ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN pun De Erfenis van een Zonderling. Vrjuwen 7AKKERTJE Mo. 10.064 WOENSDAG^8 MEI 1940 80e Jaargang Binnenland Feuilleton Neem'n Buitenland EERSTE BLAD Het Ministerie van Economische Zaken wordt gesplitst. TER NEUZENSCHE CQURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen 1,35 per 3 maanden Bulten Temeuzen fr. per post 1,65 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige landen 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bfl vooruitbetaling. Uitgeefster: Flrma P. J. VAN 1>E SANDfi GIRO 38150 TELEFOON No. 2013. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels S 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 50 tent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. De Regeeringspersdienst maakt bekend: Reeds sinds eenigen tijd is gebleken, dat tengevolge van den oorlogstoestand de be- moeilngen van het huidige departement van Economische Zaken in die mate in omvang zijn toegenomen, dat het nauwelijks mogelijk is, dat het beheer van dat departement door een verantwoordelijk bewindsman blijft -ge- voerd. Bij Koninklijk besluit van heden is daarom opnieuw ingesteld een ministerie van Land- bouw en Visscherij, terwrjl tegelrjkertijd het bestaande departement is hersteld in een ministerie van Handel, Nijverheid en Scheep- vaart. Tot Minister van Landbouw en Visscherij is benoemd de heer Mr. Dr. A. A. van Riiijn, thans secretaris-generaal van het Departe ment van Economische Zaken. De nieuwe Minister heeft in zijn voomoemde functie en als voorzitter van het college van Regeerings- commissarissen voor landbouw-crisis-aange- legenheden reeds eenige jaren den huidigen bewindsman geadviseerd, zoodat eenheid van behandeling van economische vraagstukken mag worden verwacht. Minister Steenberghe blijft belast met het ministerie van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Omtrent het ter- rein dat ieder der beide departementen zal omvatten, zullen dezer dagen nadere mededee- lingen worden gedaan. INTREKKING VAN VERLOVEN. De Regeeringspersdienst meldde gisteren: Periodieke, vacantie-, buitengewone, kleine, zaken- en studieverloven worden voor zee- en landmacht ingetrokken. Bovendien worden ingetrokken de weermachtsindustrieverloven van het personeel, ingedeeld bij de luchtdoel- artdllerie, luchtdoelmitrailleurs, de luchtstrijd- krachten, de zoeklichtafdeelingen en de zee- macht. De verlofgangers moeten onverwijld naar hunne onderdeelen terugkeeren. Zij, aan wie buitengewoon verlof is ver leend wegens ernstige ziekte of overlijden van, gezinsleden, keeren na afloop van dit verlof naar hunne onderdeelen terug. Een toeliehting. Qm misverstand te voorkomen, wordt nader medegedeeld, dat onder de ingetrokken kleine verloven mede zijn begrepen de visscherij- en scheepvaartverloven van hen, die niet varende zijn, en de aan mijnwerkers verleende ver- ioven. Voorts is onder de ingetrokken kleine ver loven mede begrepen het onbepaald klein ver lof verleend aan de dienstplichtigen der land macht van de lichting 1924 (van de cavalerie bovendien van de lichtingen 1925 en 1926). Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat zij, die in het genot van uitstel van eerste oefening of van uitstel van thet onvervuld ge- deelte van eerste oefening zijn, of aan wie vrijistelling is verleend, niet behoeven op te komen. De kleine verloven, verleend op grond van een verleende mobilisatie-vrijstelling, vallen niet onder de kleine verloven, die zijn inge trokken. Zeemiiliciens - gTOot-veriof gangers tier lichtingen 1921 en '28 moeten opkomen. De zeemiliciens van de lichtingen 1927 en 1928, die in het. genot van groot verlof zijn Oorspronkelijke roman van WILEY WATERMAN. (Nadruk verboden.) 