Bureau Voedselvoarziening Zeeland. Predikbeurten Landbouwberichten. Gemengde Berichten Laatste Befichten toegankelijkHeid der nederlandsche havens. COMMiS SARIS VOOR HE HULPVERLEENING AAN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. AXEL. INGEZONDEN STUKKEN Volgens den beriohtendienst der Directie van Handel en Nijverheid. zijn de havens van Delflzijl, Harlingen en Hen Helder open. De scheepvaart is echter onmogelijk door mijnen- gevaar. Umuiden en Hoek van Holland zijn gesloten. De vaart op de Zeeuwsche stroo- m e n is verboden wegens mijnengevaar. Scheepvaart op Vlissingen en Terneuzen is dus udtgesloten. De Zuiderzeehavens (incl. Amsterdam) zijn alle geopend voor de binnenVaart. HVGIeNISGHE KEGELS. Van overheidswege wordt er op gewezen, dat het van groot belang is de volgende hy- gienische regels in acht te nemen. 1. Drinkwater 5 minuten koken. Vruchten en rauwe groenten afwasschen met gekookt water. Melk 5 minuten koken. 3. Uiterste zindelijkheid op lichaam, klee- ding en huis. Etenmaal daags W.C. boenen met lysolwater; een scheutje (pl.m. 15 gr) lysol op een emmer water. Meerdere malen daags handen wasschen; steeds handen wasschen na gebruik van W.C. Minstens eenmaal per week heele lichaam grondig wasschen en schoone onderkleeding aan trekken. Bij levend onrein dokter of zuster waarschu- wen; vlooien en luizen brengen besmettelvjke ziekten over. Etensresten bewaren in afgesloten vaat- werk. Los liggende etensresten trekken rat ten aan en ratten brengen besmettelrjke ziek ten over. Bestrijd de ratten zooveel ge kunt. Naar wij vernemen, is Mr. Th. M. Bautz, secretaris van het Rijksbureau voor de Voed- selvoorziening, aangewezen als commissaris voor de algemeene hulp- en steunverleening aan Zeeuwsch-Vlaanderen. DE RJJKSWEG DOOR ZUID-BEVELAND. Geen optimisime over de Vlake-brug. Met een ambtenaar van iRijkswaterstaat hadden wij, schrijft het Dagbl. v. Z. en N.Br., een onderhoud over het herstel van den Rijks- weg door Zeeland en van de groote brug bij Vlake. De weg zelf is emstig beschadigd door het vemielen van een duiker nabij Kruiningen en het opblazen van het wegdek v6or den Zanddijk. Eind van deze week hoopt men met een hulpdek hierin voorzien te hebben. Erger is het met de nieuwe brug bij Vlake gesteld. Zoo men weet zijn daar zoowel de twee spoor- bruggen als de verkeersbrug onbruikbaar ge- maakt. Laatstgenoemde met haar groote overspanning en zwaar wegdek is er het slechtste aan toe. Een plan om hierin ver- betering te brengen is nog niet gemaakt en het kan dus nog maanden duren eer daar de zaak in orde is. Voor men er iets aan kan ondememen zal eerst het wegdek van de brug moeten worden afgebroken en dan zal het ge- val op de een of andere wijze naar de fabriek terug moeten worden gebracht. Met de spoorbruggen, die wat lichter zijn, zal het gemakkelijker gaan, doch deskundigen betwijfelen toch ook, dat men daar in veer- tien dagen met het herstel gereed zal zijn. Intusschen moet al het rijverkeer geleid worden over de Postbrug, waarvan het vaste zoowel als het draaibare gedeelte een knauw kreeg, maar die men in zooverre repareerde, dat zij te gebruiken bleef. Het is voor den opbouw van het economisch leven in Zeeland wel zeer te betreuren, dat al deze vemielingen plaats hadden. HOE HET NIEUWE MJDDELBURG ER ZAL UITZIEN. De Prov. Zeeuwsche Crt. was in de gelegen- heid Jhr. Ir. De Ranitz zijn ideeen over hoe het toekomstige Middelburg er moet uitzien, te hooren uiteenzetten. Natuurlrjk betreft het hier nog maar zeer voorloopige ideeen. Ontsierende aanbouwsels, steenen „puisten" zullen niet meer worden toegestaan. De kleine leelijke huisjes bijv., die tegen de Abdijkerk waren aangebouwd en deze kerk practisch aan het gezicht onttrokken, zijn weg en blij- ven weg. Zoo zal er door de geheele stad