ti rfmffm NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH.VLAANDEREN De Erfenis van een Zonderling, Gedragsregels Luchtbescherming. Mo, 10.065 VRIJDAG 10 MEI 1940 80f Jaargang 8iw kslcrlccst Proclamatie van H. M. de Koningin. hing een Feuiileton BEKENDMAKING. Openbare Bekendmaking. DEiN HAAG. H. M. de Koningin heeft de volgende proclamatie uitge- aardigd: Mijn Volk! Nadat ons land met angstvallige nauw- gezetheid al deze maanden een strikte neutraliteit had in acht genomen en ter wijl het geen ander voornemen had dan deze houding streng en consequent vol te houden, is in den afgeloopen nacht door de Duitsche weermacht, zonder de minste waarschuwing, een plotselinge aanval op ons grondgebied gedaan, en dat, niettegenstaande de plechtige toe- zegging, dat de neutraliteit van ons land zou worden ontzien, zoolang wij deze zelf zouden handhaven. Ik richt hierbij een vlammend protest tegen deze voorbeeldelooze schending van goede trouw en aantasting van wat tusschen beschaafde staten behoorlijk is. Ik en mijne Regeering zullen ook thans onzen plicht doen, doet gij de uwe, overal en onder alle omstandigheden, ieder in zijn taak en op de plaats waar hij is ge- stdd, en bewaren wij alien de innerlijke rust waartoe een rein geweten ons in staat stelt. VERSCHAFT U WOLKEN VAN CEN0T! Hoofdpijn en ICiespijn. JJj een NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRUS: Binnen Temeuzen f 1,35 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post 1,65 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post 6per jaar Voor Belgie en Amerika 2,10, overlge landen /2,45 per 3 maanden fr. per post VDonnementen voor bet buitenland alleen bg vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2013. ADVEItTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENT IENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. WEGENS HET PINKSTERFEEST ZAL A.S. MAANDAG GEEN NUMMER VAN DIT BLAD VERSCHIJNEN. De Regeering doet in deze voor Nederland emstige tijden een beroep op den moed en de kalmte der bevolking. Bij nadering van den vrjand blijve de niet onder de wapenen geroepen burger rustig in zijn woonplaats en bescberme door zijn tegenwoordigheid huisgezin, bave en goed. Door bet verlaten van zijn woonplaats stelt hij zich aan het gevaar bloot om tusscben de strijdende partijen te geraken en loopt hij groote kans elders noch voedsel, noch onder- dak te vinden. Het overschrijden van de rivieren zal in den regel onmogelijk blijken. Ook bij gevaar voor aanvallen uit de lucht blijVe de bevolking rustig en neme zij nauw- keuring in acbt de bij „Openbare bekend- making" voorgeschreven gedragsregels voor geval van dergelijke aanvallen. De Regeering verbiedt aan alle Nederian- ders, die niet behooren tot de krijgsmacht van den Staat, met de wapenen aan den strijd deel te nemen. Aangezien de burgerwacbten uitsluitend bestemd zijn voor bet verrichten van politie- diensten en zij ook overigens niet bebooren tot de krijgsmacbt van den Staat, is het ook aan de leden hiervan ook al zijn zij in uni form gekleed uitdrukkelijk verboden met de wapenen aan den strijd tegen den invaller deel te nemen. Hoe loffelijk ook uit een oogpunt van vader- landsliefde, een deelneming aan den strijd door daartoe onbevoegden kan onze rechtvaardige zaak slechts schaden en zou den vijand er toe kunnen brengen om over te gaan tot het nemen van vergeldingsmaatregelen. Ieder zorge, dat bij de nadering van den vijand alls in zijn bezit zijnde wijnen of andere alcoholhoudende dranken tijdig worden ver- nietigd. Niemand late zich door woord of bedrei- ging overhalen om trouw te beloven aan den vijand, om inlichtingen te geven over onze strijdkrachten of om arbeid te verrichten, waardoor hij aan de krijgsverrichtingen tegen zijn vaderland zou deelnemen. De vgand heeft niet het recht daartoe te diwingen. Ieder blijve zooveel mogelijk rustig aan zijn gewone bezigbeden, blijve trouw aan de eigen Regeering en volge stipt baar bevelen op. 