mmm if ill Mmm, "wmm hp n FeuilSeton-verteMingen Dam- en Schaakrubriek Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek Burgerlijke Stand '.tA, BRABANTSCHE BRIEVEN. SCHAKEN. m mm wM.wik- d wm in? m -m 1 M wa cs mm. mm. mm. mm DAMMEN, Ulvenhout. Ami oo, Ja, dat mot ver- teld word en! Hoe ernstig de tijen dan ook meugen zyn! Maardeus zijn ook Brabantsche Brieven enne... 't is mee alles wat Bra- bants is z66 gelegen: daar bleft altij, maar altij, nog 'n gat in den dichtst-bewolk- ten hemel open, waar den lach van 'nen zonnepiek deurvalt. Of den Brabander zoo „hard" is...)? Be- lange nie! Hij heeft, op trieste momenten, rap 'n ,,vuiltje in z'n oogen" of 'n ,,verstop- ten neus"! Of ie zoo'nen ,,held" is, die z'n eigen van gevaar, chagrijn en teugenslag maar weinig aantrekt Belange nie! Ik heb altij 't ^gedacht, dat sjuust onder de „grootmoelige" Brabanders weimg heldendom tiert. Ik merk dat nog meer in de teste tijen! Bijna elken Braban der is er van overtuigd, dat den eersten bom, die uit de locht valt, sjuust op zijn huizeke terecht komt! Maar. 't is hier z66: als 't ooit tot 'nen Noorsch of Finsch drama moest komen hier, als bij nen z.g. luchtraid de openbare schuilkelders vol liepen mee vluchtende weerloozen, dan dan braken ze hier over malkaar den nek, om rap onder den grond te komen, maar..! als ze twee minuten daar hadden gezeten mee kloppend hart, in den stillen, onheilspellenden donker, d&n... dan gebeurde er al iets, of wierd er iets ge- zeed, dat nen klaterenden massalach uit den grond over de verlaten straat daverde! Zdd zijn Brabanders. Enne... misschient getuigt zoo'nen aard toch iets van heldenmoed. Nie van den moed om te sterven dan, maar van dien om te leven Enne... da's teugenwoordig ook nog wel iets, amico! Geren, heel geren leven, als t dven kan l&chend leven, in tijen als deus die vol zijn van gevaar, van zurg, van on- recht, van nooddruft, da's ook nog wel iets! En fier boekstaaf ik deus edgenschap van m n eigen Volk, dat eenen bonk ievenslust is, ook nou nog, nou 'n ander soort van helden dom heel Europa tot een koud kerkhof pro- beert te maken! En in deus verband wil ik er veur m'n eigen dan nog wel bijpotlooien, da'k heelegaar nie neerzie op nen Koning Christiaan van Denemarken, die den zedelijken moed had, veur t front van de heele weareld te erken- nen, dat ie nie kost vechten mee honderd zui- velboeren teugen tienduuzend soldaten! Penne- ridders, die t deus dagen anders beweerden in Nederlandsche kranten, hebben daarmee veurgoed 't recht verspuld om deuze weareld n ..gekkenhuis' te noemen. Gekken spreken nooit van 'n krankzinnigengesticht. Ze zit- ten er in en verslijten 't veur 'n hoogeschool of zoo iets. Als ge vecht, vecht dan veur oew Leven! Vechten veur den dood doet 'nen dollen stier! Maar zoo ben 'k wijd van m'n champieter gedoold: den Jaan! 'k Heb oe verlejen week geschreven g'had, hoe Dre IH op 'nen dag alleen veromgerejen kwam uit de stad, mee de boodschap, dat den Jaan op t politiebureau zat. Want, ge wit, den Jaan rijdt nou mee in plek van den Eeker, omdat die veur z'n examen zit. En den Jaan, als die eenmaal naast Dre III op den bok zit van den groentenauto, wil dan alle dienders uit de stad trotseeren, omdat... ja, hij zegt 't zoo wel nie, maar daar zit eigenlijk 't zeer, -omdat ie als oud-plieseman-mee-dertig- dienstjaren gekend wil zijn deur de heele stadsche prinsemarij. Nou... hij heeft z'nen zin! Ze kennen 'm nou; alleen veul anders dan hij 't bedoeld had! Hij is nou om zoo te zeggen ,,veur 't lest geweerschouwd" en bij 