ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Heden is de distribute van brood begonnen. De Erfenis van een Zonderling. Mo. 10.075 MAANDAG 17 JUNI 1940 80® Jaargang Binnenland Feuilleton J ladare week ongeveer voor hen, die zwaren 2000 gram per hoofd. - Extra-rantsoenen lichamelijken arbeid verrichten. COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen f 1,35 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,65 per 3 maanden Brj vooruitbetaling fr. per post f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige landen /2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen btj vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDB GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENT1KNVan 1 tot 4 regela 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIfiNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEBEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VKIJDAGAVOND. BEKENDMIAKING. Personen, bij wie door de Nederlandscbe, Belgische of Fransche militairen vorderingen van vtoonweripen he!bben plaats gehad, kunnen onder overlegging van bet Vobderingslbewijs, bun declarable bij bet Departement van Defensie te 's-Gravenbage inzenden. Zijn geen vordeningsbewijzen afgegeven, dan kunnen op de boven-secretarie inlichtingen Worden verstrekt des v.m. 912 uur. Temeuzen, 17 Juni 1040. De Burgemeester van Terneuzen, P. THLLEGEN. SOLLICITATLES NIET GEWENSCHT. De kanselarij van den Rijkscomm is saris voor de bezette gebieden in Nederland wordt, naar men aan de N. R. Crt. meldt, over- stroomd met bnieven van personen, in bet (bijaonlder Nedet landers, die zich aan'bieden voor een betrekking op de kanselarij zelf of door bemiddeling van deze een betrekking in het particuliere bedrijf trachten te krijgen. Men wijst er ons op, dat dergelijke verzoe- ken gebeel dOelloos zijn. De Duitsche auto- riteiten zijn geenszins Voomemens of in staat allerlei personen aan een betrekking te hel- pen en bnieven als de hierbovenlbedoelde zul- 5 en dan ook naar den prullemand verwezen moet worden als de stroom nog langer aan- houdt. Miocbt er later personnel noodig zijn voor den wederopbouw, dan eal dit openbaar gemaakt worden, met vermelding van het adres,, waar men kan solliciteeren. DE GIRD NORMAAL. De directeur van den postchdque- en giro- dienst deelt, voor zooveel noodig, aan de hou- ders van postrekenlnigen mede, dat in ver- banid met de imtrekking van het Besludt Ban- kenmoratorium de beperkende bapalingen be- trefftende het beschiikken over bedragen door middel van cheques, zijn vervallen. De reke- mng-houders kunnen derhaflVe, thans evenala voorheen, zoowel door overschrijving ale met cheques weder alle ibetabngen door tueschen- komst van hunne rekeningen verrichten en, binnen de grenzen van hun tegoed, onbe- pertote ibedragen in gereed geld opnemen. PRINSES JULIANA IN MONTEBELLO. Reuter meldt uit Ottawa (Canada) dat Prin- ses Juliana Vrijdag met haar beide kinderen in Miontebello is aangekomen OOREOGSSOHADE GEREF. KERKEN. Naar ,,I>e Standaard" bericbt, wordt de oorlogsschade van de Geref. Kerken in Neder land aan kerkgebouwen en pastorieen op vijf- honderdduizend gulden begroot. SOHEPEN IN PLAATS VAN AUTOBUSSEN? Naar de Binnenvaart meldt, is bet Neder- landscb Binnenvaartbureau doende gegevens te verzamelen omtrent het aantal en de ge- zamenlijke capaciteit der passagiersvaartui- gen hier te lande. Het is de bedoeling een overzicht te krijgen van het beschikbare ma- teriaal ten einde te overwegen of autobus- diensten zouden kunnen vervallen ter bespa- ring van olie en benzine. DE NEDERLAND SOHE GEZANT TE TOfKIO BETUIGT ZIJN LEEDWEZEN. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De Nederlandscbe gezant, generaal Pabst, beeft tegenover den viceminister van buiten- landsche zaken, Tani, zijn leedwezen uitge- sproken over de beschieting van een Japan- sche visschersboot in de wateren van Neder- landsch-Indie. De secretaris-generaal waarnemend boofd van het departement van Landbouw en Vis- scherrj, maakt bekend dat op Maandag 17 Juni a.s. met de distributie van brood een aanvang zal worden gemaakt Onder brood Worden verstaan alle soorten wit brood, bruin brood, rogge-brood krentenbrood en luxe- broodjes. Beschuit, ontbijtkoek, banket en koekjes zullen dus niet onder de distributie vallen. Per hoofd van de bevolking wordt per week bescbikbaar gesteld ongeveer 2000 gram brood of een daarmede gelijkstaand gewieht aan klein brood. Per week zullen in totaal 20 bonnen worden geldig verklaard, met dien verstande, dat men de voor een bepaalde week bestemde bonnen desgewenscht nog tot en met den Donderdag der daarop volgende week voor het koopen van brood zal kunnen gebrui ken. Per bon wordt dus pl.m. 100 gram brood verstrekt. Aan arbeiders, die zwaren lichamelrjken arbeid te verrichten hebben, zal een extra- rantsoen van 50 pet. van het normale rantsoen worden toegekend. Zij, die zeer zwaren arbeid verrichten. krijgen 100 pet. van het normale rantsoen extra. Indien men in aanmerking (jenkt te komen om onder den van bovenge- noemde categorieen te worden gerangschikt, dient men zich met den plaatselijken distrr- butiedienst in verbinding te stellen ter ver- krijging van extra-broodbonnen. Voor groote bedrijven is de mogelijkheid opengesteld, dat de werkgever voor alle daarvoor in aanmer king komende arbeiders van zijn bedrijf, na overleg met den plaatselijken distributiedienst, de aanvrag coilectief indient. De bakkers mogen zonder in ontvangst- neming van bonnen geen brood aan hun klan- ten verstrekken en zijn verplicht de bonnen in te levtren bij de plaatselijke distributie- diensten. De inlevering der bonnen zal niet geschieden op opplakvellen zooals dit voor de tot nog toe gedistribueerde artikelen voorge- schreven is, maar in enveloppen, welke bij de plaatselijke distributiediensten verkrrjgbaar zijn. Tegen inlevering van de bonnen wordf on- middellijk aan de bakkers een toewijzing tarwebloem en/of tarwemeel verstrekt door de distributiediensten. Indien de bakker rogge- brood wenscht te bereiden kan brj zijn toe wijzing tarwebloem en/of tarwemeel brj de Nederlandsche Meelcentrale inwisselen voor een toewijzing roggemeel. De bakkers kunnen zoo noodig van de Meelcentrale een voorschot-toewrjzing meel en/of bloem ontvangen. Voor elken maaltrjd, waarbij brood verstrekt wordt, moeten in de hotels, cafd's restaurants en in de zoogenaamde broodjeswinkels enz. het met de verstrekte hoeveelheid brood over- eenkomende aantal bonnen van de bezoekers in ontvangst worden genomen. Op deze bon nen kan door de hotels enz. brood worden be- trokken van de bakkers. Ten behoeve van de broodvoorziening in de hotels e.d zullen ook worden verstrekt bons voor de levering van 50 gram brood. Deze bons zullen dienen als Wisselgeld. Wanneer een bezoeker slechts 50 gram brood wordt verstrekt en hij geeft een bon van 100 gram, dan kan men hem een bon van 50 gram terug- geven die bij een anderen maaltrjd in een hotel (doch dan ook allien in een hotel, restau rant e.d.) kan worden afgegeven. Teneinde er voor te zorgen dat de hotels, cafd's, restaurants enz. bij den aanvang der distributie aver brood beschikken en om hen in staat te stellen aan de vergroote vraag naar brood, bijVoorbeeld op den Zaterdag en Zondag te kunnen voldoen, is bepaald, dat zij Oorspronkelijke roman van WILLY WATERMAN. (Nadruk verboden.) 