ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Erfenis van een Zonderling No, 10.081 MAANDAG 1 JULI 1940 80e Jaargang Feuilleton Binnenland ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen f 1,35 per 3 maanden Bui ten Temeuzen fr. per post f 1,65 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika 2,10, overige landen 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Citgeefster: Flrma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEPOON No. 2073. ADVERTENTTENVan 1 tot 4 regela 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEENE ADVERTENTIEN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichA's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAI) VERSGHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. Burgemeester en Wethouders brengen het navolgende ter open- bare kennis: De Secretaris-Generaal, ^waarnemend Hoofd van het Departement van Sociale Zaken, maakt bekend, dat alle mdddelen zullen wor den aangewend ten einde de werkloosheid op te heffen. De Rijkscommissaris voor het be- zette Nederlandsche gebded heeft hierbij zijn kraehtdadigen steun toegezegd. Voor arbei- ders, die in Nederland geen geschikten arbeid kunnen vinden, zal de gelegenheid tot arbeid in Duitschland worden opengesteld. Het gaan werken in het Duitsche Rijk, waar sands vele jaren duizenden Nederlandsche arbeiders werk en een goed bestaan hebben gevonden, zal krachtig bevorderd worden. De Nederlandsche arbeiders zullen gelijke loonen verdienen als de Duitsche. Het overmaken van loonoverschotten zal voortaan aan geen beperkingen zijn gebonden, zoodat de arbeiders al hetgeen zij van hun loon overhouden naar Nederland kunnen zen- den. Het overmaken der loonen zal op snelle wijze plaats hebben. Aan gezinshoofden en kostwinners, die in zorg zijn, en die (werk in Duitschland aanvaarden, zal gedurende veer- tien dagen na het aanvaarden van het werk, steun worden doorbetaald. Ditzelfde geldt voor arbeiders, die bij werkverschaffingen werkzaam Vvaren. De arbeiders zullen in de gelegenheid worden gesteld periodiek met verlof naar huis te gaan. Gehuwden zullen tenminste eenmaal per drie maanden, onge- huwden tenminste tweemaal per jaar met vacantie kunnen gaan. De sociale positie der Nederlandsche arbei ders in Duitschland zal overigens gelijk zijn aan die der Duitsche arbeiders, d.to.z. de Nederlandsche arbeider zal op gelijken voet worden behandeld als zijn Duitschen collega. De arbeids- en loonvoorwaarden zullen nader worden bekend gemaakt. Den werkloozen arbeiders wordt aange- raden zich voor het verkrijgen van Werk in Duitschland op te geven bij de arbeidsbeurzen. Gevraagd worden in de eerste plaats land- arbeiders, in het bijzonder melkers, paarden- knechten en knechten voor allerhande werk (ook families), mijnwerkers, bouwvakarbei- ders, metaalarbeiders, havenarbeiders, grond- werkers en ongeschoolde arbeiders voor fabrie- ken, Werkplaatsen, publieke werken, enz. Ook andere categorieen van werkzoeken- den kunnen zich opgeven. De arbeidsbeurzen zullen spoedfg in staat zijn verdere bijzonderheden over deze werk- gelegenheid mede te deelen. De Secretaris-Generaal, wnd. Hoofd van het Departement van Sociale Zaken, A. L. SCHOLTENS. 's-Gravenhage, 21 Juni 1940. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge'oied wil de Nederlandsche autoriteiten en organisaties krachtig onder- steunen bij de opheffing der werkloosbeid. Wanneer het niet mogelijk is in Nederland zelf geschikten arbeid te vinden, moet het aanvaarden van arbeid in Duitschland bevor derd worden. In Duitschland hebben sinds vele jaren duizenden Nederlanders geWerkt en een goed bestaan gevonden. Het aanvaarden van arbeid in bet Duitsche Rijk zal belangrijk vergemakkelijkt worden, o.a. door: Behoorlijke loonen. Ver gaande tegemoetkoming bij het over maken der loonoverschotten naar Nederland. De vacantie (d.w.z. de gelegenheid am periodiek naar huis te gaan) zal bevredigend worden geregeld. De sociale positie der Nederlandsche arbei ders in Duitschland zal gelijk zijn aan die der Duitsche arbeiders; d.w.z. de Nederlandsche Oorspronkelijke rornan van WELLY WATERMAN. (Nadruk verboden.) 26) Vervolg. HOOFDSTUK XI. Waarin een pendule wwrdt belaagd. Het ontbijt was den volgenden morgen laat, Het was zelfs zeer laat, maar dat is begrijpe- lijk, als men de belevenissen van den dag en den nacht te/voren in aanmerking neemt. En nauwelijks was Pete dien ochtend uit zijn bed gekomen, of nieuwe verwikkelingen waren aan den horizon opgedoemd. Er was op zrjn deur geklopt en bet verwarde hoofd van John was in de kier verschenen: ,,Zeg, heb jij er eenig idee van, wat we tegen de huishoudster moeten vertellen Ze is op het oogenblik beneden aan het rondspoken; het is al half elf en ze is natuurlijk doodnieuws- gierig, wat dat was met dien vent in den kelder." Pete ging op een stoel zitten, knipperde tegen de zon, die door de opengezette ramen op zijn hoofd scheen en trok de prjpen van zijn pyamabroek op. ,,Je bent nog niet je bed uit, of het begint weer!" klaagde hij. John haalde zijn schouders op en stapte naar binnen. „We kunnen baar geen ander verhaal ver tellen, dan aan de politie; ze bazuint het na tuurlijk overal rond en als de politie twee ver- arbeider zal precies zoo behandeld worden als zijn Duitsche collega. Arbeids- en loonvaarwaarden zullen nader worden bekend gemaakt. Wlerklooze arbeiders! Geeft U voor het verkrijgen van werk in Duitschland op bij de arbeidsbeurzen in Nederland. Gevraagd worden landarbeiders, mijnwer kers, bouwvakarbeiders, metaalbekverkers, havenarbeiders en ongeschoolde arbeiders. Ook andere categorieen van arbeiders kunnen zich opgeven. Verdere mededeelingen over bijzonderheden betreffende deze werkgelegenheid volgen spoedig. De Commissaris-Generaal voor Economische Zaken en Financien, Afdeeling Sociale Zaken, JAKOB, President. 's-Gravenhage, 21 Juni 1940. Terneuzen, 28 Juni 1940. Burgemeester en Wethouders van Temeuzen, P. TIELLBGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. KIEZERSLIJSTEN KAMER VAN KOOPHANDEL. Vanaf heden zijn gedurende veertien dagen op de gemeente-secretarie voor het publiek ter inzage nedergelegd afschriften van de kiezerslijsten voor de afdeelingen Groot- en Kleinbedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Eventueele verzoeken om verandering of verbetering der kiezerslijsten moeten voor 15 Juli 1940 worden toegezonden aan de Kamer an Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Temeuzen. Temeuzen, 1 Juli 1940. De Burgemeester van Temeuzen, P. TETiLEGEN. EEN BOM BIJ AMSTERDAM. Ook te Amsterdam is V rijdagnacht een bom neergekomen. Deze heeft een broeikas ver- nield. Persoonlijke ongelukken zijn hierbij niet gebeurd. POSTVERKEER MET DUITSCHLAND. Naar wordt gemeldt, is het weer mogelijk tussehen Nederland en Duitschland v.v. druk- werk, monsters, handelspapieren en gemengde zendingen per post te versturen. VELE DOODEN EN GEWONDEN. Zaterdagnacht heeft Rotterdam, meldt de N. R. Crt., opnieuw te lijden gehad van bom- men, die door Engelsche vllegtuigen van zeer groote hoogte af zijn geworpen. In verschil- lende woomwijken zijn bommen op woonhuizen neergekomen; er vallen verscheidene dooden te betreuren en vele