'n volgende gelegen- held wordt ie op den bon geslingerd zoo groot als ie is, al had ie honderdentachtig dienst- jaren als sherif-van-Uivenhout! t Gon g z66: Op 'n critiek verkeerspunt in stad, moest Dre III stoppen, mee zijnen wagel. En toen Toreneindspel. Zet U eerst eens deze stelling van E. B. Cook op: Wit: Kbl, pion c7. Zwart: Ka3, Ta2. Zwart aan zet maakt remise. De pion op c7 kan zwart niet meer tegen- houden. Haalt wit dame op c8 dan is in den regel het eindspel dame tegen toren verloren voor de zwakkere partij. Om remise te maken moet er dus een listigheid van zwart in zitten. 1Ta2b2t 2. Kbl—cl ■Het eenigste. Op Kal verliest wit immers door To2. 2Tb2b4 3. c7c8D Tb4—c4t 4. Dc«Xc4 Pat. Had wit een toren genomen op de 3e zet, dan was remise reeds bereikt. Nu volgt een zeer mooie stelling, waarin het bovenstaande dieper verborgen ligt. In een wedstrijdpartij tusschen Potter en Fenton in 1895 ontstond onderstaande stelling. rnsgA a y> WW Wit aan zet. den agent zijnen kop deur't raamke stak, om den Dre te gaan vertellen hoe ie rijen moest, - wijerop was de straat opengebroken, toen liet Janus ,,den klep" nie uitspreken, maar hij commandeerde,,gas, Dre!" 'Den Jaan moest uitstappen. En hij vond 't 'n vuile streek van den Dr4, zee-t-ie 's avonds, dat die toen nie hard weggerejen was! ,,En m'n nommer dan?" vroeg Dr6 III. ,,Nommer?! Nomm... oew! Och, die ver- roeste nommerrommel ook...!" Afijn. Als den Jaan kwaad is, dan zee-t-ie wat-ie wil, mooi en lillijk deur malkaar en 't hangt dan ook aaneen als droog zand. Zoo mee dieen diender. Dien begost ie uit te leg- gen, dat die 'nen melkmuil was, die misschient nog nooit 'nen geeven moordmetvoorbe- dachtenradeindenveurdennacht- rustbestemden—tijdgepleegdinver- eenigingenmeteen—samenweefselvan verdichtselendeverwachtingenopwek- kendtotafdrijvingvanmaar wijer kost Janus nie geraken mee zijnen strafrecht- potpourri! Want toen ie 'm tot zoowijd had ten beste gegeven, toen wierd ie bij den erm genomen en 't klabakarium ingeloodst. Daar hadden ze 'm in 't wachtlokaal am- part ge zet en toen was ie begonnen mee heel erg collegiaal te doen! Hij had beweerd: ,,als straks de annexatie er deur is en jullie komen bij ons surveljeeren, jongens, dan zal 'k oe den weg wel 'ns efkes leeren naar de ver- dachte spelonken en zoo. En 'k zal oe helpen bij d'opsporing van de misdadigers, want als ik de sporen van 'n misdaad zie, dan kan k' oe zoo vertellen, wie 't misdrijf bedreef. Ik heb ze leeren kennen bij ons, in die dertig jaren, da'k zooveul als chef van de pliesie was!" ,,Maar daar gebeurt bij jullie toch nooit iets?" zeeen ze 'm. „Allicht nie! Daar was i k bij, jongens!" 'De dienders keken malkaar 'ns aan, knip- ten oogskes. En den Jaan presenteerde z'n tabaksdoos. Stoppen?" „Wij willen wel stoppen," zee er eenen: ,,maar gij wilt nddit stoppen als wij oe dat vragen in stad!" En ze rookten z'n tabaks doos schoon leeg...! Zoo... eh... collegiaal meugelijk. Na 'n uurke van dieen comedie was den Jaan opgestaan en had gezeed: ,,kom, 'k zal 'ns gaan. 'k Zit hier m'nen tijd maar te ver- kletsen en de vrouw wacht mee 't eten! Goeiendag samen!" Maar z66 kwam ie er toch nie af, den gladdekker. Hij moest wachten, vertelden ze 'm, op den commissaris en die kwam pas om tien uur,dieen avond...! 't Was op deus moment half vijf...! Toen was ie efkes heel stil geworden. En 'n bietje wittekes om z'n neus. Maar na 'n kwartier had ie 'n andere smoes. Hij stelde veur, om „dan maar" teugen tie- nen even verom te komen. Dat gong ook weer moeilijk, wierd hum verteld, want dat was teugen de gewoonte van 't broo. 