Buitenland De oorlog in Europa. PAUSELIJK BLAD OVER DE MAAT REGELEN IN NEDERLAND. DE VERLIEZERS VAN DEN OORLOG. AANHOUDING VAN N.S.B.'ERS IN DE RIJNSTREEK. In de Rijnstreek is, naar de N. R. Crt. meldt, eenige opschudding verwekt door de aanhouaing van een aantal leden van de N.S.B., onder wie het lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, de heer R. te Bode- graven. Allen zijn na een meer of minder langdurig verhoor door militaire autoriteiten weer op vrije voeten gesteld. In den nacht van Maandag op Dinsdag werden de boek- handelaar K. en de propagandist O., twee bekende leden van de N.S.B., door de gemeen- tepolitie van hun woning gehaald en naar het bureau ovevgebracht, waar zij gedurende eenige uren aan een stren-g verhoor door mili taire autoriteiten werden onderworpen. On- geveer tegelijkertijd vervoegde zich aan de boerderij van den heer R., aan de Noordzijde te Bodegraven, de militaire en gemeente- politie en toen op hun herhaald kloppen niet werd open gedaan, trokken de politiemannen zich terug in een aan de overzijde gelegen boerderij, waar den geheelen nacht werd ge- post. Toen de heer R. Dinsdagochtend om- streeks 5 uur naar buiten kwam, werd hij ge- arresteerd en naar den politiepost aan de Markt overgebracht, waar hij tot half 12 werd opgesloten, Daarop wera hij door de militaire politie naar den burgemeester geleid, waar hem een kort verhoor werd afgenomen. Ook hij kon daarna weer naar zijn woning terug- keeren Omtrent de reden van de aanhoudingen is niets met zekerheid bekend. DE VEILIGHEID VAN ONS LAND. pet lid van de Tweede Kamer, de heer de Marchant et d'Ansembourg heeft aan de Ministers van Justitie en Defensie de volgende vragen gesteld: 1. Is het den Ministers bekend, dat de gepensionneerde generaal-majoor A. Diemont, secretaris van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid, in een voordracht, gehouden op 18 April j.l., te Alkmaar, het volgende heeft ver- klaard: „Er is het gevaar van de sterker wordende organisatie van vreemdelingen binnen onze grenzen, die, wij moeten het helaas erkennen, gesteund wordt door Nederlanders, die niet waard zijn dien naam te dragen en den kogel verdienen?" 2. Is aan de Ministers het bestaan bekend van een organisatie van vreemdelingen hier te lande, die gevaar oplevert voor de Nederland- sche veiligheid, en zoo ja, waarom worden dan tegen deze organisatie geen maatregelen ge- nomen op grond van de bestaande wettelijke bepalingen en waarom worden deze vreemde lingen niet vervolgd of over de grens gezet? 3. Is het aan de Ministers bekend, dat aan zoodanige staatsgevaarlijke organisatie van vreemdelingen steun wordt verleend door Nederlanders, en zoo ja, waarom worden deze personen dan niet vervolgd op grond van de bestaande wettelijke bepalingen? 4. Heeft generaal-majoor A. Diemont van de aan hem bekende strafbare feiten voor- nemens kennis gegeven aan de ambtenaren van de justitie of poljtie, en zoo niet, is de Minister van Justitie dan bereid tegen hem een vervolging te gelasten wegens overtreding der artikelen 135, 136 of 189 van het wetboek van strafrecht, of, zoo aan den genoemden spreker in werkelijkheid geen strafbare feiten of voornemens bekend waren, op grond van art. 142 van het wetboek van strafrecht, dat strafb'aar stelt het opzettelijk de rust versto- ren door valsche alarmkreten? NEDERLANDSCHE JOURNAUSTEN KRING. De Nederlandsche Joumalisten Kring heeft, meldt de N. R. Crt., te Haarlem zijn alge- meene vergadering gehouden. De eereleden, de heeren C. K. Elout en M. J. Brusse woon- den, evenals de chef van den regeeringspers- dienst, de heer A. J. Lievegoed, de vergade ring bij. Zij werd geleid door den vice-voorzit- ter, den heer J. Schraver. De voorzitter, de heer G. Polak Daniels, was door ziekte ver- hinderd. De voorzitter wees er op, dat ook voor de pers een aanzienlijke wijziging is ingetreden, nu het geheele land in staat van beleg is ver- klaard. Hij sprak het vertrouwen en de