HEUMATIfK TERNEUZEN, 26 APRIL 1940. Hoefdpijn, Kiespijn. LTpenVeS ZAAMSLAG. VOETBAL INGEZONDEN STUKKEN. men eenige gunstige teekenen te ontdekken. De felle perscampagne begint eenigszins te li.-ven en de geallieerde successen in Scan- dinavie schijnen ten langen leste een plaats in de Italiaansche pers te krijgen. Mag men hieruit opmaken, dat Italie reeds een les uit bet gebeurde in Scandinavie heeft getrokken ^n er voorloopig nog maar weer van af heeft gezien zijn have en'goed op een Duitsche over- winning te zetten? Niemand is zoo voorbarig om dit al met vertrouwen te durven beweren. Men geeft er zich hier nog veel te goed rekenschap van, dat de strijd in Noorwegen, hoe gunstig hij ook schijnt te verloopen, nog niet definitief beslecht is en dat, in afwach- ting van het eindresultaat, Italie's positie dus nog een onzekere factor zal blijven. Dat belet echter niet, dat er in Noorwegen zekere din- gen gebeurd zijn, die reeds een aanzienlijken invloed op de Italiaansche zienswijze zouden kunnen hebben uitgeoefend. In Italiaansche kringen werd de zaak oniangs als volgt gesteld: Italie, zoo zei men, heeft nu wapens, waarmee het de geallieerde superioriteit ter zee kan bestrijden: zijn groote duikbootvloot en zijn luchtmacht. Voor de bepaling van Italie's positie is het dus van het grootste belang te weten in hoever deze wapens het met kans op succes tegen een groote vloot kunnen opnemen. M.a.w. de interesse van den strijd om Noorwegen is speciaal van technischen aard, kan een groote luchtmacht een groote vloot buiten werking stellen? De gebeurtenissen in en om Noor wegen schijnen voorloopig een negatief ant- woord op deze vraag gegeven te hebben en de theorie waar Ouitschland altijd op heeft ge'bouwd, de theorie, dat superioriteit ter zee zou kunnen worden genegativeerd door het luchtwapen, is een zware slag toegebracht. Tevens kan niet ontkend worden, dat ook het duikbootwapen tot nu toe relatief weinig heeft gepresteerd. Ziedaar enkele technische overwegingen die ongetwijfeld een aanzienlijken invloed kunnen oefenen op de Italiaansche beoordee- ling van den internationalen toestand en de houding, die Italie daartegenover moet aan- netmen. f*E TIMES OVER DE MOEILUKHEDEN DER GEALLIEERDEN RU DRONTHEIM. De militaire medewerker van de Times schrijft, volgens Reuter, dat het duidelijk is, dat ten Noord-Oosten van Drontheim verwoed is gevochten. Zoolang de Duitsche flottielje, die de wateren aldaar is binnengekomen, in tact blijft, heeft de vijand het groote voor- deel, dat hij troepen naar ieder bedreigd punt kan zenden, omdat deze fjord veel weg heeft van een groot meer. Een ander wapen, dat de Duitschers ten voile hebben gebruikt, is de bommenwerper. Aan de geallieerde troepen heeft het weinig schade van heteekenis toege bracht, doch uit een militair oogpunt is het een emstige belemmering geworden, die zoo- veel mogelijk moet worden uitgeschakeld. Ten aanzien van de algemeene situatie kan slechts gezegd worden, dat de stand van zaken bevredigend is, dat de plannen op de juiste wijze worden uitgevoerd, doch dat de taak waarschijnlijk niet in een kort tijdsbestek of zonder een aanzienlijk verhoogde krachts- mspanning der geallieerden verwezenlijkt zal kunnen worden. DUITSCHE LUCHTMACHT IN NOORWEGEN. ■Op 23 April, zoo meldt 't Duitsche Nieuws- bureau in een iets uitvoeriger herhaling van ten deele oude berichten, heeft de Duitsche luchtmacht bij haar actie boven Noorwegen zich wederom voornamelijk gekeerd tegen de Britsche landingstroepen, de landingspogin- gen werden aanzienlijk gehinderd. Behalve de reeds gemelde beschadiging van een torpedojager zijn nog twee Britsche troe- pentransportschepen door bommen van zwaar kaliber getroffen. Vermoedelijk hebben zij hun lading niet op de vastgestelde plaats aan land kunnfcn brengen. De vernieling van de wegen en spoorlijnen tusschen Andalsnes en Dombaas werd voort- gezet en de door de Engelschen bezette plaat- sen in dit gebied zijn met bommen bestookt. De spoorwegstations van Lesja en Dovre zijn ernstig beschadigd. Het station van Dombaas, dat Dinsdag werd gebombardeerd, staat in brand. Verkenningsvliegtuigen hebben tel- kens weer vastgesteld, dat de Britsche troe pen in de bosschen terugtrekken en vermijden zich op de wegen en in d^plaatsen bloot te stellen aan de Duitsche bombardementen. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. In de gister gehouden voltallige vergadering werden beeedigd de in de ontstane vacatures toenoemde leden Dekker en Meeusen. Na mededeeling van goedkeuring van en kele raadsbesluiten, kwam aan de orde een verzoek van de N.V. Uitgevers maatschappij „Neerlandia" te Utrecht, voor het afsluiten van een advertentiecontract voor publicaties, enz. met de gemeente. De heeren Colsen en Van Rietschoten be- pleitten het aangaan hiervan; de heer Van Rietschoten, in verband met financieele be- zwaren, tot een maximum bedrag van 50. Diens voorstel werd met 8 tegen 7 stem- men verworpen. Verslagen der Commissies tot wering van sehoolverzuim, werden aangenomen voor ken- nisgeving. Besloten werd afwijzend te beschikken op een verzoek der Katholieke middelbare schoolvereeniging te Hulst om een extra biidrage voor 1940. Aan mej. Van Donkelaar werd met ingang van een nader te bepalen datum ontslag ver- leend als onderwijzeres aan de openbare U.iL.O.-school. Besloten werd medewerking te verleenen voor de aanschaffing van noodzakelijke mate- nalen en meubileering voor de R. K. U.L.O.- sdhool in de kom en de Christelijke lagere school te Driewegen. Tot slot werd goedgekeurd de begrooting voor de gemeenschappelijke regeling inzake Juchtbescherming over 1939. De stemming over het voorstel van B. en V., inzake de vaststelling van een bijzondere achtergevelrooilijn aan „iSchelde-oord". werd tgesteld tot in de zaak der garantie-verlee- ning voor een nieuw te bouwen ziekenhuis waaromtrent de raad bij de Kroon in beroep is gegaan, een beslissing zou zijn genomen. Het voorstel van B. en W. tot instelling van een bureau voor jeugdregistratie, ver" neugde zich in een drukke discussie. Vrijwel alle leden waren er voor hiertoe over te gaan, hoewel bij sommigen bezwaren aanwezig waren, welke vooral verband hielden met de aan deze zaak verbonden financieele conse- quenties. Er gingen dan ook verscheiden stem- men op om de beslissing hiervan uit te stel len en een nadere berekening der financieele gevolgen, die een dergelgke registratie moge- xik hebben kan en hetgeen hiermede verder in verband staat, te onderzoeken. Deze stem- men wonnen het ten slotte, daar met 10 tegen 5 stemmen besloten werd dit voorstel aan te houden. Tegen stemden de heeren Filius, Geel- hoedt, De Kraker, Lambrechtsen van Ritthem en Dekker. Door Burg, en Weth. werd, gezien een daar- toe strekkend verzoek van de Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren, voor- gesteld aan de algemeene politie-verordening toe te voegen een tweetal bepalingen waarin wordt verboden honden aan een ketting of in een hok of ren te hebben. Het meerendeel der leden kon zich hiermede niet vereenigen, daar zij van oordeel waren, dat vooral ten platte- lande een waakhond een noodzakelijkheid is en een hond, die vrij rondloopt, onmogelijk voldoende waaks kan zijn. Het voorstel van Burg, en Weth. werd dan ook met 9 tegen 6 stemmen verworpen. In overeenstemming met de geldende rijks- regeling, stelden Burg, en Weth. voor, het ambtenarenreglement zoodanig te wijzigen, dat aan ongehuwde ambtenaren in dienst bij de gemeente bij opkomst bij oorlog of oorlogs- gevaar gedurende de eerste maand zal worden uitgekeerd de voile en daarna 70% van de bezoldiging. De heer Verlinde stelde voor dezen over- gang van 30 te doen vervallen en direct 70 uit te keeren. Zijn voorstel werd even- wel verworpen met 9 tegen 6 stemmen. Voor stemden de heeren Van Strien, Klaassen Geelhoedt, Verlinde, Lambrechtsen van Rit them en Van Rietschoten. Vastgesteld werden de vergoeding krach- tens art. 101 der L. O.