Vulpenhouders Schrijfmachinelinten LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL Kleine Advertentien Oe Eerste Nederlandsche Cooperatieve Suikerfabriek Een tocht door Vlaanderen Gemengde Berichten Landbouwberichten. Laatste Berichten Advertentien Ookter SMELT PRAKTIJK HERVAT STEVENS, Arts HUISHOUBELIJKE GOEDEREN, Simplex Heeren-enDamesrijwielen Johannes Cornells Dooms, WILLEM LEUNIS, I WILLEM DIELEMAN, Kantoor van W. A. DEN B0GGENDE te Axel, Nieuwstraat 24. De lessen aan de Muziekschool zijn bijna alle weder hervat. BEKEND MAKING. te SAS VAIV GEIVT bericht hiermede, dat hare fabrieksgebouwen en magazijnen intact zijn gebleven. Zij kan dus hare afnemers geregeld blijven voorzien en zal ook in de nieuwe campagne in staat zijn tot produceeren. Flrma P. J. van de Sande Remmington Royal Corona Fa P. J. VAN DE SANDE Uit voorraad leverbaar MANNAERT-GEERS Zaklantaarnbatterijen terneuzen De lessen beginnen ittaandag lO Juni, op de gewone wijze. DE D1RECTRICE. GEVRAAGD Zit-Slaapkamer met pension. Brieven met prijsopgaaf aan Bakkerij LEENHOUTS, Nieuwstraat. WIJ hebben deze week weer Kalfs- vleesch van 4 pond voor f 1,05. K. VAN TATENHOVE, Noord- straat 86, Terneuzen. DEZE week voorradig, prima blank Ka 1 fsv 1 eesch. MAAT'S Slagerij, Donze-Visserstraat. TE HUUR tegen 1 Juli a.s., Huis Westkolkstraat 46. Te bevragen P. PLATTEEUW, Scheldekade 47 SLUITING Volksbibliotheek. In- levering boeken op a.s. Zaterdag 8 Juni van 7 8 uur 'savonds, gebouw Kandeelstraat 8. woning is gespaard. Tot babykleertjes toe hebben de vandalen verscheurd. Ook te Oostburg is veel schade, o.m. aan bet raadhuis. Te Eede is de toren door de Franschen opgeblazen. In die plaats zijn ook slachtoffers te betreuren. In Biervliet, Sluis, Aardenburg, Groede en St. Kruis is eveneens schade aangerieht. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is Ter- neuzen ernstig getroffen. De haven en de aan- legsteiger zijn onbruikbaar. Vele schepen zijn in de haven gezonken. Alle bruggen zijn ver- nield. Het ergst is de toestand in Sas van Gent, dat zwaar is geteisterd. Hulst en Zaam- slag zijn er goed afgekomen. In Westdorpe, Koewacht, Hontenisse en Axel is daarentegen weer schade, in Axel zelfs vrij veel. Dank aan den Commissaris. Mr. Dieleman brengt den Commissaris dank dat deze dadelijk bereid was de leiding weer op zich te nemen. Spr. is dankbaar, dat de Commissaris en zijn familie in veiligheid zijn. De bedoeling van het comitd, dat spr. wilde oprichten, was om vooral ook de verspreide plaatsen te bereiken, waar schade is aange rieht, doch welke plaatsen te klein zijn voor een eigen comite. Daar is rechtstreeksche hulp van een provinciaal comite geboden. Er wordt contact gezocht met het Natio- nale Hulpcomite. Voor materiaal, hout, stee- nen enz. moeten aparte technische onder- organisaties gevormd worden. De burgemees- ters kunnen de schade opnemen en het Prov. Oomitd kan dan wellicht in geldzaken als ijitermediair optreden. Het aantal werkloozen fa aanzienlijk gestegen als gevolg van de ver- woestingen en doordat een groot deel van het leger met groot verlof is gekomen. Spr. ver- zodkt den Commissaris der Koningin het voorzitterschap van het comite op zich te nemen. De Commissaris voldoet aan dit verzoek. Hij wil het doel van het comite als volgt om- schrijven: Liefdadigheid te betrachten waar en voor zoover er door den oorlog is geleden. Spr. vraagt den heer Dieleman