10) Vervolg. Tot zijn stomme verbazing was de achter deur niet gesloten, maar alleen dichtgetrok ken en bij den eersten ruk, die hrj gaf, ging ze piepend open. Pete trad binnen, trok de deur weer achter zich aan en doorzocht snel het huis. Het geluk bleek met hem te zijn: De kerel was niet hier geweest, niet sinds den vorigen dag, toen het licht was, want alle blinden stonden open en de resten van een middagmaal stonden nog op tafel. Pete ging in een leunstoel liggen, zoo, dat hij door het raam den weg in de gaten kon houden en peinsde. Als die Bealie hier was geweest, nadat hrj de lijst had gegapt, dan had hij zeker <vat gegeten en de blinden dicht gedaan. Pete bemerkte aan zijn eigen maag, dat de gebeurtenissen van dien nacht in geen geval ongunstig op zijn eetlust hadden gewerkt, en peinzend sneed hrj een paar sneden brood en besmeerde ze. Dus Bealie was 6ok niet naar Londen ver- trok ken... als hij dat gedaan had, zou hij hier zijn gekomen om zijn huis af te sluiten en wat reisbenoodigdheden in te pakken. Peter voelde zich met elken hap, die hij van zijn brood met marmelade nam, opgewekter worden. De man zou, dus hierheen moeten komen wat hij ook wilde doeh. Ala hij op wilde bel moeten onverwijld in werkelijken dienst komen. Zij moeten zich daartoe in afwijking met hetgeen vermeld staat in hun zakboekje met hun militaire uitrusting per eerstvolgen- de reisgelegenheid begeven naar het marine- depot te Rotterdam met uitzondering van de zeemilicien-kustwachters, die zich moeten mel- den bij de marine-kazeme te Amsterdam. Op vertoon van de lastgeving welke achterin het zakboekje is geplakt, kan per spoor wordei gereisd. Mocht een lastgeving niet in het zak boekje aanwezig zijn, dan behoort de zee- milicien zich ter verkrijging van een vervoer- bewijs te vervoegen brj het bureau voor mili taire zaken der gemeente-secretarie zijner woonplaats. (N. R. Crt.) EEN ONZER DISTRIjBUTIEREGEEINGEN VERVALT. Van officieele zijde verneemt het A.N.P., dat na afloop van de thans loopende distribu- tieperiode, welke op Donderdag 9 Mei ein- digt, de distributieregeling voor boonen, capu cijners en grauwe erwten komt te vervallen. Met ingang van Vrijdag 10 Mei is de ver- koop van deze artikelen aan het publiek vrij en behoeft derhalve bij aflevering door den winkelier geen bon van de Rijksdistributie- kaart te worden ingeleverd. Er wordt nadruk- kelijk op gewezen, dat van genoemden datum af boonen, capucijners en grauwe erwten weder vallen onder het 'Hamsterverbod, krach- tens hetwelk men zich van de daaronder val- lende goederen binnen een week niet meer mag versehaffen, dan men gedurende een week normaal pleegt te verbruiken. De verkoop en aflevering door groote gros- siers aan grossiers en door grossiers aan detaillisten valt met ingang van Vrijdag even- als voor den aanvang van de distributie het geval was, onder de hepalingen van de Land- bouwcrisiswet. Dit brengt o.a. mee, dat het vervoer evenals thans reeds hij groene erw ten en spliterwten het geval is, gedekt be hoort te zijn door vanwege de Nederlandsche Akkerbouwcentrale door de vereeniging Rot- terdamsche Korenbeurs ter beschikking van den handel te stellen vervoerbewijzen. Het ligt in de bedoeling, dat de Akkerbouw centrale alsnog een nader vast te stellen hoe- veelheid boonen, capucijners en grauwe erw ten ter beschikking van den handel zal stellen. WEDEROM