ver- wachting uit, dat de leden zonder vrees deze groote macht tijdelijk in handen van de mili taire autoriteiten zien gelegd. Wij zijn, aldus spr., ervan overtuigd, dat het militair gezag van zijn bevoegdheid ten aanzien van de pers met beleid gebruik zal maken. Mocht dit on- verhoopt noodig zijn, dan zal de contactcom- missie uit de directeuren- en journalisten- vereenigingen gaame voor de belangen van de dagbladpers opkomen. Wjj vertrouwen echter dat zulks niet noodig zal zijn. De overgroote meerderheid van de Nederlandsche dagbladen heeft getoond te begrijpen wat het landsbe- lang in dezen zorgelijken tijd eischt. Zij zal van een verstandig militair gezag niets te duchten hebben en mocht een of ander blad, dat vreemde belangen hooger stelt dan het nationale belang zich bedreigd gevoelen of be- dreigd worden door de bevoegdheid van het militair gezag dan kan dit voor den goeden naam van onze pers slechts winst zijn. We zijn gewoon als kring van vakgenooten van zeer uiteenloopende levensbeschouwing de politiek uit onze vergaderingen te bannen, en aldus een nuttige samenwerking in het belang van ons vak en onze eigen moreele en mate- rieele positie te verzekeren. Met het voile be- houd van onze politieke en maatschappelijke over.tuigingen kunnen wij op deze wijze toch eendrachtig samenwerken voor wat wij als onze hoogere vakbelangen beschouwen. Een dergelijke sam,enwerking zien wij thans in rui- mer verband van ons gevergd, niet als leden van den kring en ter verdediging van ons vak, maar als Nederlandsche journalisten en Nederlandsche staatsburgers, ter verdediging van de zelfstandige positie van ons land tegenover de aanslagen, welke deze positie van buiten en helaas misschien ook van binnen bedreigen. Ik geloof uit ons aller naam te mcgen spreken, aldus spr., wanneer ik zeg, dat de Nederlandsche journalisten, ver- eenigd in dezen kring, hierin volkomen een drachtig zijn, dat zij het beste, wat in hen is, met vreugde en opgewektheid in dienst stel- len van dit groote landsbelang en dat zij daar- in niet zullen versagen, hoe ernstig de tijden ook nog mochten worden. Op deze woorden volgde een instemmend applaus. OHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERK. De particuliere synode van het midden zal worden gehouden Donderdag 13 Juni te Haar lem en die van het Zuiden Woensdag 12 Juni te Rotterdam. Op beide synodes zal ter tafel komen een voorstel, uitgaande van de ge- meente te Hoogeveen, om het lidmaatschap der Tweede Kamer niet vereenigbaar te ver- klaren met het predikantsambt. De generale synode, welke daarna in Den Haag wordt ge houden, heeft de einduitspraak. MAATREGELEN TEGEN ONGEWENSOHTE VREEMDELINGEN. Zooals men weet is er op het oogenblik een verscherpt toezicht door politie en grens- beambten op vreemdelingen, die Nederland binnenkomen. Dit verscherpte toezicht heeft al veel resultaat opgeleverd. Bij v. kwam dezer dagen te Oldenzaal een vreemdeling binnen, die naar hij zeide ongeveer een half jaar in Denemarken had vertoefd. Toen men hem vroeg, wat hij eigenlijk in Nederland kwam doen, vertelde de man, aldus het Vad., dat hij zijn zuster op kwam zoeken, die in Amsterdam woonde. Deze verklaring klopte niet erg, want de man had een abonnement der N. iS. in zijn zak voor het geheele land, en dit is niet noodig om een bezoek te brengen aan een zuster te Amsterdam. In Oldenzaal wilde men echter niet dadelijk den man arresteeren. Men waarschuwde de politie te Amsterdam. Deze achtte het raadzamer, dat de man weer uit Nederland vertrok. Dies werd hij opgevangen en bij Oldenzaal weer over de grens gezet. In Amsterdam zijn enkele vreemdelingen gearresteerd, politieke vluchtelingen, die op illegale wijze over de grens gekomen waren en zich geruimen tijd in Amsterdam hadden weten schuil te houden. Er was er een bij, die al zes jaar op onwettige wijze in ons land vertoeft. De man begon met een valsche naam op te geven, doch later viel hij door de mand. Een ander, die door