het voorzit terschap op zich te nemen van het werk- comitd waaraan deze voldoet. Tot secretaris- sen worden verder benoemd de heeren Mr. W. K. H. Dieleman Jr. en J. I. van Doominck, terwijl tot penningmeester werd gekozen de heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande. Tenslotte spreekt de voorzitter de hoop uit, dat deze bijeenkomst nuttig en verstrekkende resultaten moge hebben. Toen spr. voor het eerst Middelburg in dezen toestand zag, is hem haast de moed een oogenblik in de schoenen gezonken. Maar dat csou verkeerd geweest zijn. Met opgeheven hoofd zoo eindigde spr. moeten wij de moeilijkheden tegemoet treden en overwinnen. En wij zullen overwinnen, Vant wij strijden voor een rechtvaardige zaak. Over Terneuzen hoort men zeer verschillen- de berichten: volgens den een heeft het, in vergelijking met andere plaatsen, niet veel geleden, volgens anderen is het half verwoest. Alvorens de schouders op te halen voor zoo tegenstrijdige beschouwingen, moet men er op letten, dat er een onderscheid bestaat tus- schen de gemeente Terneuzen en wat men ge- woonlijk onder Terneuzen verstaat. Tot de gemeente Terneuzen behoort het grootste deel van Sluiskil, dat ongeveer drie kwartier fiet- sen van de kom der gemeente af ligt. En Sluiskil heeft zwaar geleden. Na de bezetting van Terneuzen door de Duitsche troepen heb ik ijlings een aantal om- liggende gemeenten bezocht om met eigen oogen te zien, hoe ze er uitzagen. Zaamslag is vrijwel ongeschonden, Axel heeft geleden onder kanonvuur, ongeveer op dezelfde wijze als de kom van Terneuzen, misschien iets minder. Verder gaan we naar Zuiddorpe. Daar treffen we een aantal Terneuzenaars aan, die we kunnen geruststellen over het lot van hun woonplaats, en bovendien beloven we, aan hun in Terneuzen achtergelaten betrek- kingen mede te deelen, dat ze in welstand zijn. In Zuiddorpe vinden we ook een groot deel van de Westdorpsche bevolking. We gaan verder, naar Westdorpe. Dat heeft wel zwaar geleden. De kom van het dorp staat er nog, maar verder is er zeer veel verwoest. Vooral onbegrijpelijk is, dat de kerk met de pastorie moesrt worden verbrand, en dat de kerktoren met dynamiet is behandeld. Op kerken schij- nen de bezetters, de vroegere „bondgenooten". het voo'ral gemunt te hebben. Westdorpe is riet de eenige plaats waar de kerk opzettelijk is vemielcL Men noemt ons in Frankrijk ,,les Boches du Nord", de Moffen van het Noorden. Wel. wenscht men, dat wij ons dat scheld- woord tot eerenaam gaan maken, dan moet men zoo handelen als men gedaan heeft. Wij streden voor de verdediging van heel veel, o.a. van de vrijheid van godsdienst. Als echter de Belgische troepen zijn vertrokken, dan kunnen de godsdienstoefeningen weer beginnen, voor- izoover de verdedigers van de godsdienstvrij- heid die althans hebben laten staan. Het is alles wel heel anders dan Wij gedacht hadden. Westdorpe. Passluis. Rookende puinhoopen en zwartgeblakerde muren. Ergens ligt een gesneuvelde Duitscher. Doode paarden en koeien. Hier is het krijgsgeweld erger ge weest. WSj vragen of men bij iSas over het kanaal kan. Men weet het niet, maar men denkt van wel. Enfin, we zijn van plan, rond te fietsen en zullen het probeeren. Sas van Gent. Als men dat ziet, durft men niet meer over Terneuzen te spreken. De plaats is verwoest. Alle bruggen stuk. Is het wel mogelijk er binnen te komen? Juist als we bij de gesprongen brug