't Zweet brak den Jaan uit. „Gewoontes, gewoontes vroeg ie. ,,Ik ben toch gin- nen gewonej? Ik ben toch altij nog zooveul als 'nen collega!" „Jawel, dat was wel zoo, en daarom had den ze ook grof z'n tabaksdoos leeggerookt, maar... de rest gong den commissaris aan!" Den Jaan veegde 't zweet van z'n veur- hoofd, barstte van allerleie pittige invallen, die hij moest binnenhouwen en na vijf minu ten had ie 't gevonden: „den commissaris hoefde eigenlijk nie te weten, dat... Ze keken 'm vragend aan. Janus zee: „die kearels motte alles mee den paplepel in- geven!" ,,Dat... eh... dat den ouwen chef-veldwach- ter hier was," mokte-n-ie er van. ,,Dd's waar!" had er 'nen diender uit- geroepen en Janus stond op. ,,Maar... Janus stond al op 't rapport...!" Toen stelde Janus heel minzaam veur, of de dienders ,.te samen en in vereeniging efkes valsehheid in geschrifte wilden plegen, ze zouwen toch 't blad kunnen uitscheuren!" Maar dat leek volgens eenen collega" weer te veul op 't „uitlokken van 'n strafbaar feit", waarvan den commissaris ook weer weten moest, goed beschouwd...! Toen was den Jaan weer opgestaan en had gevraagd of hij nou 'ns zeggen zou, hoe hij over huilie docht! Waarop ie ten antwoord kreeg, dat daar niks teugen was, maar of ie dan edn minuutje zou willen wachten, tot ze allemaal papier en inkt veur zich hadden! Amico, den eigensten nacht, om twaalf uur, stond den Jaan hier teugen de deur te stampen. Wild was ie. ,,Drd!!" Natuurlijk kan zwart niet meer voorkomen, dat de witte pion de 8ste rij bereikt. Er volgde 1. c6c7 Td5—d6t 2. Kb6b5 Td6d5t 3. Kb5<b4 Td5d4t 4. Kb4—b3 Td4d3t 5. Kb3—o2! Nu gaat de witte koning pas op de 3de lijn. Dit kon niet eerder gebeuren, daar zwart dan zorgt met de toren van beneden af schaak te geven, wanneer wit de Sste rij bftreden heeft met de pion. 5Td3d4 6. c7c8D Met Kc3 of Kb3 komt wit ook niet verder. 6. Td4c4t 7. Do8Xc4 en zwart is pat. Saavedra ontdekte na afloop der partij, dat er voor wit winst in deze stelling zat, wanneer hg 6. c7c8T speelt. Er dreigt nu mat op a8. De eenigste dekking hiervoor is 6Td4a4 7. Kc2b3 en zwart verliest de toren of wordt mat ge- zet op cl! 'Stelling uit een partij TarraschWalbrodt. ■kma jt mm. vw. a b c d e f g Wit aan zet wint. 1. Tf4Xd4! Deze ingewikkelde combinatie is gebaseerd op het feit, dat de zwarte koning en dame ,,Ja, Jaan!" riep ik uit de bedstee. ,,'k Staai hier al 'n kwartier te kloppen. Gif me oew geweer!" „W!a motte daar mee doen, op zoo'n laat uur?" „'k Gaai 't heele pliesiecorps in de stad uit- roeien! Als ik dat nie eerst doei veur ik gaai slapen, zal ik van den heelen nacht gin oog kunnen toedoen!" Ik stond op, en zoomaar, in m'n hemd, op bloote beenen, gaf ik 'm m'n geweer. ,,Aste- blief, Jaan!" ,,Vroest," zee Janus en liep hard weg. Zon- der geweer. Toen kost i k tenminste slapen Die affaire van Dre III, amico, die wit wat! Afijn, ze marcheert kolossaal en da's 't ver- naamste Maar nou schei "k er toch af. Veul groe- ten van Trui, Drg III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t.a.v., DRE. KIND VEMDRONKEN. Donderdag is het anderhalf jarig zoontje van de familie van de Bor, uit de Doornsteeg te Nijkerk, in een sloot geraakt en ver- dronken. GEVOLGEN VAN DEN STORM. Vrijdagochtend was voor den wal te Sche- veningen de motorschokker UK 105, schip- per K. Ras, die groote moeite had om tegen den harden Z.W. wind de Scheveningsche haven aan te doen. Van den wal af kon men waarnemen, dat de schokker een harden dob- ber zou