Buitenland De oorlog in Europa. TERNEUZEN, 22 APRIL 1940. van belastin-gheffing, waardoor tevens aan de Staten-Generaal medezeggenschap wordt ge- geven over de besteding dezer gemeenschaps- gelden. Hij vindt het onjuist, dat krachtens de wet geheven bedragen ter vrije beschikking worden gesteld aan particuliere vereenigingen, terwijl van de geheele financieele regeling in het wetsontwerp vrijwei niets wordt verteld, omtrent aard en wijze der controle nog min der. Worden de aan de omroepvereenigingen gegarandeerde ontvangsten over 1938 buiten de controle gelaten, dan heeft men dus ten aanzien van een belangrijk gedeelte der met staatsdwang bijeengebrachte gelden geen en- kel toezicht. Zijn deze bedragen wel onder de controle begrepen, dan blijft er van de zelf- standigheid van den Nederlandschen omroep, ,,een stuk volkskracht bij uitnemendheid" niets over. Met geen woord wordt gemotiveerd, welke rechtsgrond aanwezig is om omroepvereeni gingen haar inkomsten over 1938 te garandee- ren, evenmin wordt aangeduid op welke wijze deze inkomsten zullen worden vastgesteld; uit het ontwerp blijkt verder niet, of aan deze garantie eenige begrenzing in tijdsduur wordt gegeven, noch of hieraan voorwaarden zijn verbonden ten aanzien van de wijze, waarop de omroepvereenigingen haar taak in de toe- komst zullen uitoefenen. Te vreezen is, dat een onvoorwaapdelijke garantie van inkomsten niet bevorderlijk zal zijn voor het initiatief der omroepvereenigingen. Blijkens de memorie van toelichting, zoo vervolgt het adres, acht de Minister het niet onmogelijk, dat de regeling in den aanvang een zekere terugslag zal hebben op het aan- tal aangeslotenen bij de radiocentrales. Merk- waardig acht de bond de tegenstelling tus- schen de behandeling der omroepvereenigin gen, die ongeacht de financieele uitkomsten haar inkomen over 1938 gegarandeerd krijgen en van de radiocentrales, die hoewel daarvan uitdrukkelijk geconstateerd wordt, dat zij deel uitmaken van het omroepbestel, niettemin slechts bij bedreiging van hun levensvatbaar- heid op eenige steun kunnen hopen. Wanneer de z.g. Nozema-heffing, die thans 1,75 per abonnd per jaar bedraagt, zal worden herzien, beteekent dat, dat boven de f 5 die iedere abonne van de radiocentrales zal hebben te betalen, nog een zeker bedrag zal moeten worden betaald. In geen enkel ander land, waar een radiobelasting wordt geheven en radiocentrales bestaan, wordt een dergelijke heffing gevorderd. Het komt den bond dan ook billrjk voor, dat bij invoering van een verplichte luisteraars- brjdrage de Nozema-heffing geheel komt te vervallen. omdat er geen enkelen grond is aan te voeren, waarom indirect van de luisteraars op de radiocentrales een grootere bijdrage ge vorderd zou moeten worden dan van de luiste raars op een eigen toestel. De bond maakt ernstig bezwaar tegen de vaagheid van het ontwerp. Men weet niets van de bestemming der gelden, niets van de wijze waarop de wereldomroep zal worden ge- organiseerd. Adressant meent, dat deze wijze van financiering onvermijdelijk tot steeds ver der gaande overheidsbemoeilng zal leiden en de vrijheid en zelfstandigheid van de omroep vereenigingen zal beknotten. Aan het slot van zijn request deelt de bond mede, dat zijn bezwaren ten voile worden ge- deeld door de vereeniging van leiders van ge- meentelijke radiodistributiebedrijven. Hij ver- zoekt de Kamer met klem haar goedkeuring niet aan dit ontwerp te willen hechten, althans niet voordat een juist inzicht in de geheele materie is verkregen. DE ZOMERZEGELS VERKRIJGBAAR VAN 11 MEI TOT EN MET 13 JULI. Evenals in vorige jaren zullen ook dezen zomer, ditmaal gedurende het tijdvak van 11 Mei tot en met 13 Juli, zomerzegels ver- krijgbaar worden gesteld, met een toeslag boven de frankeerwaarde, welke ten goede zal komen voor de helft aan sociale doeleinden (tuberculose, kanker en rheumatiekbestrij- ding en de zorg, voor lichamelijk gebrekkigen) en voor