Buitenland HOLLANDSCHE KINDEREN NAAR DEN OOSTMARK. REGELING VAN HET DEVIEZEN- VERKEER. Beroepsmilitairen kunnen overgaan naar: 1. het vrije bedrijf, voor zoover zij vaste werkgelegenheid, hetzij, hier te lande, hot zij in Duitschland, kunnen aantoonen; 2. openbare diensten (politie, opbouw- dienst, invoerrechten en accijnzen, rivierpolitie e.d.). De overgang naar deze diensten is af- hankelijk van de toestemming van den Rijks- oommissaris en van het aangaan van een vast diienstverband 3. den gepensionneerden staat, voorzoover recht op pensioen aanwezig is. Instelling van een „opbouwdidnst". Als nieuwe dienst wordt een „Opbouw- dienst" ingesteld, een instituut, dat waardig aansluit aan de maatregelen van het Duitsehe staatshoofd tot vermijding van hardheid tegenover den vroegeren tegienstander, ja zelfs nog daarboven uit gaat. Demobiliseering van de rest van het Neder- landsche leger zou voor verreweg het groot- ste deel van de solidaten neerkomen op werk- loosheid. Praktisch stond tot nu toe niets anders open en daardoor waren duizenden jonge menschen en buisvaders steuntrekkers geworden, een toestand, welke op den duur het gezondste en -krachtigste volk moet onder- mijnen en verlammen. De werkloosheid is een moreele verdelgingsoorlog, die een volk in het merg aantast. Daarteigen helpt slechts een krachtig aan- pakken, geen halve maatregelen. Dit leert een ervaring van jaren, dat hewijst een eindelooze lijdenstveg, aan welks rand ontelbare, voor het leven gebroken, hopelooze en gedemora- liseerde menschen zijn neergezonken. Hier roept de vroegere tegenstander de dappere jeugd van Nederland en geeft haar de ge- legenheid zich zelf te hclpcnzich midden in het werkzame leven te plaatsen en de op het slagveld beoefende kameraadschap nu ook op het veld van den arbeid in daden om te zetten. Om misverstanden te vermijden moet ech- ter eerst dit worden opgemerkt: de opbouw dienst is geen blijvende ondersteuning, doch een voorziening voor een overgangstijd. Hij is ook geen arbeidsdienst, zooals die in Duitsch land voor de jeugd bestaat. Hij is veeleer een niet-militaire instelling van den Nederland- schen staat in is bestemd om de rest van de Nederlandsche weermacht naar de burger- maatschappij over te brengen, om den werk- loozen soldaat te helpen zijn krachten aan den wederopbouw van zijn land te wijden, zoodat hij als gaaf man en mensch uit de arbeidsge- meenS'Chap den weg naar het vrije bedrijf vindt. Wanneer de werklooze soldaat met be- hulp van het bemiddelingsbureau van den Op bouwdienst weder een betrekking gevonden heeft, heeft de Opbouwdienst zijn taak in elk opzicht vervuld. De Opbouwdienst is voor alle dienstplichtige onderofficieren en manschap- pen verplicht, die zich thans bij het leger be- vinden en die, na 15 Mei j.l. uit de weermacht ontslagen, thans geen werk hebben gevonden of zich. niet vrrjwillig voor werkgelegenheid in Duitschland hebben gemeld. De opbouwdienst staat onder leiding van vrijiwilligers, in de eerste plaats onder die van jonge oud-officieren en oud-onderofficieren, die voor deze groote taak alle krachten willen en kunnen geven. Het moet een werk zijn naar het hart van vele officieren, hun men schen thans weer het leven bmnen te voeren en hen te helpen het juiste startpunt te vin- dlen. Dat deze leiders een financieel zekere positie zullen verkrijgen, spreekt vanzelf. In- genieurs en eenige andere vrijwilligers zullen aan het leidercorps worden toegevoegd. Strenge discipline is natuurlijk noodzakelijk wil men slag en. De opbouwdienst zal geen nieuwe vorm van werkverschaffing moeten zijn. Slechts objec- ten voor de gemeenschap van beteekems, komen in aanmerking. In de eerste plaats de vele opruimingswerken, die thans noodig zijn. In den landbouw, die in dezen oorlogstijd voor de levensmiddelenvoorzienirug van het grootste belang is, zullen behulpzame handen veel nut- tig werk kunnen doen. Hoeveel noodzakelijke werken, die het belang der gemeenschap zou- den hebben gediend, heeft men laten liggen, omdat men er