BEPERKTE DIENSTREGELING DER NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Met Ingang van heden zou op de lijnen der Nederlandsche Spoorwegen weer de beperkte dienstregeling worden gereden, zooals die o.a. ook op 10 April is ingevoerd. Er wordt nog gestreefd naar enkele aanvullingen, waarover eventueel nog nader bericht wordt. Zooveel als eenigszins mogelijk is zal de directie der Nederlandsche Spoorwegen op versohillende trajecten busdiensten organi- seeren. Op de meeste stations zal de beperkte dienstregeling voor het publiek verkrrjgbaar zijn. DE SPIONNAGE TE S1NT PANCRAS. Vrijdagavond is men overgegaan tot de arrestatie van den tweeden firmant van de gebroeders K. te St. Pancras. De gearresteerde K. is lid van den gemeen- teraad en lid van het kerkbestuur van de Gereformeerde. Gemeente. In verband met deze arrestatie zij medege deeld, dat zij waarschijnlijk verband houdt met uitlatingen van een lid van het personeel der firma, tijdens een verhoor te Rotterdam toen hij daar bezigheden verrichtte, bij ver- lading van goederen voor de firma K. De arrestatie staat in verband met die van J. K. en ziin zoon te St. Pancras en andere personen in verschillende deelen van het land. len, in het gaheim, of telegrafeeren en per telefoon zijn telegram opgeven, hij moest het in zijn huis doen... hij zou niets riskeeren. Je kunt niet in een cafe in een telefoon gaan staan blaffen, dat je dat en dat hebt gegapt. bedacht Pete. Was hij van plan, de lijst in hoogst eigen persoon naar Louden te vervoeren, dan zou hjj beslist eerst naar huis komen, of hij nu per trein ging of per auto... en met dezen ge- noeglijke overweging deed hij de laatste hap van zijn geimproviseerd ontbijt verdwijnen en vischte een sigaret uit zijn koker. Maar de sigaret bereikte zijn lippen niet, want toen hij naar zijn lucifers zocht, viel zijn blik uit het raam... en hij vloog op, vol boos- aardige vreugde. Over het pad, dat van den weg naar het huis leidde, sjokte langzaam en klaarblijkelijk vermoeid de gestalte van Bealie, een trek van woede op zijn gelaat. Pete verloor geen tijd met peinzen over de oorzaak van dien trek op het weinig aantrek- kelijk gezicht van Bealie; hij keek de kamer rond en zag een muurkast, waarvan de deur een weinig openstond. Het was het werk van een oogenblik, er in te duiken en de deur ach ter zich aan te trekken. 'Hij had juist den tijd, Lois' revolver uit zijn zak te halen en de zekering er af te schui- ven, voor hij de voordeur hoorde open gaan. En toen volgden de gebeurtenissen elkaar snel op. Bealie kwam de kamer binnen, vloekte iets en viel in een stoel neer. Toen klonk een zacht gepiep en het volgend oogenblik vloog hij schichtig overeind om in den loop van een revolver te staren. „Morgen, kameraad Bealie!" merkte Pete op, „een onverwacht genoegen, is het niet?" De blik op kameraad Bealie's aanschijn verried ten duidelijkste, dat het genoegen niet aan beide zij den was. ,,Moet je?" gromde hij. Pete glimlachte. o.a. te Westgrafdijk (N.-.H.) en in de provm- cie Groningen, eenigen tijd geleden verrieht. De thans gearresteerde C. K. is een broer van J. K. Over deze aanhoudingen bericht de Telegr. nog het volgende: Zij worden verdacht van sp'onnage ten be- hoeve van een vreemde mogendheid. Bij het onderzoek van deze zaak zou zijn gebleken, dat de K. vertrektijden van buiten- landsche schepen mededeelde aan een vreemde mogendheid, waardoor deze in staat werd ge- steld deze schepen te torpedeeren. Bij het onderzoek van deze zaak zou zijn gebleken, dat een in eind vorig jaar in de Golf van