komen, komt daar een Duitsche kapitein met twee soldaten. De bruggewachter wordt aangeroe- pen. „Kan de brug met de hand gedraaid worden?" Het gesprek vlot niet erg en we zien den kapitein kwaad worden. De Duit- schers houden van voortmaken. Als dat door ons geleerd kan worden, heeft dit alles al iets nuttigs voor ons volk opgeleverd. In den Franschen tijd hebben we administratie moe ten leeren. In den Duitschen tijd moeten we orde, organisatie en voortvarendheid leeren. We kunnen ook „nationaal" blijven en gaan kankeren. Wie nationaal is, wil echter het goede voor volk en land en heeft zich al vroe- ger geergerd aan onze nationale ondeugden. Over een sluisje, waar de dynamietpatronen nog aanhangen, zooals men ons verzekert, komen we eindelijk bij den westelijken kanaal- arm in Sas, waar we door een roeibootje wor den overgezet. We zijn er! De eerste bewoners zijn bezig terug te kee- ren. Geplunderd, verwoest, verbrand, gevuld met zandzakken en kisten aarde: zoo ziet Sas van Gent er uit. De glasfabriek schijnt onbeschadigd, althans niet erg beschadigd. Dat lijkt wel een irgnie: glas hebben we bij de vleet noodig in Zeeuwsch-Vlaanderen. Tusschen Sas en Driekwart komen we Duit sche soldaten per fiets tegen. We hebben de stad bezichtigd v6or de Duitsche bezetting! Driekwart. De Pzem ziet er uit de verte uit als van ouds, maar hoe dichter we er bij komen, hoe meer we begrijpen, dat er wat ge- beurd is. Het gebouw heeft iets stars, iets doods. Het is te laat om aan onze nieuwsgie- righeid toe te geven, left we rijden door. Trou- wens, ik ben in dat vak een leek. Sluiskil. De huizen aan den westkant van het kanaal staan er nog, maar aan den oost- kant zien we tusschen rookende fabrieken af- gebrande huizen. De huizen, die zijn blijven staan, zijn leeggehaald. Langs den weg loop- graven. Met het huisraad uit de woningen hebben de soldaten het zich hier gemakkelijk gemaakt. We zien enkele bewoners hun eigendommen zoeken. Het is een droevig ge- zicht. Dat is in den oorlog niet noodig: dat is alleen het gevolg van gebrekkige discipline en van onvoldoende verzorging van de Bel gische soldaten. Men vertelt, dat de Vlaam- sche soldaten zich beter hebben gedragen dan de Waalsche. Het zijn meest Walen geweest, naar mij toelijkt. Volgens de Belgische wetten bestaan er Vlaamsche en Waalsche regimen- ten. Of liever: die moeten er bestaan. Er zijn natuurlijk redenen genoeg om daar van af te wijken, en ik heb verscheidene Vlamingen tus schen de Walen opgemerkt. EVenwel, beiden Vlamingen en Walen, dragen dezelfde uniform. Uniform, dat is: eenvorm. Veel eenvormigs is er verder niet tusschen de beide volksdeelen, die in Belgie wonen. Terug van Sluiskil naar Terneuzen. Het is Vrijdagavond, en juist als we weer in Terneu zen aankomen, worden we begroet met gra- naten. Zeven centimeter. Op tweehonderd meter af stand springt er een. Hoe snel men aan zoo iets went: even dekking zoeken, en als de drie schoten gevallen zijn maar weer verder. Het schijnt dat Gent intusschen gevallen is. Zouden we niet naar Gent gaan Dat ge- schiedt een anderen dag. De tocht naar Gent verloopt zonder veel ongelukken. Het schijnt de dag van de groote Duitsche bezetting te zijn, want we fietsen steeds langs troepen en treinen. Nu zien we ook, hoe noodig het geweest is, de bruggen te laten springen. De Duitsche soldaten brengen zelf een heele brug mee, leggen die in een half uur, voeren het