ST EST MM IWEK UW LEVER-GAL OP Huidonzuiverheden, vetwormpjess pukkels Bureau Voedselvoorziening Zeeland. dh; en uitslag BinnenSand Predikbeurten Kerknieuws. Laatste Berichten TERNEUZEN, 10 MEI 1940. rV: RECHTSZ VKBN. verdwijnen door de huidzuiverendie, lurid1yoedende en taidverfraaiende Purol. Doos 30, 60 ct Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. BEEEIUGING VAN MINISTER VAN RHI-JN. De Koningin heeft Donderdagochtend op bet Huis ten Bosch den Minister van Land- bo uw en Visscherij, Mr. Dr. A. A. van Rhijri, beeedigd. DE SFLITSING VAN HET DEPARTEMENT VAN ECONOMISOHE ZAKEN. In verband met de splitsing van het depar tement van Economische Zaken in het depar- tement van Handel, Nijverheid en Scheep- vaart en het departement van Landbouw en visscherij wordt nog gemeld, dat de directeur- generaal van Handel en Nijverheid, Dr. H. M. Hirschfeld, als waarnemend secretaris-gene- raal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart zal optreden, de direc- teur-generaal van den landbouw Ir. A. Li. H. Roebroek, als waarnemend secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis scherij, terwijl Ir. S. L. Louwes, regeerings- commissaris voor den akkerbouw en de vee- houderij, als waarnemend voorzitter van het college van regeeringscommissarissen zal fun- geerern. De vendee,ling van de werkzaamheden. Wat betreft het terrein, dat ieder dezer de- partementen zal omvatten, kan het volgende worden medegedeeld. Onder het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart zullen ressorteeren de zaken betreffende de handelsaccoorden, de economische voorliehting, de nijverheid, de wetgeving op het gebied van handel, nijverheid ne scheepvaart, den middenstand en de zee- scheepvaart. Wat de in het afgeloopen jaar tot stand gekomen economische noodwetten betreft, is de Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart tevems belast met de uitvoe- ring van de Wet Behoud Scheepsruimte 1939, de Zeeschepenvorderingswet 1939, de Zee- en Luchtvaartverzekeringswet 1939 en de In- voemoodwet 1939. Onder het departement van Landbouw en Visscherij ressorteeren onder meer de zaken van den landbouw, welke door de directie van dem landbouw worden behandeld, de land- bouw-crisisaangelegenheden, de visscherij en de voedselvoorziening, terwijl, wat de econo mische noodwetten betreft, de uitvoering van de Bodemproductiewet 1939 eveneens aan den Minister van Landbouw en Visscherij is opge- dragen. Van de bevoegdheden der overige noodwet ten, nl. de Wet Medewerking Verdedigings- voorbereiding 1939, de Algemeene Vorderings- wet 1939, de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 193® en de Distributiewet 1939 zullen de beide Ministers, al naar gelang het aan hen toever- trouwde belang zulks vordert, gebruik kunnen maken. Hoewel om reeds eerder vermelde redenen tot splitsing van het departement van econo mische Zaken is overgegaan, spreekt het van zelf, dat bij het nemen van maatregelen op het een of ander gebied met beiderlei belan- gen, in onderling verband gezien, ten voile rekening zal worden gehouden. Zoo zal het geen bezwaar behoeven te ondervinden, dat de handelspolitiek tot de bemoeienissen van den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zal blijven behooren, daar er tus- schen hem en den Minister van Landbouw en Visscherij steeds voldoende contact zal be- staan, zoodra de agrarische belangen daarbij betrokken zijn. Anderzijds zal de voedselvoorziening voor mensch en dier onder den Minister van Land bouw en Visscherij