19) Venvoig. John verbong het kleine vodje met zorg weg in zijn portefeuiille en pakte de parkie- ten weer in het koffertje. Zieizoo. De bescha- diigde exemiplaren waren met wat handigheid gemajkkelyk weer onzichitlbaar te repareeren en de oude advooaat (zou zijn geliefde collec- tie voltallig teruigkrijgen. Hij zette den koffer naast zich neer en stak op zijn gemak een sigiaret op. Zijn horloge wees kwart over drie en hij vroeg zich af, wat Pete en iLois op het oogenbldik zouden uiitvtoeren. Ze Zouden wel per trein naar huis komen, dacht hij en raadpleegde het spoorboekje, dat in het dashboardkastje van Xjois' wagen- tje lag. Na eenig izoeken kwiaan hij tot de slot- som, dat ze in geen geval eerlder thuds kon- den zijn dan half twaalf in den awond. Jbhn leunde anhtenover en dacht na... hij had niet meer dan een uur of drie noodig om naar- huis te komen; wat moest hij den heelen avonJd verder doenf? En op dat oogenbldk schkx>t hem plotseling een denkheeld door het hoofid, dat hem met een schok rechtop deed zdtten. „Wat waren ook weer het adres en de ruaaan van den Iserel, die het sdhdlderij bezat van de kudde oidfianten Even later stond het hem weer helder voor den geest; James Wainiwright... New Avenue, Crust- ley. EJn den naam CrustJey had hij op een der wegrwijzers gezien, die hij pas geleden was ge- pasiseerd! Hij sloeg den motor weer aan en draalde den wagen. Vijf minuten later staarde hij naar den wegrwijzer, die aan/wees ,,Cru(stley... 12 km." Het plannemmaken was de twee Crofts, zoowel hroer als zuster, door hun opvoeding wel geleerd en hoewel John steeds bekende, tegen Lois wouiwelijke slimheid niet te zijii opgerwassen, wezen de wijzers van zijn hor loge nog geen drie minuten later, of hrj had een plan de campagne opgemaakt, dat vol- gens hen; een zeer behoorlijke kans van sla- gen had. Hij grinni'kte, terwij<l hij den wagen met den Steven, naar het geheimzinnige Crustley, wendde... als hij er eens in slaagde, dat schdlderij op den kop te tlkken en het dden- zelfden avond in de hall te etaleeren, als Pete en Lx>is thuis kiwamen! Crustley scheen een ontstellend klein ge- hucht te zijn, want de weg, die er been voer- de, verldiende nauwelijks den naam van weg. Het was veeleer e4n groot gat, hier en daai met keisteenen opgevuld, en toen Jlohn einde- lijk een nauwelijiks leesbaar bordje passeerde, dat den naam van het plaatsje droeg. was hij zooveel heen en weer gesmeten, dat elk bot in zijn ldchaam er pijn van deed. Hij zette zijn wagon buiten de eerste die beste herberg die hij tegenkiwam en stapte naar binnen. Er zat in het oude gelagkamer- tje miaar 6dn persoon, en die eene per persoon bekeek hem met belangsteHing. Elk dorpje in Bngelamd schijnt zijn beroem- de Oudste Imwoner te hebben en elk van die uiwloners zit of onmi'ddellijk buiten, of op den drampel van de herberg, waar zij op elk uur Van den dag of nacht schijnen te vertoeven. Maar er kan ndetis te vertellen vallen over ee-n van de inwoners van zulk een gehucht, of de Oudste Imwoner zal aUes, wat ge wilt witen, doen te voorsohijn komen van achter van Maandag 17 Juni a.s. tot en met Donder dag 20 Juni a.s. het brood van bun leverancier (bakker) kunnen betrekken zonder dat zij hiervoor bonnen behoeven af te geven. Daarentegen is het onmiddellijk van den aan vang der distributie af. dus met ingang van Maandag 17 Juni a.si, aan de hotels enz. slecbts geoorloofd brood aan hun bezoekers te verstrekken tegen in ontvangstneming van het met de verstrekte hoeveelheid brood corres- pondeerende aantal bonnen. Met deze bonnen kunnen zij dan na Donderdag 20 Juni a.s. brood betrekken. Op deze wijze behouden zij steeds een zekeren reserve-voorraad