Landbouwberichten. KOHT VER8LAG RECHTSZAKEN. Ze red en meest in gesloten afdeelingen op fietsen en zagen er naar den indruk van dezen zegsman helderder en frissaher uit dan dege- nen, naast wie ze gevoohten hadden. De spanning, die over Antwerpen lag, ont- laadde zich in het heen en weer loopen van de mensohen. Van zijn hotelkanier uit hier- op neerziende, had de correspondent den in druk alsof een reusachtige bonte vlag lang- zaam gezwaaid twerd. De reis van Antiwerpen naar Brussel duur- de niet langer dan in vredestijd. De in de lucht gevlogen bruggen waren overal door nood'bruggen vervangen. Die ontploffingen hadden vooral in kleine plaatsen de huizen in de buurt zeer beschadigd. Hier en daar was er zichtbaar fel gevochten. Het Brusselsehe straatbeeld werd ivoor een groot deel door de Duitsohe soldaten bepaald. Voor het overige had de stad van alle Belgische steden het meest haar gewone aanzien foewaard. Leuven heeft zrwaar geleden. Voor de zie- kenhuiizen in de (binnenplaatsen bevonden zich gewonde Belgische soldaten drongen honderden vrouiwen te hoop. Men weet, dat de universiteitsbLbliotheek is uitgebrand, maar het raadhuis ongerept bleef. Ten slotte uit de sehrijver zijn verwondering over het verschil in houding en voorkomen tusschen Belgische krijgsgevangenen of vluchtelingen en de in omgekeerde riohting optrekkende X>uitsche troepen alsmede over het feit, dat hij dien heelen rit, welke op sommige plaat sen niet meer dan 50 of 60 km adhter het front liep, geen enkelen Franschen of Brit- schen vlieger gezien heeft. DE HOLDING VAN DE VER. STATEN. Twee Amerikaansche journalisten, voor- standers van de New Deal houden zich resp. in de New York Times en de New York "Herald bezig met de positie van de Vereenig- de Staten in het licht van de mogelijkheid dat Amerika zijn .jbondgenoot" Engeland zal ver- liezen, en gedwongen izal kunnen zijn naar een nieuwen Ibondgenoot om te zien. Aange- zien met Japan op korten termijn geen over- eenstemming mogelijk lijkt, zou men volgens hen aan de Sowjetunie moeten denken. Alle bladen beschouwen het vast houden van let Fransche tegoed, de uitibreiding van de vloot, de organisatie van den Pan-Amerikaanschen oeconomischen oorlog en de versterking van de Monroeleer als het antwoord van de Ver- eenigde Staten op de situatie in Europa. WAT AAN DE CAPITULATIE VOORAF GING. Het D.NjB. meldt uit Geneve: Uit een boodschap, welke Churchill Zondag 1.1. naar Bordeaux gezonden had, blijkt, dat Engeland geprobeerd heeft om Frankrijk er op het laatste oogenblik van af te houden, aan staking der vijandelijkheden te denken. De Engelsche regeering had de Fransche n.l. voorgesteld, dat beide landen een „onont- bindbare unie" zouden vorrnen. Beide regee- ringen zouden plechtig verklaren een FranschBritsche unie uit te maken, waarbij zij ophielden twee eenheden te voimen. De vecdediging, de buitenlandsche, financieele en oeconomische politiek zouden gemeenschap- pelijk behartigd worden, Elke Britsche burger zou Fransch burger kunnen zijn en omge- keerd. De beide landen zouden gem een- schappelijk de verantwoording voor het her- stel van de oorlogsschade dragen. Tijdens den oorlog zou er slechs een enkel oorlogskabinet bestaan. De beide parlementen zouden ver- bonden worden, enz. Dinsdagavond is, naar men verklaart. in Bordeaux een overzicht van den militairen toestand gegeven, welke aanleiding was voor de Fransche regeering om vredesvoorwaarden bij de Rijksregeering te verzoeken. De emst van den toestand, zoo verklaarde men Dins dagavond in Bordeaux, blijkt duidelijk uit den tekst van het legerbericht van Maandag. Deze emst van den toestand heeft het ver- klaard, dat maarschalk Petain zich tot den tegenstander heeft gewend. een algeheele vemietiging worden bespaard. Allen, zonder uitzondering, officieren, Duit- sche soldaten en brandWeerlieden hebben hun plicht? gedaan niettegenstaande de groote moeheid, waarvan wij alien te lijden hadden. Het optreden van de Duitsche soldaten was van beslissende beteekenis, want het grootste gedeelte van de stedelijke brandweer had tezamen met den opperbrandmeester de vlucht genomen, zoodat