-wet 1920 aan de bijzon dere scholen, terwijl aan verschillende ouders werden toegekend vergoeding krachtens art. 13 der L. O.-wet 1920. Een voorstel van de heeren Filius en De Vos om, onder bepaalde voorwaarden, in vasten dienst als ambtenaar bij de arbeidsbeurs te benoemen de daar werk- zame arbeidscontractanten, werd, na breed- voerige discussie, aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Voor stemden de heeren Klaassen, Filius, Van Rietschoten, De Cock, Dekker, Colsen, Van Driel, Meeusen en De Vos. Tot leden der Commissie tot wering van sehoolverzuim in de kom, werden benoemd en herbenoemd de heeren J. Stoutjesdjjk, Th. Vaal, S. J. Miele, J. J. Kaan, M. J. Eelderink A. J. Veerman en L. J. van Driel, en tot leden dierzelfde Commissie te Sluiskil de heeren A. J. Platteeuw, T. Huisman, J. van Doeselaar, C. Cortvriendt en W. Oostdijk. Met 11 stemmen werd benoemd tot onder wijzeres aan de openbare U.L.O.-school mej. W. B. Fdrch te Melissant. Deze benoeming zal ingaan op een nader te bepalen datum. Tot lid der Commissie van bijstand voor de financien werd benoemd de heer J. Meeusen en tot lid der Commissie van bijstand voor gemeentewerkten de heer P. J. van Strien. Bij de behandeling der wijziging van de be grooting voor 1939 bracht de heer De Vos ter sprake de kosten van het vervoer van bij de werkverschaffing geplaatste arbeiders en bepleitte, dat niet steeds Temeuzen gebruikt moet worden om menschen te leveren voor dergelijk werk omdat er in andere gemeenten niet voldoende werkloozen zijn om hiertoe over te gaan, terwijl de menschen zelf te lage loonen ontvangen voor den te langen tijd, dat zij van huis zijn. Met algemeene stemmen werd besloten een deputatie, bestaande uit den Voorzitter en de heeren Filius en De Vos, af te vaardigen om deze aangelegenheid met den Minister van Sociale Zaken te beapreken. Nadat nog was beschikt op reclames school- geld, en een perceeltje grond was aangekocht, werd overgegaan tot de Omvraag. De heer Filius opende de rij met het ver- zoeken van inlichtingen omtrent de zaak der particuliere loodsen en het pachten der zee- dijken. Verder verzocht hij eens een vergade ring meer te houden daar de agenda steeds overladen is en niet voldoenden tijd overblijft voor het bestudeeren der aanhangig gemaakte onderwerpen. De Voorzitter antwoordde, dat in de kwestie van het pachten der dijken geen succes was kunnen bereikt worden, evenmin was dit het geval bij de kwestie der particuliere loodsen. Hierover ontstond een drukke discussie waaruit bleek, dat in dezen de standpunten elkaar wel naderen en dat het betreurd werd, dat een maatregel, als de genomene, kon wor den doorgevoerd. De heer Van Strien verzocht verbetering van de afwatering in de Lange Kerkstraat, hetgeen kan worden bereikt door het aanbren- gen van meer zinkputten. De heer Colsen betreurde het, dat de raad enkele jaren geleden was toegetreden tot de Gekro en de bepaling was gemaakt, dat de natuurlijke dood gestorven dieren met de huid moeaten worden vervoerd. De vergoeding voor de huiden, die was toegezegd, ten bedrage van 2/3 der waarde, wordt, blijkens hem ver- strekte inlichtingen, niet gegeven, waarvan hij de bewijzen overlegde. De Voorzitter zegde een onderzoek toe. De heer Colsen verzocht verder, dalt de mobilisatie-vergoeding voor de vrouwen van gemobiliseerden buiten de kom der gemeente, thuis zal worden bezorgd. Ook in dezen