de helft voor cultureel werk ter tegemoetkoming in den huidigen nood der cultureele werkers. De zegels zullen, ook in het verkeer met het buitenland geldig zijn en wel tot en met 31 December 1945, zij verschijnen in vijf fran- keerwaarden, n.l. IV2 cent (sepia), met de beeltenis van Vin cent van Gogh (18531890), groot Neder- landsch Ischilder Ontwerper Kuno Brinks. Toeslag 1% cent. 2% cent (groen) met de beeltenis van Ever- hardus Johannes Potgieter (18081875) dichter en letterkundige. Ontwerpster mevr. ReitsmaValenga. Toeslag 2*/2 cent. 3 cent (rood) met de beeltenis van Petrus Camper (17211789), beroemd genees- en ontleedkundige. Ontwerper Hub. Levigne. Toeslag 3 cent. 5 cent (groen) -met de beeltenis van Jan Steen (16261679), grootmeester der schii- derskunst. Ontwerper S. Hartz. Toeslag 3 ct. 1?% cent (blauw) met de beeltenis van Jo seph Justus Scaliger (de la Scala) (1540 1609), wiskundige en klassiek philoloog. Ont werper Hub. Levigne. Toeslag 3y2 cent. De afmetingen van deze zegels zijn dezeifde als vorige jaren (beeldgroote 21 X 28,5 mm). De teekeningen zijn door de kunstenaars zelf in koper gegraveerd. De zegels zijn in plaat- druk uiigevoerd. DE KANKER BEDWONGEN? Dr. J. Samuels, chirurg-vrouwenarts le Amsterdam, heeft een boek doen verschijnen getiteld: ,,De ontdekking van de oorzaak en de genezing van kanker". In deze publicatie betoogt de schrijver, dat hij de oorzaak van kanker heeft gevonden en op grond daarvan een nieuwe en doelmatige geneeswijze heeft kunnen toepassen. In tegenstelling met de tot voor kort gevestigde meening, dat kanker een infectieziekte zou zijn, meent hij te kun nen vaststellen, dat kanker ontstaat door een verstoring van het klierenstelsel, met name door een verstoring in de evenwichtige af- scheiding van hormonen door de hersenklier. Op deze bevinding berust dan ook zijn bestrij- ding der ziekte, welke die evenwichtige klier- afscheiding tracht te herstellen door een korte-golven-therapie, een bestraling dus wel ke wordt toegepast op de hersenklier. Ook suikerziekte meent hjj aldus in haar oorzaak te kunnen bestrijden. De genees wijze van Dr. Samuels is reeds door hem zelf en door buitenlanders toegepast en als merk- waardige bijzonderheid mag wel gelden, dat hij ook drie artsen van kanker zou hebben genezen. V ERGO ED IN G VOOR MIUTAIREN INZAKE LEVENSMIDDELEN. Bepaald is, dat soldijgenietende militairen, de vergoeding van vijftig cents per dag we- gens gemis van levensmiddelen in de volgende gevallen deelachtig zullen worden: bij verlof verleend tot herstel van gezondheid, bij verlof verleend wegens ziekte van een gezinslid, in- dien dit betreft de echtgenoote of kind en voorts bij ziek achterblijven van periodiek verlof, buitengewoon verlof en bewegingsvrij heid, in het laatste geval echter niet gedu rende de eerste vier dagen na het verstrijken van de periode, waarvoor verlof of bewegings- vrijheid verleend was. (N. R. Crt.) DE NEDERLANDERS TE OSLO. Naar uit 's-Gravenhage wordt gemeld, heeft de consul-generaal der Nederlanden te Oslo aan het departement van Buitenlansche Zaken getelegrafeerd, dat Nederlanders, die in Oslo verblijven en Noorwegen wenschen te verlaten, per trein naar Nederland kunnen terugkeeren. HUSZOEKINGEN NAAR VERRODEN WAPENS. Marechaussee en rijksveldwacht hebben 1 volgens De Telegraaf" Donderdag- middag plotseling een ingeval gedaan in het slot van het Tweede Kamerlid M. V. E. H. J. M. graaf de Marchant et d'Ansembourg te Amstenrade. Er werd een minutieus on- derzoek ingesteld. Verboden wapens of iets dergelijks werden niet gevonden. De inval geschiedde in opdracht van den procureur- generaal van 's-Hertogenbosch. Er versche- nen tegen twee uur Donderdagmiddag een twintigtal mansehappen van de brigades der marechaussees uit Brunssum, uit Hoensbroek, de motorbrigade uit Heerlen en verschillende rijksveldwachters uit de omgeving voor den hoofdingang van het kasteel en na de omge ving