Predikbeurten Sport Gemengde Berichten Laatste Berichten Advertentien BEKENDMAKING. I. HetWoonhuis, II. Een perceel WEILAND-BOOMGAARD W. MAZZOLA, VOLK EN VADERLAND OOK IN ZEELAND IN BESLAG GENOMEN. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. AXEL. HOCKEY. VERDRONKEN. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. VVEERVERWACHTING. N.V. Handel- en Scheepvaart Mij. „DE SCHELDE" JOHANNA CATHARINA GRIEP, Neus-, Keel- en Oorarts DE VAART IN DE ZEEUWSCHE WATEREN. De Staatscourant bevat een algemeene be- (keiwimaking no. 5 van den commandant van Zeeiand, ten vervolge op diens bekendmaking no. 4 van 18 Dec. 1939. De nieuwe bekendmaking bevat een kleine beperking van bet in December verboden verklaarde watergebied en voert, voor de vaart door de vrije vaargeul van de Wielingen en door het Oostgat van bet zeegat van VI is- singen, de verplichting is, dat binnenloopende vaartuigen bet bij den ingang van bet zeegat gestationneerde onderzoekingsvaartuig aan- loopen om zicb te laten verkennen en te doen onderzoeken en voorts dat zoowel in- en uit- varen onder loodsaanwijzing moet geschieden. Ankeren is verboden, behoudens bijzondere omstandigbeden, in verband met de veiligheid van de navigatie. Zonder nadere aankondiging kunnen deze vaarwaters door of vanwege den commandant in Zeeiand voor de scheepvaart worden ver boden. Voor visschersvaartuigen en reddingsvaar- tuigen kan van deze verplichtingen bij schrif- ielijke vergunning ontheffing worden ver- leend. Zaterdag is op grond van de Persverorde- ning van den opperbevelhebber opdracbt ge- geven tot het in de geheele provincie Zeeiand in beslag nemen van het weekblad ,,Volk en Vaderland", wanneer dit zou worden ver- spreid, aangeplakt of in den handel gebracht (Vliss. Crt.) Z.-VL. OONTACTOOMMISSIE DER HANZE. Te Sluiskil vond, naar het D. v. N.-iBr. meidt, een bijeenkomst plaats van de Z.-Vl. contactcommissie der Hanze. De vergadering was bijeengeroepen door bet diocesane hoofdbestuur. De voorzitter, de beer E. Lockefeer te Hulst memoreerde in zijn openingswoord op pieteitvolle wijze de groote verdiensten van wijlen den heer Van Goethem voor den middenstand in bet gewest, als voor zitter van de Z.-Vl. contactcommissie niet alleen, docb ook als lid van de Kamer van Koophandel, als boofdbestuurslid van de Hanze en als afdeelingsvoorzitter. Met zeven tegen twee stemmen werd tot opvolger van den overledene in de contact commissie gekozen de heer G. P. L. Sarneel uit Kloosterzande. Na de benoeming tot voorzitter van de commissie, dankte de beer Sarneel voor het vertrouwen in hem gesteld en memoreerde eveneens de verdiensten van zijn voorganger. Eveneens met 7 tegen 2 stemmen besloot de contactcommissie de heer Ch. de Mul te Sas van Gent candidaat te stel- len voor de Kamer van Koophandel. Afwezig waren in de Maandag 1.1. gehouden vergadering de heeren Koopman en De Jonge, de eerste in verband met zijn werkzaam- heden, de laatste ten gevolge van een hem overkomen ongeval. De Voorzitter, biervan den raad kennis gevende, sprak als zijn wensch uit, dat de heer De Jonge spoedig hersteld zal mogen zijn en weer als voorheen aan de besprekingen zal kunnen deelnemen. De vaststelling der notulen, mededeelingen en ingekomen stukken, passeerden vlot onder den Voorzittershamer door. Een beschikking op een reclame Hondenbelasting en een wijzi- ging van de gemeenschappelijke regeling in zake de Liuchtbescherming, evenals een wijzi- ging van het ambtenarenreglement, baarden even in emstige moeilijkheden. Tot leden van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur werden herbenoemd J. van de Wege en W. M. Ferdinandusse. Burg, en Weth. dienden een voorstel in tot rioleering van de