de achtergebleven brandweerlieden niet in staat waren den brand te beperken. Naar gemeld wordt uit Berlijn, is de kathedraal van Rouaan voor een vernietiging door het vuur behoed door het krachtdadige ingrjjpen van generaal-overste von Kluge, commandant van een Duitsch leger, en door de offervaardigheid van Duitsche troepen- afdeelingen. De aartsbisschop van Rouaan, Pierre Petit de Juleville, heeft op 11 Juni de verdienste van de Duitsche weermacht voor de redding van de beroemde kathedraal schriftelijk bevestigd met dte volgende woor- den: Het vuur had de kathedraal van Rouaan aangetast. Bereidwillig erken ik, dat de Duitsche militaire overheid alles heeft gedaan om den brand te beperken. 's Avonds was het gevaar af gewend. Bij het blus- schingswerk zijn, naar thans van bevoegde zijde wordt meegedeeld, 2 Duitsche officie ren en eenige soldaten zwaar gewond. JAPANSCHE DREIGEMENTEN. Domei meldt uit Tokio: Overeenkomstig het besluit dat Dinsdag genomen is door het beperkte Japansche ka- binet, heeft de vice-minister van buitenland sche zaken, Tani, den Franschen amlbassadeur Arsene Henry op zijn depantement ontvangen. Wijzende op de hulp welke Fransch Indo China aan de regeering van Tsjiang Kai Sjek verleend heeft, verzocht Tani den Franschen ambassadeur, dat Fransch Indo China stappen zal ondememen om vrijwillig een einde te maken aan de hulpverleeninig aan de regee ring te Tsjoengking. De ambassadeur beloof- de het Japansche verzoek aan zijn regeering te zullen ovetibrengen. Gezaghebbende waamemers gelooven, dat ingeval Fransch Indo China volhardt in het verleenen van hulp aan de regeering te Tsjoengking en niet voldoet aan het Japan sche vertoog, de Japansche expeditiestrijd- krachten genoodzaakit zouden zijn tot een zoo- danig optreden over te gaan als noodig is om Fransch Indo China te zuiveren van zijn anti-Japansche karakter", zooals onlangs door den woordVoerder van het Japansche expedi- tieleger in Zuid-China is betoogd. De minister van kolonien, generaal Koiso, heeft met minister-president Yonai een be- sprekdng gehad over het vraagstuk van Fransch Indo China. Woiso zou voorgesteld hebben, dat Japan in verband met het keer- punt van den politieken toestand der wereld dienovereenkomstige besluiten moet nemen. Vooral moet Japan op het Fransche antwoord op de voorstellen en waarsobuwingen als ge- volg van de anti-Japansche houding in Fransch Indo China maatregelen voorbereiden. IN AFWACHTING VAN DE VOORWAABDEN VAN MuNCBEN. Naar Reuter meldt, zou de Fransche radio Woensdagmorgen de volgende mededeeling verspreid hebben: De Fransche ministerraad is Woensdag- morgen onder voorzitterschap van president Lebrun bijeengekomen. De raad nam kennis van de door den Spaanschen ambassadeur in Frankrijk overhandigde mededeelingen van het Duitsche Rijk. Volgens de mededeeling van de Rijksregeering is deze bereid aan de Fransche regeering mededeeling te doen van haar voorwaarden voor het staken der vijan delijkheden, zoodra de namen der Fransche gevolmachtigden aan haar zijn medegedeeld. De rijksregeering zal datum en plaats bekend maken wanneer en waar deze gevolmachtig den ontvangen worden. De ministerraad be- noemde daarop de gevolmachtigden. De kabinetsraad te Bordeaux. geduld van de tijdgenooten niet op een harde proef zal worden gesteld, daar de gebeurte- nissen in Frankrijk zichzelf liquideeren en de ineenstorting niet meer te vermijden is. Ook de Nachtausgabe schrijft opnieuw, dat voor de Franschen niets meer te redden is. De toestand is niet te vergelijken met den Duitschen toestand van November 1918. De „overwinnaar" van toen stond tegen fronten, die intact waren en die door niets aan het wankelen te brengen waren. De overwinnaar van heden ziet den vijand op de vlucht. De overwinnaar" van toen stond in eigen land. De overwinnaar van heden staat diep in het land van den vijand. Wij hebben niet ver- geten, aldus vervolgt de Nachtausgabe, hoe men ons niettegenstaande het heldendtam van onze soldaten heeft behandeld. Wij heb ben niet vergeten wat er op Oompiegne ge- volgd is. Wanneer wij echter thans afrekenen, dan doen wij dit niet om wraak te