op gewerkt worden om het mooie extra te laten uitkomen en het leelijke te doen verdwijnen. Middelburg zal nooit een groote stad of een industriestad worden. Dsarom is het dan ook verantwoord deze stad het laat-middeleeuwsche karakter te hergeven, wat haar zoo typeerde. Dit hoeft niet te leiden tot een namaak- architectuur, allerminst! De stad is gebouwd om de Abdij heen. Daamaar moeten wij ons richten. Wij moeten als het ware een geheel eigen, een „Middelburgschen" stijl scheppen, vast- houdend aan wat wij hebben leeren waardee- ren en daarbij gebruik makend van onze mo- derne wetenschappehjke mogelijkheden. De Markt wordt mooier dan zij geweest is. Wij alien weten, dat de Markt maar Sen ge heel gave mooie zijde bezat, de zijde van het Stadhuis. Er wordt op gewerkt om juist dien kant ook beter te doen uitkomen: de Markt wordt, van het Stadhuis af gerekend, langer. Zoo zal men een beter uitzicht krijgen op dit in binnen- en buitenland beroemde bouwwerk, dat op zichzelf reeds tahooze vreemdelingen trok. De weekmarkt komt verder van het Stadhuis af te liggen, zoodat het gezicht daar- op niet meer belemmerd wordt door de kra- men en tenten. De trottoirs worden zes meter breed. Er zal zoodoende ruimte zijn voor cafe- terrassen, waar men buiten kan zitten om het Stadhuis te bewonderen en het gezellige marktgedoe te aanschouwen. Zeker zal de nieuwe Markt meer in overeenstemming zijn met de waardigheid van het Stadhuis^ Hier- toe zal ook medewerken het feit, dat de bode- karren niet meer haast ,,op de stoep" zullen staan. Naast het Stadhuis komt meer ruimte. Om het cachet te bewaren, komen daar geen win- kels meer, maar banken, kantoren enz. De Lange Burg wordt omgebogen en zal voortaan uitkomen recht tegenover de Lange Viele. Aan die zijde wordt een ,,echt" winkel- centrum gecreeerd. De Wal wordt geheel „ge- moderndseerd". De Lange Burg, de Wal, de Lange Delft zullen winkelstraten worden, waar men ook werkelijk kan winkelen. De Lange Burg en de Lange Viele zullen een flinke verkeersader vonmen dwars door Mid delburg. De Lange Burg zal daarvoor een breedte krijgen van 15 meter. Op de Oude Groenmarkt komt een mooi plantsoen, dat de A.bdijgelbouwen geheel vrij laat, zooals dit met alle mooie bouwwerken in de binnenstad de bedoeling is. Vandaar, dat ook de St. Pieterstraat niet in haar vroe- geren vorm terugkeert. E6n zijde zal goed- doels vervangen worden door plantsoen, zoo dat de Abdij ook aan dezen kant vrij komt te staan. De straatwanden om het Abdijcomplex heen zullen geheel bestaan uit woonhuizen otn de rust daar ter plaatse te handhaven. Zoo is het dus mogelijk, dat het komt tot een verhuizing op groote schaal. Wie woonde in een buurt, waar nu een winkelcentrum ge- projecteerd wordt, zal zich elders in de stad moeten gaan vestigen. Wie een winkel had in een wijk, die nu bestemd wordt voor niets dan woningen, zal eveneens moeten uitkijken naar een ander punt. Maar men kan ervan verzekerd zijn zoo zeide Ir. De Ranitz dat ieder, die een win kel had, een winkel terug krijgt en veelal op een gunstiger punt. Er zal met ieders belan- gen rekening worden gehouden. Zooals reeds is medegedeeld, ligt het in het voomemen de Lange Burg te verbreeden tot 15 meter. Deze straat zal dan loopen over de Balans, verder langs de Noordwest-zijde van de vroegere St. Joris, rechtdoor over het Mo- lenwater naar den Zuidsingel. Daar wordt de Koepoort gepasseerd, waaromheen de weg zich tijdelijk splitst, en tenslotte komt daar ter plaatse de nog te ontwerpen nieuwe weg naar St. Laurens. De Noordweg heeft dan afgedaan als ver- keersweg, daar hij gaandeweg door de lintbe- bouwing onbruikbaar was geworden. Tegenover de uitmonding van de Lange Burg op de Markt ligt straks de Lange Viele. Deze loopt rechtdoor tot het Militadr Hos- pitaal. Daar