HET STEMPELEN VOORLOOPIG GESTAAKT. OPRGEP PERSONEEL POLTHETROEPEN. DE AELEVERING VAN TEXTIEL- PRODUCTEN. stuur betalingsmiddelen in den vorm van „Reichskreditkassenscheine" als een leening ter beschikking gesteld. De legergroep ver wacht, dat de bevolking de in haar belang g-enomen maatregelen op iedere wijze zal on- dersteunen. Ieder terughouden van betalings- middelen zou opnieuw stilstand in bet beta- lingsverkeer veroorzaken en moet om die reden onder alle omstandigheden achterwege blijven. -Daar de Hollandscbe autoriteiten principieel beer blijven van de geldmiddelen, die onder bun bestuur staan, wordt van hen verwacht, dat zij de voorradige betalingsmid- delen dadelijk door de banken of op andere wijze in bet verkeer brengen. De banken hebben hunnerzijds de hen tot nu toe opge- dragen functies dadelijk weer op te nemen. De legergroep wijst ei verder op, dat nevens de gulden alleen de ,,Reiehskreditkassen- schein" wettelijk betalingsmiddel is in den zin der verordening van den opperbevelhebber des legers van 10 Mei 1940. Alleen voor de Reichskreditscheine is de door deze verorde- ning bestemde proportie van muntstandaard 1 Gulden R.M. 1.50 geldig. De bevolking wordt opgevorderd andere Duitsche betalings- middelen, vooral Reichsmarknoten, niet aan te nemen. De railing van Rijksmarknoten tegen Reichskreditkassenscbeine is verboden aan de bevolking van bet bezette gebied. Zulke railing wordt ook niet gedaan door de Feld- of Ortskommandanturen. Door de voorloopige verordening over deviezen van den 10 Mei 1940 is het ook ver boden Reichsmarkgeld van het bezette gebied in bet Reichsgebied of naar bet buitenland mee te nemen of te zenden. Dit geldt in de eerste plaats ook voor Reichskreditkassen scbeine. Zoover personen bij wijze van uit- zondering toegelaten worden geldbedragen naar Rijksgebied mee te nemen, moeten deze personen Reichskreditkassenscheine tegen Reicbsmarkbiljetten in de grensdouanekanto- ren omwisselen. VERBOD AFLEVER1NG TERPETIJN EN HARSEN. Het departement van handel, nijverheid en scbeepvaart maakt bekend, dat bet, met in- gang van 29 Mei, zonder uitdrakkelijke schrif- telijke toestemming van bet bestuur van bet rijksbureau van chemiscbe producten, Bezui- denboutscheweg 64 te 's-Gravenhage, verbo den is af te leveren: 1. terpentijn (terpentijn- olie), 2. white spirit (aardolieproduct, o.a. bekend als terpentina, kunstterpentijn)3. gomhars bt/mn., 4. gombars wg, wv en beter, 5. houtbars, donkere/lichte t.m. n., 6. bouthars wg en booger, 7. gom damar en elemi, 8. gom copal en kaurigom, 9. kunstbarsen, voor zoo ver deze toepassing vinden in de verf- en lak- industrie, zooalsphenol-formaldehyd-harsen, glyptaal-barsen en daarmede overeenkomende producten. Kunstbarsen, welke bestemd zijn voor de fabricage van perspoeders en persproducten vallen voorloopig buiten dit verbod. Van dit verbod zijn uitgezonderd, afleverin- gen van terpentijn door detaillisten aan schil- derspatroons in hoeveelbeden van ten hoogste 1 liter per week per volwassen schilder, even- wel met dien verstande, dat in geen geval een grootere hoeveelheid aan een kooper mag worden afgeleverd dan overeenkomt met het- geen bij normaal per week gebruikte. Ten aanzien van deze afleveringen geldt bovendien, dat zij slechts mogen plaats vin den na afteekening door den detaillist van een bon in tweevoud, bevattende de namen van den leverancier en van den kooper en de afge- leverde hoeveelheid. Van deze bons moet een exemplaar door kooper en een door verkooper worden be- waard. BELASTINGDIENST. Het Departement van Financien vestigt de aandacht er op, dat de verplichtingen inge- volge alle belastingwetten onverkort moeten worden nagekomen. In het bijzonder wordt er op gewezen, dat alle belastingen welke door middel van zegelplakking moeten worden vol- daan zooals omzetbelasting en zegelbelas- ting op den bestaanden voet moeten worden betaald. Hij betahngsmoeilijkheden inzake belastin gen kunnen belangbebbenden zich wenden tot de desbetreffende