geestverwanten gesteund werd de eerste verdiende zijn brood als bankwerker was al meer dan een jaar in de hoofdstad. UITVOERHEFFINGEN VLAS EN VLASPRODUCTEN. Naar van officieele zijde wordt medegedeeld, is met het oog op de gewijzigde toestanden op de vlasmarkt besloten tot wijziging van de prijsverschillen bij uitvoer van vlas en vlas- producten. Deze prijsverschillen zijn thans voor partijen, na 211 April naar het buitenland verkocht, als volgt samengesteld. f 2,50 per 100 kg voor ander dan geroot stroovlas5 per 100 kg voor geroot stroo- vlas; f 3 per 100 kg voor onbewerkte lokken; f 6 per 100 kg voor gezwingelde lokken; 9 per 100 kg voor zwingelsnuit; 13 per 100 kg voor ander dan zwingelsnuit; 17,50 per 100 kg voor gehekeld vlaslint; 10 per 100 kg voor ander dan gehekeld vlaslint, afkomstig van vlas, behandeld volgens de dauwroot-, of de Friesche methode; 15 per 100 kg voor ander dan gehekeld vlaslint, niet afkomstig van zulk vlas. Het prijsverschil voor niet geroot stroovlas geldt voor partijen van normale kwaliteit. Voor afwijkende kwaliteiten kan, mits de reeds eerder bekend gemaakte gedragslijn wordt gevolgd, een lager prijsverschil worden vastgesteld. UIT ZWEDEN GEVLUCHT. In het afgeloopen etmaal zijn, meldt de N. R. Crt., vier Nederlandsche kustmotor- schepen, die met het oog op de gevaarlijke situatie uit Zweden waren gevlucht, in de Rotterdamsche haven aangekomen. Het zijn de motorschepen ,,Berninan" en ,,Albula", bei de metende 329 ton en toebehoorende aan Schellen's scheepvaart en bevrachtings N.V. te Rotterdam, het motorschip ,,Fredanja", van J. Hartman te Haren (Gr.) en metende 277 ton, en het motorschip ,,Regeja", van J. Boerma te Groningen en 3i25 ton groot. De schepen lagen alle vier te Malmo in Zweden om hout te laden. Toen echter de in- temationale toestand een dreigend karakter begon aan te nemen, hebben de gezagvoerders van de schepen in onderling overleg besloten om niet te laden en gezamenlijk naar Neder land terug te keeren. Via het Kielerkanaal werd de terugreis aanvaard; de schepen zijn nog korten tijd door de Duitschers te Kiel op- gehouden, doch konden verder zonder bij- zondere wederwaardigheden Rotterdam be- reiken. Het blad van het Vaticaan, de ,,Osservatore Romano" schrijft o.a. het volgende over de positie van Nederland in het Europeesche con flict: Door den staat van beleg in het ge heele land af te kondigen, heeft Nederland een buitengewone maatregel genomen, welke het zelfs niet noodig heeft geacht in de meest cri- tieke situatie van den vorigen oorlog. Dit be- wijst, dat de neutrale landen, na de bezetting van Denemarken en Noorwegen, d.w.z. van twee landen, welker politieke houding vol komen in overeenstemming was met de rech- ten en plichten der neutraliteit, hun onafhan- kelijkheid rechtstreeks bedreigd achten. KOLONEL VAN SELM VERLAAT DE MARECHAUSSEE. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei 1940 aan den kolonel J. van Selm, inspecteur der Koninklijke Marechaussee, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend uit den militairen dienst. Kolonel Van Selm is Hr. Ms. dank betuigd voor de veeljarige en belangrijke diensten door hem aan den lande bewezen. Met ingang van 1 Mei 1940 zijn benoemd en aangesteld bij de Kon. Marechauseea. tot kolonel, inspecteur der Kon. Marechaussde, de luitenant-kolonel A. W. de Koningh, comman dant van de le divisie der Kon. Marechaussde; b. tot commandant van de le divisie der Kon. Marechaussee, majoor Jhr. D. J. H. N. den Beer Poortugael, van dat wapen. INKOMENS EN VERMOGENS. In de derde aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek worden over de jaren 19341935 tot en met 19381939 eenige gegevens gepubliceerd be- treffende de inkomens en vermogens voor de 42 economisch-geografische gebieden, waarin ons land kan worden verdeeld. Uit deze cijfers blijkt, dat het gemiddelde belaste inkomen per inwoner van 19341935 op 19351936 en voor 19351936 op 1936 1937 slechts weinig is