aan bon nen welken zij kunnen gebruiken om het ver- schil in behoefte op verschillende dagen op te vangen. Bonnen voor militairen met verlof. De volgende regeling is getroffen voor de verstrekking van broodbonnen aan Neder landsche militairen met periodiek en buiten- gewoon verlof: De commandanten der legeronderdeelen zul len bij de plaatselijke distributiediensten losse brood- en suikerbonnen kunnen Verkrijgen ter uitreiking aan militairen, die niet in eigen voeding voorzien, indien hun periodiek of bui- tengewoon verlof wordt verleend. Per persoon zullen per maand 16 brood bonnen en een y4 suikerbon worden verstrekt, welke recht geven op een rantsoen brood en suiker benoodigd voor ongeveer een week, berekend naar bet rantsoen voor de burger- bevolking. Distributie van tarwebloem en zelfryzend hakim eel. De secretaris-generaal, waarnemend boofd van bet departement van Landbouw en Vis- scherij maakt het volgende bekend: Tegelijk met de invoering van de brood- distributie, dus op heden (Maandag), zal een aanvang worden gemaakt met de distributie van tarwebloem en zelfrijzerid bakmeel. Gedurende het tijdvak van 17 Juni tot en met 12 Juli a.s. geeft de met 75 genummerde bon van bet algemeen distributiebonboekje recbt op bet koopen van 2ons tarwebloem of 2% ons zelfrqzend bakmeel. In het algemeen zullen de voorraden tarwe bloem en zelfrrjzend bakmeel bij de winkeliers voldoen de zijn om aan de vraag van het publiek in de eerste distributieperiode te kun nen voldoen, zoodat geen voorschottoewijzin- gen zullen worden verstrekt. Mocht bij uitzon- dering de voorraad ontoereikend zijn, dan kun- inien de winkeUers via de plaatselijke distribu tiediensten een verzoek tot het centraal distri- butiekantoor ricbten voor een voorscbot- toewijzing. In ieder geval zal aan de winkeliers v6br het begin van de tweede distributieperiode een toewijzing worden uitgereikt, waarop zij bij hun leveranciers tarwebloem en zelfrijzend bakmeel kunnen bestellen, en welke toewijzing hen in staat zal stellen aan alle aanvragen van het publiek in de tweede distributie periode te voldoen. Geen vrees voor snelle vertnindering van het rantsoen. De regeeringscommissaris, hoofd van het rijksbureau voedselvoorziening schrijft: Iedereen zal wel hebben verwacht, dat het onder de gewijzigde omstandig-beden tot een distributie van brood moest komen. De samen- 'stelling van het brood is reeds veranderd en zal nog meer verandereir, doordat ook van andere grondstoffen dan tarwe, te weten rogge en een weinig aardappelmeel, gebruik zal worden gemaakt. De oorlogsmelange, uit vroeger proeven welbekend, zal langzamer zijn baand, al's ge u tenminste de moedte wilt getroosten, dien baard eerst te bevochtigen met oud bder. En John had er die moeiite graag voor over. Hij stampte met zijn voet op den gomd, een gebaar. dat door -demman- bij de'dieur met bijval werd begroet en bestelde twee pbtten bier. Hij haalde ze op aan de bar en plantte er een voor den gelen baard van den Oudsten Inwoner. Het was duidelijk, dat de opinie van den Oudsten Inwoner over de jeugdige generatie met spiongen tegen, tenminste, hij wierp een goedikeurenden bldk op John, die tegenover hem ging zitten en bromide: ..Middag... nog ver?" John schudlde het hoofd: „Nee... ik moet hier zijn, (bij een zekeren James Wainrwnight... hij mtoet ergens in- New Avenue wonen." De Oudste Inwoner kniikte en haalde een koi t, vies pijpje te voorschijn, waaraan hij eerst izoog, om het dan met een misprijzen- dien bldk te besohouiwen: .jDa's bier vlak brj!" zed hij. John, die dte wegen en middelen kende, om wrjsheid te putten uit Ouidste Inwoners, bood hem zijn tabakszak aan, en zag na eenig geduld