Rijksonfcvangers. Ten aanzien van de belastingen naar inko- men en vermogen wordt onder de aandacbt gebracbt dat in de uitgereikte biljetten op de gewone wijze aangifte moet worden gedaan naar den toestand per 1 Mei 1940. EVentueele wrjzigingen in den toestand na dien datum kunnen in een begeleidend schrijven ter ken- nis van den inspecteur worden gebracht. V6<5r 15 Juni 1940 zullen de inspecteur geen waar- schuwingen doen toekomen ter zake van het niet tijdig inleveren van aangiftebiljetten. In gevallen waarin in eenige gemeente niet tijdig omzetbelastingzegels kunnen worden verkregen zoomede in gevallen waarin bepaal- de fabrikanten zicb ten gevolge van de bui- tengewone omstandigheden in de volstrekt on- mogelijkheid bevinden deze contant te betalen kunnen de inspecteurs zoo noodig aan de des betreffende fabrikanten voorloopig voor den duur van een maand een vergunning ingevolge artikel 11, derde lid, der Omzetbelastingwet verleenen. Indien zulks onvermijdelijk is. kan zekerheidsstelling achterwege blijven. Vanaf Maandag zijn zegels voor den tabaks- accijns voor fabrikanten gevestigd in de vier noordelijke provincien in beperkte mate ver- krrjgbaar bij de inspecteurs der invoerrechten en accijnzen te Leeuwarden, Groningen en Zwolle. INEEVERING VAN MILITAIRE EIGENDOMMEN. De opperbevelhebber van land- en zeemacht in over leg met den Duitschen bevelhebber in Nederland, gelast aan een ieder, die eenig eigendom van bet Nederlandscbe of van het Duitsche leger, dan wel particuliere eigen- dommen van Nederlandsche of Duitsche mili- tairen of van particulieren, tot zich genomen heeft, die terstond te bezorgen bij de politie ter plaatse. Is de hoeveelheid te gro'ot om te bezorgen, dan moet daarvan kennis gegeven worden aan die autoriteiten. Voor zooveel zulks niet zou blijken te zijn geschied, zal strafrech- tebjke vervolging plaats hebben. DE NIETJWE ST1AAT VAN ZAKEN Woensdag heeft, aldus de N. R. Crt„ de Rijkscommissaris voor de bezette Nederland scbe gebieden, Rijksminister Seyss-Inquart, in een plechtige bijeenkomst zijn ambt aan- vaard. Met deze bewindsoverdracht is een scheiding tot stand gebracht tusschen bet Duitsche burgerlijke en militaire gezag, dat tot dusver in 66n hand was, laatstelijk in die van generaal von Falkenhausen. Met een toespraak heeft deze Duitsche bevelhebber het militaire gezag aan luitenant-generaal Christiansen, het civiele bestuur aan Rijks minister Seyss-Inquart overgedragen. In zijn aanvaardingsrede heeft de Rijks commissaris het wezen van den strijd ge- schetst, welken Duitschland thans voert. Het is begrijpelijk,' dat hij bij de verklaring en de verdediging van den kamp van het Duitsche volk om zijn levensrechten teruggreep op het verdrag van Versailles, dat binnen luttele jaren tijds vrijwel krachteloos is geworden Ook in Nederland, dat zich als neutrale toe- schouwer in den strijd een objectief inzicht kon vormen, luidde het oordeel over het vre- desverdrag van 19-19 indertijd zeker niet on- verdeeld gunstig. Integendeel, er zijn tal van meeningsuitingen ook in ons eigen blad aan te wijzen, [welke getuigden van het besef, hoe heilloos het is de Europeesche landkaart, dikwerf willekeurig, te versnijden. Daardoor immers zijn de poiitieke en economische moei- hjkheden, welke de overwinnaars met Ver sailles meenden te kunnen uitbannen, juist in verhevigde mate opgeroepen. De geschied- sohrijver van onzen tijd zal inderdaad het verdrag van 1919 in zijn beschouwingen in niet geringe mate dienen te betrekken. De Rijkscommissaris oefent het hoogste regeeringsgezag in burgerlijke aangelegenhe- den uit. Als eerste richtsnoer voor zijn be- Ieid geeft Rijksminister Seyss-Inquart in zijn proclamatie aan, dat de nieuwe staat van zaken in het bestaande slechts zoover zal in- grijpen, als de gegeven bijzondere omstandig heden noodzakelijk maken. Daaraan shut aan de toezegging van den Rijkscommissaris, dat hij het tot dusver in Nederland geldende recht zooveel mogelijk van kracht zal laten blijven en dat hij, bij