hebben tegen den vloed en den hevi- gen wind in de haven aan te doen. Het scheepje wend telkens teruggeworpen en kreeg veel water over. Tenslotte gelukte het echter de bemanning veilig de Schevening sche haven te bereiken. Ten gevolge van den hevigen storm zijn verschillende zandbakken, welke in den polder gebruikt worden, op den dijk tusschen Lemmer en Kuinre geslagen. Twee bagger- machines zijn afgedreven. EEN Oi l) KRUIS GEVONDEN. In den tuin van de pastorie te Amstenrade Zuid-Limburg) is een oud kruis gevonden. Het opschrift luidt: „Dirk Bellen, Ehemann von Catharina Vleugels, Bode bij de Schee- penbanck Orsbeek, 1676". SPIONNAGE BIJ HET JULIANAKANAAL Aan het Julianakanaal tusschen Elsloo en Geulle bij Maastricht, is door de militairen een persoon aangehouden, die zich op verdachte wijze langs het kanaal ophield. Hij was in het bezit van een atlas, waarin notifies waren ge- maakt. De man is aan de politie overgegeven voor nader onderzoek of er al dan niet spion- nage in het spel is. KIND IN EEN TEIL MET KOKEND WATER GEVALLEN. Te Heerlen is het tweejarige zoontje van de familie S. in een teil met kokend water ge- vallen. Het kind is naar het ziekenhuis over- gebracht, waar het aan de verwondingen is overleden. IN NACHTGEWAAD TE WATER GESPRONGEN. Vrijdagnacht om kwart voor een hoorde een jongmensch, dat in een portiek aan de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam afscheid van zijn aanstaande nam, een plons. Hij keek in de gracht en zag daar een 20-jarig meisje, dat in nachtgewaad te water was gesprongen. De jongeman sprong haar na om haar te redden doch ontmoette bij zijn reddings- po-gingen sterk verzet van de overspannen drenkelinge. Niettemin slaagde hij er in haar op het droge te brengen. Zij was korten tijd bewusteloos doch de geneeskundige dienst slaagde er door kunstmatige ademhaling spoe- dig in het bewustzijn te doen terugkeeren. De jongedame is daarna met droge kleeren op- nieuw onder de wol gestopt. BRUTALE INBREKER DRONG SLAAFKAMER BINNEN. Tegen den ochtend heeft een man zich Vrij- dag toegang verschaft tot een pension in de Roemer Visscherstraat te Amsterdam. Hij sloop op de eerste verdieping een kamer van een der gasten binnen en was juist bezig de zakken in de kleeren te doorzoeken, toen de gast wakker werd. De dief vluchtte met een op dezelfde diagonaal staan als de witte raads- heer. 1Pb5Xg3 Met deze tegencombinatie moest wit reke- ning houden in zijn berekening. cd4: is direct hopeloos voor zwart. 2. Pf5Xg3 Tg5Xg3t 3. h2Xg3 Tg8XgSt 4. Kglfl Tg3 X d3 5. Td4g4 en zwart geeft op. Jeugdtournooi. Zaterdagmiddag, 1'3 April j.l„ vond het derde jeugdtournooi plaats. De opkomst viel niet mee, waartoe de overhaaste inrichting van een voetbalmatch bijdroeg. Na afloop daarvan kwamen vele voetballers toch nog even ,,kijken". Het resultaat was, dat J. van der Peijl (Temeuzen) den beker won voor dit jaar. De verdere uitslag was: 2. J. 't Gilde (Axel), 3. M. Wondergem (Axel), 4. M. van Wijck (Terneuzen). De prijswinnaar, die niemand als een goed schaker kende, muntte uit door rustig en pre- cies spel. De kortste partij was het volgende Spanjaardje (Wit J. van der Peijl): 1. e4, e5, 2. *Pf3, Pc6, 3. Rb5, Pge7 (een eeuwenoude voortzetting. Het beste antwoord erop is 4. d4), 4. Po3. Pd4?, 5. Pe5;, Pb5:, 6. b5:, c6?, 7. Pd6f en mat. 615. De volgende partij werd op 15 Maart j.l. te Clinge gespeeld voor de onderlinge competi- tie van de Damclub Excelsior" aldaar. Wit: Edg. Plasschaert. Zwart: J. Seghers. 1. 