gewonden. Het bombardement heeft van kwart voor drie tot vier uur geduurd. In het Westelijk stadsdeel werd met een sirene luchtalarm gemaakt. De bewoners begaven zich daar, voorzoover zij deze hebben, in de schuilkelders. In dit stadsdeel, maar eveneens in de andere wijken ook aan den linker Maasoever heerscbte onder de burgerij groote conster- natie. In het Westen vielen tal van bommen. In een kantoorwijk werden panden beschadigd. Een agent van politie en vier burgers werden daar gedood. Voorts werd een agent zwaar gewond en moesten ook twee burgers zwaar gewond naar een ziekenhuis worden gebracht. In een woonwijk in het Westen werd een groot pand gedeeltelijk vernield en liepen vele woningen schade op. Een burger werd ge- dood en drie werden zwaar gewond1. Er vielen schillende lezingen hoort, voelt ze wel, dat er iets niet in de haak is. Maar hoe kunnen we haar nu vertellen, dat jij delirium tremens hebt en in den kelder zit? Ze weet deksels goed, dat dat niet het geval is en dat je hier slaapt. Ze maakt elken morgen je bed op." Pete hield zijn hoofd met beide handen vast, kreunde en dacht na: Dan hief hij plotseling het hoofd op en keek John aan: „lDoodeenvoudig! Ze heeft mij nog nooit ge- zien, dus je vertelt, dat ik een nieuwe logA ben en dat de oude last had van zijn borrels en in den kelder is opgesloten voor een dag of twee. Dan is de poljtie ook tevreden, voor het geval die nieuwsgierig mocht worden, wie de derde is, die los rondloopt!" John dacht even na en knikte: „In orde... Cheerio." Hij verdween weer door de deur, na een sigaret uit Pete's koker te hebben genomen. Even later hoorde John hem twee deuren ver- der tegen zijn zuster praten door het sleutel- gat. Hij stond op, wandelde het balcon op en rekte zioh uit. Het began al warm te worden en de zon stond hoog. Met een grooten pas was hij bij zijn badjas, greep zijn seheer-appa- raat en stapte de badkamer in. En nu zaten ze alle drie voor de schamele resten van een ontbijt en rookten een ochtend- sigaret in de zalige wetenschap, tot dusver alle aanvallen prachtig te hebben gepareerd. ,,En", informeerde Pete, „op welk front zal heden onze aanval plaats grijpen? Ik brand van eruergie!'" Lois keek hem belangistellend aan en knip- oogde tegen haar broer. „Hij is onverbeterlijk, hA John? We hebben hem in stoffige vensterbanken gestopt, voor waanzinnige laten spelen, zich met kolenstof laten irismeren en het eenige, waar hij dade- lijk den volgenden morgen naar vraagt, is een in deze woonwijk verscheidene bommen, waar- bij ook eenige niet ontploften. In den loop van den morgen is hier een's naehts gevallen horn geexplodeerd. Men vreest emstig, dat men hier weer te doen heeft met Engelsche tijd- bommen. De politie heeft de omgeving afge- zet en de woningen doen ontruimen. Ook in andere stadsdeelen vielen de Engel sche bommen. In het Oosten kwamen deze op bet wegdek terecht. Hier werd geen emstige schade aangeriaht en vielen geen slachtoffers. Een kantoor- en woonwijk aan den Linker Maasoever heeft zwaar te lijden gekregen. Daar werd een huis totaal vernield, zoodat dit instortte. Tal van andere woningen liepen veel schade op. Er zijn hier vier hurgers ge- dood en eenigen gewond. Men vreest, dat bij het opruimingswerk, dat Zaterdagmorgen is aangevangen, nog meer1 slachtoffers gevonden zullen worden. Een granaatscherf heeft een ruit van het Museum Booymans vemield en is in een zaal terecht gekomen. Schade aan kunstvoorwer- pen werd niet aangericht. Het ditmaal wel zeer hevige en langdurige bombardement van Engelsche vliegtuigen, dat dus, voor zoover thans kan worden