Gascogne getorpedeerd Fransch schip, de „Aryon", zich een groote partij dahlia's, pioenrozen en gladiolen bevonden, die door de firma K. naar Buenos Aires wer- den verstuurd en bestemd waren voor een hroer van de firmanten. Deze partij was verzekerd bij een Engelsche maatschappij voor f 55.517. De justitie zoekt thans blijkbaar verband tusschen den ondergang van de ,,Aryon" en de werkzaamheden van de firmanten K., die bij het vergaan van dit schip gebaat Waren. Zij hebben de verzekeringspenningen kort na den ondergang van de boot getoucheerd. De zoo juist gearresteerde K. is aangehou- den. omdat de justitie hem verdenkt van medeplichtighgid aan deze ophchting van de verzekeringsmaatschappij Zijn handelingen zouden zoo vernam het blad zich beperkt hebben tot het meewer- ken aan het binnenhalen van het verzekerings- bedrag. Er zijn vooralsnog geen aanwijzingen dat hij betrokken zou zijn bij de organisatie, die de scheepstijdingen aan onbevoegden in handen speelde. De arrestant is naar Groningen gebracht en daar opgesloten. OPLEIDING TOT RESERVE-OFFICI ER De Regeeringspersdienst meldt; Qmstreeks 1 October a.s. zal een opleiding aanvangen tot reserve-officier bij de infante- rie, de wielrrjders, de cavalerie, de bereden artillerie, de luchtdoelartillerie, de motor- artillerie, de kustartillerie, de pontonniers en torpedisten en de militaire administratie. Voor deze opleiding kunnen in aanmerking komen gewone of buitengewoon dienstplich tigen en personen, die nog niet tot gewoon of buitengewoon dienstplichtige bestemd zijn. Zij mogen op 15 Oct. 1940 nog geen eerste oefe ning bebben volbracht en moeten in het bezit zijn van het diploma H.B.S. 5-jarigen cursus of gymnasium of een daarmede overeenko- mend diploma. Voor de officiersopleiding bij de cavalerie worden, bestemd dienstplichtigen, die aan de eischeb voor de verschillende functies, welke door hen eventueel moeten worden vervuld (ook motorrijder, enz.), intellectueel en licha- melijk voldoen. Zij, die bedrevenheid bezitten in het paardrijden, genieten in het algemeen de voorkeur. Voor de bereden artillerie komen in het bij- zonder in aanmerking zij, die brj het verwer- ven van het diploma hooge crjfers voor wis- kunde hebben behaald. Bij de motorartillerie en de luchtdoelartil lerie komen voor de officiersopleiding in de eerste plaats in aanmerking werktuigkundigen met goede wiskundecijfers. Overigens is het gewenscht, dat zij in het bezit zijn van een rijbewijs A dan wel eenige bedrevenheid be zitten in het besturen van automobielen. Voor de officiersopleiding hij de militaire administratie wordt de voorrang gegeven aan studenten van handelshocgescholen en aan houders van een einddiploma van erkende (openbare of bijzondere) handelsischolen met 5-jarigen cursus (z.g. hoogere handelsscho- len). „Ik kon nauwelijks verwachten, dat je ze- nuwen tegen een schok als die van daarnet bestand zouden zijn... het komt me voor, dat je niet een van 's werelds supermenschen bent, maar toch..." Bealie knipperde met zijn oogen, die roods randjes vertoonden. „Klets niet zooveel!" steunde hij. Pete vond dit woorden naar zijn hart. Niets leek hem op dit oogenblik beter dan han- delen. ..Ook goed!" viel hij hij, ,,kom eens hier heen, broeder." De broeder kwam, maar er was in het ge heel niets broederlijks in zijn gelaat. ..Keer je om," beval Pete. De broeder deed, gelijk hem gezegd werd. Pete grinnikte in stilte; het uur van zijn suc- ces was daar. Hij liet zijn revolver tegen het midden van de wervelkolom van den ander rusten en tastte eerst diens jas- en