leger er over, en breken haar dan weer af. Een paar vrachtwagens voeren de schipbrug verder, waar zij weer op- nieuw gebruikt kan worden. Het is een eigenaardige ervaring, wanneer men door de rook van een brandende fabriek moet fietsen. In Zelzate staat een benzol- fabriek in brand. Het stuur vastgepakt, diep ademgehaald, en er door heen. Het valt mee. Als we er door zijn, hebben we alleen het ge- voel, heel erg vies te zijn geworden, het stuur van de fiets kleeft, de banden zijn glibberig, ors gezicht is vies. Maar als we niets ergers in ons leven hebben, zullen we niet klagen. Onze soldaten hebben wel voor heetere vuren gestaan: dat is iets wat we steeds voor oogen moeten houden. De tocht is wat moeilijker dan gewoon, maar toch komen we in een kleine cirie uur te Gent aan. Het lijkt ongeschonden. maar we hooren, dat er wel wat vemieling te zien is, bijvoorbeeld de Sint-Pieterstatie. Maar we hebben van het fietsen voorloopig genoeg, en gaan te voet verder. Tram is er niet: evenals bij ons is de electrische centrale vemield, en ook de gasfabriek, zoodat men geen cafe philtre kan gebruiken er is geen warm water. Is het waar, dat men minder Fransch hoort spreken? Als dat zoo is, dan ware het ook al iets dat ons met de gebeurtenissen moet kunnen verzoenen. Men schijnt in sommige Belgische kringen maar meteen Vlamingen en Duitschers op een lijn te hebben gesteld, en maar bij voorbaat tegen de Vlamingen, „ces activistes" te keer te zijn gegaan. Voor ,,na den oorlog" heeft men al het een en ander beloofd Ik hoor het bericht, dat de Belgische Koning in Havre zit. Heeft hij dus ook zijn volkeren verlaten? Eerst later verneem ik, dat het niet juist is: Koning Leopold is steeds bij zijn volk gebleven, en toen hij zag, dat zijn onderdanen moesten bloeden om den aftocht van Engelschen en Franschen te dekken, heeft hij zich overgegeven. Toen ik Gent bezocht, was dat nog niet ge- beurd. Maar ik geloof, dat de Koning door zijn overgave onze stambroedecs de Vlamin gen, evenals zijn Waalsche onderdanen, een zeer grooten dienst heeft bewezen. Het Bel gische ministerie is bijna geheel naar Frank rijk gevluchtde Koning bleef bij zijn onder danen. Door de Fransche radio is hij sinds- dien met de grofste scheldwoorden bejegend. Zoo is £e ..oorlog. ■Het is een prettig gevoel, dat de grens niet meer is terug te vinden. Geen douane, geen gendarmes. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het lot van Vlaanderen gedeeld in den strijd, moge tusschen en Vlaanderen en Zeeuwsch- Vlaanderen, of tusschen Vlaanderen en Neder- land een sterke band ontstaan, want die ge- westen zijn door de natuur daartoe voorbe- schikt. In Gent wordt verteld, dat de overgave van de stad is geeischt door een Duitschen offi- cier met twintig manschappen met een witte vlag. Ze werden doodgeschotenToen heeft het lot van de stad aan een zijden draad ge- hangen, maar de stad is gespaard. Ik heb de kerken, het stadhuis nog ongeschonden ge- zien. Moge het met Brugge ook het geval zijn! En dan maar weer terug. Dezelfde weg, weer langs een eindelooze rij soldaten. In Sas een lekke band. Dat komt er van als men aldoor in glas rijdt. Als er vijf lekken ge maakt zijn en de band nog steeds maar niet wil, leen ik een fiets en bereik tenslotte Ter neuzen, veel te laat, want de tijd is inmiddels veranderd. Eindelijk heeft Nederland niet meer zijn eigenwijzen eigen tijd, die op andere