ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN De Erfenis van een Zonderling. No. 10.078 MAANDAG 24 JUNI 1940 80© Jaargang Feuilleton Binnenland De taak van de Pers. DE NA 9 MEI GEGEVEN ONTSLAGEN. COURA ABONNEMENTSPRIJS: Brnnen Temeuzen f 1,35 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,65 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige landen f 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bf vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTTENVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichte's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAB VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. GEDRAGSREGELS LUCHTBESCHERMING. De Burgemeester van TERNEUZEN ber- innert eraan, dat in zijn openbare bekendma- king van 10 Mei 1940, beivattende de gedrags- regels luchtbescherming, onder I.A. 4", 2e alinea is opgenomen: „Van des namiddags 10 uur tot des voormiddags 6 uur, althans gedu- rende bet tijdvak van een half uur na zons- ondergang tot een half uur v66r zonsopkomst is alle rijverkeer (ook met rijwielen, bakfiet- sen en handwagens), behoudens in uiterste noodzaak (zooals b.v. bij ernstlge ziekte, on- geval of brand), verboden. In bijzondere ge- vallen kan hiervan vrijstelling worden ver- leend door den Burgemeester, indien het tetene gemeente betreft, of door den Gomrnissaris der Koningin, indien het meerdere gememten betreft," terwijl onder I.A. 2° van die bekend- making staa't vermeld: „Gedurende hei ijci- vak van een half uur na zonsondergang tot een half uur v66r zonsopkomst is het aan be- stuurders, eigenaars of houders van motor- rijtuigen of andere rij- of voertuigen (rijwie len, bakfietsen en handwagens daaronder be- grepen) verfboden zich daarmede te bevinden of deze te laten staan buiten gebouwen, ten- zij de in- en uitwendige verlichting, ter beoor- deeling van het politiepersoneel, in voldoende mate is afgeschermd. Een en ander met dien verstande, dat het onverlicht laten staan van mot'orrrjtuigen en andere rij- of voertuigen, als hiervoren bedoeld, op particuliere terreinen zal zijn toegelaten." Op de naleving van deze bepalingen zal door de politie streng worden gelet. Het rijden met motorrijtuigen en andere rij- of voertuigen, als hiervoren bedoeld en het laten staan daanvan zonder verlichting is der- halve verboden. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. rAANGIFTE VAN HET VOORKOMEN VAN DEN COLORADOKEVER. De Burgemeester van TERNEtUZEN maakt het navolgende bekend: De aandacht van alle veribouwers van aard- appelen wordt gevestigd op artikel 1 van de Wet ter bestrijding van den Coloradokever, betwelk luidt: .Indien zich op een perceal de Colorado kever 'bevindt, is de gebruiker van het per- ceel verplicht hiervan onVerwijld kennis te geven aan den Burgemeester van de gemeente waarin het perceel is gelegen. Het niet doen van aangifte is strafbaar." De Burgemeester voornoemd, P. TELDEGEN. DiAiende voorlichting van eigen volk in trouw aan eigen zedelijk-gods- dienstig beginsel, door Dr. ALB. VAN DE POEH7 Men heeft kennis kunnen nemen van een mededeeling over de oprlchting van een Raad van Voorlichting der Nederlandsche pers. Het gaat hier om een initiatief, in de lijn der verwachting van rijikscommissaris Seyss Inquart, dat Nedierlanders zelf zich zouden inzetten voor de doeleinden, welke de gewij- zigde omstandigheden ons, Nederlanders, te vervullen geVen. Bit gebeurt, op het gebied der pers met een dubhel doel. Ten eerste wil de gevormde Raad een Ne derlandsche perskamer of perscorporatie voorfoereiden met publiekrechtelijke bevoegd- heid, niet alleen om de belangen van uitgevers en joumalisten in stoffelijken zin te beharti- Oorspronkelijke roman van WILLY WATERMAN. 