ALGEMEEN NIEUWS- EH ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Erfenis van een Zonderling. No. 10.076 WOENSDAG 19 JUNI 1940 80© Jaargang Binnenland Feuilleton 5 ABONNEMENTSPRIJS: Biimen Temeuzen 1,35 per 3 maanden Bulten Temeuzen fr. per post f 1,65 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post j 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige landen f 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen btj vooruitbetaling. lltgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTLENVan 1 tot 4 regels f 0,80 -Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regela 50 cent brj vooruitbetaling. Grootere lettejs en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave, DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. COLLECTE. Otp Zaterdag 22 Juni a.s. zal huis aan buis een collecte worden gefbouden voor bet Nationaal Hulpcomitd 1040, ten behoeVe van de recbtstreekscbe slachtoffers der oorlogs- voering hier te lan'de. Aller medewerking iwordt ingeroepen. Temeuzen, 19 Juni 1940. De Burgemeester van Temeuzen, P. TELLEGEN. DE NATTONALE COLLECTE. De opmerking is ontvangen of bet wel doelmatig is, dat de collecte voor bet Natio- nale Hulpfonds-1940 op den 22sten dezer wordt gebouden, omdat dit, tegen bet einde van de maand een tijdstip is, waarop veel menschen, als gewoonlijk, minder goed in bun contanten zitten. De opmerking is zeker niet gebeel ongegrond. Het comitd voor de collecte beeft er zich ook wel degelijk rekensobap van gegeven dat bet voor bet succes vaft de m- zameling het best zou zijn de collecte te stel- len op een datum dat de meesten contanten beschikbaar hebben. Hier stond echter iet:. tegenover. Als men een datum zou willen kiezen na den lsten zou de collecte andermaal 14 dagen uit- gestela moeten worden en dit middel zou ver- moedelijk erger zijn dan de kwaal. Men mag immcrs wel aannemen, dat de offervaardig- beid bet grootst zal zijn zoolang men nog onder den min of meer verschen indruk is van de gebeurtenissen die de collecte noodig bebben gemaakt. Daarom was dan ook eerst de 15de dezer gekozen. Men kon zich daar met bet oog op een doelmatige organisatie, die 66k nooaig is niet aan houden. Om nog.meer tijd te laten verstrijken ware om de boven weergegeven overweging niet wensche.ijk. Zeer wenschelijk is bovendien dat men gaandeweg bet oog afwendt van de zorgen, waarin anderen verkeeren en bet ves- tigt op die welke men zelf beeft. Overigens is er voor ben, die willen geven nooit bezwaar. De gironummers waarop men zijn bijdrage kan storten zijn bekend zoodat een ieder het oogenblik kan kiezen, waarop hem zijn gave bet best gelegen komt. DE OORLOGSSGHADE EN DE CREDIETVERLEENING. Teneinde een juist inzicht te vestigen in hetgeen er gedaan wordt met betrekking tot bet opnemen van geleden materieele oorlogs- schade en het weer op gang brengen van het bedrijfsleven door middel van credieten, heeft bet A.NjP. een onderboud gehad met den secretaris der commissie oorlogsschade, prof, mr. P. Lieftinck. Prof. Lieftinck zei dat goed moeten worden onderscheiden de eventueele tegemoetkomin- gen in geleden materieele oorlogsschade en tijdelrjke voorzieningen, welk ten doel heb ben, de meest getroffen deelen van bet be drijfsleven weder op gang te belpen. Over de wijze van tegemoetkoming in de oorlogsschade wacbt de regeering het advies af van de daartoe ingestelde commissie oor logsschade. Ten eindie zich spoedig een over- zicht te verscbaffen van den omvang van voomoemde schade, heeft de commissie zich gewend tot de Commissarissen der Koningin met het verzoek van de onder ben ressortee- rende gemeentebesturen opgave te vragen van: 1. De voorloopig getaxeerde schade. toe- gebracht door oorlogsgeweld aan perceelen, met vermelding van de ligging en de bestem- ming. 2. De voorloopig getaxeerde schade, toegebracht aan inboedels, resp. inventarissen Oorspronkelrjke roman van WILLY WATERMAN. (Nadruk verboden.) 