IVOROL geeft een zeer actief zacht en geurig schuim Buitenland Onrustige zenuwen HET LiOT VAN DE OPVARENDEN VAN DE BERNISSE. De correspondent der N. R. Crt. te Stock holm telefoneerde Dinsdagavond: In de haven van Narvik steken thans de masten en schoorsteenen van 27 gezonken schepen boven water uit. Slechts twee Zweed- sche schepen drijven nog, zij het dan met zware slagzij, en vermoedelijk zullen ook zij eraan gaan, want er gaat geen dag voorbij, zonder hevige schotwisselingen tusschen de Duitschers die nog steeds Narvik bezet hou den en de Engelschen, die den toegang tot de haven beheerschen. Bij de gezonken schepen is een Neder- landsch vaartuig, de ertsboot Bernisse. Geen van de achttien opvarenden heeft eenig letsel opgeloopen, hoewel zij eerst Zondag gelegen- heid kregen Narvik te verlaten, en dus twaalf dagen lang tegen wil en dank getuige zijn geweest van den verbitterden strijd tusschen Duitschers en Engelschen om deze Noorsche haven, Samen met een groot aantal Zweedsche zeelieden zijn de achttien Nederlanders van- daag na een dertig uren lange treinreis hier aangekomen, waar zij voorloopig onder dak zijn gebracht in afwachting van een gelegen- heid om naar Nederland terug te keeren. Bij de heerschende omstandigheden zullen er wel ettelijke dagen verstrijken voor de reis voort- gezet kan worden. Over hun wedervaren te Narvik wilden de Nederlandsehe zeelieden evenmin als de Zweedsche veel vertellen. De indrukken zijn te verschrikkelijk geweest. Bovendien hebben de zeelieden een groot deel van deze twaalf dagen doorgebracht in een oude tunnel die met een vijftig meter dik granieten gewelf een absoluut veilige schuilplaats bood. Het schijnt dat de Engelschen zich ertoe bepalen de Duitsche posities aan de haven te bestoken. In de woonwijk van Narvik, die hooger tegen de hellingen ligt, zijn maar een enkelen keer granaten of bommen terecht gekomen, en het aantal verwoeste woonhuizen was tot Zondag toe dan ook niet grooter dan vier. Als er geen mist was, had men hier van de hoogte af een goed gezicht op het gevechts- terrein. Men zag soms de granaten vliegen, en de bommen fluitend naar omlaag storten. Men zag eenmaal een zware granaat mid- scheeps dwars door een Noorsche vrachtboot slaan. De Nederlandsehe consul te Narvik, de heer Moslin, die evenals de meeste andere inwoners vrouw en kinderen had wegge- stuurd, en zelf naar den kelder was verhuisd, heeft de opvarenden van de Bernisse in zijn door een groote Nederlandsehe vlag gedekt huis opgenomen. Een paar van de schepe- lingen zijn den tweeden dag nog aan boord van hun schip geweest waar zij wat proviand hebben kunnen meenemen die goed van pas is gekomen omdat er in Narvik al vrij spoedig een nijpend gebrek aan verschillende levens- middelen is ontstaan. Kleeren en dergelijke heeft men over het algemeen niet kunnen redden, zoodat men zich in Narvik van nieu- we moest voorzien. Ook daarbij verleende de heer Moslin zijn bemiddeling. Het is niet te verwonderen, dat de Nederlanders vol lof zijn over zijn huipvaardigheid. Nadat een week lang de Zweedsche consul telkens weer met de Duitsche autoriteiten onderhandeld had over een gelegenheid om de stad te verlaten, kregen de zeelieden Zondag de boodschap, dat er 's nachts twee uur een trein zou gaan. Hiermede kon gereden worden tot bij de Nor- dalsbrug, die door de Noren vemield was, maar niet zoo goed, dat de Duitschers haar niet bijna alweer geheel hersteld hebben. Een eind verder op waren in een tunnel de rails over een grooten afstand opgebroken en in totaal hebben de zeelieden een kilometer of tien door de meterhooge sneeuw moeten waden tot zij weer in een treintje konden stappen, dat hen naar de Zweedsche grens bracht. Daar wachtte een ambulancetrein, die vooral op prjjs werd gesteld omdat de bedden zoo goed waren. Als ambulance be- hoefde zij echter geen dienst te doen, zieken of gewonden waren er niet. DE DOODSTRAF VOOR SPIONNAGE EN LANDIV ERR A AD VERZOCHT. Een groot aantal vooraanstaande personen