22) (Nadruk verboden.) Vervolg. Br ontstond een korte pauze, waarin Pete van bem naar het schild'erstuk keek en weer terug. Dois kwam het eerste weer bij; ze vloog erop af en zette het overeind. Het was inderdaad een aangrijpende voorstelling van een troep olifanten, grootendeels verwarde slurven en open muilen, boven een zielig klein jagertje. En daarop verhaalde John met eenige moeite op welke wijze hij het ding in handen had gekregen. En diat niet alleen," besloot hi! en stond op zijn glas whisky heffend, ,,m"aar ik helb de laatste jaren van een goed mensch tot iets gelukkigs gemaakt ik heb..." Als je nu je mond niet houdt!" zei Pete, ,,maak ik Bealie's laatste momenten tot iets ongielukkigs door jou bij hem in den kelder te stoppen... de politie weet, dat er iemand in den kelder zit... wat doen we daaraan Toen eerst scheen het tot John door te drin- gen dat er iets emstigs aan de hand was. Hij zette het glas naast zich neer, keek Pete een oogenblik aan, en krabde toen zijn kin. .Allemachtig!" zei hij. „Da's lastig!" Dat was het inderdaad, en heel erg lastig ook, zooals ze hem tenslotte aan het ver- starid brachten. Een tijd larng zat hij, de op- komende gewassen op zijn kin wrijvend, ,te peinzen en toen keek hij eensklaps zegevie- rend op en lachte hen beminnelijk toe: gen, maar ook om de pers en daardoor het Nederlandsche volk leiding te geven in volk schen zin. Ten tweede zal de Raad onmiddeUijk een bemiddelende rol te vervullen hebben tusschen de Nederlandsche pers en de overheid en ver- der raadgevend jegens de overheid optreden. Ook de Nederlandsche pers Eiet zich in de gewljzigde omstandigheden voor de taak ge- steld van een aanpassing der Nederlandsche YOlksgemeenschap aan de. Nieuwe Europee- sche verhoudingen. Een nieuwe taak, die fei- telijk ndets anders is dan zich instellen op een nieuwe werkelijkheld. Dit geldt niet alleen voor enkelingen, maar ook voor mensohelijke veihanden. Uit de na- tuurlijke banden vloeit steeds een zedelijke plicht voort voor bepaalde handelwijzen. Het geldt voor den arbeider tegenover zijn werk- gever, voor den werkgever tegenover den ar beider. Het geldt voor den burger van een ber zet land tegenover de bezettende overheid, evenigoed als voor den veroveraar ten op- zichte van degenen, die door hem zijn over- wtonnen. Het gaat nu om de toepassing van dit be ginsel in het door Duitschland veroverde Ne- derland. Thans moet de pers bekend maken, ver- spreiden, toelichten en onderrichten, wat voor ons eigen volk noodizakelijk en mogelijk is en in volkomen loyaliteit tegenover de bezetten de overheid. Die bezettende overheid heeft ons bepaalde, weliswaar beperkte, maar toch zeer rulme mogelijkheden gelaten voor vruchtbare werk- zaamheid in het gemeenschappelijk belang van het Nederlandsche gebied en van het be zettende Rijk. x Tot die mogelijkheden behoort de verdie- ping, verbreiding en toepassing van het volk- sc'he be'ginsel, van het beginsel der nationale verbondenheid in volkschen zin van het be ginsel der historisch gegboeide volksgemeen- schap ook buiten de wapenrusting van een of andere toevallige staatsordening. Rijkscommissaris rijiksminister Seyss In quart heeft uitdrukkelijk verklaard, dat de Duitscbers niet zijn gekomen om ons volks- karakter in het nauw te brengen en hij sprak de hoop uit, dat Nederland later weer een vrij land zou worden. Bovendien sprak hij de ver wachting uit, dat er Nederlanders zouden op- staan met voldoende begrlp en wilskracht om hun roepinig in de nieuwe Europeesche ge- meenschap, die komen zal, te volbrengen. Als er nu 6en taak voor de Nederlandsche pers in haar algemeenheid duidelijk is, dan is dit ontegenzeggelijk, dat niet langer kolom- men en .beschouwingen mogen worden geYvijd