komt een schuine doorbraak door het Domburgsch Schuitvlot, waartoe eenige huisjes naast het Hospitaal zullen moe ten worden gesloopt. De Lange Viele-Buiten- brug wordt iets verlengd en op den Tramsin- gel komt een nieuwe rechte aftakking naar Koudekerke. Zoo komt er een vlotte verbinding tusschen Vlissingen en St. Laurens via een breeden verkeersader dwars door Zeelands hoofdstad. De Gravenstraat, deze nauwe, bochtige en toch drukke straat, past niet meer in onzen tijd. De Gravenstraat wordt dan ook ver- breed en iets omgelegd, zoodat zij uitkomt recht op den as van het Stadhuis, waardoor weer een der vele gevaarlijke kruispunten verdwijnt. Andere straten, welke verlegd worden, zijn de Oude en de Nieuwe Kerkstraat. De Oude Kerkstraat komt meer naar den kant van de j Lange Burg, terwijl de Nieuwe Kerkstraat j ongeveer op de plaats van de Oude Kerk- 1 straat komt. De uitmonding ervan wordt ech ter gericht op den zijgevel van de Nieuwe Kerk, welke waarschijnlijk wordt herbouwd. Zoo wordt er overal naar gestreefd om alles, wat in onze stad nog aan moois ge- spaard is getoleven, in zijn maximum aan schoonheid naar voren te brengen. De Lange Delft wordt ter plaatse van de Provinciate Bibliotheek iets verbreed, zoodat dit gebouw ook beter zal uitkomen. Alles is natuurlijk nog plan. Alles verkeert nog in het stadium van voorstellen. Maar de betrokkenen hebben goeden moed, dat de Regeeringscommissaris voor den wederop- bouw het werk hier zal willen aanvatten in den geest en volgens de richtlijnen, welke de plaatselijk bij uitstek bekende autoriteiten helbben uitgestippeld. Eerst komen nu noodwinkels en noodwonin- gen aan de beurt, en later pas het plan, dat wij hienboven schetsten. DE HEER BOASSON BEDANKT ALS WETHOUDER VAN MIDDELBURG. Naar gemeld wordt, heeft de heer M. H. Boasson ontslag genomen als wethouder der gemeente Middelburg. De heer Boas- son hieeft als wethouder bedankt in verband met de groote en vele werkzaamheden voor den wederopbouw van zijn eigen bedrijf. De heer Bosson heeft echter geen ontslag genomen als lid van den Middelburgsohen ge- meenteraad. Wat ons oog voorbij trekt. Een merkwaardige opluchting was de blik- semsnelle verplaatsing Van de beide strijd- voerende fronten in Zuid-Westelijke richting beter zou het andersom de situatie teeke- nen, maar West-Zuidelijk is nu eenmaal een slecht liggende wijze van spreken. Naarmate de geallieerde strijdkrachten den aftocht voltrokken, werd het leven van dag tot dag normaler en verkreeg dit weer meer het ge- wone aspect. Voor een rustige en geordende bevolking, als de onze, bleek het niet zoo moeilijk ons naar de nieuwe toestanden te regelen en te schikken, temeer daar de mili- taire overheid zich de civiele aangelegenheden aan het gewone burgerlijk gezag overlaat. Weldswaar moest de burgerij de eerste dagen van de bezetting vroeg de straat ontruimen, doch ook hier werd de noodige soepelheid in acht genomen en spoedig werd dit uur belang- rijk verlaat, zoodat ook de bewegingsvrijheid vrijwel in normale banen is geleid. De berichten van de geleidelijke, maar ech ter in snei tempo vorderende insluiting der geallieerde strijdkrachten, die afgesneden van het hoofdfront in Frankrijk in een netelige positie verkeerden, brachten allerwege span ning, maar het directe gevaar week daardoor steeds verder van huis en haard en zelfs van onze grenzen. Intusschen had zich de historische tragedie afgespeeld van de capitulatie van het Beigische leger. Koning Leopold realiseerde zich den toestand zoodanig, dat de bloem van zijn leger, mitsgaders een groot gedeelte van het Vlaamsche land, waaronder de middeleeuw- sche stad Brugge met zijn duizenden herinne- lingen aan Vlaanderen's grootsch verleden, aan de vemietiging zou zrjn prrjsgegeven bij een verder nutteloos