OPROEP AAN HET DUETSOHE VOEK. TERNEUZEN, 5 JUNI 1940. Luchtbeschermingsdienst. HET TELEGRAAF- EN TELEFOON- VERKEER. MIDDELBURG. In Noocd-Noorwegen is op 1 Juni de radio- zender in Vadsoe door bommen vernield. Een koopvaardijschip is aan den Westelijken uat- ganig van hot Ofoten-fjord tot zinken ge braoht. De gezamenlijke verliezen van de vijand waren 59 vliegtuigen waarvan 27 in den lucht- Strijd 10 door luchtdoelartillerie en de rest op den grond vernield zijn; 15 eigen vliegtuigen worden vermist. De Fiihrer heeft de volgende oproep tot het Duitsche volk uitgevaardigd: Aan het Duitsche volk: De grootste slag van alle tijden werd door onze soldaten zegevierend teneinde ge^aeM. In enkele weken tijds zijn meer dan 1.200.000 tegenstanders in onze gevangenschap ge- raakt. Nederland en Belgie hebben gecapitu- leerd. Het Britsche expeditieleger is voor het grootste deel vemietigd, voor het andere deel gevangen genomen of van het vaste land ver- dreven. Drie Fransche legers hebben opge- houden te bestaan. Het gevaar voor een bm- ncndringen van den vijanden in het Ruhrge- bied is daarmede definitief voorbij. Duitsch volk: Deze roemvolsten daad in de geschiecien- hebben je soldaten met inzet van hun lever, en gezondheid met ongekende inspanning tn bloedigen strijd verricht. Ik beveel daarom van heden af m geheel Duitschland voor den duur van 8 dagen de vlag uit te steken. Dit is bedoeld als eer- betoon aan onze soldaten. Ik beveel verder, dat gedurende 3 dagen de klokken moeten luiden. Hun klanken mogen zich vereenigen met de gebeden waarmede het Duitsche volk zijn zonen van heden af weer zal vergezellen, want hedenmorgen zijn de Duitsche divisies en luchtstrijdkrachten op- nieuw aangetreden om den strijd voor de vrijheid en de toekomst van ons volk voort te zetten. NAiOHTELIJKE LUOHTA ANY ALLEN IN WEST- EN ZUIDWEST DUITSCHLAND. De voortgezette nachtelijke luchtaanvallen op niet-mi'litaire doelen in West- en Zuidwest- Duitschland hebben bij de bevolking verbitte- ring teweeggebracht tegen de gevechtsmetho- den der Britten, daar zij geen militair nut heb ben, maar alleen offers eischen onder de bur- gerbevolking. Door sucoesrijk optreden van de luchtafweer is de materieele schade die de vijandelijke bommen aangericht hebben, be- perkt. Desondanks zijn op verscheidene plaat- sen door de uitwerking van bommen branden uitgebroken in particuliere woningen. In een z.g. ludhtbadplaats werd tusschen twee en drie uur des nachts een bom uit groote hoogte neergeworpen. De bom sloeg een breeden trechter in den grond en door de ontploffing werden vensterruiten in een om- trek van 300 tot 400 meter vernield. Twee ge- bouwen werden beschadigd. Militaire doelen zijn ook op grooten 'afstand van de badplaats nief aariwezig. In het district Duren werden door drie vijandelijke bommen negen schapen gedood. Omtrent deze aanvallen op vreedzame steden worden nauwkeurige statistieken aan- gelegd. Te zijner tijd zal de tegenstander er- varen, dat deze aanvallen niet vergeten zijn. VLIEGVELDEN BIJ PARIJS AANGEV ALLEN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Duitsche bomvliegtuigen hebben Zondag- middag het Parijsche Vliegveld Issy les Mou- lineux en verdere vliegvelden en installaties van het Fransche luchtwapen in de omstreken van Parijs aangevallen. DUINKERKEN GEVALLEN. Dinsdagavond werd gemeld, dat Duinker- ken door de Duitsche troepen veroverd is. DAGORDER .AAN DE DUITSCHE SOLDATEN. De Fiihrer en Opperbevelhebber van de Duitsche weermacht heeft de vogende dag- order uitgevaardigd: Soldaten van het Westelijk Front: Duinkerken is gevallen. Veertig duizend Fransche en Engelsche soldaten zijn als laat- ste rest van eens groote legers gevangen ge nomen. Een onoverzienbare hoeveelheid mate- riaal is buit gemaakt. Daarmede is de groot ste slag der wereldgeschiedenis ten einde. Soldaten Mijn vertrouwen in u was grenzeloos. Gij hebt mij niet te leur gesteld. Het stoutste plan