nemen, doch om onze toekomst eens en voor altijd te waarborgen. Gayda over den opbouw van een nieuw Europa. ENGELSCHE MEENINGEN. De Engelsche bladen bespreken de rede van Churchill en de vermoedelijk aanstaande ge- beurtenissen. De Times is van meening, dat Engeland stategisch nog in staat is om iets te presteeren. Het blad publiceert een studie van de mogelijkheden voor een invasie uit de lucht en is van meening, dat niettegenstaandte de tegenwoordige superioriteit van den vijand wat betreft het aantal luchtstrijdkrachten, hij geen mogelijkheden heeft voor een invasie via de lucht. De sterkte van Engeland is thans nog g»ooter dan in welken tijd ook sedert het uitbreken van de vijandelijkheden en wordt voortdurend verbeterd. De Engelsche tactiek moet een defensieve zijn. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de strijd om de heer- schappij in de lucht den geheelen oorlog zal beslissen. Het feit, dat Engeland tegen sterke eenheden moet vechten, moet echter in aan- nierking worden genomen. De Daily Telegraph wijdt zijn aandacht aan de rol, die door de bevolking in de tegenwoordige oorlogsphase gespeeld moet worderr. Het blad schrijft: na den slag dbor soldaten, zal thans een slag van het volk komen. Iedere man en iedere vrouw moeten hierbij medehelpen. Een buitengewone inspanning en waakzaamheid is voor alles noodzakelijk. Slechts door discipline, energie, verstand en inzicht van het geheele volk kan de overwinning worden behaald. (D.N.B.) DE BRAND IN DE KATHEDRAAL VAN ROUAAN. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uilt Ber lijn: Over den brand in de kathedraal van Rouaan zijn thans de volgende officieele documenten uit Fransche bron beschikbaar. Het lid van den gemeenteraad, dat thans bur- gemeester van Rouaan is, Roissant, heeft bij het protocol de volgende opmerkingen ge- JTlclclkt I In den loop van den negenden Juni werden mij verscheidene branden in verschillende deelen der stad aan de Seine medegedeeld'. Ik geloof, dat deze branden veroorzaakt kun nen zijn door de gevolgen van de vernietiging van de door de Fransche troepen ondermijnde brug. De brug is door de Fransche troepen opgeblazen. Mogelijk hebben ook Engelsche soldaten de lonten aangestoken. Om tien uur des voormiddags ging ik met den Duitschen commandant naar de kathedraal. Op dat oogenblik was het vuur van de kade naar de rue St. Denis en de rue des Bonnetieres over- geslagen. De hevige wind wakkerde de vlam- men aan. De brandweer en de Duitsche sol daten hebben onder leiding van hun officieren waarlijk heldhaftige pogingen gedaan om de kathedraal te redden. Tijdens het reddings- werk werden twee officieren en verscheidtene Duitsche soldaten gewond. Dank zij deze pogingen werd de kathedraal van Rouaan ge- red en kon de brand worden beperkt. In een rapport van den commandant van de stede lijke brandweer staat letterlijk: Toen de brand in hevigheid toenam, werkten de Duitsche autoriteiten energiek met dte brandweerlieden samen. Dank zij de boven- menschelijke pogingen kon de kathedraal voor Nieuwsbureau meldt uit Het Duitsche Geneve: In diplomatieke kringen te Geneve zijn bijzonderhedten bekend geworden over de dra- matische beraadslagingen van het Fransche kabinet te Bordeaux en de tegel'ijkertijd ge- voerde onderhandtelingen met de Britsche onderhandelaars. Volgens deze kringen is, nadat het Petain in den loop van den Zondag vooreerst gelukt was na den val van Reynaud op den grondslag van het verzoek om wapenstilstand een zekere politiek eenheid te herstellen, reeds in den nacht van Zondag op Maandag en den daarop- volgenden dag een weergaloos spel van inri- gues begonnen. Op bevel van Churchill was het bekende conservatieve Lagerhuislid, generaal Spears te Bordeaux gebleven, waar het hem gelukt is met de hulp van Reynaud, de voorzitter van de Kamer van den Senaat, alsmede met de ondersteuning van zekere generaals o.a. Weygand, de politiek van maarschalk Petain te saboteeren. In het kabinet zelf vond deze oppositie voe- rende groep Fransche politici en generaals spoedig ondersteuning, voomamelijk bij Chau- temps, den vice-voorzitter van den kabinets