de uitoefening van zijn bestuur, gebruik zal maken van de Neder landsche autoriteiten, alsmede dat hij de on- afhankelijkheid van de rechtspraak zal waar- borgen. Trouwens, in het algemeen getuigde deze rede van welwillendheid tegenover het land, dat, naar het woord van den Rijkscom missaris, de Duitschers liever met de tot een groet opgeheven open hand dan met de wa- penen in de vuist waren binnengekomen. Het Nederlandsche volk kan er zich slechts over verheugen, wanneer zijn instellingen, waaraan het gehecht is, worden ontzien. Het heeft reeds getoond, dat het deze inzettingen, ondanks den schok van den oorlog, zoozeer op prijs stelde, dat het alles deed om den chaos te vermijden. Volk en autoriteiten hebben in de moeilijke weken, bij de vervulling van bun nationalen plicht, orde en rust weten te be- waren en den wederopbouw zonder verwijl en met vastberadenheid ter hand genomen. Dat de eerste maatregel van den Rijkscommissa ris juist ten doel heeft, dezen wederopbouw zoo spoedig mogelijk te voltooien, vindt vooral weerklank in een stad als Rotterdam. In dit verband mogen wij nog eens consta- teeren, dat de nakoming van onzen nationa len plicht de achting van de Duitsche autori teiten heeft gewekt. Zoowel generaal von Falkenhausen als Rijksminister Seyss-Inquart hebben hulde gebracht aan den Nederland- sohen soldaat. De Rijkscommissaris heeft de kalmte en zelffbeheersching van de bevolking geprezen. Door een ook verder waardige hou- ding kan ons volk dit respect slechts beves- tigen en versterken. Ook na den strijd zullen de Nederlanders hun plicht vervullen. De Rijkscommissaris heeft een beroep gedaan op de medewerking van de Nederlandsche ambtenaren. Getrouiv- heid aan zijn plichten is den Nederlandschen ambtenaar ingeboren. Het op hem gedane be roep zal dan ook den noodigen weerklank vin den. Evenmin vergeefsch is het beroep op het Nederlandsche volk, begrip en zelfbeheer- sching te toonen. Een volk, dat steeds met de elementen heeft moeten worstelen bij de be- vestiging van zijn nationale bestaan, is vol- doende realistlsch aangelegd om te beseffen, dat het zich in het onvermijdelijke moet schikken. Van het aanpassingsvermogen zal nog veel gevergd worden. De Rijksminister heeft uit- drakkelijk gerept van de „lotaverbondenheid" met het Duitsche volk, welke thans gescha- pen is. Doordat ons land in den krijg werd be- trokken, werd het tot oorlogsgebied, waarop thans, na de Duitsche bezetting, de z.g. blok- kade der geallieerden zich in voile zwaarte zal doen gevoelen. Men kent ons standpunt ten deze. De wijze, waarop gaandeweg van geallieerde zijde de economische oorlogvoe- ring werd uitgebreid, is te dezer plaatse meermalen aan kritiek onderworpen. Voor het oogenblik beteekent deze positie, dat ver- schillende voedingsmiddelen en grondstoffen van overzee niet meer worden aangevoerd. Anderzijds zullen de behoeften van de Duit sche oorlogvoering op ons economisch leven van invloed zijn. De Rijkscoimmissaris heeft echter toegezegd, dat ons volk niet in ongun- stiger levensomstandigheden zal komen te verkeeren dan „noodzakelijk is door de gege ven lotsverbondenheid der beide volken en den vernietingswil onzer vijanden". Het zou intusschen niet voor het eerst in zijn historie zijn, dat het Nederlandsche volk in benarde omstandigheden zou komen te verkeeren. Het heeft steeds voldoende geest- kraoht bezeten, om de moeilijkheden te dra- gen en dezen te boven te komen. Ook ditmaal mag op de geestelijke krachten van ons volk vertrouwd worden. Zulks te eerder, omdat de Rijkscommissaris duidelijk heeft te kennen gegeven, dat het Duitsche bewind juist deze geestelijke krachten wil ontzien. Met een her- innering aan onzen krijg tegen de Habsbur- gers verklaarde de Rijksminister, dat de Duitschers niet zijn gekomen om ons volks- karakter in het nauw te brengen en te ver- nielen, noch om dit land en zijn bevolking im- perialistisch in het nauw te drijven of om het de Duitsche poiitieke overtuiging op te drin- gen. Ons volk heeft zijn