afgezet te hebben, traden zij binnen. De graaf zelf, die sinds Paschen zijn zomerverblijf op het kasteel betrokken heeft, was toevallig niet aanwezig, doch zijn echt genoote, mevrouw de Marchant et d'Ansem bourg, geb. baronesse van Fiirstenberg, ont- ving het geniformeerde gezelschap en na van den opperwachtmeester van de brigade Hoens broek, Aertsen, die de leiding had, het doel van het bezoek vernomen te hebben, stond zij de politiemannen vriendelijk te woord en ging zelf mede om de kamers en kasten aan te wijzen en te ontsluiten. De mansehappen splitsten zich in verschil lende groepen en een minutieus onderzoek ving aan, dat zich niet aleen uitstrekte over de talrijke vertrekken van het uitgestrekte gebouw met zijn breed middenfront en twee lange zijvleugels, doch ook over de bijgebou- wen, de paardenstallen, het huis van den rentmeester, het park en de slotgracht. Voorts zijn ook huiszoekingen verricht te Breda en omgeving bij een aantal personen' die bekend staan als N.S.B. ers of met de N.S.B. sympathiseeren. Wapens zijn niet gevonden, wel is een partij munitie in beslag genomen Over den omvang daarvan weigert men inlichtingen te verstrekken. NEDERLANDSCHE STUDENTEN GAAN OOGSTEN. In verband met de door de mobilisatie te verwachten moeilijkheden bij het oogsten, hebben eenige Utrechtsche studenten het ini tiatief genomen om te komen tot een lande- lijke actie in de Nederlandsche studenten- wereld in de hoop op deze wijze een corps van vrijwillige arbeidskrachten in het leven te roepen. De leden van dit corps zullen bestaan uit leden van de landelijke en plaatselijke studentenvereenigingen, die zich vrijwillig tegen kost en inwoning gedurende eenige we- ken ter beschikking stellen ter plaatse op een landbouwbedrijf, teneinde mede te werken aan het binnenhalen van den oogst. De vrijwillige arbeidsdiensten zullen zich niet uitsluitend uitstrekken tot de mannelijke studenten. De vrouwelijke studenten kunnen zich zeer verdienstelijk maken bij den tuin- bouw. Het ligt in de bedoeling, dat de man nelijke studenten een verbinding van drie weken aangaan, welke kan worden uitge- breid tot een maand of tot de geheele vacan- tieperiode. Toen eenmaal gebleken was, dat het plan bij verscheidene instanties een gunstig ont- haal vond, hebben besprekingen plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van alle universl- teiten en hoogescholen in den lande. Van offi- cieele zijde waren bij deze conferentie aanwe zig de heer De Goeij, voedselcommissaris voor de provincie Utrecht en de heer Van Hoffen, ambtenaar van het rijksbureau voor de voed- selvoorziening. Op deze vergadering werd de Nederlandsche studentenoogstcommissie" landelijk geconstitueerd. Als secretaris van de landelijke commissie zal optreden de heer M. Crans, van Wijcks- kade 2lbis, Utrecht. DIVERSE VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIe. De persafdeeling van het Belgische ministe- rie van landsverdediging deelt mede: In den ochtend van den" twintigsten April hebben verscheiden vreemde vliegtuigen boven Bel- gisch grondgebied gevlogen. Eenige daarvan zijn geidentificeerd als Fransche toestellen, andere als Duitsche vliegtuigen. Het luchtdoelgeschut en jacht- vliegtuigen zijn in actie gekomen. Zij hebben herhaaldelijk vreemde toestellen genoopt terug te keeren. In de buurt van Vise en Lar.aekeri werd een Duitsch vliegtuig, naar men meldt een Heinkel, door onze patrouilles onder vuur ge nomen, terwijl ook onze posten op den grond tegelijkertijd vuurden. Te Flavion heeft een Fransch vliegtuig. dat een Duitsch toestel achtervolgde, een noodlanding moeten maken. De bestuurder werd geintemeerd en het vliegtuig in beslag genomen. In de buurt van Paliseul werd een luchtge- gevecht waargenomen, dat zich op groote hoogte afspeelde tusschen vier vreemde vlieg tuigen, welker nationaliteitsteekenen niet konden worden onderscheiden. Twee dezer vliegtuigen vertrokken in Oostelijke