's-Gravenhage, 10 Mei 1940. De Voorzitter van den Raad van Ministers. De Burgemeester van TERNEUZE3N, Gelet op art. 12 der wet betreffende be- scberming tegen luchtaanvallen (wet van 23 April 1936 Staatsblad no. 302); I. Stelt vast de volgende gedragsregels vow de burgerbevolking; A. Toestand luclitfocschertning volledig In werking gesteld. 1. Gedurende bet tijdvak van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zons- opikomst zgn eigenaren, bewoners of gebrui- kens van woningen en andere gebouwen, als- mede van schuren en schuilgelegenbeden, verpbcht zorg te dtragen, dat het daarbinnen aanwezige licht op geenerlei >wijze naar bui ten straalt, alismede dat voorwerpen. welke aan den buitenkant van gebouwen zijn beves- tigd of zich bevinden op de bij die gebouwen behoorende open pereeelen, geen licbt uit- stralen. 2. Gedurende het tijdvak van een half uur na zonsondergang tot een half uur v66r zons opkomst is het aan be3tuurders, eigenaars of houders van motorrijtuigen of andere rij- of v'oertuigen (rijwielen, bakfietsen en handwa- gens daaronder begrepen) verboden zich daar- mee te bevinden of deze te laten staan buiten gebouwen, tenzij de in- en uitwendige verlich- ting, ter beoordeeling van het politiepersoneel, in voldoende mate is afgeschermd. Een en ander met dien verstande, dat het onverbcht laten staan van motorrijtuigen en andere rij- of voertuigen, als hiervoren bedoeld, op parti- cubere terreipen zal zijn toegelaten. 3. Onverminderd het bepaalde sub 2 is het verboden zich gedurende het tijdvak van een half uur na zonsondergang tot een half uur v66r zonsopkomst buiten een afgeschermde ruimte te bevinden in het bezit van een bran- dende lantaam, fakkel of ander lichtgevend vooilwerp (tenzij met toestemming van den Burgemeester), alsmede aldaar eenig vuur te ontsteken. 4. >Het is verboden gedurende het tijdvak van een half uur na zonsondergang tot een half uur v66r zonsopkomst op den openbaren weg met motorrijtuigen of andere rij- en voer tuigen (rijwielen, bakfietsen en handwagens daaronder begrepen) te rijden met een zooda- nige snelheid, dat zulks gevaar oplevert en met dien verstande, dat eene maximum-snel- heid van 20 kilometer per uur niet mag wor den overschreden. Van des namiddags 10 uur tot des voormid- dags 6 uur, althans gedurende bet tijdvak van een half uur na zonsondergang tot een half uur v66r zonsopkomst, is alle rijverkeer (ook met rijwielen, bakfietsen en handwagens), be- houdens in uiterste noodzaak (zooals b.v. bij emstige ziekte, ongeval of brand), verboden. In bijzondere geva'ilen kan hiervan vrijstelling worden verleend door den Burgemeester, in- dien het edne gemeente betreft, of door den Commissaris der Koningin indien het meer- dere gemeenten betreft. 