gebreken, waarvan het in den loop van de geschiedenis meermalen de wrange vrachten heeft moeten plukken. Telkens opnieuw heeft het zich echter weten te verheffen- boven het peil van zijn eigen kleinheden en is het zich de somtijds weinig vermoede reserves aan geestkracht bewust geworden. Thans verkeert ons land we-derom in een moeilijke periode. Wij zijn ervan over- tuigd, dat ons volk op den oproep van den Rijkscommissaris een loyaal, waardig Neder- landsch antwoord zal geven, aldus volharden- de in de houding, welke onzerzijds van ach ting voor de Duitsche autoriteiten getuigt en welke hun uitdrakkelijke instemming kon verwerven. betrekking- tot verschillende deelen des lands en verschillende belastingplichtigen allerminst gelijkheid, terwijl ook nog niet kan worden overzien, wat de toekomst zal brengen. Staat dus eenerzijds vast, dat volledige uitvoering van de tegenwoordige wettelijke voorschriften niet geraden is, anderzijds blijkt, dat voors- hands hun werking slechts kan worden ge- temperd door maatregelen die een voorloopig karakter dragen. Deze overwegingen leiden er toe, dat in be- ginsel de bepalingen der wet toepassing blij ven erlangen, doch dat voorloopig door mid- del van een renteloos uitstel van betaling, ge- grond op artikel 17 der wet op de invordering van 's rijks belastingen, het op te brengen be- drag met den gewijzigden financieelen toe stand van den belastingplichtige in overeen- stemming wordt gebracht. De inspecteurs zijn daarom aangeschreven om de voorbereiding van de aanslagregeling niet alleen te richten op het verkrijgen van gegevens, noodig voor een strikte toepassing van de wet, doch tevens op het verkrijgen van gegevens ter vaststelling van het bellrag, dat redelijkerwijs geacht kan worden bij den ge wijzigden toestand te passen. Bij het vaststel- len van den voorloopigen of definitieven aan- slag zal dan voor het verschil uitstel van be taling worden verleend, bij een op het aanslag biljet te steilen aanteekening luidende: Voor loopig uitstel voor Doch ook nadat een voorloopige of defini- tieve aanslag reeds is vastgesteld, kan de in specteur, hetzij ambtshalve, hetzij op verzoek van den belanghebbende, nog uitstel van be taling verleenen of het bedrag waarvoor uit stel is verleend, verhoogen; anderzijds kan het uiteraard ook gerechtvaardigd zijn, dat een reeds verleend uitstel geheel of ten deele wordt ingetrokken. (N. R. Crt.) hoeken is uitgespaard 1.Deze waarde-aan- duiding is omlijst door een rand, waarvan de beide bovenste en de beide onderste aan elkaar gelijk zijn. Het middenvak is versierd door het Neder landsche wapen, met in den linkerbovenhoek de woorden „Wettig betaalmiddel" en in den rechterbovenhoek .Koninkrijk der Nederlan- den", terwijl onder het wapen de strafbepaling wegens het namaken of vervalschen is opge- nomen. Dit middenvak is geheel in groen gehouden. In het bianco gelaten gedeelte is de groene vezel van het papier duidelijk zichtbaar. De aandacht wordt er op gevestigd, dat behalve de hierboven omschreven zilverbons ook in omloop zijn zilverbons van f 2,50 van het type-1918, gedagteekend 1 Juli 1918 of later, alsmede zilverbons van 1.— van het type-1920, gedagteekend 1 Februari 1920 of later. REICHSMARKN OTEN. l>e termijn van inlevering tot 8 Juni verlengd. De secretaris-generaal, waarn. hoofd van het departement van Financien, deelt in over- leg met den rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden mede, dat de bij het besluit van den opperbevelhebber van land- en zeemacht van 25 Mei j.l. vastgestelde termijn voor de inlevering van Reichsmarknote tot 8 Juni 1940 des middags om 12 uur is verlengd. DE BETAEINGEN VOOR VERRIOHTE DIENSTEN. Een mededeeling van de Duitsche militaire autoriteiten. De Duitsche militaire autoriteiten maken bekend, dat geldige bewijzen voor verrichte diensten of geleverde goederen, door de Duit sche troepen of de Duitsche militaire over- heden afgegeven, te gelegener tijd betaalbaar gesteld zullen worden. Het tijdstip der