in Nederland heeft zich met een request ge- richt tot den Minister van Justitie, waarin zij te kennen geven, dat zij op initiatief van Prof. H. P. Blok te Utrecht zich voorstander hebben verklaard van een verzwaring tot de "doodstraf gedurende den huidigen staat van oorlog van de straffen, bedreigd tegen spion- nage en landverraad. Op grond van het groote aantal adhaesie- betuigingen op het eerste perscommunique ten deze ontvangen, zijn zij overtuigd zich hiermede uit naam van een groot aantal Nederlanders te hebben uitgesproken. Verder verklaren zij met groote voldoening te hebben kennis genomen van de door den Minister aanhangig gemaakte wetswijzigin- gen, welke deze materie betreffen, al gevoelen zij zich nog niet ten voile bevredigd ten aan- zien van de doeltreffendheid van dezelve. Derhalve zouden zij het op hoogen prijs stellen, indien de Minister alsnog een weg zoude willen zoeken, waardoor een scherpere reactie op deze, in het huidig tijdsgewricht voor den staat zoo uiterst gevaarlijk gebleken misdrijven, mogelijk ware. NEDERLANDSCHE GEZANT TE ANKARA. Naar de N. R. Crt. vemeemt is binnenkort oe benoeming te verwachten van Mr. C. G. W. H. baron Van Roetzelaer van Oosterhout, tot nu toe gezantschapsraad bij Hr. Ms. gezant- schap te Berlijn tot Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Ankara. Mr. C. G. W. H. baron Van Boetzelaer van Oosterhout is geboren op 19 November 1892 te Amersfoort. Hij studeerde aan de univer siteit te Utrecht en promoveerde in de rechts- wetenschappen. Op 9 Februari 1923 trad de heei Van Boetzelaer in diplomatieken dienst ecrst als attache bij het Nederlandsehe ge- zantschap te Kopenhagen. Nog in hetzelfde jaar werd hij werkzaam gesteld aan het departement van buitenlandsche zaken. Twee jaar later in Februari 1925 werd hij be- noemd tot attach^ aan de Nederlandsehe legatie te Boedapest. Op 27 Februari 1926 werd hij bevorderd tot gezantschapsseeretaris in welke functie de heer Van Boetzelaer in October van dat jaar werd overgeplaatst naar Washington. Na een kort verblijf in Mexico en bevordering, tijdens dat verblijf tot ge- zantschaossecretaris eerste klasse, werd hij op 10 September 1930 verbonden aan het Nederlandsehe gezantschap te Brussel. Op 3 December 1934 werd de heer Van Boetzelaer bevorderd tot gezantschapsraad, in welke functie hij op 2 April 1936 naar Berlijn ging waar de heer Van Boetzelaer dezer dagen. zooals gemeld, afscheid heeft genomen. waardoor elke poetsing met Ivorol een ware mondwassching wordt. Heerlijker tandpasta is er niet. Tube 60 - 40 - 25 cent. controlebasis bij Duins in het Zuiden, tot de basis Kirkwall in het Noorden. Het veld loopt evenwijdig aan de kust en dient om de Engel- sche kustvaart te beschermen tegen de aan- vallen van Duitsche duikbooten. De aan- wezigheid en de positie van dit mijnenveld is indertijd door de Britsche admiraliteit uitvoe- rig bekend gemaakt. Het is technisch onmogelijk om een mijnen veld zoo dicht te leggen, dat het ondoordring- baar wordt. Dit zou te veel mijnenleggers en mijnen eischen. De mogelijkheid bestaat altijd om door zulk een uitgestrekt mijnenveld heen te dringen, hoewel het risico, dat men loopt wel heel groot is. Het is ons nu gebleken, dat den laatsten tijd heel wat kapiteins van kleine Nederland sehe vaartuigen dit risico hebben genomen en dwars door het mijnenveld zijn heengevaren. De kapiteins, die wij wezen op het gevaar, dat zij liepen, voerden aan, dat de doortocht bij hoog water huns inziens niet gevaarlijk was. Het leek ons echter, dat de schippers op deze wijze een onnoodig groot risico nemen en wij hebben den Engelschen autoriteiten, die voor het leggen en het in stand houden van dit veld verantwoordelijk zijn, hun meening om- trent deze zaak gevraagd. Onze officieele zegsman verklaarde, dat de Engelsche regeering de neutrale scheepvaart had gewaarschuwd tegen de aanwezigheid van het mijnenveld en de risico's die men loopt als men poogt er door heen te breken. Alle neutrale schepen, zoo