tijdstippen dan die van de omliggende landen begint, maar het is aangesloten bij het land waarmee het de langste grens heeft. Ik kan niet anders, maar ik wil alle licht- punten zien van de gebeurtenissen van dezen tijd. De zwarte plekken weet ieder. Mis schien neemt men het mij kwalijk, dat ik niet wil blijven staan. niet aohteruit wil, maar dat ik hier en nu verder wil, de toekomst in. Maar zooveel dat wij vroeger belangrijk von- den, lijkt nu zoo klein. Vereanigenheit, sei hinter uns getan (Goethe.) Dr. H. BRUOH. AtTODIEVEN GEGREPEN. Een bewoner van de Zaagmolenstraat te Rotterdam was tijdens het bombardement zijn auto, eien Packard, kwijt geraakt. Eenige vrienden had hij gevraagd naar den auto uit te kijken en hem dezen zoo mogelijk terug te bezorgen. Het toeval wilde, dat een van hen Zater- dagavond den auto op het Huygensplein te 's-Gravenihage zag rijden; hoewel er met roode verf eeni kruis op den wag en was ge- schi'lderd, herkende hij den wagen duidelijk. De inzittenden trachtten benzine in te nemen bij een garage, doch bij de nadering van den vriend van den eigenaar reed de auto door. Van den pomphouder vernam deze, dat hij geen benzine had kunnen leveren, daar de rijders niet in het bezit waren van een ver- gunning voor het verbruik van motorbrand- sbof. Op het Rijswijksche plein stopte de auto nogmaals en de beide inzittenden, een burger en een militair, stapten uit en begaven zich in een cafd. De vriend van den eigenaar, die dat zag, begaf zich naar het politiebureau aan den Rijswijkseiheweg, waar hij mededee- ling deed van zijn ontdekking. Een paar motoragenten verwijderden het contactsleu- teltje uit den wagen en verborgen zich in een schuilkelder. Toen de beide marinen korten tijd later uit het cafd kwamen, konden zij worden gearresteerd. Het bleken te zijn de 27-jari'ge kellner A. S. uit Amsterdam en de 31-jariige auto-instructeur J. W. A. uit 's-Gra- venhage. Het onderzoek wees uit, dat S., die de soldatenuniform droeg, reeds op 25 Mei met groot verlof was gegaan, doch de uniform was blijven dragen, daar zijn burgerkleeren te Rotterdam waren verbrand. De auto is in be- slag genomen en de beide mannen zijn Zondag op transport gesteld naar Rotterdam, waar een nader onderzoek zou worden ingesteld. BIJ HET LEEREN FIETSEN VERON GELUKT Een 38-jarige inwoner van Duivendrecht is Zondagavond oonstreeks zeven uur bij de Dui- vendrechtsche brug bij het leeren fietsen ver- ongelukt. De man, die op den rijksweg reed, bemerkte niet, dat achter een auto, welke hij had laten passeeren, een Nederlandsche mili- taire auto volgde en wilde oversteken. De be- stuurder van den militairen auto kon een aanrijding niet verhinderen, zoodat de fietser op den grond werd geworpen en bewusteloos bleef liggen. Nadat de G.G. en G.D. uit Am sterdam de eerste hulp had verleend werd het slachtoffer per particulieren ziekenauto naar het burgerziekenhuis te Amsterdam vervoerd, waar hij bij aankomst aan een schedelfrac- tuur bleek te zijn overleden. BOERDERIJEN AFGESBRAND. Doordat kinderen met vuur hebben ge- speeld te Epe, is brand ontstaan in de boer- derij, bewoond door den landbouwer J. van Egteren en eigendom van de stichting Feis- tenhof te Elburg. Het huis en twee schuren met den geheelen inboedel gingen verloren. Twee varkens, twee kalveren en een geit kwa men in de vlammen om. De gebouwen en de inboedel waren tegen brandschade verzekerd. PLUNDERAARS