Buitenland DE PENSIOENEN VOOR NABESTAANDEN VAN GESNEUVELDEN. INTREKKING VAN NOODGELD. LINDEBLOESEMOOGST. Toen er tijdens den vorigen oorlog ook ge- brek was aan thee, heeft men zich vaak met allerlei kruidentheeen moeten behelpen. On- der die kruidentheeen viel de lindebloesemthee wel bet meest in den smaak. Bovend'ien was bet een goedkoope en gezonde drank. We zitten nu weer midden in een theerant- soeneering en de lindeboomen beginnen te bloeien. De directeur van den gemeentelijken plantsoenendienst te 's-Gravenhage, de heer S. G. A. Boorenbos beeft gemeend deze ge- legenheid niet te mogen laten voorbijgaan om dit surrogaat voor tbee te winnen. Linden zijn er langs de Haagsche straten en lanen genoeg te vinden. Het is de bedoeling, de lindebloesem door werkioozen en armlastigen te laten oogsten, aitbans voor zoover zij kunnen klimmen. Het inzamelen van lindebloesem zal spoediig be ginner) en bet geoogste product zal ter be- scbikking worden gesteld van de Haagsche ziekenkuizen. Ook in andere plaatsen in ons land wordt voor hetaelfde doel lindebloesem geoogst. DE „NATIONALE INZAMELING" De secretaris-generaal, waamemend boofd van het departement van binnenlandsche za- ken, deelt mede, dat bij de voorbereiding van de inzameling ten behoeve van de getroffen gebiieden, waarvoor bet hulpcomite 1940 werd opgericbt, is gebleken, dat bet wenschelijk is aan deze inzameling een meer nationaal ka- rakter te geven en1 baar in provinciaal ver- band te regelen. De secretaris-generaal beeft den commis- saiissen der Koningin in de provincien ver- zocht, hem in deze aangelegenheid ter zijde te staan. Het Hulpcomite 1940 beeft in verband met dezen nieuwen opzet zijn werkzaamheden ge- eindigd. De nationale inzameling zal niu plaats vin den op Zaterdiag 6 Juli, welke datum bet mo- gelijk maakt de voorbereiding beboorlijk tot baar recht be doen komen. Voor de besteding der gelden, door deze Nationale inzameling bijeerugebracht1zij worden uitsluitend bestemd voor de getroffen gebieden zal gebruik gemaakt worden van bestaande nationale instellingen. Ten aanzien van de verdere organisatie zullen spoedig nadere mededeelingen volgen. NEDERLAND. Opmerker scbrijft in De Z. Wij waren er aan gewoon geraakt de laat- ste jaren, van ons goede landje allerlei kwaads te booren vertellen. Eh1 deugdte hier nu letterlijk niets. Op financieel en economiscb en sociaal gebied, was er bij velen alleen maar critiek. iSoms vroeg men zich in alien emst af, waarom sommige menschen, die in vergade- ringen en kranten zoo'n groot woord voerden, maar niet hever een enkele reis namen naar een land, waar 't volgens hun zeggen zoo vortreffelijik beette te zijn. Maar nu bebben we sinds enkele weken in ons land een Duitsch dagblad. En wie nu aan de critiek, die we bier steeds hoorden gewend1 is, zou allicbt denken, dat die Duitsche krant bet .nog wel een tikje erger ziou maken. Niets daarvan ecbter. Bit blad prijst ons land als een gezegend land, als een land waar het goed leven is. Het viiel me op, dat ook speciaal omze kolo- niale politick in bedoeld blad geroemd wordt. Als ik zulke d'inigen lees ben ik weer eens trotsch Nederlander te zijn. (Zooals ik me meermalen scbaamde, als ik zag hoe zonen van ons eigenj nationale buis, het menschenmogelijke deden om van volk en vadlerland onaangename en denigreerende dingen te zeggen. DE MAATBEGELEN TEN AANZIEN VAN VLEESOH IN BLIK. Zooals werd gemeld is het met ingang van 15 Juni verboden vleescb in blik te conser- veeren (dit verbod geldt niet voor de veehou- derij-centrale) en af te leveren. Over de reden van dezen maatregel lezen wij in het vakblad ,,Vee- en Vleescbbandel", bet volgende: Men beeft er zich nogal ongerust over ge- maakt en sommigen denken al aan een schaarschte van vleescb en vet. Een tekort is er allerminst, onze veestapel staat nog op ,,export-capaciteit". E!n naar wij hopen wordt er alles op gezet ze zooveel mogelijk op capa- citeit te houden door opvoering der veevoeder- prod'uctie. Maar het ligt voor d'e band, daar er reeds belangrijke hoeveelheden