3228 1722 Na 3228 'kan zwart, zoals bekend, van alles spelen. De gebruikelijke voortzetting is 18'23 om na wit 3329 te vervolgen met 23X32; 19—24; 14—19; 20—25 en 25X14. Ook 1721 is best. Op wit 3126 zet zwart dan voort met 1923, enz. 2. 28X17 12X21 Naar 22 slaan is o.i. sterker. 3. 3126 7—12 4. 26X17 12X21 5. 3429 20—24 portefeuille, waarin ongeveer honderd en der- i tig gulden was geborgen. De gast schoot 1 eenige kleeren aan en zette den man na, doch al spoedig moest hg zijn achtervolging op- geven en de dief kon veilig met den buit ont- komen. ARM TUSSCHEN RADEREN VAN EEN MACHINE VERBRIJZELD. Donderdag is in een byouterieenfabriek in de Nes te Amsterdam, een ernstig arbeids- ongeluk gebeurd. Een arbeider was bezig bij een machine, voor het oprollen van zilver-soldeerdraad. Hierbij kwam hij met zijn arm tusschen de raderen van de machine. De arm van het slachtoffer was geheel verbrijzeld. LIJK VAN IT ALIA A N SOH ZEEMAN AANGESPOELD OP TENET,. Donderdagmiddag is op het Texelsche strand het lijk aangespoeld van een zeeman van omstreeks vijftig jaar. Men vermoedt hier te doen te hebben met een Italiaan, aan- gezien in een der zakken Italiaansch bank- papier werd gevonden. Op een papier v/erden de namen Maruanus Rovea, Via Delia Pan- teria aangetroffen en bovendien de cijfers 19/2 DOOR EEN TREIN OVEItREDEN. Zaterdagmiddag is de bijna 80-jarige heer W. Boven te Hessenbril in de gemeente Win- schoten op den overweg bij Heiligerlee, die voorzien is van een flikkerlichtinstallatie, tegen den om 4 u. 15 uit Winschoten vertrok- ken trein gereden. De man zou de signalen niet bemerkt hebben. Hij reed tegen den trein op en werd tegen den grond geslingerd. Zijn rijwiel werd eenige tientallen meters meege- sleurd en volkomen vemield. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis te Winschoten ge- bracht. Zijn toestand is zorgwekkend. DE UITVINDER VAN DE PRENTBRIEF- KAART OVERLEDEN. De uitvinder van de prentbriefkaart, Ds Ludolf Parisius,is te Osterode in den ouder- dom van 87 jaar gestorven. Als student kwam Parisius in 1871 op de gedachte, de door de post uitgegeven corres- pondentiekaarten te sieren met geteekende gelukwenschen. Deze nieuwe felicitatie- en prentbriefkaarten hebben zich van Duitsch- land uit snel over de geheele wereld verspreid. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonn^'s worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. KUIKENTIJD EN VITAMINEN. Nu de kuikentijd is aangebroken, is het van belang verschillende punten die den groei en gezondheid der diertjes beinvloeden eens nader te bespreken. Dat is van des te meer gewicht, omdat we dit seizoen onder allerlei minder gunstige omstandigheden moeten werken. We hebben een uiterst strenge en lange winter gehad, waarbij de oudere dieren geen kans hadden veel buiten te verkeeren en daar stoffen op te nemen die soms in zeer kleine hoeveelheden benoodigd zijn om het lichaam op peil te houden, daarbij komt, dat we in de keuze van de samenstelling van het voer gebonden waren aan de voorraden die er waren. De ervaring heeft geleerd, dat het voer tot nu toe voldeed aan de eischen die een hen stelt om een goede productie te kunnen leveren. Met de vitaminen, vooral gist en levertraan, heeft men echter zuinig moeten zijn en dit zijn stoffen die fokdieren speciaal noodig hebben. Het zal dan ook zeer interes- sant zijn over eenigen tijd eens te vernemen hoe het met de bevruchting en de broedresul- taten dit voorjaar geloopen is. Hieraan slui- ten zich dan de resultaten met het opfokken der kuikens direct aan, want gebleken is, dat ook het beste