ressorteeren, hetgeen niet wegneemt, dat ook op dit gebied een nauwe samenwerking tusschen de beide bewindslie- den zal worden onderhouden. Het centraal distributiekantoor ressorteert onder beide Ministers, daar de mogelijkheid bestaat dat in de toekomst behalve levensmiddelen ook an- dere artikelen zullen moeten worden gedistri- bueerd. De distributie van grondstoffen voor de nijverheid zal blijven geschieden door de betrokken rijksbureaux, welke onder den Minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart ressorteeren. Voorts zal worden bevorderd, dat in be- langrijken commissorialen arbeid op een der departementen zoo noodig steeds ook het an- dere departement zal zijn vertegenwoordigd. ten einde ook bij de voorbereiding van econo mische maatregelen het noodige contact te verzekeren. DE GEINTERNEERDEN. Naar de AVondpost verneemt, behoort ook de heer J. H. Callenfels, voormalig directeur van het P.T.T.-kantoor te Wassenaar, tdt de 21 geinterneerde personen. Te Amhem is voorts gearresteerd de heer J. A. Niks, lid der N.S.N.A.P. de partij Van Rappard. ECONOMISOHE SPIONNAGE. Wederom is de Rijksrecherche te Amster dam een emstige spionnagezaak op het spoor gekomen als gevolg waarvan dezer dagen te Haarlem gearresteerd is de heer F., een be- kende figuur in de bank- en handelswereld. Vermoedelijk heeft de man zich schuldig gemaakt aan economische spionnage ten gunste van een buitenlandsche mogendheid. Het is niet onwaarschijnlijk meldt de Tel. dat F. bij zijn werkzaamheden geholpen is door anderen, die voor hem economische ge- gevens verzamelden. Het onderzoek wordt door de Rijksrecherche nog voortgezet. In verband met deze zaak is ook te Amsterdam een onderzoek ingesteld. EEN SPION IN EEN DANCING? Te Rotterdam is voorts een man gearres teerd, die in een dancing van de meisjes met vvie hij danste probeerde gegevens te weten tfe komen over de Nederlandsche leger. Hij vlw -Jde een gewezen Belgisch off icier te zijn. Ejreeu meisjes vertelden haar bevindingen AL- woaar officieren, die er voor zorgden, dat It it; den man kon arresteeren. kanaal geslagen, waaraan touwen werden aangebracht. Met behulp hiervan moest een groot zeil aan de palen worden bevestigd, waartoe bij de eerste proefneming gebruik werd gemaakt van een roeiboot. Reeds eerder was in den ouden dijk een duiker gebouwd, welke nu werd opengezet, zoodat het kanaal- water zich door het gemaakte gat een weg kon banen. Het inmiddels aangebrachte zeil werd nu voldoende met zand bezwaard, zoo dat het zakken kon, totdat het de breuk in den dijk geheel bedekte en het water niet meer kon binnenstroomen. Bij de tweede proef werd het zeil aange bracht, zonder dat van een roeiboot gebruik gemaakt werd. De beide proefnemingen had- den elk ongeveer een half uur geduurd en, naar van deskundige zijde verzekerd werd, konden zij als volkomen geslaagd beschouwd worden. DE OORLOG IN DE NABIJHEID. Luchtraid op Zeeuwsch-Vlaanderen. Voortdurend klonk heden motorgeronk op groote hoogte boven Zeeuwsch-Vlaanderen. Hedenmiddag kwamen weer een aantal vlieg- tuigen boven Sluiskil en werden bommen uit- geworpen op de fabriek der Oomp. Neerlan- daise de l'Azote. Naar men ons mededeelde werden 3 personen door de scherven gedood en 10 gewond. Onder de eersten werd genoemd Albert J. de Bruijn van Temeuzen, wiens hoofd van het lichaam werd gescheiden en moet het tweede slachtoffer te Zaamslag en het derde te Axel woonachtig zijn. Ook werd ons meegedeeld, dat bij een lucht- aanval te Arnhem een Terneuzenaar, J. J. van