gestegen voor 4 gebie den, terwijl verder stijgingen worden waarge- nomen voor 19361937 op 19371938 in 19 en van 19371938 op 19381939 in 41 ge bieden. Het gemiddelde inkomen per inwoner over 1938il939 is in 10 gebieden hooger dan over 19341935, terwijl zulks voor het gemiddelde vermogen per inwoner het geval is in 26 van de 42 gebieden. De hoogste gemiddelde inkomens per inwo ner worden over 19381939 aangetroffen in de gebieden 's-Gravenhage en omstreken (f 597); de duinstreken in midden qp Zuide- lijk Noord-Holland en in Zuid-Holland 547) en Het Gooi en Oostelijk Utrecht 536). In 3 gebieden ligt dit gemiddeld bedrag tusschen 400 en 500, in tien gebieden tusschen f 300 en 400, in 16 gebieden tusschen /200 en 300 en in 10 gebieden tusschen f 100 en 200. Het laagste bedrag komt in het gebied der Drentsche veenstreken voor (/126). De hoogste gemiddelde vermogens per in woner worden over 19381939 aangetroffen in de gebieden het Gooi en Oostelijk Utrecht (/3464), 's-Gravenhage en omstr. 3273), de duinstreken in midden- en Zuidelijk Noord- Holland en in Zuid-Holland (/2802) en de Noord-Groningsche bouwstreek (/2303). In 3 gebieden ligt dit gemiddelde bedrag tus schen 11500 en f 2000, in 18 gebieden tus schen 1000 en f 1500 en in 16 gebieden tus schen f 500 en 1000, terwijl alleen voor de mijnstreek in Limburg een nog lager gemid delde gevonden wordt (/349). WEER VERLOVEN IN BELGIE. Belga meldt uit Brusse]: De verloven in het Belgische leger zijn in zekere mate weer ingevoerd. VREEMD VLIEGTUIG BOVEN BRUSSEL. Renter meldde Dinsdagmiddag uit Brussel: Qmstreeks het middaguur werd de bevol- king van Brussel opgeschrikt door het vuren van afweergeschut, dat in actio kwam tegen een buitenlandsch vliegtuig dat boven de stad vloog. CHURCHILL HEEFT NIET GESPROKEN. Naar Reuter aan de N. R. Crt. meldt, is de rede, welke Churchill Dinsdagmiddag op de lunch ter eere van St. Joris zou houden en welke door de radio verspreid zou worden, niet doorgegaan. Door overmaat van werk was Churchill niet in staat aan te zitten. Churchill's plaats aan tafel werd ingenomen door Duff Cooper, den oud-eersten lord van de admiraliteit, die in September 1938 het be vel van mobilisatie der Engelsche vloot heeft gegeven en toen, naar aanleiding van Miin- chen, is afgetreden. De gebruikelijke dronk op Engeland werd door Duff Cooper uitgebraeht, die begon zijn leedwezen uit te spreken, dat de aanwezigen, in plaats van een brillante rede van Churchill, genoegen moesten nemen met het woord van een ,,werklooze", die echter gaame de uitnoo- diging had aanvaard om als onwaardig sub- stituuit op te treden. Churchill's stem heeft tien jaar en langer geklonken als de stem van den roepende in de woestijn, maar sinds de oorlog is begonnen, heeft iedereen begrepen, dat zijn stem inder- daad de stem van Engeland was. De liefde voor Engeland zit diep in het hart van ons alien en van het geheele Engelsche volk. Die liefde is voor driehonderd jaar in schoone woorden uitgedrukt door een anderen Lord Halifax, die in den tijd van den burger- oorlog leefde en nochtans zijn landslieden op- wekte om Engeland boven alles met blinde en hartstochtelijke liefde te beminnen en diezelf- de hartstoeht bezielt ons thans om te beletten dat een natie de wereld zal gaan beheerschen, dat geheel Europa onder den hiel zal komen van den man. De geheele schuld van dezen oorlog rust op Duitschland. De aanblik van Europa op het oogenblik is droevig. In ieder land waar de Gestapo heerscht eerst Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije, daarna Polen en thans Denemarken en Noorwegen heerschen wanhoop en ellende. 