GEARRESTEERD. In het huis van bewaring te Roermond zijn ongeveer veertig personen opgesloten, die verdacht worden van roof en plundering. De menschen zijn afkomstig uit Weert, Deume, Maasbracht, Venlo, Blerick. Het onderzoek wordt in het arrondissement Roermond nog v'oortgezet. ti i DIEFACHTIG ECHTPAAR AANGEJAOUDEN. Op het station te Tie! is*een echtpaar aan- gehouden, onder verdenking van diefstal van particuliere en rijkseigendommen. De vrouw /was in het bezit van een koffer met kleedingstukken, die toebehoorden aan het gezin, waarin zij tijdelijk in Tiel onderdak gevonden had, en de man, die als soldaat te Tiel gelegerd is, had verschillende rijksgoede- ren en een rijwiel ten onrechte in zijn bezit. Beide aangehoudenen zijn voor den commis saris van politie geleid. Het onderzoek duurt nog voort. DE IJSSELMEERMUG WEER TERUG. De IJsselmeermuggen, die de eerste jaren na .de afsluiting een ware plaag vormden voor de bewoners van de kust der vooimalige Zui derzee, vertoonen zich volgens de Standaard thans opnieuw, nadat zij enkele jaren achter- een nauwelijks zijn waargenomen. In dikke wolken dansen ze boven het gras der dijken en in de^steden en dorpen langs het Usselmeer dringen ze de huizen in. Het biologische even- wicht schijnt dus nog niet ten voile hersteld. PLUNDERING TE ZURICH. De weggeleide inwoners van het dorpje Zurich b(j den afsluitdijk hebben dezer dagen bij hun thuiskomst minderprettige ervaringen opgedaan. Zjj hadden op 11 Mei het dorp in allerijl verlaten, daar een beschieting werd gevreesd. Er was weinig tijd om zich op de vlucht voor te bereiden, zoodat slechts het belangrijkste kon worden meegenomen. Sommige zochten hun toevlucht in de bos- schen van Gaasterland. Met enkele bussen trok een deel hunner over den afsluitdijk en werd opgenomen in de Wieringermeer en An- dijk, terwijl enkele gezinnen hun tocht voort- zetten naar Anna Paulowna. Dezer dagen zijn. de bewoners in hun dorp teruggekeerd en moesten toen ervaren, dat bijna geen enkel huis van ongewenscht be- zoek gevrijwaard was gebleven. In de huizen was alles overhoop gehaald. Er was veel ge- stolen. Wel haast ieder moest constateeren, dat de belangrijkste zaken gestolen waren. Bedden, lakens, radiotoestellen, costuums, vloerkleeden, divankleeden, rijwielen, gouden en zilveren voorwerpen worden vermist. Honderden ruiten waren kapot geslagen. DE OVERSTROOMINGEN IN HONGARIJE. Uit de berichten van den regeeringscommis- saris voor de bescherming tegen overstroo- mingen blijkt, dat door de jonigste overstroo- mingsramp in totaa'l 770.000 hectare land overstroomd zijn en dat thans nog 20.000 hec tare land onder water staat. De schade aan den oogst zal, dank zij de aankoopen van zaaigoed ter waarde van meer dan 1 millioen pengo en de kostelooze verdeeling, niet bij- zonder groot zijn. EVenwel zal op 30 A 40.000 hectare dit jaar niet geoogst kunnen worden. WORDEN DE TEELTREGELINGEN OPGEHEVEN Naar de Arbeiderspers verneemt, is de vraag in overweging of de teeltregeling voor ka'lveren en biggen moet worden gehandhaafd. De kans, dat de regeling, wat betreft de kalVeren, voorloopig wordt ingetrokken, is vrij groot. Of de opheffing ook de teeltregeling voor biggen zal betreffen, is minder zeker. EJen be- slissing is nog niet genomen. RUPSENPLAAG. In verschillende bosschen in Gelderland is een rupsenplaag geconstateerd. Ook boom- gaarden hebben er veel van te lijden. De droogte