Bureau Voedselvoorziening Zeeland. Gemengde Berichten Laatste Berichten TERNEUZEN, 24 APRIL 1940. HONTENISSE. RECHTSZAKEN. WEERVERWACHTING. moeten een hevig luchtafweervuur, dat ver- sterkt was sedert de vorige nachtelijke aan- vallen, maar ondanks het hevige verzet wer den a lie aanvallen doorgedreven en werd waargenomen, dat een groot aantal zware bommen ontplofte op de oppervlakte van het vliegveld en op de startbanen. E6n vliegtuig keerde niet terug. Een tweede vliegtuig werd getroffen door een kleine granaat, waardoor een motor werd beschadigd. Het slaagde er echter in veilig naar zijn basis terug te keeren. ZWAAB GESCHUTVUUR BUITEN DE ZWEEDSCHE KUST. Dinsdag is, naar Reuter uit Stockholm meldt, buiten de Zweedsche kust hevig kanon- vuur gehoord. Er werden tien oorlogsschepen gezien, die buiten Ursholm snel voorbij voe- ren, terwijl zij vuurden. Ongeveer tezelfder tijd zag men een groot aantal vliegtuigen. Het zag er naar uit, alsof gevechtstoestellen met bombardementsvliegtuigen in gevecht gewikkeld waren. Een telegram uit Stroemstad aan de Nye Nagligt Allehanda meldde, dat een vloot Duitsche transportschepen werd aangevallen. Ursholm ligt aan de kust van het Skager- rak. DE STRIJD BI.F NARVIK. Naar Reuter meldt, werden Dinsdagnacht te Londen berichten ontvangen, volgens welke de Duitschers hun troepen van den ertsspoor- weg zouden terugroepen. De afdeeling, welke zich te Bjoernfell bevindt, zou echter afge- sneden zijn en zich in een hopelooze positie bevinden. Verwacht wordt, dat zij over de Zweedsche grens zal gaan. DE TOESTAND TE OSLO. Het D.N.B. spreekt de in het buitenland verepreide berichten tegen, volgens welke Noorsche burgers worden gebruikt voor het aanleggen van versterkingswerken. Berich ten van Zweedsche correspondenten in Noor wegen melden, dat alle Britsche en Fransche onderdanen in Oslo zich in vrijheid bevinden, maar zij moeten zich verscheidene keeren per dag bij de politie melden. Verzoeken om Noorwegen te mogen verlaten zijn niet inge- willigd. De correspondent van Stockholms Tidningen zegt, dat voortdurend nieuwe Duit- sche troepen in Oslo aankomen. De Duit schers probeeren thai®' een Duitsch burger- lijk bestuur in die districten van Noorwegen in te voeren, waar het militaire vraagstuk opgelost is. De Berlijnsche correspondent van Svenska Dagbladet meldt, dat de Duit schers in Denemarken een administratie trachten te vormen volgens dezelfde lijnen als die in het protectoraat BohemenMoravie. DUITSCHE GEVOLMACHTIGDEN IN DENEMARKEN EN NOORWEGEN. Havas meldt uit Stockholm: De Duitsche regeering heeft buitengewone volmachten verleend aan haar gezant te Ko- penhagen, die, naar de Zweedsche dagblad- correspondenten te Berlijn melden, voortaan den titel van bijzonder gevolmachtigde van den Fiihrer zal voeren. Het zal de taak van den gezant zijn, toezicht uit te oefenen op het geheele burgerlijke bestuur des lands. Dezelfde correspondenten melden voorts, dat de gouvemeur van Essen-Ruhr, Joseph Terboven, benoemd is tot gevolmachtigde van den Fiihrer in Noorwegen en dat de militaire en burgerlijke autoriteiten of wel vervangen zullen worden door Duitsche ambtenaren of wel onder zeer streng toezicht zullen worden geplaatst. Naar tenslotte gemeld wordt, heeft de Zweedsche regeering bepaald, dat de provin- ciets Varmland en Dalsland verboden gebied zullen zijn voor vreemdelingen, als zij niet een speciale vergunning hebben. Slechts N-oren en Finnen kunnen zich zonder meer in de beide provincies vestigen. DE VERLIEZEN TER ZEE. Het wekelij'ksche communique van de En gelsche admiraliteit over de verliezen van de koopvaardij in de week, welke Zondag te middemacht geeindigd is, maakt gewag van het verloren gaan van drie Engelsche sche- pen. geen geallieerd en geen neutraal. De tonnemaat van de Engelsche schepen be-croeg bij elkaar 11.352 ton, wat ongeveer de helft is van het wekelijksche gemiddelde sinds