geen geld voor over had. Daar" om kan de Opbouwdienst op veel gebied goed werk doen: de aanleg van golfbrekers, dijk- verzwaringen en -verhoogingen, de aanleg van waterwegen, boschbouw en dergelijke, welke werken grootendeels door ongeschoolde ar- beidskrachten kunnen worden verricht. Beter dan werkloos te zijn is het, opbou- wenden arbeid te verrichten en de gemeen schap te dienen, dan zal men ook zelf weder werk vinden. De leader van den Opbouwdienst. Als leider van den in te stellen Opbouw dienst zal, naar wij vememen, optreden maioor J. N. Breunese, o.a. bekend door zrjn leiding van de jaarlijksche vierdaagsche af- standsmarschen. DE DISTRIBUTIE van TEXTIEL PRODUCTEN. Welke artikelen zyn vrijgesteld. De directeur van het Rijksbureau voor de distribute van textielproducten door den han- dei deelt mede, dat de volgende artikelen in overle>-r met de desbetreffende autoriteiten zijn vriigesteld van de beperkende bepalingen van de distributieregeling voor textielproducten ^BcM bont en daaruit vervaardigde artikelen. Verduisteringsstof en daarvan voor verduis- teringsdoeleinden vervaardigde artikelen. Parapluie-foudralen, alle soorten zonne- schermen, doozen, Stui's, beurzen, e.d., zwab- bers e d stofzuigerzakken, slaapsokken, wol- len lijfgordels, buik-, borst- en kmewarmers^ veters poetsdoeken, vlaggen, vlaggetjes, en vaandels, kunstbloemen, haarnetten e.d., han0- m£Shawls, hoofddoeken en omslagdoeken voor zoover daarin geen wol is verwerkt Linoleum en dergelijke vloerbedekking. Lampekapp-en, lampekappenstof en g an cretonne, pitten en petroleumbranders e.d. Visscherij-artikelen (geen z.g. visschers- gapoppenkleeding, speelgoederen en onder- deelen daarvan, voor zoover bestaande uit textie 1 Echt zijden en kunstzijden garens in elken DISTRIBITIE VARKENSVLEESCH. Dezer dagen is gemeld, dat half Juli distri- butie te wachten is van varkensvleesch. Het Vad. vemeemt, dat deze distributie zich aan- vankelijk zal heperken tot de provincies Noord- en Kuid-Holland en Utrecht, omdat in deze provincies het meeste varkensvleesch wordt verbruikt. Daama eerst komen de an dere provincies in aanmerking. De distributie zal gepaard gaan met een slachtverbod van varkens. ■Doel van de distributie is de regeling van het verbruik van vet en spek, wat noodzake lijk is, nu de import van grondstoffen voor de fabricage van margarine is uitgevallen. WEERLEGGING VAN ENGELSCH BERICHT OVER HET VLAGGEN. Het Britsche ministerie van propaganda heeft een bericht laten verspreiden, volgens hetwelk de Duitsehe bezettingsautoriteiten be- paald zouden hebben, dat in de toekomst zoo- wel de Hollandsche vlag als ook de kleuren van het Huis van Oranje niet meer geheschen mogen worden. In verband hiermede deelt het rijkscommis- sariaat voor de bezette Nederlandsche gebie- den mede, dat het Dondensche bericht iederen grondslag mist en op elk punt een bewuste verdraading der feiten vormt. Het hijschen van de Hollandsche, of juister, Nederlandsche vlag, alsmede de kleuren van het Huis van Oranje, is noch door de militaire, noch door de burgerlijke Duitsehe autoriteiten in Nederland verboden. ledere neutrale waamemer kan zichzelf er van overtuigen, dat door talrijke hotels en in het bijzonder in de kust- en badplaatsen, de Nederlandsche kleuren zijn uitgestoken. De secretarissen-generaal der Nederland sche ministeries hebben aan de onder hen ge- stelde openbare diensten en autoriteiten een instructie gezonden, waarin o.a. gezegd wordt: voorloopig moet op geen enkel openbaar ge- bouw de nationale vlag, de oranjevlag inbegre- pen, geheschen worden. Ons volk treurt om dat, wat het verloren heeft, om de velen, die voor hun vaderland sneuvelden, in den strijd verminkt werden of vermist worden. In deze omstandigheden past geen openbaar vreugde- betoon. De Duitsehe afgevaardigden voor die orga- nisatie hebben te 's-Gravenhage een oentraal bureau ingesteld en reeds besprekingen ge- voerd met den beer Frederiks, secretaris- generaal van het Departement van Binnen- landsche Zaken. De heer