'Finland heeft het voorbeeld gegeven aan alle neutralen hoe zich te gedragen. Dene marken heeft bewezen, dat tractaten en be- loften, maar bovenal het onverdedigd laten van zijn grondgebied. geen waarborgen bieden tegen de Duitsche veroveringszucht. Het zijn niet de misdaden van ddn man, maar van een geheel volk, welke ik zoo juist heb aangehaald. Vijf-en-twintig jaar geleden kwamen de Duitschers na hun nederlaag huilend en weenend tot ons en beschuldigde den Keizer en zijn omgeving; ik hoop niet, dat wij dit- maal de fout zullen herhalen om het volk van zijn leiders te scheiden. Duff Cooper herinnerde aan de daden van Duitsche agressie vroeger en nu besloot met te zeggen: Maar Engeland en St. Joris zul len waken. Zij zijn gereed. Zij beheerschen de zeeen en zullen dit blijven doen. Ik drink met U alien op Engeland". GEEN DUITSCHE SOLDATEN OVER DE ZWEEiDSCHE GRENS. Het Zweedscbe ministerie van buitenland- sche zaken heeft categorisch ontkend, dat 600 Duitsche soldaten over de Zweedsche grens nabij Narvik zouden zijn gekomen. Het mi nisterie voegt hieraan toe, dat Zondag j.l. wel een trein uit Riksgransen (aan de Noorsch-Zweedsche grens) is vertrokken, met de bemanningen van schepen, welke in de haven van Narvik zijn gezonken. Onder deze geevacueerden bevonden zich Duitsche, Zweedsche en Nederlandsche zeelieden. DE BRAND BIJ EEN COMMUNISTISCHE KRANT TE LULEA. Het Zweedsche Telegraafagentschap meldt uit Stockholm: De politie heeft vijf mannen gearresteerd, die bekend hebben schuldig te zijn aan den brand door een ontploffing ontstaan welke op 3 Ma^rt het gebouw, waarin redactie en druk'kerij van het communistische orgaan Norrskensflamman te Lulea waren gevestigd, heeft verwoest. De brand kostte vijf menschen het leven. De mededeeling van de politie heeft diepe verontwaardiging veroorzaakt. Het blad Social Demokraten schrijft, dat dejongelieden, die deze afschuwelijke misdaad hebben begaan, zware straffen verdienen. Dit ellendige voor beeld moet een waarschuwing zijn voor an deren, die zouden willen pogen een gangster- en lynch-justitie in te voeren in den politie- ke-n strijd in een beschaafd land. De liberale Dagens Nyheter schrijft, dat iedere Zweed, die dien naam waardig is, van deze daad een afschuw hebben moet. DE VERNIETIGING VAN DE BLUCHER. De Daily Telegraph van Dinsdag heeft een uitvoerig telegram uit Stockholm van Maan dag. Daaraan is het volgende ontleend: Om 4 uur in den ochtend van den 9en April een uur voor de Duitsche gezant het ultima tum van Hitler overhandigde aan prof. Koht, ontwaarde men op de anders om dien tijd ver- laten kade te Oslo een groep ongeduldige lie- den. De Duitsche gezant was er zelf bij met zijn geheele gezantschapsstaf. Voorts waren er correspondenten van het Duitsche Nieuws- bureau en verder alle geheime agenten van de nazi's te Oslo. Zij waren daar om de Duit sche expeditiemacht te verwelkomen, die om vier uur had moeten arriveeren. De Blucher bracht de eerste Duitsche bezettingstroepen, die juist voor het aanbreken van den dag aan land hadden moeten worden gebracht. De be- doeling was, dat dit zoo plotseling zou ge- schieden, dat koning Haakon en de wettige Noorsche regeering zouden kunnen worden gegrepen. Naar het heet bevonden zich aan boord van de Blucher een Duitsche admiraal als hoofd van de zeestrijdkrachten en een Duitsche generaal-majoor als bevelhebber van het bezettingsleger, beiden nWt hun staf. Voorts bevonden zich aan boord ongeveer 1500 man. Het behoeft niet te verbazen, dat deze commissie van ontvangst zenuwachtig begon te Worden toen het kwart over vier werd en daarop half vijf zonder dat er een spoor te bekennen viel van de Blucher. De Duitsche gezant gaf blijk van zijn vermetel- heid door niettemin snel te vertrekken en toch het ultimatum van Berlijn aan te bieden. Maar in den tusschentijd had een Noorsche officier van niet hoogen rang in het ford Os- carborg bij het nauwe gedeelte van de fjord zich een goed vaderlander getoond. Want even na vier uur stoomde de mach- tige Blucher in alle kalmte het nauwe ge deelte binnen, want de admiraal was er van overtuigd, dat, dank zij verraad de kanonnen van het fort vernageld waren. De Blucher be- gaf zich in de vuurlijn van die kanonnen op een veel kleiner afstand dan 7500 meter, mis schien zelfs op slechts half dien