Kerknieuws. Gemengde Berichten TERNEUZEN, 1 JULI 1940. GOES. KLOOSTERZANDE. m den nacht van 26 op 27 Juni tusschen 1 en 3 uur zijn in de Feldmark Alt-Warm- toiischen 6 brisantbommen geworpen. 'n Woon- huis werd vemield en eenige schade aange- richt. In de nabijbeid van het kasteel Kap- penberg ten Noorden van Liinen zijn bommen geworpen, die geen schade veroor- zaakten. Nabij Wittlar is een bom geworpen op het gehucht Winkelhausen, die aanzienlijke schade aan huizen tengevolge had. Bij Dren- steinfurt, ten Zuiden van Munster, zijn 6 brisant- en 20 brandbommen op het gehucht Westenmann geworpen, waardoor brand uit- brak in een stal en eenige andere schade aan- gericht werd. Op Ibbenbiiren zijn 30 brisant- en verscheidene brandbommen terecht ge- komen. Vijf burgers werden gedood en een burger werd licht gewond. Ken woonhuis is afgebrand en 12 zijn beschadigd. De voren- genoemde feiten bewijzen de totale onwaar- schijnlijkheid van het Britsche dementi. Uit de plaatsnamen blijkt, dat de bommen slechts op kieine plaatsjes en gehuchten zijn ge worpen. DE FRANSCHE REGEERING TE CLERMONT-FERRAND. Naar de Petit Dauphinois uit Bordeaux meldt, zijn Vrijdagavond de te Bordeaux aan- wezige Fransche parlementsleden voor een laatste vergadering bijeengekomen. Zij be- tuigden den stedelijken autoriteiten en de bevolking van Bordeaux hun dank voor de verleende gastvrijheid en besloten, zich naar Clermont-Ferrand te begeven, waar de Fran- sche regeering voortaan haar zetel zal hebben. DE DUITSCHE PERS HERDENKT VERSAILLES. De Duitsche pers herdacht Vrijdag in hoofd- artikelen den 21en verjaardag der ondertee- kening van den dictaatvrede tusschen Duitsch- land en de Ententemogendheden in de spde- gelzaal van het kasteel te Versailles. Op 28 Juni 1919, zoo schrijft de Berliner Borsenzeitung, vierde de Fransche politiek, die steeds de deemoediging en de onmacht van de Duitsche naburen als doel had gehad, haar hoogste triomfen uit. Uit den tijd van diepsten nood, die op Versailles volgde, ver- hief zich in harden strijd het genie van Adolf Hitler. Hij opende de bronnen der Duitsche levenSkracht, die ondanks de geraffineerdste berekeningen van Clemenceau en aanhangers niet volledig gedempt had kunnen worden. Hoe krachtiger de Duitsche krachtbronnen stroomden, des te geprikkelder keken de wachters van Versailles naar de ontwikkeling van het nieuwe Duitschland, welks jonge kraciht de eene keten na de andere brak. Uit den starren wil om Versailles ondanks alles te redden, ontstonden de oorlogsverklaringen van Engeland en Frankrijk aan Duitschland. In den grooten Duitsch-Franschen tweekamp is in hoogeren zin Versailles, Welks verdedi- ging parool en doel van Frankrijk was, ver- molmd en bedorven gebleken, doch de jonge kracht van den Duitschen wil tot opbouw en vrrjheid bleek van staal. 21 jaar geleden werd het recht verkracht. In den ,,vrede" graaiden roovers bijeen, wat onder hun bereik lag. Het Duitschland en Italie van 1940 strijden tegen het onrecht en voor het ware zelfbeschikkingsrecht der vol- keren, dlw.z. voor de bevrijding van Europa van de dwangheerschappij der plutocratieen. Twintig jaar heeft Duitschland er naar ge- streefd, aldus de Deutsche Allgemeine Zei- tung, om af te rekenen met dit vredesdictaat. Eerst toen Adolf Hitler met machtspolitiek de tegenstanders tegemoet trok, gelukte de bevrijding. Ook Munchen was slechts een epi sode, die door Frankrijk en Engeland slechts werd opgevat als een adempauze voor de voorbereiding van den oorlog, aan het eind waarvan een super-Versailles zou staan. Een militair-politieke conceptie van reusachtigen omvang, die met den terugkeer van Oosten- rijk begon, en die eerst het door de plutocra tieen gedroomde Oostelijke frontpolitiek, ver- volgens Polen militair uiteensloeg en daarop in weergalooze veldtoohten en flankkeerings- en opmarschplannen in het Noorden en Wes- ten te niet deed, heeft in de