Frederiks heeft de Duitsehe afge vaardigden in contact gebracht met den heer H. J. van Santen, directeur van het instituut tot ondersteuning van behoeftige Nederlan- ders in het buitenland, welke instelling te Arnhem haar zetel heeft. De besprekingen tusschen de Duitsehe af gevaardigden en den heer Van Santen, welke besprekingen uitsiuitend betrekking hadden op de uitvoering van het voomemen tot het zenden van Nederlandsche kinderen naar den Oostmark zijn zeer bevredigend verloopen. Ten einde die voorbereiding zoo effectief mogelijk te maken, is e 's-Gravenhage ook een Nederlandsch centraal bureau opgericht, dat nauw contact zal onderhouden met de hiervoren genoemde Duitsehe centrale instel ling. Gezien den voortgang der besprekingen tus schen deze genoemde instanties valt het te verwachten dat aan de plannen, welke be- staan reeds zeer spoedig uitvoering zal wor den gegeven. Nader vemamen wij nog dat het de bedoe- ling is kinderen uit alle streken van Neder land aan deze bijzondere „vacantietour" deel te laten hebben, doch wel in het bijzonder kinderen uit kringen, welke door de krijgsbe- drijven hebben geleden. Daar de reis naar den Oostmark van vrij langen duur is, zal men zekere leeftijdsgrenzen moeten stellen, welke ongeveer liggen tusschen acht en veer- tien jaren. De kinderen, zoo vemamen wij, zullen in tehuizen, hotels, doch ook bij parti- culieren worden opgenomen en onder voort- durend toezicht staan. Zooals wrj reeds zeiden, wordt met alle kracht aan de uitvoering van het plan ge- werkt, zoodat de kinderen nog gedurende de zomermaanden van deze aangename en uit- zonderlijke vacantie kunnen genieten. (H. Crt.) WISSEJJtOERSEN. Aan- en verboopkoersen van de Nederlandsche Bank. De Nederlandsche Bank te Amsterdam deelt mede, dat zij van 1 Juli a.s. af overeenkom- stig artikel 17 van de Deviezenverordening 1940 op de beurzen van koophandel te Am sterdam en te Rotterdam wisselkoersen zal publiceeren. Voorloopig zullen aan- en verkoopkoersen worden gepubliceerd voor: ultbetaling Berlijn (vrije rijksmarken), uithetaling Zurich, uitbe- taling Stockholm en uitbetaling Ndw-York, alsmede aan- en verkoopkoersen voor: Zwit- sersch bankpapier erj Zweedsch hankpapier. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het ingevolge artikel 17 van de Deviezenver ordening verboden is buitenlandsche betaal- middelen zoomede in een buitenlandsche geld- soort uitgedrukte geldswaardige papieren en vorderingen, waarvoor de Nederlandsche Bank koersen publiceert, te verkrijgen of te ver- vreemden tegen hoogere dan de laatst gepu- bliceerde koersen. Voor zoover de Nederlandsche Bank valu ta's of bankpapier koopt of verkoopt, waar voor door haar koersen 'worden gepubliceerd, zal zij hij aankoop den laatsten door haar ge- publiceerden aankoopkoers betalen en bij verkoop den laatsten door haar gepublieeer- den verkoopkoers in rekening brengen. Echt zijden en kunstzijden kleadingstoffen en kleedinig uit deze stoffen vervaardigd, voor zoover het betreft bedrukte en m pastel- kleuren geverfde stoffen en artikelen, welke kennelijk bestemd zijn voor zomerkleedinig. Lame en brocaatweefsels en daarmt ver vaardigde kleeding. Lederen kleeding, gummi- en gegummeerde regeniassen, bruidskleeding, kap- en bed- manteltjes, misgewaden, kleeding voor koor- knapen en kerkelijke paramenten alsmede ambtskleeding voor de rechterlijke macht, ry- broeken en specifieke rijikleeding, avondjapon- nen avondcapes, avondmantels, beerensmo- kings en rok-costuums, rokhemden en witte vesten. Specifieke zomerkleeding voor dames en heeren uit linnen, katoen, wol en halfwol ver vaardigd, voor zoover deze als zoodanig afge- werkt en gereed is. Niet toegestaan aan den winkelier is dus het verder aanmaken op vorraad of op bestel- ling van deze zomerkleeding, welke vrrjigesteld is van distributie. DE WERKGELEGENHEID IN DUITSCHLAND. Bij weigering worden steuntrek kers enz. uitgesloten van hulp. Donderdag is te Utrecht de 42ste vergade- ring gehouden van den directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidshemiddeling met de directeuren van arbeidsbeurzen. In den voormiddag werd beraadslaagd over de intensiveering van de arbeidsbemiddeling in Nederland in de tegenwoordige omstandig heden. Verwacht wordt, dat de Nederland sche werkgevers, gezien de ontwikkeling van de arbeidsmarkt door de oorlogsomstandig- heden, bereid zullen zijn veel meer dan vroe- ger, bij de indienstneming van personeel van de diensten der arbeidsbeurzen gebruik te maken. In dit verband kwam ter sprake de uitvoering van de verordening op het ont- slag van arbeiders, waarover namens de direc- tie van den arbeid door den hoofdinspecteur, den heer Winkel, inlichtingen werden gegeven. In den namiddag had een bespreking plaats over de werkgelegenheid voor Nederlanders in Duitschland. Het bleek, dat voor zoover er voor onze ar beiders geen werk in Nederland kan worden geVonden, Duitschland in staat Is, in ruime mate Nederlandsche arbeiders op te nemer.. Er is werkgelegenheid voor Nederlanders in welhaast alle beroepen. Uitvoerige inlichtin gen werden gegeven over de arbeidsvoor- waarden, huisvesting, overmaking van loonen, vergoeding van reiskosten, doorhetaling van steun aan gehuwden en kostwinners geduren de twee weken, de wijze van bemiddeling en het vervoer der arbeiders. Blijkens een cireulaire van den secretaris- generaal van het Departement van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen d.d. 25 dezer wordt de arbeid in Duitschland in het alge- meen voor Nederlanders passend geacht, d.w.z. dat deze arbeid zal worden aangeboden aan al degenen, die voor dit werk in aanmerking komen. Het weigeren van werk in Duitsch land heeft tot gevolg stopzetting van onder steuning, van plaatsing bij de werkverschaf fing of van uitkeering uit de werkloozenkas, tenzij in bijzondere omstandigheden ander3 wordt beslist. Zoo zal o.a. rekening worden gehouden met gezinsomstandigheden, zooals ziekte der huis- vrouw, of met vaders van gezinnen met meer dan vier kinderen, beneden den tienjarigen leeftijd. De arbeidsbeurzen zijn reeds sedert eenigen tijd bezig om onder leiding van den rijksdienst de plaatsing van Nederlandsche arbeiders in Duitschland te regelen. De rijksdienst werkt hierbij nauw samen met de sociale afdeeling van den commissaris-generaal voor economi- sche zaken en financien. Er hebben zich reeds duizenden arbeiders voor werk in Duitschland bfj de arbeidsbeur zen opgegeven. Tusschen 21 en 26 Juni j.l. zijn reeds plus minus 2000 Nederlandsche ar beiders naar Duitschland vertrokken. Voorbereidinigen getroffen. Naar gemeld wordt, zijn, zoowel van Duit sehe zijde als van Nederlandsche zijde voor- bereidingen getroffen voor het zenden van Nederlandsche kinderen naar den Oostmark en wel meer in het bijzonder naar de streek Ober-Oonau. Zooals wij reeds in het vorig nummer heb ben gemeld, zijn twee voor het economisch en financieel verkeer in Nederland zeer be- langrijke regelingen in het Verordeningcn- blad voor het bezette Nederlandsche gebied afgekondigd, n.l. die betreffende het vijande- iijk vermogen in Nederland en een deviezen verordening. Door de verordening betreffende het vijan- delijk vermogen wordt het in Nederland aan- wezige vermogen geblokkeerd en de bezitters tot de aanigifte daarvan verplicht. De deviezen-verordening regelt het geldver- keer. Wiij laten de voornaamste bepalingen eir van volgen: Twee voor het economisch en financieel verkeer in Nederland uiterst belangrijke ver- ordeningen zijn Vrijdag in het ,,Verordenin- genblad voor het bezette Nederlandsche ge bied" afgekondigd: een verordening in zake vijandelijk vermogen en een deviezenverorde ning. De eerste verordening blokkeert het vijan delijk vermogen in Nederland en verplicht tot aangifte daarvan. De tweede regelt het deviezenverkeer De voornaamste bepalingen der deviezen verordening zijn: Ingezetenen van Nederland zijn verplicht de navolgende waarden, die hun in eigendom toehehooren en welker waarde een bedrag van vijf gulden te boven gaat, rechtstreeks of door