zei hij, kunnen van ons een route krijgen, die hun veiligheid biedt tegen dit gevaar. Het is ons bekend, zoo vervolgde onze zegs man, dat verschillende kleine neutrale sche pen dezen waaghalzigen tocht hebben ge maakt. Een paar maal isf het goed gegaan en Meruit schijnen de scMppers te concludeeren, dat zij bij hoog water immuun zijn tegen dit gevaar. Dit is een verkeerde opvatting. Wij geven toe, dat het mijnenveld niet zoo dicht is, dat het totaal onmogelijk is er zonder kleerscheuren door te dringen, maar aan den anderen kant is het toch wel zoo effectief, dat de kans, om er heelhuids doorheen te komen heel klein is. Wij vroegen of de Engelsche autoriteiten maatregelen dachten te nemen tegen deze roekelooze schippers. Het eenige wat wij doen, zoo luidde het antwoord, is hen te waarschu- wen als wij zien, dat zij door het veld heen willen dringen. Zij doen dit op eigen verant- woording en het is niet onze zaak hen tegen dit gevaar te beschermen. De kapiteins kun nen van ons een route krijgen, die hun vrijwel volledige zekerheid waarborgt, maar als zij deze niet willen accepteeren en op hun eigen houtje willen handelen, dan moeten zij zelf de zure vruchten maar plukken. Een ding is ech ter zeker: het zal niet lang duren of een van deze waaghalzen zal de zware tol betalen. In het belang van de Nederlandsehe scheep vaart leek het ons verstandig op dit gevaar en op deze roekeloosheid te wijzen. De tijds- besparing, die men op deze wijze krijgt, weegt onzes inziens Met op tegen de gevaren, die men loopt. DE MENSCH IS VERRE VAN DEN VREDE. keringswetten en wees hij op de noodzakeli.ke herziening van de onderwijswet In het bijzon- der bestreed spr. de uitkeering aan de kloos- teriing-onderwijzers. Jaar op jaar worden miilioenen guldens naar Rome's kloosters gesieept via de onderwijswet zeide spr. O, wat zal van Nederland geworden, zoo God het gedenkboek van de zonden openen zal en wraak oefenen naar Zijn verbolgen- heid. De Deeuw heeft alrede gebruld, wie zal niet vreezen? Gelijk God Israel heeft uitgeleid uit Egypt.e door de hand van Mozes, zoo voerde Hij in den tachtigjarigen oorlog onze gewesten uit de macht van Rome en Spanje door den dienst der Oranjes. Maar de heilige roeping door God aan de overheid gesteld is door de zich noemende christelijke partijen openlijk ver- loochend. Toen Dr. Colijn niet genoeg buigen wilde, werd hij door de Roomsche heeren in samen- werking met de socialisten heengezonden. Nu hebben de anti-revolutionnairen hun loon voor het verraad aan de beginselen der hervorming gepleegd, aldus spr. Als een uitgeknepen Citroen zijn zij weggeworpen. Spr. bepleitte de noodzakelijkheid van een protestantsche partij op de vaste basis van Gods woord. De zg. christelijke partijen welke de reformatie verloochend hebben het bewijs geleverd dat hun Christendom niet in staat is het land te regeeren en den strijd' tegen de vijanden der reformatie vol te houden, aldus spr. Spr. herinnerde vervolgens aan het woord des Apostels. „Zoo dan, mijn geliefde bree ders, zijt standvastigLaat de handen niet slap hangen, geeft de beginselen niet prijs, gordt de wapenrusting aan. Er moge nog kracht uitgaan van het kleine volksdeel, dat bij de oude, beproefde waarheid wenscht te blijven, zeide spr. DE VLEESCHLOOZE DAG IN BELGIii. In het Belgische Staatsblad van Woensdag is het koninklij'k besiuit verschenen, waarbij het uitstallen, verkoopen en leveren van vleesch, met uitzondering van wild en ge- vogeltje, den Maandag van iedere week wordt verboden. Is de Maandag echter een feest- dag dan geldt de verbodsbepaling voor den Dinsdag. Bij hetzelfde besiuit wordt tevens het serveeren van versch vleesch of inge- maakte vleeschwaren M de restaurants, cafe's en wmkels des Maandags verboden. De eer ste vleeschlooze dag is bepaald op 29 dezer. Van verschillende zijderr zijn ernstige be- zwaren geopperd tegen het stellen van den vleeschloozen dag op Maandag. De Oostend- sche vischhandel zag liever de voorkeur ge- geven aan den