raad, alsmede bij den minister van buiten landsche zaken, Baudoin, den minister van binnenlandsche zaken, iPomaret en den mi nister van arbeid, Fevrier. Deze groep wist toen te bereiken, dat aan de strijdende troe pen nieuwe bevelen werden gegeven en dat de minister van buitenlandsche zaken Baudoin een radio rede hield, die in voDedige tegen- spraak was met de actie van maarschalk Petain om een wapenstilstand te bereiken. Hierdoor werd te Bordeaux in het Fransche regeeringskamp een onbeschrijfelijke verwar- ring aangericht. De in Bordeaux vertoevende Engelschen en de partij Reynaud hadden in ieder geval weer wat lucht gekregen, zoodat de toestand van maarschalk Petain en zijn politieke vrienden spoedig zoo moeilijk werd, dat Petain Maan- dagavond Lebrun zijn ontslag aanbood. Alleen met het oog op de door hem ingeleide actie tot wapenstilstand kon men Petain bewegen van zijn aftreden af te zien, waarbij alle deel- nemenden zich verplichten het strengste stil- zwijgen te bewaren. Desondanks is deze ge- beurtenis door Engelsche indiscreties te Bor deaux bekend geworden. Duitsche conrmentaren. Naar de Berlijnsche bladen mededeelen, wordt de beslissing, die Woensdag in Miinchen is gevallen, nog niet gepubliceerd. Men weet alleen, zoo zegt de Frankfurter Zeitung naar voren, dat het een beslissing van bui tengewone draagwijdte is en dat zjj de hou ding van Duitschland en Italie tegenover het Fransche verzoek om wapenstilstand betreft. Het volgende besluit, zal, naar het blad ver- der schrijft, dus bij hen liggen, die het ver zoek gedaan hebben, hetgeen wil zeggen, dat de Fransche regeering in Bordeaux opnieuw haar militairen en politieken toestand moet onderzoeken en uit de in Miinchen genomen beslissing de consequenties zal moeten trek- ken. Het blad is echter van meening, dat het Een eerste stap in de richting van den op bouw van een nieuw Europa, zoo schrijft de Giomale d'ltalia, is Dinsdag te Miinchen ge daan door Hitler en Mussolini in de beslui ten, die de beide leiders hebben opgesteld in verband met het door de Fransche regeering ingediende verzoek om een wapenstilstand. Het lag in de bedOeling der beide spilmogend- heden, dat de wederopbouw van Europa zou geschieden op geleidelijke wijze langs wegen van vrede en samenwerking. Gnbegrip, zelf- zucht en udtdagende trots der beide imperiale democratieen hebben dezen vorm van oplos- sing verhinderd, zoodat zij geschiedt door het bloedige werk van den oorlog. Over enkele uren staat Frankrijk voor de eerste vredes voorwaarden, die geformuleerd zijn ten be- hoeve van den aangevraagden wapenstilstand. De voorwaarden zullen hard zijn, maar recht- vaardiger en edelmoediger dan die van Ver sailles, dat aan Duitschland en Oostenrijk tien millioen Duitschers ontnam en alle Duitsche kolonien, terwijl aan Italie territoriale gebie- dten werden geweigerd. Een nieuwe Europeesche orde kan niet an- ders dan een herstel brengen van de natio- nale eenheden en rechtvaardigheid in de ver- deeling van de overzeesche gebieden en de politieke posities. De definitieve opbouw van het nieuwe Europa heeft nieuwen arbeid en nieuw bloed noodig. Engeland wil den oorlog voortzetten, maar Italie en Duitschland zijn gereed voor de nieuwe, laatste phase der botsing tusschen de twee volken. Te Miin chen zijn de overeenkomsten gedefinieerd voor dte bevestiging der operaties tot aan de eindoverwinning. Onder den titel: „Met de vrienden tot het eindte" verklaart het Giomale d'ltalia, dat de ontmoeting van den Ftihrer en den Duce bewijst van welken aard de solidlariteit tusschen de beide volkeren en revoluties is: een eenheidsfront in den oorlog van den Atlantischen oceaan tot aan de Middelland- schee Zee, een eenheidsfront des vredes voor het omverwerpen van een tegen de jonge volkeren gerichte en aanmatigende hegemo- nie. Ieder begrijpt de omtzaglrjke historische en moreele grootte van deze bijeenkomst. De tegenhanger daarvan vormt de om zich heen grijpende tweedracht in het vijandelijke kamp, waar Churchill het waagt Frankrijk te be- schuldigen van verdragsbreuk, terwijl dit van- daag om der wille van zijn hoorigheid aan Engeland