Bureau Voedselvoorziening Zeeland. Sport Landbouwberichten. Gemengde Berichten HERBENOEMING K ANTONREOHTER-PLAATSVERV ANGER. AXEL. GROENENDIJK. VOETBAL, HOCKEY. WIELRENNEN. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. RECHTSZAKEN. 8. Idem tot wijziging van het ambtenaren- reglement en van de arbeidsovereen- komstenverordening in verband met ongehuwden-aftrek. 9. idem tot het verleenen van voorsehot op de gemeentelijke vergoeding voor de bijzondere seholen. 10. Idem tot het toekennen van vergoeding ingevolge art. 13 der !L. O wet 1920 aan L. van Cadsand, over 1939 en 1940, aan van Leemput en van Fraaijenhove over 1940. 13 Idem om afwijzend te beschikken op het verzoek van raadsleden inzake rege- ling van de rechtspositie van het per- soneel van de arbeidsbeurs. 12. Idem tot het benoemen van leden van de commissie tot wering van schoolver- zuim in de kom en te Sluiskil. 13. Idem tot het benoemen van een onder- wijzeres aan de openbare ulo-school. De voordracht luidt als volgt: 1 mej. W. B. Forch te Melissant (Flakkee); 2. mej. A. C. Cruson te Vlissingen. 14. Idem tot het benoemen van 2 leden voor de commissies van bijstand. Vacature J. N. 't Gilde (financien); vacature J. Riemens (gem. werken). 15. Idem tot het wijzigen van de gemeente- begrooting en begrooting woningbedrijf dienst 1939. 16. Idem tot het verleenen van ontheffing schoolgeld dienst 1939. 17 Idem tot het aankoopen van grond van wed. A. de Bruijn. [Bij Kon. besluit van 18 April is herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kan- ton Temeuzen de heer Mr. H. B. L. de Rech- ter te Hulst. FOTOGRAFEEREN IN DEN A.S. ZOMER. Nu de zomertijd nadert en velen weer hun fototoestel voor den dag zullen halen, rijst de vraag in hoever men in onze Provincie onge- hinderd mag fotografeeren. De Commandant van Zeeland deelde ons mede, dat - tenzij onverhoopt de intematio- nale toestand zou nopen tot een andere rege- ling overal vrij mag worden gefotografeerd onder slechts de volgende beperkingen: a. Verboden is het fotografeeren van mili- taire objecten. Hieronder zijn te verstaan: alle verdedigingswerken, opstellingen, leger- plaatsen, dienstdoende militairen en hun uit- rusting. b. Verboden is het maken van panorama's. c. Verboden is het fotografeeren daar, waar zulks door borden is aangegeven. Ten overvloede wordt er op gewezen, dat wie handelt in strijd met het bovenstaande, zich blootstelt aan een strafvervolging, ter wijl de film zoowel als het fototoestel of film- toestel in beslag genomen zullen kunnen worden. KOSTEN ST.-NICOLAASFEESTJE EN OVERBLIJVEN VAN LEERLINGEN. Toen de gemeenteraad van Vogelwaarde de exploitatievergoeding vaststelde voor de R. K. school voor gewoon lager onderwijs te Boschkapelle (gemeente Vogelwaarde), wer- den buiten beschouwing gelaten de kosten voor een St.-Nicolaasfeestje ad 7,50 en die, gemaakt voor het overblijven der leerlingen zijnde 42,50 voor koffie, suiker en melk, benevens f 40 voor verwarming en gebruik van een vereenigingslokaal. Het schoolbe- stuur ging hiermede niet accoord en teekende beroep aan bij Ged. Staten van Zeeland. Laatstgenoemd college heeft thans dit be roep ongegrond verklaard, daarbij overwegen- de. dat de kosten van een St.-Nicolaasfeestje niet gebracht kunnen worden onder de uit- gaven welke voor vergoeding uit de gemeen- tekas in aanmerking komen, en dat de uit- gaven wegens het overblijven der leerlingen niet behooren tot de kosten der school. Emniabloem-collecte. Deze collecte bracht alhier ditmaal (j.l. Zaterdag de som van 184,25 op, alzoo een reoordopbrengst. Benoeming. De heer Jac. Wisse, alhier, werd benoemd tot assistent-verificateur 2e klasse bij het Centraal-Bureau voor Verificatie en Finan- ciSele adviezen der Vereen. van Nederl. Geoneenten, met standplaats Leeuwarden. Verplaatsing. Wegens vertrek van den heer