middel van hun hank aan de Nederlandsche Bank aan te bieden en op verlangen te ver- koopen en over te dragen: a. goud; 0 b. edele metalen; c. buitenlandsche betaalmiddelen d. buitenlandsche geldswaardige papieren (cheques, wisselbrieven e.d.; geen effecten, coupons e.d.). De aanbieding moet geschieden binnen 14 dagen na de inwerkingtreding van deze ver ordening. Ingezetenen zijn verplicht, waarden, als boven omschreven, die zij na inwerkingtre ding van doze verordening anders dan op grond eener vergunning binnen drie dagen verkrijgen, eveneens aan te bieden en op ver langen te verkoopen en over te dragen. De koopsom wordt door de Nederlandsche Bank vastgesteld op grond van de koersen, opgemaakt in overeenstemming met den secre- taris-generaal van het Departement van Financien. iDe secretajris-generaal van het Departement van Financien kan bepalen, dat ingezetenen bij door hem aan te wijzen instellingen aan gifte moeten doen van de navolgende hun in eigendom toebehoorende waarden of groepen dezer waarden: a. Buitenlandsche effecten; b. buitenlandsche vorderingen; c. andere buiten landsche onlichamelijke zaken; d. roerende goederen, buiten het bezette Nederlandsche gebied berustende dan wel binnen het bezette Nederlandsche gebied berustende, doch niet in het vrije verkeer ingevoerd; e. buiten het be zette Nederlandsche gebied gelegen onroeren- de goederen. Het is aan ingezetenen slechts met vergun ning van het op te richten deviezeninstituut geoorloofd te beschikken over, te bezwaren en te vervreemden alle bowengenoemde eigen- dommen. Het is verboden buitenlandsche betaalmid delen, buitenlandsche geldswaardige papieren en buitenlandsche vorderingen tegen betaling in binnenlandsche geldsoort van andere dan de Nederlandsche Bank te verkrijgen en aan anderen dan de Nederlandsche Bank te ver- vreemden. Slechts de Nederlandsche Bank kan bij de verkrijging of vervreemding dezer waarden tusschenkomst verleenen. Op deze bepaling kan het deviezeninstituut uitzondering toe- laten. Het verkrijgen van buitenlandsche betaal middelen enz. tegen betaling in binnenland sche geldsoort is slechts geoorloofd op grond van een door het deviezeninstituut verleende vergunning. De secretaris-generaal van het Departe ment van Financien kan bepalen, dat de han- del in door hem nader aan te wijzen buiten landsche effecten tusschen ingezetenen, in regelmatig beursverkeer, zonder vergunning van het deviezen-instituut geoorloofd zal zijn. Het is verboden buitenlandsche betaalmid delen enz., waarvoor de Nederlandsche Bank koersen publiceeirt, te verkrijgen of te ver vreemden tegen hoogere dan de laagst gepu- bliceerde koersen. Het is aan ingezetenen slechts met vergun ning van het deviezeninstituut geoorloofd goud, edele metalen, buitenlandsche betaal middelen en buitenlandsche geldwaardige papieren aan ingezetenen of niet-ingezetenen af te °*even. De uitvoer van goud, edele metalen, betaal middelen. geldswaardige papieren, effecten en J in documjenten belichaamde vorderingen is slechts geoorloofd met vergunning van het deviezen-instituut. De in- en uitvoer van roerende goederen is slechts geoorloofd onder overlegging van door hen secretaris-generaal van het departement van Financien aangegeven documenten aan de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen. WERKVERRUIMING OP GROOTE SOHAAL. Loon-intensiviteit gaat voor. De secretaris-generaal, waamemend hoofd van het departement van Sociale Zaken, heeft tot de gemeentebesturen de volgende cireu laire gericht: Zooals u bekend is, wordt er met kracht naar gestreefd om de vermeerdering van de werkgelegenheid in ons land te bevorderen. Een van de middelen d'aartoe is de uitvoering van werkverrujLmingsobj'ecten op grooter schaal dan tot nu toe het geval was. Voor de daartoe geeigende objecten zal op de gebrui- kelijtke wijze subsidie in den loonpost kunnen worden verkregen. Bij de keuze van bovengenoemde werken dient op hun waarde als middel tot werkver- ruiming te worden gelet. Dit beteekent in de eerste