broekzakken na. Hij vond daar niets wat hem interesseerde. Hij boog zich een weinig voorover om zijn hand in den binnenzak van Bealie's jas te stetken en achtte het niet meer dan menschlievend, de waarschuwing te geven, die hemzelf in een soortgelijke situatie den afgeloopen nacht had bereikt ,,Haal geen grapjes uit, of dit pistool geeft een knal." (Het volgend moment logenstrafte zijn woorden. Bealie haalde wel degelijk grapjes uit; hij trapte met zijn eene been achteruit en omhoog, op deskundige wijze en Pete schoot naar achter, op 66n been, draaid een piroeutto en plofte op den grond. Hij lag nog niet goed en we], of hij was weer overeind, maar dit korte oogenblik was voor Bealie voldoende geweest, om de deur uit te schieten en die achter zich dicht te trekken. Pete vloog naar het raam, rukte het open en sprong eruit. Toen hij den grond raakte, zag hij Bealie over een grasveld rennen. Voor de opleiding hij de artillerie wordt in het algemeen de voorkeur gegeven aan hen, die in het bezit zijn van een B-diploma. Buitengewoon dienstplichtigen en degenen, die nog niet tot gewoon of buitengewoon dienstplichtige bestemd zijn, moeten, om voor de opleiding in aanmerking te kunnen komen, zicb te zijner tijd bereid verklaren om een vrijwillige verbintenis op den voet van een gewoon dienstplichtige aan te gaan, waarbij zij zich verbinden om: a. onafhankelrjk van den duur der thans bestaande buitengewone omstandigheden, de opleiding volledig te volgen en b. alle verplichtingen, welke op den reser ve-officier rusten, op zich te nemen. Voor hen, die zich in werkelijken dienst bevinden, worden de noodige inlichtingen bij legerorder bekend gemaakt. Zij mogen zich slechts door tusschenkomst van hun korps- of overeenkomstige commandant tot den minis ter wenden. Verzoekschriften, welke op ongezegeld papier kunnen zijn gesteld, moeten den Minis ter van Defensie v66r 1 Juni a.s. hebben be reikt. Bij het verzoekschrift moeten gewaar- merkte afschriften worden overgelegd van diploma's en van de bijbehoorende cijferlijsten, alsmede een goed gelijkende foto (pasfoto is voldoende). Het vorenstaande geldt niet alleen voor hen, die reeds in het bezit zijn van een eind diploma H.B.S. of gymnasium, maar eveneens voor hen, die dit jaar een dergelijk diploma denken te verkrijgen. De bescheiden, die nog niet kunnen worden overgelegd, omdat het eindexamen nog niet werd gedaan, behooren zoo spoedig mogelijk te worden nagezonden. DE EXTRA STEUN VOOR KEEEDING, DEKKING EN SOHOEISEL. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat evenals het vorige jaar, ook voor 1940 extra-hulp in den vorm van kleeding, dekking en schoeisel kan worden verstrekt aan ondersteunde en tewerkgestelde %rbeiders en aan de onder de z.g. groep B vallende kleine grondgebruikers en tuinbouwers. De gemeenten, die voor deze extra-hulp in aanmerking wenschen te komen, moeten uiterlijk 1 Juli a.s. een aanvraag daar toe aan het departement van sociale zaken indienen. HET SPIONNAGE-ONTWERP. Aan het verslag van de vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende nadere voorzieningen tegen het bekend wor den van staatsgeheimen, verhooging van de maximum-straf op een aantal misdrijVen tegen de veiligheid van den staat en aanver- wante kleinere wijzigingen is het volgende ontleend Op bladz. 