en bloedig voortzetten van den strijd, waarom hij het harde maar van ijzeren konsekwentie getuagend besluit nam van de capitulatie. Het gevolg hiervan kregen wij te aanschou wen door de transporten krijgsgevangenen, die reeds dagenlang onophoudelijk bij dag, zoowel als bij nacht, onze stad passeeren, om via Walsoorden verder te worden vervoerd. Behoudens een partieele toevoer van krijgs gevangenen uit de richting Terneuzen gedu- rende de eerste dagen, is deze week gestadig uit de richtingen Moerbeke en Sas van Gent deze doorvoer naar men beweert in de richting 's-Hertogenbosch van Belgjsche, Fransche en Engelsche krijgsgevangenen blij- ven aanhouden en bedraagt het per Zeeuwsch- Viaamsche tram vervoerde aantal ontwapende geallieerde soldaten thans reeds meerdere tienduizenden. Begrijpelijkerwijze bestond voor dit aan ons oog voorbijtrekkende verslagen leger dag in, dag uit de grootst mogelijke belangstelling. Welke gevoelens er in deze menschen, maar ook in ons, aanschouwers omgaan, laat zich bij benadering indenken. DOch een groote troost was er in elk geval voor de vele tien duizenden van het leger van den Belgischen Koning, dat deze oorlog hun leven niet heeft gevraagd en de inzet van dezen strijd voor hen eervol is geweest en de wapens slechts gestrekt werden tegenover een tegenstander die veel en veel sterker was en waarbij van redelijke krachtsverhouding geen sprake was in den strijd. En zoo zijn dan in weinige dagen tijds vele duizenden van de in Vlaanderen verslagen ge allieerde legers via Drie SchouwenWalsoor den onze stad gepasseerd. Bij duizenden slie- pen de krijgers des nachts op de emplacemen- ten van de Z. V. T. M. en meerdere treinen nen vervoerden tot 2000 soldaten ineens in de richting Walsoorden. Voor het overige werd de geringste schade door het bombardement veroorzaakt, zoowel in Axel als daarbuiten, reeds hersteld, of is men daarmede druk doende. De bijzondere school in de Nieuwstraat heeft tijdelijk een toevlucht voor haar groot aantal leerlingen moeten zoeken in de leegstaande lokalen der openlbare lagere school en in de R.K. school in de Walstraat. Men weet zich dus ook in dit opzicht in de omstandigheden te schikken en het onderwijs vindt hierdoor vrij normaal voortgang. Zoo herneemt het leven zijn rechten. Des daags zijn het alleen de uniformen van de Duitsche bezetting, die ons indachtig hou- den, dat de machtige worsteling der volkeren nog niet ten einde is, terwijl des nachts bij tusschenpoozen het geronk der vliegtuig- motoren velen doet wakker schrikken. Overigens geurt en fleurt de natuur in haar schoonste pracht van deze zoo bij uitstek schitterend mooie Junimaand! Moge de vrede, die de natuur allerwege rondom ons ademt, ook spoedig deelachtig worden over de strijdende volkeren. God geve het. ZONDAG 9 JUNI 1940. Ned. Hervormde Kerk. TERNIEUZHN. 9.30 u. en 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier; noodcoltecte. SLUISKIL. 9.30 u. leesdienst; 2.30 u., de heer F. P. de Haan, van Nispen. Gereformeerde Kerk. TERNEUlZiESN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. W. van Houte. HQEK. 10 u. en 3 u., Ds. Pijlman. ZAAMSLAG. 10 u. en 3 u., Ds. Kok. Ohr. Geretf. Kerk. ZAAMSLAG. 10 en 3 u., Ds. J. Tolsma. Gereformeerde Geeneente. TERNEUZEN. 