groote aanvals- actie tegen Frankrijk haar roemrijke bekro- ning gevonden. De tWeede van de voomaam- ste tegenstanders van 1919 en 1940, Enge land, staat thans voor een gelijk lot. BEKENDMAKING. De Burgemeester van TEJRNEUZEN maakt bekend, dat, ingeval ddn dezer dagen een luchtbeschermingsoefening wordt gehouden, een ieder verplicht is zich te gedragen naar de gedragsregels, zooals die destijds door hem zijn afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. DE WEDEROPBOUW. De havens te Terneuzen. ■Zooals wij reeds de vorige week hebben ge- meld, hadden de werkzaamheden tot het vrij- maken van de mondingen der havens alhier een vlot verloop. Nadat eerst de gezonken schepen in de Oosthaven waren gelicht zijn door de bokken der firma Van der Tak en Van der Graaf Kooijmans te Rotterdam ook de in de Westhaven tot zlnken gebrachte beurt- booten der Firma Braakman Co. boven water gebracht. Heden voormiddag had men ihet laatste schip onder handen. Naar we vememen is het ook de bedoeling de in de havens gezonken aanlegpontons te lidhten. ■Voor die in de Oosthaven, de aanlegplaats der Prov. booten, zal getracht worden een voorloopige voorziening te treffen. Nadat dit lichtingswerk is verricht, zal de bok der firma Van der Graaf Kooijmans opschutten voor het verwijderen van brug- stukken en het lichten van gezonken schepen in het kanaal. Bovendien zal getracht worden met deze bok een locomotief en ander materieel der spoorwegmaatschappij MechelenTemeuzen te iSluiskil van die Westzijde naar de Oostzijde van het kanaal over te brengen, opdat deze spoorwegmaatschappij ook weer in exploitatie zou kunnen komen. DE STOOMBOOTDIENSTEN OP DE WESTER-SCHELDE. Nadat iZaterdagmorgen de Provinciale veer- diensten op de Wester-Bchelde wegens mijnen- gevaar geheel werden stop gezet, bleek reeds Zondag de vaart te zijn vrijgelaten en, blijkens achterstaande advertentie, zijn heden de diensten TemeuzenHoedekenskerke en Bres- kensVlissingen hervat, zoodat alleen nog de veerdienst Walsoorden—Hansweert gestremd blijft. DE TELEFOON. We gaan weer vooruit. Naar wij vememen zijn de werkzaamheden voor stelling van de automaten en het maken der aansluitingen in de telefooncentrale alhier zoover gevorderd, dat, zooals in1 het vooruit- zicht was gesteld, van af morgen, Dinsdag, deze aansluitingen d'er abonne's geleidelijk weer in dienst zullen kunnen worden gesteld. DE AXEESCHE BRUG. Geen aanleiding voor onrust voor de sohippers. Dezer dagen hebben iwij gemeld, dat thans het voornemen bestaat de werkzaamheden voor het bouwen eener nieuwe brug over den Oostelijken kanaalarm, ter vervanging der oude, thans vemielde, Axelsche brug, volgens een gewijzigd plan zoo spoedig mogelijk aan te vangen. Dit bericht is het sein geweest voor een bladvulling in vele bladen, waarbij ongeveer het geheele verloop der geschiedenis van deze brug, tot de plannen tot verndeuwing hun beslag hadden gekregen, nog eens in her- innering werden gebracht. Naar ons bleek, had echter het bericht, dat de brug volgens een gewijzigd plan zou wor den uitgevoerd, bij de schippers een vrees doen ontstaan, dat dit nieuwe plan ongunstig zou zijn voor die vaart door het kanaal, met be- trekking tot het passeeren der brug als deze geopend wordt. Bij de oude brug kon als deze geopend was, tegelijk worden op- en afgevaren. Ook bij het nieuwe ontwerp werd die toestand bestendigd. Er zou een klapbrug worden gebouwd' met twee doorvaartopeningen. Nu meende men, dat bij het nieuwe plan een brug met een klep zou worden gebouwd en alzoo met slechts een doorvaartopening. Bij informa'tie werd ons van bevoegde zijde verzekerd, dat voor die onrust geen reden is en ook bij het nieuwe ontwerp wordit voorzien in een brug met twee doorvaartopeningen, zoodat het evenzeer als thans mogelijk zal blijiven dat, terwijl b.v. schepen die o.pgeschut zijnde uit de sluis varende door de brug komen schepen om af te sohutten