aan het onderhouden, betasten of bestreelen van eigen verdeeldheid, van onderlinge ver- scheurdheid, integendeel alle zeilen dienen te warden bijgezet tot versterldng van de eigen Nederlandsche volksverbondenheid, van de Nederlandsche volkskracht over het ge- heele gebied van Dollard tot Duinkerken, waar Nederlanders wonen, Nederlanders naar wezen en afstamminig, naar bschavong en naar de uitdrukking dier eeuiwenoude be- schaving: onze eigen, rijke, krachtige en vloeiende Nederlandsche taal. De vrijheid in volkschen zin, welke het overwinnende Duitschland ons thans wil guli nen, moet de Nederlandsche pers met beide handen aangrijlpen en benutten om het besef van de geestelijk en cultureel zelfstandige Dietsche geen Duitschenatie in de Nederlanden diepe en onuitroeibare wortels te doen schieten. Hoe overweldigend ook de overwinning der Duitsche wapenen in Europa moge zijn, toch moet en mag zij ge<5n aanleiding geven tot de politieke gevolgtrekking, dat de historisch Lage Landen aan de zee met hun duizend jaar oude eigen Dietsche gemeenschap, hoezeer ook in afstamming en wezen verwant aan de Duitsche stammen, slechts Verlengstukken ,,Ik heb het gevonden!" zei hij. Pete keek hem eens aan en maakte een misprijzend geluid: ,,Zeker tegen de politie zeggen, dat het de wind was, die de geluiden maakte!" zei hij. JV>hn schudde verongelijkt het hoofd: ,)De politie weet, dat er iem'and in den kel der zit, nietwaar?" ,,Ongetwijfeld!" zei Lois sarcastisch. ,,Dus..." ging John verder, met de logica, aan tipsy menschen eigen: ,,Als ze komen, moet er een inzitten, anders Zijn ze niet tevre- den!" ,;Er zit er inderdaad een in!" zei Pete, ,,dat is het hem juist... en als we hem er uithalen is het ook niet goed. Wat nu?" ,,iHeel eenvoudig," zei John, „we halen Bealie er uit en stoppen jou erin!" Op dit gezegde volgde een peinzende stilte, die het eerst door Pete werd verbroken, het- geen geen wonder was, want hij was de eerst- betrokkene. ,,iEn wat," begon hij, „wil je tegen den Ster- ken Arm als reden opgdven, dat ik mijn leven slijt in een gesloten kelder?" ,,Ook eenvoudig!" zei John en lachte be minnelijk, „drankzuchtdelirum tremens!" De stilte, die hierna inviel, was in'drukwek- kend. Pete staarde John aan alsof hij een geestverschijning was, rukte toen zijn blik van hem los en zocht steun bij Lois: „Groote Mozes!" hijgde hij, ,,hOor je dat, Loisf?" Lois bevestigde, dat ze het htoorde en vroeg nieuwsgierig, wat er voor raars aan was. ,Hct lijkt me een pracht van een denk- beeld!" zei ze, „we ventellen die lui, dat we een verren neef te logeeren hebben, die aan den drank verslaafd is en dien we, als hij las tig wordt, voor een paar uurtjes in den kelder zet ten. We laten ze dan door een raampje in den kelder loeren en als j'ij daar beneden dan een kleine demonstratie geeft van een zouden zijn van het Duitsche gebied, zonder eigen volkskarakter. Deze, onze Lage Lan den, blrjven geroepen tot een zelfstandig be- staan in geestelijk en cultureel opzicht naast het vereenigde Duitsche volk van het over winnende Rijk, waarmede het Nederlandsche volk vreedizaam en vruchtbaar zal moeten samenwerken in wederzijdsche achting en tot wederzijdsch nut. De nu door de pers te volgen taak kan ge- schieden overeenkomstig de groote verschei- denheid van het Nederlandsche dagbladwezen, maar het eigen zedelijk en godsdienstig begin sel van ieder blad. Dit geldt dus voor een katholiek blad in katholieken geest, volgens de eeuwige beginselen van eerbetoon aan God, naastenliefde en rechtvaardigheid, die Chris- tus ons in zijn Evangelie geopenibaard heeft en ons door de Moederkerk voorhoudt. Dit geldt voor de protestanten overeenkomstig hun protestantsche belijdenis van Gods Woord en het geldt