Buitenland TELEGRAAFVERKEER MET INDIE. Ten einde bet economisch verkeer tusschen Nederland en Nederlandsoh-Lndie zooveel mo- gelijk te bevorderen, heeft de Rijkscommis- saris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijksminister Seyss-Inquart, een regeling ge- troffen, waardoor bet mogelijk wordt, dat radio-telegrammen van eConomischen inhoud, die dus betrekking hebben op bet zakenleven, naar Nederlandsch-Indie worden toegelaten en verzonden kunnen worden. Deze telegrammen kunnen bij alle postkan- toren in Nederland worden opgegeven en moeten in de Nederlandsch of Duitscbe taal gesteld zijn. Het teiegrafiscb overbrengen van andere mededeelingen, in bet bijzonder van particu- liere of familie-aangelegenbeden, kan eerst toegelaten worden, wanneer de in Ned.-Indie vertoevende Duitsdbers daar in gelijke rechten gesteld worden als de Nederlanders en bun onbevredigende behandeling en vrijbeidsbe- perking opgehecven zal zijn. Het ligt dus in de handen.van Indie zelf, indien het telegraafverkeer met het moeder- land normaal zal worden hersteld. Men scbijnt dit in Indie nog steeds niet voldoende te be- seffen en van Duitsche zijde wordt nadrukke- lijk gewezen op deze ernstige tekortkoming aan zuiver begrip van de bier in het moeder- land geschapen verthoudingen. Indie belet zelf een terugkeer tot normaal verkeer, indien bet geen einde maakt aan de mishandelingen, waaraan de Duitscbers daar ten prooi zijn. De bier geuite waarschuwingen blijken nog steeds geen voldoende gehoor te hebben ge- vonden. Tocb zal men tot inzicht van het bedreven onrecht moeten komen, alvorens bet ge- wenscbte contact tusschen particulieren en hun famibe bier en overzee kan worden her steld. Dit geldt niet alleen voor Oast-Indie, docb ook voor de West. (Alg. Hbl.) Hieromtrent meldt de N. R. Crt. nader, dat in verband met deze mededeeling blijkbaar sprake moet zijn van een misverstand, aange- zien vele zakenlieden die telegrammen aan- boden, teleurgesteld werden met de mededee ling, dat de vermelde. gelegenheid nog niet bestaat. Er bestaat weliswaar van wege de Duitscbe autoriteiten geen bezwaar meer tegen verzen- ding van telegrammen, docb de technische mogelijkheid is nog niet aanwezig. De zender Kootwijk, die daarvoor gebruikt moet worden zou nog niet gereed zijn, doch, al ware dit het geval, dan zou nog geen medewerking van de Indische regeering zijn verkregen. Het con tact met haar zou moeilijk zijn te verkrijgen en zal wellicht langs een omweg, via Japan, moeten worden gezocbt. Het schijnt een kwestie te zijn van nog enkele dagen geduld. PETROLEUMDISTRIBUTIE VOOR DE BINNENVAART. De secretaris-generaal waarnemend boofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scbeepvaart maakt bekend: Het verbruik van petroluem voor motoren aan boord van vaartuigen in de rivier- en binnenvaart is verboden zonder een door of namens den inspecteur-generaal van het ver keer telkens voor den duur van een of meer reizen afgegeven schriftelijke vergunning, welke vergunning tijdens de reis aan boord van (bet vaartuig dient te zijn en op aanvraag aan de controleerende ambtenaren moet wor den getoond. Vergunningen kunnen worden aangevraagd bij de secretarissen en agenten der bevracb- tingscommissies In de dagbladen zullen per officieele publi- catie nadere bijzonderbeden bekend worden gemaakt. OPHEFFING RANKENMORATORIUM. In verband met de opheffing van het z.g. bankenmoratorium, door intrekking van bet Kon. besluit van 10 Mei 1940, vestigt het Departement van Financien er de aandacht op, dat door deze opheffing uiteraard geen enkele inbreuk wordt gemaakt op de door in- stellingen als de spaarbanken, krachtens eigen reglementen gestelde bepalingen met betrek king tot de terugbetaling van spaargelden. De spaarbanken blijven volkomen bevoegd, uitbetalingen te doen plaats hebben met in- acbtneming van hun reglemienten met al of niet verscherpten opzeggingstermijn en wanneer zij dat nuttig oordeelen deze te beperken tot de door haar vastgestelde be- dragen. Naar ons ter oore komt heeft de Verzeke- ringskamer geadviseerd om bet