Axelschestraat, waardoor de mogelijkheid ontstond, dat naast de bewoners der Axelschestraat ook die van de wijk Brouwerij op het riool zouden kunnen aan- sluiten. Op dit punt bleken de meeningen verdeeld. De heeren Wisse en De Visser ston- den op het standpunt, dat de kosten van aan- sluiting voor de bewoners der Axelschestraat dermate hoog zouden worden, dat van aan- sluiting niets zou kunnen komen. Burg, en Weth. daarentegen betoogden, dat die aan- sluiting inderdaad geld kosten zou, doch de gemeente opent dan de gelegenheid aan te sluiten op het riool, wat thans gezien de diepte er van niet tot de mogelijkheden be- hoort. Bovendien is een dergelijke uitgave eensgevend geld, waarmede men er dan van af is. Burg, en Weth. achtten zich niet ge ne chtigd een riolensysteem aan de achter- zrjde der woningen aan te brengen, daar hierdoor een precedent zou worden gescha- pen, waarvan de gevolgen niet zijn te over- zien. Bij stemming over dit voorstel werd het met de stem van den heer Wisse tegen aan- genomen. Een verzoek van P. C. Oppe en 7 anderen tot bestrating en verbetering van de Zaag- straat, werd door Burg, en Weth. aangehou- den met de toezegging, dat hieraan nader aandacht zal worden besteed, wanneer de aan- leg van de waterleiding en hetgeen daarmede in verband staat gereed zal zijn. Dit kon, blij- kens de meening van enkele raadsleden, nog enkele jaren' duren. De heer Florusse had, met het oog op deze omstandigheid, de be- trokken bewoners bezocht en hen getracht te overreden aan de waterleiding aan te sluiten, waardoor ook die aanleg zou bevor- derd worden. Het resultaat was niet bijster groot geweest, hetgeen er toe leidde, dat het voorstel van Burg, en Weth. zonder hoofde- lijke stemming werd aanvaard. Te memoree- ren valt hierbij nog een uitlating van den heer Maas, die betoogde, v65r deze verbete ring te zijn en geduld te zullen hebben tot ook de buitenwijken als het Veer en Othene voor een dergelijke verbetering aan de beurt zou den kunnen komen. De begrooting voor den dienst 1939 werd met algemeene stemmen gewijzigd als door Brurg. en Weth. voorgesteld. Ten vervolge op het besluit der vorige ver gadering waarbij een verzoek van de water- keering van de calamiteuze polders Ser Dip- pens c.a. tot verbetering van den weg aan de Griete, met medewerking van de gemeente in banden van Burg, en Weth. werd gesteld, werd thans voorgesteld, tot deze verbetering over te gaan hoewel niet ten voile als door de waterkeering gevraagd. De financiering zou kunnen plaats vinden via den kapitaaldienst, uit de gelden der havenreserve. Ook in dezen was de raad niet unaniem van oordeel, dat de gevraagde voorziening noodig was. De heer De Visser betoogde, de urgentie van deze verbetering niet in te zien, temeer niet, daar de toeleidende wegen niet dezelfde breedte hadden als de verbeterde weg zal krijgen, terwijl er geen meerder ver- keer ten gevolge deze verbetering zal ont- staan. De Voorzitter en wethouder Haak deelden mede, dat het college ook niet onverdeeld voorstander van dit plan was. Ook zag het college niet in, dat een wegsbreedte als ge vraagd, noodzakeljjk zou zijn. Niettemin doet zich thans de gelegenheid voor waar de weg in verband met de dijksverbetering moet opgebroken en herlegd worden deze met kleine kosten aanzienlijk te verbeteren en, waar dit het geval is, meenden Burg, en Weth. toch ook weer, dit niet te mogen nalaten. Een bedrag als voorgesteld 13-20) en dat voordeelig, zonder rente en alleen met aflos kan worden gefinancierd, achtten zij geoor- loofd. Met algemeene stemmen werd ten slotte het voorstel van Burg, en Weth. aanvaard. Op een verzoek van C. van Hoeve in de Groenstraat om het de kosten van het elec- trisch