5. Eigenaren, bewoners of gebruikers van woningen en andere gebouwen, alsmede van schuren, zijn verplicht bij afwezigheid zorg te dragen, dat de hoofdafsluiters van gas en electrischen stroom steeds afgesloten zijn. WEATHERPROOF Oorspronkelijke roraan van WILLY WATERMAN. (Nadruk verboden 12) Vervolg. Nee, hij moest Lois opbellen, en het baar meedeelen! In vier passen was hij bg de tele- fooncel, die op het perron stond, en vroeg Lois nummer aan. Haar stem antwoordde oogenblikkelij k Hallo... met Lois Orofts." „Hallo, Lois!" zei John, „ik heb jou nog wat te vertellen, dat ik in de eerste conster- natie vergeten heb. Die Bealie heeft zijn eigen wagen hij Pete's blokhut laten staan, je weet wel waar die is, hd ,,Ja, hij heeft het me uitgelegd'" ,,Prachtig; hij staat in een boschje, honaerd meter voor zijn huis, rechts van den weg. Ik heb het contactveertje van den verdeeler er uit gehaald, om hem onbruikbaar te maken. Nu is 't best mogeljjk, dat Bealie, omdat ik zijn wagen, ik bedoel den wagen, dien hij van Pete heeft gestolen, heb ingepikt, gaat pro- beeren, dien anderen op te halen. als je dus Pete te pakken kunt krijgen, zeg hem dan, dat hij, als hij toch niet weet, wat te doen, zich bij dien wagen posteert; ik durf mijn post hier op het station niet te verlaten!" Lois stem antwcordde hem, dat Pete zoo- juist uit het huis van Bealie had opgebeld, en vertelde hem de geheele geschiedenis met het ontladen pistool. John uitte een zeer krachtig woord: ,,Verduiveld, dat is de tweede keer, da', hrj ons vanavond door de vingers glijdt..., die kerel is zoo uitgeslapen als een rat!" Ix)is lachte vroolijk: ,,De zaken zien er nog niet zoo slecht uit; hij heeft geen auto, en ilk heb den garagehou- der gewaarschuwd, ons dadelijk op te bellen, als hg probeert een wagen te huren. Ik zal dadelijk Pete telefoneeren, en hem zeggen, dat hij op de loer gaat liggen. Cheerio!" John hing den hoom op. Dus ook Pete was de vent door de vingers geglipt! Maar een kwartier geleden was hij dus nog in de buurt! John vond, dat het leven er weer wat roos- kleuriger begon uit te zien, en wandelde op de stationsrestauratie af. Hg ontdekte plotse- ^ng, dat hij een beestachtigen honger had en ging achter een der ramen, vanwaar hij het perron kon overzien, een heele bende brood;cs met ham verwerken. De zon stond nu zoo hoog, dat ze .pver de kap van het station, heen sclioen, en toen John w»er het perron opstajrte. een sigaret in ztjn fnond en een genoegliik warm gevoel in zijn maag, kwarn een man uit de restaura- tie en riep hem|!' ..Meneer Crofts! Telefoon voor u" John schoot de restauratie binnen .en greep de telefoon op het buffet. pp. De eerste woorden deden hem een sohreeuw geven van vreugde: Heeft Pe'e hem te paikkenT Waal" In zgn biokhuls? O, heeft hij je opgebeld? Prachtig... ik ga er ook heen! Tot dadelijk." John legde den hoom neer op zeer onzachtt wiize, stopte^den kellner een geldstulf'1 in de hand ii wandelde fluitend het perron af Biuten, een eindje voorhij het station wkcatte'de wagen dien hij aan de garage hap guiomen, om zoo vlug hij kon naar het staP- in te 'rijden. John bezag het ding met pein- zfenden blik: „Ik ben machtig benieuwd, hoeveel verschil- lende wagens we vannacht wel met zijn alien (Ingez. Med.) 6. Particuliere sirenes, lucht- of stoom- fluiten en kerk- en torenklokken mogen niet in werking worden gesteld zonder vergunning van den Burgemeester. 