moratorium bij kapitaalsuitkeeringen in de levensverzeke- ring te verruimen van 10 tot 75 pet., met een maximum van 25 mille. Behalve lijfrenten, weduwen- en ouderdomspensioenen zullen nu ook opvoedingsrenten ten voile worden uit- gekeerd. Beleeningen kunnen per maand worden op- genomen tot 20 pet der beleeningswaarde, maar tot ten hoogste f 2000 per maand, ter- wijl voor afkoop 10 pet. per maand wordt toegestaan met een maximum van telkens /1000. (N- R- Crt> DE DISTRIBUTIE VAN TEXTIEL- GOEDEREN. Wat men volgens de nieuwe regeling mag koopen. Verschenen is een lijst, die de vraag beant- woordt welke textielgoederen men volgens de nieuwste regeling nog mag aanschaffen en in welke hoeveelheid. Deze regeling is een voorloopige; zij is 28 Mei jl. ingegaan De aandacht wordt er voorts op gevestigd, dat voorschriften betrekking hebben op de aflevering van goederen. Mannelijke personen van 15 jaar en ouder. Mannen en jongens van 15 jaar en ouder, mogen per half jaar koopen: 1 costuum (jas, vest en boogstens twee broeken); een demi-saison of een regenjas, of een cape; een trui, of een pullover, of een slipover of een gebreid vest; een badmantel; een stel fietsprjpen; een borstrok en een on- derbroek, of twee borstrokken, of twee onder- broeken, of een hemdbroek; een nachtbemd of een pyama; twee polohemden (met korte mou- men); twee shorts; zes zakdoeken; zes boor- den; drie paar kousen en/of sokken; een rug- zak, of den ander kampeerartikel, uit textiel vervaardigd. Voorts per twee maanden: twee overhem- den (geheel ecbte zijde of kunstzijde) of een overhemd uit andere grondstoffen. De afleve ring van winterjassen is verboden. Vrouwelijke personen van 15 jaar en ouder. Vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder kunnen per half jaar koopen: Twee japonnen of deux didces of rok, ge heel uit erihte zijde of kunstzijde; een japon of deux pieces of rok of tailleurcostuum, uit andere grondstoffen; een mantel of cape; een trui of pullover of slipover of gebreid vest; een badmantel; twee blouses van kunstzijde of echte zijde; een blouse van andere grond stoffen, twee polohemden met korte mouwen; een huishoudschort; twee peignoirs of kimo no's of kamerjaponnen van kunstzijde en/of echte zijde; een peignoir of kimono of kamer- japon van andere grondstoffen; twee onder- jurken van kunstzijde en/of echte zijde; een onderjurk uit andere grondstoffen; zes zak doeken; drie paar kousen of sokken (geen sportsokjes); drie paar sportsokjes; (z.g. ski- so kjes); een rugzak of een ander kampeer artikel uit textiel vervaardigd. Voorts per drie maanden: een stel onder- goed of twee hemden (camisoles) of twee broeken (directoires) of 1 combination; een nachthemd of een pyama. Aflevering van wintermantels is verboden. Kinderen van 415 jaar. Voor jongens van 4 tot beneden 15 jaar mag per halfjaar, ingaande 28 Mei 1940, gekocht worden: een regenjas of cape, een costuum, een badmantel een stel regenpijpen, (fiets- kleeding), drie overhemden of blouses, zes zakdoeken, zes boorden, drie paar kousen of sokken (geen sportsokjes), drie paar sport sokjes (z.g. skisokjes). Voorts mag per drie maanden voor hen gekocht worden: een trui of pullover of slip over of gebreid vest; een speelpak of slobpak; een slobbroek of jongensbroek; een stel onder- goed of trwee borstrokken of twee onderbroe- ken of een combination; een nachthemd of pyama of hansop. De aflevering van winter jassen is verboden. Voor meisjes van vier tot beneden 15 jaar mag per half jaar gekocht worden: Een man tel of cape of regenjas; twee jurken of rok- ken; een badmantel; twee schorten; een on derjurk; drie blouses van kunstzijde en/of echte zijde; een blouse uit andere grondstof fen; zes zakdoeken; drie paar kousen of sok ken (geen sportsokjes), drie paar sportsokjes (z.g. ski-sokjes). Voorts mag per drie maanden gekocht worden: een trui of pullover of slipover of ge breid vest, een speelpak of slobpak of slob broek; een stel ondergoed of twee hemden (camisoles) of twee broeken (directoires) of een combination; een nachthemd of pyama of hansop. De aflevering