der oorlogsgeschiedenis werd door uw voorbeeldige dapperheid, door uw kracht tot het verdragen van de grootste inspanningen, de zwaarste beproevingen en moeite, verwe- zenlijkt. Soldaten: In enkele weken tijds hebt gij in den zfivaren strijd tegen vaak bijzondere dappere tegen standers 2 'staten tot capituleeren gedwongen, de beste divisies van Frankrijk vemietigd, het Britsche expeditieleger verslagen en gevangen genomen of van het vasteland verjaagd. Alle eenheden van de weermacht te land en in de lucht zijn met elkander een edelen wedijver aangegaan in den strijd voor ons volk en het groote Duitsche rijk. Dappere mannen van onzen oorlogsmarine namen aan deze feiten deel. Soldaten: Velen van u hebben hun trouw met het leven bezegeld. Anderen zijn gewond. De har- ten van ons volk verwijlen in diepe dankbaar- held bij hen en bij u. De plutocratische bestuurders van Engeland cn Frankrijk echter, die gezworen hadden het opbloeien van een andere betere wereld, met aile middelen te verhinderen, wenschen de voortzetting van den oorlog. Hun wensch zal in vervulling gaan. Soldaten Met den dag van heden begint de strijd aan het Westelijke front opnieuw. Tallooze an dere divisies, die voor de eerste maal den vijand zullen zien en verslaan, trekken naar u toe. De strijd om de vrijheid van on volk om zijn of niet-zijn voor thans en voor de geheele toekomst wordt daarmede voortgezet tot aan de vemietiging van die vijandelijke machtheb- bers in Londen en Parijs, die ook thans nog gelooven in den oorlog het beste middel te kunnen zien om hun aan de volkeren vijandig gezinde plannen tot uitvoering te brengen. Hun historisehe voorlichtdng zal onze over- winning zijn. Geheel Duitschland is echter in den geest weer bij u. DE DUITSOHE TROEPEN BINNEN DUINKERKEN. Het D.N.B. meldt uit het groote Duitsche hoofdkwartier d.d. 4 Juni: De strijd om Duinkerken loopt op zijn einde. Onze troepen zijn de stad binnengedrongen en hebben de zich heftig verweerenden vijand het fort Douis ontnomen. Met de troepen in de huizen, die tot taak hadden de vlucht der Engelsche soldaten naar de schepen te 'dek- ken, wordt nog gestreden. Het luchtwapen heeft op 3 Juni met een sterke macht de basis der Fransche lucht- macht om Parijs op verrassende wijze aange vallen. Het is gelukt den vijandelijken lucht- aanval uit te schakelen en bij aanvallen in samenwerking op de Fransche industrie- plaatsen zijn tal van branden en ontploffingen vastgesteld. In den luchtstrijd zijn 79 vliegtuigen neer- gehaald. In hangars en op den grond zijn dne- tot vierhonderd vliegtuigen vernield. Het luchtdoelgeschut heeft 21 vliegtuigen naar be- neden gehaald. Tegenover deze buitengewone successen worden slechts negen eigen vlieg tuigen vermist. Boniaanvallen op Nederland. In den nacht van 3 op 4 Juni heeft de vijand zijn bomaanvallen in Nederland, W.- en Z.W.-Duitschland voortgezet. De successen waren evenzoo gering als tot nu toe steeds het geval was. Het gelukte bij Rotterdam en in W.-Duitschland een vliegtuig door lucht doelgeschut en 2 anderen door nachtjagers te vemielen. DE INSOHEFINGSOPERATIES AAN DE Vl.AAMSCHi: KUST. Een bijzondere berichtgever van Stefani vemeemt, dat volgens berichten uit zeer goede bron, het aantal Franschen ten Engelschen, die gedurende de inschepingsoperaties in het Kanaal verdronken, bijna veertigduizend zou bedragen. De emst dezer verliezen bracht de Engelsch-Fransche legerleiding er toe verder af te zien van deze operaties, die slechts ge durende den nacht plaats vonden. Dit ge- schiedde door middel van sloepen, lichte oor- logsschepen en kleine riviervaartuigen. De operaties moesten overdag gestaakt worden in verband met het vuren der Duitsche artil- lerie, die het geheele strand tusschen Greve- lingen en Nieuwpoort beheerscht. Gedurende den dag werd het met greppels doorsneden gebied van Duinkerken voortdurend gebom- bardeerd door de Duitsche luchtmacht, die, volgens dezen