7. Gedurende het tijdvak van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zons opkomst is het aan voetgangers verboden zich te bevinden op de voor het rijverkeer be- stemde gedeelten der wegen of straten. Waar geen voetpaden zijn, mag met niet meer dan twee personen naagt elkander worden geloo- pen, terwijl te alien tijde in de ricbting van voortbeweging rechts van den weg moet worden gehouden. Oversteken van den rrjweg dient, tenzij anders noodzakelijk is of speciale oversteekplaatsen zijn vastgesteld, te geschie- den op de hoeken van kruispunten of zij- wegen. S. Het is verboden onnoodig lawaai te maken, met uitzondering van het zoo kort mOgelijk geven van waarschuwingssignalen met motorrijtuigen en rijwielen, ter beoordee ling van het politie-personeel. 9. Alle brandbare voorwerpen behooren zooveel mogelijk van de zoiders c.q. bovenste verdiepingen te worden verwgderd. Datgene wat niet verwijderd kan worden, behoort zoo brandvrij mogelijk te worden opgesteld. Op iederen zolder, c.q. bovenste verdieping, behoort, met gebruikmaking van de beschik- bare middelen, brandbluschmateriaal aan- wezig te zijn. B. (Bij het signaal „LUCHTALARM" gelden de volgende bepalingen: 1. Zij, die zich binnenshuis bevinden, mogen zich niet op den oijenbaren weg begeven. 2. Een ieder begeeft zich oogenblikkelijk en langs den kortsten weg in zijn woning, ischuilplaatsi, of, als men deze niet spoedig kan bereiken, naar de naastbijgelegen open- bare schuilplaats, voor zoover die aanwezig is. 3. Zoodra het signaal „Luc.htalarni" wordt hebben gestolen, gehuurd en gereden." De tocht naar Pete's landhuis was een van de genoeglijkste, die hg ooit had gemaakt en toen hg het boschpad inreed, scheen de zon warm en zongen de vogels rondom hem. Voor het hek van Pete's huis stond Pete zelf, zijn handen in de zakken van een schoon pak, een pas-geschoren kin in de lucht en floot op buitengewoon valsche wijze een vink na. .jHallo, oude piraat", zei John en stapte uit zijn auto, „ik geloof, dat het niet noodig is, er nu de contactsleutel af te halen, is het wel?" Pete grijnsde een breeden grijns: ,,Ik heb van onzen motor-maniak een mu- seumstuk gemaakt. Je moet hem in den kel- der zien, het is de moeite waard!" £c- wandelden samen het naar het huis op. .Heb je hier ook een kelder zei John. ..Reken maar!" antwoordde Pete, ,,mgn oom heeft hem destijds laten maken, omdat hg dacht, dat het huis dan minder vwehtig zou zijn. Nou, dat kwam uit, het hw? is schitte- rend droog, maar de kelder! Ja kunt- er met een onderzeeer kringetjes draaiciv!" „Hoe heb je Bealie dan er in geaet" Toch zeker niet in het water?" dr D Pete keek hem verontwaardigd aan: „Hoe kom je er hij... I ik ben niet zoo wreed, om onzen vriend in Wet water te zet- ten; ik geloof. dat het de grcMtsite marteling zou zijn, die voor hem bestaar, (van, om in •frisch water te worden gezet. Nee .'XL ik heb fcem op een tafel gepoot. midden in den kel der, en zijn handen netjes aan de pooten vast gebonden. Als hij niet goed st(l ligt, rolt jjrj'met tafel en al in het meiqr... moet eens kijken, hoe rustig hij iaaj; iigtj,.flen stof- felijk overschot is er niets bifP' g 1 £e stonden in het groote veptrek^rdat er, riu het zonlicht er over de geheele lengte in ptraalde. vriendelgk uitzag. Pete had de gegeven, is alle verkeer met rij- of voertuigen (rijwielen, bakfietsen en handwagens daar onder begrepen) verboden. Een ieder, die op het einde van het signaal ,,Luchtalarm" nog geen schuilplaats heeft kunnen bereiken, be hoort ter plaatse, waar hg zich dan bevindt, dekking te zoeken in afwachting van even- tueele aanwijzingen van personeel van politie- of luchtbesclhermingsdienst. 