richting en twee in Zuidelijke richting. De Belgische regeering heeft te Parijs en te Berlijn krachtige protesten ingediend tegen deze schendingen van Belgisch grondgebied. ITALIAANSCME KLACHT OVER DEN TOESTAND IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. De Giornale d'ltalia wijdt een nieuw artikel aan het Middellandsche Zeevraagstuk en doet uitkomen, dat geen enkele natie zioh in deze zee op zooveel vitale belangen kan beroepen als Italie. Italie is de grootste Middellandsche Zee-natie en heeft in deze zee 't centrum van zijn nationale leven. Het grootste deel van zijn verkeer speelt zich af op de Middellandsche Zee. Bovendien is Libye een Italiaansche pro vincie geworden. Tenslotte is de Middelland sche Zee voor Italie de eenige verbindingsweg met zijn overzeesoh rijk. Maar in de Middellandsche Zee heerscht een militair-politiek stelsel, dat Bngeland en Frankrijk de hegemonie verzekert. Frankrijk en vooral Grootc-Britannie hebben zich in de Middellandsche Zee genesteld, niet door een nationaal recht of om een vitale arbeidsbe- hoefte, doch om de grenzen van hun rrjks- macht uit te breiden en de Middellandsche Zee-landen te overheersehen, dank zij het be- zit van de haven van binnenkomen en de uit- gangen en een basis midden in die zee. Dit Fransch-Britsche stelsel is een duur- zame rechtsschendinghet stelt het Middel landsche Zee-vraagstuk als een probleem van zijn leven, zijn veiligheid en zijn vrijheid. Ita lie heeft het recht aanspraak te maken op een nieu^v stelsel van waarborg voor de binnenkomst en het verlaten van de Middel landsche Zee en het daar liggende gebied. Dit recht van Italie vormt een onderdeel van zijn element aire eischen voor het nieuwe Europa. Het blad geeft te kennen, dat overigens het stelsel der Fransch-Britsche militair-mari- tieme overheersching van de Middellandsche Zee een groot deel van zijn waarde heeft in- geboet met name wegens de enorme mogelijk- heden, welke zijn voorbehouden aan de impo- sante duikboot- en luchtvloten van Italie in een eventueel conflict. Daarom zouden En- geland en Frankrijk hun rijksbelangen in de Middellandsche Zee beter kunnen behartigen door een stelsel van vrijheid voor iedereen en eerlijke samenwerking, welke niet alleen den vrede en de beschaving in deze zee zou ver- zekeren, doch ook in Europa. DE RADIO-REDE VAN MINISTER DE GEER. De diplomatieke redacteur van Reuter schrijft De meest belangrijke ontwikkeling van de laatste 24 uur is het besluit der Nederland sche regeering den staat van beleg uit te breiden tot alle deelen des lands. Dit besluit bewijst de ferme vastberaden- heid der regeering de Nederlandsche neutrali- teit te verdedigen jegens iedere inmenging van welke zijde ook. De redevoering van den Nederlandschen minister-president toonde een bewustzijn van den emst van den toestand, doch bevat geen bewijs van ongerustheid of een aanwijzing, dat het gevaar dichterbij is gekomen. In welingelichte kringen te Londen is de door de toespraak gewekte indruk allergun- stigst. Men gevoelt, dat de nieuwe maatrege- len der regeering de middelen zullen geven het hoofd te bieden aan zekere mogelijke bronnen van binnenlandsche onrust en moge- lijk zullen maken, dat in een minimum van tijd stappen kunnen worden ondemomen in zaken van openbare veiligheid. IERSOHE HONGERSTAKERS ETEN WEEK. Vijf leden van het Iersche republikeinsche leger, die in hongerstaking waren gegaan en waren opgenomen in het militaire hospitaal te Dublin, hebben de hongerstaking opgeheven. Twee der hongerstakers zijn overleden. ENGELSOH SCHIP GETORPEDEERD Reuter meldt uit Londen, dat het Engelsche s.s. ,,iSwainby" (4935 ton) Woensdagnacht buiten de kust van Noord-Schotland is getor- pedeerd. De bemannlng, ten getale van 38 man, is met de reddingbooten Donderdag in een Noord-Schotsche haven aangekomen. STEEDS GROOTER OORLOGSSCHEPEN. De leider der Amerikaansche vlootopera- ties, admiiaal Stark, heeft in de