Woensdag en drong, in dien zin, bij de regeering aan. Anderen meenen dat, behalve wat de restaurants betreft, de keuze van den Maandag niet tot het beoogde resultaat zal leiden. In zekere kringen acht men het dan ook waarschijnlijk, dat het aan tal vleeschlooze dagen weldra op twee per week zal worden gebracht. ook ROEKELOOZE SCHIPPERS. Een der correspondenten van de N. R. Crt. telefoneert uit Londen: Zooals men weet, heeft de Engelsche marine, kort na het uitbreken van den oorlog, een mijnenveld voor de Engelsche Oostkust gelegd, dat zich uitstrekt van de contrabande Zijt standvastig, zegt Ds. Kersten. O, die Volkenbond! Te Rotterdam is, meldt de Midd. Crt., Woensdag de algemeene vergadering gehou- den van de Staatkundig Gereformeerde Partij. Ds. G. H. Kersten, lid van de Tweede Kamer, heeft tijdens deze vergadering een rede uit gesproken, getiteld ,,Zijt standvastig Ds. Kersten begon zijn rede met te wijzen op den vreeselijken oorlog, welke in ons we- relddeel en in het Verre Oosten woedt. De zucht naar expansie, de jacht naar machts- verheffing en de drang om eens verkregen machtsverheffing te handhaven, voerden de bewindhebbers der wereld er toe den strijd op te nemen. Zoo de Heere geen paal en perk stelt, zullen zij niet rusten alvorens een der tegenpartijen is ondergegaan. Met God en Zijn woord rekende men met. Menschelijke kracht en rede worden algemeen °-esteld boven Zijn woord. Hier wordt ver- heerlijkt het stelsel van Machiavelli, dat der staats-almacht, d&dr het stelsel van de Fran- sche revolutie, n.l. dat der menschelijke red- en der volkssouvereiniteit. Ds. Kersten wees op het werk van den Vol kenbond, om in de toekomst alle geschillen onder het oppergezag van de verdorven men schelijke rede door onderling overleg te rege- len en den oorlog van de aarde te bannen. Niet in het zoeken van vrede op zichzelf lag de fout. Dit is zelfs plicht. Maar het kwaad school in den wortel, waaruit de Volkenbond deze zocht, met negeeren van Gods woord. En in het koor van den Volkenbond zong Nederland mee. De mannen van de zgn. christelijke" politiek waren er met liberalen en socialisten zelfs de sterkste voor- standers van Dr. Colijn achtte het vooi Nederland niet mogelijk een verdedigmgs- oorlog te voeren. O die Volkenbond, die Volkenbond, zeide spr.' Als Israel om het gouden kalf, zoo danste de hooge wereld om dit maaksel harer handen. Het was dan ook een reuzen oouw- werk Maar het fundament deugde niet. De afgevaardigden van de S.G.P. voerden alleen het pleidooi tegen den Volkenbond. Van vrede en ongekenden bloei is niets ge komen. Integendeel de toestanden werden onhoudbaar en niemand zag uitkomst. En wie dacht er aan, dat God regeert dat Hi Zijn a'macht toont? Hij schept den vrede en rnaakt het kwaad. Verschrikkelijke maatregelen tot verm^i- ,-nng van producten werden genomen. Gods cordeelen wilde men met erkennen. Het „laat ons eten en drinken en vroolijk zpn was en bieef de leuze des volks. En het gevolg. Groeiende werkloosheid en schuldenlast. Van verre rommelde de donder van Gods heilig misnoegen over de zonde, aldus spr. Al nader kwam het zwiepen zijner roede en toen niet werd gehoord, sloeg Zijn hand en deed Hij bij vernieuwing het roode paard van den oorlog rijden. Als men de snel opeenvol- gende gebeurtenissen het oog laat voorbijgaan dan ziet men dat Gods woord waar is, dat ons zegt dat de mensch verre is van den vrede. Laat Gods woord tot ons spreken. Zijn wegen zijn hooger dan onze wegen Aan de eene zijde dreigt de bond der goddeloozen de wereld te overstroomen en aan de annere zijde loert Rome op herstel van de oude we- reldheerschapptf met zijn paus aan het hoo.d als gebieder over staat en kerk. Groote gevaren bedreigen ook ons volk. Steeds verder vervreemd het zich van God en zijn dienst. Spr. wees vervolgens op den achterstand M leger en vloot welke mge- haald moest worden op den fmancieelen dru de zware belastingen en de vele gevaren wel- kel ons omringen, de aan banden gelegde scheepvaart