jegens Italie begaan verraad boet. Zooveel te lichtender staat tegenover een der- gelijke moraal dte uitnoodiging van Hitler aan Mussolini, waarin de volledige solidariteit der beide leiders en volkeren tot uitdrukking komt. Hoe anders is Italie bij een soortgelijke gelegenheid, het sluiten van den Italiaansch- Oostenrijkschen wapenstilstand op 4 Novem ber 1918 door de toenmalige geallieerden be- handteld, toen Clemenceau en Foch er onmid- dellijk over dachten, hoe zij Italie konden bedriegen. In vier uren, aldus verklaren politieke kringen te Rome, is op dien gedenkwaardigen Dinsdag bij het onderhoud tusschen den Fiihrer en den Duce het nieuwe lot van Europa beslist en daarmede tevens een groote daad voltrokken voor den wederopbouw van een beter Europa in den stijl der beide leiders en hun revoluties. Als van zelf sprekend wordt in Rome het feit beschouwd, dat geen woord verluidt over den inhoud der besprekingen. Ook dit is in overeenstemming met den stijl der leiders, die meer waarde hechten aan daden dan aan lange communiques. Hoe het antwoord van Frankrijk ook zal luiden, het lot der Fransche republiek is reeds beslist. ,De blik wordt reed's naar Engeland gericht. Evenals de weermacht van het verbonden Duitschland wacht ook de weermacht van het fascistische Italie met brandend ongeduld op het oogenblik om zich met den ,,Britschen kolos" in den strijd te rneten, een wensch, die dbor Churchill's aanmatigende recente woorden nog aanzienlijk opgevoerd is. de rechten gepromoveerd is. Voorts stond de tolk beklaagden ten dienste. De beide getuigen werden op den ernst van een meineed gewezen, waarop zij zich, uit de rechtszaal verwijderden. Het eerst werd verhoord de op 12 Decem ber 1921 te Nieuw-Helvoet geboren D. M., te Den Helder, leerling-geschutmaker op de Rijkswerf, waar zijn vader scheepsmaker was. De tweede beklaagde was L. N., geschutma- ker op de werf, wiens vader sergeant-majoor- schrijver der K. M. was. Deze beklaagde was 21 jaar, woonde even- eens te Den Helder. Door den aankfager werd beiden ten laste gelegd wat M. betreft, dat hij op 21 Mei 1940 zich een vuurwapen, dat hij zich wederrechtelijk had toegeeigend, in zijn bezit had, zulks in strijd met de 'veror- dening voor de bezette gelbieden; aan L. A. werd ten laste gelegd, dat hij ten eigen voor- deel een voorwerp, waarvan hij wist, d'at het van diefstal afkomstig was, had gekocht en in strijd met genoemde verordening in zijn bezit had gehouden. Na het verhoor der verdachten, waarbij N. verklaarde, dat hij het pistool alleen voor ex- perimenteele doeleinden gebruikte werd'en de getuigen binnengeroepen, doch, nadat de beide beklaagden op een vraag Van den president verklaarden geen prijs te stellen op nadere verklaringen, werd het verhoor, zonder ge- tuigenverklaringen beeindigd. De aanklager eischt tegen beide beklaagden een gevangenisstraf van 10 maanden. Het woord was hierna aan den toegevoeg- den verdediger, Feldwebel von Hahn. Deze oordeelde de feiten duidtelijk, beide be klaagden geven ze' toe, wat de schuldvraag betreft, beklaagden zijn, wat de diefstal en de heling betreft, van hun schuld overtuigd. lets anders is de kwestie t.a.v. de Duitsche over heid. Pleiter verzocht de rechtbank te beden- ken, dat de tijdsomstandigheden hier anders zijn dan in Duitschland, waar menscheh van dezen leeftijd en ontwikkeling, in politiek en elk ander opzicht zoo zijn opgevoed, dat zij de emst van hun daden imzien, dat geldt hier niet en daarom zijn de beklaagden zich niet bewust van den omvang van hun daad. Pleiter wilde deze opvatting ondersteunen dbor erop te wijzen, dat beide beklaagden zoowel als hun familie bij de politie gunstig staan aange- schreven. Pleiter vraagt vertrouwen te schen- ken in de verklaringen van beklaagde M., dat hij het wapen niet tegen de Duitschers wilde gebruiken. Voorts wees spreker op de door Nederlandsche bladen systematisch gevoerde perspropaganda, volgens welke de jeugd, bij de komst van de Duitschers, de kans op de toekomst ontnomen zou worden. Als N. voor andere doeleinden zijn wapen had gekocht, had hij er niet allerlei bijzonder hedten over in zijn