van wintermantels is verboden. Kinderen van 24 jaar. Voor kinderen van beide geslachten van twee tot beneden 4 jaar mag per halfjaar, in gaande 28 Mei 1940 gekocht worden: een man tel of regenjas of cape, twee jurken, twee speelpakken of slobpakken, twee truien of pullover of slipover of gebreid vest, twee schorten, een badmantel, zes zakdoeken, drie paar kousen of sokken (geen sportsokjes), drie paar sportsokjes (z.g. ski-sokjes). Voorts per drie maanden: een stel ondergoed, of twee hemden, of twee broekjes of een combination, een nachthemd of pyama of hansop. De af- levering van winterjassen voor deze categorie is verboden. Gezinshoofden per halfjaar. Gezinshoofden kunnen ten slotte per half jaar, ingaande 28 Mei 1940, koopen: twee beddelakens, vier kussensloopen, een tafel- laken, zes servetten, zes vingerdoeken, een badlaken, drie badhanddoeken, een badmat, drie handdoeken (geen frottd), zes droog- en stofdoeken, twee bad- of waschhandjes. Al deze goederen mogen uitsluitend worden afgelerverd op vertoon van de stamkaart van dengene, voor wien de goederen bestemd zijn. Stoffen. Kleedingstoffen en stukgoederen, voor zoo- ver bruikbaar ter vervaardiging van garant- soeneerde goederen, kunnen worden afgele- verd in hoeveelheden, welke overeenstemmen mej de beperking van de afgewerkte produc- ten ter vervaardiging waarvan zij bestemd zijn. Deze aflevering mag echter uitsluitend plaats vinden, indien het daaruit te vervaar- digen afgewerkte product in de toegelaten hoeveelheden nog niet is gekocht, d.w.z. indien iemand een costuum gekocht heeft kan hij zich niet ook de stof voor een costuum daar- naast koopen in het loopende halfjaar. Om- gekeerd kan men zich geen costuum meer koopen, indien men vanaf 28 Mei 1940 reeds de stof daarvoor gekocht heeft. De aflevering van stoffen voor winterjassen is verboden. Uitzetten. Uitzetten van linnenkasgoederen mogen uit sluitend worden afgeleverd tegen overlegging van een speciale vergunning van den plaatse- lijken distributiedienst. Hetzelfde geldt ook voor woninginricbtingen, voor zoover niet reeds hieronder in beperkte mate is toege staan. Bedrijfskleeding, .w.o tevens begre- pen uniformen voor personeel, is uitsluitend verkrijgbaar tegen overlegging van een spe ciale vergunning van den plaatselijken distri butiedienst. Overlegging van de distributiestamkaart is uitsluitend vereischt bij verkoop aan particu- liere personen. Koopers van goederen, welke noodzakelijk zijn voor de uitoefening van een bedrijf (kleermakers, costuumnaaisters, pen sion- en hotelhouders, inrichtingen, gestichten. ziekenhuizen e.d.) vallen buiten dit voor- schrift. Aflevering aan zoodanige koopers mag echter uitsluitend plaats vinden in nor- male hoeveelheden aan geregelde afnemers. Voorts mag ieder houder van een stam kaart ongeacht leeftijd per halfjaar, ingaande 28 Mei 1940, koopen: 1 deken, een shawl of omslagdoek; verder per maand: 150 yards naaigaren, 5 knotten van 100 gram breigaren, zes kaartjes maas- of stopgaren. Goederen die vrij zijn. De volgende textielproducten vallen voor- loopig niet onder de regeling. Bij verkoop daarvan is derhalive overlegging van de distri butiestamkaart en beperking van aflevering (Voor zoover niet uit anderen hoofde is be- paald) niet vereischt. Alle andere hier niet genoemde artikelen blijven onderhevig aan het bestaande voorschrift van aanschaffing van de geringste hoeveelheid per kalenderweek. De opsomming van deze goederen bevat artikelen vervaardigd uit geperst vilt; idem uit jute, cocos, manilla, hennep, sisal, rameh, met uitzondering van bindtouw, kunstleer en daaruit vervaardigde artikelen, leerdoek en wasdoek, benevens daaruit vervaardigde arti kelen, meubelen, schoeisel, parapluies en para sols, koffers, handtasschen, vaatkwasten e.d., panschuurders, poetskatoen, baby-uitzetten, benoodigdheden en kleeding voor baby's onder twee jaar oud; uniforme kleeding voor voet- balclubs e.d. sportvereenigingen, zwemklee- ding als eerste aanschaf bij inauguratie of wel tegen inlevering van te vervangen