door de andere doorvaartopening in de ruimte tusschen brug en sluis komen en de oude toestand besten digd blijft. DENKT OM HET RIJWIELPLAATJE. De aandacht der wielrijders wordt er op ge- vestigd, dat het vanaf heden niet meer geoor- loofd is te fietsen zonder voorzien te zijn van een rijwielplaatje. Zooals bekend konden zij, die niet in het bezit waren van een plaatje 19391940 en hun karretje waren gaan ge- bruiken, tot 1 Juli rijden zonder plaatje. Die tenmijn is nu beeindigd. Oveirigens zij hieraan toegevoegd, dat de bezitters van een plaatje 19391940 dit mogen gebruiken tot 1 Augus tus a.s., het trjdstip waarop feitelijk het nieu we belastingjaar voor de rijwielen aanvangt. Die plaatjes zijn ditmaal echter geldig ge- maakt vanaf 1 Juli, zoodat deze 13 maanden geldig zullen zijn. EERE WIEN EERE TOEKOMT. Het D. v. Z. maakt melding van enkele comity's in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen voor het verstrekken van hulp aan krijgsge- vangenen, door het verstrekken van voedsel en noemt daarbij enkele plaatsen. Het is niet onze bedoeling de hulp in die genoemde plaatsen te onderschatten, doch't is toch een leemte dat de gemeente Z a a m- s 1 a g niet wordt vermeld, een gemeente waar de geheele bevolking zich met hart en ziel aan den steun aan de krijgsgevangenen wijdt, z66 zelfs dat zij hun edgen voedselvoor- raden dharaan ten beste geven en men zich moet gaan afvragen: dreigt daar voor de bevolking geen gebrek? Dat Zaamslag in die hulp niet alleen staat, blijkt uit het verslag in ons vorig nummer. Ook in onze gemeente worden daarvoor naar wij constateerden giften verzameld door leden der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. WAT ONDER GOUD EN EDELE METALEN VERSTAAN WORDT. Zooals uit een weergeving van de afgekon- digde deviezenverordening blijkt, moeten de ingezetenen van het Nederlandsche bezette gebied o.m. goud en edele metalen, welker waarde een bedrag van 5 te boven gaat, en buitenlandsche betaalmiddelen en geldswaar- dige papieren, aan de Nederlandsche Bank aanbieden en op verlangen dier bank aan haar verkoopen en overdragen. Dit moet geschieden voor 12 Juli a.s. Aangezien de vraag zich naar voren dringt, wat daaronder verstaan wordt, heeft het A. N. P. zich tot de Nederlandsche Bank gewend om inlichtingen. Uit die verkregen inlichtin- gen blijkt, dat onder goud wordt verstaan gouden munten (zoowel Nederlandsche als buiten landsche) benevens fijn goud en alliages van goud (onbewerkt en halffabrikaat). Gouden sieraden en gebruiksvoorwerpen worden in den zin der deviezenverordening niet als goud beschouwd. Ook gouden munten die niet meer gangbaar zijn moeten worden aangeboden. Verzamel- stukken in den beperkten zin des woocds zul len als regel niet of althans voorloopig niet worden aangekocht. Onder edele metalen worden verstaan: zil- ver, platina en platina metalen (onbewerkt of half fabrikaat). Sieraden en gebruiksvoor werpen van die metalen worden eveneens niet als edele metalen in den zin der deviezenver ordening beschouwd. Echter moeten gangbare zilveren buiten landsche munten, als zijnde buitenlandsche betaalmiddelen, wel aan de Nederlandsche Bank worden aangeboden. DEVIEZENVERORDENING 1940. Blijkens een bekendmaking van het Depar- tement van Financien zijn de prijzen, waar- tegen de Nederlandsche Bank goud of gou den munt van particulieren, ingevolge de de viezenverordening 1940 kan koopen, met in- gang van 28 Juni j.l. als volgt vastgesteld: gouden baren 200914 per kg, gouden tien- tjes f 12,14 per stuk, gouden vijfjes f 6,07, gouden dollars f 3,016, gouden ponden 14,68, gouden 20 francs 11,62. (De Telegraaf tee- kent hierbij aan, dat de goudprijs gelijk is aan dien, welke hier gold sinds de herwaardee- ring van het goud op 24 Januari 1940, waar bij de gulden met 18 pet. gedevulueerd werd. De prijzen der munten zijn op basis van dezen goudprijs berekend; voor gouden dollars