fijne vleescbwaren en vleeschconserven naar Duitschland zijn verkocht en er nog veel ge- leverd zal worden, dat het noodig is een inventarisatie van de voorraden op te maken. Een factor van groot belang is ook de blik- en nog meer de tinvoorraad. Van vertind'e blikken is de voorraad zeer beperkt en nu de Veebouderijcentrale, welke thans ongeveer 10.000 zware en lichte varkens per week afneemt van de boeren, die lichte varkens dus de zouters van 90 kg laat conser- veeren in blik, terwijl de zwaardere varkens worden ingevroren nu is het zeer logisch, dat de normale vleeschconservenproductie tijdelijk wordt stopgezet, om de stand van zaken op te maken. En daar er binnenkort 'n distr.butie van varkens komt, daar spreekt bet weer vanzelf, dat er ook een reglementee- ring voor de vleeschfabrikanten wordt inge- voerd. De Veebouderijcentrale beeft op bet oogenbik een zeker surplus aan varkens op te ruimen. De Centrale gaar voorraden vor- men, bediant zich daartoe van de baconbedrij- ven en vleescbwarenfabrieken en heeft dus de bereiding van vleeschconserven in blik afhan- kelijk gsteld van vergunningen en voorschrif- ten door haar, de Veebouderijcentrale, te ver- leenen. VRAGEN VAN NAT. SOC. |GEMEENTE- RAADSLEDEN AAN BURGEMEESTERS VAN .AMSTERDAM EN DEN HAAG. Het A.N.P. meldt Het Amsterdamsche gemeenteraadslid ds. mr. L. C. W. Ekering (N.S.B.) heeft aan B. en W. van Amsterdam vragen gesteld be- treffende de behandeling van honderden leden van de N.S.B. en van talrijke Rijksduitschers door de Amsterdamsche politie en de Am sterdamsche burgerwacht tijdens de oorlogs- dagen in Mei. Ds. Ekering vraagt wie voor deze behandeling de verantwoordelijkheid draagt en of er reeds een niemand-sparend onderzaoek werd ingest eld. Het Haagsche gemeenteraadslid J. H. Scholte (Volk in noodj heeft eveneens derge- lijke vragen gericbt tot B. en W. van *s Gra- venhage. RIJKSCGMMISSARIS DR. SEYSS-INQUART BEZOEKT ROTTERDAM. Een bedrag van 10 millioen v oor den wederopbouw. - Nederlandscbe kinderen voor herstel naar Tirol. Vr'jaag in den namiddag heeft Rijkscom missaris rijksminister Seyss-Inquart, na eerst te Delft zich te bebben onderhoudten met in htet ziekenbuis aldaar opgenomen gewonde militairen, een bezoek gebracbt aan Rotter dam. De eerste gang van Dr. Seyss-Inquart was naar 't Zuiderziekenhuis. Niet alleen de Duitsche en Nederlandsche gewonde soldaten hadden er zijn belangstelling, doch ook de Fransche en Engelsche gewonden beeft bij naar hun bevindingen gevraagd. Het bezoek aan Rotterdam had tevens ten doel kennis te nemen van de planmen en teeke- ningen, door Ir. Witteveen ontworpen voor den wederopbouw. In een door hem gehouden rede verklaarde de rijksminister o.m.: Rotterdam is de stad, waaraan de verwoes- tendle gevolgen van de oorlogsmiddelen, die tegenwoordig worden toegepast, het duidelijk- ste zicbtbaar zijn geworden. Erkend moet worden, dat de Rotterdamsche burgerij in het bijzonder, zooals de Nederlanders in bet alge- meem, aan het werk zijn gegoan om de vernie- lingen op te ruimen en plarmen te ontwerpen voor den wederopbouw der betrokken gebie den. Dit getuigt van het gezonde en juiste standpunt van het Nederlandsche volk tegen- over dleze gebeurtenissen en geeft ook den waarborg dat op langeren termijn de juiste houding tegenover de nieuwe vorming der din gen gevonden zal worden. iHet beeld van deze vemdelingen geeft ecb ter ook aanleiding er over na te denken, waar de laatste oorzaken gezocbt moeten worden voor bet omtstaan en bet verloop van deze ge beurtenissen. Ik wil naar aanleiding hiervan en op deze plaats niet de redenen herhalen, die den Fubrer gedwongen hebben in dit land te komem. Het is voor mij aan geen twijfel onderbevig, dat evenals thans reeds vele Nederlanders, die met open blik de vorming der toekomst zagen over eenigen tijd alle toonaangevende kringen van 't Nederlandsche volk zullen inzien, dat Nederland1 niet door den grooten loop der historische gebeurtenis sen gegrepen werd, om duurzame schade te lijden, of beperkt te worden in1 de kracbten van zijn