werd een onderzoek toegezegd. De heer Lambrechtsen van Ritthem ver zocht verbetering van de op het plantsoen op het Bolwerk door de Ambachtsschool geschon- ken bank, die reparatie behoefde. De heer De Vos verzocht een onderzoek naar den woningtoestand in de gemeente, zulks met het oog op de verwachting, dat er gedurende de mobilisatie weinig zal gebouwd worden en de mogelijkheid van woningtekort ontstaan zal. De heer Lambrechtsen van Ritthem ver zocht inlichtingen op zijn vraag in een vorige vergadering inzake het onderbrengen van de brandspuit te Sluiskil in de voormalige open- bare school, hetgeen zal bezien worden. Ten slotte vroeg de heer Verlinde of de mogelijkheid bestond pakhuisjea waaraan geen onderhoudswerken gebeuren en die een straat een onooglijk aanzien geven, te doen verbeteren. RIJKS H. B. S. TERNEUZEN. Ter toelichting van de adVertentie in dit blad betreffende de toelating tot de Rijks H. B. S. diene het volgende: Om toegelaten te worden tot de eerste klasse der Rijks H. B. S. te Terneuzen, kan men twee wegen volgen. 'De eerste is de van ouds bekende. De adspi- rant-leerling doet toelatingsexamen. Wordt het examen voldoende geoordeeld, dan kan hij als leerling van de eerste klasse worden ingeschreven. Het examen wordt afgenomen ten overstaan van eenige examinatoren, lee- raren van de Rijks H. B. S., welke daartoe door den directeur worden aangewezen. De eischen van het toelatingsexamen zijn om- schreven in het Kon. besluit van 19 Maart 1938, Stb. nr. 365. De tweede weg is die via de voorbereidings- klasse. Deze klasse is ingesteld om voor de a.s. leerlingen der 'H. B. S. den overgang ge- leidelijk te maken. Tot deze klasse worden zonder examen toegelaten die leerlingen, welke de 6e klasse van een lagere school geheel doorloopen heb ben en bevorderd zijn tot de 7e klasse. Het onderwijs in deze klasse is geheel aangepast aan de behoeften van de H. B. S., doch staat ongeveer op het peil van de 7e klasse. Het onderwijs wordt gegeven door leeraren van de Regen wind hagel sneeuw zacht guur RheumatiekNatuurlijk, Rheuma- tiek! Hoe kan 't anders? Juist in deze dagen van steeds wisselend weer, worden lijders aan Rheuimatische pijnen geteisterd door hun kwaal. Geen wonder, dat juist nu talloos velen hun heil zoeken bjj een beproefd middel als Kruschen Salts In tegenstelling met smeerseltjes of broeien van buitenaf, bestrij den Kruschen's zes minerale zouten Uw kwaal van binnenuit bij de oorzaak: onzuiver bloed. Kruschen's aansporende werking op Uw iever, nieren en ingewanden, wekt die organen weer op tot volledig krachtige wer king, noodig om Uw bloed te zuiveren van het overtollig schadelijk zuur, dat zich nu vast- zet in spierweefsels en gewrichten en zoo- doende oorzaak is van Uw lijden en pijn, Neemt toch ook Kruschen Salts. Tienduizen- den Rheumatieklijders bracht het verlossing van hun kwaal. 't Is zoo'n geringe moeite lederen morgen de kleine dosis en het doet U zoo weldadig veel goed! Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a 0,40, 0,75 en 1,60 (extra groot pak). Fabr.: E. Grif fiths Hughes 'Ltd., Manchester (Engeland) Opger. 1756. Adv. Rijks H. B. S. en de rooster is geheel in die van de H. B. S. opgenomen. Zoodoende komt de a.s. leerling geheel in de sfeer van de wijze waarop aan de H. B. S. gewerkt wordt. Aan het einde van den cur- sus wordt hij op zijn rapport bevorderd of af- gewezen. Een toelatingsexamen, zooals voor- geschreven voor diegene, die den eersten weg volgen, doen dus de leerlingen van de Voor- bereidingsklasse niet. Bovendien biedt het ge- i egeld contact tusschen leeraar en leerling gedurende een geheel cursusjaar meer waar- borgen voor een goede beoordeeling van een adspirant-leerling der H. B. S., dan een exa men, waarbij dit contact slechts korten tijd