komt dit overeen met een dollar-noteering van 1,776.) De nieuwe regeling van het deviezenver- keer, alsmede de behandeling van het vijande- lijk vermogen in ons land, zal ter uitvoering worden gegeven aan het Nederlandsch Clea ring Instituut. Aan dit instituut zal een vertegenwoordi- ger van de Nederlandsche Bank worden toe gevoegd om eene nauwe samenwerking met de Centrale Bank te garandeeren. WAT ALS BUITENLANDSCHE BETAAL MIDDELEN IS TE BESCHOUWEN. Onder buitenlandsche betaalmiddelen wordt begrepen: Metaal- en papiergeld, bankbiljetten en soortgelijke betaalmiddelen (met uitzonde- ringvan gouden munten), voor zoover zij niet in het bezette Nederlandsche gebied de hoe- danigheid van wettig betaalmiddel bezitten. Bankbiljetten van de Javasche bank zijn i derhalve als buitenlandsche betaalmiddelen te beschouwen. Te goed bij banken in het buitenland is niet te beschouwen als buitenlandsch betaalmid del in den zin der deviezenverordening. Duitsch bankpapier behoeft niet te worden aangeboden. Onder buitenlandsche geldswaardige papie ren worden verstaan: cheques, wisselbrieven, promessen en soortgelijke geldswaardige pa pieren (met uitzondering van coupons, divi- dendbewijzen en effecten) voor zoover zij niet binnen het bezette Nederlandsche gebied be- taalbaar zijn en de schuldenaar geen inge- zetene is. Cheques in vreemd geld, getrokken op in Nederland gevestigde bankinstellingen, zijn derhalve niet te beschouwen als buitenland sche geldswaardige papieren in den zin der deviezenverordening. Geldswaardige papieren in Nederlandsch courant en betaalbaar buiten- het bezette Nederlandsche gebied moeten ech ter w61 worden aangeboden. Buitenlandsche cheques in rijksmarken, die geen vrije rijksmarken zijn, behoeven niet te worden aangeboden. MAILBOOT „PRINSES JULIANA" GEBROKEN. Het stoomschip ,,Prinses Juliana" van de maatschappij ,,Zeeland" te Vlissingen, dat tij- dens de oorlogsdagen nabij Hoek van Holland op het strand is terechtgekomen is, volgens De Standaard, in tweeen gebroken. SLEEPVAART. Het Verordeningenblad van 28 Juni be- vat een beschikking d.d. 22 Juni van den Se- cretaris-Generaal van het Departement /an Waterstaat betreffende de organisatorische samenvatting der sleepvaart. Art. 1. Het ter beschikking stellen van een in Nederland thuisbehoorende binnen- schip ten behoeve van het verrichten van sleepdiensten binnen de grenzen van Neder land, is slechts geoorloofd aan hen, die lid zijn van een vereeniging, aangesloten bijhetzij Stichting Sleepvaart-Centrale, hetzij Vereeni ging Centraal Bureau voor de Rijn- en Bin- nerivaart, hetzij 'n andere, door't.departement van Waterstaat voor de toepassing van deze regeling erkende organisatie. Art. 2. Onder binnenschepen, die in Ne derland thuisbehooren, worden verstaan, die, welke voor meer dan de helft toebehooren aan Nederlanders of Nederlandsche rechtsperso- nen. Art. 3. Van het onder art. 1 bepaalde zijn uit- gesloten motorbooten, andere dan sleepboo- ten, waarmede niet als beroep ten behoeve van derden sleepdiensten worden verricht. Art. 4. Ingesteld wordt een commissie, be- staande uit een vertegenwoordiger van elk der hierboven genoemde organisaties, onder voor- zitterschap van een door het departement van Waterstaat aan te wijzen deskundige, welke commissie tot taak heeft het bevorderen van een juiste behandeling van Nederlandsche scheepvaartaangelegenheden. Art. 5. Beslissingen van deze commissie, voorzoover zij financieele gevolgen hebben voor de aangeslotenen, behoeven de goedkeu- ring van of vanwege den Regeeringscommis- saris voor den Wederopbouw. Art. 6. Deze beschikking treedt in werking met ingang van den dag harer afkondiging. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Over de week van 16 tot en met 22 Juni hebben zich in de provincie Zeeland voorge- daan 1 geval van roodvonk te Breskens en 1 van Poliomyelitis anterior acuta te Noord- gouwe. DE BRIEFWISSELING MET HET BUITENLAND DOOR BEMIDDELING. Slechts mogelijk met door het eorres- pondentiebureau van het Ned. Roode Kruis uitgegeven formulieren. De persdienst van het Nederlandsche Roode I Kruis meldt: i Maandag is aari de Carel van Bylandtlaan 10 te 's Gravenhage (Tel. 114009) het corres- pondentie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis in werking gesteld, voor het publiek geopend dagelijks 1012 uur en 14 16 uur, Zaterdags 1012 uur. Door middel van dit eorrespondentie-bureau is het, met medewerking van het Duitsche Roode Kruis, mogelijk gemaakt een verbinding tot stand te brengen tusschen personen in Nederland met personen in de oorlogvoerende landen, Duitsch- land en de neutrale landen. j De mogelijkheid om door middel van dd cor- j respondentiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis contact op te nemen met perso nen in Belgie en in de Nederlandsche over- zeesche gewesten, zal nog nader onder het oog worden gezien. Aan het hoofd van dit bureau staat de secretaris-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis, Mr. Dr. F. W. Donker Curtius, terwijl de dagelijksche leiding ervan berust in handen van den gep. kolonel J. P. de Man. Het bureau draagt zorg voor de doorzending van correspondentie-formulieren aan het Duit sche Roode Kruis, dat de formulieren op zijn beurt aan het Internationale Comitd van het Roode Kruis te Geneve doet toekomen, welk comite de verbindingsschakel doet toekomen, welk comite de verbindingsschakel vormt tus schen de betrokken nationale Roode Kruis- v ereenigingen. De formulieren zijn verkrijgbaar bij het cor- respondentiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis te 's Gravenhage, en o.m. bij de afdeelingen te Middelburg, Temeuzen en j Oostburg. De adressen hiervan zijn resp. jhr. ir. J. de Ranitz, Dam 50, Middelburg: A. J. W. van Rietsohoten, Temeuzen; A. J. S. van Dam, Oostburg. De voorschriften. Ten einde den dienst zoo goed mogelijk te doen functioneeren, is het noodzakelijk, dat de volgende bepalingen stipt worden nageleefd. j De tusschenkomst van het correspondentie- bureau van het Nederandsche Roode Kxuis j kan alleen dan worden verleend, wanneer de aanwijzingen precies worden opgevolgd. 1. beide formulierhelften moeten eenslui- dend bij voorkeur met de schrijfmachine en anders in blokschrift duidelijik worden inge- vuld en door den afzender onderteekend; 2. de inlichtingen mogen alleen betrekking hebben op den persoon of de familie van af zender of geadresseerde; 3. die ingevulde formulieren moeten wor den toegezonden aan het eorrespondentie- bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Carel van Bylandtlaan 10, Den Haag.; 4. slechts eenmaal per maand kan tus schen dezelfde personen gebruik worden ge maakt van zulk een formulier; 5. de ingevulde formulieren worden door tusschenkomst van het Nederlandsche en het Duitsche Roode Kruis toegezonden aan een bapaald bureau van het intemationale comitd van het Roode Kruis te Geneve dat voor de doorzending zorg draagt aan de Roode Kruis- vereenigingen van het land waarin geadres seerde verblijf houdt. 6. dit inlichtingenverkeer is als regel alleen mogelijk, waar het juiste adres van den be- trokkene in het buitenland bekend is. Mocht hij, in een streek gewoond hebben, die in ver- band met den oorlog ontruimd is, dan zal het formulier alleen dan kunnen worden doorge- zonden, indien het gelukit zijn tegenwoordige verblijfplaats op te sporen;. 