dagboek opgeteekend. Hij wilde zijn experimenten beeindigen en had nu de kans dit te dben met dit pistool. Pleiter weet, dat beklaagden niet ongestraft kunnen blijven, er is gehandeld tegen de wet, hij maakte er de rechtbank nogmaals op at- tent, dat beklaagden dte emst en draagwijdte van hun daad niet hebben overzien en hun handelingen niet bewust hebben verricht. Ten- slotte dringt pleiter aan op clementie. Nadat de rechtbank in raadkamers was ge- weest, deed de president voorlezing van het vonnis, waarbij beide beklaagden tot zes maandien gevangenisstraf werden veroordeeld. Voorts bepaalde de rechtbank, dat de be- I klaagden te hunner beveiliging in preventieve I hechtenis moesten worden genomen; het von- nis wordt uitgevoerd, als het dbor den opper- bevelhebber wordt ondersteund. Bezwaren v®n beklaagden worden bij de uitspraak in aanmerking genomen. Desgevraagd verklaardebeklaagde M. geen bezwaren te hebben, beklaagde N. zag gaame aftrek van prevenitief. De offieier van justitie, mr. Twiss Quarles van Ufford, achtte de poging tot oplichting en de unedeplichtigheid bewezen en eischte tegen ieder der broers een gevangenisstraf van vier maanden. De verdediger, mr. Kramer, wees in zijn pleidooi op de impopulariteit Van de Vestd- gingswet en achtte in dit geval voorbedachte rade niet bewezen. Hij vroeg de uiterste cle mentie voor beide verdachten. van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, gehouden op Maandag 10 Juni 1940 te Goes. EXAMEN GEDAAN VOOR ZIJN BROER. EERSTE DUITSCHE TEREOHTZITTING TE DEN HELDER. In het Marine-commandementsgebouw te Den Helder had meldt de Prov. Z. Crt. - de eerste Duitsche terechtzitting plaats, waar in twee inwoners van Den Helder, Nederlan- ders, terecht stonden wegens diefstal, heling en het bezit van vuurwapenen, dit laatste in strijd met de verordening voor de bezette ge- bieden. [I Door den bevelhebber voor de bezette ge bieden waren in dit rechterlijk college be- noemd de Marine-Oberkriegsgerichtsrat dr. Schattenberg, de Korvetten-Kapitan dr. Fle- sche en de matroos Beck. Als toegevoegd ver dediger fungeerde de Feldwebel von Hahn. Wij vernamen echter in een gesprek met den aanklager, dat de beklaagden ook het recht hebben met de toestemming van het gerecht zelf een Nederlandsch jurist tot verdediger te ki€Z6H. Een tolk was ter terechtzitting aanwezig. Als getuigen waren opgeroepen een Duitsch opsporingsambtenaar en de kostjuffrouw van een der beklaagden. Voorts woonden een inspecteur en een rechercheur van de Heldersche gemeente- politie deze openbare terechtzitting bij. Vooraf deelde de president mede, dat de beklaagden, wanneer zij geen vertrouwen in een der rechters stelden, het recht hadden een van hen, of alien af te wijzen. Van dit recht konden zij gebruik maken totdat door den aan klager de aanklacht was ingediend; daarna zou dit recht vervallen zijn. Desgevraagd ver klaarden de beklaagden echter, dat zij accoord gingen met de samenstelling van de recht bank. Nadat de beide rechters door den president waren beeedigd. deelde de aanklager mede, dat het gerecht den plicht had waar het hier een feit gold, dat met den dood gestraft kan worden beklaagden een verdediger toe te voegen. Hiervoor was aangewezen de Feldwebel von Han, die door zijn langdurig verblijl' in Holland de Nederlandsche taal volkomen machtig is. En in Duitschland in Twee broers verschenen, meldt de Telegr., Dinsdagmorgen in de verdachtenbank der rechtibank te Utrecht. Zij hadden elkaar ge- holpen, maar de wijze, waarop dit geschied was kon niet door den beugel. Het Wetboek van Strafrecht kwalificeert de handelingen van het tweetal als oplichting. Het was een merkwaardige zaak, die de Utredhtsche rechtbank te behandelen kreeg. De eene verdachte, een 26jarige bakker uit Jutfaas, had geprobeerd am op frauduleuze wijze in het bezit te komen van een midden- standsdiploma. Op 17 April werd in De Bilt een vakexamen gehouden, waaraan ook de Jutfaasche bakker zou deelnemen. Het was de derde keer, dat de bakker zich voor het examen had opgegeven en het zag er naar uit, dat hij het ook ditmaal niet zou halen. Op den ochtend van het