net voor zijn woning terug te betalen, gezien het feit, dat hij eigendomsbewijzen daarvan heeft, werd, onder verwijzing naar de bepalingen der toenmalige electriciteitsver- ordening, afwijzend beschikt. In de bewuste bepalingen is vermeld, dat de voor een huis- aansluiting te maken verbinding van de hoofdleiding tot aan den meter geschiedt door of van wege de gemeente. De aanlegkosten komen voor rekening van den verbruiker, ter wijl de aansluitleidingen en daarbij behoorende toestellen eigendom der gemeente blijven. Het reglement voor de Vrijwillige Brand- weer werd in dien zin gewijzigd, dat het per- soneel en de secretaris van de brandweer ont- slag wordt verleend op 60-jarigen inplaats van zooals onder de oude bepaling op 65-jarigen leeftijd. Bij de omvraag werd het woord gevoerd door den heer Florusse, die een onderzoek verzocht naar een verstopt riool achter het Rusthuis, den heer De Visser die klaagde over de langzame herstrating van de opgebroken wegen, ten behoeve der waterleiding. De heer Herrebout verzocht namens zijn collega Koopman, die ten gevolge van de mobilisatie van zjjn zoon niet in de gelegen heid is, de vergaderingen van den raad bij te wonen, deze op een ander uur te stellen. De Voorzitter antwoordde, dat hem de vraag van den heer Herrebout niet op de juiste wijze gesteld leek, daar deze hierover het gevoelen van den raad wilden hooren, terwijl het be- palen van het tijdstip der vergadering tot de competentie van den Voorzitter behoort. Niettemin is spreker steeds bereid, indien hem daarover persoonlijk en zakelijk wordt ge- sproken, die kwestie onder oogen te zien. Het is in dezen evenwel moeilijk het zoo te rege- len, dat een voor een ieder aanvaardbaar uur wordt gevonden. Hij blijft echter bereid, dit indien men daarover persoonlijk en zakelijk spreken wil te bepraten. De heer Maas verwees naar een bepaling van den Minister van Sociale Zaken waarbij een toeslag van 5 op het werkloon in werk- verschaffing zou worden gegeven. De Voor zitter antwoordde, dat dit enkel het geval was, wanneer de betrokken arbeiders beneden den norm, die hiervoor is gesteld, bleV&n, wat hier gelukkig niet zoo was. Wijdingsure Chr. Oranjevereeniging. Slechts niet ten voile honderd toehoorders waren opgekomen naar de pas ter elfder ure ruchtbaar gemaakte wijdingsstonde, die ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana Maandagavond alhier in de Geref. kerk gehouden werd. Na de opening en inleiding van den voorzit ter, den heer W. A. den Boggende, werd ge- zongen Psalm 49 1 en ging vervolgens de praeses voor in gebed en schriftlezing. Het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus klonk daarop als introductie van de rede: ,,De grootheid van Oranje", die door Dr. N. J. Hommes, Gereformeerd predikant te Middel- burg, zou worden uitgesproken. Deze uiterst begaafde spreker bepaalde zich in hoofdzaak tot de groote Vaderland- sche en historische figuur van Prins Willem van Oranje, den grondlegger van onze vrijheid en onafhankelijkheid. Hij begon met het schetsen van onze schuchterheid bij de uiting van onze nationale gevoelens en de moeilijkheid om in extase te komen daarbij, karaktertrekken eigen en pas- sende aan volksaard en psyche als gevolgen van geografische ligging, die een sfeer schept van op elkaar geklemde tanden, een sfeer van Zuidwester en oliejas, instede van luid- ruchtigheid en opgetogenheid bij andere vol- keren. De groote Duitsche wijsgeer Emanuel Kant heeft dit geinspireerd tot de beschrijving van ons als ordelijk en ijverig van aard zijnd v°lk, voor hetwelk als regel een groot man als een rijk man geldt, wier vrienden voorts in de eerste plaats de klanten zijn en wanneer er geen voordeel te