berichtgever, eveneens in het zeegebied tusschen Duinkerken en de Engel sche kust oppermachtig is. Koning George heeft een boodschap uitge vaardigd, waarin hij uiting geeft aan zijn be- wondering voor de bijzondere kundigheid en bravoure, die de Britsche weermacht en de koopvaardijvloot hebben getoond bij den terugtocht van het Engelsche expeditiekorps uit Noord-Frankrijk. Wij ontvingen door bemiddeling van het Provinciaal Bestuur tec publicatie het vol gende telegram: In overeenstemming met de Duitsche lucht- beschermingsautoriteit in Nederland en onder intrekking van alle van welke zijde ook ont- vangen aanwijzingen op de mobilisatie van den luchtbeschermingsdienst betrekking hebbende wordt het navo'lgende bepaald: De geheele luchtbeschermingsdienst blijft op denzelfden voet als op 10 Mei per tele gram gelast in dienst. Door uitvallen lucht- wachtdienst en dientengevolge ontbreken van radiomeldingen zal tot nader order in alle ge- varen-klasse-gemeenten worden gealarmeerd na bominslag. Daartoe moeten de uitkijkposten en luister- posten dag en nacht in functie zijn om te kun nen doen alarmeeren. Voor derde gevaren- klasse gemeenten wordt medegedeeld, dat uit kijkposten en luisterposten allereerst dienst doen om nadering vliegtuigen te melden en vervoligens om bominslag te melden aan com- mandopost. Deze posten zijn doorloopend be- zet. De radioluisterdienst is alleen bezet van 8 tot 22 uur ter opname van eventueel uit te zenden overheidsmededeelingen. Met den meesten nadruk wordt er op ge- wezen, dat in de tot dusver bestaande organi- satie luchtbeschermingsdienst geen enkele wijziging mag worden gebracht, welke tot mindere waakzaamheid zou kunnen leiden. Alleen in gemeenten beneden 3000 inwoners uitkijkpost-bezetting moeilijkheden geeft, wordt verzoeht territoriaal inspecteur luchtbe- scherming op te bellen tot het treffen van een practische oplossing. Wnd. Inspecteur Luchtbescheming, VAN BATENBURG. DE DISTRIBUTIE VAN KOFFIE EN THEE. Alleenwonenden zullen moeten kiezen. Nu men voor de periode van 6 Juni tot en met 5 Juli een half ons thee of een half pond koffie krijgt, is bij alleen-wonenden de vraag gerezen of zij moeten kiezen tusschen koffie en thee, dan wel of zij van elk van de toege- stane hoeveelheden de helft kunnen krijgen. Het Centrale Distributiekantoor deelde ons mede, dat de alleeriwonenden inderdaad zul len moeten kieizen tusschen thee of koffie. Aangeraden werd om bij kennissen te pro- beeren be ruilen om zoodoende toch beide pro- duoten in huds te hebben. Mlsschien bestaat de mogelijkheid, dat in de toekomst in deze moeilijkheid wordt voorzien en ten aanzien van bovengenoemde eategorie wijzigingen zullen komen. Kof£ie-extracten en gezondheids-theeen. Koffie-extracten en gezondheidstheeen en coffeine-vrije koffie vallen ook onder de dis- tributie-bepalingen. Producten echter, waar koffie" of ,,thee" op staat, zonder dat er thee of koffieboonen in verwerkt zijn, vallen hier echter buiten. (H. Crt.) COMMISSIE OORLOGSSOHADE. De Commissie Oorlogsschade heeft bekend gemaakt, dat eigenaren, wier beboulvdie eigen- dommen door oorlogsschade zijn getroffen, zich zoo spoedig mogelijk dienen te wenden tot: a. den notaris, die de laatste hypotheek- akte gepasseerd heeft, wanneer zij van een particulier hypotheek hebben gekregen; b. tot de desbetreffende hypotheekbank, levensverzekerinigmaatschappij of pensioen- fonds. indien zij van een dezer instellingen hypotheek hebben gekregen; c. tot den burgemeester hunner gemeente, indien zij op hun getroffen eigendommen geen hypotheek hebben. A. A. E. C. VOETEN. f In den ouderdom van 58 jaar is te Ossen- drecht overleden oud-burgemeester A. A. E. C. Voeten, vroeger secretaris der gemeente Philippine. Nadat de heer Voeten als hoofdambtenaar bij het binnenlandsch bestuur met pensioen uit Ned.