betaal- baarstelling, alsmede de adressen der militaire administraties, met de betaling belast, zullen ter openbare kennis worden gebracht. Den bezitters van deze bewijzen wordt daarom verzocht, tot dat tijdstip geduld te hebben. Het heeft geen zin, zich thans voor de betaling van deze bewijzen tot Duitsche militaire administraties of Nederlandsche be- stuursinsitellingen te wenden. (N. R. Ct.) DE NIEUWE ZILVERBONS. De waarn. secretaris-generaal, waarn. hoofd van het departement van financien, brengt ter algemeene kennis, dat nieuwe zilverbons zijn in omloop gebracht van /2,50 en van 1, gedagteekend 1 October 1938. De uiterlijke vorm van deze zilverbons is als volgt: Rijksdaalderbons. De bons hebben een grootte van ongeveer 12.9 bij 7.3 cm en zijn gedrukt op papier, waarin een roode en een blauwe vezel zijn verwerkt. De voorzijde toont een guilloche-rand in blauw, vermengd met licht bruin, waarin aan de linkerzijde in het midden en in den rech- terbenedenhoek 2.50 is vermeld. Het middenvak vertoont in den ondergrond in licht blauw ,,2.50", waar overheen de na- volgende tekst is gedrukt: Serie Wettig betaalmiddel No. Koninkrijk der Nederlanden ZIDVERBON Groot TWEE EN BEN HALVE GULDEN. Wordt ter betaling aangenomen door de Nederlandsche Bank en aan alle Rijkskan- toren. Inwisselbaar in zilver na aankondiging. NA DE AMBTSAANVAARDING DOOR DEN RIJKSCOMMISSARIS. De plechtigheid, welke j.l. Woensdag in de Ridderzaal heeft plaats gehad, heeft, schrijft de N. R. Crt., bovenal deze beteekenis, dat voor een zeer provisoire regeling een andere in de plaats is getreden, krachtens welke het hoogste regeeringsgezag in burgerlijke aan- gelegenheden in de bezette Nederlandsche ge bieden is komen te berusten bij den Rijkscom missaris, Rijksminister Seyss-Inquart. De eerste weken praevaleerde het militaire gezag. Aanvankelijk was dit in handen van luitenant-generaal Hansen; daarna in die van den generaal der infanterie von Falkenhausen wiens gezag zich ook over Belgie uitstrekte; thans is het door dezen laatste overgedragen aan den generaal der vliegers Christiansen, een NoordnFries, die Nederland zeer goed kent en die ook zelf in Nederland voor velen, in het bijzonder voor hen, die zich voor de luchtvaart en scheepvaart interesseeren, een bekende figuur is. Deze laatste generaal zal zich, in tegenstelling met zijn voorganger, niet om Belgie behoeven te bekommeren. Deze mutaties op het stuk van het militair gezag, hoe belangrijk op zich zelf ook, worden in beteekenis echter verre overtroffen door het feit, dat het hoogste regeeringsgezag op civiel gebied van het militair gezag is losge- maakt. Daarop op dat regeeringsgezag in burgelijke aangelegenheden, uitgeoefend door Rijksminister Seyss-Inquart, valt nu zelfs de voile nadrak; dit novum bovenal verdient de aandacht. De Rijkscommissaris voor de Nederlanden, dr. Seyss-Inquart, heeft reeds zeer spoedig contact gezocht met Nederlandsche hoofd- ambtenaren in leidende functies. Van hem is de volgende mededeeling uitgegaan: Met ingang van heden is het hoogste gezag in civiele zaken in het bezette gebied van Ne derland uitsluitend op den Rijkscommissaris overgegaan. In verband hiermede werden de secretaris- sen-generaal der departementen heden door den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-In quart in zijn ambtsgebouw ontvangen. De Rijkscommissaris zette hun uiteen, wel ke opdracht hij van den Fiihrer heeft ontvan- gen en "verzocht hun medewerking. De secretarissen-generaal hebben met toe- stemming van den Nederlandschen opperbe velhebber van land- en zeemacht, generaal Winkelman, hun medewerking toegezegd. Wat thans geschied is, zal, zoo mag men aannemen, voor eenigen tijd aard en richting bepalen der wederzijdsche betrekkingen. Voor competentiegeschillen tusschen de hoogste Duitsche autoriteiten, de burgerlijke en de militaire, behoeft niet de minste of geringste vrees te bestaan. Hun bevoegdheden zijn nauwkeurig vastgelegd, ook bij de desbetref fende besprekingen te Berlijn. Voor