4. Alle motorrijtuigen of andere rij- of voertuigen (rijwielen, bakfietsen en hand wagens daaronder begrepen) worden hij het signaal „Luchtalarm" geplaatst: a. op wegen of straten met ebnrichtings- verkeer; aan de rechterzijde; b. op wegen of straten met tweerichtings- verkeer binnen de bebouwde kom; aan de zijde der even huisnummers; c. op wegen of straten buiten de bebouw de kom: aan de rechterzijde, waarbij er op moet worden gelet, dat ruimte voor door- gaand verkeer wordt vrijgelaten. Op wegen of straten binnen de bebouwde kom, waar de even huisnummers zich niet aan 6en zijde be vinden, moet het plaatsen van rij- of voertui gen (rijwielen, bakfietsen en handwagens daaronder begrepen) zoo mogelijk worden vermeden. Is dit niet mogelijk, dan wordt zulk een weg of straat beschouwd als gelegen buiten de bebouwde kom. Het stilzetten van motorrijtuigen of andere rij- of voertuigen (rgwielen, bakfietsen en handwagens daaron der begrepen) op korten afstand dan 8 meter van de hoeken der wegen of straten is ver boden. Ieder plaatselijk parkeerverbod wordt geacht te zijn opgeheven. 5. Trekdieren worden uitgespannen en, in dien zij niet ergens kunnen worden opgesloten, stevig vastgebonden en wel op zoodanige wijze dat het verkeer over het voor het rijverkeer bestemd^ gedeelte der wegen niet wordt be- lemmerd of in gevaar gebracht. Andere dieren worden, hetzij vastgebonden, zoodanig, dat het verkeer over het voor rij- en voertuigen bestemde gedeelte der wegen niet wordt belemmerd of in gevaar gebracht, hetzij ergens opgesloten. Met uitzondering van geleide-honden voor blinden, die van een muilkorf zijn voorzien en aan een lijn worden vastgehouden, is het ver boden dieren in de openbare schuilplaatsen te brengen. C. Toestand ..Euchtalarm". 1. Het is verboden de plaats, waar men zich bij het signaal ,,Luchtalarm" in veiligheid heeft gesteld, te verlaten v6or het signaal „LuchtaJarm geeindigid" is gegeven. In bijzon dere gevallen kan daarvoor echter toestem ming Worden verleend door politie- of lueht- beschermingsfunctionarissen. 2. In gesloten schuilplaatsen mag niet worden gerookt, noch een vuur of eenig bran- dend voorwerp aanwezig zijn. Onder bran- dende voorwerpen zijn in dezen niet te ver- staan electrische lampen en electrische ver- warmingsapparaten Strafbepalingen. Opzettelijke overtreding of niet-nakoming van sub A, B en C vermelde voorschriften wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoog- ste twee duizend gulden. Hij, aan wiens schuld te wijten is, dat deze voorschriften worden overtreden of niet nage- komen, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaar of geldboete van ten hoogste duizend gulden. De ambtenaren van rijks- en gemeente- politie, naar wier oordeel opzettelijke over treding of niet-nakoming van deze voorschrif ten plaats vindt of plaats heeft gevonden. zijn bevoegd na aanmaning en op kosten van den overtreder de noodige maatregelen te treffen of te doen treffen. Zij zijn in dat geval be voegd, zoo noodig te alien tijde een woning tegen den wil van den bewoner te betreden. II. Maakt voorts algemeen bekend, dat het volgende wenschelijk moet worden geacht: 1. Iedere woning, werkplaats, kantoor of althans daar direct in de nabijheid op het eigen erf, behoort met gebruikmaking der beschikhare middelen een schuilgelegenheid te worden ingericht voor de aldaar vertoevende personen. Deze schuilgelegenheid moet be- scherming bieden tegen scherfgevaar of neer- stortende gedeelten van muren en zoiders. 