voor de vrijzinnigen ingevolge het beginsel van gewetensvrijheiddat tot de edele Nederlandsche tradities behoort. Utrique fidelis: aan beiden trouw. Trouw aan eigen volk, trouw aan eigen geloof: dat is de grondslag, waarop ieder Nederlandsch blad nu geroepen is mede te werken aan den opbouw in eigen land van het nieuwe, wordende Europa. Laten we aanpakken met biddend vertrou- wen op Gods almachtige goedheid en op de volmaakte Yvijsheid van Zijn onnaspeurbare wegen. DE HEER? VAN GEELKERKEN OVER NEDERLANDS PLAATS IN HET NIEUWE EUROPA. Voor den kring West van de N.S.B. in Den Haag heeft de heer Van Geelkerken, volgens het Handelsblad, een rede gehouden. iSpr. constateerde, dat het eigenaardig is, dat men zich in ons land in de laatste weken aan het verzoenen is met die gedachte, dat er een nieuwe orde op komst is. Langzaam maar zeker wordt men zich bewust, dat er iets nieuws komt en dat met alle oude theorien der democratie zal worden gebroken. Wanneer echter ons volk de nieuwe orde van het herboren Europa niet begrijpt, dan zal voor ons land als afzonderlijke natie daar- in geen plaats meer zijn. Het is thans voor Nederland de laatste kans om als eigen vrij land in bet nieuwe Europa te worden opge nomen. Maar dan moet Nederland. hebben af- gerekend met de denkbeelden der democratie en met allerl'ei andere wanbegrippen. Een volk, dat thans niet afrekend met dte demo cratic zal vergaan en van de kaart verdwijncn. Spr. gaf de verzekering, dat er in Neder land veel zal veranderen, en dat de oude be- stuurders, die niet hebben kunnen denken in Nederlandsch nationalen zin, te zijner tijd van him zetels verdwijnen, om plaats te maken voor het nationaal-socialistisch bewtnd. Wan neer het Nederlandsche volk niet metterdaad en met overtuiging wil medewerken aan die nieuwe vol ksgerr. eens chap, dan zal het groote Duitschland ons land bij zijn rijk inlrjven, want Duitschland kan niet dulden, dat er in het her boren Europa een open gat blijft, waar later misscbien bet Engelsche gif weer zou kunnjen bmnendringen. De democraten, die vroeger steeds zich tegen het groeiende nationaal-socialisme hebben trachten te verzetten, die tijdens de oorlogs- dagen 15.000 volksgenooten hebben opgesloten en die thans nog steeds de hoop houden ge- vestigd op hun ,,vier zuilen" zullen ook hun rekening gepresenteerd krijgen. Zij zuilen niet in concent ratiekampen worden opgesloten, doch hun strat zal zwaarder "zijn, omdat zij zuilen worden Y'ergeten en buiten de volksge- meenschap worden geplaatst. Spr. is er echter van overtuigd, dat velem van hen alsnog die oogen zullen opengaan, dat drankzuchtige, die wild wordt, komen we een heel eind." Haar heldere, grijze oogen staarden Pete aan en die waardige jonkman voelde zijn woede uit zich weg glijden en wist alleen nog maar te stamelen: „Maar ik weet niet, hoe een woedende drankzuchtige te keer gaat!" f>at is geen bezwaar!" zei Dois, ,,de politie weet het Ook niet, en anders kijk je maar naar John." JOhn protesteerde beftig, vertelde, dat hij hoagstens een beetje aangeschoten was ge- weest en dat dat absoluut neodzakelijk was geweest voor het welslagen van zijn plan: het inpalmen der olifanten. Hij stond op, liep op het schilderij af en begon met zijn zakmes het achtergedeelte er af te peuteren. Dat achterstuk was een dun houten paneel, dat met kleine spijkertjes was bevestdgd en het liet spoedig los. Tegen dat houten paneel, aan de binnenzijde, was een enveloppe geplakt en die enveloppe bleek te bevatten... een papier- tje, ditmaal een Ydsitekaartje van PannifOrd, waarop zijn handteekening, een rammer en een woord. John haalde zijn portefeuille te voorschijn, vischte het papiertje, dat hij in de parkiet had gevonden, er eveneens uit en gaf ze