10 u., 3 u. en 6.30 u., lees dienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 10 u., 3 u. en 6.30 u., lees dienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TESRNEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., de heer M. A. Mieras. Roomscli-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. KENNISGEVINGEN. De Provinciale Voelselcommissaris voor Zeeland maakt het volgende bekend: Petroleum voor land- en tuinbouwdoeieinden. Voor petroleummotoren in gebruik bij den land- en tuinbouw (niet voor verlichting of verwarming) zal door het Rijksbureau voor Aardolieproducten petroleum beschikbaar worden gesteld. Zij, die voor genoemde doel- einden petroleum behoe.ven, kunnen bij den districtssecretaris van de L. C. O. v. Z. een aanvraagformulier verkrijgen, hetwelk zij, na volledige en nauwkeurige invulling, aan den Provincialen Voedselcommissaris dienen op te zenden. De petroleum kan worden aangeschaft op een bestelbon, welke aanvrager recht- streeks van het Rijksbureau voomoemd toege- zonden krijgt. Kunstmestdistributle. Voor het seizoen 19401941 is aan de ge- organiseerden met een land- of tuinbouwbe- drijf een formulier voor jiet aanvragen van kunstmestoffen toegezonden. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen moet dit toezenden nog plaats vinden. Men wordt verzocht het formulier spoedig ingevuld te retoumeeren. Zij, die onmiddellijk tot het aanschaffen van kunstmest willen overgaan, kunnen dit kenbaar maken op het aanvraagformulier door hierop b.v. het woord ,,spoed" te plaatsen. Wijziging samenstelling brooUmeel. Binnenkort kan een wijiziging in de samen stelling van meel, bestemd voor de broodbe- reiding worden verwacht. In verband hiermee dienen de bakkers een regeling te treffen ten aanzien van de nog beschikbare voorraden bloem, opdat een zoo billijk mogelijke verdee- ling hiervan plaats heeft. Schaarschte aan veevoer. Met het oog op de schaarschte aan veevoer is het van belang om geen enkel stukje grond onbebouwd te laten. Men wende zich tot de landbouwconsulenten om advies. DE LANDBOUW IN DEZEN TIJD. Een toespraak van den heer H. D. Louwes Bij de opening van de bestuursvergadering van de Groninger maatschappij van land- bouw, heeft de voorzitter, de heer H. D. Lou wes uit Ulrum, een rede gehouden waarin hij, na herdenking van hen, die bij de verdedi- ging van het vaderland vielen, o.m. het vol gende zei: Laat ons bij al dit leed de gedachte vast- houden, dat het niet vergeefs is geleden. Wlant nu is dit offer van ons leger en de vol- harding van onze burgerbevolking het stevig- ste plechtanker voor onze toekomst. Hoe ook na korteren of langeren tijd de toestanden in West-Buropa en elders zullen worden gere- geld, door deze metterdaad betoonde bereid- heid van ons leger om alles, ook het leven voor het Vaderland te geven, heeft ons volk een moreel recht behouden op een zelfstandige toekomst te vertrouwen. Wij alien, die nu nog kunnen leven en wer- ken, moeten beseffen, dat ons een kostbaar pand is toevertrouwd, het met bloed gekochte recht op nationaal zelf respect. Wij hebben dit pand verder te dragen met een open oog voor de werkelijkheid, die is Nederland is een door de Duitsche weermacht bezet gebied. Dat legt ons den pliciht op loyaal samen te werken met het geldende gezag. Daarbij zij waardigheid en zelfbeheersching ons parool. Men kan een overwonnen volk en een bezet gebied zijn, men kan ten voile be- reid zijn de hieruit voortvloeiende plichten na te komen en toch zijn nationale fierheid en waardigheid behouden. Alleen deze houding zal ook in de oogen der bezetting respect af- dwingen. Voor ons alien, aldus de heer Loufwes ver- der, geldt: wie de hand aan den ploeg slaat, moet niet achteruit zien. De toekomst van ons volk ligt in Gods hand en wij kunnen die toe komst niet ontraadselen. Maar wij hebben van dag tot dag een zeer positieve taak voor ons: ons werk zoo goed mogelijk voortzetten. Dat beteekent voor onze boeren en tuinders en voor hun gezinnen en mede-arbeiders arbeid van den vroegen morgen tot den laten avond, trouw aan den bodem waarop zij wer ken, gebondenheid aan de harmonie der Schep- pinig. Dat beteekent voor onze organisaties: verder gaan met dienenden arbeid voor onze boeren en tuinders als maatschappelijke wer- kers, voor hun bedrijven bij leiding, afzet en