volksaard en in de vrijbeid van zijn handelen. Wlanneer ik ecbter iniga op de voor Rotter dam tragische gebeurtenissen, zou ik uitdruk- kelijk willen vaststellen, dat de Duitsche leger- leiding voor zij de bevelen tot 't beslissend op- tredien voor baar bier ingesloten kameraden gaf, de Nederlandsche bevelvoerders er van in kennis had gesteld, dat binnen drie uur de aanval zou geschieden, wanneer Rotterdam niet intusschen tot een open stad werd door bet wegtrekken van de Nederlandsche troe- pen. Door bet dralen der Nederlandsche be velvoerders is deze termijn zoo zeer overschre- den, dat tenslotte nog slechts de troepen op den beganen grond en slechts een deel van de luchteskaders op de hoogte konden worden gebracbt van de overgave, die op bet laatste oogenbik was geschied. Ook de ontruiming der door een aanval be- dreigde stadsdeelen, waarvoor met drie uren, tijd genoeg was gegeven, werd niet geheel ten uitvoer gelegd. Deze constateeringen zijn niet bedoeld als verwijt tegen de Nederlandsche bevelvoerders. Doordat de voor de leiding van bet land ver- antwoordeijke factoren naar het buitenland gevlucht waren, is wellicht de besluitvaardig- heid der achtergebleven commandanten ge- remd geworden. Wanneer ik de verwoestingen en het aan- gevangen opbouwwerk in deze stad aan- schouw, ben ik er zeker van, dat h^et Neder landsche volk de juiste consequenties zal trek- ken uit deze gebeurtenissen, aan den eenen kant het bewijs er voor, wat een onoverwin- nelij.ke macht thans staat acbter al degenen, die in de bescherming zijn van de Duitsche weermacht en dat geldt op gelijke wijze voor iederen afzonderlijken Duitschen als ook voor dengene, die met goeden wil samenwerkt met het Duitsche Rijk. Aan den anderen kant zal deze gebeurtenis in zijn totalen omvang de aanleiding vormen om onversaagd de eigen krachten in het werk te stellen voor den wederopbouw en voor een nieuwe regeling der economische politieke en volksche grondsla- gen van dit land. De wederopbouw. Laten wij thans onzen blik naar de toe komst richten. Gij hebt bet plan de kern van Rotterdam schooner dan ooit te doen verrijzen. Ik wensch u toe, dat toekomstige geslachten bier een voor de stad Rotterdam waardig centrum zullen zien, al's het juiste symbool voor de gebeurtenissen van dezen tijd nl., dat uit het harde gebeuren van deze dagen een nog schoonere en nog kracbtiger vorm- geving geboren wordt dan het verleden ver- mocbt te bieden. Ik heb met mijn eerste woorden, die ik tot u richtte, uitdrukking gegeven aan den wensch, dat vooral een aanvang zou worden gemaakt met den wederopbouw van dit land. Ik heb toen verklaard, dat een wederopbouw- fonds moest worden opgericht, dat op pre- ferentieele wijze van mididelen voorzien de basis moet bieden voor bet verschaffen van middelen aan dit opbouwwerk. Ik heb nu vandaag een verordening onder- teekend, welke dit wederopbouwfonds vast- legt. Volgens nog uit te vaardigen uitvoe- ringsbepalingen zullen scbadeloosstellingen tot dekking van de schade van particulieren, zoowel als van de gemeenschap ter beschik- king worden gesteld. Ik heb baschikt, dat een bedrag van tien millioen gulden terstond wordt uitgetrokken; dat in geVallen, die in sociaal opzicbt waard zijn, dat er rekening mee gehouden wordt, ter beschikking wordt gesteld voor de onmiddel- lijke leniging van den nood en de verzekering van het bestaan der betrokkenen, zonder ver- plichting tot terugbetaling, en wel op reke ning van de scbadeloosstellingsbedragen uit bet wederopbouwfonds. Het beheer en de verdeeling berust bij het Nederlandsche ministerie voor Soclale Aange- legenheden, waarmede ik in het licht wil stel len, dat vooral rekening moet worden gehou den met speciale gezichtspunten. Ik heb be- paald, dat die bedragen uit de Nederlandsche begrooting, die thans uit den aard der zaak niet meer kunnen worden gezonden aan dege nen, die daarop recht hadden, gestort worden in dit wederopbouwfonds, zooals bijv. de bij- drage voor den volkenbond1 e.d. Wij zullen bij de opstelling van de toekomstige begrooting