en de gevaren ter zee. De dagen konden wel eens voor de deur staan, dat gehongerd zal worden naar het weggeworpen of voor menschelijk gebruik ondeugdelijk gemaakte voedsel. Vervolgens keerde spr. zich tegen de verze- VERSTERKINIG VAN DEN BELGISCHEN ZENDER VAN HET N.I.R. De Belgische minister van Verkeerswezen en P.T.T., Delfosse, heeft in den Senaat een verklaring afgelegd betreffende de thans be- staande radiostations. De minister gaf voi re ondig toe, dat de energie van den zender van het N.I.R. (Nationaal Instituut voor Radio-Omroep), die zich te Veltem, bij Leu- ven, bevindt, Met groot genoeg is. „Ohze zender (Vlaamsche en Fransche golf) van 10 kw, zeide Mj, kan noch M het buitenland noch in onze provincie Luxemburg goed wor den gehoord. Hij zou ten minste 120 kw sterk moeten zijn. Te Tombeek, ten Zuid-Oosten van Brussel, is een terrein aangekocht en zal een nieuw station worden gebouwd, dat 12 a 13 millioen francs zal kosten. Wij wachten alleen nog maar op het einde van den oorlog om, met de verwezenlijking van dit plan, een begin te maken". Wat de talrijke kleine zen- ders betreft, die in Belgie bestaan en alien in handen van particulieren zijn, zeide de minister nog dat zijn departement een her ziening van hun statuut voorbereidt en hun aantal binnenkort, zal worden beperkt. EEN VERBOND VOOR DE NATION ALE ZELFSTANDIGHEID IN BELGIE. 'Het Verbond voor de Nationale Zelfstandig- heid, eenigen tijd geleden in het leven geroe- pen. heeft in verband met de buitenlandsche politieke gebeurtenissen een verklaring gepu- bliceerd, waarbij geconstateerd wordt, dat de aanval, waarvan twee neutrale staten zoo pas het slachtoffer werden, den wil tot paraat- heid, door de Belgische bevolliing sedert het uitbreken van den Meuwen oorlog aan den dag gelegd, nog aanzienlijk heeft versterkt Het Verbond herhaalt den wensch de drie staten der oude Nederlanden: Nederland, Bel gie en Luxemburg, broederlijk te zien samen- werken op elk gebied, speciaal op dat der be- veiliging van hun territoir en drukt verder zijn vertrouwen uit in de weermacht die, sinds bijna acht maanden, de grenzen be- waakt. Onder de leidende figuren van hooger- genoemd Verbond, die met deze verklaring instemden, telt men den gewezen ambassa- deur baron de Bassompierre, prof. dr. A. Bes- semans, oud-rector van de universiteit te Gent, graaf A. van der Burch, oud-minister, senator Carton de Tournai, prof. dr. L. van der Essen, secretaris van de R. K. universi teit te Leuven, prof, van der Ghinst, prof. dr. C. Heymans, hoogleeraar te Gent, graaf L. de Lichtervelde, gewezen kabinetschef van het regeeringspresidium, prof. mr. J. van Ovei- beke, oud-minister, prof. P. Nolf, senator baron P. Northomb, generaal Tombeur de Tabora en J. van Severen, leider van het Ver bond van Dietsche Nationaal-Solidaristen (Verdinaso). BELGISOHE AUTORITEITEN BLIJVEN WAAKZAAM. De Belgische autoriteiten hebben het in verband met allerlei berichten over complot- ten en spionnage noodig geoordeeld inlichtin- gen aan de pers te verschaffen. Het publiek wordt in de eerste plaats ge waarschuwd, alle mogelijke sensationeele ge- ruchten niet dadelijk voor zoete koek op te nemen. De .Daily Telegraph" meldt, dat in Oosten- de en Zeebrugge vijftig Duitsche matrozen waren gearresteerd. Dit bericht is door de militairen tegengesproken. Het werd over- dreven genoemd. Waar is echter, dat pas- poortvisa werden aangevraagd voor drie offi- cieren en twintig matrozen van de Duitsche handelsvlcot. Deze zeelieden moesten in een Belgische haven overgaan op 'n Duitsch schip, dat vroeger onder Letlandsche vlag had gevaren. Tenslotte zouden de visa niet zijn verleend, zoodat de Duitschers niet naar Belgie zijn gekomen. Dit wil echter nog niet zeggen, dat de aanwezigheid van buitenland sche officieren en matrozen in Belgie onmo gelijk is. Voorts is er nog altijd de zaak van de 22.000 paar militaire laarzen, die uit Aken naar Brussel moeten zijn gestuurd aan het adres van een kleinhandelaar in pelzen, die