nagegaan, aan tien burgers het leven heeft gekost en waarbij een aantal menschen zwaar is gewond, heeft groote ontsteltenis en venontwaardiging gewekt onder de Rotterdamsche burgerij. Dertien dooden te Kerkrade. Zaterdagnacht hebben de Engelsche vliegers him lukrake bombardementen op Neder- landscb grondgebied voortgezet. Dadelijk na bet invallen van de duistemis ronkten de En gelsche machines over de gemeente. Er werd spoedig luchtalarm gemaakt en vele menschen begaven zich in de schuilplaatsen. Om ongeveer twee uur wierpen de vliegtui gen vijf bommen uit op een buurtschap, ten- gevolge waarivan dertien menschen werden ge- dood en verscheidene mijnwerkerswoningen werden vemield. Een voltreffer viel op een woning van de mijnwerkersfamilie S. De geheele familie, be- staande uit man, vrouw en vijif kinderan, is om het leven gekomen. De woning werd totaal verwoest. In een huis, dat tegenover dat van de familie S. is gelegen, werd een kind van vier jaar, dat tussehen twee andere kinderen in bed lag, door een granaatscherf gedood. De tweede bom kwam in een weiland te recht zonder te ontploffen. Tweehonderd meter vender viel een treffer. op een huis, dat werd bewoond door de mijniwerkersfamilles S. en F. De beide echtparen, alsmede de baby van de familie F. iSribrden gedood. In dezelfde straat werd' een school gebeel vemield. Vlak bij de school sloeg een bom in den grond en maakte een trecbter van zes bij vier meter. Alle slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Kerkrade overgebracht. Ter verpleging zijn daar nog opgenomen juffrouw W. en haar kind. De toestand van de vrouw, die waar- schijnlijk een hersensehudding heeft opgeloo- pen, is emstig. Drie geneesheeren waren spoedig aanwezig met eenige paters Franciseanen voor het ver- leenen van geneeskimdagen en geestelijken brj- stand aan de slachtoffers, die gedeeltelijk on der de puinhoopen waren bedolven. De huizen in de buurtschap hebben belang- rijke schade opgeloopen. Tot ver in den om- trek sprongen de ruiten, tal van daken wer den afgemkt. De bevolking van Kerkrade is diep onder den indmk van deze ramp. Er is geen sprake van militaire doelen in deze gemeente, zoodat het ook hier weer ,paniekzaaien onder de on- schuldige hurgerbevolking betreft. Verscheidene autoriteiten /waren spoedig ter plaatse, waama men van gemeentewege is begonnen met het opruimen van het puin. In het Oosten des lands. Ook de Geldersche Achterhoek en Twente hebben den laatsten tijd van bomaanvallen te lijden gehad. In den nacht van Vrijdag 21 op Zaterdag 22 Juni zijn drie bommen ontploft in het stadje Eibergen, ten gevolge waarvan vier personen werden gedood en vier gewond. De bommen vielen in bet centrum. Twee huis- jes werden grootendeels verwoest, terwijl de kerk vrij emstige schade opiiep. De slacht offers zijn een echtpaar, een vrouw en een 17-jarige jongen. In Winterswijk hebben in denzelfden nacht twee jonge mannen het leven verloren: de 31- jarige B. W. K., ambtenaar ter secretarie en de 27-jarige J. H. Een derde werd zwaar ge wond. De drie jonge mannen werden getrof- fen, terwijl zij omstreeks half drie op een bin- nenweg liepen. Naar schattihg zijn in Win terswijk acht bommen neergekomen, waarvan enkele in een weiland; ook een houtopslag- plaats werd verwoest. De toestand van den zwaar gewonde is thans bevredigend. Hengelo is in den nacht van 18 op 19 Juni opgeschrikt doordat omstreeks half vier een bom ontplofte. Enkele dagen geleden is deze gemeente echter veel zwaarder getroffen en vele ingezetenen vinden bet sindsdien veiliger in omllggende plaatsen te logeeren. In den nacht