kuikenvoer soms niet in staat is bepaalde tekorten die in het fokhennen-oven aanwezig waren weer te herstellen. Zulke kuikens komen met een tekort ter wereld en kunnen daardoor achterlijk blijven. Dit geldt vooral voor verschillende vitaminen en mine- ralen en meer en meer blijkt de hoogst be- langrijke rol welke deze stoffen voor het nor- male leven en den groei en de gezondheid der dieren spelen. Juist nu men in de keuze van het voer beperkt is, komt de rol der vitaminen nog meer naar voren, want de natuur trekt zich nu eenmaal van de economische nooden van den mensch niets aan en blijft Van be paalde voedingsstoffen, of ze duur of schaars zijn, toch het voile pond eischen. Bij den Een uitstekende voortzetting, mits zwart naar veld 24 slaat. 6. 29X20 14X25?/? Zwak, heel zwak! Ontwikkel uw spel naar het centrum en vermijd randschijven, zouden we elken beginner willen toeroepen. 7. 37—32 16—14 8. 41—37 14—20 Dit had nog de tijd. Eerst 510 en 17—12 verdiende de voorkeur. 9. 46—41 Te proberen was hier 4741 (zwart bijv. I—7); 3731 (zw. 21—26?); 33—29; 20—24 en 3933 met dam op 1. Positioneel is 4641 natuurlijk beter dan 4741. De geldende regel is, dat men niet op zetjes moet spelen, als men zijn eigen stand er mee schaadt. 9 21—26 10. 36—31 1621 11. 41—36 Waarom niet ineens 3127 en 3328 met prachtstand II- 11—16 12. 35—30 Wij zouden hier 4034 en 4440 prefe- reren, waarmee allerlei combinaties op de zwakke randschijf 25 kunnen ontstaan. Met 3530 lost wit zelf een zwak punt van den tegenstander op, o.i. volkomen onnodig. 12. 25X34 13. 40X29 20—24 Dit spreekt wel vanzelf. 14. 29X20 15X24 15. 4540 24—30 Kwaad kan deze zet niet, maar het nut kunnen wij er al evenmin van inzien. Juister was 510. 16. 32—28 30—35 17. 40—34 4—10 Beter was 1823 of anders 510. 18. 37—32 26 X 37 19. 42X31 21—26 20. 31—27 10—14 Zwart 2631 gaat .liet wegens 2721 en wit wint 1 schijf. 21. 4742 510 22. 42—37 10—15 23. 60—45 14—20 De bedoeling van deze zet ontgaat ons. Zwart stelt 17 en 712 veel te lang uit. 24. 44—40 35X44 mensch tracht men in de tekorten te voor zien door het fabriceeren van pilletjes van bepaalde vitaminen in zuiveren vorm. Daar van wordt dan ook al ruim gebruik gemaakt. Tegen de nachtblindheid, die in plaatsen waar 's avonds verduisterd wordt zoo uiterst hin- derlijk is. worden met succes pillen met vita- mine A gebruikt, tegen sommige zenuwaan- doeningen helpen vitamine B tabletten, tegen de voorjaars-moeheid vitamine C. Dergelijke preparaten komen echter voor pluimvee te duur uit en daar moeten we dus trachten met andere stoffen in de behoefte te voorzien. Zoo is gebleken, dat haaien-lever- traan rijk is aan vitamine A, evenals alfalfa- meel en grasmeel, die kunstmatig snel ge- droogd zijn. Vitamine B vinden we in de gra- nen en gist, vitamine C heeft het pluimvee niet noodig, vitamine D kan uit levertraan betrokken worden, doch wordt ook kunstmatig bereid. Voorloopig behoeven we dus nog niet verlegen te zitten en vooral als we de kuikens op jong groen voer kunnen zetten met wat zonlicht, dan kunnen we ons over de voeding heel wat zorgen minder maken. Een zeer belangrijk vitamine voor de pluim- veehouderij is vitamine A, dat men zou kun nen noemen het gezondheidsvitamine. groei- vitamine of vitamine dat bepaalde oogziekten tegengaat. Als er een tekort of gebrek aan dit vitamine in het voer, bestaat, groeien de kuikens slecht. Vertoonen een stijve, wanke- lende gang en krijgen verschijnselen van snot en blindheid door troebeling van het hoom- vlies. De kuikens sterven in massa en bij