plaats, dat de kosten voor het grootste deel nit loonen dienen te bestaan. Dat maakt het werk niet alleen uit een oogpunt van directe werkverruiming aantrekkelijk, doch beteekent tevens en dat vormt in de hui- dige omstandigheden een tweeden eisch dat een naar verhouding geringe hoeveelheid aan materiaal behoeft te rworden gebruikt. In de derde plaats valt te overwegen, in hoeverre het werk na gereedkomen voor de toekomst blijvende werkverruiming tot gevoig zal heb ben. U gelieve met voortvarendheid er naar te streven, dat dergelijke objecten eventueel in samenwerking met waterscbappen en andere worden voorbereid. Over de plannen kan in eerste instantie overleg worden gepleegd met de inspectie van den rijksdienst voor de werk verruiming in uw provincie. Mijnerzijds wordt gaame de verzekering gegeven, dat voor een snelle beoordeeling en goed'keuring van daar- voor in aanmerking komende dat wil in verband met het bov.enstaande zeggen loon- intensieve, weinig materiaal eischende en zoo mogelijk blijvende werkverruiming biedemde plannen zal worden zorg gedragen. Bij werken, welke aan de eerste twee der bovengenoemde maatstaven voldoen, zal de financiering in het algemeen geen moeilijk- heden bieden, daar het grootste deel der kos ten voor subsidie in aanmerking kan worden gebracht. Wanneer echter onder bepaalde om standigheden de financiering van de niet uit loonen bestaande kosten moeilijkheden zou opleveren, dan noodig ik uw college uit ook die plannen indien zij overigens uit het oog- punt van directe of blijvende werkverruiming aantrekkelijk zijn ter beoordeeling voor te dragen met vermelding van eventueele finan- cieele bezwaren. Ik vertrouw, dat uw college er met kracht toe zal medewerken, dat het in dezen brief bedoelde middel tot bestrijding van de werk loosheid te weten door uitvoering van werk- verruimingsobjecten, op korten termijn tot be langrijke resultaten zal leiden. SPECIALE BENZINE-BESCHIKKING 1940 No. 1. Het Vrijdag verschenen Verordeningenblad bevat ook een beschikking van den secretaris- generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart betreffende het be- heer van de speciale benzine d.d. 17 Juni. Daarin wordt bepaald, dat het den produ- cent of importeur verboden is speciale ben zine te verkoopen of af te leveren zonder schriftelijke vergunning verleend door den directeur van het rijksbureau voor aardolie- producten (Zeestraat 100104, 's-Graven hage) of door personen of instanties, door dezen aangewezen. Aan deze vergunning kunnen voorwaardien en beperkingen worden verbonden. Deze richtlijnen ten aanzien van het ver leenen van zulke vergunningen, worden dloor den secretaris-generaal vastgesteld. Een ieder is verplicht den directeur op diens verzoek alle inlichtingen te verschaffen, welke hij voor een goede uitvoering van deze be schikking noodzakelijik acht. Alle voorschriften en regelingen, welke he- trekking hebben op het in deze beschikking geregelde onderwerp, komen bij de inwer kingtreding dezer beschikking te vervallen. De beschikking kan worden aangehaald onder den titel: Speciale benzine-beschikking 1940 no. 1. Zij' treedt in werking op den dag harer afkondaging. Onder speciale benzine worden in deze be schikking verstaan: henzinesoorten, welke met bepaald kookpunttraject worden geleverd en in den handel bekend zijn o.a. onder den naam van: gasoline, petroleumaether, lampen- benzine en kookpuntbenzine, met uitzondering van kunstterpentijn van terpentol of terper- tina. Zijn kennismaking met Mussolini dateert uit 1915. Hij sloot zich van harte bij hem aan, stichtte het blad „L"Alpino" en wist zich in korten tijd op te werpen als hoofd van het jonge fascisme te Ferrara. Als zoodanig ont- plooide hij merkwaardige kwaliteiten als lei der, reeds in de jaren voorafgaande aan den Marsch naar Rome van 1922 en zoo ontstonden onder zijn aanvoering de „vliegende escadril- les", welke tegen de toenmaals steeds meer veld winnende socialisten en communisten aanvallen uitvoerden. Hij- klom zelfs op tot opperbevelhebber