het begin van den oorlog. De volgende Duitsche schepen werden ge- nomen of zijn tot zinken gebracht: De stoom- trfiler Rhein 254 ton) en de Torgen Fritzen (4465 ton). Voorts hebben de Britsche duik- booten gerapporteerd, dat zij op 13 April den sctlip van ca. 3-000 ton, op 14 April een schip van ongeveer 6000 ton en no-g een schip, dat in konvooi voer en op 15 April vier schepen, welke in konvooi voeren, tot zinken hebben gebracht. Voorts zijn, naar men aanneemt, op 9 April bij Narvik de volgende Duitsche schepen gezonken: Jan Welle (11.776 ton), een petroleum-raffinaderijschip, Neuenfels (8096 ton), Aachen (6388 ton), Altona (5892 ton), Bockenheim (4902 ton), Martin Hendrik Fjeser (4879 ton). Frielinghaus (4339 ton). Hein Hoyer (5836 ton), in totaal 52.108 ton. (Het totaal der Duitsche verliezen wordt nu geschat op ongeveer 450.000 ton, waarvan 114.500 ton in beslag is genomen, 250.000 ton door de geallieenden of door de eigen beman- ning tot zinken gebracht tot 13 April, 30.000 ton, volgens rapporten van duikbooten tot zinken gebracht na 13 April en 52.000 ton, vermoedelijk, bij Narvik verloren gegaan. De Engelsche verliezen aan koopvaarders bedroegen 672.778 ton. In de vorige week zijn geen schepen ver loren gegaan, welke in Engelsche konvooien voeren. AVRO-TOURNEE IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Getrouw aan de gewoonte had de AVRO, op stap met Snip en Snap, Maandagavond in bet Luxor-Theater en Dinsdagavond in Het Centrum te Axel een uitverkochte zaal. Er heerschte al dadelijk een opgewekte stem ming, die er altijd is, wanneer men er als het ware op rekenen kan iets goeds te zullen zien en hooren. Op aardige wijze werden alle medespelen- den aan het publiek voorgesteld en het spreekt dat de twee hoofdpersonen van het gezelschap n.l. Piet Muyselaar en Willy Walden met een hartelijk applaus werden ontvangen. Deze twee menschen hebben het in betrek- kelijk korten tijd gestuurd tot een enorme populariteit in de kringen van de radioluiste- raars en zeker is het dat zij deze niet onver- diend hebben gekregen. De heer Muyselaar heette het publiek har- teltjk welkom namens het Avrobestuur en decide o.a. mede, dat hem verboden was over giro 128.000 te spreken en daarom deed hii het niet. Hiema kwam dan de eigenlijke vertooning der revue, en het zou ondoenlijk zijn zelfs maar te trachten de verschillende dwaze sce nes te beschrijven, doch willen toch even me- moreeren de wijze waarop de twee hoofdlied- jes der revue, n.l. „Holderdebolder" en .Blonde Mientje heeft een hart van prikkeldraad" werden ingeleid. Deze wijsjes zijn al zoo over- bekend geworden, dat het publiek ook zonder uitnoodiging dadelijk de refreintjes lustig meezong. Enkele orkestleden traden op als solist, n.l. a-chtereenvolgens de clarinettist wat een juweeltje speelde hij de trompettist, en de violist, die daarmede veel succes mochten oogsten. Piet Muyselaar en Willy Walden traden ook op in hun creatie professor Boudewijn met zijn sprekende pop Bartje. De mededeeling hiervan alleen, deed een storm van applaus ontstaan, die na de slotzang van Bartje nog- maals door de zaal daverde. Tot slot kwamen de dames Snip en Snap te voorschijn, die als gewoonlijk de lachspieren lustig in beweging brachten, vooral hun be- zoek aan een operavoorstelling scheen buiten- gewoon in den smaak te vallen. Het spreekt dat alle medewerkenden niet te vergeten de dirigent van het orkest Pim de la Fuente deelden in het applaus. Het was een echt vroolijke avond, en de radio-luisteraars zal het zeker goed hebben gedaan de personen die hun gewoonlijk ple- gen te vermaken per microfoOn, ook weer eens te hebben gezien. O. EN O. IN HET OONCERTGEBOUW. ,,De Labhspiegel" voor de militairen. In den regel is een lachspiegel een spiegel, waarin men zijn eigen figuur weerkaatst ziet op een wijze, die den lachlust opwekt. ,,De Lachspiegel", die gisteravond op het tooneel van het Concertgebouw verscheen, weerkaat- ste niet zoozeer het beeld van den toeschou- wer als wel van figuren, die in de groote maatschappij meer of minder veelvuldig ple- gen voor te komen. De jonge leden van het cabaret „De Lach spiegel, dat, gezonden door het Algemeen Hoofdkwartier, de militairen van het kanton- nement Temeuzen een avond van ontspanning kwamen bieden, gaven een repertoire te zien waarin wel een bijzonderheid voor een O. en O.