-Indie was teruggekeerd, vestigde hij zich in Nijmegen, waar hij als lid van den raad aan het politieke leven ging deelnemen. In September 1936 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Ossendrecht, uit welke functie hem om gezondheidsredenen op ver- zoe kop 20 Mei j.l. eervol ontslag werd ver- leend. PROVINCIAAL ZEEUWSqH COMITE. Het comitd heeft bereids zrjn werkzaam- heden aangevangen. Het aders van het Secretariaat is Houtkade 11, telefoon 165, Middelburg. Zitting in het comite hebben genomen, behalve de reeds vermelde personen, de leden van Gedeputeerde Staten, de burge- meesters der gemeenten Middelburg, Oost- en West-iSouburg, Schore, Wemeldinge, Yerseke, Kruindngen, St. Maartensdijk, de heer A. de Roo, wethouder van Goes, mej. Mr. Anne Bolle en de heeren Ir. J. D. Dorst, A. A. Elen- baas, Mr. W. F. E. Baron van der Feltz (tevens lid van het Dagelijksch Bestuur), Ir. J. J. van Deeuwen, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Jhr. Ir. J. de Ranitz, Ir. A. Rothuizen, Ir. M. de Vink en Ir. P. Walland, de burgemeesters der gemeenten Axel, Hoek, Philippine, Sas van Gent. Terneuzen, Westdorpe in Oostelijk Zeeuiwsch-Vlaanderen en -van de gemeenten Aardenburg, Breskens, Groede, Nieuwvliet en Sluis in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, be- nevens wethouder Mijs van Oostburg, en de heeren Jhr. Mr. Schuurbeque Boeyen, W. Ber- denis van Berlekom, J. Massee, Ir. van Melle en %i. A. Stofkoper zijn uitgenoodigd in het Comitd zitting te nemen. Mej. Mr. A. Bolle heeft zich bereid ver- klaard, een dames-sub-comite samen te stbllen. Tot goed begrip dient, dat het comite als provinciale organisatie bedoelt. de reeds in de provincie bestaande vereenigingen en comite's tot steun en hulpverleening te overkoepelen en het contact tot stand te brengen met soort- gelijke lichamen buiten Zeeland, o.a. met het opgerichte landelijke Comite. Daarom wordt men verzoeht, zich niet rechtstreeks tot deze lichamen te wenden, doch zulks door middel van het Provinciale Comite te doen. Er is een circulaire gericht tot alle gemeen ten in Zeeland^ om, -opgave te doen van be- noodigde gelden en goederen. Ook indivi- dueele aanvragen worden gaame ingewacht. Van versdhillende zijden is reeds de toezegging ontvangen, goederen ter beschikking - van het comitd te Stellen. Degenen, die gelden of goe deren beschikbaar hebben, worden verzoeht, hiervan mededeeling te doen aan het Comite. Er is aan alles behoefte, inzonderheid aan huisraad en mannenkleeren. Voor zoover de beschikbare lijnen zulks toelaten, is het particuliere telegraaf- en telefoonverkeer wederom toegelaten. In ver band met de onbruikbaarmaking der telefoon- centra'le is het interlocale telefoonverkeer voorloopig beperkt tot mtsluitend celgesprek- ken. Er dient echter gewezen te worden op mogelijke belangrijke vertragingen. DE VISSCHERSYLOOT TE BRUINISSE. Men schrijft uit Bruinisse: Nadat, op bevel van hoogerhand, de geheele visschersvloot op 12 en 14 Mei uit de haven van Bruinisse was vertrokken met onbekende bestemming, heerschte sindsdien hier groote ongerustheid over het lot dezer schepen en hun bemanning. Deze ongerustheid is thans grootendeels op- geheven, daar reeds een 20tal schepen, deels uit het kanaal van Zuid-iBeveland deels uit Philippine, onbesckadigd in de haven is terug gekeerd. Thans hggen nog schepen te Vlis- singen, Gent en Biervliet. Van de schepen te Biervliet zijn enkele beschadigd en gezonken, de andere zijn zoover bekend op enkele uit- zonderingen na behouden gebleven, terwijl ook de bemannlngen in goeden welstand ver- keeren. De schepen kunnen evenwel nog niet terugkeeren, daar zij voor andere doeleinden in gebruik zijn genomen. De veerbooten Mi nister Lely, Zijpe en de vrachtboot Schouwen- Duiveland van de Rotterdamsche Tramweg- maatschappij, die de verbindingen tusschen de Zeeuwsche eilanden en Rotterdcim in stand hielden, zijn op de Wester-*Schelde nabij Bres kens gezonken. NEDERLANDERS TE CALAIS. Naar het A.N.P. mededeelde vertoeven de volgende Nederlandsche personen nog te Ca