beweert van niets te weten en de laarzen niet besteld heeft. Men fluistert, dat de laarzen bestemd waren voor ,,de Quilings". Van hoogerhand wordt medegedeeld, dat het onderzoek wordt voortgezet. In de „Independance Beige" wijdt de beken- de schrijver over militaire zaken, kolonel Requette, een zeer openhartig artikel aan de ,,inwendige verdediging". Hij zegt dat de les in Noorwegen voor Bel gie net op tijd is gekomen, geeft vervolgens een schema van een Putsch op den hoofdstad, ondernomen door duizend of tweeduizend in Belgische uniformen gestoken waaghalzen, die alle belangrijke gebouwen bezetten, de generaals en mmisters gevangen nemen, een Quiling-regeering onmiddellijk in functie laten treden, welke orders geeft geen weerstand te bieden, terwijl vliegtuigen op de vliegvelden en tevoren geschikt bevonden terreinen hulp- troepen aanvoeren en er valsche orders wor den gegeven naar het leger aan de grens, waardoor daar verwarring en wanorde ont- staat... In Belgie zou zooiets thans slechts mogelijk zijn als de regeering, die gewaarschuwd is, haar plicht verzaakt. Onder de in Belgie aanwezige vreemdelin- gen acht de schrijifer zekere elementen aan- wezig om zulk een coup te ondernemen en zegt dan verder letterlijk: ,,De oorlogvoerenden hebben niet alle dienstplichtigen, die in Belgie woonden, opge- roepen. Een bepaalde vertegenwoofdiging heeft sedert het begin der vijandelijkheden haar personeel zien toenemen met een honderdtal personen, die wel geen exterritorialiteit ge- Meten, maar die meerendeels stevige en vast- beraden reserveofficieren zijn. Met halve maatregelen kan men zulk een toestand niet het hoofd bieden. Indien werkloozen, doch Belgische staats- burgers, onderworpen kunnen worden aan een dagelijksche en strenge controle, waarom zou den dan vreemdelingen, die in den leeftijd zijn om de wapenen te hanteeren, en wier nor- male verblijfplaats niet Brussel is, niet kun nen worden onderworpen aan een even stren ge bewakingj? Indien hun zulks te onaange- naam mocht zijn, blijft hun steeds de moge lijkheid naar hun land terug te keeren." WEEK VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIE. De persdienst van het Belgische ministe- rie van nationale verdediging deelt mede: Op den 23en April zijn vreemde vliegtuigen op groote hoogte herhaalde malen boven Bel- gisch grondgebied verschenen. De batterijen van het luchtdoelgeschut zijn in werking ge steld. Verscheidene van deze toestellen wer den geidentificeerd als van Duitsche nationa- litedt en anderen van Fransche nationaliteit. Twee Fransche toestellen, die een Duitsche machine achtervolgden, drongen het land bin- nen tot Bergen. Een ander toestel, dat even- eens een Duitsche machine achtervolgde. werd waargenomen in de omgeving van Neufcha- teau Beide toestellen verdwenen naar de grens van Luxemburg. De Belgische regee ring zal de noodige protesten laten hooren. ZWEDENS MOREELE PARAATHEID. Reuter meldt uit Stockholm: Kroonprins Gustaaf Adolf verklaart in een boodschap aan den „Ohief Scout" der Zweed sche padvinders o.a.Zweden staat voor een ernstige situatie, doch wij verliezen den moed niet. De Goteborgs Handels Tidning wijst op de moreele paraatheid van Zweden. Het blad schrijft: Alle pogingen van een vijandelijke strijdmacht, in Zweden aan land te gaan, zouden op verzet stuiten. Dagens Nyheter schrijftIn alle Zweed sche kringen getuigt men van den wil, met alle middelen de onafhankelijkheid van Zwe den te verdedigen. Het Zweedsche volk houdt van den vrede uit instinct en overtuiging, doch niet uit blinde passie. Onderwerping aan een vrede, waardoor wij van onze onafhankelijk heid zouden worden beroofd, zou erger zijn dan een strijd op leven en dood. Nooit heeft Zweden deze waarheid beter begrepen dan thans. DE AMERIKANEN IN HONGARIJE. Het Hongaarsche telegraafagentschap meldt: Zekere buitenlandsche bladen hebben mede gedeeld, dat het gezantschap van de Ver. Staten te Boedapest, de Amerlkaansche onder- danen zou hebben aangeraden met spoed