afstand. De onbekende artillerie-officier in het fort van Oscarborg gaf nu het bevel. De fluitende gra- naten boorden dwars door het stalen pantser van de Blucher heen ter hoogte van de water- lijn en in minder dan vijf minuten lag de trotsche gewapende kruiser op den bodem van het water. Het heet, dat slechts 40 man aan boord er het leven afbrachten. De admi raal van het Duitsche eskader en zijn staf waren weggevaagd. Ook waren weggevaagd de generaal en de staf van het Duitsche be zettingsleger, en daardoor kregen de koning, het kabinet en het parlement van Noorwegen acht uur respijt om zich uit de voeten te ma ken. De Duitschers moesten nu tot iederen prijs Oslo overmeesteren. Blijkbaar was het hun onmogelijk er met hun transportschepen binnen te komen voor Donderdag 5 uur des avonds. Zij waren dus verplicht de Noorsche hoofdstad uit de lucht te bezetten. Wat naar Ansaldo's oordeel hun lot zal jijn. Ansaldo, de hoofdredacteur van de Tele- grafo, heeft volgens de N. R. Crt., Zondag op- nieuw een radioredevoering tot de troepen ge houden. Hij heeft verklaard, dat hij niets had toe te voegen of af te doen van zijn verklaren van verleden week. Hij zeide: de verliezers van dezen oorlog zullen worden gelijk slaven, die juist voldoende verdienen voor een dor be staan, terwijl de overwinnaars zich zullen be schouwen als de meesters van alles en zullen streven naar een overheersching van de wereld. Ansaldo besloot met te zeggen, dat de eenige veilige waarbong van Italie gelegen was in de kracht zijner wapens. ZUID-AFRIKA VORDERT DEENSOHE SCHEPEN. De ZuidrAfrikaansche regeering heeft twee Deensche schepen gevorderd, welke zich in de Zuid-Afrikaansche wateren bevinden. De re geering zal 6f de Deensche eigenaars aan het einde van den oorlog schadeloos stellen, df de schepen aan de Denen teruggeven met beta- ling van een huursom voor het gebruik der schepen. Het zijn de tankboot ,,Inge Maersk" van 9400 ton en het kleine kustvaartuig „Kala". EEN OPERATIE OP ZEE IN OORLOGSTIJD. Naar Reuter meldt, heeft onlangs een heel eskader Engelsche kruisers en torpedoboot- jagers, dat uit Noorwegen terugkeerde, een uur lang stilgelegen om den chirurg op een der oorlogsschepen, dat troepen had overge bracht, in staat te stellen een operatie te ver- richten wegens een acute blinde darmontste- king. Alle overige schepen vormden een kring rond het schip om het te beschermen. Een Duitsche vliegboot deed gedurende de operatie een aanval op een schip, doch richtte geen schade aan. GEHEIME COMMUNISTISCHE ORGANISATIE ONTMASKERD IN FRANKRIJK. Havas meldt uit Parrjs: De veiligheidspolitie is Maandag overgegaan tot de arrestatie van 74 communisten in het gebied ten Westen van Parijs. Deze arrestaties zijn verhaast door de in hechtenisneming van Janin. oud-burgemeester van St. Georges-Villeneuve. Janin was door Moskou speciaal belaot met de organisatie der revolutionnaire propaganda in het district Parijs. Aan de hand van de bij Janin gevon den documenten heeft men een geheime orga nisatie ontmaskerd, die talrijke vertakkingen had in belangrijke fabrieken, welke voor de defensie werken. Deze organisatie moest vocral het werk van het socialistische vakver- bond in discfediet brengen en de communisti sche elemienten weer tot de vakbonden doen toetreden. opdat zij daarin de leiding op zich zouden kunnen nemen. Binnenkort zou een dagelijksch krantje verschenen zijn. ZWEEDSCHE VISSCHERSVAARTUIGEN BESCHOTEN. Havas meldt uit Stockholm: Twee Zweedsche vissehersvaartuigen, de ..Norben" en de ,,Viken", zijn in de Zweedsche territoriale wateren door Duitsche vliegtuigen met machinegeweervuur bestookt. Een op- varende van de Norben" werd gewond naar een ziekenhuis te Stroemstad gebracht. Daar de ,,Viken" stuurloos was, ging de bemanning op de Norben" over. Te Stroemstad is een onderzoek geopend. BLOKKADE OOK IN DE LUCHT? Zullen de Geallieerden neutrale vlieg tuigen tot dalen dwingen? Maandag publiceerde het Fransche blad Petit