3 van de memorie van antwoord deelt de Minister mede, dat bij de regeering voorzieningen in beraad zijn, welke de strek- king hebben de mogelijkheid uit te sluiten, dat gevangenisstraffen van langeren duur, op- gelegd ter zake van de hier in aanmerking komende delicten, tengevolge van een vijan- delijken inval zouden kunnen worden onder- broken. Kan de Minister nader aangeven, van welken aard deze voorzieningen zijn? De Minister wijst opneming van een straf- bepaling, welke zich richt tegen hem, aan wiens schuld te wijten is, dat staatsgeheimen gepubliceerd worden of in handen van een vreemde mogendheid geraken, aanvankelijk af. De commissie is door de argumenten, welke de Minister voor zijn standpunt heeft aangevoerd, nog niet overtuigd, dat opneming van zulk een strafbepaling, aansluitende bijv. aan artikel 98, inderdaad achterwege behoort te blijven. In het voorbijgaan merkt zij op, dat hetgeen de Minister op bladz. 4 der memo rie van antwoord schrijft, dat het hier om een andere type delict zou gaan dan bij de (d.w.z. alle) overige culpose misdrijven van ons wetboek van strafrecht, haar niet geheel juist voorkomt. Bij de meeste dezer misdrij ven wordt het gevolg inderdaad rechtstreeks door de enkele culpose handeling in het leven geroepen; niet echter bij alle. Als voorbeel- den van culpose delicten, waarbij het schade- lijk gevolg eerst door de handeling van een ander, mogelijk gemaakt door de strafbare nalatigheid, wordt teweeggehracht, noemt zij het als ambtenaar door schuld mogelijk ma- ken van ontsnapping (artikel 367, lid 2) en de schuldheling (artikel 417bis). Zij meent, dat de Minister de moeilrjkheden, verbonden aan vervolging van den ,,actieven" spion, te licht telt, en zij is van oordeel, dat met discipli- naire maatregelen indien noodzakelijk schrijft de Minister tegen een nalatigen ambtenaar, die zoo groote belangen heeft ver- waarloosd, geenszins altijd zal kunnen wor den volstaan. Met haar opmerking, dat een schulddelict kan dienen om personen, bij wie opzet niet te bewij'zen is, toch te straffen, had1 zij geenszins de bedoeling onschuldigen te treffen; het gaat hier alleen om personen, bij wie in ieder geval strafbare en hoogst gevaarlijke nalatigheid aanwezig was en dus allerminst .onschuldigen". De commissie zal het qp deze gronden op prijs stellen, in dien de Minister zijn standpunt in deze aan- gelegenheid opnieuw wil overwegen en, in dien hij hg zijn aanvankelijke opvatting blijft, desze nader wil motiveeren. Ook ten aanzien van de vraag, of het doen van opnemingen, enz. van militaire werken, voor zoover in tijd van oorlog gepleegd, onder de misdrijven dient te worden gerangschikt, is de commissie nog niet van de onjuistheid harer aanvankelijke meening overtuigd. Het komt haar voor, dat de Minister ook in dit geval de moeilijkheden, aan de vervolging verbonden, te licht schat. Op bladz. 6 van de memorie van antwoord noemt de Minister een afzonderlijke straf bepaling tegen het uiteenjagen van een ver- gadering van den Ministerraad, enz. minder noodzakelijk. Hoewel dit een punt betreft, dat niet rechtstreeks op het thans aanhangige wetsontwerp betrekking heeft, acht dev com missie het wenschelijk er nog eens op te wijzen, dat tegen het uiteenjagen van den regeeringsraad en van de Staten-Generaal wel afzonderlijke strafbepalingen bestaan met zeer hooge maxima. In 's Ministers gedach- tengang zouden ook deze hepalingen over- bodig zijn. Of het feit „nauwelijks waar schijnlijk is", kan hierbij in het midden blij ven. De commissie beveelt in ieder geval dit punt opnieuw in 's Ministers aandacht aan. Hij lachte... hief zijn pistool en mikte boveu hem in de boomen. 