20) Vervtolg. John sloeg zijn oogen naar bet plafond, herinnerde zich, dat bij meermalen met een winldlbuks ratten ba'd achtervolgld en zei: „Ja!" Het volgende moment was bij de meest verbaasde mjan van Engeland. Het mannetje pakte zijn handen, poagde bem uit zijn stoel op te trekken, wat jammerlijk faalde en be- paalde zich er toen toe, zijn handen heen en weer te pom/pen. „Welk een geluk... welk een zeldzaam ge- luk.stamelde bij. „Mijn beele leven beb ik gewenscbt, eens iemand te ontmoeten, die zelf op groot wild heeft gejaagd, uit zijn eigen mond zijn jaohta/vonturen te booren..." iHij hdeld op en staarde John aan. ,,Het is steeds mijn vurigste verlangen ge- weest, zelf op grof wild te kunnen jagen... maar..." „Maar uw constitutie leent er zich niet voor!" vulde John aan. Het mannetje zag bem beiwonderend aan. Juist! zei hij. ,,Juist...! men kan wel zien, dat u ervaring heeft, omdat u zooiets op bet eerste gezicht weet... O, ik moet u aan mijn vrouiw voorstellen.gaat u mee!" En daartop volgde bet meest ohaoitische uur, dat John ooit had beleefd. Hij wist zich naderihand op geen stukken na te herinne- ren, of hij zeven of achttien tijgers met een mes had doodgestoken, of hij de gele koorts had gehad in Liberia of in Tibet, of hij in Zuad-Afrika of in Abessynie op den rug van en voorraden in de bedoelde perceelen, met vermelding of deze schade veroorzaakt is door vemieling of plundering. Van de meeste gemeentebesturen beeft de commissie reeds een voorloopig overzicht ont vangen. Tevens beeft de commissie, ten einde in zicht te krijgien in den mogelijken terugslag der schade op het credietwezen, een voor- loopige opgave verzocht van zoogenaam- de institutioneele beleggers (hypotheek- banken, levensverzekeringsmaatschappijen, fondsen e.d.alsmede aan notarissen, nopens den omvang der schade aan verhypothecairde onroerende goederen. Ook deze gegevens zijn inmiddels grootendeels ontvangen. Binnenkort zullen nadere aanwijzingen wor den gegeven in zake- een volledige registratie van de oorlogsgeweldschade, zoowel aan roe- rende als aan onroerende goederen toege bracht. Op basis der door haar ontvangen gegevens zoo zeide prof. Lieftinck - zal de commis sie haar advies over de beginselen, volgens welke een tegemoetkoming in de geleden schade zou kunnen worden verleend, alsmede de wijze van financiering, aan het landsbe- stuur uitbrengen. In afwachting van een officieele be- slissing in zake de wijze waarop en de mate waarin tegemoetgekomen zal worden in de geleden oorlogsgeweldschade is het gewenscbt in de geteisterde plaatsen het bedrijfsleven weer op gang te brengen. Daartoe zijn in de door den oorlog meest geteisterde provincies door de commissarissen der Koningin stich- tingen in het leven geroepbn welke ten doel bebben, personen wier economisch bestaan door het oorlogsgeweld gebeel of ten deele vemietigd is, met behulp van credietverlee- ning den terugkeer in bet economisch proces mogelijk te maken. Voor Rotterdam is een afzonderlijke sticbting opgericbt. Uit 'a rijks kas aan deze stichtingen te verstrekken geldmiddelen zullen volgens door bet departement van financien vastge- stelde richtlijnen o.a. kunnen worden aange- wend tot credietverleening ten behoeve van bedrijfskapitaal "en berstel van woningen, winkels en bedrijfsgebouwen. VRIJF, SCHEEPVAARTWBGEN EN SGHEEPVAARTRELEMMERINGEN. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart deelt het volgende mede betreffende vrije scheepvaartwegen en scheepvaartbelemmerin- gen. Zealand. Kanaal door Walcberen. Ter aanvulling op bet vermelde in mededeebng 11 wordt bericht, dat bet geheele kanaal bevaarbaar is. De bruggen en sluizen zijn bruikbaar. Even be- noorden Middelburg is middenvaarwaters ge- zonken een scheepje van ongeveer 70 ton, gemerkt door een boei, terwijl bij de Meel- fabriek aldaar een stoombootje is gezonken. Vlissingen. De binnenhavens zijn bevaarbaar, alhoewel in de eerste binnenhaven 2 marinevaartuigen langs den kant gezonken zijn. Het sluizencomplex naar de Schelde is in tact en is te bedienen, behoudens de groote keersluis, die niet te gebruiken is. Volgens bekomen mededeeling zou in de buibenhaven middenvaarwaters gezonken zijn een recherche-vaartuig, waarvan de masten boven water uitsteken. De Zuid-ponton is vernield; langs deze pon ton is gezonken de stoomboot Luctor et Emergo van den Provincialen iStoomboot- dienst. De Noordponton is intact. Ierseke. De haven van Ierseke is gebeel intact Zeemvsche en Zuid-Hollandsohe stroomen. Met wijziging van bet vermelde in de mede- deelingen 3 en 10 wordt bericht, dat de vaart een leeiuw de moesbuin door was gehoM... Zijn gastJheer schonk hem bet eene glas wijn na het anidere in en toen John de eerste tiwee hald uitgedronken, om zijn zenuwen te stalen, hielpen de glaizen daama hem, om zijn verbeeldingskracht nog aan te wakkeren. Wamwrdght en zijn vrouw vroegen hem honderd uit en John vertelde, wetende, dat met elk verhaal de begeerde kudde olifanten dichterfbij kwam. En toen kwiam hij met een schok tot de ontdekk'ing, dlat het bijna zes uur was, en hij moest maken, dat hij wegkwam, als hij ten- ministe niet mee naar het diner wenschte te worden gtzsleurd. Hij richtte zach op uit de gebogen houding, waarin hij zijn toehoorders de verschrikkin- gen van He Zuid-Amerikaansche moerassen bald geschdlderld en keek weemoedig. ,,Ja... dat alles is nu voorbij", zuehtte hij en staarde in de verte, ,,de eenige troost, die me resit, is mijn venzameling." Hij wendde zich ptotseldng tot Wainwright. „En daarom, mijnlheer Wainwright... als u er toe zoudt willen overgaan me uw sohilde- rinig van de kuidjde olifanten te verkoopen, zou ik dat..." Wainwright hief zijn smal handje op en schukfde het hoofld... ,,Geen kweetie van, mijnheer!"' sprak hij, ,,geen kwestie van!" Jlohn staarlde hem ongeloovig aan. Het was niet mogelijk, dat hij zoaveel jachtavon- turen had verteld, igeheel voor niets... .Maar, mijnlheer Wainwiriight!" zei hij, en zag er nu inderdaad uit om medelijden mee te hehlben. „iZoudt u me mijn laatsten troost willen ontnemen/?" Wainwright keek hem verlbaasd aan: „Uw laatsten troost ontnemen?" John vloekte inwenldig tweemaal kort en krachtig en schudkle dan weemoedig het hoofd „Inderdaad mijn laatsten troost... het bezuiden het Dordsche Kil tot Hansweert we- derom voor de scheepvaart wordt opengesteld. DE BROODDISTRIBUTIE. Wijziging van de regeling voor hotels, enz. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van bet departement van landbouw en visscberrj maakt bekend, dat in afwijking van hetgeen betreffende de "brooddistributie reeds is gepubliceerd, de hotels, caf6's, restaurants enz. tot en met Zondag a.s. 23 Juni, nog brood aan hun gasten kunnen verstrekken, zonder daarbij bonnen in ontvangst te nemen. Zij zijn derhalve eerst met ingang van Maandag a.s., 24 Juni, verplicht brj het verstrekken van broodmaaltijden de noodige bonnen in ontvangst te nemen. Bij wijze van overgangsmaatregel zullen voorts