de volkshuishouding is uiteraard in het bijzonder de ambtsaanvaarding door rijksmi nister Seyss-Inquart van groote beteekenis. Hij heeft een staf van deskundigen medege- bracht. Dr. Wahltat, wiens oogen o.a. op de Nederlandsche Bank gericht zijn, is gelijk men weet, hier reeds eerder aangekomen. Voorts rekent de Rijkscommissaris tot zijn intiem- ste medewerkers minister Fischbdck, staats- secretaris dr. MUhlman, den ,,Reichsamtleiter" dr. Schmidt, generaal Schumann en den „Bri- gade-fiihrer" Rauter. Met nadruk is van Duitsche zijde in de pers- conferentie van j.l. Woensdagavond geconsta- teerd, dat blijkens de plechtige verklaring van den rijkscommissaris Seyss-Inquart de Duit schers Nederland veel liever met vriendelijken Geregistreerd 19 I 8TOet dan met de wapenen in de hand zouden zijn binnengekomen. Ook verdient het de aan dacht, dat na generaal Hansen ook weder de Rijksminister Seyss-Inquart den moed der Nederlandsche weermacht heeft geroemd en dat hij daarnaast blijk gegeven heeft van het besef van hetgeen Nederlanders en Duitschers in geestelijk en lichamelijk, tot in den bloede toe, opzieht gemeen is. Zijn bijzondere zorg zal de rijkscommissaris geven aan de toekom- stige formatie van ons economisch leven, ook voor zoover aan de bemoeiingen daarmede het element van dwang verbonden mocht zijn. Meer dan in de gegeven omstandigheden noodzakelijk is, zal echter, zoo werd ons ver- zekerd, niet in de Nederlandsche volkshuis houding worden ingegrepen. De oorlog stelt in dit opizicht zijn eischen; ook zeker maatrege len van Engelsche zijde doen zich hierbij in sterke mate gelden. Intusschen zal het econo misch leven niet zonder afdoende motieven in andere banen worden geleid. Wat echter het gewoon-burgerlijk leven be- treft, blijft het streven naar herstel van wat was, naar normaliseering, op den voorgrond staan. Als b.v. de burgemeester der residen ce het muziekverbod heeft opgeheven, komt dat niet alleen velen werkloozen musici ten goede, maar brengt het ook de geheele bur- gerij weder meer terag in de vroegere gezel- ligheidsfeer. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken, heeft aan de gemeentebesturen een brief gezonden, waarin hij bericht, dat hij heeft besloten, dat het stempelen der ingevolge de steunregeling gesteunde werkloozen tot nadere aankondi ging niec meer zal plaats hebben. Hij heeft deze beslissing genomen in het vertrouwen, dat de gemeentebesturen overigens alle con- trolemaatregelen zoo volledig mogelijk zullen toepassen. DE AANSLAGREGELING VOOR HET BELASTINGJAAR 1940/1941. Voor de heffing van de belastingen naar het inkomen en het vermogen over het belasting- jaar 1940/41 kent de wet een groote beteeke nis toe aan den toestand van 1 Mei 1940. De gebeurtenissen der laatste weken zullen ech ter oorzaak zijn, dat aanslagen, op dien toe stand gegrond, dikwijls het bedrag, dat de be lastingplichtige bij zijn tegenwoordigen finan cieelen toestand kan opbrengen, zullen oVer- treffen. Te dien opzichte bestaat evenwel met De Agent van het Ministerie van Financien, Luysterburg. De Minister van Financien, J. A. de Wilde. Behalve serie, nummer en de handteeke- ningen, al hetwelk in zwart is gedrukt, ver- schjjnt de tekst in blauw. De achterzijde heeft eveneens een guilloche- rand in blauw en brain, waarbinnen een groot vierkant, geflankeerd door twee gelijke bianco vakken. In deze bianco vakken zijn de roode en de blauwe vezel van het papier duidelijk zichtbaar. Dit groote vierkant, bijna geheel geguillo- cheerd, heeft in de vier hoeken uitgespaard 2.50, heeft voorts over de geheele oppervlakte een dubbelen cirkel in brain, waarbinnen in blauw voorkomt .Koninkrijk der Nederlanden wettig betaalmiddel" en in dien cirkel de strafbepaling wegens het namaken of verval schen. Guldenbons. De bons hebben een grootte van ongeveer 12,9 bij 7,3 cm en zijn gedrukt op papier, waarin een groene vezel is verwerkt. De voorzijde vertoont een guilloche-rand in brain, vermengd met zwart, waarin zich aan de achterzijde