K. Otter, marechaussee van de brigade alhier, in ver- band met zijn benoeming tot gemeente-veld- wachter te Maarssen, is van de brigade Ter- neuzen naar hier verplaatst de marechaussee Jac. Janssen. AANKOOP VAN EIGENHEIMER. De Provinciale Voelselcommissaris voor Zeeland brengt onder de aandacht van belang- liebbenden, dat de Nederlandsche Akkerbouw- Oentrale voornemens is alle nog bij telers aajiwezige voorraden Eigenheimers, die vol- doen aan de voor rubriek A gestelde con- sumptie-eischen in de gebruikelijke maat. aan te koopen tegen den prijs van f 3,25 per 100 kg per 6 April 1940, welk bedrag bij latere leve ring met 5 cent per 100 kg en per week zal worden verhoogd en vanaf 27 April a.s. met 7% cent per 100 kg en per week. Belang- hebbenden, die Eigenheimers op bovenvermel- de voorwaarden wenschen te verkoopen, die- nen uiterlijk 27 April a.s. den Voedselcom- missaris voornoemd, Landbouwhuis te Goes, hiervan in kennis te stellen, onder opgave van de groote der te verkoopen partij. dwenen was. Ze deed aangifte bij de mare chaussee, en nog dienzelfden dag vond ze het taschje terug, de inhoud was echter gedeelte- lijk verdwenen. Dit gedeelte werd later op verdachte gevonden. toen hij gefouilleerd werd. Getuige kon verdachte niet positief herkennen, ofschoon hij wel veel gelijkenis met den man, dien ze had zien loopen, ver- toonde. Verdachte onttken.de nadrukkelijk. Getuige J. Dees, landbouwer te Axel, deelde mee, dat hij dien morgen zijn motorjas in de voorkamer van zijn huis had gehangen. In een van de zakken zat een portefeuille met een rij- en nummenbewijs, belastingkaart, nationaliteitsjjewijs en enkele andere beschei- den. Na het eten zei zijn vrouw, dat ze een man op de fiets langs had zien rijden. Dien zelfden middag liet de marechaussee aan ge tuige een portefeuille zien, die deze als de zijne herkende. Enkele papieren ontbraken er aan, doch verdachte vond die later onder aan de berm van den weg liggen. De portefeuille was op verdachte gevonden. Verdachte was dien dag in verschillende cafd's geweest en had groote hoeveelheden drank gedronken. Het vulpotlood en het naai- kokertje uit het taschje had hij weggegeven. Verdachte ontkende hier iets van te weten. De president oordeelde het een hopeloos ge- val. Verdachte was al tien maal veroordeeld wegens diefstal en had verscheidene jaren in de gevangenis doorgebracht. De officier van justitie achtte he*t ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. P. C. Adriaanse, oor deelde het geval eveneens hopeloos en gaf de reohtbank in overweging een gedeeltelijke voorwaardelijke straf te geven. Dit zou voor verdachte misschien bij een volgende keer een rem kunnen zijn. De reehtbank bepaalde de uitspraak op 3 Me-i. OUDERS ONTHIELDEN GENEESKUNDIGE HULP AAN HUN KIND OP GROND VAN HUN GODSDIENSTIGE OVERTUIGING. Voor de reehtbank te Assen stond Vrijdag volgens de Midd. Crt. het echtpaar O. uit Zwartemeer terecht wegens schuld aan den dood van zijn dochtertje, doordat zij op grond van hun godsdiensti-ge overtuiging ge neeskundige hulp aan het kind hadden ont- houden. In Januari van dit jaar was het kind ziek geworden en, naar achteraf blijkt, had het kind ernstige op bronchitis wijzende ziekte- verschijnselen, die hebben geleid tot kinder- longontstfeking. In den nacht van 3 op 4 Februari is het kind op een leeftijd van tien maanden daar- aan overleden. Eerst later werd dit geval openbaar. De deskundige Df. J. P. L. Hulst gaf als zijn meening te kennen dat het kind hoogst waarschgnlijk niet aan de kinder-long- ontsteking zou zijn overleden, als er tijdig geneeskundige hulp was geboden. De ouders verklaarden, dat zij zoowel geestelijk als stoffelijk alles voor hun kind hadden gedaan. Het geestelijke gaat h.i. ver uit boven het stoffelijke en zij hadden dan ook veel gebeden voor het kind, dat zij zoo