Dehalen is in 't algemeen weinig belangstelling bestaat. Een logge massa weinig voor ideeele dingen ontvankelijk lijkt ons volk, dat zijn grooten zeeheld De Ruyter op geheel andere wijze eert, als de Engelschen hun Nelson. En toch schreef Wil lem van Oranje in 1580: ,,Men moet niet den- ken, dat er in de harten van dit volk geen vuur meer leeft!" De bewijzen daarvan lever- de hij door een levendige schets op biografi- sche gegevens gedocumenteerd, onder de moeilijkste en hachelijkste omstandigheden aan het gemoed van onzen Vader des Vader- lands ontsproten. Zelfs niet bij benadering is de tol te betalen, die door het Huis van Oranje in den loop der eeuwen "is betaald voor de verkrijging van onze hoogste goederen: godsdienst en gewetensvrijheid en een onaf- hankelijk volksbestaan. Willem van Oranje, een mensch met eigen zonden, wien niets men- schelijks vreemd was, is inzonderheid ge weest stichter, grondvester en smid van ons nationaal bestaan. In dit verband citeert spr. tal van brieven van den grooten Zwijger aan Marmx van St. Aldegonde e.a. „Wij zullen onze zaak in Gods handen stellen", luidt het en aan Marnix: ,,Baat ons het maar gedragen, als wij Gods kerk maar kunnen bewaren" Zoo schreef en sprak de man, die eenmaal als 31jange jongeling in den Raad van State te Brussel had Katholiek te zijn er. niet van den godsdienst te zullen afwijkem maar ook de dwalingen van het Spaansche gezag toen reeds scherp veroordeelde en bestreed. Spre ker stelt den grooten Oranje op e<§n lijn met Calvyn. het genie van Geneve. Als een Mozes heeft hrj ons volk uitgeleld uit het diensthuis der tyrannie. Spreker besloot zijn rede met een geestdriftige peroratie, waarin hij op pak- kende wijze de gevoelens van ons volk in deze zware tijden tot uiting bracht en aanspoorde ons te keeren tegen verraad van buiten en van binnen, opdat vrij moge blijven klinken ons volkslied, dat als een psalm is voor het volk van Nederland onder het devies- Wie Oranje aantast, tast Nederland aan!" Gezongen werd daarop Valerius' „0 Heer die daer des Hemels tente spreijt", waarna de met groote aandacht gevolgde spreker den avond met dankzegging besloot. Staande werd tenslotte gezongen: ,,Wij zegenen, o Heer! Uw goedheid al den dag!" Bij den uitgang had een collecte plaats. V erjaardag H.K.H. Prinses Juliana. Zonder uiterljjk feestbetoon had deze dit- maal plaats. Van alle openbare en vele parti- culiere gebouwen werd gevlagd en de tradi- tioneele rondwandelir.gen der kleuters van de frobelscholen bleven weer niet achterwege. Des avonds werd door de beide plaatselijke muziekgezelsehappen op de gebruikelijke wijze geconcerteerd, waarbij Concordia een marschconcert en Hosanna een meer geva- rieerd programma ten gehoore bracht. DONDERDAG 2 MEI 1940. (Hemelvaartsdag. Ned. Hervormde Kerk. TERNEJUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier. SiDUISKBL. 9.30 u., de heer F. P. de Haan, van Nispen. H-OEK. -9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. KLOOSTERZANDE. 9.30 u., Ds. J. Kroon. Gere(fomieerde Kerk. TERNEUZEN. 9.3-0 u., Ds. G. W. van Houte. HOEK. 9.30 u., Ds. F. Pijlman. ZAAMSLAG. 9 u., Ds. Kok. Ohr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u., Ds. J. Tolsma. Gereforineerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9 u., leesdienst; 6.30 u., Ds. J. van der Poel, van Giessendam. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.15 u., de heer M. A. Mieras. Naar uit de zich elders in dit blad bevin- dende advertentie blijkt, zal MH.C. ,,01ympia" ook dit jaar met Hemelvaartsdag weer haar traditioneel tournooi houden. Er zal deelge- nomen worden door vier clubs, te weten: Mid- delburg (houder van wisselbeker en -pla- quette), Goes, Tempo (Bergen op Zoom) en Olympia. AI deze clubs nemen deel met een mixed- en een heerenelftal, zoodat we dus in het geheel zes wedstrijden te zien krijgen, daar er volgens het afvalsysteem gespeeld wordt. Na loting en met inachtneming van de tijden van aankomst der clubs, kwam het be- stuur tot de volgende wedstrijdregeling 's Morgens (omstreeks 10 uur): Goes Middelburg (mixed); MiddelburgTempo (heeren). "s Middags (omstreeks half twee)Tempo Olympia (mixed); Olympia—Goes (heeren); finale mixedwedstrijden; finale heerenwed- strijden. -Daarna volgt de uitreiking van de wissel beker en -plaquette. EEN NIET ALLEDAAGSCH NATUUR- VERSCHIJNSEL. Zaterdagmiddag tsschen twaalf en een uur heeft zich boven Lisse, Hillegom en 't Noord- westelijk deel van den -Haarlemmermeerpolder een onweersbui ontlast, welke gepaard ging met hagel. De hagelsteenen waren zeer groot en talrijk. Enkele hadden een door- snede van ruim een centimeter, hetgeen over- eenkomt met de grootte van een musschenei. Uiteraard heeft deze neerslag emstige schade aangericht aan de te velde staande bolgewassen. EEN JEUDIGE OPLICHTSTER. De politie te Maartensdijk (U.), heeft een 18-jarige jongedame uit Utrecht gearresteerd, die er haar werk van maakte, uit verschil- lende winkels onder valsche voorwendsels goederen mee te nemen, waarna er niets meer van haar werd gehoord. Zoo heeft zij ver- schillende winkeliers in Bilt'hoven, Utrecht en Tuindorp Maartensdijk gedupeerd. Haar arrestatie is te danken geweest aan het doortastende optreden van de eigenares van een winkel in gebreide goederen in het Tuindorp, bij wie de jonge dame Zaterdag middag een paar wollen vesrten op zicht kwam vragen, zeggende, dat ze het dienstmeisje was van een mevrouw, die eenige straten verder woonde. De wihkelierster, die pas had vernomen, hoe en ander was beetgenomen, verwijderde zich om de bewuste mevrouw op te bellen, doch daar kreeg ze geen gehoor. Ze stuurde iemand uit naar de winkelierster, die kort tevoren het slachtoffer van deze prac- tijken was geworden; deze kwam onmiddel- lijk mee en herkende het meisje dadelijk. Toen werd de politie gewaarschuwd. Ontkennen hielp niet en het meisje moest mee. Des avonds is zij met verschillende winke liers geconfronteerd. In haar woning werd een groote hoeveelheid goederen in beslag genomen, die zij zich op slinksche manier had toegeeigend. Zij is ter beschikking van de justitie gesteld. DE ..ABRAHAM RYDRERG" KON GEEN HAVEN VINDEN. Nog steeds zwerft de Zweedsche viermast bark .Abraham Rydberg", aan boord waarvan zich o.a. vier Nederlandsche jongelui bevin- den, op de wijde wateren. Gelijk de legenda- rische Vliegende Hollander kan de gezag- voerder nog steeds geen haven bereiken, waar hij veilig het anker kan laten vallen, meldt het ,,-Handelsblad". Eenige maanden geleden vertrok hij met zijn lading veekoeken van Barbados naar Gothenburg op de Zweedsche Westkust, maar toen in het begin van deze maand de oorlog ter zee zich naar de wateren rondom de Zuid- kust van Noorwegen verplaatste kreeg hij radio-telegrafisch opdracht een beetje uit de buurt te blijven teneinde het schip geen risico te laten loopen. De order luidde naar Reyk javik te varen. Ondertusschen had de bark daar al kunnen zijn, maar hij is er niet binnengeloopen. Gezien de ontwikkeling van den oorlog heeft de kapi- tein waarschijnlijk daarna weer een andere order gekregen met-het oog op de mogelijk heid, dat ook IJsland in den oorlog betrokken werd. De positie van het schip wordt om be- grijpelijke redenen geheim gehouden. Hoelang zal deze zwerftocht duren? JONGEN DOOR STROOM GEDOOD. Maandag vonden arbeiders in den polder Halle bjj Princenhage bij een paal van het hoogspanningsnet het lijk