lais: D. van Gulik, Prins Mauritslaan 96, Haarlem-Overveen; J. v. d. Vreedek, Westweg B 101, Krabbendijke; W. A. Verplanke. Groe de; C. Wouters, Kerkrade, Voortersstraat 83; F. Grasser, Kloosterrade; J. C. v. d. Borst, W'illemstraat 6, Venraay; W. v. d. Broecke, Molenwater 6, Breskens; I. van Grol, le Zand- straat 15, Breskens; A. Simpelaar, Breede- straat 79, Oostburg; L. Oppeneer, Schoon- dijke; J. A. de Wilde, L. de Wilde, Klooster- zande; F. N. de Block, Axel; J. Ros, Aarden burg; M. Bakker, Axel; W. de Nijs, 417, Bier vliet; M. Verbrugge, Walsoorden; P. de Muynck, Breskens; J. Niks, Shetstraat 80, Arnhem; W. Geelen, Gestelsestraat 79, Eind hoven; K. Thomas, Bleierheidestraat 100, Kerkrade; A. G. Bouten, Nobelstraat 103, Rotterdam (C.); H. J. Curiel, Krabbendijke C. Everse-van Klooster, Ierseke; H. MUhlers, Schore; J. de Kok, Schore; J. Poelman, van Randwijkstraat, Ierseke; A. v. d. Broecke, Heerendreef, Aardenburg; C. I. Ponger, Am- sterd. weg 35-2, Amstelveen; A. Verhoef, Krieckelbergiweg 5, Kerkrade; A. Smulders, Meelenburgstraat 24, Eindhoven; J. en A. H. Arbman, Terneuzen; J. Risseeuw, Kruisdijk, Groede; J. Dikkenberg, Zuidrede; P. Stox, Waterlandkerkje; T. Verstelle, Wolphaarts- dijk; A. Haartsen, Schoondijke; E. J. de Silva en 2 zoons, IJzendijke; E. van Goethem, S.A. 46, Vogelwaarde; A. Kools, 'Hobbemastraat 18, Tilburg; B. J. Kindt, Philippine; H. A. van Helten, Boulevard 144, Arnhem; J. v. de Hoo- naard, Slotschedijk 16-1 (2), Poortegaal bij Rotterdam; A. J. Fey, Beverstraat 85b H, Rotterdam; Proost, Rotterdam; Jagers, p.a. J. C. Dooms, Tuinpad 22, Terneuzen. De Prov. Zeeuwsche Crt. schrijft: De Middelburgsche Abdij wordt herbouwd. Met groote vreugde zal men vernemen, dat de Abdij zal worden herbouwd, en dat zelfs reeds de opdracht hiertoe is gegeven, zoodat men zeer binnenkort met de werkzaamheden zal beginnen. (Het hoofd van den Rijksgebouwendienst, graaf van Lynden, heeft zich alhier ter plaatse op de hoogte gesteld van de verwoesting. Het is hem daarbij gebleken, dat een be- langrijk deel van het complex zoo o.m. het Muntplein en de Kapittelzaal nog vol- komen intact was. Met bekwamen spoed is een beslissing ge nomen en de herbouw van de Abdij is opge- dragen aan den architect van den Rijks gebouwendienst, ir. H. de Lussanet de Fav'lo- niere. Deze is ook de architect geweest, die met zooveel succes het Thoolsche Huis heeft gerestaureerd. In beginsel is van het departement van Financien reeds de toezegging gekregen, dat de benoodigde credieten beschikbaar zullen worden gesteld. De architect van den Rijks gebouwendienst is te Middelburg gebleven om onmiddellijk zijn krachten aan dit mooie werk te kunnen wijden. Zooais men weet, was het grootste gedeelte van het gebouwencomplex der Abdij eigendom van het Rijk. In verband met de plannen tot herbouw van de Abdij is besloten den toegang tot het Ab- dijplein te verbieden. Hierbij heeft men ook overwogen, dat er toch geen bewoners meer waren. Men wijst ons er speciaal op, dat de heer C. Barentsen, districtsbouwkundige van de Rijksgebouwen, belast blijft met de leiding over alle RijkBgebouwen in Zeeland. Waarschijnlijk zullen Lange Jan en Stadhuis weer onze stad gaan sieren. De Abdijtoren, de beroemde Lange Jan, was eigendom van de gemeente. De toren was ver- zekerd tegen molest-risico, waaronder volgens onze officieele inlichtingen ook deze oorlogs schade valt. De assurantiesom bedraagt 900.000. f 450.000 voor den houten bovenbouw, 300.000 voor het inwendige, het carillon enz. en 150.000 voor den steenen onderbouw. B. en W. hebben in beginsel besloten den Rijks gebouwendienst te verzoeken den herbouw van den Abdijtoren op zich te nemen. -Ook ons mooie Stadhuis zal naar alle waarschijnlijkheid de stad weer sieren. Zoo ais men weet, staat een groot gedeelte van den gevel nog. Het Stadhuis was tegen mo- lestrisico verzekerd voor een som van f 1.245.000 voor het gebouw zelf en f 228.000 voor