Parisien" een onderhoud met den Fran- schen minister voor economische oorlogvoe- ring Monnet, waarin deze spreekt over een voorstel de blokkade van Duitschland uit te breiden tot het luchtruim. Nog steeds wordt contrabande Duitschland binnengesmokkeld per vliegtuig. Minister Monnet verklaarde, dat de douane op het vliegveld van Lissabon per dag 5680 pond aan rechten beurt, welk bedrag bewijst hoeveel contrabande alleen al via deze luchtlijn naar Duitschland zou kunnen komen. De minister verklaart ook, dat hij zijn voorstel reeds heeft besproken met zijn Engelschen ambtgenoot Cross. Van bevoegde Engelsche zijde verzekert men, dat de Britsghe regeering nog geen be- slissing heeft genomen, ofschoon zij de ,,smok- kelarij" via Lissabon in het ioog blijft houden en de mogelijkheden bestudeert, ook daaraan een eind te maken. Het vraagstuk van contrabandecontrole in neutrale vliegtuigen is reeds eenige weken geleden actueel geworden toen Monnet zijn plan ter sprake bracht. De directe aanleiding was, dat de Amerikaansche Clippers zich aan de controle te Bermuda (dat Britsch bezit is) ontbrokken door rechtstreeks naar de Azoren te vliegen en vandaar naar Lissabon. Aan het principe, dat yliegtuigen, evenals schepen, aan contrabandecontrole onderwor pen kunnen worden, wordt te Londen niet ge- twijfeld. De moeilijkheid is, noe de neutrale vliegtuigen moeten worden opgevangen. De Britsche regeering voelt er weinig voor het risico te nemen passagiersvliegtuigen op de gewone wijze tot dalen te dwingen, maar zij heeft, zooals boven gezegd, methoden in studie. Als het vervoer per vliegtuig van contrabande" naar Duitschland te groote af- metingen zou gaan aannemen naar den zin van de Britsche regeering, zal zij stellig mid- delen in het werk stellen om een einde te maken aan dit „lek" in de blokkade. (Hbl.) HET OPTREDEN VAN DE DUITSCHE LUCHTMACHT. De Duitsche luchtmacht heeft Maandag, naar het D.N.B. meldt, wederom krachtig in- gegrepen in den strijd in Noorwegen. Dc op- marsch in het gebied Elverum, Mjosa-meer en Lillehammer werd krachtig gesteund en Noor sche troependeelen werden met bommen en mitrailleurvuur aangevallen. De door de Engelschen bezette gebieden rondom Andalsnes en Namsos, alsmede de troepentransporten welke daar werden ont- scheept, zijn krachtig met bommen bestookt. Troepenconcentraties en marcheerende afdee- lingen werden met bommen en mitrailleurvuur verstrooid en plaatsen welke reeds door de Engelschen waren bezet, zijn met succes aan gevallen. Het belangrijke spoorwegknooppunt Dom- baas in Midden-Noorwegen is vernield, de havenwerken van Andalsnes en Namsos zijn zwaar beschadigd. Het landen van de troepen werd voort- durend door de Duitsche luchtmacht gehin- derd en de Engelschen leden zware verliezen. Ook werden transportschepen aangevallen en volgens de eerste berichten zijn drie trans portschepen vernield: twee zijn onmiddellrjk gezonken en op het derde brak brand uit. Twee Britsche oorlogsschepen, welke de lan ding beveiligden, werden door voile treffers zwaar beschadigd. Ook maakten Duitsche verkenningsvliegtui- gen vluchten boven de Noordzee en de Orka- den en de Shetlandeilanden. Een groot aantal foto's werd gemaakt. Andere toestellen letten op de beweging van de Britsche schepen op de Noordzee en voor de Westkust van Noorwegen. Op verscheidene plaatsen werden vijande- lijke oorlogs- en koopvaardijschepen gezien. In twee gevallen raakten de Duitsche toestel len slaags met Britsche jagers, die evenwel spoedig den strijd opgaven, vermoedelijk om- dat zij gebrek aan brandstof kregen. TERUGKEER VAN BRITSCHE DUIKBOOTEN. Twee Britsche duikbooten de „Truant" en de ..Triton" zrjn thans na hun operaties in het Skagerrak en het Kattegat op hun basis teruggekeerd. Naar thans vernomen wordt meldt Reuter, heeft de .Truant" alvorens den Duitschen kruiser .Karlsruhe" te torpedeeren, zich een weg gezocht door een groot mijnen- veld. Na het torpedeeren van den kruiser bleef de duikboot