graag hadden behouden. Zij behoorden tot de z.g. „gemeente des Heeren" waardoor zij op het standpunt staan, dat het gansche leven rust in handen van God. God is almachtig en als hij het wilde, was het kind beter geworden. De president bracht naar voren, dat dokto- ren voor de genezing der menschen hebben gestudeerd en vroeg verdachten of't niet zoo kon zijn, dat God aan die menschen de kracht heeft gegeven menschen te genezen. Verdachten konden de zienswijze van den president niet deelen en waren ervan over- tuigd, dat zij alles voor het kind gedaan had den wat mogelijk was. De officier van Justitie zeide, dat het zoo goed als zeker was, dat het kind bij tijdige geneeskundige hulp, genezen was. De dood van het kind is dus aan verdachten te wijten Wat de straf betreft stelde spr. voorop, dat de dood niet het gevolg is van verzuim of ver- waarloozing maar het gevolg is van een gods- dienstige opvatting. En ofschoon ieder vrij is in zijn godsdienst moet hij daarbij toch blij- ven binnen de perken van het geldende mo ras!, waarop ook het wetboek van strafrecht is gebaseerd. Van deze behandeling moet dus ook een zekere leering uitgaan en dan is ook alleen een gevangenisstraf z.i. de eenige juiste straf. Daarom eischte hij tegen elk der ver dachten een gevangenisstraf van 2 maanden. Uitspraak over 14 dagen. SERGEANT VERLIET DE WACHT OM ZIJN MEIJSJE TE BEGROETEN. De sergeant W. F. van H. moest Vrijdag voor de Krijgsraad te Den Haag terecht staan, omdat hij op 1 Januari, toen hij kazemewacht had, die wacht heeft verlaten, omdat zijn meisje hem kwam bezoeken. Wel heeft hij den dienstdoenden korporaal gevraagd zoo- lang zijn post waar te nemen, doch deze rege- ling kon slechts getolereerd worden, indien de sergeant voor dienstzaken zich even moest verwijderen, dus niet voor zijn eigen genoegen. Hij was in dienst reeds met 20 dagen licht arrest gestraft. De auditeur-militair vorderde beklaagdes veroordeeling tot 14 dagen mili- taire detentie. De verdedigster drong er bij den krijgsraad vooral op aan, den sergeant niet in rang te vferlagen, omdat hij thans met veel toewijding zijn militairen dienst vervult. De sergeant overhandigde den krijgsraad een schrijven, onderteekend door zijn collega's en enkele minderen, waarin zij op de uitste- kende verhouding in dienst met beklaagde wezen en op een clemente straf voor hem aandrongen. Dit schrijven viel bij den presi dent allerminst in goede aarde. ,,Voelt Ul niet, aldus de president, dat 't niet te pas komt, dat minderen zich over hun superieuren uitlaten? Hoe zou U het vinden, wanneer U gevraagd werd het gedrag van Uw luitenant te beoordeelen?" Beklaagde zag toen het verkeerde van het overleggen van het geschrift in. Het was niet van hem, maar van zijn collega's-ser'geants uitgegaan. De sergeant kreeg nog een kans om te toonen wat hij in dienst waard is. Het von- nis luidde: veertien dagen militaire detentie voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. NEDERLAND—BELGIe. 4—2. Behalve het weer is toch wel niets wispel- turiger dan voetbal, want na de gevoelige nederlagen tegen Belgie en Luxemburg zat men danig in den put en leek liet wel of alle troef er uit was, wij waren op het hellend vlak en nieuwe krachten waren er niet. Zoo rekende men al bjj voorbaat op een vol gende nederlaag tegen het Belgische elftal. Het is echter anders uitgekomen en het zoo goed als uitverkochte Amsterdamsche Sta- dion was getuige van een enthousiasten wed- str(jd_ gespeeld op een stralenden voorjaars- dag. Voor de eerste maal woonde H.K.H. Prin- ses Juliana met Z.K.H. Prins Bernhard den v.edstrijd bij, terwijl tal van Ministers en hoogwaardigheidsbekleed-ers op de officieele tribune plaats hadden genomen. De heer Hollander zorgde voor de AVRO weer op z'n bekende enthousiaste wijze voor het ooggetuigeverslag, dat ditmaal wel