zijn moeite beloond met een volledige beschrijving van James Wain- wnght, zijn gewoonten, zijn huis, en de wijze om dat te bereiken. John zette tevreden zijn glas neer, betaalde, groette den waard en den Oudsten Inwoner, die jiiist was begonnen, een beschrijving van den levensloop van de kinderen van James Wainwrigth te geven, en klom weer achter het stuur. Met de aanduidingen van den Oudsten Inwoner had hij geen moeite de hindernisbaan te vinden, die den weidschen naam droeg van New Avenue. Ze was in zooverre Nieuw dat er voorzeker in het gebeele Engelsche' rijk geen Avenue te vinden was, die op eenige gelijkenis met deze kon bogen, de New Avenue hand worden ingevoerd. Het rantsoen 2 kg per week (voor zwaar werk verrichtende arbeiders 50 of 100 pet. hooger) is zeker niet overvloedig, maar als we ons herinneren, dat in den vorigen grooten oorlog tijdelijk tot 200 gram per dag van brood van slechter samenstelling moest worden overgegaan, is het toch ook weer niet zoo heel erg. Het was mogelijk geweest, gezien de aan- wazige voorraden een grooter rantsoen te geven, of zelfs de geheele brooddistributie nog eenigen tijd achterwege te laten, maar bij dit allerbelangrijkste volksvoedsel is voorzichtig- heid een allereerste vereisebte. Voor het nu vastgestelde rantsoen hebben we, als geen on- voorziene omstandigbeden zicb voordoen, vol- doende tot de oogst van 1941 aan de markt komt en dan zal het van de oogst van dat jaar afhangen of we, als dan de distributie van brood nog noodig zal blijken te zijn, er onge- wijzigd mee kunnen doorgaan. 1 Men behoeft dus niet bang te zijn, dat dit rantsoen een eerste stap is om tot een snelle vermmdering van het broodrantsoen te komen. Het tegendeel is waar, we zijn zoo begonnen, dat we het ook kunnen volhouden. Deze week geldig bonnen 21 t/m 30. Gedurende de week van Maandag 17 Juni a.s. tot en met Zondag 23 Juni a.s. geven de bonnen 21 tot en met 30 van bet broodbon- boekje dat zijn dus, aangezien van elk num- mer 2 bonnen in het boekje voorkomen, in totaal 20 bonnen recbt op bet koopen van ongeveer 2000 gram brood. Bonnen, die om een of andere reden op Zon dag 23 Juni a.s. nog niet gebruikt mochten zijn kunnen nog tot en met den daarop vol- genden Donderdag 27 Juni a.s. voor bet koo pen van brood worden gebruikt De bakker moet de bonnen uiterlijk op Zaterdag 29 Juni a.s bij den distributiedienst imleveren. Nadien nemen de distributiediensten dus geen bonnen 21 tot en met 30 meer ter inwisseling aan. VORDERINGEN EN INKWARTIERINGEN DOOR DUITSOHERS. Buuienkort een uniforme regeling voor de betaling. Binnenkort is volgens de N. R. Crt. een regeling te wachten van de vergoeding voor gevorderde roerende goederen en van inkwar- tiering ten behoeve van het Duitsche bezet- tingsleger. Deze materje was nog niet uniform geregeld. In de meeste gemeenten hebben de Duit sche militaire autoriteiten zich tot de burge- meesters gewend met het verzoek de adressen op te geven van personen, die voor bepaalde vorderingen of inkwartieringen in aanmerking kwamen. Een Duitsche kwartiermeester of fourier regelde dan in overleg met de ingezete- nen de vordering. De Duitsche autoriteiten be- slisten in elk geval afzonderlijk of de vergoe ding voor de vordering direct werd uitbetaald, dan wel of een ontvangstbewijs werd afge geven. Ook voor de betaalbaarstelling" van deze bewijzen was nog geen regeling getroffen. Naar wij Khans vememen zai deze regeling binnenkort tot stand komen. Het ministerie van binnenlandsehe zaken heeft aan de bur- gemeesters een brief gezonden, waarin ge- zegd wordt dat de ingezetenen hun vorderin gen uit dezen hoofde bij de gemeente-secreta- rie moeten indienen onder