Dinteren, doodelijk is getroffen. Nog vernamen we, dat ook te Sas van Gent een bom achter de Westkade was neerge- komen. Hierbij werden enkele personen ge wond en bepaalde de schade zich verder tot gebroken ruiten. Hedenim id dag om 2 uur en om 4 uur klonk in onze gemeente het sein luchtalarm in ver band met waargenomen vliegtuigen. Niet genoeg kan er opgewezen worden, dat de inwoners bij dit sein onmiddellijk schuil- plaats moeten zoeken in huizen of eventueele openbare schuilplaatsen. In elk geval direct van de straat en deze niet weder betreden vtooraleer het sein weerklinkt dat het gevaar geweken is!! MAOHINESCHRIJVEN. Voor het examen machineschrijven, diploma C (hoogste snelheidsdiploma) van het Insti- tuut Rients Bait te Den Haag slaagden dezer dagen mej. J. Geijp en de heer B. IJsebaert, beiden te Terneuzen. DISTRIBUTIE. Bon no. 19 der Rijksdistributiekaart, geldig tot en met 23 Mei 1940, geeft recht op het koopen van 1 kg suiker. COMP. NEERLANDAISE DE L'AZOTE. TE SLUISKIL. De gang van zaken in de eerste acht maan- den deed een resultaat venwachten, ongeveer overeenkomend met dat van het vorige jaar. Ten gevolge van den oorlog moesten de fabrieken in Nederland, Belgie en Noorwegen in de geheele behoefte van de buitenlandsche markten voorzien. De fabrieken konden ech ter niet op voile capaoiteit werken in verband met de moeilijkheden in den aanvoer van grondstoffen. De bruto winst bedraagt frs 85.892.485; na aftrek van algemeene onkosten en reservee- ring voor belastingen bedraagt de netto winst frs. 72.009.902; voorgesteld wordt deze als volgt te verdeelen: afschrijvingen frs. 35.980.525, stat. toewijzingen frs. 991.283, dividend frs. 27.991.082 en oprichtersbewijzen frs. 5.245.541. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 28 Ajpril tot en met 4 Mei kwamen in onze provincie 2 gevallen van diphth^rie voor, n.l. 1 te Vlisslngen en 1 te Oud-Vosmeer. LUXOR-THEATER. Juarez. HET S& EL DICHTEN VAN DIJKBREUK. Woensd gmiddag heeft de Rijkswaterstaat aan jhet Merwedekanaal nabij de brug te Weesperkc irspel onder leiding van den hoofd- ingenifliir C. de Groot, proeven genomen met het sne I djchten van gaten, welke eventueel in dijkyiL geslagen kunnen worden. Men had voon de ze proefneming den Westelijken kanqaldij k g'pkozen, omdat aldaar het instroo- mende yvatei geen overlast aan den polder kon ve; gorzaken, daar het, in verband met '-ver'kza i jnheden voor de verbreeding van het i.aal,Tnu terecht kwam tusschen den ouden en den reeds gelegden nieuwen dijk. Iri touriifgears en tal van auto's was een hoidej ItaV'technici van waterschappen naar het M<->. wedekanaal gekomen, om van de te nemen proeven getuige te zijn. Tevoren was een gairl 'den dijk geslagen, ter breedte van 5S 6 m. Alvorens de proeven een aanvang namen, werden palen aan den walkant in het Het drama van Queretaro heeft nooit opge- houden de menschheid te boeien, omdat prach- tige waarden met elkander in botsing kwa men en geen verzoening mogelijk bleek. Te midden van een der gemeenste politieke in- triges van het eir.de der negentiende eeuw stond de onaantastbare figuur van den Habs- burger, Maximiliaan van Oostenrijk, die na een vervalschte volksstemming, nota bene onder een bevolking met 80 pet. analphabe- ten, vol verwachting met zijn jonge gemalin naar Mexico toog, overtuigd van zijn roeping. Die hem geroepen hadden, zaten echter in Parijs, geldmagnaten en politieke schuimers, die het leven van Fransche boerenjongens wel over hadden om hun ,,schulden" geind te krijgen dat