7. ten aanzien van personen, verblijf hou- dende in landen die met het Duitsche rijik in oorlog zijn, vormen deze formulieren het eenige middel van berichtgeving 8. voor het schriftelijk verkeer met krijgs gevangenen of geintemeerden kan van deze formulieren geen gebruik worden gemaakt; 9. de invulling moet geschieden in de Nederlandsche, Duitsche, Fransche of Engel- sche taal. Formulieren, waarvan de invulling niet vol- doet aan de hierboven gegeven aanwijzingen, worden onherroepelijk afgewezen en aan den afzender ongefrankeerd teruggezonden. Het Roode Kruis deelt mede, dat de post- verbindingen ook met Duitschland en de neu trale landen thans nog van dien aard zijn, dat het wenschelijk wordt geacht, dat het Roode Kruis bemiddeling verleent bij het verkrijgen van berichten over familieleden van Neder landers in deze landen. AALMOEZENIERS- EN DOKTERSWERK. Van bevriende zijde vestigde men onze aan dacht op een interview, dat de ,,Eindhoven- sche Courant" heeft gehad met den aalmoe- zenier, Kapelaan Lam, te Deurne, waarin ook wordt aangehaald het optreden van een inge- zetene onzer gemeente, die als officier van gezondheid met het Nederlandsche leger naar Belgie was teruggetrokken en ten slotte ook in het Noorden van Frankrijk en vervolgens op een transportschip was terechtgekomen. De Kapelaan verhaalt, hoe hij vemomen had dat er bij de militairen in Zeeuwsch-Vlaande ren gebrek aan zielverzorgers was en hoe hij in een visschersscheepje, met de noodige Duitsche vliegtuigen er boven, de Wester- Schelde owrstak, om deze streek te bereiken. Deze Weleerw. heer is eenige dagen bij de troepen in Sluis geweest. Aangezien er on- dertusschen ook in Zeeuwsch-Vlaanderen vol- doende geestelijke hulp was, trok hij verder Belgie in, eerst naar Oostende, later naar De Panne en van deze laatste plaats naar Duin- kerken. In Duinkerken werd hij met troepenafdee- lingen ingescheept, waarbij zich ook Dr. Stevens, uit Temeuzen, bevond. De Kapelaan vertelde, daar aan boord te zijn gegaan van het Fransche stoomschip ,,Le PavonS". Toen we om 9 uur uit de sluis wegvoeren, zeide hij, begon het spelletje a!, kwam er al een vlieger kijken. Niet veel later begon het bombardement van ons schip. Ongeveer elk kwartier werden we op bommen onthaald. Er waren meerdere voltreffers Dij. Het resultaat was een 80 dooden en een 70 zwaar gewonden, maar misschien was de ver- lieslijst wel grooter. Tijdens het bomhardement en later heeft zich kapitein Dr. Stevens daar zeer verdien- stelijk gemaakt bij de behandeling en verzor- ging der gewonden. Ik zelf bediende onge veer alle Katholieke militairen die stervende waren. Het schip werd bij Calais op het strand ge zet. Toen het eb werd, wilde de kapitein da'c de gewonden van boord werden gebracht. Ik ben toen zelf mee aan land gegaan en heo daar in de omgeving boerenkarren gecharterd voor het vervoer der gewonden. De gewon den werden op planken gebonden. Men liet hen langs het schip zakken, waar ze door de ongedeerd gebleven jongens werden opgeno- men en de duinen ingedragen. In de duinen stonden de boerenkarren) welke de gewonden weer verder wegbrachten naar de auto's, die dan voor het verdere transport zorgden. In een ware Odussee heeft deze Kapelaan voort zijn mannen eerst niet minder dan 1200 van Calais en Kamerijk over Trier naar Maastricht geleid. Daar werd de heele troep eens goed ge- poetst, wat wel noodig was. De Weleerw. Kapelaan droeg des morgens in de St. Servaas een H. Mis op van dankbaarheid en voor de gesneuvelde makkers. Deze H. Mis werd niet alleen door de Katholieke jongens, doch ook door Protestanten en andersdenkenden bijge- woond. De heele troep was in St. Servaas Wat wel een prachtig blijk is van de groote dankbaarheid, die in alien leefde. Notaris H. Jonkers te Goes is op Zondag 12 Mei j.l. (Pinkster-Zondag) naar Hoedekens kerke uitgeweken en vandaar naar Zeeuwsch- Vlaanderen vertrokken. Na een kort opont- houd aldaar is hij verdeir gereden. Waar hij zich thans bevindt is nog onbekend. Door den voorzitter van de Kamer van Toe- zicht werd Mr. M. R. Krans tot waamemend- notaris aangewezen. Bij het openen van de brandkast bleek al het contante geld te ontbreken. De effecten, welke door clienten bij notaris Jonkers in be waring gegeven waren, werden alle in de des- betreffende dossiers aanwezig bevonden. Later werd een sehrijven van notaris