ope ning vindt men heel vaak aandoeningen der nieren en jicht die daarmee samenhangt. Bij kippen kan door gebrek aan vitamine A een ziekte ontstaan aan de oogen en in de keel die voor de leek zeer veel op diphtherie ge- lijkt. Het vitamine A wordt langs twee wearen verkregen in het lichaam. Ten eerste direct uit verschillende soorten levertraan (kabel- jauw, haaien) en ten tweede indirect door om- zetting van een eigenaardige gele kleurstof, die zich in allerlei groene plantendeelen be- vindt en ook in de bekende gele peentjes. Deze stof heet zelfs naar de Latijnschen naam voor peentjes (Daucus carota) carotine. Het carotine wordt in de lever omgezet in vita mine A en wordt ook in de lever opgeslagen en van daaruit naar behoefte in het lichaam verspreid. Carotine is een gele stof, maar vitamine A zelf is kleurloos. De gele kleur stof uit dooiers en de huid van de snavel en de beenen van kippen is echter geen carotine, maar het z.g. bladgeel, xauthophyll. Deze stof komt in alle groene plantendeelen voor naast carotine. Men onderkent deze gele kleurstoffen echter niet omdat ze door "het z.g. bladgroen geheel overkleurd worden. Pas in de herfst als het bladgroen verdwijnt komen de gele kleurstoffen voor den dag. Nu doet zich het interessante geval voor, dat men in de gele kleurstof van dooiers en loopbeenen een maat zag voor het vitaminegehalte. Dit als zoodanig is onjuist, want wij hebben zoo net gehoord, dat de gele kleurstof bij de kip pen op xauthophyl berust, dat geen waarde als vitaminebron heeft. Toch is aan de andere kant wel waar want waar veel xauthophyl is daar is veel groen voer gegeten en daar is dus ook veel carotine gegeten en dus veel vita mine A geleverd. Indirect levert de gele kleur van de beenen en de dooiers dus wel een aan- wijzing op den rijkdom aan vitamine A. Dit geldt ook voor de oogen. Deze moeten goud- bruin zijn bij de meest gebruikte rassen (Leg horn s, Rhode Islands, Barnevelders) en deze kleurstof van de iris berust op xauthophyl en carotine tezamen. Zijn dus dooiers. beenen en oogen bleek van kleur dan wijst dit op een gebrek aan gele kleurstoffen in het voer of, en dit is van heel veel belang, op een stoornis in de spijsver- tering, waarbij wel de gele kleurstoffen op- gegeten worden, maar waarbij ze niet door het lichaam benut worden en dus geheel onver- teerd weer met de ontlasting verloren gaan. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verboden. HONTENISSE. Huwelijksaangiften. 17 April. Leonardus Vlasveld (van Graauw), oud 26 j. en Rozalia A. de Theije, oud 26 j. Geboren. 16 April. Ernst, z. van Johannes E. de Kock en van Augusta L. Herwegh Overlijden 16 April. Clementine Comelis- sens, oud 91 j., echtg. van Aphonsus van Damme. 18 April. Joos de Klerk, oud 67 j., echtg. van Louisa M. Eijsackers. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 49X40 40—35 34—30 39X30 43—39 2822 20—25? 1—7 25X34 7—12 9—14 12—17? Zwart is veel te bang. Zijn stand is op het ogenblik ruim zo goed als de witte. Met 1823 zou wit het nog* hard te verantwoorden hebben gekregen. 31. 22X11 16X7 32. 33—28 14—20?/?? De aangewezen zet was 712, met nog steeds goed spel voor zwart. De tekstzet 1420 is een blunder, die de partij kost op een moment, dat er eigenlijk niets aan de hand is. 33. 27—21 26X17 34. 2822 met dam op 1. Zwart gaf op. Probleem van Edg. Plasschaert, Clinge. ZWART 12 3 4 5 16 26 36 46 K/K. KK// KK// WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. Oplossing volgende week.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 6