alles onder inspiratie van Na poleon III, deze merkwaardige nevelachtige figuur onder aan voering van denzelfden Ba- zaine, die later in een voor Frankrijk nood- lottige stonde capituleeren zou met een intact gebleven legermacht Terwijl men in Parijs aan de snoeren trekt die het gansche drama in beweging zetten, ziet men Maximiliaan worstelen tegen bedrog en overmacht met al zijn wil, met al zijn gevoel van rechtschapenheid kan hij het volk niet geven wat het begeert. Men kan er een botsing in onfdekken tusschen democratie en dictatuur, doch alle vergelijking met toestan- den van het oogenblik gaan mank, al heeft men er die willen vinden. Het is een mooie romantische film gewor- den. De film is voor een gedeelte in Mexico opgenomen en het is jammer dat men niet meer te zien krijgt van den weg, dien Oortez nam en niet meer het Mexicaansche landschap heeft aangewend. Het is een boeiend stuk ge- schiedenis geworden en minder verWrongen dan dit gewoonlijk het geval is ze is de ge- schiedenis van een trouw en bedrogen hart, dat brak voor het executiepeloton, onschuldig, want verraden. Geen Mexicaan kan met ge- voelens van wrok denken aan dit slachtoffer, al was het een Europeaan en al kwam hij in de onbewuste vermomming van cultuurbren- ger. VERKEERS- EN ANDERE PROBLEMEN IN ONS GEWEST. Edn dezer dagen heeft, meldt de Midd. Crt., te Vlissingen een bespreking plaats gehad, op initiatief van het gewest Zeeland der Soc. Dem. Arbeiderspartij, welke samenkomst be- zocht was door afgevaardigden van de soc.- dem. Tweede Kamerfractie, de soc.-dem. Pro- vinciale Statenfractie, het partijbestuur der S.D.A.P. en den modernen landarbeidersbond. De bedoeling van deze vergadering was om verschillende problemen, die van bijzonder be lang voor de provincie Zeeland zijn, onder de speciale aandacht te brengen van de aanwezi- ge leden der vertegenwoordiger.de lichamen, waarvan een departementale bespreking mo gelijk het gevolg zal kunnen zijn. Betreffende het vervoer werden een groot aantal wenschen naar voren gebracht. Het in gebruik stellen van moderner spoorwegmateriaal op de Zeeuwsche lijn werd aanbevolen, waarbij tevens werd geklaagd over het laten rijden van kleine treinen, hetgeen tot gevolg heeft, dat het meermalen voorkomt, dat reizigers genoegen moeten nemen met staanplaatsen. Ook werd gesproken over de slechte aanslui- tingen, die reizigers van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen hebben te Goes. Ten aanzien van de haven te Terneuzen werd medegedeeld, dat deze haven tengevolge van de bestaande uitzonderingstarieven in Belgie (ongunstige tijden zal ondervinden. Steun van regeeringswege werd noodzakelijk geacht. De vergadering betreurde het, dat de pogin- gen tot samenvoeging van de beide tramweg- maatschappijen in jZeeuwsch-Vlaanderen nog niet tot een resultaat hadden geleid en men sprak den wensch uit, dat zulks alsnog spoe- dig zou geschieden. De tramdienst op Schou- wen en Duiveland, die onder jbeheer staat van de R.T.M., werd zeer slecht genoemd. Als op- lossing stelde men zich voor een autobusdienst met betere aansluitingen op den Provincialen Stoombootdienst. Inzake de tarieven van den Provincialen Stoombootdienst kwam naar voren, dat men deze te hoog achtte en verdere deelname in de exploitatie door het Rijk werd gewenscht geacht. Het stopzetten van lijnen op de Wes- ter-Schelde zal op verzet stuiten van de soc. dem. fracties in Tweede Kamer on Provinciale Staten. De rijksweg over NieuwlandVlissingen, die reeds lang geprojecteerd is, werd