beide .pan Lois. ,JDoe ze dadelijk in de safe, beminde zus!" zei hij. De beminde zus gaf hem een draai om zijn ooren en verdween in de studeerkamer. John pakte de olifanten op en zette ze tegen den muur van de hall. ,,iEn thans!" zei hij, laten we thans een middemachtelijken maaltijd houden, waarna we zullen overgaan tot het voederen en transporteeren van Bealie!" De middemachtelijike maaltijd werd gehou den, in een peinzende stemming. Pete was het nog steeds niet geheel eens met de rol, die hij te spelen kreeg, en het was pas onder de uit- zij hun fouten van het verleden zullen erken- nen en dat zij met overtuiging met de N. S. B.'ers zij aan zij zullen bouwen aan dOn ver- deren opbouw van het natioiiaal socialistische Nederland. Eerst dan zal ons volk zijn volk weer zijn, dat waardig is om naast en in samenwerking met de grootste machten zelf standig een plaats te behouden in het nieuwe Europa. MAATREGELEN TER BESOHERMING VAN SCHULDENAREN. In het Vrijdag verschenen IVerordeningen- hlad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied betreffenide maatregelen ten aan- zien van de bescherming van schuldenaren, van de burgerlijke en strafrechtspleging, als- mede van het admmistratieve recht met het oog op de sinds 10 Mei j.l. ingetreden bijzon dere omstandigheden. Op grond van par. 5 van het decreet van den Flihrer betreffende die uitoefening dter regeeringsbevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (Rijkswetblad 1, biz. 778) heeft de Rijkscommissaris bepaald, dat de secretaris- generaal van het departement van justitie wordt gemachtigd voorschriften ten aanzien van dit onderwerp uit te vaardigen. In paragraaf 2 wordt gezegd, dat deze ver ordening in werking treedt op den dag harer afkondiging In aansluiting hierop volgt het eerste uit- voeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie. Dit besluit luidt als volgt: 1. Bescherming van schuldenaren. Artikel 1. (1). De rechter kan een schul- denaar, die tengevolge van de bijzondere om standigheden, welke zich sedert 10 Mei 1940 hebben voorgedaan, niet tijdig aan zijn v66r dien datum aangegane verplichtingen kan voldoen, een uitstel van ten hoogste zes maan den verleenen, indien zulks redielijkerwijze van den schuldteischer kan worden verlangd. (2) De rechter kan het uitstel ook voor een ged'eelte van dte verphchting verleenen. 03) Indien de schuldenaar reeds in verzuim is, kan het voorstel met terugwerkende kracht verleend worden. (4) Het uitstel wordt niet verleend indien en voorzooverre blijkt, dat de verplichting tusschen partijen niet vaststaat. Is de ver plichting bij rechterlijk gewijsdte vastgesteld, dan kan het uitstel steeds worden verleend. (5) Is ter zake nog geen geding bij dten rechter aanhangig dan kan dte schuldenaar, bij gebreke van overeenstemming met den schuldeischer, zich bij eenvoudig request tot den bevoegden1 rechter wendten. (6) De rechter kan over het uitstel een voorloopige beslissing geven. Ben defindtieve beslissing geeft hij niet, dan nadat de schuld eischer gehoord, althans behoorlijk opge- roepen is. (7) De beslissingen nopens het uitstel zijn noch aan hooger beroep noch aan cassatie onderworpen. 2. Burgerlijke en strafrechtspleging alsmede administratief recht. Artikel 2 (1) De burgerlijke rechter kan wettelijke voorschriften betreffende termijnen en vormen buiten toepassing laten, indien deze tengevolge van de bijzondere omstandighedten, welke zich sedtert 10 Mei 1940 hebben voor gedaan in redelijkheid niet kondien of kimnen worden in acbt genomen. (2) De burgerlijke rechter kan de uitvoe- ring van een door hem gegeven beslissing, niet zijnde een eindbeslissing, geheel of ten deele achterwege laten, indien haar uitvoering tengevolge van de in lid 