aankoop, voor onze overheid bij het volvoeren van haar moeilijke werk. Dat beteekent ook de werkelijkheid van den totalen ommekeer der economisehe moeilijkheden en mogelijk heden te aanvaarden en ons te richten op die werkelijkheden. In de jaren, die achter ons liggen, is ook ons boerenleven aangeraakt door den geest van nuchterheid en materialisme, die zoo vele waarden in ons leven vein den glans der schoonheid heeft beroofd. Ons leven is ge weest een strijd om het bestaan: om stoffelijk gewin en stoffelijke levenszekerheid is vaak te eenzijdig gestreden. Laten wij nu, waar nog zooveel meer uiterlijke zekerheden wegvallen, oog krijgen voor de eeulwenoude, heilige tra- dities, die achter ons boerenleven verscholen liggen: de heilige taak, natuurkrachten door vlrjt, kunde en trouw te leiden ten bate van de instandhouding van het leven van mensch en dier. Als dan in den storm van deze tijden het uiterlijke mag wegvallen en de diepe en heilige achtergrond van ons boerenleven open- baar wordt, staan wij op vasten grond, ook in deze dagen waar schijnbaar alles wankelt en valt. WENKEN VOOR DEN ZEEUWSCHEN LANDBOUWER. De Rijkslandbouwconsulent voor Zeeland schrijft ons: Het is noodzakelijk, dat de productiviteit van den bodem zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Geen stukje land mag onbebouwd blijven liggen en indien het eenigszins kan moet een stoppelgewas-geteeld worden. Wanneer klavers in granen of vlas ver- bouwd zijn kan men deze wellicht in den herfst nog oogsten. Wanneer ze niet direct vervoederd worden dan kan men ze inkuilen. Samen inkuilen van klaver met bietenkoppen en -blaijen geeft een meer eiwitrijk voeder. In een vroege stoppel kan men wikken zaaien voor groenvoer en daarmede op dezelf- de wijze handelen als met klaver. Ook de teelt van mergkool voor veevoeder zal op verschillende bedrijven op zijn plaats zijn. Tenslotte verdient ook de teelt van kool- rapen als tweede vrucht de aandacht. Men zorge zoo mogelijk zelf voor plantmateriaal. Koolrapen kunnen zoowel voor menschelijke als dierlijke consumptie dienen, ze kunnen gemakkelijk en langdurig bewaard en ge- transporteerd worden. Bij het winnen van grashooi gebruike men bij voorkeur ruiters. Onder de huidige omstandigheden moet men zich niet angstvallig afvragen of er geen kans op mislukkingen zal zijn. Men dient al het mogelijke te doen om de productie op te voe- ren en een halve oogst van een stoppelgewas is toch veel beter dan niets. Laten de land- bouwers vrijwillig medewerken, zoodat dwang van Overheidswege geheel achterwege kan blijven. WEER EEN LANDMIJN ONTPLOFT. Tijdens de opruimingswerkzaamheden van landmijnen tusschen Deurne en Venraay in de Peel, stiet de sergeant-majoor v. d. Kalken uit Utrecht in een mijnenveld op een landmijn, die tot ontploffing kwam. De sergeant-majoor werd op slag gedood. JONGETJE VERDRONKEN. In een onbewaakt oogenblik is te Sint Pan- eras nabij de ouderlijke woning, het tweejarig zoontje van den heer W. Hes, verdronken. Pogingen, om door middel van kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, mochten niet meer baten. TWEE VILLA'S TE ZEIST UITGEBRAND In den nacht van Woensdag op Donderdag is door no gniet bekende oorzaak brand ont- staan in een villa te Zeist. Het vuur greep snel om zich heen en sloeg over op de daar- naast staande villa. Toen de brandweer ter plaatse kwam, ston- den de huizen in lichter laaie. De brandweer uit De Bilt verleende assistentie, doch aan blusschen viel niet te denken. De villa's en inboedel werden een prooi der vlammen. EEN DOCTORAAL EXAMEN OP DEN TIENDEN MEI. De ervaring van een UtrechtSch student. Hieronder volgen de belevenissen van een Utrechts student, zooals hij die ondervond op 10 Mei: In den vroegen morgen van den lOen Mei ontwaakt hij in zijn pension