der fascistische mihtie, doch zqn overgroote ijver was oorzaak, dat hij op zeker moment uit de partij werd ontslagen. De Marsch naar Rome is het kroonpunt in dit hoofdstuk van Balbo's carriere geweest. Hij was het, die te Perugia de bataljons zwart- hemden uit Midden-Italie om zich schaarde, welke aan den historischen tocht naar de macht zouden deelnemen, en1 als een der ,,quadrumviri" (viermannen) trok de jonge Balbo aan de zijde van Mussolini, De Bono en De Vecchi op 22 October 1922 Rome binnen. In 1925 werd Balbo onderstaatssecreitaris, eerst aan Economische Zaken, weldra echter aan het departement, dat zijnen aanleg het beste arbeidsveld opende: het ministerie van Luchtvaart. De leiding daarvan zou hij, nadat hij in 1928 tot generaal bevorderd was, in Sep tember 1929 op zich nemen. Het is moeilijk een eenigszins volledig beeld te geven van de zeldzame diensten, die hij op dit terrein aan zijn land en in feite aan de luchtvaart van alle landen beWezen heeft. Hij was het, die Itaiie's ludhtmacht, waar- aan Mussolini boven alles waarde hechtte, or- ganiseerde en modemiseerde. Vlaggen in Italie lialfstok. De iDuce heeft bepaald, dat wegens den dood van Balbo, op 30 Juni en 1 Juli de vlag gen op de openbare gebouwen en de vliegvel- den halfstok moeten worden geheschen en dat de insignes van de gebouwen van partij- en fascistische organisaties met rouw omfloerst moeten worden. Na het mededeelen van den dood van Balbo staakte de Italiaansche omroep voor twee minuten zrjn uitzending. HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. Het Italiaansche hoofdkwartier deelt in zijn 18-de legerhericht mede: ,,Een onzer duikbooten heeft door torpedo's en kanonvuur, een gewapend passagiersschip van 10.000 ton, dat onder escorte voer, tot zinken gebracht. In Noord-Afrika is een vliegveld ten zuiden van Mersamatroe met succes gehomhardeerd. Troepen werden met machdnegeweervuur he- stookt, de installaties getroffen. Op den grond werd een twintigtal vliegtuigen vernield. Al onze toestellen keerden naar hun bases terug." HITLER TE STRAIATSBURG. Het D.N.B. meldt uit het hoofdkwartier van den FUhrer: Op den verjaardag der onderteekening van het verdrag van Versailles heeft de Fiihrer een bezoek aan de oude Duitsehe rqksstad Straatstaurg gebracht. Op den linkeroever van den Rijnovergang van Kehl naar Straats- hurg werd hij verwelkomd door den opper bevelhebber van het leger, dat de doorbraak door de Maginot-iinie in den Elzas tot stand bracht, generaal der artillerie Dollmann. Na een rondrit verhleef Hitler geruimen tijd in de Domkerk, waarvan sedert 19 Juni weer de Duitsehe vlag waait. Daarna begaf de Fiihrer zich over Schlett- stadt naar het oorlogsterrein in de Vogezen. Vervolgens braoht hij een bezoek aan de vlakte bij Breisacb, waar de beslissende aan- val over den Rijn gedaan is. DE GAULLE'S POSITIE IN ENGELAND. Het D.N.B. vemeemt uit Londen, dat offi- cieel wordt medegedieeld, dat de Britsche re- geering generaal de Gaulle als den leider van alle vrije Franschen beschouwt. ongeacht waar zij zich bevinden of zich verbinden om de zaak der Geallieerden te steunen. MAARSGHALK BALBO GESNEUVELD. Het Italiaansche hoofdkwartier geeft een extra, negentiende, legerhericht uit, dat den volgenden inhoud heeft: „Bij een vijandelijk hombardement boven Toljroek, op 28 Juni, is het door Italo Balbo bestuurde vliegtuig hrandend neergestort. Italo Balbo en de andere leden der bemanning zijn om het leven gekomen. De vaandels der strijdkrachten van Italie neigen zich ten tee- ken van hulde en hoog eerbewijs aan de nage- dachtenis van Italo Balbo, vrijwilliger en Alpenjager in den wereldoorlog, lid van het viermanschap der revolutie, Oceaanvlieger en luehtmaarschalk, in den strijd gevallen." De man, die na Mussolini in het fascistische Italie wel de meest populaire, geziene en ge- eerde leidersfiguur was, wiens trouw en toe- wijding aan zijn chef absoluut was, wiens eigen luitenants hem even trouw waren en wiens grootste hartstoCht was: het vliegen, Italo