1 bedoeldte omstan dighedten redelijkerwijze niet kan worden ge- vorderd. Artikel 3. De strafrechter kan wettelijke voorschriften betreffende termijnen en vor men buiten toepassing laten, indien deze ten gevolge van dte bijzondere omstandighedten, welke zich sedert 10 Mei 1940 voorgedaan heb- stekende koffie, dat hij tot de ontdtekking kwam, dat het edgenlijk een prachtige mop was, ,en hij verslikte zich. „Ik zie me al..." hijgde hij, ,,door den kel der rondihollenidi en probeerend, tegen de muren op te klimmen!"" ,,Strijk je haren in die war!'' ried John aan, en vergeet niet met je oogen te rolien." Pete beloofde, het ter harte te zullen nemen en begon alvast repetitie te houden wat Lois deed opstaan, en haastig voorsteUen, tot actie over te gaan en Bealie over te brengen naar de blokhut. Ze openden de dteur van den kel der en gingen te samen naar beneden. John draaide den sleutel met een knarsend geluid in het slot en opende de dieur. Vredig slapend op zijn bed' van stoelen, terwijl een licht gesnurk ontsnapte aan zijn mond, lag daar Bealie, een open boek op zijn maag. Hij was blijkbaar lezende in slaap ge- vallen. „Onze vriend is een groot slaper!" zei Pete, „maar ik zal hem toch uit zijn Yrredige droo- men moeten opjagen." En hij wandelde den kelder in en schudde Bealie bij zijn schouder. Die waardige man hield op met zijn gesnurk, gaf een krijsch, en ging overeind zitten. „Trek je jas aan en wandel!" zei Pete, ,,je hebt je niet netjes stil gehouden vandaag, en nu moet je de gevolgen ervan dragen, je gaat terug naar je oude hoi.'" Bealie knipperde met zijn oogen en werd klaarwakkeri ,,Naar diat bol met dat water?" kreunde hij. Pete knikte hem grimmig toe-: „Daar, en nergens anidters, je kon je hier niet kalm houden... welnu... daarginds kun je gillen en je hebt als eenig gehoor de eeuwen- oude paardebloemen.vooruit, trek je klee- ren aan!" Nadat dit gebeurd was, pakte John Bealie bij een arm en leidde hem naar boven, waar hij in de hall op een stoel werd geplant, tot Pete het terrein had verkend. Hij naderde ben, in redelijkheid1 niet kondien of kunnen wordien in acht genomen. Artikel 4. In gedingen, voortvloeiendl uit het administratieve recht, kunnen wettelijke voorschrifen betreffende termijnten en vormen buiten toepassing worden gelaten, indien deze tengevolge van de bijzondere omstandighedten, die zich sedert 10 Mei 1940 hebben voorge daan, in redelijkheid niet konden of kunnen worden in acht genomen. s-Gravenhage, 18 Juni 1940. De secretaris-generaal van het departement van justitie, J. G. Tenkink. De directeur-generaal van den arbeid ves- tigt met nadruk de aandacht van werkgevers op het gebod, dat arbedders, die na 9 Mei 1940 zonder toestemming van de arbeids- inspectie zijn ontslagen, weder onmiddellijk in dienst moeten worden teruggenomen. Tegen niet-naleY'ing van dit gebod zal ten strengste worden opgetreden. De patroons zijn dus verplicht hun na 9 Mei j.l. ontslagen arbeideirs onverwijld weder in dienst te nemen, terwijl zij daarna, indien zulks noodig is, een verzoek tot de arbeids- inspectie kunnen richten, om tot ontslag van arbeiders to mogen overgaan. Ook de werk gevers, die reeds zulk een verzoek hebben in- gediend, zijn verplicht zoolang op dit verzoek niet is beslist, hun arbeiders in dienst te houden of terug te nemen. THEE VAN EIGEN BODEM. Vierschilltende in het wild groeiende planten zijn, schrijft de Haagsche Courant, uitstekend geschikt om thee van te trekken. Het smake- lijkst is, indien men dit van versche kruiden doet, doch aangezien zulks het geheele jaar door niet mogelijk is, trekt men thee van ge- droogde hladeren. Versche kruiden, die men Yvil drogen moeten vooral niet in een warmen oven gelegd noch aan de zon blootgesteld