even eens besproken en men was van meening, dat de uitvoering van dezen nieuiwen weg spoedig tot stand behoorde te komen. Van bepaalde zijde werd naar voren gebracht, dat het ver- keer VlissingenBergen op Zoom steeds twee drukke spoorwegovergangen moet pas- seeren, terwijl ook op den rijweg Middelburg- Vlissingen door de toenemende lintbebouwing het gevaar toeneemt. Vernieuwing van de brug over het kanaal door Walcheren te Oost- en West-Souburg werd algemeen zeer noodzakelijk geacht, om dat de brug volkomen ongeschikt is voor het tegenwoordige verkeer. Rapporcen van offi- oieele instanties hebben aangetoond dat deze brug veel te smal is. Ook de brugwachterswo- ningen belemmeren het uitzicht in ernstige mate, zoodat slooping van deze woningen ge wenscht zal blijkeh. Als laatste punr betreffende het verkeer werd gesproken over de tolheffing op den Thoolschen brug. Gewezen werd op de nood- zakelijkheid van overname door de Regeering van dezen brug, waardoor bereikt zou kunnen worden, dat hij tolvrij werd gemaakt. Van verschillende zijden werden in de ver gadering velerlei klachten naar voren ge bracht over de vlasindustrie. Men meende, dat deze industrie nog sterk kan worden uitge- breid als van overheidszijde maar meer be- langstelling zou worden getoond. Verschillende gemeentebesturen toonen echter geringe be- langstelling voor de vlasindustrie, hetgeen voor de Iandarbeiders kwade gevolgen heeft, want op het gebied van werkverruiming biedt dezen tak van landbouw nog groote mogelijk- heden. Ook de moeilijke toestand van de Zeeuw sche visscherijen, de kustvisscherij en de oes- ter- en mosselenvisschers, werden onder het oog gezien. Pogingen zullen worden ander- nomen bij de bevoegde instanties om te trachten hierin eenige verlichting te brengen, ofschoon erkend werd dat de problemen hier niet eenvoudig zijn. Inzake de inpoldering van het Sloe, het verdronken land van Saeftinge en de Braak- man werd voorgesteld, het daarheen te leiden, dat door de bevoegde organen een diepgaand onderzoek zou worden ingesteld naar deze mogelijkheden op groote landaanwinningen. Erkend werd, dat eventueele inpolderingen van sommige zijden op werkelijke en ook denkbeeldige moeilijkheden zouden kunnen stuiten, doch het belang die deze landaanwin- sten met zich mee brengen werd overwegend belangrijker geacht. De vergadering betreurde het te moeten vaststellen, dat in de provincie Zeeland wei- nig initiatief wordt gevonden voor het stich- ten van onderwijs voor zwakzinnige kinder- ren. De minister van onderwijs heeft aan de weinige pogingen, die enkele gemeentebestu ren hadden ondernomen, zijn goedkeuring ont- houden. Ook kwam ter sprake, dat het ge- neeskundig schooltoezicht in verschillende deelen van Zeeland niet in overeenstem ming is met de daaraan gevoelde behoefte. Als laatste punt van deze uitgebreide be spreking kwam aan de orde het feit, dat Zee- land zoo vele kleine gemeenten bevat. Men be- pleitte de samenvoeging van verschillende gemeenten, hetgeen voor de practijk en ook uit een economisch oogpunt aan te bevelen zou zijn. De vergadering besloot voor deze materie een commissie samen te stellen, die over het vraagstuk der samenvoeging een rapport zal kunnen uit brengen. Hierna werden nog enkele zaken van meer beperkt belang besproken, waarbij afgevaar digden van Zuid-Beveland de gevolgen van de inundatie voor dit deel van de provincie naar voren brachten. Deze biieenkomst, die onder leiding stond van het Tweede Kamerlid den heer J. ter Laan uit Rotterdam, werd