onderdee- len; corsetten, bustehouders, jarretelles, lijf- jes, sokophouders, bretelles, maag- en buik- banden, knie- en enkelkousen e.d.; mannen- en vrouwenhoeden, petten, baretten, dassen, handschoenen, souspieds, sousbras; mode- artikelen, d.w.z. lint, band, strikken, corsages, dameskraagjes en manchetten, garneering, haarbandeaux e.d.; handwerkgamituren en/of benoodigdheden; verbandartikelen, incl. ban dages, sluitlakens e.d.; sierartikelen als sier- kleedjes, haardkleeden, tafel- en schoorsteen- loopers, kapstokkleeden, divankleeden, sier- kussens, theemutsen, kastranden, antimakas- sers, e.d.; kant, kantwerk en uit kant ver vaardigde artikelen, meterwaren, d.w.z. kleine resten en incourante coupons van ten hoogste 125 centimeter lengte; strandpyama's voor vrouwen en meisjes. (N. R. Crt.) DENATURATIE VAN AARDAPPELEN MET INGANG VAN HEDEN WEER MOGEEIJK. Het rijikslbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend: Met ingang (van Maandag 17 Juni is weder- om de mogelijkheid opengestellu tot denatu- ratde van aardappelen met bijslag. Voor de naturatie kunnen worlden aanigetoo'den: le. de aardappelen van zandgrond; 2e. de niet door de Nederlandsche Akker- bouwcentrale aange'koohite aardappelen van kleigronld; Se. die aardappelen, welke aanvankelijk door de Nederlandsche A'kkenbouwcentrale waren aangektodhit, miaar wegens hot niet vol- doen aan de te stellen eischen bij de ontvangst zijn of worden afgekeurd. De denaturatidbijslag voor alle rubrieken, uitgezonderd de goedgekeurde pootaardappe- len, bedraagt 90 cent per 100 kg. Bij de de- naturatie gelden de bekende voorschriften van de gewone denaturatie (de zoogenaamde B- denaturatde Voor de goedgekeurde pootaardappelen, .welke niet door de Nederlandsche Akker- bouwcentrale izijn overgenomen, wordt we- derom opengestelH de mogelijkheid van de naturatie met poterbijslag. Detze bijslag be draagt 3,70, f 3,40 en 2,90 per 100 kg resp. voor de in de klassen A, B en C goedgekeur de pootaardappelen. Oak voor deze denatura tie blijven de voorheen geldende vdorschriften bestaan. Na 17 Juni zal de Nederlandsche Akker- bouwcentrale geen aardappelen meer aan- koapen. Wel zullen aardappelen, waarvan het bericht van aanibieding op Zaterdag 15 Juni schriftelijk bij den betreffenden voedselcom- missaris was ingekomen, nog worden aange- kocht, tenizij de tegenwoordige eigenaar de voorkeur geeft aan denaturatie met bijslag. zopals boven omschreven. CONSERVEEREN VAN VLEESCH VERBODEN. Verkoop van vleeschconserven tevens verboden. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat het met in gang van 15 Juni 1940 is verboden vleesch of vleeschproducten in blik te conserveeren. Dit verbod geldt niet voor het conserveeren vol gens door de Nederlandsche Veehouderijcen- trale, Laan van Meerdervoort 84 te 's Graven- hage vast te stellen voorschriften. Tevens is het verboden in blik geconser- veerd vleesch of in blik geconserveerde vleeschproducten af te leveren, zoodat de ver koop hiervan onmogelijk is. Van de hierboven weergegeven verbodsbepalingen kan door de Nederlandsche Veehouderijcentrale ontheffing worden verleend. Daarenboven is een ieder die in het bezit is van voor verkoop bestemd vleesch in blik of van voor verkoop bestemde vleeschproducten in blik, verplicht v6or 20 Juni aan de Neder landsche Veehouderijcentrale opgave te ver- strekken van de in den nacht van 15 Juni op 16 Juni 1940 in zijn bezit zijnde voorraden met opgave van den aard dezer producten en de plaats waar deze zijn opgeslagen. Deze voorraden behoeven niet te worden op gegeven door winkeliers voorzoover de voor raden bestemd zijn voor verkoop aan consu- menten. Zooals uit het bovenstaande blijkt, kan deze verkoop ervenwel niet geschieden. VERGADERING VAN DE N.S.B. De NationaalnSocialistische Beweging, dis trict Amsterdam, heeft Donderdagavond in het Concertgebouw en in Bellevue te Amster dam besloten bijeenkomsten gehouden, die zeer druk bezocht waren en waarop de leider der N.S.B. ir. A. A. Mussert en de heer H. J. Woudenberg het woord hebben gevoerd In het Concertgebouw heeft de leider van de vergadering, de heer