-avond geen enkele soldaat voorkwam en dat is dan iets, dat door militairen, die immers toch al dag in dag uit tegen grijs- groene uniformen moeten kijken, wordt ge- waardeerd. In een vlot tempo werd onder leiding van den heer Gerard Vos een gevarieerd program- ma uitgevoerd, liedjes en sketches wisselden elkaar af en de twee dames van het gezel schap bleken de kunst van het tapdansen goed te verstaan. Vooral de boerendans viel zeer in den smaak, terwijl van de korte een- actertjes in het bijzonder ,,Het Moedervlekje" succes had. Het schetsje over ,,meneer Gif- pen" leek ons wat onvriendelijk tegenover tooneelcritici, doch wij willen aannemen, dat „De Lachspiegel" gegronde redenen heeft om het op te voeren. De militairen zijn een avond beziggehouden en van het feit, dat er ditmaal veel leden van de burgerij waren uitgenoodigd, maakte de kantonnementscommandant, kapitein W. A. Coerengel, gretig gebrui-k om in zijn openings- woord op te wekken tot daadwerkelijke vor- ming van een actief burger O. en O.-comitd. Als gewoonlijk werd de avond besloten met het Wllhelmus, dat door de aanwezigen staan- de werd medegezongen. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier maakt bekend, dat omtrent onderstaanae gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen. Das, W. Pijpelink, Kanaaldijk P 66. Bruine overjas, Driewegenstraat 17. Glache handschoen, J. Riemens, Kazerne- straat 13. 2 paar dameshandschoenen en portemon- naie met inhoud, A. v. d. Bruele, Noordstr. 45. Dam-eshandschoen, marmeren tegeltje, dames- hoed (zomer), Rijwielbelastingplaatje (in etui), Bureau van Politie. Dameshandschoen, M. v. Kouteren, Nieuwe- diepstraat 85. Regenmuts, A. Tollenaar, Axelschestr. 123. Een paar Beenpijpen, A. de Vos, Othene, D 44. Regenmuts, A. Hoornaert, Tramstraat 15. Zaagje, A. Simons, -Donze-Visserstraat 1. Rijwielbelastingplaatje, J. Smies, Kanaal- weg 61. Damesportemonnaie, A. van Driel, West- sluis P 1. Zilveren damesring, A. v. d. Sloot, Noord- straat 26. Een Gulden, E. v. d. Hooft, Javastraat 8. Jonge hond (geel), C. Stevendaal, Dok- weg 10. Engelsche sleutel, M. Rouw, Baandijk 7. Dameshandschoen, P. Gerreman, Tholens- straat 114. Broche, H. Geelhoedt, Van Steenbergenl. 9. Wollen kinderjasje, G. Geijp, Havenstraat 3. Parapluie, W. H. v. d. Hooft, Juliana van Stolbergplantsoen 9. Heerenpantoffel, J. Michielsen, Kerhofl. 23. BINNENVAARTEXAMENS. Bij het door het onderwijsfonds voor de scheepvaart te Breskens gehouden examen voor kapitein bij de binnenvaart, zijn ge- slaagd voor het diploma Nederland de heeren: J. A. de Bare, Breskens; A. D. Klaassen, Bres kens en D. H. Meeuwsen, Temeuzen en voor het examen voor kapitein aan boord van sche pen in de Rijn- en binnenvaart, diploma Nederland de heeren: M. C. Leunis, Temeu zen en M. Boot, Bruinisse. (Vliss. Crt.) VERDACIHT VAN MEINEED. Op aanklacht van de tegenpartij is zekere C. te Sas van Gent aangehouden en ter be- schikking der justitie te Middelburg gesteld, verdacht van meineed. Hij had dezer dagen voor het kantongerechf te Terneuzen in een civiele procedure onder eede een beslissende verklaring afgelegd, die volgens de tegenpartij in strijd met de waarheid is. LOONOVEREENKOMST IN DEN LANDBOUW. Men schrijft ons: Door de gezamenlijke landarbeidersbonden n.l. R. K. Land. Bond Afd. Deus Dedit, N. C. L. B. en N. L. B., is het loonaanbod van de gezamenlijke landbouwersbonden n.l. N. C. B., C. B. T. B. en werkgeversvereeni- ging