de hotels, cafe's, enz. van Maandag 24 Juni tot en met Donderdag 27 Juni a.s. het brood nog bij hun leverancier (bakker) kun nen betrekken, zonder dat zij hiervoor bonnen beboeven af te geven. HET GENERAAL PARDON INZAKE BELASTIN GEN. Verlengd tot 15 Juli. Met herhaling en aanvulling van hetgeen onlangs werd medegedeeld, wordt bekend gemaakt, dat aan belastingplichtigen, die over verstreken belastingjaren bun aangiften voor de belastingen naar inkomen en ver- mogen niet bebben gedaan zooals het be- hoorde, de gelegenheid wordt gegeven hun fout te herstelien door begane onjuistheden te verbeteren zonder dat zij zicb daardoor blootstellen aan de sancties welke op bet doen van onjuiste aangiften staan. Een juiste of verbeterde aangifte voor de belastingen naar inkomen en vermogen voor bet belas- tingjaar 1940/1941 waaruit blijkt, dat over vroegere jaren onjuiste aangiften zijn ge daan, zal namelijk worden bescbouwd als een uit eigen beweging gedane verbetering van die vroegere onjuiste en onvolledige aangiften. Dit beeft in de eerste plaats tot gevolg, dat tegen de aangevers geen strafvervolging wegens bet doen van onjuiste aangiften over vroegere jaren zal worden ingesteld. Voorts is bepaald, dat brj navordering van belasting over vroegere belastingjaren waarvoor de wettelrjke termijn voor navordering nog niet is verstreken geen vorhooging zal worden gevorderd, en vender dat ook wegens andere overtredingen van de wetten op de belastin gen naar inkomen en vermogen, zooals het overleggen van valscbe of onjuiste boeken, bescheiden en opgaven geen strafvervolging zal worden ingesteld. Voor hen die bun aangiften over het belastingjaar 1940/1941 reeds hebben gedaan, staat de gelegenheid tot het verbeteren van eventueele onjuiste aangiften open tot 15 Juli 1940. Ook zij, die door de oorlogsomstandigheden Of om andere redenen niet in staat zijn ver beterde aangiften v6or 15 Juli 1940 te doen, zullen op straffeloosheid aanspraak bebben, indien zij den inspecteur der directe belastin gen vo6r dien datum van de onjuistheid hun- ner aangiften kennis geVen, met de verklaring dat zij ten spoedigste een juiste en volledige aangifte zullen doen. MoehtJen onjuiste aangiften voor de divi dend- en tantiemebelasting of voor de doode hand-belasting zijn gedaan dan kunnen ook deze v66r 15 Juli 1940 straffeloos worden verbeterd. Een gelijk standpunt zal worden ingenomen ten aanzien van de rechten van successie en van schenking, met dien verstande, dat zelfs de heffing van de belasting zelve achterwege zal blijven, indien het overlijden of de schen king beeft plaats gehad vo6r 1 Mei 1931. Met nadruk wordt tenslotte nog de aan- dacbt gevestigd op het belang voor de belas- eendige, Wat me hier op de wereld nog belang inboezemt, is..." Hij kwam niet verder, want Wainwright sfcobf de kamer uit, enkele verontsdhuldigdn- gen mompelenld, terwijl zijn vrouw begon te praten over de society in Crustley. John ver- vloekte inwenldig de society van Crustley en Cruistley zelf en alle liedendie ooit verhalen over jadhtawonturen opdisdbten. En op dat oogenblik kwam Wainwright weer being, een vierkant voorwerp torsend, dat John met een schok herkende als een voorstellinig in oldelverf van een kudde oli fanten. Wainwright stapte op hem toe en legde het gevaarte in zijn arrnen. ,,iZiedaar!" sprak hij, „ik zou het een scharade vinden, deze schilderinig te verkoopen aan een man, Hie zijn leven aan de edelrf sport heeft gewijld... aanvaard het als een klein blijk van hulde en geeft het een eereplaats in uw museum!" John groef zidhlzelf onder het schilderij uit, en rees op, zoo goed zijn hibberende knieen