er zorg voor dragen, dat ook nog verdere middelen ter beschikking zullen worden ge- stgld, die dan de waarborging vormen van rente en terugbetaling van die bedragen, welke als leeningen ter beschikking worden gesteld aan bet wederopbouwwerk. Wij moeten bij al onze handelingen steeds onzen blik richten op de menschen. Tenslotte kan bet er niet om gaan'economische of be- stuursinrichtingen in het leven to roepen om haar zelfs wil; bet belangrijkste is de mensch. het oproepen en leiden van zijn kracht en voor degenen, die de verantwoordelijkheid dragen, de zorg voor bet welzijn daarvan, niet als charitatieve weldaad, maar als eerste soeiale verplichting van al degenen, die met de bun toegemeten rechten tegelijkertijd ver- pbchtingen voor de algemeene zaak toegewe- zen kregen, dus voor degenen, voor wie recht en plicht een wordt in het begrip der verant woordelijkheid. Het schijnt mij derhalve vooral belangrijk, dat wij ons niet alleen be- kommeren om den wederopbouw, dter ge- bouwen, maar dat wij ons oogmerk richten op de menschen, die door de vernielingen zelve bebben geleden of nog lijden, Ik weet, dat gij in menschelijke hulpvaar- digheid zorg hebt gedragen voor bet voor'oo- pig onderbrengen van deze getroffenen. Aan- gezien de wederopbouw wanneer bij zorg- vuldig wordt ontworpen en tot uitvoering wordt gebracht tijd eischt, moeten deze zcrgen op een zoodanige wijze worden uitge- voerd, dat de betrokkenen komen in omstan- digbeden, die voor eenigen tijd stabiel zijn en hun het gevoel ontnemen, dat zij zijn aange- wezen op d'e aalmoezen der medemenschen. Behalve deze van overheidswege te treffen maatregelen, zal nog voldoende ruimte zijn voor alle medebuigers om bewijzen te kunnen geven van een echte volksgemeenschap. Uitnooiliging voor Nederlandsche kinderen voor een verblijf in de Oostmark. En in dezen «zin der gemeenschap die gij immers zelf in het verleden eenmaal hebt be- wezen, verzoek ik u het te begrijpen, wanneer ik u thans vooral namens dten Oostmarkschen Gouw, die in. het bijzonder de geboortegouw is van den Fubrer, de Opper Donau, de uit- noodiging overbreng om Nederlandsche kinde ren, vooral van gezinnen, die door de oorlogs- schade zijn getroffen, te laten komen naar vacantie-huizen in de Oostmark. Wanneer uw kinderen aan de oevers van de meren in het Salzkammergut of in Karinthie of in de schoo- ne dalen van Tyrol en Stiermarken zich ver- heugen en schoonien Duitsche landen leeren kennen en menschen, die hun zonder voorbe- boud zijn to aged aan, dan moet gij dit niet op- vatten, alsof dit gedacht is als een weldadig- beid van onzen kant, maar als een daad1 van wederzijdsche menschelijke bulpvaardigheid, waarin de dank medespreekt voor de houding, die gij eens tegenover ons aan den dag hebt gelegd. Ik wensch dte stad Rotterdam toe, dat zij na de moedlijke dagen van dezen tijd een geluk- kige toekomst tegemoet zal gaan. De rede van den Rijkscommissaris beant- woordende, zeide burgemeester Oud, dat Rot terdam het oog op de toekomst ricbt. Met den bouw van een nieuwe binnenstad is direct een begin gemaakt. In vergelijking met den socialen toestand in de nieuwe stadsgedeelten was die in de thans in puin liggende binnen stad slecht. Bij den wederopbouw van bet centrum zal aan dien socialen toestand veel aandacht wordten besteed. Uit de rede van den Rijkscommissaris heeft spr. vemomen, dat de Duitsche autoriteiten aan den wederopbouw krachtig willen mede- werken. Spr. is hierover ten zeerste ver- heugd. De Rijkscommissaris zoo ging de burge meester verder beeft aan het slot van zijn toespraak herinnerd aan de ontvangst van Oostenrijkscbe kinderen in Nederland tijdens den vorigen oorlog. Nederland acbtte dat destijds een prettige plicht van menschelijk- heid. Spr. vindt bet buitengewoon bartelijk, dat de Oostmark thans hetzelfde wil doen ten aanzien van Nederlandsche kinderen. Wat Rotterdam betreft zal spr. zich direct in ver- binding stellen met de organisaties, die met de zorg voor de Rotterdamsche kinderen zijn belast, opdat het plan spoedig tot uitvoering