Hongarije te verlaten. Hieruit zou men kun nen opmaken, dat de toestand in Hongarije verontrustend is. Van welingelichte zijde wordt dienaan- gaande verklaard, dat de Amerikaansche legatie niets anders heeft gedaan dan een circulaire zenden, waarin de Amerikaansche onderdanen wordt gevraagd of zij het niet nuttig achten naar de Vereenigde Staten terug te keeren, nu nog alle mogelijkheid om te reizen bestaat. Het doel van deze circulaire is slechts die Amerikaansche burgers in Europa te doen blijven, die hier een goede reden voor hebben. Het zou dus niet juist zijn hieruit gevolgtrekkingen te maken voor de onrust in Hongarije. BELGISCH PATROUILLEVAARTUIG BESCHOTEN. ZWEDEN ZAL ZICH VERDEDIGEN. Als de oorlog over Zweden komt, zal hij waarschijnlijk den vorm aannemen van een aanval uit de lucht, aldus schrijft volgens Reuter Gotheborgs Handelstidning. Na ge- sproken te hebben over de les van den Frn- schen oorlog schrijft het blad: „De statistiek leidt tot de conclusie, dat het voor kleine staten de moeite loont zich te verdedigen tegen de roovers in de lucht." Alle pogingen van vijandelijke strijdkrachten om in Zweden te landen, zullen worden weerstaan. Zweden is moreel op alles voorbereid, zegt het blad en voegt daar aan toe: ,,Naties, die niet in staat zijn een terreur te overwinnen en be- dreigingen met geweld te weerstaan, loopen evenveel gevaar ten onder te gaan als slecht gewapende landen. Het gevaar is misschien voor hen zelfs grooter". DUITSCHE SCHEPEN VERWIJDERD. Naar het Zweedsche Telegraafagentschap meldt, hebben Zweedsche marinevaartuigen Dinsdag vijf Duitsche schepen verzocht zich uit de Zweedsche territoriale wateren voor Stroemstad aan de westkust van Zweden te verwijderen. De vaartuigen, Noorsche wal- vischvaarders, die waren uitgerust als mijnen- vegers, voldeden onmiddellijk aan dit ver- zoek. EEN DUITSCHE TEGENSPRAAK. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Volgens een bericht uit Stockholm zouden Duitsche miltaire vliegtuigen Maandagmiddag twee Zweedsche visschersbooten binnen de Zweedsche territoriale wateren met machrne- geweren beschoten hebben. Naar van Duit sche zijde wordt vastgesteld, is dit bericht geheel uit den duim gezogen. Het Duitsche luchtwapen, zoo wordt hieraan toegevoegd, behoeft zich niet schuldig te maken aan een optreden, dat indruischt tegen het volken- recht Zijn doel is niet ongewapende neutrale visscherschepen, doch de gewapende vijand die overal waar hij wordt aangetroffen, wordt aangevallen. Het Belgische karteeringsvaartuig Pastor Pype, dat thans voor patrouillevaartuig wordt gebruikt, is Dinsdag naar Belga meldt, door een vliegtuig van onbekende nationali teit met mitrailleurvuur bestookt op de Noordzee ten Westen van Oostende. Niemand aan boord werd getroffen. ZWITSERSCH SPION TER DOOD VEROORDEELD IN FRANKRIJK. De militaire rechtbank te Lyon heeft dezei dagen, volgens de N. R. Crt., den Zwitserschen particulieren detective Paul Rochat wegens militaire spionnage ten nadeele van Frankrijk bij verstek ter dood veroordeeld. Rochat is de man, die ook m de spionnage- zaak tegen de danseres Virginia Capt verwik- keld is geweest, die begin December door het hoogste gerechtshof van Zwitserland wegens militaire spionnage ten nadeele van Zwitser land en ten gunste van Italie tot vijf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Bij dezelf- de gelegenheid werd tegen Rochat wegens politieke spionnage ten gunste van Italie een veroordeeling tot een gevangenisstraf van 15 maanden uitgesproken. Hij zit thans in de gevangenis, om deze straf te ondergaan. Terstond bij de inhechtenisneming van Rochat te zijnen huize te Geneve met Kerst- mis 1938 werd hier verteld, dat hij blijde mocht zijn aldus van zijn vrijheid te zijn be roofd en dus niet meer de gelegenheid te heb ben over de grenzen naar Frankrijk te gaan, zooals hij veelvuldig pleegde te doen. Men zeide toen reeds, dat hij zich in Frankrijk aan heel wat erger soort spionnage had schuldig gemaakt en dat hij