gedaan op de conferentie op 18 Maart te Hulst aanvaardt. Dit houdt in dat het loon is van 1 Mei31 Oct. 2,50 per dag; van 1 Nov.30 April 2,20; zwaardere en oogst- werkzaamheden 0,30 per uur. IVoor lste knechten 1 Mei31 Oct. f 17 1 Nov.30 April f 15; 2de knechten 1 Mei 30 Oct. /15; 1 Nov.30 April f 13 per week; voor gehuwde knechten 100 roeden aardappel- land vrij. Voorts is opgenomen een duurte- clausule. Dit contract treedt in werking 1 Mei 1940. De andere bepalingen blijven als omschreven in de uitspraak van Prof. Min- derhoud in Juni 1939. Hiermede is na jaren van verplichte arbitrage in O. Zeeuwsch- Vlaanderen het vrije contract weer tot stand gekomen. DE NOORD-BEVELANDSCHE BRUG. Er komt thans voortgang in den voorge- nomen.bouw eener brug over de Zandkreek bij Wolfaartsdijk en Kortgene. Op 8 Mei a.s. zal vanwege den provincialen waterstaat van Zeeland een aanbesteding voor den bouw plaats hebben. W. KAKEBEEKE OVERLEDEN. Een man, die niet alleen te Goes, maar ook in geheel Zeeland, ja ver daarbui-ten, vooral in het landbouw-organisatieleven groote be- kendheid en hoogacbting genoot, is Maandag overleden. De heer W. Kakebeeke, die in zo'ovele colle ges en besturen een vooraanstaande plaats innam, is aan een ziekte, waaraan hij gerui- men tijd leed, bezweken. Deze vriendelijke, bescheiden en rijkbe- gaafde man mocht zich in de algemeene sym- pathie verheugen. Zijn groote invloed had hij niet weten te verkrijgen door oratorische talenten, maar was te danken aan zijn breede kennis, waaraan hij op kalme, zakelijke, maar overtuigende wijze uitdrukking wist te geven. Vooral in landbouw- en polderaangelegenheden was hij uitermate bekend. De heer Kakebeeke, die op 10 Mei 1872 te Goes werd geboren en dus den 67jarigen leef- tijd bereikte, was o.m. ook Voorzitter van de Coop, suikerfabriek Dintelcord, hij was een lange reeks van jaren lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden voor de afdeeling grootbedrijf, voor zitter van de Vereeniging tot verbetering vein het Rundvee in Zeeland, vice-voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw Mij, voorzitter van den Keuringsdienst voor Gewassen Zeeland, bestuurslid van de vereeniging tot bestrijding der t.b.c. onder het rundve'e, en ontvanger- griffier van verschillende polders. Hij was lid van den Goeschen gemeenteraad van 1909 to 1915 en maakte ook eenige jaren deel uit van de Provinciale Staten voor de liberale partij. Ook in het gasthuisbestuur had hij destijds zitting. Vooral de landbouw-organisaties verliezen in dezen bescheiden, maar harden werker veel. Hij heeft trouw vele Provinciale en plaatselijke belangen gediend. Van het Landbouwhuis te Goes werd de vlag halfstok uitgestoken. (De Z.) HOTEL BRITANNIA TE VLISSINGEN. Zooals reeds werd medegedeeld, is hotel Britannia te Vlissingen, eigendom van de stoomvaart-maatschappij Zeeland", dezer dagen aangekocht door een combinatie, die het hotel verder zal exploiteeren. Naar wij vernemen maakt van deze combinatie, die weldra zal worden omgezet in een naamlooze vennootschap, ook de gemeente Vlissingen deel uit. Het gemeentebestuur werd door Ged. Staten van Zeeland en door de ministers van Binnenlandsche Zaken en Financien gemach- tigd met een vrij belangrijk bedrag deel te nemen in de koopsom van het hotel. Mede door het aandeel dat Vlissingen in het aan- deelenkapitaal heeft, is de exploitatie van dit voor Vlissingen en voor Zeeland belangrijke hotel ook in de toekomst verzekerd. Het ligt in de bedoeling het hotel het ge heele jaar geopend te houden. De directie der inrichting zal worden gevoerd door den heer J. P. Tolhuizen, vroeger directeur van hotel De Hooge Vuursche. (N. R. Crt.) DE PROTESTANTSCHE GEMEENTE TE GENT. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel schrjjft: Zondag is, in het gebouw van de Hervorm- de Kerk, aan den Brabantdam te Gent, de 126e verjaardag herdacht van het herstel der Protestantsche gemeente in deze stad. Hr. Ms. gezant in Belgie, baron van Harinxma thoe Slooten, de consuls van Nederland, Frankrijk, Letland, Chili en Pern, verscheidene hoogleeraren van de Rijksuniversiteit, als- mede predikanten en andere gedelegeerden van de Protestantsche gemeenschappen uit Brussel, Antwerpen, Maria-Hoorebeke (het eenige geheel Protestantsche dorp in Vlaan- deren, bewoond door afstammelingen van de „Boschgeuzen")van de Nederlandsche Ver eeniging van weldadigheid te Gent, enz. woon- den den dankdienst bij. Ook het Belgische Hof was veftegenwoordigd door luitenant- generaal Nuyten, adjudant van koning Leo pold en kabinetschef dr. Fredericq, gewezen gouverneur van Oost-Vlaanderen. Tijdens de plechtigheid voerde Ds. Busse het woord. Hij herinnerde aan het feit, dat de Protestantsche gemeente te Gent op 15 April 1815 weer officieel in het leven was geroepen. Zij bestond reeds in 1530 toen -het Protestantisme een groote verbreiding kende in de Zuidelijke Nederlanden en ook de be- volking van de stad Gent vrijwel geheel tot den hervormden godsdienst overging. In 1584 werd het belijden van het Protestantsche ge- loof echter practisch onmogelijk gemaakt, maar een groep aanhangers vereenigd in een geheim genootschap „De Olijfberg" genoemd, bleef toch de hervormde leer trouw. De herdenkingsplechtigheid werd besloten met de onthulling van een gedenksteen ter nagedachtenis van de Protestantsche vorsten, die de Hervormde Kerk te Gent, tijdens hun regeering, steunden en bescherm-den. FOTOGRAFEEREN IN BELGIE. Bij de nadering van het seizoen, waarin ver moedelijk vele Nederlandsche automobilisten een uitstapje naar Belgie zullen maken, ves- tigt de K.N.A.C. met nadruk de aandacht op de moeilijkheden, welke fotografeerende toe- risten daar te lande zich onwetend op den hals kunnen hal-en. De Belgische wet verbiedt het maken van foto's, zonder toestemming der militaire auto riteiten. binnen een gebied met een straal van 10 kilometer om eenig militair of maritiem verd-edigingswerk of -gebouw. Het behoeft geen betoog, dat men te alien tijde de kans loopt zidh in een dergelijk gebied te bevinden zonder daarvan op de hoogte te zijn. Het foto- grafeeren van militaire troepen of militair materieel is eveneens verboden. Aangezien het voor de hand ligt, dat in het bijzonder op buitenlanders zal worden gelet, adviseert de K.N.A.C. Nederlandsche automo bilisten, die Belgie bezoeken, hun fotografie- toestel, zoo niet thuis te laten, dan toch slechts met de grootste voorzichtigheid te ge- bruiken. Tijdens de sneeuwperiode in den afgeloopen winter heeft het Brusselsche parket in op- dracht der militaire overheid de films ontwik- keld van ongeveer 50 amateur-fotografen, die geheel te goeder trouw, in de omgeving der Belgische hoofdstad opnemingen hadden ge maakt. Gouden bruiloft te Kruisdorp. Zondag j.l. was ons gehucht in feesttooi gestoken ter eere van de echteiieden Andries de BakkerDe Waal, een paar krasse oudjes, die men zelden aantreft. Tot des Zaterdags- avonds toe was het een dragen en sleepen ge- weest van groen en guirlandes om de woning een feesttooi te geven, Kruisdorp waardig. De feestdag werd ingezet met een plechtige H. Mis van dankbaarheid, opgedragen in de parochiekerk van den H. Martinus te Groe- nendijk. Toen de stoet te pl.m. 10 uur met een zevental auto's, waarin gezeten het bestuur van het feestcomite, de jubilarissen en hun familieleden, voor het ker'kgebouw arriveer- de, hadden reeds vele nieuwsgierigen zich al- daar verzameld om van hun belangstelling te doen blijken. Nadat de jubilarissen in het priesterkoor hadden plaats genomen, kwam Deken De Meulemeester hun zijn gelukwen- schen aanbieden en zich eenige oogenblikken met hen onderhouden. Na de H. Mis werd een rondrit gemaakt om de oudjes van het heerlijke zomerweer te laten genieten en tegen het uur van den mid- dagdisch arriveerde de feestelijke