heel anders klonk, dan bij de gelegenheid van den wedstrij-d te Antwerpen, toen alles, het weer incluis, tegenwerkte. Het leek wel of de Oranjeploeg haar ouden vorm had teruggevonden en zoo gebeurde het, dat het combinatiespel der voorhoede de Bel gische verdediging overrompelde. Aanval op aanval kreeg het Belgische doel te doorstaan. Na 10 minuten zorgde Van den Engel voor het eerste doelpunt, 5 minuten later ver- grootte Den Harder den voorsprong tot 20, terwijl ongeveer een kwartier voor de rust Den Harder nogmaals wist te doelpunten. Zoo was de stand 30 toen de rust intrad en Nederland dus feitelijk de overwinning in haar zak had. Het moet gezegd, dat het de Belgische ploeg niet meezat en zij nu met dezelfde pech te kampen had als de Oranjeploeg te Ant werpen, want Nelis schoot eenmaal hard tegen de doelpaal terwijl Van Male nog niet in zijn doel was teruggekeerd. In de tweede helft maakte Vente het vierde doelpunt, doch de Belgen bleven dapper stand houden en dit werd beloond door een doel punt door Van Craen, 41. Direct daarop schoot Nelis zoo ontzettend hard in, dat hij zelf in het ongereede raakte, 42. Aan beide zijden werd in het nog resteerend gedeelte hard gestreden, waarbg de Belgische ploeg wel het meest in den aanval was, doch de kan- sen konden, dank zij de hechte verdediging, niet meer benut worden en zoo eindigde deze spannende intemationale kamp in een 42 overwinning voor het Nederlandsch elftal. SCflOOLOOMPETITIE. Zaterdag had op het H.B.-S.-sportterrein de voortzetting plaats van de competitie voor elftallen van scholieren. Het eerst traden elftallen van de Ambachts- schcol en de "H.B.S. in het veld. Na een span- nenden en vlot gespeelden wedstrijd, wist het H.B.iS.-elftal mot 62 de overwinningen te behalen, nadat de rust met een 21 achter- stand voor de HjB.S.-ers was ingegaan. De tweede wedstrijd bracht een ontmoeting tusschen leerlingen van de openhare U.L.O.- schoo-1 en wederom van de Ambachtsschool. Ook in dezen wedstrijd moest de Ambachts school de meerderheid der tegenstanders er- kennen. De rust trad hierbij in met blanken stand; het eenige doelpunt werd in de laatste helft gemaakt door de voorhoede der U.L.O.- school. De stand na een halve competitie is als volgt: H/B-S. 2 2 4 19—3 UjL.O. 2 1—12 2—4 Ambachtsschool 2 2 2—7 GOES—MIDDELBURG. 0—0. De Zaterdagmiddag gespeelde wedstrijd GoesMiddelburg is geeindigd in een puntloos gelijk spel, daar geen van beide partijen het net wist te vinden. De stand in deze afdeeling is nu geworden: Middelburg 2 11 3 10 Olympia 2 1 12 22 Goes 2—111 1—2 De a.s. Zaterdag te spelen wedstrijd Mid delburg'Olympia zal dus wel de beslissing brengen in deze competitie. Geachte Redactie. Gisteren, Zondag, heeft de wielrenner Van Gelderen gereden in Oosterhout. Bijzonder was hij weer op dreef, hetgeen in de ver schillende bladen bekend gemaakt is, maar had het ongeluk te vallen, zoodat, op enkele tientallen meters voor het eindpunt, niet alleen zijn prijs verkeken, maar ook zijn rijwiel ge- heel gebroken is. Toch wel bijzonder pech! Nu Van Gelderen niet meer kan rijden, ligt het m.i. op den weg van zijn sportmakkers en be- langstellenden om hem behulpzaam te zijn bij het aanschaffen van een nieuw rijwiel. Ieder steentje is welkom. Men kan zijn bijdrage ter hand stellen aan ondergeteekende, H. VERHAGE, Van Bovenstraat 22, Terneuzen. EXTRA -TOEWMZING VAN KALVEREN. Naar wij van officieele zijde vernemen, heeft de Minister van Economische Zaken besloten, dat ter gemoetkoming in de schade, door het mond- en klauwzeer aan den melk- veestapel toegebracht, dit jaar wederom een extra-toewijzing van kalveren zal worden ver- leend. Voorts heeft de Minister besloten, dat voor alle tengevolge van het miltvuur gestorven koeien, waarvoor een tegemoetkoming zal worden verleend, eveneens extra-kalveren zul len