worden, doch het droogproces moet langzaam geschieden b.v. in de schaduw, waardoor voor- komen wordit, dat de geurige stoffen verloren gaan. Wanneer wij naar buiten gaan, dan leveren die weiden en het bouwland ons ver- schillende kruiden, evenals heesters. Een mengsel van enkele soorten geeft een smake- iijk aftreksel van thee, hetgeen evenwel niet geldt voor lindebloesem- en pepermuntthee. De bladeren van verschillende struiken als o.a. bramen en frambozen maken een hoofdbe- standdeel van onze kruidentbee uit, evenals die van zwarte bessen, aardbeien en vlier waar- aan een weinig Citroenkruid of Lieve vrouwen- bedstroo kan worden toegevoegd, ook thijm zorgt voor een geurig smaakje. Wildte rozen geven nitet alleen de rozenbottels, waarvan heerlijke marmeladte gemaakt kan worden, doch de kern geeft een smakelijke thee. Degenen, die over een tuin beschikken zul len verstandig doen om er verschillende plan- ten in te plaatsen, die in een eventueel gebrek aan thee kunnen voorzien, o.a. kamillen, met hun dikke gele met witte bloemblaadjes om- kranste bolletjes, voorts Duizendtolad, peper- munt en thijm. Pepermunt en Lieve vrouwen- bedstroo hebben gaame vochtigen grondl en schaduwrijke plekjes. Cttroenkruid verliest zijn geur, wanneer de planten ouder worden, daarom is stekken aan te bevelen; men1 ge- bruikt de bladeren niet alleen als toevoegsel aan thee, doch teven® om vleeschgerechten, soepen eniz. te kruiden. Thijm is bekend om zijn moode paarse-kleur en grdeit op zonnige plaatsen o.a. in rotstuinen treft men het aan. Het Duitsche Reichsgesundheitsamt be- veelt de volgende kruidenmengsels aan: twee deelen aardbeidbladeren, twee deelen bramen en een dteel hoefblad. 2. Gelijke deelen bramen, frambozen en Preiselbeerbladeren. 3. Een deel frambozen, twee deelen aarbeiden en teen deel Preiselbeerenbladteren. de voordeur en wilde haar openen, toen er een geluid van stappen op dte steenen buiten klonk, en even later ging de bel over met een luid geraas in het stiEe huis. Politie!" fluisterde Lois, en stond even doodstil, om na te denken... John maak, dat je met Bealie dte achterdteur uitkomt en zorg, dat hij geen kik geeft! Pete, verdwijn in dten keldter en trek de dteur achter je in het slot... en speel jte rol goed!" Het volgend oogenblik verdween John met Bealie achter door de gang, zijn hand, met den vermaardien greep, in Bealie's nek, zijn andere ondter de zitting van diens broek, in dteodsche stilte, dteodsbedreigingen fluisterend, voor het geval dat hij het ook maar durfde wagen, iets te luid adem te halen. Pete sloop als een boschkat hem achtema, dte keuken in, en een zeer licht gekraak be- wees, dat hij dte trap afdaalde. Toen luidd'e dte deurbel weer, langer dan de vorige maal, en Lois wandelde naar het achtergedeelte van dte hall, gooidte zeer nadrukkelijk met een dteur en kwam naar voren gestapt, haar hakken klikkend op de steenen. Het licht, dat naar buiten scheen op dte tre- den van het hordes, flikkerdte op de knoopen van een tweetal poTitiemanmen, dlie aan hun petten tikten en haar beleefd aanzagen. ,,Goeden nacht, juffrouw Crofts!"" zei de een van hen, en deed een pas voorwaarts, terwijl de ander in zijn zog bleef, ,,neemt u niet kwa- Ejk, dat we op zulk een laat uur hier aan- komen maar het is plicht, en dan..." Hij maakte een verontschuldigend gebaar en ging voort: ,,Ziet u, er bereikte ons het bericht, het stellige bericht, dat er in uw kelder iemand zat opgesloten... de persoon, die de aangifte deed, was uw eigen huishoudster en daarom meenden we, dat u er wel meer van zou weten en zijni we zoo spoedig mogelijk gekomen... zit hij er nog in? Is het een inihreker, of is hij gevaarlijker (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1