den inboedel. Het gemeentebestuur pleegt overleg met de Rijkscommissie voor Monumentenzorg over het her-stel van het Stadhuis. Reeds zijn een aantal architecten uit naam van deze commissie naar Middelburg geko- men om te bestudeeren hoe de voorbereidin- gen voor den herbouw van het Stadhuis ge- leid moeten 'worden. EEN PROYINCIAAL COMITe GEVORMD, ONDER VOORZITTERSCHAP VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN. Vrijdagmiddag had te Middelburg een voor de getroffen gebieden van Zeeland zeer be langrijke vergadering plaats, waaromtrent wij aan de Prov. Zeeuwsche Crt. het volgende ontleenen: De plaatsvervangende Commissaris der Ko- ningin in onze provincie, Mr. P. Dieleman, had een aantal burgemeesters en andere auto- riteiten uitgenoodigd tot een bespreking, om te komen tot de oprichting van een Provin ciaal Comite voor hulp en herstel. Daar Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford inmiddels uit Oostburg was teruggekeerd, nam deze ech ter zelf de leiding der vergadering op zich. Jhr. Quarles van Ufford zeide met zeer ge- mengde gevoelens deze bijeenkomst te openen. Spr. was vervuld van blijdschap en van dank- baarheid aan God, nu hij alle aanwezigen hier kon begroeten. Maar groot is de deemis om de ramp, welke Zeeland en in het bijzonder Middelburg getroffen heeft. Spr. herdacht in de eerste plaats de slachtoffers, die in onze provincie zijn gevallen. Moge God hun nage- laten betrekkingen in rijke mate troosten. De voorzitter denkt verder aan het Oranjehuis, waarvoor het mceilijk gevallen zal zijn om Nederland te verlaten. Moge God onze vorstin sterken, zegt spr., en Haar in staat stellen binnenkort weer den vaderlandschen bodem te betreden. Spr. hoopt, dat alle leden van het vorstelijk huis in goede haven zijn aangeland en dat geen verdere gevaren hen bedreigen. De Commissaris dankt Mr. Dieleman harte lijk, dat deze 14 dagen met groote toewijding spr.'s plaats heeft ingenomen. Spr. zelf achtte zich gedrongen, op aandrang van den Com mandant in Zeeland, zijn ambt te gaan uit- oefenen in Zeeuwsch-Vlaanderen, het laatste stukje Nederlandsch grondgebied. Toen spr. den indruk kreeg, dat zijn taak daar was af- geloopen, is hij naar Middelburg terugge keerd. Spr. bracht den heer Dieleman dank, dat deze het initiatief heeft genomen ter vor- ming van een provinciaal comitd voor hulp verleening. De eerste taak zal zijn te zorgen voor kleeding, voedsel enz. Op verzoek van den voorzitter brengen ver scheidene burgemeesters rapport uit over den toestand in hun gemeenten. De ramp van Middelburg. De burgemeester van Middelburg, Mr. Dr. J. van Walre de Bordes, deelde mede. dat in deize stad 19 dooden tie betreuren zijn, van wie 8 tijdens.het bombardement zijn omgekomen. Verder zijn er 30 gewonden. Dat dit getal zoo klein is, is te danken aan de evacuatie. De 500 gezinnen, die dakloos geworden wa ren, hebben voorloopig onderdak gevonden. In den eersten nood is voorzien door een hulp- comitd. Nu zijn vooral nog noodig mannen kleeren en meubelen. Naarmate er meer nood- woningen betrokken worden, zal het gebrek aan meubelen zich erger doen gevoelen. De schade in Vlissingen. De heer C. A. van Woelderen, burgemees ter van Vlissingen, zegt, dat ook zijn stad ge troffen is. Verscheidene openbare dienst en hebben schade opgeloopen, evenals schepen. De N.V. Kon. Mij De Schelde heeft veel ge- leden; de daar in aanibouw zijnde torpedojager is volkomen vernield. 