het hem veroorloofden. "Hij dankte, met een geVoel of hij droomlde, voor het geschenk en was Zoo in de boon en, dat hij de tegenwoor- digheid Van geest miste, de uitnoodiging om te dineeren af te slaan. Maar nu hij eenmaal het schilderij had, kon hij die ook bezwaarlijk afslaan en hij aan- vaardde de inVitatie imet een licht hart. Toen hij halverwege het diner was, vond hij, dat een halven dag lanig vertellen zelfs voor een geheele kudde olifanten in olieverf wel een beetje veel was en tegen het einde van het diner was zijn fantasie uitgeput. Bovendien koesterde hij ernstige vrees, dat hij dienen zou gaan scheppen, die niet beston- den en telkens opnieuw werd het glas voor hem gevuld. En toen, tot zijn onuitsprekelijke verbch- ting, oordeellde de gastvrouw, dat er ook wel over iets andens mocht worden gesproken aan over bloed en kogels, en maakte hiervan tingplichtigen van dit generaal-pardon mede in verband met de spoedig te verwacbten de'viezenvoorschriften. De termijn zal in geen geval meer na 15 Juli 1940 worden verlengd. EEN GEDEPUTEERDE GESCHORST. Ged. Staten van Noord-Holland hebben Prov. Staten meegedeeld, dat de Gedeputeerde Ed. Polak, die op 14 Mei nog een vergadering van het college hald (bijgewoond, sedertdien niet meer in de vergaderingen is verschenen. Men weet met genoegzame zekerheid alleen, dat de heer Polak in den avond van 14 Mei te IJmuiden is scheep gegaan. Nasporingen zijn vruchteloos gebleVen. Art. 58 der Provinciale wet bepaalt dat een Gedeputeerde, die gedurende een maand zon der geldige reden de vergaderingen niet brj- woont, tot de eerstvolgende zatting van de Staten moet worden gesdhorst. De vraag is nu, aldus Ged. Staten, of ten aanzien van den heer Polak dit geval aanwezig is. Het tijdvak van een maand achten zij onder de huidige ©mstandigheden wel wat kort, maar art. 58 is imperatief. Nu een maand verstreken is en de iStaten in gewone izattang bij een zullen ko- men, willen Geld. Staten deze zaak den Staten ter beoordeeiing voorleggen. Van een geldige reden voor het afwezig blijven van den heer Polak, zoo betoogen Ged. Staten verder, is niets gebleken. Zijn over- haaste vertrek zonder Ibericht wettigen het vermoeden, dat hrj niet heeft stilgestaan bij het gevolg dat zijn heengaan ten aanzien van zijn lidmaatschap van Ged. Staten kon hefb- .ben, doch dat slechts redenen, aan dit lid maatschap vreemd, hebben geleid tot zijn be- sluit om ons land te Verlaten. Ged. Staten helbben izich daarom verplicht gezien, den heer Polak te schorsen als Gede puteerde. De Staten zullen thans te beslissen hebben of zij den geschorste schuldig bevinden, in welk geval hrj van zijn lidmaatschap verval- len zal moeten worden verklaard. Ged. Staten Verklaren tot hun leedwezen niet anders te kunnen doen dan hiertoe te adviseeren. HET VRAGEN OM ZIEHENVOKDSEL. De geneeskundige hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid, Dr. C. Banning, schrijft: De ouderen onder ons zullen zich nog den tijd van den vorigen werelrioorlog heiinneren, toen er een streng distrifoutiestelsel moest worden ingevoerd. (Nu sitaan we misschien weer aan het (begin van een periode, dat we niet zullen kunnen krijgen, wat we graag zouden wenschen. Met de suilkerdistributie is deze periode al eenigen tijd geleden ingeluid, zonder noemens- waardige moeilijkheden echter, omdat de hoe- veelheid toelbedaohte suiker, zeker voldoende was te achten voor normale personen. Toch zijn reeds spoedig gevallen geconstateerd, dat patienten pressie uitoefenrien op den hen be- handelenden arts om extra-suiker voor te schrijven. Dit toetrof o.a. gevallen, waar extra suiker niet noodig