kan komen. Aan het eind' van zijn toespraak onder- streepte de burgemeester de woorden van den Rijkscommissaris, waarbfj deze uiting gaf aan den wensch, dat Rotterdam een gelukkige toekomst mag tegemoet gaan. DIENSTPLICHTIGEN MET KLEIN VERLOF WEGENS MOBILISATIEVRIJSTELLINGEN In verband met de algemeene bekendmaking van den opperbevelbebber van land- en zee- maeht inzake bet in werkelijken dienst blijven en bet wederom oproepeni van werklooze diienstplicbtigen, wordt bet volgende meege- deeld: Dienstpbcbtigen, die tot nu toe werkzaam waren in diensten of bedrijven, ten behoeve waarvan bun een mobibsatie-vrijstelling van bepaalden tijddUur werd verleend en die in verband hiermede met klein veriof werden gezonden, zijn verplicht zich te melden bij hun depot indien zij tbans uit die functie ontslagen zijn en geen anderen loongevenden arbeid ge vonden bebben, nocb op andere wijze in eigen ond'erhoud kunnen voorzien, zoodat zij ten laste van de gemeenschap zouden komen. Zij dienen zich daartoe onverwijld te ver- voegen bij den burgemeester der gemeente van inwoning, door wiens zorg zij gedirigeerd worden op de depots. Dienstpbcbtigen die ingevolge. een bun ver- leende mobilisatie-vrijstelling in bet genot van groot veriof gesteld of gebleven zijn, doch voor wie de reden, op grond waarvan hun die vrijstelling verleend werd, thans een einde heeft genomem, behoeven, voor zoover niet nader anders wordt bepaald, geen gevolg meer te geven aan de lastgeving, gesteld in hun zakboekje. In afwachting van een nadere regeling, waaraan terugwerkende kracht zal worden verleend, heeft de secretaris-generaal van ljjet departement van binnenlandsche zaken, in overeenstemming met een wensch van zijn ambtgenoot van het departement van defensie den burgemeesters verzocht afschriften van of uittreksels uit de akten van den burgerlijken stand, aangievraagd voor de regeling van pensioenen van gesneuvelde of vermiste mib- tairen, vrij van leges te doen afgeven. In een circulaire aan d'e gemeentebesturen heeft de secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken maatregelen gelast tot het zoo spoedig mogel'ijk intrekken van bet in de oorlogsdagen in omloop ge- brachte noodgeld. DE UITGEWEKENEN VAN BREDA. Een van ate velen uit Breda geevacueerden, die Vrij dag per auto uit Frankrijk terugkeer- d'e heeft bij het comite tot registratie en hulp- verleening aan geevacueerden te Ginneken dte blijd'e tij'ding gebracht, dat van de nog uit Breda en de randgemeenten vermiste burgers, een groot deel ongeveer duizend1 binnen enkele weken kan worden terugverwacht, aldus meldt bet A.NP. Behoudens een klein aantal van de vluch- telingan, die via Calais en Havre naar Enge- land is overgestoken, bevindt zich naar uit dte mededeelingen van den Vrijdagavond uit Bordeaux teruggekeerden stadgenoot blijkt ongeveer dte helft in den omtrek van An gers en Nantes en het overige gedteelte zich in de Landes, Charetne Inf'erieure, Dordogne en DeuxrSevres. In1* Ginneken zijn maatregelen in voorberei ding om dte vluchtelingen uit deze gemeente zoo spoedig mogelijk naar Nederland te doen terugkeeren. Het -tijdstip wanneer en de wrjze waarop deze terugkeer zal geschieden is ecbter afhan- kelijk van de beslissing dter Duitsche autori teiten. Wat de toestand van de geevacueerd'en be treft, deeldte de zegisman mede, dat hun, die zich in Zuid-Frankrijk op hielden aldaar een goede behandeling ten deel viel, in tegenstel- ling met Noord-Frankrijk. Enkelen trachtten loopende de iSpaansche grens te overscbrijden, doch zij slaagden hierin niet. Anderen, die bet voomtemen had den naar Italie te gaan, moesten hun plannen laten varen, daar het hun niet mogelijk was door dte Fransche stellingen te komen, omdat alle toegangswegen waren afgesloten. NATIONAAL HULPCOMITE 1940. Giften in geld ten natura komen uit het geheele land binnen. Naar de Haagsche Courant vemeemt, komen de giften voor hen, die in dte oorlogs dagen emstige schade hebben geleden gere- geld binnen bij 't Nationaal Hulpcomite 1940. Het verheugende hierbij