Jon kers ontvangen, waarin hij verklaarde het contante geld meegenomen te hebben, ten- einde dit elders ,,in veiligheid te brengen". Hoewel de heer Jonkers, die volgens zijn omgeving in die dagen in overspannen toe- stand verkeerde, meende hienmede de belan- gen van zijn clienten te dienen, was deze han- delwijze ongetwijfeld een fout, die emstige gevolgen kon hebben, daar de eenige liquide middelen die overbleven nu bestonden uit bet saldo op de girodienst. Hiertegenover stond een* veel grooter bedrag aan dadelijk opeisch- bare verplichtingen. Algeheele voldoening van de eerste credi- teuren, die hun gelden zouden opvragen zou mogelijke benadeeling van de later opkomen- de kunnen meebrengen en daarom werd be sloten voorloopig aan niemand iets uit te be- talen. Notaris Jonkers kwam niet terug en zoo werd het met den dag noodzakelijker om ge- rechtelijke maatregelen te nemen, want rea- liseering van zijn overig vermogen zou ge- ruimen tijd vergen en bovendien moest er een bevoegdheid bestaan om met deze liquidatie te beginnen. Surseance van betaling zou misschien voor de hand gelegen hebben, maar moet volgens de wet door den schuldenaar zelf verzocht worden en deze is juist afwezig. Pogingen aangewend om het benoodigde groote bedrag aan liquide middelen te verkrijgen, zijn mis- lukt. Daarom werd door den Officier van Jus ti tle in het openbaar belang het faillisseanent van Notaris Jonkers aangevraagd en dienten- gevolge werd Woensdag 26 Juni j.l. door de Arrondissements-rechtbank te Middelburg het faillissement van notaris Jonkers uitgespro- ken. Rechter-commissaris is mr. J. H. F. Bloe- mers, rechter in deze rechtbank, terwijl tot curatoren zijn benoemd de heeren J. Meijling, candidaat-notaris en mr. H. C. Zaaijer, advo- caat en procureur, beiden te Goes. Doordat de waarn. notaris onmiddellijk na dat hem gebleken was dat notaris Jonkers met de kasmiddelen vertrokken was, een nieuwe eigen kas had aangelegd, konden de na het vertrek van notaris Jonkers ontvan gen renten, pachten enz. gewoon aan de recht- hebbenden uitbetaald worden, terwijl ook het financieele verkeer na dien dag (koopsom- men, hypotheken enz.) normaal bleef functio neeren. Aan degenen die op het kantoor be- talingen ten bate van derden moesten doen, was verzocht dit niet op de postrekening van notaris Jonkers te gireeren, maar op een nieuwe rekening van den waarnemend-notaris mr. M. R. Krans. Alleen zij, die aan notaris Jonkers zelf voor zijn vertrek gelden hebben toevertrouwd of te wier behoeve op diens eigen postreke ning gelden zijn gestort, kunnen schade lijden, degenen voor wie na dit vertrek op het kan toor is betaald of op de postrekening van den waam. notaris is gestort, behoeven niet de minste ongerustheid te koesteren. Het kantoor blijft onder leiding van mr. M. R. Krans normaal doorloopen en alle zaken, die na 12 Mei van dit jaar aldaar zijn opge- dragen, worden dan ook zonder eenige stoor- nis behandeld en afgewikkeld. (De Z.) De Zeeartvsoh-VIaamsohe Waterleiding. Aan de waterleiding werken momenteel een 60-tal menschen. De totale lengte van de hoofdbuis bedraagt pl.m. 35.000 meter, waar van thans gereed pl.m. 26.000 meter. Dat er veel belangstelling is blijkt uit het feit, dat er reeds meer dan 150 officieele aan- vragen zijn ingediend, terwijl alleen op Terhole en Lamswaarde de perceelen zijn bezocht. De volgende week wordt begonnen met het aan- sluiten van wonin£en gelegen aan dat stuk hoofdbuis, heflwelk reeds is goedgekeurd TerholeHulst Ook de landbouwers blijiken zeer belangstel- lend, zooals in Graauw het geval was, waar bijna alle boeren, die ook meer eenigszins in de gelegenheid waren, hun huis, schuur en weiden lieten aansluiten. NED. HERV. KERK. Beroepen te Zaamslag (toez.) Ds. J. E. Drost te 's-Heer Abtskerke. AANRUDING. Te Amersfoort is Vrijdagavond de 17-jarige C. de K. aldaar op het kruispunt bij hotel de Witte aangereden door een