'Hij haalde den haan over... er gebeurde niets... totaal niets. Hij mikte iets minder zorgvuldig en trok weer af. De slagpen klikte, geen schot klonk. Op dat oogenblik was Bealie in de struiken verdwenen en Pete zag in, dat het onmogelijk zijn zou, hem daar nog te pakken te krijgen. Hij gebruikte woorden, die niemand hem ooit had hooren gebruiken en waarvan hij zeif niet eens wist, dat hij ze kende en trok het magazijn uit het pistool. Het magazijn was leeg! Pete staarde langen tijd naar het leege stalen raam en vroeg zich af, hoe Lois het in haar hoofd had gehaald, hem een leege revolver mee te geven. Hij maakte een snui- vend geluid; echt iets voor een vrouw, met een leeg pistool rond te dazen! En toen herinnerde hij zich met een schok, dat ze met de patronen in het magazijn had zitten spelen, toen ze zat te praten bij de safe! De heele waarheid flitste door zijn hoofd. Bealie had, toen hij de lijst had meegeno- men, het pistool op de sohrijftafel zien liggen, en er de patronen uitgewipt, om het hun on mogelijk te maken, hem met succes te ach- tervolgen, als de diefstal van de lijst was be- merkt. Hij keerde langzaam naar het huis terug, met het plan, eerst vandaar Lois op te bellen, om haar het gebeurde mede te deelen. HOOFDSTUK VI Het opgejaagde wild. Toen Bealie zich van de lijst had meester gemaakt en als het knaagdier, waarmee hij zulk een overeenkomst vertoonde, tusschen de boomen was weggedoken, wachtte hij eerst tot Lois en Pete in vollen ren naar het huis terugkeerden. 'Hij lachte, ze waren prachtlg in de door hem opgezette val geloopen en hij klopte op den binnenzak van zijn jas, waarin de porte- NOG STEEDS DREIGENDE TAAL UIT ITAELe. Uit Italie komen nog steeds dreigende stemmen. In de ..Oorriere Padano", welk blad feuille met de kostbare papieren zat. Hij was het er met zichzelf niet geheel over eens, wat hij doen zou. In geen geval wilde hij naar Ion- den iets over den inhoud ervan telefoneeren of telegrafeeren; hij zou de lijst niet uit han den geven, v66r hij er een prijs voor had ge- kregen die hem behoorlijk leek. Hij schoot de poort van het hek uit en klom in den wagen van Pete, dien hij nog steeds gebruikte. Dien wagen had hij in een smal weggetje verstopt en hij haalde hem er uit, in groote haast, om zoover mogelijk weg te ko men en zijn lijst in veiligheid te brengen. Hij had de keuze tusschen twee mogelijkheden naar huis gaan en de lijst daar deponeeren, of dadelijk naar Londen rijden en persoonlijk de onderhandelingen openen, zonder tijd te ver- liezen. Hij besloot tot het laatste. Hoe langer hij met die lijst in zijn zak hier bleef rondhangen, hoe grooter het risico werd, dat of de politie, of die twee kerels hem te pakken kregen. Dus zette hij zijn wagentje tot den groot- sten spoed aan en berekende, dat hij om een uur of negen in Londen zijn kon. Hij kon dan op zijn gemak een stukje eten en daarna naar zijn opdrachtgever gaan. Hij peinsde er over hoeveel hij vragen zou en hoeveel percent van de erfenis zijn deel zou, worden, toen hij de boCht omvloog, waar John bezig was, zijn wa gen uit de sloot te hijschen. Hij zag den takelwagen pas op het laatste oogenblik en slaagde er nog juist in, zijn wa gen tot staan te brengen vlak daartegen aan. En toen volgde de onverkwikkelijke scene met John, die zijn moed tot niets reduceei'de, en hem rechtsomkeert deed maken, zonder wagen, hbngerig en ellendig, in het vooruit- zicht, een flink eind te moeten wandelen, maar met het gelukkige besef, dat hij in zijn zak nog steeds de lijst had, die hem zijn for- tuin zou brengen. Toen hij uit het gezicht van de twee bij den kraanwagen was verdwenen, hield hij halt, om

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1