is, dat er nog geen bijzondtere propaganda gemaakt is door dit comite, zoodat betgeen binnengekomen is, ge geven werd in een spontane opwelling om dte oorlogsslachtoffers te steunen. Hoeveel is binnengekomen is nog niet bij benadering te zeggen daar de giften zijn binnengekomen bij banken en ondercomites in het geheele land. Naar men mededeelde, is zeer veel in natura gegeven. Vele nijverheidscentra, groote en kleine fabrieken, zaken e.a. laten zich daarbij van hun beste zijdte kennen^ Twente bijv. heeft het comite een groot aantal textielpro- ducten doen toekomen Zaterdagmiddag zou dOor het hoofdcomite in het Raadhuis te Amsterdam worden beslist of de collecte zou doorgaan en op welke wijze deze zal worden georganiseerd. Het is de be- doeling de collecte zooveel mogelijk in bet ge heele land gelijktijdig te doen houden. In Den Haag hebben zich tot nu toe 2300 collectanten aangemeld. HET INCIDENT MET HET JAPANSCHE VISSCHERSVAARTUIG. Domei meldt uit Tokio: De woordvoerder van het Japansche minis terie van buitenlandscbe zaken beeft hierover de volgende mededeelingen ged'aan. Naar aanleiding van het incident op 6 Mei, waarbij een Nederlandsche vliegboot heeft ge- schoten op een Japansch visschersvaartuig heeft de Nederlandsche gezant, dte heer J. C. Pabst Zaterdagmorgen een officieele nota bij het ministerie van buitenlandsche zaken inige- diend in antwoord op het Japansche protest. Deze nota bevat de volgende punten: 1 Het incident is het gevolg van onverant- woordelijk optreden zonder daartoe opd'racht te hebben gekregen, door een officier van de Nederlandsche luchtmacht en de Neder landsche regeering zal alle verantwoordelijk heid voor het incident op zich nemen. 2. De Nederlandsche regeering spreekt haar diepste leedwezen uit over het gebeurde, hetwelk plaats heeft gehad i!n strijd met de belofte harerzijds om alle provoceerende daden tegen Japan in Nederlandsch-Indie te voor- komen. 3. De Nederlandsche regeering heeft reeds strenge straffen opgelegd aan degenen, die verantwoordelijk zijn voor het gebeurde. 4. De Nederlandsche regeering verwacht, dat de Japansche regeering de bovengenoem- de stappen door de Nederlandsche autoriteiten zal opvatten als waarborg tegen herhaling. INZAMELING TE ENSCHEDE. De inzamelingsactie van het Oorlogsram- pencomite Enschedde heeft tot resultaat gehad dat een bedrag van ruim f 140.000 voor de getroffen streken beschikbaar kan worden ge steld. Een belangrijk gedeelte hiervan komt uiteraard ten goede aan Rotterdam Reeds werden aanzienlijke bedragen in geld overgemaakt; ook is steun in natura geboden, Een gedeelte van het -bedrag van 140.000 waarvan de buscollecte f 3450 opbracht heeft het comite in den vorm van nieuwe textielgoederen ontvangen. (N. R. Crt. j' KOLENVERVOER DOOR HET JULIANA- KANAAL HERSTELD. Woensdag werden de eerste schepen in het Bome-gedeelte van het Julianakanaal, dat hersteld is, verwacht. Woensdagmoiigen om half tien passeerden verschillende schepen, die in afwachting van het herstel te Venlo voor anker waren gegaan, de sluis te Linne met bestemmin-g voor Borne. Aangezipn de verdere vaart nu weder moge lijk is werden deze schepen Woensdagavond te Borne verwacht; met verdere verschepin- gen is Donderd-ag een begin gemaakt, zoodat na de lange rustperiodte het kolenvervoer weder plaats -kan vinden. DE VOORWAARDEN VOOR VVAPENSTILSTAND WORDEN AAN FRANKRIJK MEDEGEDEELD op de historische plaats in h©t boseli van Coimpiegne. Het Duitsche Nieuwslbureau meldde Vrijdag uit het bosch van Oompitegne: De Fiihrer en opperste bevelhebber beeft heden om 15 uur 30, in aanwezigheid van de opperbevelhebbers der weermachtonderdeelen, van den chef van het opperbeVel der weer macht, van den rijksminister van buitenland sche zaken en den plaatsvervanger van den Fiihrer, de Fransche delegatie ontvangen voor de overhandiging der wapenstilstands- voorwaarden. De Fransche delegatie bestond uit generaal Huntziger, lid van den Franschen oppersten oorlogsraad, den generaal van het luchtkvapen Bergeret, vice-admiraal Leluc en ambassa- deur