van Zondag op Maandag jJ. hebben namelijk drie bommen groote verwoestingen aangericht. Een schoenenmagazijn werd in een puinhoop veranderd. De eigenaar, vader van negen kinderen, kwam met zijn 10-jarig dochtertje om het leven. Van een cafA werd de achterzijde der bovenverdieping vemield. Op deze verdieping woonde een huisschilder met zijn gezin. De vrouw en het 14-jarig dochtertje werden gedood. Ten slotte zijn Donderdagmorgen omstreeks elf uur op een buurtschap bij, Oldenzaal vier bommen terecht gekomen, welke uit een zeer hoog vliegend vliegtuig vielen. Een boerderij werd beschadigd en twee koeien kwamen om. GENERAAL WINKELMAN BEZOEKT GEWONDEN. Nadat hij: reeds in den loop van de vorige week de gewonden, opgenomen in verschillen- de ziekenhuizen en hospitalen te 's-Graven- hage had bezocht, heeft de opperbevelbebber van land- en zeemacht, generaal Winkelman, Vrijdag een bezoek gebracht aan de gewon den, die in het St. EUsabethsgasthuis en het Academische ziekenhuis te Leiden worden ver- pleegd. In dit laatste werd hij ontvangen door den directeur Dr. H. H. Maas, terwijl alle professoren met hunne assistenten in hunne afdeelingen aanwezig waren en generaal Win kelman de noodige inlichtingen verschaften. HET GEVAAR VAN NIET ONTPLOFTE BOMMEN. /Het publiek van Rotterdam wordt met den meesten nadruk gewaarschuwd voor het ge- vaar dat niet ontplofte bommen opleveren. Van deskundige Duitsche zijde werd aan den hoofdeommissaris van politie medegedeeld, dat uit de praktijk gebleken is, dat Engelsche bommen vaak 3 A 4 uur, soms zelfs dagen later nog tot ontploffing komen. De politie zal in dergelijke gevallen uitgebreide maatregelen nemen voor afzetting van de omgeving en zoo noodig ontmiming of gedeeltelijke ontruiming van bewoonde huizen. Het publiek wordt dringend aangemaand alle aanwijzingen en bevelen van de politie onvoorwaardelljk op te volgen. NOG GEEN BROODBONNEN NOODIG IN HOTELS ENZ. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis- seherij, maakt bekend, dat ook na 30 Juni voorloopig de verstrekking van brood in hotels, restaurants, broodjeswinkels, enz. nog toegestaan is, zonder dat daarbij bonnen in ontvangst behoeven te worden genomen, De hotels enz. kunnen dus tot nader aan- kondiging de hoeveelheid brood, die ze noodig hebben tot de tot nu toe gebleken behoefte nog vrjj van hun leverancier (bakker) be- trekken. gelegenheid, om nog meer van die ervaringen op te doen!" Pete schudde het hoofd: „Als jullie denken, dat ik graag schoor- steenvegertje speel, hebben jullie bet miis," zei hij,, en keek emstig te emstig, dan dat het echt kon zijn, vonchLois; ,,maar we moe ten de resteerende voorwerpen zoo snel moge lijk te pakken krijgen en desmoods al het ande re ervoor laten staan... de situatie is op het oogenblik zoo, dat we met Bealie leelijk in onze maag zitten en hoe eerder we dat heer- schap kwijtraken, hoe heter. En we kunnen hem pas vrijlaten, als hij geen kwaad meer doen kan John, knikte: ,,Je hebt gelijk, Pete, we trekken vandaag weer ten strijde... laat eens kijken, wat heb ben we nog?" Pete raffelde het rijtje af Een Louis Seize pendule. Een standbeeld van Venus, Een koperen schoorsteenmantelkandelaar, Een beeldje van Mephisto, en onze wekker. Ik veronderstel, dat jij dadelijk weet, in welke plaatsen die dingen thuishooren." John fronste zijn voorhoofd en dacht na. „Ik geloof, dat het Jt beste is, dat we het dichtstbijzijnde het eerst nemen:," zei hij dan, „dat is een kilometer of zestig hier van- daan, de pendule namelijk. En vlak daarbij, weer een kilometer of tien verder, kunnen we onzen Mephisto vinden. De