met een kort slui- tingswoord beeindigd. Klagende gewrichten zijn als piepende schar- nieren en die klachten ontstaan, als schade- lijke zuren zich hebben vastgezet en opge- hoopt. Dat komt ervan als de bloedzuiverende organen rust gaan nemen en het pijnveiVek- kend urinezuur niet regelmatig en afdoende wordt afgevoerd. Zet ze weer aan tot jeugdi- ge krachtige werking! Voer ze meuwe energie to'fe, met Kruschen Salts. Daarmee neemt e de oorzaak van Uw ondragelijke Rheumati- sche pijnen afdoende weg. Als Uw lever, nie- ren en ingewanden weer op voile kracht wer ken, weet ge van geen pijnen meer! In plaats van zich te kunnen vastzetten in Uw spieren en gewrichten, worden schadelijke zuren uit Uw gestel verwijderd. Dat doet het weer krachtig stroomende bloed. Een eenvoudiger remedie dan de Kruschenkuur is dan ook moeilijk derikbaar. Gemakkelijk in te nemen iederen morgen de kleine dosis in Uw eerste kopje thee, 't Gaat als vanzelf zooals ge ook op een goeden dag ontdekt dat de pijnen die U het leven vergalden, als vanzelf verd^ve- nen zijn. 'n Wondermiddel lijkt Kruschen, een natuurlijk middel is 't, omdat de werking gebaseerd is op het weer op krachten bren gen der natuuriijke functies van de bloedzui verende organen. Neem 66k Kruschen Salts en ondervind aan den lijve die weldaad en ver lichting. Verkrijgbaar bij apoth. en drog. a 0,40, /0,75 en 1,60 (extra groot pak). Fabr.E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engelandl. Opgericht 1756. Adv. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. J. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TERNiEUZiEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., de heer Van de Woestijne, van Rotterdam. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u.,- 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Oud-Gereformecrde Gemeente. TERNEUZEJN. 9.15 u., 2 u. en 5.30 u., de heer M. A. Mieras. Roomseh-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. MAANDAG 13 MEI 1940. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u„ de heer Van de Woestijne, van Rotterdam. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., leesdienst. WOENSD AG 15 MEI 1940. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 6.30 u., Ds. C. Kramp, van Grafhorst. EXTRA TOEWIJZING VAN MENGVOEDERS VOOR RUNDVEE EN GED. ONDERMELKPOEDER VOOR KALVEREN. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland, deelt hierbij mede, dat georganiseer- den die gedurende den zomer over weinig of geen weidegelegenheid beschikken, alsnog in de gelegenheid worden" gesteld om bij hun plaatselijken secretaris een extra-toewijzing van mengvoeders voor hun melkkoeien aan te vragen. Met deze extra-toewijzing welke maximaal 2 kg per koe en per dag zal kunnen bedragen zal na 12 Mei a.s. worden begonnen. Voor veehouders, die voor den opfok van kalveren niet de beschikking hebben over ondermelk, wordt de gelegenheid opengesteld, om een extra-toewijzing van ged. ondermelk- poeder aan te vragen. Met deze extra-toewij zing, welke maximaal 1.75 kg per kalf per week zal bedragen, wordt eveneens na 12 Mei a.s. begonnen. Een extra-toewijzing van mengvoeder, resp. ged. ondermelkpoeder zal alleen op aanvrage geschieden. REGISTR AT IE VEESTAPEL. De Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland brengt hiermede ter kennis van de georganiseerden, dat, ter verkrijging van voe- derbonnen voor de afname van veevoeder voor de periode van 27 Mei24 Juni 1940, in de periode van 14 t/m 18 Mei a.s. bij de pL secretarissen opgave