C. Huijgen, in zijn openingswoord de gevallen kameraden her- dacht en hen, die, zooals hij zeide, in naam der democratic tijdens de interneering zijn vermoord. De eerste spreker was de heer H. J. Wou denberg. Deze wees in de eerste plaats op den vooruitzienden blik van den leider der N.S.B. In ons beginsel aldus spr., zijn wij nooit aangevallen, wij werden slecbts met modder gegooid, wij werden verdacht ge maakt en belasterd, gehoond en uitgescholden. Uniformsmokkelarij, lichtkogels, spionnage, ja wat werd ons al niet aangewreven. Wij be- grepen toen pas, dat we terreur slechts met terreur kunnen breken. Thans staan eenerzijds de plutocratische democratieen, anderzijds het jonge en sterke nationaal-socialisme en het fascisme. Wij hebben, aldus ging spr. voort, vrjf dagen terreur meegemaakt of er over gelezen. Maar iemand, die het niet heeft meegemaakt, kan niet begrijpen, hoe vreeselijk het was. Laat ieder, die nog wil beweren, dat wij land- verraad hebben gepleegd, bedenken, dat wij kerngezond uit de bajes zijn teruggekomen. Kort voor het uitbreken van den oorlog heeft ieder zich, aldus spr., druk gemaakt over dat z.g.n. interview, waarin over „met ge- kruiste armen" werd gesproken. Maar wij, in het intemeeringskamp, wij konden toch niet veel anders doen, dan met gekruiste armen zitten. Ik ben dankbaar, dat ik vrij ben, maar laten wij niet denken, dat wij overwinnaars zijn. Wij behooren tot een overwonnen volk, dat is nu eenmaal zoo. Wanneer men naar den leider had geluisterd, zouden wij nog een neutraal en onafhankelijk volk zijn. Toen de oorlog begon en wij geinterneerd werden, wa ren wij practisch een Engelsche kolonie. Toen wij vrijkwamen waren wij een Duitsche. En ik, aldus spr., leef liever in een Duitsche dan in een Engelsdhe kolonie. Ons leven hebben wij te danken aan Adolf Hitler. Want wanneer de oorlog langer ge duurd had, zou er van ons niet veel zijn over gebleven. In de toekomst, zoo ging de heer Wouden berg voort, zal de arbeid de beslissende factor voor ons volk zijn. En dat is gelukkig. Wi, zullen in het nieuwe Europa een groote mate van zelfstandigheid kunnen genieten, wanneer wij den nieuwen geest verstaan, wanneer wij een nationaal-socialistischen staat hebben ge- vormd, wanneer wij gezamenlijk een leger van den arbeid vormen. De leider van de N.S.B. heeft spr. opgedra- gen het Nederlandsche Arbeidersfront te gaan vormen. De heer Woudenberg eindigde zijn rede met een uiteenzetting over dit front. Na de pauze sprak de leider van de N.SJ3., ir. A. A. Mussert. Wij hebben vijf dagen oorlog gevoerd, zoo ving spreker aan, wij hebben ons voorbereid, mobilisatie en stellingen kosten 1000 millioen gulden. Men zeide: Nu zijt gij veilig en boven- dien zal eventueel Engeland u te hulp komen. In 4% dag was het afgeloopen! Omdat wij zulke slechte slodaten hebben? Neen! Slechts door dat er geen Nederlandsch volk meer was en er een geestelijke verwarring heerschte, tientallen Nederlandsche militairen, aldus de heer Mussert, zijn, door de verwarring, niet gesneuveld door het vuur van den vijand, maar door eigen vuur, omdat men elkaar voor parachutisten aanzag. Maar ook staaltjes van moed en fatsoen hebben zich in dien tijd afgespeeld. Het is jammerlijk, zoo ging de iheer Mussert voort, dat het Nederlandsche volk jarenlang onder het georganiseerd bedrog heeft gestaan, en tegen dat bedrog kon het niet op. Wij ston- den daartegenover en thans worden wij van landverraad beschuldigd. Maar, daar is het laatste woord nog niet over gesproken. Ik, zoo zeide spr., verwacht nog steeds de eerste bij mij, die een aanwijzing over dat bedrog kan geven. Trouwens, tijdens den oorlog zaten wij bij duizenden in de interneeringskampen. Hoe zouden wij dan verraad kunnen plegen? De oude democratische wereld wordt in puin geslagen; de jonge nationaal-socialis- tisehe wereld wordt geboren. Er zal een Ger- maansche, een Latijnsche en Slavische unie van Volkeren ontstaan. aldus ziet spr. de toe komst. Laten de Germanen begrijpen, dat zij bij elkaar hooren. Er zal, volgens spr., den groot Nederlandsche volk