zullen worden voorzien. Bij de beschikbaarstelling van an thraciet en cokes is echter een regeling ge troffen, die het mogelijk maakt, dat ook zij, die tot nu toe met olie stookten een redelgke ze op 'haar hengsels en Pete keek naar binnen. Twee electrische lampen brandlden nog bin nen en midden in den grooten kelder, waarvan de verste hoeken geheel in het duister lag-en, lag Bealie vredig op zijn veldbeid, zooals al tijd met zijn mond open, een boek opengesla- .gen op zijn maag. ,,Zoo", mompelcte Pete, ,,hij is hijna door oiize bihliotheek heen! Op ,diat moment bewoog Bealie onrusftig, draaidte zijn hoofd heen en weer en opende knipperend zijn oogen tegen het felle electri sche licht. Hij zag iPete staan en .richtte zich, als een uii zijn oogen dichtknijpend, op. ,,Goeden nacht! vriend Bealie!" wuifde Pete hem toe en stapte over dten drempel, de trap af. En op dat moment klonk er een stem ach ter hem, die zei: Handen omhoog, vriendje!" Pete's herinnering vloog terug naar de episode in het verleden, toen hij in de hall, boven, eenzelfdten zin had hooren zeggen door een meisjesstem en een pijnlijke ervaring had opgedaan. Toen hij dus op hetzelfde oogenblik iets in zijn lendenen voelde, aarzelde hij niet, doch stak prompt zijn tien vingers naar het cementen plafond. Hij was vol onuitsprekelijke verbazing. Wie, in vredesnaam, kon hier in den kei^ter zijn en hem een. revolver in zijn rug duwen? De stem, vergezeld van een sterkeren druk m zijn rug, hevaJ hem, dte trap af te loopen, wat Pete deed zonder zich te bedenken. "Blijf zoo staan! Verroer je niet man- netje!" De stem was voor Pete totaal onbekend. Het was een stem met een onmiskenbaar plattelands-accent, en hij pijhigde tevergeefs zijn hersens, om iemand te vinden, aan wie zij kon toebehooren. Maar onder het peinzen door hield hij, zooals hem bevolen was, zich stil, en toen viel zijn blik op Bealie. Bealie's gelaat was een soort van spiegel, zijn blik was gevestigd op iets achter Pete en dat iets scheen hem groote vreugde te verschaffen Zi|n oogen werden grooter en een image op- hoeveelheid vaste hrandstof kunnen krijgen. Men heeft in dit verband een omrekenings- cijfer aangenomentegenover 1000 liter stook olie in het afgeloopen seizoen gebruikt, komt nu te staan 1250 kg anthraciet of 1400 kg cokes. RENNENKORT ONTEIGENING VAN ALLE BOUWGROND TE ROTTERDAM. Naar de N. R. Crt. verneemt, ligt het in de bedoeling van den rijkscommissaris voor den opbouw aan het gemeentebestuur van Rotter dam thans zeer spoedig een brief te doen to- komen, waarin wordt medegedeeld, dat alle bouwgronden te Rotterdam worden onteigend. Deze maatregel houdt verband met den eisch van snelheid, welke ten deze noodig is voor een spoedigen opbouw van de stad. De gewone procedure ingevolge de onteigenings- wet zou daarbij te veel oponthoud geven. De hier bedoelde maatregel werd door het gemeentebestuur reeds sedert eenigen tijd verwacht. HANDHAYIXG VAN SLUITINGSTIJDEN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd. van het departement van binnenlandsche zaken, heeft aan de burgemeesters een schrij- ven gericht, waarin hij het volgende mede- deelt: Van Duitsche zijde is de opmerking ge maakt, dat het in verschillende gemeenten zou voorkomen, dat aan de vastgestelde slui- tingsuren niet voldoende de hand wordt ge- houden. Mede uit een oogpunt van de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen wordt nauwgezette handha-ving van de sluitingstijden noodzakelijk geacht. Met klem wordt verzocht voor zoover noo dig ter zake noodzakelijke maatregelen te nemen, om nauwgezette handhaving van de sluitingstijden te bevorderen. Verorideiningienblad no. 9 bevat o.a. een ver ordening van den Rijk scommissaris betreffen de bet venduisteren. 