duurt en de examinatoren slechts een vluchti- gen indruk kunnen krijgen. TERNEUZENSCH REISBUREAU. Gaame vestigen we de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie omtrent een reis naar Brabant. Naar wij van het bestuur vernamen heeft men door de zeer geringe kans op vrije grens- overschrijding voor deze Pinksterreis zich direct op eigen land georienteerd en is daar- bij de keus gevallen op het prachtige Oister- wijk. Ieder jaar trekt dit Eldorado vele bezoe- kers. In het voile seizoen telde men er vorig jaar spms 40 a 50 autobussen op edn dag. Deze dmgeving, met zijn uitgestrekte "bos schen en vennen, is dan ook een bezoek *over- waard. LUXOR-THEATER. ..Het hooge commando". De ontwikkeling van het verhaal heeft plaats in de van hitte geschroeide atmosfeer van de Goudkust, waar een kleine blanke kolonie leeft te midden van „de sauvagerie" van natuur en inboorlingen en waar een kleine kogel, vele jaren geleden afgeschoten in het corpus van een mededinger, een oude misdaad verraadt, zoo goed als ware het een levende sprekende getuige. De kogel trof het hart van den medemin- naar op het oogenblik, dat een Engelsche pa- trouille door de Iersche rebellen beschoten wordt, zoodat het aanvankelijk den schijn heeft, alsof een vijandelijke kogel den man ge troffen heeft. Doch een militair arts haalt den kogel er uit en bewaart dezen. Er is ook nog een brief op het lijk gevondeneen even zware aanklacht bevattend. De offlcier is generaal geworden de mili taire arts is majoor en beiden vinden elkander in het gamizoen aan de Goudkust. Op een nacht wordt de dokter vermoord in zijn ka- mer gevonden. En deze moord doet ook de stomme getui- gen van een vroegeren moord levend worden... en spreken. Er is een spannende krijgsraadzitting en hier neemt de geschiedenis een dramatischen loop. Een voortreffelijk verhaal, voornamelijk om de atmosfeer waarin het speelt en zijn achtergrond van Afrikaansche wildemis. „Rue St. Michel no. 8". In een groot Parijsch huurhuis, met een concierge, die automatised „cordon" geeft als er op het belletje gedrukt wordt, en dus zich niet te veel er om bekommert, wat er al zoo zijn loge passeert, is de sigenares vermoord. Een telegrambesteller vindt het ontzielde lichaam in de lift. Er zijn veel menschen in- en uitgeloopen op het tijdstip van den moord. Op de binnen- plaats staat een soldaat met een meisje van vijf hoog. Een jonge bankbediende heeft een flirt met een juffrouw, eveneens van de vijfde. De zoon van den president van het gerechts- hof, die de meer voorname appartementen bewoont, maakt een slippertje en wordt aan- gebracht door den taxi-chauffeur, enz. enz. De politie arriveert en het onderzoek naar den moordenaar begint. WJij volgen den commissaris en den detec tive door alle appartementen. Er wonen zon- derlinge menschen achter dien gevel van de Rue Michel no. 8. Men kan eigenlijk wel zeggen, dat de deksel van dit woonhuis wordt opgelicht. Er speelt zich achter ieder venster een drama of een comedie af. Ieder geval is op zichzelf een verhaal. Aan het slot zit er een behoorlijk aantal verdachten van den moord in de keuken van de vermoorde oude dame. Ze kunnen het toch niet allemaal zijn en van enkelen staat de on- schuld vast doch ze zijn betrapt op andere misdrijven. De misdadiger het is ongeveer het moeilijkste punt in een detectiveverhaal is zoo onverdacht, dat zijn ontmaskering ongeveer samenvalt met het tijdstip, waarop ge hem begint te verdenken, Maar wie de schuldige is, verklappen wij hier niet. de personenauto. De oude man werd tegen den grond gesmakt en liep een ernstige sche- delfractuur op. Spoedig was geneeskundige hulp ter plaatse. Onder leiding van dokter De Haas werd het slachtoffer door leden van de E.H.B.O. uit Arnemuiden per draagbaar naar zijn woning overgebracht. Zijn toestand is ernstig. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk is. (Midd. Crt.) DE EVENTUEELE BENZINE-DISTRIBUTIE. Een waarsehuwing. In aansluiting van het reeds gepubliceerde ten aanzien van de uitreiking van identiteits- bewijzen aan houders van motorrijtuigen en andere benzine- en benzolmotoren, kan, vol gens de N. R. Crt., thans nog worden naede- gedeeld, dat dc opvatting, dat nog wel ge- wacht kan worden met het afhalen dezer be wijzen, volkomen onjuist is. Voor hen, die de bewijzen niet afhalen, zou den bij een eventueele invoering van de ben- zine-distributie groote moeilijkheden kunnen ontstaan. Het spreekt vanzelf, dat indien velen zou den verzuimen hun identiteitshewijzen thans, nu de gelegenheid daartoe bestaat, af te halen, het rijksbureau later slechts zeer gelei- delijk in staat zal zijn, de gelegenheid tot af halen van de identiteitshewijzen op andere wijze open te stellen. Hierdoor zou een groote vertraging in de uitreiking ontstaan met alle gevolgen van dien, als bijv. de werkelijke dis- tributie eens in werking zou treden, aleer men zijn identiteitsbewijs had ontvangen. Zij die in dat geval gedupeerd zouden zijn, zouden dit geheel aan zich zelf hebben te wij ten. HET LICHTSCHIP WANDELAAR. Het lichtschip Wandelaar, dat naar Oost- ende was gesleept am te worden hersteld, omdat het averij had opgeloopen bij een bot- sing met een sleepboot, is, naar Belga meldt, weer op zijn plaats aan den ingang van de Wielingen gelegd. altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets,genaamd„Mijnhardtjes"2st. lOct. Doos50ct. (Ingez. Med.) Gefcn een te raad. In de op Maandag a.s., des namiddags I.30 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Ingekomen stukken. 5. Ontheffing hondenbelasting. 6. Wijziging gemeenschappelijke regeling luchtbescherming. 7. Wijziging ambtenaren-reglement. 8. Benoeiming leden Algemeen Burgerlijk Armbestuur. 9. Behandeling verzoek tot het leggen van een rioleering in de Axelsche- straat. 10. Verzoek van P. C. Oppe en anderen tot bestrating van de Zaagstraat. II. Wijziging begrooting dienst 1939. ERNSTIGE AANRIJDING. Op den rjjksweg GoesMiddelburg, welke een voorrangsweg is, heeft Wdensdagmorgen, bij het P.Z.E.M. gebouwtje, waar de weg van Arnemuiden in den rijksweg overgaat, een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. De ruim 70jarige comttiissionnair J. Baayens die per rijwiel den weg overstak, werd ge- grepen door een uit de richting Goes komen- PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. Afdeeling I. Afd. A: DWS—DOS; VSV—Haarlem; KFC Blauw-Wit; ADO—'t Gooi; Ajax—Storm- vogels. Afdeeling IE. Afd. A: DFCHBS; RFC—Xerxes; CW— Feijenoord; SpartaVUC; DHCHDVS. Afdeeling III. Afd. A: NECHeracles; Go AheadTu- bantia; Ensch. BoysEnschede; Hengelo- AGOWWageningenQuick. Afdeeling TV. Afd. ANOADMVVEindhovenLim- burgia; N'ACRoermond; BWHelmond; JulianaWillem H. Afd. F: BiervlietTern. Boys. Afd. G: BreskensAardenburg; Oostburg IJzendijke. Afdeeling V. Afd. A: Be QuickVelocitas; 'Heerenveen GVAV; HSCVeendam; LeeuwardenWW; Sneek'Achilles. Zeeuwsohe Voetbalbond. Afd. C: Hontenisse 1Steensche Boys; HulstHontenisse 2; RiaClinge. LUXEMBURGNEDERLAND. Voor den op 12 Mei a.s. te spelen wedstrijd LuxemburgNederland is het Nederlandsche elftal in dezelfde samenstelling gehandhaafd als bij den wedstrijd van Zondag j.l. tegen Belgie. DE WEDSTRIJD NEDERLANDBELGIe. De scheidsrechter oordeelt gunstig over het Nederlandsch elftal. De Italiaansche scheidsrechter Rinaldo Bar- lassina, die Zondag den wedstrijd Nederland Belgie te Amsterdam heeft geleid, is een spel- kenner bij uitnemendheid en een intematio- naal arbiter van grooten naam. De ontmoe- ting NederlandBelgie was zijn 35sten lan- denwedstrijd. Daarnaast heeft hij talrijke