worden toegewezen. (Midd. Crt.) ZEEUWSCHE LANDBOUW-ONDERLINGE. Te Goes is onder voorzitterschap van den heer A. Minderhoud de jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden van de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge, afdeeling van De Cen- trale Landbouw-Onderlinge, bedrijfsvereeni- ging ingevolge de Land- en Tuinbouwongeval- lenwet 1922. Aan het ter vergadering uitgebrachte ver- slag over het boekjaar 19381939 wordt het volgende gemeld: het aantal leden steeg in den loop van het verslagjaar van 3092 tot 3142, vertegenwoordigende een verzekerd loonbedrag van 5.512,882 (vorig jaar 5.349.806). Aangifte werd gedaan van 1230 ongevallen, waarvan 1112 als bedrijfsongeval konden worden efkend. In het voorafgaande boekjaar bedroegen deze getallen resp. 1035 en 931. Ook uit het verslag van de Centrale Land bouw-Onderlinge blijkt van een toeneming van het aantal ongevallen in vrijwel alle deelen van het land (10.949 in 1937- '38 tegen 13.360 in 1938'39). Deze stijging is niet in alle afdeelingen even groot en is ook niet evenredig met die van het loonbedrag, hetwelk zelfs in sommige afdeelingen lager is dan het vorige jaar. In Zeeland steeg het aantal ongevallen procents- gewijze meer dan het loon. In het bijzonder was de frequentie hooger bij ongevallen ten gevolge van den omgang met paarden, het vallen van den getroffene en bq de gevallen van peesscheedeontsteking, een krachtens artikel 2 (2) der Land- en Tuinbouwongeval- lenwet 1922 met bedrijfsongeval gelijkgesteld letsel, veelal optredende bij werkzaamheden als vlastrekken, bietenrooien en maaien met de sikkel. Opvallend groot was trouwens ook het aantal verwondingen tengevolge van het maaien met de sikkel. Het verslag werd door de vergadering goedgekeurd. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren W. Kakebeeke te Goes, P. de Regt Lz. te Axel en S. J. de Regt te Wissenkerke. Tot plaatsvervangende bestuursleden werden opnieuw benoemd de heeren M. H. Noordhoek Hzn. te Kortgene, P. Scheele te Biezelinge, terwijl in de plaats van den heer F. W. Dek- ker te Hoek, die zich niet meer herkiesbaar stelde, tot plaatsvervangend bestuurslid be noemd werd de heer J. D. Haak, landbouwer te Hoek. Ter vergadering werden de heeren P. A. Lindenbergh Ez. te Wemeldinge en H. C. van de Zande Jz. te Nieuwerkerk, die gedurende 25 jaar in een plaatselijke Ongevallen-Com- missie hun medewerking aan de Landbouw- Onderliage hebben verleend, gehuldigd. Uit handen van den Directeur der Centr. Landbouw-Onderlinge, den heer Jhr. Mr. P. A. van Holthe tot Echten, ontvingen zij als blijk van waardeering een oorkonde met her- inneringsmedaille. MILITAIRE MOTORRIJDER VERONGELUKT. Vrijdagmiddag is op den Sloterweg te Am sterdam nabij het viaduct een 24-jarige mili- tair, die op den motor uit de richting Schip- hol kwam, bij het uitwijken voor een vracht- wagen tegen een lichtmast gebotst. Hij sloeg tegen den weg en bleef met een schedelbasis- fractuur liggen. ARRESTANT WEGGELOOPEN. Zaterdagmiddag begaf zich te Amsterdam een rijksveldwachter met twee mannen, die een paar dagen hechtenis moesten ondergaan en daarvoor naar de gevangenis te Utrecht zouden worden overgebracht, omdat in de hoofdstad geen plaats meer voor hen was, naar het Centraal Station. De mannen, die slechts een lichte straf hebben te ondergaan voor een gering vergrijp, liepen rustig met den veldwachter mee. Op het perron geko- men, bedacht een van hen zich; blijkbaar vond hij het mooie weer te verlokkend en wil de liever op regenachtige dagen wachten om zijn straf uit te zitten. Plotseling was hij spoorloos in de volte van reizigers verdwenen. BAGGERMOLEN „DELFZIJL NABIJ SUHOKLAND GEZONKEN. Ten gevolge van den storm, die Vrijdagmid dag op het IJsselmeer gewoed heeft, is de baggermolen ,,Delfzijl", waarmede de firma Zanen en Verstoep werkzaamheden ten be- hoeve van den aanleg van den Noordoost- polder verricht, ongeveer tien km ten noorden van Schokland van de kabels geslagen en ge- zonken. Aan boord bevonden zich vqf menschen, die, nadat de pogingen om het schip te behouden hadden gefaald, over zijn gegaan op de sleep- boot „Maaskant", welke van Blokzijl ter assistentie was uitgevaren. Zij zijn behouden aan land gebracht. Gepocgd zal worden de ,,Delfzijl" bij gunstig weer te lichten. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE ARNHEM. In een woning aan de Vijverlaan te Arnhem heeft zich een geval van kolendampvergifti- ging voorgedaan, dat twee menschen het leven heeft gekost. Buren van den zeventigjarigen heer H. M. kwamen Vrijdagavond aan diens woning, om dat zij den ouden heer en diens 70-jarige huis- houdster, mej. J. te W. sedert Woensdag niet hadden gezien. Daar zij vermoedden, dat er iets niet in orde was, werd de politie ge- waarschuwd. Men vond beide menschen dood in de wo ning, Het stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis vervoerd waar bleek, dat men hier met een geval van kolendampvergiftiging te doen had. MOTOR-ONGEVAL. Omstreeks 12 uur heeft Zondag te Tholen een ernstig verkeersongeluk plaats gehad bij het politiebureau aan den Eendrachtsweg. Van de brug kwam een motorfiets, waarop gezeten waren de omstreeks 35-jarige H. van Oorschot uit Achthuizen en zijn echtgenoote, terwijl van de andere zijde een motorrijder, sergeant Kosters uit Oss, naderde. Beide motoren botsten tegen elkaar en wer den vrijwel vernield. Van Oorschot en echt genoote en de sergeant werden zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat zij vrijwel bewus- teloos het nabij gelegen Militair Roode Kruis- gebouw moesten worden binnengedragen, waar ze werden verbonden. Van Oorschot en echtgenoote zijn des middags omstreeks 2 uur naar het gasthuis te Bergen vervoerd voor verdere behandeling. Van den schrik vielen een paar dames be- wusteloos, terwijl ook C. Gunst omversloeg en een groot gat in het hoofd opliep, zoodat ook hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Naar wij nader vernemen, is geen direct levensgevaar bij de verwonden aan- wezig. (De Crt.) BOTSING TUSSCHEN TWEE GOEDEREN- TREINEN BIJ 's-HERTOGENBOSCH. Het A.N.P. meldde Zaterdagochtend uit 's Hertogenbosch Zaterdagochtend zijn twee goederentreinen met elkaar in aanrijding geweest op het spoor- wegemplacement tusschen Vught en 's Herto genbosch. Een groot aantal goederenwagens is tengevolge van de botsing beschadigd en ontspoord. De Zuidelijke toegangen tot het station Den Bosch, dus die naar en van Lage Zwaluwe, naar en van Tilburg, en naar en van Boxtel, zijn als gevolg hiervan versperd. Het spoorwegverkeer naar het Zuiden on- dervond dientengevolge groote stagnatie. De botsing' geschiedde om tien minuten over half vier. Op dat moment vertrok een volbe- laden goederentrein, nummer 4009, van Den Bosch naar Roosendaal. Gelijktijdig kwam in het station Den Bosch aan de volgtrein 7737 uit Utrecht, welke geheel was samengesteld uit ledige kolenwagens. Deze trein had moeten stoppen, zoowel vol gens de dienstregeling als wegens onveilig signaal. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de trein echter doorgereden. Toen de locomotief en drie wagens trein 4009 op kruisend spoor de trein uit Utrecht was bestemd voor Eindhoven waren gepas- seerd, kwamen beide treinen met elkaar in botsing. Van den voor Roosendaal bestemden goede rentrein, die nog slechts weinig vaart had en daardoor vrijwel onmiddellijk stil stond, raakte slechts e6n van de wagens met een as buiten de rails. De gevolgen voor den aan- rijdenden trein waren echter ernstig. Twintig wagens werden uit de rails gewor- pen, door en over elkaar en tenminste zes wagens werden totaal in elkaar gedrukt. Het was een ontzettende ravage, een