zijn, van Dollart tot Duinkerken. Willem de Zwijger reeds poogde Noord en Zuid tezamen te brengen, thans, zoo zeide de heer Mussert, zal weder- om een Duitscher beide volkeren vereenigen. Noord en Zuid een eenheid van weldra twin- tig millioen menschen, een goede buur van het Duitsche land. Deze eenheid is steeds een der idealen van de N.SJ3. geweest. Dit jaar, uiterlijk het volgende jaar, aldus spr., hebben wij een kans, dat ons ideaal van vereeniging tot werkelijkheid wordt. De heer Mussert zeide voorts, dat de natio- naal-socialist nooit mede zal doen aan ver- guizing van H. M. de Koningin. ,,Wij herinne- ren ons slechts het goede, dat het Huis van Oranje voor ons volk heeft gedaan". (Lang durig applaus.) Vervolgens de gebeurtenissen van den laat- sten tijd besprekende, zeide spr., dat de natio- naal-socialisten van den dood gered zijn door de Duitsche troepen. Zij zullen dat nooit ver- geten. Thans is echter de terreur van jaren ten einde en mocht het ooit zijn, dat de Duit- schers weggaan en wij zouden worden aange vallen, dan zullen wij, zoo zeide spr., vechten tot den laatsten man. Die mannen, zoo zeide ir. Mussert met klem, die thans meenen ruiten te moeten inslaan om daama hard weg te loopen, zijn in mijn oogen verachtelijk lafaards. ,,Ik ben", zoo riep spreker uit, „voor disci pline en orde, maar er zijn voorwaarden. Die uitzonderingsbepalingen, waaronder wij N.S. B'ers gebukt gaan, moeten verdwijnen. Wij laten ons niet langer de kleur van ons hemd voorschrijven en ons drijven uit ambten. Wij willen bestraffing van de mishandelaars, de plunderaars, van hen, die ons bedreigden. Wij willen opruiming van willekeur. Wij willen ge- rechtigheid voor ons volk. Wij willen bouwen voor ons volk, bouwen met een ideaal. Het werk van Willem den Zwijger zal in onzen tijd voltooid worden". BEZETTING VAN LITATJEN DOOR DE RUSSEN. Er is onder de bedrijven door een conflict gerezen tusschen Litauen en Rusland. Er werden door Rusland en Litauen onderhande- lingen gevoerd. Als gevolg daarvan is ten laatste door Rusland aan Litauen een ultima tum gezonden. Daarin werd gezegd, dat Litauen verschillende met Rusland gesloten overeenkomsten heeft geschonden, in het bij zonder door het sluiten van een geheim mili- tair verdrag met Letland en EStland. De Litausche regeering heeft de eischen der Sovjetreigeering aanvaard. Volgens de officieele mededeeling kwamen de Russische eischen op de volgende drie pun- ten neer: 1. De Litausche minister van binnenland- sche zaken, Skuca en de chef van politie, Powalitis, moeten terstond voor de rechtbank gedaagd worden, aangezien zij naar Sowjet opvatting de voomaamste schuldigen aan de incidenten van den laatsten tijd zijn. 2. In Litauen moet een nieuwe regeering gevormd worden, die ,,in staat en bereid" is om het Sowjet-Russisch-Litausc'ne bijstands- pact ten uitvoer te leggen en op te treden tegen de vijanden van dit verdrag. 3. In Litauen moeten Sowjettroepen toe gelaten worden om verdeeld te worden over de belangrijkste centra in voldoenden getale om de mogelijkheid van de uitvoering van het bijstandspact te waarborgen en om alle inci denten te voorkomen. Molotow, de volkscommissaris van buiten- landsche izaken, heeft de Litausche regeering de volgende eischen gesteld: 1. het Sowjetleger overschrijdt heden om 15 uur de Litausche grens op de volgende plaatsen: Ei'sisjkis, Droeskeninkeliai en Doek- stas. 2. de Sowjet troependeelen zullen in het bijzonder bezetten de steden Wilna, Kaunas, Sjaulen, PonjWjesj en Raseyny. 