stoet te Kruisdorp. Reeds kort na het middaguur, nadat het feestcomite zich naar de woning der jubilarissen had begeven om het gouden echtpaar een passend cadeau en tevens een couvert met inhoud aan te bieden, begon de feestvreugde in het dorp; volksspelen werden geh'ouden voor groot en klein. Zwermen van wan-delaars richtten hun schreden naar Kruis dorp, ontelbare fietsen zagen we er; om- streeks 5.30 uur had zich er een enorme men- schenmassa verzameld, toen de harmonie ,,St. Cecilia" van Kloosterzande onder het spelen van een pittigen marsch zich naar de woning van de jubilarissen begaf. Nadat de laatste tonen der heldere muziek hadden weerklonken, kwam het krasse gouden echt paar met de geheele familie vocr de mooi ver- sierde woning om aldaar eenige hartelijke woorden van gelukwenschen te aanhooren van den voorzitter der harmonie, den heer P. Voet. Deze schetste de jubilarissen als een eenvoudig en deugdzaam echtpaar, steeds be- reid om de behulpzame hand te bieden, waar zulks noodig en mogelijk was, daarvan ge- tuigt heden niet alleen geheel Kruisdorp, maar ook de omliggende gehuchten; vandaar de geitfeldige belangstelling op dezen mooien dag. Nadat nog enkele pittige marschen waren gespeeld, werd met het krasse paar nog een rondwandeling gemaakt door de rijkelijk met vlaggen en wimpels versierde buurt, om daar- na over te gaan tot de algemeene feest vreugde. Hieraan scheen geen einde te komen, want toen het uur van gehoorzaam- heid was geslagen, was de leut en jolijt nog niet van de lucht en was het afscheid nog te vroeg. Kruisdorp heeft feest gevierd, grootere plaatsen waardig. AANKOOP VAN KLEI-CON S UMPTIE - A ARD APPELEN. In aansluiting aan de desbetreffende offi- cieele persberichten brengt de Provinciale Voedselcommissaris voor Zeeland nogmaals onder de aandacht van belanghebbenden, dat de Ned. Akkerbouw Centrale zal overgaan tot den aankoop van alle voor consumptie ge- schikte partijen van de rassen der z.g. rubriek A. De telers, die hun aardappelen aan genoem- de Centrale wenschen te verkoopen, dienen hun partijen voor 1 Mei a.s. schriftelijk op te geven aan den Voedselcommissaris voomoemd Groote Martk 28, Goes, met vermelding van hoeveelheid, ras en plaats van opslag voor de andere gevangenen. Spr. eischte be- vestiging van de door de Middelburgsche rechtbank opgelegde straf, echter zonder de bijkomende bepaling. De verdediger, mr. J. W. Duys, zei in zijn pleidooi, dat niet is komen vast te staan, dat de bij verdachte -gevonden voorwerpen be- stemd waren voor de fabricage van valsche bankbiljetten. Zij waren er zelfs niet geheel voor geschikt. Men zou er hoogstens bankbiljetten in spiegelbeeld mede kunnen maken en die neemt toch niemand aan. In dit verband orong pleiter op vrijspraak aan. Voorts be- toogde Mr. Duys, dat in ieder geval vemieti- ging van de bij verdachte in beslag genomen voorwerpen zeer onbillijk is. Het verzoek tot onmiddellijke invrijheid- stelling werd afgewezen. Uitspraak 6 Mei. ZWARE STRAF. Op 10 Febr. j.l. had iemand uit Axel een lading kalveren over de grens gebracht en te Kalloo gelost. Op zijn terugweg werd hij door de douanebeambten aangehouden. Hij poogde door het veld te vluchten, doch werd achter- haald en opgesloten. Thans moest hij deswege voor de rechtbank te Dendermonde verschijnen, die hem veroor- deelde tot 8 maanden gevangenisstraf en 210.000 frs. boete. (D. v. Z.) PENSIONHOUDER TOT DRIE JAAR VEROORDEELD. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft een Amsterdamschen pensionhouder, die er in October 1939 op werd betrapt, dat hij reeds drie jaar gas had gestolen ten nadeele van de gemeente, conform den eisch van den procu- reur-generaal, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Verdachte dreef een pension aan den Am- steldijk. Behalve de verwarming hadden alle pensiongasten een gascomfoor op hun kamers. In de keuken stond een groot fomuis, dat door een gasfomuis was vervangen, geysers en centrale verwarming werden met gestolen gas gestookt. In totaal had verdachte naar schatting 110.000 M's. gas gestolen; de ge meente was benadeeld voor f 5600. Verdach te was vroeger fitter geweest; hij had de af- gesloten hoofdbuis een meter was niet in het perceel aanwezig zelf aangesloten op de huisleidingen. De rechtbank had verdachte tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. (Hbl.) JEUGDIGE VALSCHE MUNTER STAAT TERECHT. De 24-jarige graveur P. R., moest wegens het voorhanden hebben van stoffen, bestemd voor het namaken van bankbiljetten, blijkens de VI. Crt., voor het Haagsche Gerechtshof terecht staan. Hij is door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutphen. Uit het onderzoek ter terechtzitting bleek, dat verdachte in October van het vorig jaar uit Belgie is gezet, waarna hij zich in de ge meente Hulst vestigde. Hij huurde daar een klein kamertje in een eenvoudig logement, waar hij alle ruiten en kieren met kranten dichtplakte. Desondanks gelukte het een veldwachter verdachte bij zijn werkzaamheden gade te slaan en deze zag daarbij, dat hij "bezig was een afdruksel van een Schotsch bankbiljet te maken. Toen de veldwachter klopte, duurde het eenigen tijd, voordat hij open werd gedaan. In dien tijd probeerde ver dachte het cliche van de zinkplaat te was- schen, hetgeen niet gelukte. In zijn kamer werden koffers gevonden, waarin allerlei voorwerpen, die gebruikt worden bij het ma ken van valsche bankbiljetten, aangetroffen. Verdachte zelf beweerde, dat hij niet het voor- nemen heeft gehad, valsche bankbiljetten te maken. Hij maakte een studie van zincogra- fieen en wilde eens probeeren of het hem zou gelukken een bankbiljet te copieeren. Hij ont- kende niet, dat als hjj daar werkeljjk in zou slagen, hij later misschien wel eens een bank biljet zou gaan namaken, doch op het oogen- blik, dat hij gesnapt werd, had hij dat plan zeker niet. Het bleek echter, dat verdachte in 1935 al eens wegens valsche munterij is veroordeeld. De advocaat-generaal, jhr. mr. L .H. K. C. van Asch van Wijck, nam in zijn requisitoir aan ook aan, dat verdachte het plan heeft gehad, valsche bankbiljetten te maken. Uit heel zijn houding blijkt dat. Spreker achtte verdachte niet geschikt voor de jeugdgevan genis, omdat hij daar gevaar zou opleveren HET TE BREDA VERMISTE MEISJE. Dinsdagmiddag circa 5 uur is uit de Mark het lijk opgehaald van het sinds Vrijdagavond vermiste 22-jarige dienstmeisje Betsie van Gils, uit Zevenbergschenhoek. Het lijk is naar het lijkenhuisje van het St. Laurentius- ziekenhuis te Ginneken overgebracht. Er werden geen sporen van geweld waargeno men, zoodat het meisje door een ongeluk om het leven gekomen moet zijn. EEN ZEDENZAAK IN DEN HAAG. De politie te Rijswijk (Z.-H.) heeft aldaar aangehouden Ir. T. de M. als verdacht van het plegen van ontucht met minderjarigen. In ver band hiermee zijn ook aangehouden de actrice A. D. en den pensionhoudster J. P. Laatst- genoemde is na verhoor op vrije voeten ge- laten. De Haagsche politie heeft in verband met deze zaak nog aangehouden Mr. L. H. S., secretaris van een semi-overheidsbedrijf en reserve-kapitein. Ir. T. de M., Mr. L. H. S. en de actrice zijn in het Huis van Bewaring opgesloten. (N. R. Crt.). SCHIETPARTIJ TE GEERTRUIDENBERG. Een dronkemansruzie in een cafe aan de haven te Geertruidenberg heeft Maandag avond geleid tot een drama, dat den 48-jarigen machinist-sleepbooteigenaar M. van Strien uit Raamsdohkveer het leven heeft gekost, terwijl de ongeveer 40-jarige kapitein van het sleepbootje J. Fruit uit Made ernstig werd gewond. De sleepboot Teuntje, eigendom van den heer Van Strien lag sinds eenige dagen in de haven van Geertruidenberg in verband met de revisie van den stoomketel, welke revisie door een ketelfabriek aldaar juist was gereed gekomen zoodat de Teuntje Dinsdag haar werkzaamheden