door het gedon- der van het geschut en het gedaver der vlieg- machines. Haastig schiet hij eenige kleeding- stukken aan en verneemt dan, dat Nederland in oorlog is. Wat moet hij doen, flitst door zijn niet heel helder brein. In de eerste plaats het hoofd koel houden en trappen naar zijn ouders, die te X wonen, op ongeveer 15 km van de stad. Hij springt op de fiets en binnen een half uur is hij in den familiekring, die evenals overal in opsc'hudding is. Vader ligt in het zieken- huis in een plaats op 10 km afstand. Na kort familieberaad, neemt onze jonge man de auto en rgdt heen om zijn vader te halen. In min der dan een uur brengt hij hem behouden thuis. Nu is er echter een moeilijker probleem op te lossen. Twee kinderen van zijn zuster be- vinden zich, nog in Den Haag, him moeder is bij de familie. Zij moeten gehaald worden. De auto doet opnieuw dienst en onze vriend rijdt door de verschrikkingen van den moder- nen oorlog naar Den Haag. Valschermtroe- pen ziet hij dalen, vliegtuigen el'kaar bevech- ten in de lucht. Een laag over hem scherend vl'iegtuig, bewapend met dreigende mitrail- leurs, doet hem een oogenblik het ergste vreezen, maar hij komt tenslotte behouden in Den Haag. De kinderen worden in den wagen gezet en terug 'gaat het naar Utrecht. Weer ondergaat hij de oorlogsverschrikkingen, maar het lot is hem gunstig gezind en de kinderen zijn binnen enkele uren bij hun moeder. Maar voor onzen jongen vriend is nog geen rust weggelegd. Immers het is voor hem per- soonlijk, afgezien van den oorlog, een zeer bijzondere dag. Hij is n.l. opgeroepen om op 10 Mei zijn doctoraal examen in de rechten te doen. Zijn familie weet dit niet, het moet voor haar een verrassing blijven, maar de can- didaat zelf moet het ondergaan, zelf al breekt dien dag de oorlog uit. Onder voorwendsel nog iets te moeten regelen, stapt hij weer in de auto en snelt naar de Bisschopsstad. Hij kleedt zich in pontificaal en in den laten na- middag van dezen veelbewogen dag keert hij in het bezit van zijn ,,bul" in den familiekring terug. waar zijn komst, de omstandigheden in aanmerking genomen, als jong meester in de rechten, een blijde verrassing is. (Zel.) LANDBOUWWEEK TE WAGENINGEN. AMSTERDAM. De regelings-commissie voor de Nederlandsche Landbouwweek heeft in verband met de omstandigheden besloten, dat de elfde Nederlandsche Landbouwweek, welke voorloopig was bepaald op 16 Juli, niet in die week zal worden gehouden, doch in de loop van September te Wa-geningen. GEMEENTE-ONTVANGER VEROORDEELD ZWOLLE. De Zwolsche rechtbank veroor- deelde gisteren den vroegeren gemeente-ont- vanger der gemeente Doornspijk en gewezen kassier van de boerenleenbank aldaar tot een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch luidde 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. ONVERANTWOOKDELIJKE DAAD. ZWOLLE. Voor de Zwolsche rechtbank heeft gisteren tereeht gestaan landbouwer J. W. E. te Zwollerkerspel, die, zonder voldoende voedsel te hebben, 20 stuks vee heeft aange- houden, met het resultaat dat de dieren zijn omgekomen. Het openbaar ministerie eischte tegen den landbouwer 14 dagen gevangenis straf. IN ENKELE PLAATSEN VERVALT DE RELGA. BERiLUN. (D.N.B.) Het staatsblad publi- ceert een verordening over de invoering van de Rrjksmark-valuta in de gebieden van Eupen, Malmedy en Moresnet. Naast de Belga wordt hier de Rijksmark wettig betaalmiddel. Als omrekeningskoers geldt voor de bewoners 1 Belga R.M. Met 30 Juni houdt de Belga op in Eupen, Malmedy en Moresnet wettig betaalmiddel te zijn. DE VERDEDIGING VAN AMERIKA. WASHINGTON. Het sub-comite der be- grootingscommissie van het huis van afge- vaardigden heeft op verzoek van president Roosevelt opnieuw 1277,7 millioen dollar goed- gekeurd voor leger- en vlootdoeleinden, o.a. voor den bouw