overlegging van de door de Duitsche commandanten afgegeven en onderteekende bewijsstukken. De burgemeesters zullen van deze vorderin gen voorloopig aanteekening houden en de juistheid van de vorderingen onderzoeken. Er dient de aandacht op te worden gevestigd, dat leveranties en vorderingen van werkzaam- heden door de Duitsche autoriteiten slechts tegen contante betaling of afgifte van geldige ontvangstbewijzen zal geschieden. Inkwar- tiering geschiedt tegen afgifte van inkwartie- ringsbewijzen. Als de niet betaalde vorderingen tengevolge kunnen hebben dat iemand niet meer uit eigen middelen in het noodzakelijke onderhoud kan voorzien dan van gemeentewege een voor- schot worden gegeven. De gemeenten kunnen eveneens in gevallen, waarin zich daartoe de noodzaak doet gevoelen aan bedrijven, van welke in verband met in- kwartiering ten behoeve van het Duitsche be- zettingsleger leveringen worden gevorderd van voeding enz. zonder dadelijke betaling, voorschotten terzake van die voeding en de daarmede gepaard gaande rechtstreekscbe onkosten verstrekken die verrekend zullen worden met wat te zijner tijd vanwege het Duitsche bezettingsleger op de uit te reiken ontvangst bewijzen betaalbaar zal worden ge steld 5 DE AARDAPPELPRIJZEN. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat de maxi- mumprijzen voor aardappelen voor de week van 17 t.m. 22 Juni 1940 in dier voege zijn vastgesteld dat de grossiers en winkeliers- aankoopprijzen 10 cts. hooger en de prijzen voor den consument gelijk zijn aan de maxi- mumprijzen voor de week van 10 t.m. 15 Juni 1940. Nadere bijzonderheden zijn in een in alle dagbladen geplaatste publicatie vast- gelegd. KOFFIE-EXTRACT >IAKEN. Wie graag lang met het rantsoen koffie toe wil komen, doet het best, schrijft De Z., n flinke hoeveelheid koffie-extract te maken. Onderen onder de huisvrouwen herinneren zich dat koffie-branden" nog wel uit den vorigen oorlog. Voor de jongeren is deze methode nieuw. Doe in een emaiile pan (vroeger branden de vrouwen de koffie in de koekepan, maar een diepe emaiUe-pan voldoet beter aan de eischen) een ons suiker en laat die onder voortdurend roeren donkerbruin branden. Een houten lepel gebruiken! Voeg er daama een kwart ons zoer fijn gemalen koffie aan toe en blijf roeren. Ondertoand bebt ge een liter water aan de kook gebraeht en dit giet ge er brj kleine boe- veeiheden tegelijk roenend b(j. Zeef de op deze wijze verkregen liter vocht door een doekje, een fijne zakdoek of iets dergelijks), maar doe dit zeer nauwkeurig. Het op deze wijze verkregen extract k&n zoo gebruikt worden, maar het wordt extra g-eurig, als we bet nu nog eens door den kof- fiefilter gieten, waarin we een paar lepeis zeer fijn gemalen koffie met wat koffiestroop en een vleugje zout stevig hebben aange- stampt. De liter koffie-extract, die nu ver kregen is, is z66 geurig en verrukkelijk, dat ge van uw welverdiende kopje koffie twee- maal zooveel genot hebt als anders. DE HEROPENING VAN DE BEURS. V\ ellicht binnen emkele dagen publicatie van de voorschriften. Nu het bankmoratorium is opgebeven, is een van de grootste beletselen voor het herstel van den beurshandel weggevallen. Naar de N. R. Crt. van bevoegde zijde ver- neemt, zal het ecbter nog wel even duren, eer tot heropening van de beurs wordt over gegaan. Vrijdag j.l. heeft de commissie voor de beurszaken vergaderd, maar een beslissing oyer den datum van heropening is toen nog niet genomen. In elk geval zullen eerst de beursvoorschriften nog moeten worden ge- publiceerd en zal een regeling moeten worden getroffen voor de beursposities van v66r 9 Mei. Naar verluidt, zullen de beursvoorschriften spoedig afkomen, waarschijnlijk