Nbel. De Fiihrer verrichtte de handeling der overhandiging van de voomvaarden in het bosch van Compdegne, in denizelfden salon- wagen, waarin maarschalk Foch, op 11 Nov. 1918 onder onteerende omstandigheden den Duitschen "on-derhandelaars den wapenstil- stan-d dicteerde. De gebeurtenis van he-den in he-t bosch -van Compitegne heeft gepleegd onrecht tegenover de Duitsche wapeneer uitgewischt. De waar- dlgheid der handeling tegenover den in eere verslagen tegenstander stond in tegenstelling tot de eeuwige haatzaaiende gedenkteekenen van deze plaats, waar eens Gallische laagheid het niet oveiiwonnen Duitsche leger smaadde. In opdracht van den Fiihrer las de chef van het opperbeVel der weermacht, generaal-ko- lonel Keitel, de volgende prea-mbule voor de wapenstilstandsvoorwaarden voor; In opdracht van den Fiihrer en opperste bevelhebber van de Duitsche weermacht heb ik u de volgende mededeeling te doen: In vertrouweil op de door den Amerikaanschen president Wilson aan het Duitsche rijk ge geven en door de geallieerde mogendheden bevestigde toezeggingen, heeft de Duitsche weermacht in November 1918 de wapens neergelegd. Daarmede vond een oorlog zijn einde, dien het Duitsche volk en zijn regee ring niet hadden gewild en waarin het, on- danks ontizaglijke oVermacht, den tegenstan- ders niet gelukt weus het Duitsche leger, de marine of het Duitsche luchtwapen op eeni- gerlei wijze beslissend te overwinnen. Reeds op het oogenhlik der aankomst van de Duit sche wapenstilstandscommissie echter begon het verbreken der plichti-g gegeven belofte. Op 11 November 1918 begon daarmede in dezen trein de lijdenstijd van het Duitsche volk. Wat aan onteering en vemederitig, aan menschelijk en materieel leed een volk kon worden toegevoegd, vond hier zijn begin. Woordbreuk en meineed hadden tegen een volk samengezworendat na een ruim .vier- jarigen heldhaftigen tegenstan-d slechts ver- vallen was in de eenige zwakheid van gelOof te slaan aan de beloften van de democrati- sche st-aatslieden. Op 3 September 1939, vijf en twintig jaar na het uitbreken van den wereldoorlog, heb ben Emgeland en Frankrijk, wederom zonder eenigen grond, Duitschland den oorlog ver klaard. Thans is de beslissing der wapenen gevallen. Frankrijk is overwonnen. De Fran sche regeering heeft de rij'ksregeering ver zocht haar de Duitsche voorwaarden voor een wapenstilstand bekend te maken. Wanneer voor bet in ontvangst nemen van deze voorwaarden het historische bosch van Oompitegne werd aangewezen, dan geschiedde zulks om door deze handeling van een weer goedfnakende gerechtigheid eens en voor al een herinnering uit te iwisschen, die voor Frankrijk geen roemrijk blad in zijn geschie- denis was, maar die door het Duitsche Volk gevoeld werd als de diepste schande van alle tijden. Frankrijk is na een heroieken tegenstand in een enkele reeks bloedige slagen overwonnen en ineengestort. Duitschland heeft derhalve niet het voomemen aan de wapenstilstands- onderhandelingen de karaktertrekken te geven van besehimpingen tegenover een zoo dappe- ren tegenstander. Het doel der Duitsche eischen is: 1. Hervatting van. den strijd te verhinde- ren. 2. Duitschland alle waarborgen te bieden voor de hem opgedrongen voortzetting van den oorlog tegen Engeland. 3. De voorwaarden in het leven te roepen ♦voor de vorming van een nieuwen vrede, welks belangrijkste inhoud zal zijn het her stel van het aan het Duitsche rijk zelf, met geweld aangedane onrecht. Na het voorlezen der preambule verliet de Fiihrer, onder de tonen van het Deutschland- lied de plaats der onderhandelingen. De ontvangst der Fransche gevol- hiaehtigden. Op precies dezelfde plaats en in hetzelfde rijtuig, onder veel waardi-ger uiterlijke om standigheden, welke den verslagen tegenstan der niet onteeren, heibben de gevolmachtigden van Frankrijk uit dten mond van dten ge- vohnachtigde van den oppersten bevelhebber, den chef van het opperbevel der weermacht, generaal-kolonel Keitel, de voorwaarden in ontvangst genomen, waaronder Duitschland bereid is een wapenstilstand toe te