dient te worden gedaan van de samenstelling van den veestapel, naar den toestand op 13 Mei 1940, 's nachts 12 uur. Verzuim van deze opgave, of onjuiste of te late opgave is strafbaar, terwijl in deze gevallen geen voederbonnen verstrekt zullen worden. Blanco registratiekaarten zullen worden toegezonden aan de georganiseerden woon achtig in de gemeenten Nieulwerkerk, Ooster- land, Kerkwerve, St. Annaland, St. Philips- land, Poortvliet, Wissekerke, Kortgene, Kam- perland, Kattendijke, Kapelle, Krabbendijke, Kloetinge, Driewegen, 's H. Abtskerke, N. en St. Joosland, Grijpslterke, Souburg, Overslag, Koewacht, Walsoorden, Kloosterzande, Ter- hole, Lamswaarde, Eede, Biervliet en Cad- zand. In de overige gemeenten worden de regis! tratiekaarten niet toegezonden, doch dienen ten kantore van de pi. secretarissen te wor^ri ingevuld. imM Hi 1 /iONDAG 12 MEI 1940. Ned. Ilervormde Kerk. TER^f^/ZEN. 9.30 u en 2.30 u., Dr. L. J. Cazvft^er. SLUlStSH- 9-30 u- en 2 u- de heer K- L- w- var. (jcr.^Maden, van 's (Heer Hendriks- *iude»'en. XEL. Onbekend. HOEKiJB u, 2 u., Ds. E. Raams. ZAAfttSLAG. N. en 2 u., Ds. Korevaar. KLOO$T0PZ>NDE. 9.30 u., Ds. J. Kroon. SASjVANoDSBNT 9.30 u„ de heer F. P. de Hand, evangelist te Nispen. PHl'UPIIN'E2.15 u., Ds. J. Kroon, var KlocsteiSlainde. 'Gereformeerde Kerk. TER^M^^H 9.30 u. en 2.30 u., Ds. var Houte. AXEL. Oijbekend. HOE3K. 9 30 u. en 2 u., Ds. F. Pijlman. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Vn u zult 's morgens uit bed spring' n,' gereecl om bergen te verzetteh. Tfe'l ni'o«I iiv lever een liter lever Wanneer dezcf st?"Qoi 1 incverteert uw ro&Usei triet ellendig. u attim/MO- De meeste lExeermxldel- i zijn ^gleciits launaidde- len. U moet CARTER LEV ER-PILL.ETJES nemen om deze titer lever-^ i L j doen vloeien en u zult u eon gplteel ander mensotl voelen. Onschade- lijk, plantaardig. zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vkeien. Ejactit Carrten'si Lever-Pilletjes bM apothekers en drogis en. f. Q.76 r vtv I>E MOORD TE AMSM f iG A 'l iiur rechthank te Amsterdam he.ctt Dorjder- dag vonnis gewezen in de slmfzaak 'eg^ iln h^ueester P. L. K. te Amsterdam tegen wien We officier van justitie, mr. L. Hevenslange gevangenisstraf heefV getd^Iit wegens moord op zijn vrouw, gepleegd (j? 22 Juni van het vorige jaar in de wonmg in Pijnackerstraat. Een rustend geneesheer in Ede Nam steeds Roode Ster Tabak mede. ,,'k Geniet tweevoudig dan", Sprak die schrandere man: „Van mijn pijp en de land'lijke vrede" De rechtbank heeft K. wegens doodslag en wegens het verbergen en wegvoeren van het stoffelijk overschot van zijn vrouw, om het overlijden te verhelen, tot een gevangenis straf van vijftien jaar en zes maanden veroor- deeld. De rechtbank overwoog, dat de steek in de hartstreek den dood had veroorzaakt en dat de vrouw nog niet was overleden toen zrj den steek ontving. Van het primair ten laste ge- legde, namelijk van moord, werd K. vrrjge- sproken. GEREFORMEERDE KERK. Beroepen te Zuilichem candidaat de heer G. Ph. Pieffers, hulpprediker te Ommen. OOK NEDERLAND EN BELGIE DOOR DUITSCHLAND AANGEVALLEN. LUXEMBURG OVERWEIJMGD. Het op grond van de afgelegde beloften en de houding van ons land bijna ondenkbare, is in strijd met de gebruiken tusschen be- schaafde volkeren een feit geworden: de Duitsche weermacht heeft in den afgeloopen nacht de Nederlandsche grens overschreden. In grooten getale kwamen ook de Duitsche vliegtuigen boven ons land, om aanvallen uit te voeren en krijgslieden uit de hoogte binnen ons gebied neer