militairen auto. De jongen kwam van rechts maar weifelde bij het oversteken, amdat de auto niet wachtte In zor^wekkenden toestand is het slachtoffer vervoerd naar het St. Elisabeths- ziekenhuis. TWEE HOOIBERGEN EN EEN SCHUUR AFGEBRAND. Nauwelijks had de landbouwer D. Noord- man te Kampen Vrijdagmiddag zijn hooioogst binnen of er brak brand uit in de beide dicht bij elkaar staande hooibergen, waarin 20.000 kg hooi was opgetast. De brandweer slaagde er in, de boerderij te behouden doch een schuur ging eveneens in de vlammen ver- loren. Er heeft geruimen tijd emstig gevaar voor de belendende perceelen bestaan. De schade wordt door verzekering gedekt. JONGETJE TUSSCHEN MESTKAR EN SCHUUR BEKNELD. Tengevolge van het plotseling schichtig worden van zijn paard raakte het tweejarig zoontje van den landbouwer E. B. te Ede, die aan het mestrijden <vas, bekneld tusschen den mestkar en een schuur. Toen het den vader gelukte het paard weder in bedwang te krij- gen zag hij tot zijn ontsteltenis dat zijn kind tusschen den kar en de schuur was bekneld geraakt. De levensgeesten waren geweken. ONGELUK BIJ MUIDEN. Vrijdagmiddag Wilde de 25-jarige landbou wer Meyer, die van een landweg uit de rich- ting van Weesp fietste, den rijweg te Muiden bij de Hakkelaarsbrug, oversteken, ondanks het feit dat er een auto naderde. De auto- mobilist trachtte uit te wijken maar de fietser werd gegrepen. Hij had infwendige kneuzin- gen gekregen en werd na Dr. Kuperus uit Muiden te zijn behandeld, naar zijn nabijge- legen woning gebracht. Den chauffeur treft geen schuld. PLUNDERAARS GEARRESTEERD. De 48-jarige gehuwde landbouwer A. v. d. L. te Escharen (N.-Br.is door de mare- chaussee te Grave als schuldig aan het zicn toeeigenen van militaire en aan soldaten toe- behoorende particuliere goederen tot een Waarde van ongeveer 250, naar het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch overgebracht. Genoemde v. d. L. was lid van den ge- meenteraad van Escharen. HOOIW AGEN OMGEVALLEN. Zaterdagmiddag is onder Goedereede op Ouddorp's grondgebied een ernstig ongeluk gebeurd. In een bocht van den weg reed een hooiwagen met luchtbanden, met twee paar- den bespannen. De trekdieren iwerden schich tig van het belletje van een ijscokarretje en liepen achteruit. Daardoor kwam het onder- stel dwars te staan en de wagen, hoog opge tast met hooi, kantelde, voerman en paarden meesleurend en bedelvend. Spoedig toege- schoten hulp haalde den voerman, den 35- jarigen A., woonachtig te Ouddorp, onder de vooras van den wagen vandaan; de man was op slag dood. De paarden zijn naar 't alDat- toir in Dirksland vervoerd. DE WINKEL STOND OPEN. Aan het blad „Nefeka", vakblad voor den kantoorboekhandel, wordt uit De Bilt het volgende staaltje verteld, dat de moeite van het vermelden waard is en als tegenhanger mag dienen voor de plaatsen, waar het om- gekeerde het geval was. In de haast van eva- cuatie had men vergeten de winkeldeur te sluiten. Na terugkomst van een afwezigheid van enkele dagen lag op de toonbank een briefje, waarop stond: „Ik kocht een potlood bij U." Er naast lag een dubbeltje. Verde'- was alles op de oude plaats. VIER BOERDERIJEN AFGEBRAND DOOR HOOIRROEI. Te Rosmalen werd Zaterdagnamiddag ont- dekt, dat rook kwam uit een hooimijt, op een boerderij. De vlammen laaiden dra hoog op en deelden zich <mee aan de met stroo gedekte hoeve. De buurtbewoners snelden toe en be- proefden nog te redden wat te redden was, doch bij den sterken wind sloegen de vlam men weldra over naar een andere boerderij en moesten zij het veld ruimen. Alle pogingen die men aanwendde konden niet voorkomen, dat het vuur nog drie boerderijen aantastte, die, met de hooi-oppers als fakkels brandden. Van de 4 boerderijen kon niets worden gered. Een aantal kippen kwaanen in de vlammen om en 28 personen zijn dakloos geworden. De aanzienlijke schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3