examen voelde hij zich, aldus zijn verklaring voor de rechtbank Dinsdagmorgen, niet erg prettig en omdat hij voor de toekomst toch het zoozeer begeerde middenstandsdiploma in bezit wenschte te hebben, vroeg hij zijn broer, dit was de tweede verdachte in deze zaak een 22- jarige assurantiebezorger uit Jutfaas, of deze voor heim naar het examen wilde gaan. Deze aarzelde geen moment, stapte op de fiets en reed naar De Bilt, waar hij aan de commissie het oproepingsformulier overhan digde, dat door zijn broer den bakker was ge- teekend. Het examen bestond uit drie vakken: han- delscorrespondentie, boekhouden en Neder landsch. Er was aanvankelijk niemand, die de verwisseling van de broers bemerkte en in de bekende exaanenstilte werd het schriftelijk ge deelte voltooid. De assurantiebezorger, die ge- heel onvoorbereid naar het examen getrokken was, bracht het er lang niet slecht af. Het waren wel eenrvoudige vragen, maar het ver- wonderde den voorzitter van de examencom- missie toch, dat de .bakker" ditmaal zoo vlot zijn werk deed. Een en ander was voor hem aanleiding het werk eens aan een nauw- keurig onderzoek te onderwerpen en toen .bleek, dat er verschil in handschrift bestond. Ter zitting kiwam ook nog uit, dat de exami- nandus het examen, dat hij voor den derden keer deed, thans had afgelegd voor een an dere middenstandsvereenigdng dan de eerste twee maal. Verdachte bekende openlijk, dat hij het ge daan had om zijn broer te helpen. Hij wist dat zijn broer niet al te best kon leeren en het was toch noodzakelijk, dat het zoozeer begeerde diploma eindelijk werd behaald. Hij had in deze fraude geen ernstig feit gezien, doch bekende thans, dat hij spijt had van zijn daad. Als getuige in deze zaak werd de inspecteur van de onder wij scommissie voor den Midden- stand gehoord, die verklaarde persoonlijk het verschil in handschrift te hebben ontdekt. Dat het zoo geloopen was, venwonderde hem geenszins, want hij wist, dat de bakker uit Jutfaas telkenmale tegen het examen opzag als tegen een berg. Getuige begreep ook wel, dat als men twee keer gezakt is, men met nog meer vrees dan anders naar het examen ver- trekt. Om te tracbten de zaak op deze wijze te winnen, was echter unfair tegenover de an dere candidaten. De assurantiebezorger, die voor zijn broer de kastanjes uit het vuur heeft gehaald, zou, indien de fraude niet ondekt was, in het bezit van het diploma zijn gesteld. De vergadering werd geleid door den heer Mr. P. Dieleman, algemeen Voorzitter der Z. L. M. Spr. wijdde eenige woorden aan den bijzonderen toestand waarin ons land verkeert en wekte de aan- wezigen op alle krachten in te spannen tot weder opbouw en herstel van hetgeen verloren ging. 0.m. kwamen de volgende onderwerpen in be- spreking: De positie van het landbouwbedrjjf en het land- bouworganisatiewezan onder de gewijzigde omstan- digheden. De Dag. Besturen der C. L. O. hebben besloten de onderlingen samenwerking te verstevigen door de vorming van een centraal secretariaat voor land- en tuinbouw, waartoe ook de 3 arbeidersbonden zijn toegetreden. Het Dag. Bestuur der Z. L. M. was eenstemmig van meening, dat het vormen van een zoo breed en zoo sterk mogelijk agrarisch blok, volkomen instem- ming verdient. Afwikkeling van de inundatie- en evacuatieschade. Het is van het grootste belang, dat zooveel moge- lijk gegevens verzameld worden aangaande de inun datie- en evacuatieschade. Volgens de wet wordt de inundatieschade vergoed en alhoewel men voor an dere oorlogsschade wettelijk geen recht kan doen gelden op vergoeding, wordt met de meeste nadruk aangeraden alle oorlogsschade, van welken aard ook, zorgvuldig op te nemen en op schrift te stellen. Het Dag. Bestuur achtte het gewenscht, dat con tact gezocht wordt met de instelling welke tracht te komen tot oprichting van een vereeniging van alle door directe oorlogsschade gedupeerden, met het doel te komen tot algemeene richtlijnen met betrek- king tot de regeling van deze schade. Het Boekhoudbureau der Z. L. M. zal hierbij zijn medewerking zooveel mogelijk verleenen. Tractie- en transportmoeilijkheden in het land- bouwbeidrijf. Medegedeeld