2. Tenzij een ieder is voorzien van een deugdelijk gasmasker, behoort, hetzij deze schuilgelegenheid, hetzij de ruimte waar zij zich bevindt, gasdicht te kunnen worden afge sloten. Geenerlei aansprakelijkheid wordt aanvaard voor schade, welke uit de sub I. vermelde voorschriften kan voortvloeien. Terneuzen, 10 Mei 1940. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. breede ramen opengegooid en de geur van het dennenbosch in de eerste warme zonnestralen woei naar binnen. ,,Heb je al gegeten?" informeerde Pete. John knikte en ging op een venster toe. ,,In het stationdaar komt mijn zuster aan!" Meteen stond Pete al naast hem en zag het roode wagentje van Lois voor het huis stoppen. .Zonder haarving Pete aan. „Hadden we niets bereikt!" vervolgde John en samen gingen ze naar de deur, om Lois te verwelkomen. Pete keek haar verwonderd aan. Het was hem een raadsel, hoe vrouwen, na een door- waakten nacht, uit een auto konden stap- pen, zonder dat er een haartje verkeerd zat, zoo frisch als vier en twintig uur te voren. Pete wenschte zich zelf geluk met zgn idee, zich te scheren, v66r hij naar de garage reed om te telefoneeren. ,,Hallo!" zei Lois, „hebben jullie mijn prachtverzameling auto's gezien? Kijk eens!" Het was een verheffend schouwspel. Er stonden de wagen van Bealie, die van Pete, dien hij gehuurd had, de gehuurde van John en het wagentje van Lois. En daar moeten we nog bij tellen", zei John, ,,mgn in puin gereden wagen en die van jou, die nog op de wegkruising staat! Dat zijn er zes; de man twee wagens!" Pete bromde: ,,We hebben een dag werk, om al die vehikels weer op hun plaats te krijgenwe kunnen ze beter elk een num mer geven, net als bij de races, anders raken we hopeloos in de war". Ze gingen naar binnen en Pete trok drie zware fauteuils rond een tafeltje. Op het tafeltje zette hg een blad met een drietal koppen en een pot, die heerlijke geuren ver- spreidde. „Pete!" zei Lois, ,,mgn eeuwige dankbaar- heid: er is op het oogenblik niets, waar ik Vsilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd ..Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. (Ingez. Med.) meer trek in heb dan een kop sterke koffie en een sigaret! Ontbeten heb ik thuis al, terwijl ik telefoonjuffrouw speelde." Er werd heel weinig gesproken tijdens het consumeeren van den eersten kop koffie. Lois schonk het tweede rondje in, en zonk terug in haar stoel. ,,En nu......", zei ze en blies een rookwolk uit, ,,wat is ons volgend plan de campagne... het eerste hebben we tot een machtig goed einde gebracht!" John kwam het eerst met iets op de prop- pen: ,,Het lijkt me het beste, onzen vriend Bealie Hij hield op en keek den kring rond. ,,Ja, wat!" informeerde Pete zachtzm/ug- John krabde zijn oor: „Jawat! Als we hem los lat^ec]r;i Pen- zrjn we precies even vert-j he> lnst gezien, en er hoogstwaaischijnlijl of wat voorwerpen van cntho Peter knikte: ,,Inderdaad!" John keek hem perplex -amuswi „Wat wou jij dan met hencdcx n" Pete grinnikte: Niets bijzonderslaten zitti'n! Hierop volgde een diepe stilte. Lois keek het tweetal geamuseerd aan, John's verwarden blik opving, vroolgk: ,,Het is een pracht van een lastige heerschap kwjjt te rakici, nog naar die zeven resteeremjjfe ken!" zei ze. ,,We geven hem lijst stuk en toen ze lachte ze eten, zoodat hij over niets te klagei: heeft en blindeeren de gaten van dei. kel trassen, zoodat niemand Set h keel opzet. We kunnen trouwi gen, zijn voedsel in te houden is. Het lijkt me een prachtig met ma- drei- lastig (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1