staan. Aan de aftakking naar het bosch van Com- pitegne staan posten. Totop grooten afstand is het gebied afigezet. Rechts van den weg, die leidt naar de plaats der wapenstilstands- onderhandelingen van 1918 en 1940, ligt een ruime tent. Deze is voor de Fransche delega tie bestemd als verblijfplaats voor him be- raadslagingen. De Inrichting is eenvouidig, maar comfbrtabel. Een staande kalender toont den hisfcorischen datum van den 21sten Juni 1940. Op een tafel in een hoek staan een karaf water en glazen, schrijfbenoodigdheden, aschbakjes. Het monument van den wapenstilstand van 11 November 1918 is bedekt met de rijksoor- logsvlag. In de korte allee, die naar de plaats der toenmalige onderhandelingen leidt,' staat een eerecompagnie met flwee treinen van het leger en een van het luchtiwapen opgesteld. Midden over het plein loopen twee rails. Daar tusschen ligt, lets hooger, de gedenksteen met het opschrift: ,,Hier strandde op 11 No vember 1918 de misdadige hoogmoed van het Duitsche keizerrijk, overwonnen door de vrije volken, die het zich aanmatigde te onderwer- pen". Vlak boven den steen wappert de stan- daard van den Fiihrer. Rechts van den steen staat, precies op dezelfde plaats als in 1918, het rijtuig, waarin toen de onderhandelingen werden gevoerd en waar Vrijdag de vertegen- woordigers van het overwonnen Frankrijk de voorwaarden voor den wapenstilstand in ont vangst namen. Het is een normale restauratiewagen van de intemationale slaapwagenmaatschappij, die volledig onversierd is gebleven. In het midden staat een groote recbthoekige tafel. Daarop staan wltte plaatskaarten met het gouden souvereiniteitsteeken. Op het tweede spoor geeft een ge-denktee- ken de plaats aan, waar in 1918 het rijtuig der Duitsche gevolmachtigden stond. Aan dezen kant is oo-k het monument voor Foch opgericht, met het front naar bet rijtuig. Op de plaats, waar toen het Duitsche rijtuig stond, htebben de vertegenwoordi-ger der bin nen- en buitenlandscbe pers hun plaats, ter wijl vlak voor het rijtuig de generaliteit en admiraliteit en de eeregasten van staat en partij op den Fiihrer wachtten. Onder nen zag men den rijksleider der S.S. Himmler, rijksminister Lammers, rijksperschef dr.. Die trich, rijksleider Bormann, den chef van het weermachtsleidingSbureau generaal-majoor Jodl, generaal-luitenant Bodenschatz, de per- soonlijke en militaire adju-danten van den Fiihrer en generaal Glaise Horstenau. Even voor drie uur marCheerde de eere compagnie op. Om kwart over drie arriveer- de de Fiihrer per auto op het plein van het gedenkteeken. Hij werd door generaal veld- maarsc'halk Goring, groot-admiraal Rader, generaal-kolonel V-on Brauchitsch, generaal- kolonel Keitel, den rijksminister van buiten landsche zaken von Ribbentrop, en den plaats- vervanger van den Flibrer, Rudolf Hess, ont vangen. Gevolg-d cioor deze personen liep hij langs de eerecompagnie. Aangekomen op het ronde plein, begaf hij zich naar den gedenk steen -en stapte daarop met zijn gevolg in het rijtuiig. lets later, om half vier, verscheen de Fransche delegatie, die Donderdag de voorste Duitsche linie bij Tours was gepasseerd en die door den opperkwartiermeester van het leger, generaal-luitenant von Tippelskirch, naar Compitegnie was begeleid. De gevolmach tigden van Frankrijk hadden in een hotel in Parrjs ovemacht. Vrijdagochtend waren zij naar Compitegne gebracht, waar bij door oberstleutnant Tho mas, den commandant van het hoofdkwartier van den Fiihrer, naar het ronde plein werden geleid. Generaal Huntziger bleef een oogenhlik na- denkend staan, voor hij om 15 uur 35 in het rijtuig stapte. In het rijtuig waren de Fiihrer en zijn ge- zelschap opgestaan. De Fiihrer begroette elk der Fransche gevolmachtigden door bet op- heffen van de rechter hand. Daarop namen de deelnemers hun plaatsen in. De Fiihrer had plaats genomen aan het midden van de tafel, rechts van hem zaten generaal-veldmaar- schalk Goring, groot-admiraal Rader en de rijksminister van buitenlandsche zaken, von

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2