malen nog ontmoetingen voor den midden- Europabeker geleid. Een merkwaardige bij- zonderheid: Barlassina kent vrijwel geheel Europa, maar Nederland is nieuw voor hem. Een redacteur van het A.N.P. heeft scheids rechter Barlassina naar zijn meening ge- vraagd omtrent het spelpeil van het Neder landsch elftal. Een prachtig stadion, den van de mooiste, die ik ooit gezien heb", aldus begon scheids rechter Barlassina zijn uiteenzetting. Het pu- bliek, buitengewoon talrijk, was zeer spor- tief. De wedstrijd zelf verrassend fair, zoo dat het een genoegen werd te leiden. Ik ge- loof, dat zij het wel zonder scheidsrechter hadden kunnen doen. Ik wilde, dat het in iederen wedstrijd zoo gebeurde. Mijn indrukken over het spel? Heel goed, vooral van de zijde van het Nederlandsch elftal. De ploeg, welke het best gespeeld heeft, won. Van de lichamelijkc kracht, die de meeste Nederlandsche spelers bezitten, wordt een juist gebruik gemaakt. De meeste van hen zijn, wat men zou kunnen noemen, athleten en de Nederlandsche voetballers deden mij veel denken aan de Zweden. Wat mij bijzonder trof, was de eigenschap van de meeste spelers den bal in eens te spe len, waardoor een vol tempo gewonnen wordt. Ook het koppen was uitstekend verzorgd. Ik heb, aldus merkte de heer Barlassina op, in het Hollandsche spel eigenschappen ont- dekt, waaruit het spel van de toekomst zal voortkomen. Het is het spel, gebaseerd op snelheid en vlug handelen, ggricht op het meest nuttige effect, het directe resultaat: een doelpunt. Dat daarbij de vleugelspelers een grooten rol spelen, ligt voor de hand. Wil dit spel tot zeer groote hoogte stijgen, dan zal het gecultiveerd moeten worden, want bal- techniek, en vooral schietcapaciteiten mogen ook in het meest snelle spel niet ontbreken. DE OLYMPISCHE SPELEN. Uit Helsinki wordt gemeld, dat het Finsch Olympisch Comite en het organisatie-comite besloten, tijdens een gehouden bijeenkomst, definitief van de organisatie der twaalfde Olympische Spelen dezen zomer af te zien. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het ingezonden artikel in Uw blad van Maandg j.l., inzake de Neder- lanase Wjereldomroep, even het volgende: Er zal wel niet een rechtgeaard Nederlan- der zijn, die er bezwaar tegen heeft, dat de Nederlandse stem in de toekomst over de ge- hele wereld via de aether zal weerklinken. Wanneer men nadenkt, zal men dit zelfs als een soort morele defensie beschouwen, even noodzakelijk als materiele defensie. Als zo- danig werpt zich echter de vraag op, of de kosten dezer defensie, door middel van een grondwettelijke belasting, door het gehele Volk, en wel naar draagkracht, en niet enkel door radioluisteraars moet worden betaald. Dit wetsontwerp is heus niet zo aanlokke- lijk als het wordt voorgesteld. Dat zullen straks, indien het in de voorgestelde vorm aangenomen wordt, de minvermogenden ondervinden, die zich nu al heel wat moeten ontzeggen voor hun radiogenot en waarvoor de a.s. f 5 belasting de druppel is, die de emmer doet overlopen, m.a.w. die straks ver- stoken zullen zijn van radiogenot, omdat zij het niet meer kunnen betalen! Het is onzin om te willen verdoezelen, dat een groot deel van de arbeidersklasse gedupeerd zal worden door deze belasting en het te doen voorkomen, dat het hele wetsontwerp rozengeur en mane- schijn is! De kosten van een wereldomroep worden ge- raamd op 1 millioen gulden. De a.s. belasting zal echter 6 ii 7 millioen opbrengen. Waar blijft dat overschot van 5 a 6 millioen? De omroepen krijgen een garantie voor hun in- komsten over 1938. Waarom Indertijd is wel eens beweerd, dat ondersteuning de prikkel tot arbeid voor de werklozen weg nam. Tot nu toe was het zo, dat de omroepverenigingen hun kosten bestreden uit vrijwillige bijdragen van luisteraars. Als zodanig