25 huizen zijn vemietigd. De gasfabriek is getroffen door eenige vol- treffers. De Apostolische kerk en de werk- plaats van de Zeevaartschool zijn eveneens verwoest. Het huis van het gezin Boone iverd geraakt bij een bombardement; het geheele gezin, bestaande uit 5 personen, kwam om het leven. Hoewel Vlissingen dus veel geleden heeft, is dit heel iets anders dan de ramp, die Middelburg getroffen heeft. Nu pas komt het vertrouwen der Viissingers weer terug. Maar het zal ook een heele taak zijn te zorgen, dat de diensten weer gaan functionneeren. Niet alleen de gasfabriek, maar ook het waterlei- dingbedrijf heeft schade. Vele gezinnen zijn nog niet terug. Er liggen huizen in puin, waarvan de baWoners zich nog niet hebben aangemeld. Spr. kan dan ook vooralsnog geen juiste cijfers geven. De burgemeester van Vlis singen eindigt met zijn groote verontwaardi- ging uit te spreken over de vele diefstallen, welke door slechte element-en zijn gepleegd, toen de stad geheel of zoo goed als geheel verlaten was. Het vliegveld een gevaar voor Souburg. De burgemeester van Oost- en West-Sou- burg, de heer Sterner-ding, zegt, dat de inwo ners zijner gemeente tweemaal hebben moeten vluchten. Eerst werd Souburg gebombardeerd door de Duits-chers en daarna door de Engel schen. Nog steeds is het leed niet geleden, want tot in den afgeloopen nacht toe Weer- klonk Souburg van het oorlogsgeweld. Vele aanvallen zijn gemunt op het vlieg veld. Het is daarom zeer angstig zich weer te vestigen in Souburg. Spr. durft dan ook zijn gemeentenaren, vooral die van West-Souburg, nog niet aan te raden naar hun woningen terug te keeren. In West-Souburg zijn 20 hui zen vernield of zwaar beschadigd. Zoolang het vliegveld er is, blijft de vrees voor moeilijk heden. De scholen zijn nog niet begonnen, maar dit zal Maandag gebeuren. In Sou burg is edn slachtofffer te betreuren, terwijl er verder eenige gewonden zijn. Ontzaglijk is er in Souburg gestolen. Er zijn huizen, waar geen laadje on-omgekeerd is ge bleven. Spr. had nog nooit zooiets meege- maakt. De zaak is in onderzoek, doch of ooit de schuldigen gevonden zullen worden, is een open vraag. Er is niet alleen gestolen, maar ook redeloos vernield. Spr. persoonlij'k heeft gezien, welke enorme schade bijv. is aangericht in het huis van een verzamelaar. Voor vele duizenden is hier ver- loren gegaan. Op den morgen, dat de burge meester, de gemeente-secretaris en een derde heer in Souburg terugkwamen, werden zij door de Duitschers aangehouden en opgeslo- ten. Den heelen dag werden zij vas-tgehouden. Spr. dankte eenige op de vergadering aan wezigen, die zich hadden beijverd om hun in- vrijheidstelling te verkrijgen. Het was den burgemeester gebleken, dat ook in het raad- huis was geplunderd en vernield. De klok was onbruikbaar gemaakt; schrijfmachines waren kapot geslagen. Het was diep treurig. In Zuid-Beveland. De heer Mes, burgemeester van Heinkens- zand, deelde mede, dat Zuid-Beveland met helaas eenige uitzonderingen er nog goed was afgekomen. De heer Elenbaas meldde, dat in 's Heer Arendskerke 6 dooden gevallen waren, van, wie 2 afkomstig uit Ierseke. Een van de in- 's Heer Arendskerke omgekomenen werd doodgeschoten door Nederlandsche soldater.^ die zich vergisten en den man aanzagen vo^j. een parachutist. De burgemeester van Kruiningen, de h-eer B. C. de Mul, deelde mede, dat in Kruiningen o.m. twee arbeideswoningen vernield zijn. In Hansweert is de schade oneindig grooter. Daar zijn n.l. 48 woningen verwoest, evenals de R.K. kerk en de R.K. pastorie. Er is da- delijk flink geholpen. Alle menschen hebben voorloopig onderdak. Het crisiscomitd en de Duitsche militairen hebben geholpen aan klee ding. In Wemeldinge bleken, volgeps wat op de vergadering werd bericht, 13 woningen ver nield te zijn. De schade bedraagt f 55.000. Er waren 5 gewonden, die het thans alien goed maken. Burgemeester Trimpe van Schore zegt, dat zijn gemeente naar verhouding zeer zwaar y getroffen is. Gelukkig zijn er, dank zij de totale evacuatie, geen persoonlijke ongeluk-' ken. Maar het geheele centrum van de plaats is verwoest. 