werd, dat met alle beschikbare mid- delen getracht wordt, de transportmoeilijkheden in Zeeland op te heffen. Alldten Wat Zeeuwsch-Vlaan- deren betreft is de toestand nog slecht te noemen. Ook hierin zal getracht worden verbetering te bren gen. Een betere regeling voor de toewtjzing van petroleum en benzine acht het Dagelijksch Bestuur zeer gewenscht. Ook dient in het belang van de voedselvoorziening de beschikbaarstelling van petro leum en benzine voor land- en tuinbouwdoeleinden bij de toewijzing voor alle andere doeleinden voor te gaan. Voorziening van het landbouwbedrijf van arbeids- kraohten. Door de bijzondere omstandigheden dient elke landbouwer de voorziening van arbeidskrachten voor zijn landbouwbedrijf tijdig onder de oogen te zien. Een geregelde voorziening van arbeidskrachten kan bereikt worden door het aannemen van een econo- misch zoo groot mogelijk aantal arbeidskrachten met wat men noemt „Vast werk". Voorziening van het landbouwbedrijf van bedrijfs- benoodigdheden. De toestand van de voorziening van bedrijfsbe- noodigdheden baart in verschillend opzicht eenige zorg. Het winnen van zooveel mogelijk goede stal- mest, benevens ruwvoer, is dan ook van het grootste belang. Stichting Zeeland 1940. Op initiatief van de Provincie Zeeland, de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg en de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, is op 31 Mei 1940 opgericht de .^Stichting Zeeland 1940". De stichting heeft ten doel het herstel der Provincie Zeeland, zulks in het bijzonder op het gebied van handel, nijverheid en landbouw, en is gevestigd te Middelburg. Zij tracht dit doel te bereiken: a. door het verleenen van bouwcredieten op rede- lijke voorwaarden; b. door het verleenen van financieringscredieten aan groote of middelgroote ondememingen op redelijke voorwaarden; c. door het verleenen van kleine credieten aan het kleinbedrijf; d. door zoodanige middelen als naar het oordeel van bestuurders ter bevordering van het doel der stichting aangewend moeten worden. Het Dagelijksch Bestuur heeft de toetreding tot deze stichting goedgekeurd. Hoofdbestuurs- en Algemeene Vergadering. Het Dagelijksch Bestuur besloot, in verband met de reisgelegenheid, de Hoofdbestuurs- en Algemeene Vergadering dit jaar in Goes te houden en wel op 10 Juli a.s. Restuursleden Keuringsdienst Zeeland. Als bestuurslid van den Keuringsdienst Zeeland werd herkozen de heer J. A. Stols te St. Philipsland, terwijl in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer W. Kakebeeke, werd gekozen den heer A. Minderhoud te Wilhelminadorp. ZORG VOOR GOEDE POOTAARDAPPELEN. Het blijkt, dat de gezondheidstoestand van de aardappelen \jn ons land) zeer veel te wenschen overlaat. Voor verschillende consumptie-, veevoeder-, fabrieksaardappelen zal waarschijnlijk niet voldoen- de goed pootgoed verkrijgbaar zijn. Daar de waarschijnlijkheid groot is, dat het aan- bod van door den N.A.K. goedgekeurde pootaard- appelen van bedoelde rassen niet aan de vraag zal kunnen voldoen en daardoor waarschijnlijk veel minderwaardig pootgoed zal worden aangeboden, geeft de Plantenziektenkundige Dienst den verbou- wers van aardappelen den raad, de mogelijkheid te overwegen zelf te trachten in hun behoefte aan behoorlijk pootgoed te voldOen. Dit kan ook geschieden door in velden die nog een groot percentage gezonde planten bevatten, deze zoo spoedig mogelijk te merken en alleen de opbrengst van deze planten voor pootgoed te be- stemmen. Verwijderen van zieke planten wordt dan achterwege gelaten, wat een vereenvoudiging van de selectie beteekent Het is noodzakelijk. dat deze aldus gemerkte planten vroegtijdig worden gerooid. Het tijdstip van het rooien kan niet worden aange- geven, maar het is duidelijk, dat alleen bij zeer vroeg rooien succes zal worden verkregen. Men rooie dus, zoodra de planten reeds een ma- tige hoeveelheid pootbare knollen hebben voortge- bracht. Voorloopig moet het parool zijn, te trachten n«g zo veel mogelrik behoorlijk pootgoed te verkrijgen, opdat onze voedselvoorziening in 1941 niet in gevaar komt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 6