versperrlng tegelijkertijd van alle lijnen naar het Zuiden. Tegen vjjf uur, toen voldoende materieel was gearriveerd, kon met het opruimingswerk worden begonnen. De wagen van trein 4009, die uit de rails was geloopen, was spoedig weer op zijn plaats gebracht, waarna de trein kon worden teruggetrokken en langs anderen weg afgevoerd. Het opruimingswerk moest echter zeer voor- zichtig geschieden. Doordat in verband met de electrische bovenleidingen geen groote kra- nen konden worden gebruikt, vorderde het opruimingswerk echter zeer langzaam. De grootste materieele schade is de vernie- ling van de vele wagons van den kolentrein uit Utrecht. Ook de spoorweg heeft geleden door ontzetting van de rails en de dwarslig- gers, maar deze schade is niet zoo groot. Bij de botsing hebben zich geen persoonlrjke ongelukken voorgedaan. VIER BOERDERIJEN EN VIJF SCHUREN AFGEBRAND. Veertig menschen dakloos. De sterke wind heeft Vrijdagmiddag te Gef- fen bij Oss aan een brand den omvang van een ramp gegeven. Vier boerderijen en vijf Schuren werden verwoest en bijna veertig personen verloren hun onderdak. Door onbekende oorzaak ontstond omstreeks kwart over vijf brand in de voorraadschuur van den heer F. Ruys aan de Broekstraat. Het vuur, dat in de partijen hooi en rogge woed- de, sloeg binnen enkele oogenblikken over op de kapitale boerderij van den heer Ruys, welke enkele meters van de schuur is gelegen. De vlammen waren niet te stuiten en zij maakten zich ook meester van een leegstaan- de boerderij, eveneens eigendom van den heer Ruys. Daarnaast stond de boerderij van den heer A. van Zandvoort. Deze boerderij en twee schuren, die op het erf stonden, gingen even eens verloren. Slechts met de groote moeite gelukte het de ziek te bed liggende echtge noote van den heer Van Zandvoort tijdig bui ten te brengen. Hooge lindeboomen scheidden de boerderij van den heer Van Zandvoort van die der fa- milie Schel. Deze boomen hebben de boerderij van Schel gespaard, doch zij vormden geen voldoende seherm om te voorkomen, dat von- ken ovefwaaiden op de ongeveer veertig meter verder gelegen boerderij van den heer Wil- lems, welke eveneens in brand geraakte. Ook deze boerderij werd geheel verwoest. De bij- behoorende schuren brandden eveneens tot den grond af. Het feit, dat al deze gebouwen rieten daken hadden, verklaart de zeer snelle uitbreiding van den brand. Slechts met zeer groote moeite gelukte het een gedeelte van den in- boedel en het vee van den heer Willems te redden. Ook het vee van den heer Van Zand voort kon in veiligheid worden gebracht. Van den heer iRuys kwamen zes koeien, eenige varkens en een groot aantal kippen in de vlammen om. Slechts zes koeien, die in de boerderij waren ondergebracht, konden wor den gered. De inboedel ging geheel verloren. De burgemeester van Geffen, de heer Velt- man, had toen de brand een angstwekken- den omvang aannam de assistentie van de brandweer uit Oss ingeroepen. Deze gaf spoedig water, doch zij stond vrijwel machte- loos tegenover de vuurzee. Een groot aantal militairen verleenden medewerking bij het blusschingswerk. Zij slaagden er in, bijge- staan door buren, een belangrijk deel van den inboedel van den heer Willems uit de boerderij te redden. Tevens verrichtten zij goed werk, door en voor te waken, dat de vonken geen onheil konden aanrichten aan aangrenzende perceelen. De schade is zeer aanzienlijk. Groote voor raden hooi .stroo en rogge zijn verloren ge gaan, terwijl tevens alle landbouwwerktuigen welke in de boerderijen waren opgeslagen, door het vuur zijn vernield. De gezinnen, die in de boerderijen woonden, bestonden uit totaal bijna veertig personen. Zij zijn thans dakloos. Voor de eigenaars van de perceelen is deze brand een ramp, daar zij alien laag verzekerd zijn. De felle vuurzee trok groote belangstelling niet alleen uit