reeds in het midden van deze week. Daarna is men in het stadium gekomen van de hervatting van den beurshandel. Wanneer de beurs zal worden heropend, zal, naai men mededeelde, de handel voorloopig waarschijnlijk worden beperkt tot een aantal met name te noemen fondsen. van Crustley was absoluut en onbetwistbaar de eenige in haar soort. Het was een slingerend pad, blijkbaar aan- gelegd voor kruiwagens, dat aldus slingerde om diepe modderpoelen of al te groote rots- blokkan te ontgaan, en John reed in de con- stante vrees, dat hij niet meer uit een der kuilen zou geraken waar hij, ondanks alle beleid, soms toch door moest. Alleen de acht cylinder-motor hielp hem er doorheen, en toen zag hij rechts van zich een hoog ljzeren hek, waarachter een lang en goed onderhouden grasveld zich uitstrekte, juist zooals hem was uitgelegd. John bereikte het hek en reed er met een zucht van verlichting door. Van het hek leidde een breed grintpad naar het huis aan weerszijden beplant met rhododendrons. Men had hem blijkbaar zien aankomen, want even nadat bij aan de iange ijzeren schellestang had getrokken opende een but ler de deur en bekeek hem met verholen interesse. „Is mijnheer Wlainwright thuis?" infor- formeerde John. tmtler trok een gezicht, of dit een van s levens onoplosbare problemen was en open de de deur: ,Komt u binnen, mijnheerwien kan ik aan dienen John vischte een van zrjn kaartjes uit ziin zak en reikte het over: .Mijnheer Wainwright kent me waarschijn- lqk niet!" J Hij werd in een groote voorkamer gelaten een stoel werd voor hem aangeschoven en daarna ging de deur dioht. Het duurde een aanmerkelijk tijdje v66r die weer openging en de heer des huizes od den drempel verscheen. John keerde zich bij het piepen van de deur om en aanschouwde het meest zonder- lmge mannetje, dat hij ooit onder de oo-en had gehad. Het was klein, mager, droe^ een wiorm lorgnet en was gekleed in zwaar tweed. Dat zware tweed gaf hem een nog tengerder uiterlijk dan hij reeds had. Het mannetje nam hem met twee scherpe kraaloogjes van achter zijn lorgnet op en dribbelde op hem toe: ..Mijnheer... eh... Crofts?" John bevestigde dit, en het mannetje noemde zijn naam. .Wainwrigth... James Wainwrigth... en wat als ik vragen mag, is de reden van uw onver- wacht bezoek?" Terwijl h(j dit vroeg, namen zijn oogjes John van boven tot onder snel op en John voelde een onaangename gewaar- wordmg. Misschien zou het karweitje heel geasteida» €I" bliJken dan ^ch had voor- .Hijkeens..." Ving hij aan „ik ben jager op grof wild een groot liefhebber van jagen en sinds jaren heb ik in Afrika en Azie op oli- fanten, rbmocerossen. tijgers en zoo gejaagd. Brj een van mijn laatste jachtavonturen, heb ik echter een leelijken val gedaan. van zoo ernstigen aard, dat het voor mij op het oogenbhk onmogelijk is, nog de vermoeienis- sen van groote jacht te doorstaan be- gnjpt u?" Het mannetje was na de eerste woorden recht overeind gaan zitten en staarde hem mgespannen aan „Ga doorja, ja, jagaat u voort!" John ging voort, vertelde hoe smartelijk ,.WaS' niet meer te kunnen jagen wt i -e ?e,. dat thans zijn eenige troost bestond in het aanleggen van een verzameling van allerlei exotische jachttrofeeen van piilen en bogen af tot Winchestergeweren toe. „En daar ikbesloot hij, stomverbaasd over zijn eigen capaciteit tot fantaseeren ,,vemomen had, dat u een unieke, een on- geevenaarde schilderinig in uw bezit had van een kudde olifanten, besloot ik, de stoute schoenen aan te trekken en dad'elijk n^ar u toe te gaan, om te vragen rede6' mannet;ie viel hem opgewonden in de ,,Dus u beeft veel op grof wild gejaagd?" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1