3. wat de andere plaatsen betreft, deze zullen worden vastgesteld door den Sowjet- generaal Pawlow en den Litauschen opperbe- velhebber generaal Vitkauskas. Zij zullen elkander heden om 20 uur op het station Goe- dagojo ontmoeten. Later meldde het D.N.B. uit Kaunas, dat tegen de 200 Sowjet tanks Kaunas reeds ge- passeerd zijn. Het gros van een pantser- divisie is in Kaunas aangekomen. Pantser- wagens zijn gestationneerd voor de openbare gebouwen. De bevolking volgt de instructie op der re geering om zich rustig te gedragen. Het Litausche telegraafagentschap publi- ceert een bericht, waarin omtrent de regeling van het Russisch-Litausche conflict o.m. nog wordt medegedeeld, dat de regeering onmid- dellijk nadat zij de Russische eischen had aan vaard, is afgetreden, waarop de president der republiek generaal Rastikis de opdracht gaf tot vorming van een regeering. Generaal Ras tikis begon terstond met de uitvoering van zijn opdracht. Intusschen verklaarde Molotow, de Russi sche volkscommissaris van buitenlandsche zaken, dat Rastikis voor de Sowjetunie geen persona grata was en dat het noodzakelijk was om in overleg te treden met de Sowjet- regeering over de keuze van den minister- president en de andere ministers. Onmiddellijk daarop deelde minister Urbsys mede, dat de sowjet-Russische legerdeelen Zaterdagmiddag om 14 uur de Litausche grens op de aangegeven plaatsen zouden overschrij- den en zich zouden begeven naar de aange geven belangrijke centra van Litauen. DE BEZETTING VAN IJSLAND. Aangaande de bezel ting van IJsland op 10 Med door Engelsche troepen, waarover tot dusver maar weinig berichten zijn ontVanr gen, meld't het Deensche ,telegraaf-agent- adhap, Ritzaju, dat de Uslandsche regeering op 10 Mei, zociwel mlondeling als schriftelijik, krachtig tegen deze Engelsche be(zetting heeft geprotesteerd. De IJslandsche zaakge- lastigde te Londen heeft eveneens bij de En gelsche regeeninig geprotesteeid. In de pro- testnota van de Uslandsche regeering wordt gezegd, aldus Ritzau, dat do-o-r de militaire bezettdnig van IJslanld de neutraliteit van Us- land op grove wijze is geschonden, terwijl de zelfstandig'heid van het land er door is aan- getast. De IJslanidsohe regeering teekent tegen den gewelddadigen overval die door Britsche troe pen is gejpleegd, krachtig protest aan. Voor de schalde, welke tengevclge van de inhreuk op het statuut van IJsland als vrij neutraal rijk is aangeridht, Wordt volledige v'ergoeding verwacht. In veriband met het feit, dat de Duitsche consul-generaal te Reykjavik op een Engelsch oorlogssdhip naar Engeland ontvoerd is, heeft die Uslandsche regeering. naar verder ver- luidt, eveeens protest aangeteekend, terwijl later aan het Engelsche bestuur om zijn vrij- lating is verzocht. (D.N.B.) DAGORDER VAN HITLER AAN DE SOLDIATEN. De Fiihrer en opperste bevel-hebber van de Duitsche weermacht heeft de volgende dag- order geridht tot de solidaten, die in Noor- wegen gestreden hebben Solidaten, de veldtoch't in Noorwegen is geeinjdigd, De Britsche poging, zich meester te maiken van dit voor Duitsehland vitale ge- bie'd, is mislukt dank zij uiw doodsverachting, uw moed, uw zelifopoffering en uw taaie vol- hardinig. Ik heib aan u de hoogste eischen moeten stellen. Gij helbt meer gedaan. Ik betuig de leidiing mijn erkenteHijkheid en mijn dank: den generaal der infanterie von Fal- kenhbrst Voor de organisatie en de leiding van de operaties te land. Generaal-aidmiraal Saalwachter, admiraal Carls en vice-admiraal Liitjens, voor de voorlbereiding en de a-ctie der vl'oot, admtiraal Bohm voor de versterking van de kustvendediging. 'Generaal Mildh en luitenant-generaal Geiissler voor de actie en de leading van de ludhtimacht. Ik betuig mijn dank en erkentelijikbeid aan alle soldaten van leger, marine en luchtmacht, die door hun dapperheild en hun offervaardiigheid voor het Duitsche rijk hebben geholpen bij het afwen- den van een groot gevaar. Ik rioht dezen dank in het bijzonlder tot die naamlooze sol daten, iwier heldenmoed helaas zoo vaak voor de werelld verfborgen blijft. Ik verfolk den strijders van Narvik de trotsohe bewondering van het Duitsche Volk. Zij alien, die daar in het hooge Noortden scihouder aan schouder heiblben gestiaan, soldaten van de bergen der Ostmark, bemanndnigen onzer oorlogssohepen, valschermtroepen, gevechtsvliegers en be- stuurders van transportvllegtuigen, zullen in de gescliiedeniis genoennkl worden als de beste vertegenwoordigers van het hoogste Duitsche soldatendom. Luiitenant-genraal Dietl breng ik den dank van heit Duitsche volk voor de bladzijde vol eer, die hij aan het boek der Duitsche gesicfhiedenis heeft