te laten, om hun onheil- aanhrengend werk te beginnen. Ook boven onze stad hoorden wij in den vroegen morgen een sterk gebrom van vlieg tuigen. Wij dachten nog aan oefeningen van eigen vliegtuigen in den vroegen morgen, toen wij van bevriende zijde, die de onafgebroken radiouitzendingen had beluisterd werden ge- waarschuwd, dat wij door een vreemde mo gendheid waren aangevallen en de strfld in Europa dus voor ons zelf ook bittere emst is geworden. We konden toen ook per radio vememen het signaleeren van vijandelijke vliegtuigen op verschillende plaatsen in ons land, voorname- lijk in het Wiesten en in het centrum des lands en van het neerlaten van parachute- springers, terwijl er tevens voor werd gewaar- schuwd, dat er van dergelrjke lieden gekleed waren in Nederlandsche uniformen. De eerste uitzending van het A. N. P. te 8 uur stond geheel in het teeken van dezen overVal en werd besloten met het krachtig uitgezonden Volkslied. DE INVAL. DEN HAAG. Het Algemeen Hoofdkwar- tier deelt mede: Van 3 uur af in den afgeloo pen nacht hebben Duitsche troepen onze gren- zen overschreden. Naar verluidt hebben zij aanvallen geprobeerd op enkele vliegvelden. Onze weermacht en afweer zijn paraat ge- weest voor het volvoeren der hen opgelegde taak. De vemielingen van verschillende kunstwerken voltrokken zich volgens het op- gemaakte plan. Ten minste 6 Duitsche vlieg tuigen moeten zijn neergehaald. DEN HAAG. Het Algemeen Hoofdkwartier deelde hedenochtend te 5.15 het volgende mede: Van nacht te 3 uur hebben de Duit sche troepen onze grenzen overschreden en onze stellingen aangevallen. DE DUITSCHE STAP RIJ DE NEDBRL. REGEERING, met verontwaardiging door den Minister van Buitenlandsche Zaken af gewezen. DEN HAAG. De Regeeringspersdienst deelt mede: De Duitsche gezant alhier heeft van mor gen te 6 uur de volgende verklaring overhan- digd aan den Minister van Buitenlandsche Zaken: Wij kondigen u den inzet aan van een ge- weldige Duitsche weermacht en elken tegen- stand is volmaakt doelloos. Duitschland ga- randeert den staat van bezit in Europa en in de overzeesche gebieden, zoowel als die der dynastie, indien elken tegenstand uitblrjft. Zoo niet, dan bestaat er gevaar voor verlies van land en staatsbestel. Daarom manen wij u aan, een oproep te richten tot het Neder landsche volk en de weermacht, zich te ver- staan met de Duitsche militaire commandan ts, Als motief wordt aangevoerd: wij heb ben de onweerlegbare bewijzen van een on- l-middellijk dreigenden aanval van Frankrijk en Engeland op Belgie, Nederland en Luxem burg, die met medeweten der Nederlandsche en Belgische Regeering reeds lang was voor- bereid en tot doel had tot een aanval op het Ruhrgebied over te gaan. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Van Kleffens, wees met verontwaardi ging de veronderstelling terug, dat Harer Majesteitsregeering een vijandige overeen- komst van welken aard ook, met eenige vreemde mogendheid, welke ook, tegen Duitschland zou zijn gesloten. Wegens deze voorbeeldelooze, zonder eenige waarschuwing op Nederland gepleegden aan val, beschouwt de Nederlandsche Regeering zich als in oorlog met Duitschland. DEN HAAG. De commandant van het Al gemeen Hoofdkwartier deelt ons het volgende mede: Nederlanders! Wantrouw alle radioberichten en strooibil- jetten die spreken van het staken van ons verzet of van onderhandelingen met den aan- iValler of van hulp van Duitsche zijde aan "Nederland tegen de geallieerden, hoe geloof-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2