van een jongen. Het bleek, dat men te doen had met een 15jarigen jongen uit Princenhage. Hij was Zondag van huis gegaan. Hij is waarschijnlijk in den paal geklommen en met de draden in aanraking gekomen. Maandagmiddag is het 9jarige zoontje van den winkelier C. Janssens te Hijkersmilde, toen het van school kwam, in de Drentsche Hoofdvaart geraakt en verdronken. Des avonds is het lijkje opgehaald. Maandagmiddag is op den onbewaakten overweg bij blokpost 71 aan de Groenesteeg onder Heerjansdam ir. Brusse uit den Haag, die daar per auto passeerde, door een trein gegrepen en tien meters meegesleurd. De auto vloog in brand. Ir. Brusse sloeg een jas om en wist zich door de vlammen uit den auto te werken. Hij kreeg een schouderblessure en eenige lichte brandwonden. De auto is totaal vemield. De treinenloop had eenige vertra- ging. TWEE MEISJES OP STAP. Vorige week hebben twee meisjes, van resp. 14 en 15 jaar de ouderlijke woning te Hoorn verlaten om samen nog een eindje om te fietsen. Zoo dachten haar ouders tenminste. Doch de meisjes hadden heel andere dingen in den zin. Zij trokken per tandem uit op avontuur en lieten niets meer van zich hoo ren. Dat men thuis in de grootste ongerust- heid verkeerde, toen dag na dag verstreek zonder dat men iets van de beide kinderen hoorde, daaraan dachten zij blijkbaar niet. Een van haar had bovendien 200 gulden van huis meegenomen. Het politie-apparaat was reeds in voile wer- king getreden, de posten in het geheele land waren per radiobericht gewaarschuwd en toen kreeg eindelijk de vader van een der vermis- ten Maandag bericht, dat de kinderen te Be- verwijk waren aangekomen, bij de familie. ONDERZEEBOOT AAN DEN GROND. Maandagmiddag bij het binnenkomen van de haven van Nieuwediep is een onderzeeboot, welke buitengaats oefeningen gemaakt had, bij vrij dikken mist achter het fort de Harssen op de Zuidwal geloopen. Dit aan den grond loopen geschiedde bij laag water. Terstond vertrokken de sleepbooten Hector en (Utrecht van (Bureau Wijsmuller uit de haven voor het verleenen van assistentie. In den loop van den avond bleek men reeds zoo fortuinlijk te zijn het schip vlot te krijgen. Aan boord van de onderzeeboot, die nog niet door de Nederland sche Marine is overgenomen, bevonden zich burger en militair personeel. ONVOORZICHTIG OVERSTEKEN. Te Alphen aan den Rijn zijn twee kinderen het slachtoffer geworden van het onvoorzich- tig oversteken van den weg. Op den Steekter- weg werd het 6jarige zoontje van het echtpaar Kok door een auto gegrepen en eenige me ters meegesleurd. Hij werd over het geheele lichaam emsti-g gewond. Op den rijksstraatweg in wijk Hoorn speel- de een 6jarig dochtertje van de familie Kem- pers voor de scheepswerf van haar vader. Zonder op het verkeer te letten liep het den weg over op het oogenblik, dat met vrij groote snelheid een vrachtauto van de Phoenixfabrie- ken te Amersfoort naderde. De bestuurder trachtte nog een aanrijding te voorkomen door het stuur naar links om te gooien, waar door hij tegen een ijzeren hek reed, dat over een groote lengte werd afgerukt. Hij kon evenwel niet voorkomen dat het meisje door het rechterspatbord werd gegrepen. Ook dit kind werd met ernstige verwondingen opge- nomen. In beide gevallen trof den bestuurder geen schuld. 