toegevoegd. MAARSCHALK RETAIN, DE HOOP VAN HEN, DIE FRANFRIJK WILLEN REDDEN. Men heeft, schrijft de N. R. Crt., een be richt van de Fransche grems gelezen. volgens hetwelk ibreede krlngen in Frankrijk Petiain aan het hoofd van een militaire grOep" den wil tot een staatsgreep toedidhten. Hij moet in den miinisterraad hebben doongezet, dat Parijs niet verdedigd zou worden. Het is niet de eerste maal, dat zulk een verwachting ten aanzien van den hoog bejaar- den maarscbalk uitgesproken wOrdt. Met Foch en Gouraud is hij een van de aartvoer- ders uit den vorigen oorlog geweest, wiens militaire beleM nooit aan knitiek heeft bloot- gestaan. Zijn ongeschokte roem dankt hij aan de verdediiglng van Verdun. Zijn strategisdhe bekwaamheden wekten niet alleen in zijn land diepe bewondering. Eenmaal op doorreis te Berlijn, waar hij een uur moest wactoten alvorens de reis te kun nen voortzetten, noodiigde de tegenwoordige opperbevelhebber van het Duitsche leger von Brauchitsch, welke toen nog niet dien rang bereikt had, den maarschalk in de door den Duitsohen officier zelf bestuurde auto tot een kort beizoek aan de stad uit. En bij een uit- vaartplechtigheid, waar maarschalk Goring Duits'cihilanid vertegenwoiordlgde, maakte deze van de gelegenheid, toen zij in een zelfde zaal middagmaalden, gebruik om hem openlijk toe te driinken. In den tijd van ernstiige verwarring en ver- stlageniheid in verband met door het Staiwisky- scband'aal aan het licht gekomen misbrudken werd door velen aan Pdtain als redder uit den hood gedacht. Wladimir d'Ormesson, thans gezant bij den heiligen stoel, zinspeelde er in een hoofdartdkel van de Figaro duidelijk op. Pdtain liet toen te kennen geven er niet aan te denken zich voOr zoo'n rol beschikbaar te stellen, zi. was hij daartoe te oud. En hij was er de man niet naar zich door heetboofden in een avontuur te laten sleepen. Wel had hij reeds enkele malen gehoor gegeven aan de uitnoodlging, zich met de portefeui-lle van oorlog te belasten. En toen Daladler besefte jegens het Spanje van Franco lets goed te maken te heblben vond hij den maarschalk be reid als gezant naar Madrid te gaan. Ten- slotte bleek hij dezer dagen beschikbaar om de positie van het kabinet met zijn inzicht, ervaring en faam te sterken. Er mOet nu worden afigewacht. of inderdaad voor hem ©en nieuwe en, hoe dan ook, uiter- mate zware en verantwoordelijke taak is weg- gelegd. In elk geval heeft hij in een leven van stipte gezagsuitoefening en stalen pliohtsbe- trachtinlg getoond hiertegen niet op te zien. AMERIKA EN DE GEBFA RTENISSEN IN EUROPA. Cordeli Hull heeft, volgens de New York Times, inizake de beeetting van Tanger door Spaansohe troepen verkilaard, dat de Ver. Staten aan hun exterritoriale rechten over- eenkomstiig het verdrag van 1906 zuillen vast- houden. Naar de New York Times verder meldt, heeft het Witte Huis allsmede net departe ment van buitenlandsche zaken tegengespro- ken, dat eenig voorstel ontvangen is van de westeiijke mogendheden, waarbij de Ver. Sta ten werden uitgenoodigd aan den oorlog deel te nemen. WANNEER EGYPTE AAN DEN OORLOG ZAL DEELNEMEN. De Egyptische regeering heeft de Italiaan- sche regeering door tusschenkomst van den Itailiaanschen gezant te Kairo en den Bgypti- schen gezant te Rome de volgende mededee ling gezonden: „Ingevolge de oorlogsverklaring van den leant van Italie heeft de Egyptische regeering overeenkomstig het bondgenootsohapsverdrag met Groot-Britannie, besloten de diplomatieke betreikkingen met de Italiaansehe regeering te verbreken. Het Egyptische parlement heeft kenni® genomen van dit besluit en in zijn zit- ting van 12 Juni j.l. heblben de Kamer van af- i geVaardigden en de Senaat goedkeuring ge- I hecht aan de volgende verklaring, afgelegd door den minister-president: 1. Egypte zal de verplicbtingen van zijn bonldgenootschap met Groot-Britannie eerbie- digen en al bet noodige doen in het binnen- land van zijn gelbied om zijn bondgenoot alle hulp en alle faciliteiten te verschaffen, welke deze zal vragen;

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2