32 gebouwen, geschat op een, waarde van 123.000, zijn vemietigd. Alles, gemeentegebouwen, de toren, het gemeente- huis, de school, alles is weg. 60 menschen zij# dakloos. Allen zijn echter ondergebracht. De raming van de totale schade is f 250.000. In spr.'s gemeente is nog geen plaatselijk comite gevormd. Spr. verwacht van een der- gelijk comite ook niet veel, daar immers bijna alien getroffen zijn. Bovendien bestaat de bevolking vnl. uit arbeiders en kleine midden- standers. Slechts een enkele inwoner bezit kapitaal. Daarom is voor Schore eigen hulp onmogelijk. Er is te Schore ook gestolen, maar niet heel veel, want de politie is lang gebleven. De burgerij zit thans begrijpe- lijk wat in zak en asch, maar zij heeft toch grootendeels moed gehouden. Een heel ander beeld vertoont Goes. Daar zijn 7 dooden te betreuren. De schade be draagt f 15.000, wat voor deze gemeente on- Verwacht gering is. Ierseke heeft 700.000 schade! De eenige doode, die Ierseke in de gemeente zelf te betreuren heeft, is een krankzinnige vrouw, die niet voldeed aan een bevel om stil te staan en daarbij verongelukte. In totaal zijn er in die gemeente 69 gebou wen beschadigd, waarvan er 60 geheel in puin liggen, waaronder de kerk en de school. Voorloopig wordt de schade buiten de kerk geraamd op f 700.000. Hierbij is een schat- •ting van f 100.000 voor schade, welke is toe- gebracht aan schepen. Verschillende heeft men in de lucht laten vliegen en andere heeft men laten zinken. Verder is ook hier geplunderd. Het is moei- lijk om cijfers te gevdn, maar het staat vast, dat er enorm is gestolen. Een comite heeft de eerste zorg voor de getroffenen op zich genomen. Reeds werd er /1000 bijeen ge bracht, voor Ierseke een heel mooi bedrag, maar veel te weinig in verhouding met wat er noodig is. Spr. is zoo vrij geweest, om alles, wat hij kon vinden aan oorlogsbuit te verdeelen onder hen, die daaraan behoefte hadden. In den allereersten nood is voorzien, doch er is nog heel veel noodig. Voor Ierseke en vooral voor de nering- doendlen is het noodig, dat er op groote schaal crediet wordt verleend om de bedrijven weer op gang te brengen. De toestand in de gemeente is verder gunstig, hoewel er een ontstellende baldadigheid heerscht, ook onder hen, die men altijd als fatsoenlijke menschen heeft beschouwd. Spr. is zeer teleurgesteld in de Burgerwacht. Of eigenlijk: teleurgesteld niet, want hij had er nooit veel van verwacht. Iersekenaren in Zeeuwsch-Vlaanderen. De voorzitter decide mede, dat eenige vis- serschepen uit Ierseke in Zeeuwsch-Vlaande ren waren aangekomen, met 13 menschen uit deze gemeente. Eenige leden van de familie Bom werden gevangen genomen en zouden bijna het leven verloren hebben, daar zij wer den aangezien voor spionnen. Spr. was er echter gelukkig in geslaagd hen te redden. Verder kon de Commissaris berichten, dat des morgens was opgericht een stichting, die zich zal beijveren om hulp te verleenen aan de neringdoenden, om hun bedrijven weer op gang te krijgen. In het bestuur van deze stichting hebben, met den Commissaris, zit ting Mr. P. Dieleman en de heer Berdenis van Berlekom, voorzitter van de Kamer van Koop- handel. De bedoeling is om van rijkswege gelden verstrekt te krijgen om zoo spoedig mogelijk in de behoeften te voorzien. De voorivaarden, waaronder dit zal moeten gebeuren, zijn nog niet bekend. Uit de verdere inlichtingen blijkt, dat het eiland Tholen er goed is afgekomen. De eenige schade, welke er is aangericht, bestond hierin, dat de Nederlandsche militairen de brug heb ben laten springen. Te Kapelle is veel sichade. O.m. is het gemeentehuis vernield. Te Bruinisse is de toestand veel minder ernstig. Te Krabbendijke is ontstellend veel geroofd. In Zeeuwsch-Vlaanderen. De Commissaris der Koningin heeft den toestand in Zeeuwsch-Vlaanderen opgenomen zoo goed hem dit mogelijk was. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is Bres kens er het ergst aan toe. In de eerste plaats zijn daar de provinciale vloot en een aantal visschersschepen getroffen. In de kom der ge meente zijn panden vernield door de artillerie- beschieting vanuit Vlissingen. Verder is er groote schade door schandalige rooverijen. Er zijn heele straten, waar geen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3