adressen weet ik ook uit mijn hoofd; als je even wacht, zal ik het telefoonboek halen en de eigenaars op- zoeken.'' Hij ging naar zijn studeerkamer en kwam even later terug. bladerend in de locale gids. ..Die lui schijnen allemaal telefoon te heb ben!" menkte hij op, ,,hier heb ik nummer een al... Het plaatsje heet Inweil, het adres is: F. Peary, Ghurchstreet 38. Erbij, staat verm eld: particulier. Onze man is dus hlijk- baar weer een van die lieden met geld, zoo- als mijn vriend van de olifanten." Pete trok een leelijk gezicht. „Kunnen we ons niet vast een half uur oefenen in roerende verhalem vertellen? Voor mij is dat hard noodig, jij hebt je sporen al verdiend met die historic!" John troostte hem: ,,Joulw natuurlijke aanleg brengt je een heel eind, hoor, daar kan mijn oefening toch niet tegen op!" Lois maakte een einde aan het interessante gesprek, door te vragen naar naam en beroep van den eigenaar van het Mephistobeeldje. Na even bladeren had John dat ook ge vonden. .Frank Wills, Barley House, Wiltshire, industrieel. Wat voor industrie zou die er op na houden?" Pete zuchtte: „Na onze ervaring met al die parkieten zou het me niets verbazen, als bij een fabriek van Mephistobeeldjes had". John grinnikte. ,,Zoo erg zal het lot wel nie tegen ons zijn. Maar ik heb al wel ont- dekt, dat oom, bij het plaatsen van zijn papier- tjes bij lui, die we niet kennen, ons met zorg allerlei moeilijkheden in den weg heeft gelegd! Eerst met die parkieten, waar er een heele kamer van vol stond, en die we niet konden koopen; toen dat schilderstuk van die olifan ten, dat ik ook voor geen geld zou hebben gekregen, en als ik niet toevallig het idee had gehad, me voor jager op grof wild uit te geven! Ik twijfel geen seconde, of hij de vijf resteerende dingen is ook de een of andere onverwachte hindernis." Lois keek hem bestraffend aan: ,;Geen zorgen voor den tijd! De vorige twee hebben we voorspoedig te pakken gekregen en deze zullen we ook wel op den kop tikken. Dus we gaan bet eerst naar Inweil en daama naar Wiltshire?" ,,Zoo is het," zei John en stond op. „Is er HET A. N. P. Het is heden 5 jaar geleden, dat het Alge- meen Nederlandsch Persbureau zijn werk- zaamheden aanving. RIJKSCOMMISSARIS SEYSS INQUART IN FRIESLAND EN GRONINGEN. De Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebled, rijksminister Seyss In- quart, heeft het verloopen weekeinde weer gebruikt om een deel van ons land te leeren kennen. Per auto werd via den afsluitdijk, welke de brjzondere aandacht trok van den Rijkscom missaris en zijn gezelschap, een bezoek ge bracht aan Friesland en Groningen, waar hij zich door verschillende autoriteiten deed voor- lichten over speciale belangen dezer provin- cies. Op de heenreis werd ook een bezoek ge bracht "aan Den Helder, waar de plaatsen werden bezocht waar de Engelsche bommen verwoestingen hebben aangericht. In Friesland ging de tocht over Harlingen en Franeker naar Leeuwarden, waar o.m. een bezoek werd gebracht aan het Friesche mu seum en aan de tentoonstelling van heden- daagsche Friesche kunst. Vervolgens werd de tocht naar Groningen voortgezet, terwijl nog werd gestopt voor het bezoek aan een boerenhofstede van het type zooals de provincie Friesland er vele telt en die op de provincie haar eigen stempel druk- ken. Te Groningen inspecteerde de rijkscommis saris aan den voet van den Martinitoren een bataljon S.S. troepen. Een muziekkorps luis- terde het geheel op met marschmuziek. Ook hier maakte de Commissaris der Koningin in de provincie en de burgemeester der provin cial hoofdstad hun opwachting hij den