zette iedere om- roep zijn beste beentje voor ter verzorging van zijn programma's. Is het nu niet zo, dat door bovengenoemde garantie „de prikkel", om steeds het allerbeste te geven, weggeno- men wordt? Het exploitatie-oversehot van de AVRiO was over 1938 375.000, het effectenbezit ruim f 3.240.000, kassalo een ton, overige ae- tiva 2 ton, alle onroerende goederen waren op diezelfde datum op f 1 afgeschreven. Dit alles zal door de nieuwe belasting aanzienlijk ver- vermeerderd worden. Moeten we straks daar- voor f 5 belasting betalen? Men spreekt over klaplopers. Klaplopers zijn echter alleen diegenen die kunnen beta len en het niet doen. Een werkloze met zijn steungeld, ouden van dagen met him inkomen van 5 armenzorg, gepensionneerden van 900 's jaars, weduwen, enz., zij alien zijn wanneer zij niet aangesloten zijn bij een radio- omroep, geen klaplopers! Ook hier geldt: de sterken voor de zwakken. En zij, juist zij, worden de dupe van het nieuwe wetsontwerp! Radiobelasting Goed. Maar dan voor die- geiien, die financieel draagkrachtig zijn en vrijstelling voor de minvermogenden. Radio behoort niet langer het prive-bezit van een zekere klasse te zijn. Het is een cultureel be- zit voor het gehele volk en als zodanig mag het niet onttrokken worden aan een deel van dat volk. Dat zou ondemocratisch en a-sociaal zijn. Terneuzen, 23 April 1940. LUISTERAAR. Geachte Redactie, Vergun mij een plaatsje in uw veelgelezen blad; mijn dank bij voorbaat. Zoo is dan ook de Chr. Gem. Zangvereeni- ging Excelsior" onder den druk der tijden bezweken. Zij heeft haar 20-ja^ig bestaan niet mogen beleven! Was de toestand reeds maanden, door gebrek aan belangstelling, be- droevend, de laatste weken was het gewoon onhoudbaar. Voor een plaats als Terneuzen een zeer treurig verschijnsel, dat de eenige Ohr. Gem. Zapgvereeniging geen levensvat- baarheid kon behouden. Ruim acht jaren heb ik het genoegen gehad deze vereeniging te mogen leiden. Als goed kapitein, ben ik tot het bittere eind op mijn post gebleven en heb haar zien bezwijken ondanks de vele offers en pogingen van het bestuur, ondanks zelfs de finantieele offers van mijnentwege. Dat de Ghr. jeugd de heerlijke gave Gods (de beoefening der zang) z6o zou verwaar- loozen, heb ik nooit durven denken. Een plaats als Terneuzen moest minstens twee a drie flinke Ohr. zangvereenigingen bezitten. Nu is ze nog minder dan het kleinste dorpje, dat bogen kan op een bloeiende zangvereeniging. Al zijn de tijden ernstig, en voor velen zwaar, de gemeenschap eischte (en hier heb ik de oud-leden op het oog), dat deze vereeni ging had kunnen blijven bestaan. Ik heb het genoegen bijna, 39 jaren aan het prive- en openbare muziekleven, als beroeps- leeraar, in Temeuzen te mogen werken en meen met eenig recht over de muzikale toe- standen te kunnen oordeelen. Het is voor Terneuzen beschamend. De gemeenschap", waar zoo hoog op af- gegeven wordt en welke zoo gauw vertrapt wordt als ze een klein persoonlijk offer vraagt, heeft hier een gevoelige knak gekregen. Als men ziet, dat sport-, reis-, dans- en andere vereenigingen wel over een voldoend aantal leden beschikken, schrikt men op bij een dergelijke mentaliteit en ziet men met bezorgdheid de toekomst tegemoet. Excelsior" is niet meer, zij is de weg ge- volgd van zoo vele vereenigingen in Temeu zen. Het spijt mij, als musicus, om de prettige samenwerking, welke ik in deze vereeniging heb mogen ondervinden, maar nog meer om het Ohristelijk beginsel, dat verloochend is. Ik hoop van ganscher harte nog eenmaal te mogen hooren, dat onder gunstiger omstan- digheden, een bloeiende Chr. Gem. Zangver eeniging is herboren. Zoo zij het! Hoogachtend, AUG. EECKHOUT, Gedipl. Muziekleeraar. Hulst, 25 April 1940.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3