38 KOEIEN OMGEKOMEN IN HET VUUR. Maandag omstreeks drie uur is brand ont- staan in de boerderij van J. van Loo te Feer- werd, gemeente Ezinge. Het vuur nam een grooten omvang aan en de bewoners moesten in nachtgewaad vluchten. De brandweer van Ezinge bestreed het vuur. Zij kon echter niet verhinderen, dat de boer derij en een groote schuur een prooi der vlam men werden. Van den inboedel kon slechts weinig worden gered. Achtendertig koeien zijn in de vlammen omgekomen. EEN DIAMANTEN BRUILOFT. Het echtpaar Venneman—(Geurts, wonende in de boerderij „Het Wapen van Brantsen" aan den Schelmschenweg onder Arnhem, op de goederen van Graaf van der Goltz, heeft -Zondag zijn 60-jarig huwelijksfeest herdacht. Dit feit is Maandag feestelijk gevierd, waar bij het niet aan blijken van belangstelling heeft ontbroken. Zelfs mocht het echtpaar een schriftelijken gelukwensch ontvangen van de -Koningin. Graaf en Gravin von der Goltz kwamen het echtpaar persoonlijk hun gelukwenschen aanbieden. Beide oudjes, resp. 81 en 84 jaar oud, verrichten nog dage- lijks hun werk op de boerderij. Het geheele dorpje Schaarsbergen vierde deze diamanten bruiloft mee. Verwachting tot morgenavond ongeveer 19 uur: Droog vrij warm weer, helder tot halfbewolkt, meest matige wind uit oostelijke richtingen. 500STE MIJN GEDEMONTEERD. DEN HELDER. Naar aanleiding van het feit, dat de 500ste mijn is gedemonteerd, had van morgen een eenvoudige plechtigheid plaats. Voor de entorage van een aantal gedemonteerde mijnen van verschillende natio- naliteit stonden te 11 uur opgesteld het bur ger- en militair personeel van den mrjnen- demontagedienst, met eenige hoofd-officieren. Te 11 uur kwam ter plaatse de chef van den marinestaf J. F. Furster, die een rede hield in verband met het te herdenken feit, en mededeelde, dat de Untenant ter zee le klasse J. N .Sluyter werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, de versierselen te dragen met de zwaarden, terwijl de aan die orde verbonden eere-medaille in zilver werd toegekend aan den commandeur bij 't mijnen- magazijn te Veere H. A. Meijers. H.A.C.O.-TREKKINGEN NIET STRAFBAAR. DEN HA-A-G Voor de zesde maal heeft een rechtsinstantie uitspraak gedaan in de zaak van de H.A.C.O. premietrekkingten. Het ge- rechtshof besliste, dat de H.A.C.O.-trekkingen niet strafbaar zijn en ontsloeg den directeur van alle rechtsvervolging. DE SUIKER WORDT DUURDER. AMSTERDAM. Met ingang van heden wordt de suikeraccijns met f 2,25 per 100 K.G. verhoogd. In verband hiermede wordt de detailprijs vanaf 3- Mei a.s. met 1 cent per Vz K.G. verhoogd en dus gebracht op 26 cent per y2 K.G. DE OPVARENDEN VAN DE BEP IN NEDERLAND AANGEKOMEN. ROTTERDAM. Vanmorgen is te Rotterdam aangekomen het motorschip Nato, een klein kustvaartuig, dat 4 leden der bemanning van de Bep SOH 15 meebracht, wier schip door de Duitschers met kanonvuur in den grond werd geboord. IJMUIDEN. Vanmiddag is het motorschip Wega te IJmuiden binnengeloopen met de 4 overige opvarenden van de Bep SCH 15 aan boord. DE STRIJD IN HET NOORDEN. LONDHN. Volgens ontvangen berichten zijn bjj den opmarsch der Duitsche troepen in het Gudbrandsdal en Osterdal in de richting van Drontheim in de laatste 48 uur geen vor- deringen gemaakt. Er hebben zich gevechten voorgedaan ten Zuid-Westen van de spoorweg naar Dombaas. BERLIJN. Bij aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen op Britsche zeestrijd- krachten voor Namsos werd een Britsche kruiser tot zinken gebracht. Een andere krui- ser werd zwaar beschadigd. BERLIJN. Bij een Britsche luchtaanval op Stavanger werden 8 vijandelijke vliegtui- gen omlaag geschoten. -STOCKHOLM. In hier ontvangen mededee lingen wordt gezegd, dat in den afgeloopen nacht het vliegveld van Hartvick is vemield, waarbij 11 groote Duitsche bommenwerpers werden vemietigd. Het fort Hegra staat thans in verbinding met de geallieerde troe pen. De rabitailleering van het fort geschiedt op normale wijze. HET DUITSOHE LEGERBERICHT. BERLIJN. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt o.a. bekend: De Duitsche opmarsch in Noorwegen gaat verder. Nabij Drontheim werden gisteren gevechten gele- verd. Bij Komen, tusschen Fargesmes en de Sognefjord hebben zich 1200 man over- gegeven. Het luchtwapen heeft met succes de Britsche zeestrijdkrachten aangevallen. Nabij Namsos werden 5 Britsche schepen en 1 torpedojager vernield. Vijf andere schepen werden zwaar beschadigd. Bij een nieuwen aanval der Britsche luchtmacht op het vlieg veld Tornebu bij Oslo in den nacht van 1 Mei werd geringe schade aangericht. Aan het Wiestelijke front geen bijzondere gebeurtenis- sen. HET FRANSOHE LEGERBERICHT. PARU1S. Het Fransche legerbericht van hedenmorgen luidt: Bedrijvigheid van patrouil- les in het gebied van de Nied. Eenige actie van artillerie in het gebied van de Blies. Gis teren bij het vallen van den avond zijn korte gevechten tusschen verkenningselementen en vijandelijke afdeelingen in het gebied van de Vogezen voorgekomen. NIEUWE WET AANGENOMEN. RIGA. De ministerraad heeft een nieuwe wet van nationale defensie aangenomen, welke beoogt in geval van nood zoo snel mogelijk te kunnen ingrijpen. VIJANDELIJKE VLIE-GTUIGEN BOVEN DE OOSTKUST VAN ENGELAND. Een vliegtuig brandend neergestort. LONDEN. Officieel wordt medegedeeld, dat gisteravond laat vijandelijke vliegtuigen op verscheidene punten van de Oostkust van Engeland zijn gesignaleerd. Bij een kust- stadje in Essex is een Duitsche bommenwer- per neergestort en in brand geraakt. Van in de buurt staande huisjes werden eenige be schadigd, waarbij 40 personen wonden bekwa- men. Naar men vreest, zijn vele personen om het leven gekomen. Een rij huizen werd ver- woest. LONDEN. Het ministerie van binnenland- sche veiligheid deelt mede, dat er na den val van het vijandelijke vliegtuig te Clacton on Sea 5 personen om het leven zijn gekomen, van wie 4 Duitsche inzittenden van het toe- stel. Er zijn 90 gewonden. Het is ook moge lijk, dat er nog meer lijken onder het puin liggen. In het geheel zijn vijftig huizen be schadigd. De plaats waar het vliegtuig is neergestort bood vanmorgen een troosteloos beeld. Men gelooft, dfeit het vijfde lijk dat van een vrouw is, die te bed lag in de woning waar het toe- stel neer kwam. Dit huis is geheel ingestort. Het lijk van de vrouw is onder het puin aan- getroffen. De ramp geschiedde op een der drukste kruispunten. De totale schade wordt geschat op 100.000 pond sterling. Officieel wordt meegedeeld, dat het aantal gewonden 95 bedraagt. Een nog nader bericht meldt, dat het aan tal dooden thans is gestegen tot zeven. gevestigd te TERNEUZEN. Ingevolge het besluit van de Alge meene Vergadering van Aandeelhouders gehouden op 26 April 1940 is het dividend over 1939 vastgesteld op 5 Dit dividend kan worden ontvangen bij de Cooperatieve Boerenleenbank te Terneuzen vanaf 15 Mei a s. tegen in- wisseling van dividendbewijs No. 5. DE D1RECTIE. Notaris M. VAN VOLLEN- HOVEN te Terneuzen, zal op Zaterdag 4 Mel 1940, des nam. 2J/2 uur te HOEK, in het Cafe van de Wed. Nieuwelink, publiek verkoopen, in perceelen en combinatie Schuur en Erf te Hoek, aan de Langestraat 35, groot 2 A. 83 c.A. In gebruik bij den heer J. L. Dieleman. Aanvaarden 15 Juni 1940. te Hoek, nabij de molen, groot 71 A. 50 c.A. Aanvaarden bij betaling koopsom. Betaling koopsom uiterlijk 15 Juni 1940. Lasten van 1 Januari 1940 af. Trekgeld 1 Te bezichtigen iedere werkdag van 2-4 uur. Inlichtingen ten kantore van genoem- den Notaris. Heden overleed zacht en kalm, onze lieve Moeder en Behuwd- moeder, Weduwe van Hendrik Jacob Kleijnhens Buwalda, in den ouderdom van 70 jaar. J. M. BUWALDA E. O. BUWALDA—Prey. Reeuwijk, 30 April 1940. Bodegraafsche Straatweg 56. Spreekuur op Vrijdag 3 Me! a.s. 10—12 uur Ziekenhuis Terneuzen. 1—3 uur Ziekenhuis Sluiskil.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3