rrjks- commissaris, die met hen verschillende vraag- stukken besprak, die voor de provincie en de bevolking van belang zijn. De tocht in deze provincie strekte zich uit tot Delfzijl, waar onder leiding van den plaatselijken Duitschen marine-commandant een rondvaart door de haven werd gemaakt. Via enkele dorpen werd teruggereden naar Groningen. MINISTER GGBBELS IN NEDERLAND. De Duitsche rijksminister van propaganda Dr. J. Gobbels is Vrijdagavond voor een kort bezoek te 's Gravenhage aangekomen. Hij be zocht Zaterdagmorgen het rijkscommissariaat en werd daar ontvangen door commissaris- generaal Schmidt. Tegen den avond is de heer Gobbels weer uit 's Gravenhage vertrokken. DE DEMOBILISATIE VAN DE WEERMAGHT. Volgens de bepalingen van de wapenstil- standsovereenkomst zou schrijft de N. R. Crt. het geheele heroepspersoneel van de Nederlandsche weermacht eigenlijk nog als krijgsgevangen moeten worden beschouwd en dus in krrjgsgevangenkampen moeten zijn on- dergebracht. De Flihrer echter beeft met ruimhartigheid anders beschikt en ter uitvoe- ring van deze beschikking heeft de Duitsche commissaris voor de demobilisatie van het Nederlandsche leger thans richtlijnen uitge- geven, die beoogen de krachten van de Neder landsche beroepsmilitalren zooveel mogelijk in dienst van den wederopbouw van het land te stellen. Deze richtlijnen bepalen o.a., dat beroeps- militairen ontslagen kunnen worden, indien zij een verklaring op eerewoord afleggen, dat zij op geen enkele wijze tegen de belangen van het Duitsche rijk werkzaam zullen zijn. Deze verklaring is vanzelfsprekend; zij. bevestigt slechts een sinds de capitulatie bestaanden toestand. Verder zijn deze beroepsmilitairen na bun ontslag onderworpen aan 'n meldings- plicht en een beperking van bewegingsvrijbeid voorzoover wij niet in openbare diensten tre- den, welke onder den Rijkscommissaris staan. voor Bealie gezorgd." „Voortreffeijk," zei Pete, „er is licht in den kelder, hij heeft te lezen, te eten en alle mogelijke comfort!" ,,In dat geval," zei John, ,,gaan we er op af zonder een minuut te verliezen." Ze verloren inderdaad geen minuut. Een kwartier later, nadat ze besloten hadden, te vertrekken, zaten ze met zijn drieen in John's grooten wagen, die inmiddeis van den garagehouder was teruggekomen en reden in de richting Inweil. Ditmaal hadden ze geen lekken band en om precies drie uur waren ze aan de grens van het kleine dorpje, dat In- well bleek te zijn. De straat die ze hebben moesten was gauw gevonden en ze stopten een huis of vijf vodr het bewuste nummer: 38. Op die plaats was een winkel, waar vischtuig en dergelijke werden verkocht en John stapte er binnen, onder voorwendsel, een paar angels te moeten koopen en kwam vijf minuten later weer terug met angels en een massa infor- matie. In den wagen deelde hij him die mede. Peary", vertelde hij, ,,woont in dat groote, grij'ze huis ginds aan den overkant en leeft van zijn geld. Zijn eenige bezigheid is het verzamelen van allerlei antieke meubelstukken en in zijn vrijen tijd maakt hij zijn vrouw het leven zuur. Verder schijnt hij een onverbeter- lijke vrek te zijn... en is voortdurend op jacht naar koopjes aan oud meubilair. Het lijkt me nergens voor noodig, dat we daar met zijn drieen binnen komen vallen. Lois, jij gaat met mij mee; dit is een werkje voor vrouwenher- sens. Pete, zoek jij het een of andere hotel in deze straat op en wacht buiten op ons." En zoo werd ook inderdaad het krijgsplan vastgesteld. Pete reed met den wagen weg en de twee anderen wandelden op no. 38 toe en belden aan. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1