van de voriige weken heeft de ont- wikkeling van de rupsen sterk bevorderd. Een wetenschappelijk onderzoek naar deze rupsen plaag is gaande. DR. N. M. JOSEPH JJTTA OVERLEDEN. DEN HIAAG. Alhier is in den ouderdom van 82-jarigen leeftrjd overleden Dr. N. M. Joseph Jitta, oud-voorzitter van de gezond- heidscommissie. De crematie is vastgesteld op a.s. Zaterdag. VERKOOP VAN SPIRITUS. DHN HAAG. Het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van heden de verkoop en af- levering van brandspiritus, gedenatureerd met methylalcohol en blauwe kleurstof volgens rijksvoorschrift door fabrikanten en impor- teurs aan handelaars alsmede door handelaars aan detaillisten tot nader order is toegestaan in hoeveelheden gelijkstaande aan 1/26 deel van de aan de betrokken handelaars in het eerste halfjaar 1939 afgeleverde hoeveelheid. Van deze afleveringen dient door fabrikanten en importeurs en handelaars wekelijks op- gave te worden gedaan aan de sectie Spiritus van het Rijksbureau voor Chemische Produc- ten, Wateringscheweg no. 1 te Delft. DEFENSIEMAATREGELEN IN AMERIKA. WASHINGTON. In het kader van het bij- zonder defensie programma heeft president Roosevelt gisteren aan het congres goedkeu- ring verzocht voor een bedrag van 277,7 mil lioen dollar voor het leger en de marine o.a. voor den aanbouw van 68 oorlogsbodems, nl! 3 vliegtuigmoedersehepen, 13 kruisers, 22 duikbooten en 30 torpedojagers. Hiermede is het aan het Congres voorgestelde bedrag voor de gewone en buitengewone legerbegrooting gestegen met 4600 millioen dollar. WASHINGTON. De republikeinsche afge- vaardigde Fish heeft gisteren een wetsont- werp ingediend, inhoudende dat de Vereenigde Staten door vreedzame middelen of aankoop in het bezit moet trachten te komen van alle bezittingen in het Westelijk halfrond. STAVEN GOLD IN AMERIKA ONTVANGEN. NEW YORK. Via Canada is uit het bui- tenland naar schatting 200 millioen dollar aan goud ontvangen, meerendeels gouden staven. Men vermoedt, dat dit grootendeels uit En- geland afkomstig is. DE BELGISCHE KONING HEEFT EEN OVERZICHT VERSTREKT. ROME. Naar hier verluidt, heeft Kotiing Leopold, namens het opperbevel van het Bel gische leger oZndag 1.1. aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Italie, de Vereenigde Staten en den Pauselijken nuntius een memo randum overhandigd, waarin dag voor dag en soms uur voor uur de verschillende fasen der capitulatie worden weergegeven. Het docu ment slaat Frankrijk en Engeland aan de schandpaal en is een aanklacht tegen hen met soms bijtende ironie. Hij heeft beide regee- ringen steeds volledig op de hoogte gehouden tot hij door de overmacht van den vijand geen verbinding meer kon krijgen. Tenslotte waren de strijdmachten van elkaar gescheiden en was het Belgische leger bloot gesteld aan een bloedige vemietiging en zou zoodoende de zondebok zijn geworden van Engeland en Frankrijk. SYMPATHIE VOOR KONING LEOPOLD. ROME. Uit Cabinda (Belgisch Kongo) wordt gemeld, dat het bericht van de schrap- ping van Koning Leopold van de lijst van het Legioen van Eer, groote ontstemming tegen Frankrijk heeft verwekt. In Leopoldstad is een groote protestvergadering, van Belgische officieren gehouden. Onder de aanwezigen bevonden zich veel deelnemers van den vori- gen wereldoorlog. Eenstemmig besloten deze aan den president van de Fransche republiek al hun Fransche oorlogsonderscheidingen terug te zenden. Enkele oud-officieren, die in het bezit waren van Engelsche onderscheidin- gen verklaarden deze eveneens terug te willen zenden. INVOERREGHTEN VOOR LANDBOUW- MACHINES VERLAAGD. 