'Deze verduistering luidt als volgt: Het verduisteren gesohiedt ten behoeve van de verd'ediging- van bet land en van de be- scberminig van het leven en het eigendom der toungerbevolking tegen luchtaanvallen voor dten duur van den oorlog. De eigenaar is in beginsel verantwoordel ijk voor het verduisteren. Hij, die de te verduisteren zaak, inrichting, woning en dtergelijk diaadwerkelijk in zijn bezit heeft (bijv. bezitter, huurder enz.), is in plaats van den eigenaar verantwoordelijk. De eigenaar van die zaak, inricbtinig enz., die verduisterd moet wordten, moet iederen maatregel van dengene, die verantwoordelijk is, dluldien, die voor de uitvoering van de ver duistering noodig is. De kosten van het verduisteren worden ge- dragen door dengene, die verantwoordelijk is voor het verduisteren, tenzij uit wettelijke be- palingen of uit contractueele verphebtingen iets anders volgt: Voor de uitvoering van de verduisterings- maatregelen mogen geweven stoffen alleen gebruikt worden in bet geval, dat met andere verduisteringsmiddelen verduisteringspajpier, afsluiten van vensters enz.) een diaadwerke- lijke en duurzame uitvoering van dte verduiste- ringsmaatregelen niet mogelijk is. Er moet dagelijks tusschen zonsondergang en zonsopgang verduisterd worden. De verduistering ten behoeve van de lucht- bescherming moet worden toegepast op alle zaken, inrilchtirgen, gebouwen, verkeers- middelen en lichtbronnen, voor zoover door deze of uit deze licht naar buiten kan dfingen. Alle gebouwen en1 woningen moeten zoo ver- getogenheid kwam over zijn trekken, wat hem, volgens Pete, het voorkomen gaf van een konrjn, dat teve€l tot zich heeft genomen. Pete bleef naar Bealie's gezicht staren, met weerzin, maar ook met volharding, omdat het het eenige was, waardOor hij iets te weten kon komen van den man achter hem. En toen sprang Bealie van zijn veldbed op en schoot naar de deur, roepend: ..Brigadier.brigadier... help me, ze hebben me hier opgesiOten, ze houden me gevangen." Het volgende moment bezorgde hem een groote verrassing. Toen hij, aan den voet van de trap was, waar bovenaan de brigadier stond, een enorm dienstpistool in de vuist, werd bet pistool op hem gericht, en een stem' bulderde „Terug!" Bealie stond plotseling stil, alsof "iemand hem een por in zijn maag had gegeven. Pete was zich ondertussehen bij wijze van proef, aan het omdraaien gegaan en toen dat zon der ongelukkan verliep, keerde hij 'zich, alhoe- wel zeer langzaam, geheel om. Boven aan de trap, zijn revolver gericht op ©en punt midden tusschen Bealie en hem in, stond de brigadier, die hij den nacht tevoren vluchtig door het badkamerraam had aanschouwd. Zijn gedach- ten stonden even stil van schrik en het°oogen blik daama werkton ze met koortsachtige snelheid. Hij zag met volkomen helderheid in, dat het een onmogelijkheid was om Bealie nog larger voor een man met delirium tremens te laten dOorgaan. Elk oogenblik kon hij gaan beginnen, op volkomeft kahne wijze zijn iden- titeit aan to toonen en zoodra de brigadier eenmaal begreep, dat de kerel, die in dten kel der zat, m het geheel geen Australische neef was, maar een eerzaam ingezetene was het spelletje udt. En op hetzelfde oogenblik, dat deze laatste g-edachte hem door het hoofd sohoot, hief Bealie een klagend' gejammer aan en strekte zijn handen ten hemel: Brigadier, brigadierbrigadier Apple- gate, ken je me niet meer?" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1