in een medaillon de beeltenis van Hare Majesteit de Koningin toont, terwijl in den rechter boven- en onderhoek 1.is uitgespaard. Het middenvak vertoont in den ondergrond in zwart ,,een gulden", waar overheen de na- volgende tekst is gedrukt: Serie Wettig betaalmiddel. No. Koninkrijk der Nederlanden. ZJLVBRRON Gfoot EEN GULDEN Wordt ter betaling aangenomen door de Nederlandsche Bank en aan alle Rijksltan- toren. Inwisselbar in zilver na aankondiging. Geregistreerd 19 De Agent van het Ministerie van Financien, Luysterburg. De Minister van Financien, J. A. de Wilde. De tekst van wettig betaalmiddel" af tot het woord ..aankondiging" staat in bruin, het overige, evenals de datum en de handteeke- ningen, in zwart. De achterzijde heeft eveneens een guilloche- rand in brain en groen, waarin in de vier UVDRUKWEKKENDE UITVAART- PLECHTIGHEID. Donderdag heeft op de algemeene begraaf- plaats Crooswijk te Rotterdam een uitvaart- plechtigheid plaats gehad, gewijd aan de nage- dachtenis van de militairen van land-, lucht- en zeemacht, die bij de verdediging van Rot terdam zijn gesneuveld. Zonder onderscheid van rang en stand zijn hier de voor het vaderland gevallenen ter ruste gelegd in gelijkvormige graven, welke met edn groot bloemenbed zijn bedekt, een eenvoudig wit kruis is op elk graf geplaatst. Twee grootere kruisen duiden de plaats aan, waar 13 onbekende soldaten hun laatste rast- plaats hebben gevonden. In het pad voor dit vak is een voorloopig monument opgericht, in pyramidevorm, waar op in witte letters op brain fond geschreven staat: Voor hen, die vielen bij de verdediging van Rotterdam, Mei 1940. Aan den voet van dit monument is een bloemenperk aangelegd, waarvan de tinten de Nederlandsche driekleur vormen. In carre om dit vak stonden Donderdag detachementen van de Infanterie, de Genie- troepen, het Korps Mariniers en de Lucht- strijdkrachten opgesteld, alsmede een deta- chement van de Duitsche weermacht. Binnen dit carrd bevonden zich vrijwel alle officieren, die aan de verdediging van Rotterdam heb ben deelgenomen, vertegenwoordigers van tal van legeronderdeelen, het college van Burg, en Weth. en den gemeentesecretaris en fami- lieleden en verwanten van de gevallenen. Verschillende kransen werden neergelegd o.m. van den Duitschen commandant te Rot terdam. Zoowel Nederlandsche als Duitsche militai ren hebben voor de groeven gedefileerd. KRIJGSGEVANGENEN KEEREN TERUG. Naar de veldcommandant voor Limburg, majoor Von Bartenwerffer, op de te Heerlen gehouden bijeenkomst van burgemeesters uit Zuid-Limburg mededeelde, zijn Woensdag de eerste Nederlandsche soldaten, die in Duitsch land als krijgsgevangenen vertoefden, naar huis teruggekeerd. Van welingelichte zijde vernamen wij nog, dat het in de bedoeling lag om alle krijgsgevangenen zoo spoedig moge lijk te laten teragkeeren. De opperbevelhebber van land- en zeemacht gelast, in overleg met den Duitschen bevel hebber in Nederland het personeel der politie- troepen, dat zich thuis bevindt of elders en nog niet in een organiek verband van de politietroepen is opgenomen, zich onverwijld te begeven naar het depot politietroepen te Nieuwersluis. 1 Uitrusting en militaire kleeding moeten worden medegebracht. Georganiseerde compagnieen en detachemen ten politietroepen volgen de bevelen van de commandanten, waaraan zij zijn toegevoegd. DE AELEVERING VAN BENZINE DOOR POMPHOUDERS. Niet nicer dan 5 liter ineens. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat een pomphou- der aan houders van een motorbrandstofver- gunning of aan degenen, (zooals artsen, vee- artsen, enz.) die ingevolge de bekendmaking van 17 Mei j.l. zonder motorbrandstofvergun- ning mogen rijden voor zoover het personen- wagens betreft, tot nader order niet meer dan 5 liter benzine ineens mag afleveren. Aan de burgemeesters wordt verzocht scherp door de politie te doen constateeren, dat de houder van elk motorvoertuig, dat zich op den weg bevindt, in het bezit van een motorbrandstofvergunning is of behoort tot degenen, die volgens de bovengenoemde be kendmaking zonder zoodanige vergunning mogen rijden. Verder wordt aan alle Commissarissen der Koningin en burgemeesters verzocht zooveel mogelijk alle plaatselijke regelingen nauw keurig te doen aansluiten op de richtlijnen door het departement van handel, nijverheid en scheepvaart gegeven. Een nadere regeling wordt in overleg met de Duitsche autoriteiten en met het departe ment van waterstaat uitgewerkt en zal ver- moedelijk binnen eenige dagen worden be kend gemaakt. GElNTERNEERDEN UIT NEDERLAND IN FRANKRIJK REVRIJD. Een en twintig personen van Nederlandsche nationaliteit en verschillende poiitieke rich- ting, die bij het begin van de vijandelijkheden geintemeerd waren en van wien men sedert niets meer vemomen had-, maar omtrent wie het vermoeden bestond, dat zij naar het buitenland waren vervoerd, zijn, naar uit het Duitsche hoofdkwartier in Frankrijk wordt bericht, door de Duitsche troepen te Calais aangetroffen en bevrijd. Er schijnt grond te bestaan voor de verwachting, dat zich onder hen mr. Rost van Tonningen bevindt. De een-en-twintig zullen waarschijnlijk binnenkort hier te lande aankomen. Hun namen konden nog niet worden opgegeven. DE VERSCHULDIGDE HUUR- EN PAOHTTERMWNEN BEHOOREN ST1PT OP TIJD TE WORDEN VOLDfAAN. De departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij brengen onder de algemeene aandacht, dat verschuldigde huur- en pachttermijnen van wondngen, boerderijen en landerijen, behou- dens ingeval van volstrekt en aantoonbaar onvermogen, of van geheel vergaan van het gehuurde of gepachte, stipt op tijd behooren te worden voldaan. Onverlet blijft het recht van huurders en pachters om op grond van gedeeltelijk ver gaan of van aanzienlijk mindere landbouwbe- drijfsopbrengsten (remissierecht) verminde- ring van huur of pacht aan den bevoegden rechter te verzoeken. Op een stamkaart van elk artikel de kleinste hoeveelheid voor dagelyksch gebruik. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat het van Dins- dag af aan alle verkoopers verboden is aan particulieren textdelproducten af te leveren anders dan op vertoon door den klant van distributie-stamkaarten. Op 5dn stamkaart mag slechts van elk artikel de kleinste hoe veelheid voor dagelijksch gebruik afgeleverd worden, b.v. een paar kousen of sokken, edn stel onderkleeding, een jas of costuum, vol doende stof voor ddn japon enz. Voor deze leveringen moet de verkooper een bon in duplo uitschrijven, waarop de naam van den klant, nummer en serieletter van de stamkaart en de gekochte goederen vermeld staan. Het origineel van dezen bon moet aan den klant worden afgegeven, die deze ten minste 3 maanden dient te bewaren. De klant mag in dezelfde kalenderweek gelijksoortige artikelen niet nogmaals aan hetzelfde adres of elders koopen. In noodgevallen, ter beoordeeling van Roode Krais-afdeelingen, vluchteiingen-comi- te's, artsen en verder zoo noodig door burge meesters ter plaatse, kan schriftelijk door deze instanties een vergunning worden a,fgegeven voor af levering van grootere hoeveelheden. Ook voor deze afleveringen dient een bon in duplo te worden uitgeschreven, waarvan het origineel wordt afgegeven aan de instantie, die de vergunning heeft verstrekt. Om later te kunnen controleeren of het pu- bliek en de verkoopers zich naar deze regels hebben gedragen, moet de verkooper de dupli- caten van de bonnen bewaren en kunnen ver- toonen bij inspectie door het rijksbureau voor de distributee van textielproducten door den handel. Door vergelijking zal kunnen worden vastgesteld of ieder zich aan de regels heeft gehouden. Met inachtneming van dit voorschrift kan de verkoop voorloopig vrij doorgaan. Ter voorkoming van misverstanden wordt een ieder er op gewezen, dat onder dit ver bod tot verkoop en/of aflevering niet vallen aankoopen of vorderingen door of namens de Duitsche of Nederlandsche militaire autori teiten en ook niet aankoopen door Duitsche militairen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3