Balbo, luehtmaarschalk en gouverneur- generaal van Libye, heeft, schrijft De Tele- graaf" aan zijn plicht het offer gebracht van zijn leven. Op 5 Juni 1895 werd hij te Quartesana m de provincie Ferrara geboren, en als „Ferra- rese" is hij zijn geboortegrond steeds innig toegewijd gehleven. Uit zijn jeugd wordt ver- teld, dat hrj reeds toen een buitengewone doorbijter" was, zich al op zijn 14de jaar naar de politiek keerde en weldra te Ferrara als journalist in zijn onderhoud voorzag. In 1910 sloot hij zich, voorgevend reeds 20 jaar te zijn, bij den avontuurlijken Ricciotto Garibaldi aan, toen deze in Albanie een opstand tegen de Turken voorbereidde. Deze opstand mislukte, en de revolutionnair gezinde Balbo kwam in zijn vaderland terug, om een tijdlang als re- publikeinsche volksredenaar en propagandist op te treden. Daamevens bleef hij journalis- tiek werkzaam en volgde de colleges aan de universiteit van Ferrara. Aan d'en wereld oorlog nam hij! als vrijwilliger bij de Alpen- jagers d'eel, werd later vlieger en als reserve- officier herhaaldelijk om zijn dapperheid on- derscheiden. Na den oorlog voltooide hij zijn rechts- en litteraire studien en promoveerde in beide wetenschappen. BRITSCHE MILITAIREN ONTRUIMEN KANAAL-EILANDEN. Naar officieel te Londen is medegedeeld, bebben de Engelsche militairen de Kanaal- eilanden ontruimd. Alle gewapende strijd krachten en de geheele militaire uitrusting. zijn reeds van de eilanden weggehaald. Aldus vemeemt het D.N.B. uit Londen. LUCHTACTIE BOVEN DUITSCH EN ENGELSCH GEBIED. Het Duitsehe legerbericht. Het opperbevel der Duitsehe weermacht decide Zaterdag mede: „In Frankrijik geen bijzondere gebeurtenis- 'hen. Een duikboot meldt het tot zinken brengen van vijandelijke koopvaardijschepen tot een tonnage van 38.000 ton. Een tweede duikboot heeft drie gewapende vijandelijke vrachtsehe- pen totaal 11.000 ton, tot zinken gebracht. Evenals op de voorgaande dagen hebben afdeelingen der luchtmacbt op den 28sten Juni en in den nacht van 28 op 29 Juni in Zuid- en Midden Engeland, gelegen wapen- fahrieken en havenwerken met dnidelijk waar- neembaar gevolg aangevallen. Buitengewone nitwerking hadden ook boinaanvallen op troepenconcentraties en inschepingen op de Britsche kanaaleilanden Jersey en Guernsey, waar in de havens groote branden en hevige ontploffingen werden waargenomen. Britsche vliegtuigen hebben hun nachtelijke vluchten over Belgie en Nederland naar Noord- en West-(Duitschland voortgezet en op verschillende plaatsen bommen geworpen. Deze bommen richtten slechts schade aan woohhuizen aan en kwetsten eenige burgers. FVier der aanvallende vliegtuigen werden neer- geschoten, waarvan twee door luchtdoelge- sChut. Eigen verliezen zijn niet te melden. Duitsehe represailles. Het Duitsehe Nieuwsbureau meldt uit Ber- Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft op 28 Juni in een communique beweerd', dat de Duitsehe vliegtuigen hij het bombar- deeren van militaire doelen in Groot-Brittan- nie tijdbommen hebben uitgeworpen, die pas na geruimen tijd ontploften. Van bevoegde Duitsehe zijde wordt in dit verband vast gesteld, dat deze bewering met de feiten in overeenstemming is. De Duitsehe luchtmacbt is overgegaan tot dezen vergeldingsmaatregel. nadat onomstootelijk was komen vast te staan dat de Roayl Air Force dergelijke bommen op Duitsch gebied beeft laten vallen. Om een voorbeeld uit vele te noemen: in den nacht van 26 op 27 Juni zijn om 1.15 uur op Ailen- dorf ten Zuiden van Amsberg in Westfalen twee bommen geworpen. Een daarvan was een tijdbom, die pas na ongeveer 9 uur ont- piofte. Vijf schoolkinderen, die op weg naar school waren, werden hierdoor gedood. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft op 28 Juni geprotesteerd tegen de Duitsehe constateering, dat de Britsche luchtmadht bij voorkeur bommen laat vallen op niet-militaire doelen en op burgers, tegenover dit dementi staan reeds weder de volgende feiten, die het ontzenuwen!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2