van 68 oorlogsschepen en het aanschaffen van 3000 legervliegtuigen en 2000 tanks. Voorts hebben de betreffende commis- sies van Senaat en Huis van afgevaardigden 12 millioen dollar goedgekeurd voor het aan- leggen van een luchtbasis in Alaska. DE CATHEDRALEN IN HET OORLOGS- GEBIED. VATIGAAN. De bezorgdheid in kringen van het Vaticaan over het lot van de talrijke kathedralen in het Beigische en Fransche oor- logsgebied is door een rapport van een spe- cialen afgezant van het Vaticaan wegge- nomen. Het kerkeljjk eigendom heeft, zoo luidt dit rapport, geen noemenswaardige schade geleden. CRITIEK OP CHAMBERLAIN. STOCKHOLM. (D.N.B.De Londensche correspondent van het dagblad Tidningen con- stateert, dat de critiek op Chamberlain steeds krachtiger wordt nu de Engelsche soldaten in Engeland zijn teruggekeerd. .dm OVERSTROOMINGEN EN ROEMENIis. BOEKAREST. Uit verschillende deelen van het land worden als gevolg van aanhoudende wolkbreuken en zwaren regenval overstroo- mingen gemeld. Bijzonder ernstig is de toe- stand in Walachije aan den binnenloop van de rivier Alt. Talrijke dorpen staan geheel onder water. De bewoners moeten gedeeltelijk in de boomen vluchten. Talrijke boerenhoeven zijn ingestort. De bebouwde akkers staan onder water. Ook is veel vee verdronken. STEENKOOLGEBREK IN FRANKRIJK. STUTGART. De Nat. Soc. Koerier meldt, dat de voorgenomen verhooging van de En gelsche steenkolenlevering aan Frankrijk, ter vervanging van het gemis van leveringen uit Belgie en Nederland, moeilijk uitvoerbaar is. Men verwacht dientengevolge in Frankrijk een absoluut tekort aan steenkolen. Binnen 3 tot 4 weken zullen de op steenkool aangewezen bedrijven tot stilstand moeten komen. DE NIEUWE SLAG. BERLUN. (D.N.B.). De Parijsche bladen schrijven over den geweldigen indruk van een directe bedreiging van de Fransche hoofdstad, door het nieuwe Duitsche offensief, dat van het kanaal tot de Chemin des Dames plaats heeft, over het lot van de wereld zal beslist worden. De Fransche Ministerpresident Reynaud heeft in een toespraak gezegd, waarom het gaat, bij den eergisteren begonnen slag. Alle bladen leggen den nadruk op de zwaarte van het Duitsche offensief, doch geven liever nog niet de hoop op een verandering van den mili- tairen toestand op. EEN ITALIAANSCH OORDEEL. ROME. (D.N.B.) Terwijl de groote slag te Parijs aan den gang is, moet men te Londen bij het Fransch-Duitsche gevecht maohteloos toezien en zich beperken tot holle frasen over wapenbroederschap, daar het Engelsch leger eerst weer moet worden opgebouwd. Z66 be- oordeelt men in Italie den stand van zaken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Terneuzen, 6 Mei 1940. Mijnheer de Reaacteur. In uw courant van Maan<Lg 1.1. was door een Temeuzenaar een stuk geplaatst, waarin dokter Van Breda Vriesman hulde werd ge bracht wegens zijn houding, tijdens de evacua- tie van Terneuzen. Ik kan mij met dat stuk geheel vereenigen en breng tevens langs dezen weg een eere-saluut aan dien plichtsgetrou- wen dokter. Er zijn echter meerderen, die dag en nacht hun plichten verVulden. Voomame- lijk moet i'k noemen onzen hoofdagent-rech. van poll tie W. \>an Doorn, die trouw op zijn post is gebleven. Deze zwoegde tijdens de evacuatie dag en nacht. We kunnen als Ter- neuzenaren trots op hem zijn. Aan hem is het wel te danken, dat nog niet meer is gestolen. Laten voornamelijk degenen, bij wien niet ge stolen is, Van Doom zeer dankbaar zijn. Voor duizenden en duizenden guldens is er door zijn toedoen behouden gebleven. De agent Van der Wal stond hem trouw in dezen terzijde. Ook aan hem een eere-saluut. Terwijl de kogels langs Zijn ooren floten was ook onzen omroe- per Van Gremberghen trouw aan zijn op- draehten. EEN MEDE-TERNHUZENAAR.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3