gevangen zou zijn geno men, zoodra hij weder den Franschen bodem zou betreden hebben. Een heel wat strengere straf zou hem dan zeker in Frankrijk zijn op- gelegd dan hem in Zwitserland voor politieke spionnage te wachten stond. Het bericht van de terdoodveroordeeling van Rochat door den militairen rechter van Lyon bevestigt de juistheid dezer toen loo- pende geruchten en toont, hoe dankbaar I Rochat de Geneefsche politie mag zijn, dat zij hem nog tijdig verhinderd heeft nogmaals een uitstapje naar Frankrijk te maken. Hij zal zeker wel met genoegen zijn vijftien maanden uitzitten Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. Ingez. Med. DE MOGELIJKHEID VAN OORLOGSUITBREIDING. De correspondent der N. R. Crt. te Parijs meldde Woensdag: De indruk heerscht hier, dat Europa op- nieuw aan den vooravond van een uitbreiding van den oorlog staat. Meer in het bijzonder vreest men een Duitschen aanval op Zweden. Verschillende overwegingen hebben er toe bijgedragen deze vrees weer acuut te maken. Primo loopen er sinds Dinsdag hardnekkige geruchten omtrent de inscheping van aanzien- lijke Duitsche troepen in de havens aan Duitschlands noordkust. Ten tweede is de scherpere toon van de Duitsche radio en pers tegenover Zweden hier niet onopgemerkt voor- bijgegaan. Ten derde is het aantal vliegtuigen, dat verkenningstochten boven Zwedens grond gebied maakt, in de laatste dagen sterk toe- genomen, zoozeer zelfs, dat de Zweedsche luchtafweerbatterijen er in geslaagd zouden zijn verschillende van deze Duitsche vlieg tuigen neer te halen. Ten slotte schijnt ook de logica van de gebeurtenissen in Scandina- vie een Duitschen aanval op Zweden maar ai te waarschijnlijk te maken. Reeds sinds eenigen tijd heeft men hier de meening aangehangen, dat Duitschland door de onmogelijkheid voldoende versterkingen naar Noorwegen te sturen via de zeeroute, er toe gedwongen zou kunnen worden zich een weg door Zweden te banen. Naarmate de positie van de Duitsche troepen in Noorwegen moeilijker wordt en dat schijnt, volgens hier bestaande opvattingen, m de laatste dagen inderdaad het geval te zijn groeit ook de waarschijnlijkheid, dat Duitschland Zweden zal binnenvallen, om langs dezen weg het contact met zijn voorposten op Noorsch gebied te herstellen. Men constateert hier echter met vreugde, dat een dergelijke ma noeuvre Duitschland nog niet mee zou vallen en zelfs duur te staan zou kunnen komen. Zweden heeft een niet te onderschatten leger op de been gebracht en men heeft hier nu het volste vertrouwen, dat dit leger en zijn poli tieke leiding Zwedens onafhankelijkheid tot het laatst toe zullen verdedigen. Rusland's gewijzigde houding. Daarbij komt nog, dat het vooralsnog niet te 7.eg'»en is, welke houding Rusland zou aan nemen5 bij een Duitschen aanslag op Zweden. Tot eenigen tijd geleden was men geneigd te gelooven, dat Rusland Duitschland in Scandi navie dezelfde hand- en spandiensten zou leveren als Duitschland in het Finsche geval voor Rusland heeft verricht. In deze pessi- mistische opvatting is nu echter eenige ver- andering gekomen. Men constateert verscnil- lende teekenen, die er op zouden kunnen wij- zen dat de betrekkingen tusschen Rusland en Duitschland er niet bepaald hartelijker op zijn geworden. Daar is ten eerste het feit, dat Molotow en Stalin zich niet onder de staats- lieden hebben bevonden, die Hitler bij zijn 51sten verjaardag een gelukwenschtelegram hebben gezonden. t Daarnaast is het niet zonder beteeke- nis, dat Rusland zich weer voor de uitbreiding van zijn handelsbetrekkingen met Engeland be"int te interesseeren. Volgens Pertinax tenslotte zou Moskou zelfs Zweden hebben aangemoedigd en ondersteund in zijn weige- rend antwoord op de Duitsche verzoeken om toestemming voor het vervoer van Duitsch legermateriaal over Zweedsch grondgebied. Inmiddels wordt hier ook de positie van Italie nog steeds met aandacht gadegeslagen, maar ook in dit gebied van Europa meent

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2