'BGEKAREST. Het ministerie van Handel heeft verklaard, dat de invoerrechten voor verschillende landbouwmachines met 50 worden verlaagd. Verder is een groot crediet ter beschikking gesteld voor den aankoop van de meest benoodigde machines voor den land- bouw. Enige en algemene kennisgeving. Zondag 12 Mei ontvingen wij 't smartelijk bericht, dat onze zeer geliefde en onvergetelijke Echtge- noot, Vader, Schoonzoon en Verwant in den nog te jongen leeftijd van 43 jaar, bij 'tverrichten van mensch- lievend werk te Vlissingen door menschenhand van ons werd weg- gerukt. Met diepe innerlijke droefheid, M. E. J. DOOMS—Potters. KOOS, R1NUS en JEAN. M. POTTERS. B. VAN KOLK. Terneuzen, 5 Juni 1940. Eenige kennisgeving. Op 14 Mei sneuvelde te Elst bij Rhenen, onze lieve Zoon en Broeder, Res. 2de Luitenant der Infanterie, in den ouderdom van bijna 23 jaar. Zijne bedroefden, C. LEUNIS. L. J. LEUNIS-Loof. jACOBUS LEUNIS. ELIZABETH LEUNIS. Schiedam, Mei 1940. Op Maandag 3 Juni overleed te Utrecht in het Militair Hospitaal, onze geliefde Man, Zoon, Broeder, Zwager en Oom, in den ouderdom van 27 jaar. Wed. E. DIELEMAN-DE Graaf. COR. C. DIELEMAN. M. DIELEMAN—Wagenaar. Terneuzen, Beatrixstraat. De teraardebestelling zal plaats vinden te Terneuzen, op Donderdag 6 Juni, des nam. 2 uur. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Man, Vader en Pleegvader, den heer LEVINU8 BUTLER, betuigen wij onzen hartelijken dank. Fam. BUTLER. Terneuzen, 5 Juni 1940. Voor de vele blijken van medeleven en deelneming, ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden Broeder, Behuwdbroeder en Oom, PIETER VAIN WIJCK, betuigen wij onzen hartelijken dank, j Familie VAN WIJCK. J Terneuzen, 5 Juni 1940. Grenulaan 6. j aanwezig Woensdag (heden) en Donderdag. Hij hoopt spoedig de praktijk geheel te hervatten. Spreekuur8.30, 13—14 uur. Op WOENSDAG 12 JUNI 1940, na- middags 2 uur, zai ten verzoeke van de erven Wed. A. J. Cornei.isse, aan het sterfhuis te Axel, Julianastraat 24, in het openbaar t.o. van dw. A. Dijkstra, worden verkocht zooals Tafels, Stoelen, Waschtafel, Nachtkastje, Linnenkasten, Spiegels, Klok, Plaatwerk, 2 Ledikanten met Bed en Toebehooren, Koffiemolen, Gas- en Petroleumlamp, Gasstel, Matten, Trappen, Singer Naai- machine, Kachel met KooIbak,Petro- leumstellen, Raam- en Vloerbe- dekking, Potten en Pannen, Glas-, Geleierd en Aardewerk, Wasch- en Schuurgerief, enz. enz. Betallng contant. Het Bestuur van den polder WILLEM III maakt bekend dat eene vergadering van Stembe- voegde lngelanden zal worden gehouden op Dlnsdag It Juni 1940, namiddags 3 uur (wettelijke tijd), in het hotel „De Appel", bij Mej. Wed. C. P. DE REGT te Zaamslag; dat de rekening en verantwoording over 1939 1940 gedurende acht dagen v66r en de begrooting voor 1940/1941 met memorie van toelichting, gedurende acht dagen voor en n& de vaststelling ten kantore van den Ontvanger-Griffier ter inzage zullen liggen, en dat die stukken tegen betaling der kosten van de eigenaren van gronden in dien polder in afschrift verkrijgbaar zijn. Het Bestuur voornoemd, |OHs. SCHEELE Wzn, Dijkgraaf. W. A. DEN BOGGENDE, Ontvanger-Griffier. Axelschestraat 16 - Terneuzen Zoo juist ontvangen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 4