was. Sinds eenigen tij'd is er brood in den handel, dat iets bruiner is dan ons wittdbrood. Dit brood en ook het a.s. ,,oorlogsbrood" is van iuitnemende kwaliteit en is goed Ver- teerlbaar. Helaas Ibereiken mij reeds van verschdllende medische kanten berichten, dat het aantal patienten, dat meent recht te hebben op wittebrood en nu hun dokter lastig vallen met verzoeken om wittebrood-'briefjes, reeds legio is. Het is ten eenenmale verkeerd te meenen, dat het ,,oorlogsbrood" maagklach- ten zou veroorzaken. Het is onjuist, dat dit brood minder goed is dan wittebrood. Met een enkele hooge uitzondering misschien, kan ieder dit brood verdragen. dadelijk gabruik, door een belanigwekkende conversatie te ibeginnen over de genoegens van het leiven in Crustley. Daama stond Ide gastheer er op, zijn col- leotie schilderrjen te toonen, welke hoofld'zake- lijk bestond uit brullenlde jagers en doode leeuwen, in olieverf dan altij'd, en toen John er tenslotte in slaaglde, hen ervan te over- tuigen, dat hij weg moest en in zijn auto kloim, achtervolgd door uitnoodigingen om teruigkomen, weizen de radiumcijfers van zijn sporthorloge half elf. De ettelijke gl'aizen wijn en de opwindende jachtavonturen noopten hem tot eens zoo voorzichtig rijjden op New Avenue en toen John de herfberg met den Oudsten Inwoner passeerde en in zijn hoogste versnelling over- schakelde, berekende hij, dat hij om een uur of twee thuis Zou zijn. Maar de wijn, het papiertje in zijn binnen- zak en de Ikiudde olifanten, die precies achter hem in den wagen kon, vroolijkten hem zoo op, dat hij precies om kwart voor twee voor zijn tudnhek stopte, zijn banden rookend en zijn motor heet. Beneden in huis branidden noig steeds lich- ten en John floot vroolijk... hij zou hen eens verrossen! (Hij sjorde het schilderij uit den wagen, legde het op zijn hoofd, kwam tot de ontdek- king, dat hij het stoffelijk overschot der par- kieten nog steeds met zich m-eevoerde, pakte den koffer ook op en sloeg fludfend den weg naar huis in. Op het oogenblik, dat hij zijn vracht op de steenen treden van het boides neerzette, om zijn ©leutel te pakken, hooride hij voetstappen in de hall en de deur ging open. Op den drempel stond Lois en Pete en staarlden hem sprakeloos aan. ..Waar kom jij Vandaan?" riep Lois. John lachte en pakte zijn meesterwerk weer op: „Op de olifantenjaoM geweest!" zei hij. ,,Kijk eens!" Men achtervolge dus niet zijn huisarts met verzoeken om ander brood. De medicus zal moeten weigeren, ten nadeele van de verhouding patient-huisarts. Ik doe een dringend beroep op de mede- werking van het Nederlandsche publiek, om niet iets te willen eisoben, dat niemand hun kan versohaffen, en... dat ook niet noddig is. Tenslotte mag ik alien wel op het hart drukken, dat, wat de 6en extra toebedeeld zou krijgen, van den ander zal moeten wor den afgetrokken. Door iets te vragen, wat niet strdkt noodzakelijk is, benadeelt men ons gansohe Volk. EENHEIDSBANDEN VOOR DE FIETS. Naar de Haagsche Crt. vemeemt, zullen de rubberfaJbrieken met ingang van 17 Juni een- heidsbanden voor rijwielen vervaardigen. Tot nu toe kon men rijwielbanden van aller- lei soort en kwaliteit verkrijgen, speikbanden en banden Van gele, oranje, zwarte of grijze kleur. Met ingang van Maandag j.l. mogen rijwiel- toer- en rijwieltransportibuitenbanden niet an ders worden verVaardigd dan in zwarte kleur en in een kwaliteit volgens voorschriften van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. De prijzen hiervan zullen bin nenkort bekend worden gemaakt. Zoo spoedig mogelijk zullen door het Depar tement de regelen worden aangegeven vol gens welke de aflevering