Geffen en Oss, doch ook uit de andere omliggende gemeenten. Omstreeks zeven uur was men het vuur meester. Zaterdagavond om zeven uur stak in de kom van het dorp Lexmond het 4-jarig zoon- tje van den arbeider J. van den Heuvel onbe- dachtzaam den weg over, op het ocgenblik dat een vrachtautonaderde. De chauffeur trachtte nog een aanrijding te voorkomen en wierp het stuur om, met het gevolg, dat hij tegen een boom reed. Niettemin werd de jon- gen gegrepen en overreden. Het kind was op slag dood. Het stoffelijke overschot is naar de ouderlijke woning gebracht. Zaterdagavond omstreeks half acht stapte nabij het gehucht Milsbeek onder de gemeente Ottersum de 30-jarige G. Noy uit Milsbeek daar met zijn verloofde uit een stilstaanden tramtrein van de Maasbuurtspoorweg Nijme- genVenlo. Uit de richting Nijmegen nader de met groote snelheid een personenauto, be- stuurd door Sch. uit Venlo. Ondanks het feit dat de tram passagiers uitliet weshalve de bestuurder den plicht had te stoppen reed deze met groote vaart door, met het gevolg, dat de heer Noy door den wagen werd gegrepen en een eind werd meegesleurd. De bestuurder verloor de macht over het stuur en reed tegen een boom. Toen men den heer Noy. had bevrijd, bleek, zijn toestand hopeloos. Hij is zwaar verminkt naar het Sint Canisius-ziekenhuis te Nijme gen gebracht. De auto werd door de botsing grootendeels vernield. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN DE VER. STATEN. Bij een ernstig spoorwegongeluk, Zaterdag te Little Falls bij New York gebeurd, zijn minstens 30 personen gedood en 100 gewond. Bij het onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk is de veronderstelling opgekomen dat de trein uit de vails Is geloopen, toen een bocht met te groote snelheid werd genomen. Inmiddels is komen vast te staan, dat de verongelukte sneltrein met een snelheid van 94 km per uur door de scherpste bocht van het geheele net van New York Central spoor- wegmaatschappij is gereden, waarvoor slechts een maximum snelheid van 70 km was toe- gestaan. De meeste lijken zijn zoo deerlijk verminkt, dat zij niet zijn te identificeeren. Talrijke rei zigers waren tijdens het vreeselijke ongeluk in nachtgewaad; het geschiedde n.l. om onge veer middernacht. Een aantal wagens werd volkomen door elkaar heengeschoven en in elkaar gedrukt als harmonica's. Toen het on geluk was gebeurd, heerschte er eerst een moment van doodsche stilte. Toen steeg het gekerm der gewonden op. Sommigen knielden en baden. Enkele wagens hingen gedeeltelijk boven het kanaal, dat evenwijdig loopt met den spoorweg, welke een der meest bereden der wereld is en nu geheel is geblokkeerd. De machinist van den trein is, naar U.P. meldt, kort nadat men hem temidden van de ravage had gevonden, aan zijn verwondin gen bezweken. De stoker was op slag dood. Gedurende 17 jaren is op dit traject geen ongeluk voorgekomen. ARRONDISSEMENTSREOH HBANK TE MIDDELBURG. Den 32-jarigen M. M„ venter te Rucphen, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, had zich, volgens de Midd. Ort.. Vrijdag te verantwoorden wegens dief stal. Hij zou op 5 Maart te Kijkuit (gem. Axel) een handtaschje met /5 en enkele klei- nigheden, toebehoorende aan mej. S. M. Die- leman, hebben weggenomen en van J. Dees een portefeuille met enkele kaarten en papieren. Getuige Dieleman verklaarde, dat zij op 5 Maart op bezoek was geweest bij haar groot- ouiders en daar haar fiets tegen den achter- kant van de woning had gezet. In de fiets- tasch bevond zich haar handtaschje met on geveer 15 en enkele gebruiksvoorwerpen. Op een gegeven oogenbllk zag ze door het zij- raampje een man loopen met een pet op en zander overjas, die later op de fiets weer langs kwam. Toen getuige later naar buiten kwam. merkte ze dat haar handtaschie

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3