zou hervatten. Na een dag van hard werken ging de eigenaar-machinist Van Strien en zijn kapi tein Fruit Maandagavond om ongeveer 7 uur in een eafd een verfrisschende dronk gebrui- ken. In het cafd bevond zich ook de te Geer truidenberg en Raamsdonkveer beruchte 55- jarige vechtersbaas T. Bloks, woonachtig te Raamsdonksveer en werkzaam in een conser- venfabriek te Geertruidenberg, die reeds ver scheidene vonnissen wegens mishandeling enz. heeft ondergaan. Deze maakte met den sleepbootkapitein over een kleinigheid ruzie met het gevolg dat hij door den kastelein buiten de deur werd gezet. Toen kapitein Fruit zich een oogenblik later naar buiten begaf werd hij door Bloks opge- wacht, die hem met een klomp een slag op het hoofd gaf. Machinist Van Strien kwam daarop eveneens naar buiten en kreeg van Bloks evenzoo eenige klappen met den klomp te incasseeren. Toen beide mannen den woe- denden dronken man poogden te overmeeste- ren kwam een 24-jarige zoon van Bloks, die werkzaam is in de werkverschaffing, en die in de omgeving van de haven van Geertrui denberg woont, toegesneld en trok voor iemand er erg in had een revolver uit zijn zak, waarmede hij snel achter elkaar vijf schoten loste. Het eerste schot trof kapitein Fruit in den schouder waardoor deze buiten gevecht werd gesteld, de twee volgende schoten troffen van Strien in de borst en den buik, waardoor deze ter aarde stortte. De moordenaar loste daar op op den zwaargewonden man nog twee schoten waarvan 65n hem den schedel door- boorde. De oude B. poogde zich toen nog op den door zijn zoon neergeschoten man te wer- pen om hem verder met de klomp te bewer- ken. Dit werd echter door omwonenden die ijlings waren toegesehoten verhinderd. Deze overmeesterden den dronken man en waar- schuwden politie en justitie. De burgemeester en de marechaussee waren spoedig ter plaatse. Zoowel B. als zijn zoon werden gearresteerd en gevankelijk wegge- voerd. De machinist-eigenaar van Strien bleek bij aankomst van medische hulp reeds te zijn overleden, kapitein Fruit is naar het zieken- huis te Geertruidenberg overgebracht. Hij heeft een ernstige wonde aan den schouder, dbch zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Weerverwachting tot morgenavond onge veer 19 uur: Betrokken tot zwaarbewolkt, nu en dan regen, met geringe kans op onweer, later tijdelijk opklarend; nog eenige verdere daling van temperatuur. DUITSCH TROEPENTRANSiPORT? PARUS. In bevoegde militaire kringen wordt bevestigd, dat talrijke Duitsche troepen in de Duitsche Oostzeehavens op een troepen- transportvloo-t zijn ingesoheept. Zij worden door talrijke ijsbrekers vergezeld. De con- centratie van deze schepen tegenover de Zui delijke Zweedsche grens kan als een dreigend teeken worden beschouwd, tenzij het een transport betreft, dat bestemd is voor ver- sterking van de Duitsche troepen in de zone van Oslo. GROOTE BRAND. AMSTERDAM. Vannacht is in het gebouw van de Handelsvennootschap v/h De Vries, ge- legen in de binnenstad aan de Warmoesstraat, een der grootste manufacturen groothandels door het vuur vernield. Een belangrijke voor- raad manufacturen, textiel-goederen, passe- menten enz. is daarbij verloren gegaan. Om trent de oorzaak is nog niets bekend. GASONTPLOFFTNG. DEN HAAG. Vannacht heeft zich alhier in de woning Breitnerlaan 116, welke bewoond is door mej. Tenuyl, die met haar moeder samenwoont, een gasontploffing voorgedaan. Vermoedelijk is op het kamertje van mej. Tenuyl de gaskraan even blijven open staan, waardoor deze geheel met gas gevuld werd. door buren gewaarschuwd begaf mej. T. zich naar haar kamertje. Vermoedelijk doordat zij het electriseh licht heeft aangedraaid en hier- door een vonkje met het gas in aanraking is gekomen, ontstond een hevige ontploffing. De muur van het kamertje werd weggeslagen. Mej. T. kreeg ernstige verwondingen van glas-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3