van rijwielbanden door de bandenfabrieken aan den groothan- del en aan den detailhandel zal mogen plaats vinden. Teneinde ontduiking der voorschriften te voorkomen, heeft het Departement met in gang van acht Juni verboden gebruikte rijwielbanden voor garantie te vervangen. De directie van een der groote banden fabrieken verzekerde ons, dat de zwarte een- beidsbanden van behoorlijke kwaliteit zullen zijn. RAAD VAN VOORLU IIT1NG NEDERLANDSCHE PERS OPGERICHT. Onlangs is opgericht de raad van voorlich- ting der Nederlandsche pers. Zaterdagmid- dag werd deze door commissaris-generaal Schmidt op bet bureau van rijkscommissaris Seyss-lnquart te Den Haag ontvangen. Aan wezig waren behalve de bieronder te noemen leden de beer J. Janke Presse Dezement in den staf van den Rijkscommissaris en de beer H. J. (Sperling. Het zal in de eerste plaats taak van den raad van voorlichting zijn, een Nederlandsche perskamer voor te bereiden die de geheele pers corporatief zal omvatten en met publiekrechtelijke bevoegdheid haar in volsten zin leiding zal geven. Als onmiddellrjk terrein van werkzaamheid zal de raad een bemiddelende taak te vervullen hebben zoo wel jegens de Nederlandsche pers als jegens de overheid. De raad van voorlichting bestaat uit de vol gende leden voorzitter: dr. Th. Goedewaagen, hoofdredacteur De Waag; vice-voorzitter: A. A. Meyer Schwencke hoofdredacteur Ver- eenigde Persbureaux, secretaris; drs. W. Goedhuys redacteur buitenland Het Vader- land; leden: P. J. van Mechelen, hoofd redacteur Algemeen Nederlandscb Persbu- reau, dr. Albert van der Poll, hoofdredacteur Neerlandia Pers, mr. M. M. Rost van Ton- ningen, hoofdredacteur Nationale Dagblad. Het secretariaat is voorloopig gevestigd: Scheveningschelaan 11, Kijkduin, post Loos- duinen. DE DISTRIBUTIE VAN MOTOR- BRANDSTOF. De secretaris-igeneraal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt hekend, dat een nieuwe regeling is ontworpen Voor de distributie van Lois bekeeik het schilderij nauwelijks. „Er is hecrie op komst!" zei ze, ,,kom bin- nen, we helbben ons doodongerust over je gemaakt John liet zijn olifanten op den grond vallen en werd bleek: ,,Is Bealie ontsnapt?" Lois gaf een rukje met Iiaar hoofd: „Was het maar waar! De politie is er achter, dat er iemand hier opgesloten zrit HOOFDSTUK X. Waarin met gevangenen wordt gesold. Nadat Lois en Pete hun lunch in alle ge- moedsrust hadden genuttiigd en ettelijke sigaretten hadden gerookit, kwam Lois net eerst tot de onbdek'king, dat ze voor de lunch anderhalf uur hadden noodig gehald en dat het restaurant nagenoeg verlaten was. ,/We moeten maken, dat we terugkomen!" zei Lois, ,/we zullen per trein gaan, dan weet John ook, hoe laat we thuis komen." Pete was het er volkomen mee eens, hij had een mlddag en een avond met Lois voor zich en om de een of andere zonideclinge reden stemde hem dit merkwaardig vroolijk. Hij liet den oiber een spoorboekje halen, ontdekte, dat de trein naar huis pas om half vijf ver- trok en overtudlgde Lois er zonder veel moeate van, dat de beste manier am den tijd tot half vijf te dooden, het cpzoeken van een gezel- lige tbeesalon was, waar ze him verdere plan- nen konden be.spreken. De tiheesalon was spoedig gev'onden. hij was in Chineeschen stijl inigericht en de gezellig- heid liet niets te wenschen over. Het was er zelfs zoo gezeillig, dat Pete met een schok tot zidhlzelf kiWam om tien minuten voor half vrjf, haastig afrekenlde, en het alleen aan een taxi, die op het juiste oogenblik opdook, te danken had, dat ze den trein nog op het laatste nip per tje haalden. (Wondt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1