op den bodem van het Ska gerrak liggen, terwijl met dieptebommen naar haar werd geworpen. De Triton" heeft vier Duitsche transport schepen getorpedeerd. LUCHTGEVECHTEN TUSSCHEN BRITTEN EN DUITSCHERS. Het Britsche ministerie van luchtvaart deel- de Zondag mede, dat van het hoofdkwartier van de Britsche luchtmacht in Frankrijk het volgende communique is ontvangen: ,,Vanochtend heeft een patrouille van acht jachtvliegtuigen een vijandelijke formatie van twaalf Messerschmitts 109 ontmoet in de buurt van Saarlautern. De Britsche vliegtuigen vielen den vijand aan en twee vijandelijke vliegtuigen zijn om- laa-g geschoten en men heeft ze op Duitsch- gebied neer zien storten. Een derde Messer- schmitt werd gedwongen te dalen, blijkbaar had de vlieger de macht over het stuur ver- loren. In den middag is een andere patrouille slaags geraakt met een sterke vijandelijke formatie, een Messerschmitt 110 en een Mes- serschmitt 109 zijn omlaag geschoten. Beide kwamen op Fransch gebied neer. Een Britsche vlieger, die licht werd gewond, is er in geslaagd zijn toestel veilig aan den grond te zetten. De overige Britsche toestel len keerden veilig naar hun basis terug. DUITSOH SCHIP IN DE OOSTZEE GEZONKEN. Het Duitsche koopvaardijschip „Jurgen Fritzen" metende 4465 ton, is nabij Landsort ten Zuiden van Stockholm gezonken. De uit ongeveer 30 personen bestaande bemanning is gered. Het schip was met een lading steen- kool op weg van Stettin naar Stockholm. DUITSCHE VERSTERKINGEN NAAR NARVIK. Uit Gaeddede, aan de NoorschZweedsche grens, wordt gemeld, dat ondanks een krach tig protest, dat Zweden Maandag tot de Duitsche regeering gericht heft, Dinsdag- morgen vroeg weer een Duitsch vliegtuig over de plaats gepasseerd is, op weg naar het Noorden. Het maakte den indruk, dat het een vliegtuig voor troepenvervoer was en aangenomen werd, dat het naar Narvik ging om voorraden en munitie voor de daar aan- wezige Duitsche troepen te brengen. Aan het aantal Duitsche vliegtuigen, dat in de laatste dagen in dit district geconstateerd is, aldus Reuter, is duidelijk te zien, welk een wanhopige pogingen gedaan worden om de Duitsche troepen in Narvik met manschappen of voorraden te helpen. Naar het D.N.B. uit Narvik verneemt, is aldaar Dinsdag een Engelsch vliegtuig door Duitsch luchtd^ielgeschut neergeschoten. DEELEN VAN EEN NOORSCHE DIVISIE GEVEN ZICH OVER. In het bergland ten Zuidoosten van Stavan- ger hebben, naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, Dinsdag deelen van een Noorsche divi sie na een hevigen strijd met de Duitsche troepen, de wapens neergelegd. Het aantal gevangenen en de gemaakte buit zijn nog niet te overzien. TWEE ENGELSCHE KOOPVAARDIJ SCHEPEN IN DEN GROND GEBOORD. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Ber lijn: Bij de aanvallen der Duitsche luehtstrijd- krachten voor Aalesund zijn, naar nog bekend wordt, nog twee Engelsche koopvaardijschepen van 4 tot 6000 ton door voltreffers in den grond geboord. GEEN GEALLIEERD TROEPENTRANSPORTSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Te Parijs zoowel als te Londen spreken ge- zaghebbende maritieme kringen volgens Havas tegen, dat eenigerlei transportschip, waarmede Fransche en Engelsche troepen naar Noorwegen werden gebracht, in den grond zou zijn geboord. DE ENGELSCHE LUCHT AANVAL OP DE DUITSCHE VLIEGVELDEN BIJ OSLO. Reuter meldt uit Londen: De Britsche luchtstrijdkrachten hebben Maandagavond hun eerst en luchtaanval onder- nomen op de Duitsche luchtbases nabij Oslo. De bommenwerpers vielen Fomebo en Kjel- ler, de twee vliegvelden aan den rand van Oslo, aan en terzelfdertijd het Deensche vlieg veld te Aalborg, dat voor de derde maal des nachts met succes werd gebombardeerd. Zeer explosieve bommen en brandbommen werden op Fomebo en Kjeller neergeworpen. Gezien werd, dat een groote brand woedde tegenover een hangar op Fomebo. De toestellen, die Aalborg aan vielen ont-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2