Senaatscom- missie voor marineaangelegenheden verklaard, dat Amerika overweegt super-dreadnoughts" van 50.000 of 52.000 ton op stapel te zetten als antwoord op den door Japan besloten bouw van acht bodems van 43.000 ton, waar- over berichten zijn ontvangen. REDE VAN RIJKSMINISTER GOBBELS. Rijksminister Gbbbels heeft Vrijdagavond, aan den vooravond van den verjaardag van rijkskanselier Hitler, een redevoering uitge- sproken, waarin hij zeide, dat de Engelsche plutocratic kanslooze pogingen onderneemt het Duitsche volk van zijn leiding te scheiden om het vervolgens des te zekerder te kunnen vemietlgen. De Engelsche plutocraten heb ben er, naar Gobbels zeide, geen flauwe voor- stelling van welke v-eranderingen het Duit sche volk sedert 1918 en vooral in de laat ste zeven jaren heeft ondergaan. Wanneer het woord eenheid maar een beteekenis heeft, dan moet deze van toepassing zijn op dit ge val: Er is niets, dat de Duitsehers onder- scheidf in de liefde, gehoorzaamheid en ver- trouwen in den Fiihrer. De moderne oorlog wordt niet slechts op militair gebied gevoerd. Te Londen probeert men hem in hooge mate te maken tot een strijd om de volksziel. De opvoedende arbeid van den Fiihrer heeft het Duitsche volk voor de toekomst tegen verleidingen gevrijwaard. De geheele door Londen tgen het Rijk losge- laten vloed van leugens stuit thans zonder uitwerking op Duitschland af. Dat komt om dat het Duitsche volk in den Fiihrer de in- eamatie heeft gevonden van zijn Volkskracht en het lichtend voorbeeld van zijn nationale doelstelling. Hij is een volksleider in de meest waarachtige beteekenis van het woord. Zijn woord, ja zijn wensch is voor ons, Duitsehers, bevel. Hoe weinig kent daarentegen de tegen- woordige Britsche minister-president het Duitsche volk, dat hij in een uur van lichtzin- nigheid meedoogenloos tot den strijd om zijn bestaan heeft uitgedaagd. In de Engelsche klasse van plutocraten verheft zich in feite een oude ondergaande wereld nog eens tegen een jong modem volk. Wij beleven thans groote en waarlijk be- slissende tijden. De Duitsche natie raapt haar geheele krachten bijeen om haar volksleven te verdedigen. Front en binnenland vormen een aaneengesloten eenheid, welke broederlijk tezamen staat, aangezien het om het bestaan van het Duitsche volk gaat. Daarbij zijn alle Duitsehers de buitenlandsehe waarnemers en verslaggevers merken dat steeds weer op met altijd nieuwe verwondering vervuld van een rustig souverein werkend vertrou- wen. Bij ons wordt thans slechts gestreden en gewerkt. Niemand klaagt en niemand vraagt. Morgen vieren wij nu den 51sten verjaardag van den man, die het Duitsche wonder heeft volbracht. Ditmaal zal geen parade worden gehouden. Maar de liefde welke ons met hem verbindt, en het vertrouwen, dat wij hem schenken, is daarom des te hartelijker, dieper en inniger geworden. Een wensch beweegt de geheele natie, die aan het front en die in het binnenland; lang leve de Fiihrer. Hij leide ons, zooals tot nu toe, zij het ook door emstige en moeilijke tij den, tot de schitterende Duitsche overwinning. En hij blrjve daarbij, wat hij voor ons is en altijd was: onze Hitler. DE STRIJD IN NOORWEGEN. De fronten in Noorwegen vormen zich. In de berichten over den strijd in Noor wegen begint in zooverre eenige teekening te komen, schrijft de N. R. Ort., dat valt uit te maken, dat zich langzamerhand verschillende fronten gaan vormen. Op het oogenblik be- staat er tusschen deze fronten nog heel wei nig verband en dat verband zal ook eerst kunnen komen, wanneer op een van de fron ten een beslissing bevochten is. Het Noordelijkste front ligt bij Narvik. Het is nu wel duidelijk, dat de Engelschen te Nar vik zelf geen troepen aan land zetten en dat zij ten Noorden van die plaats een vrij groote macht hebben, die op het oogenblik bezig is zich te consolideeren, om verdere operaties mogelijk te maken. Hiermede kan nog wel eenige tijd heengaan, omdat het terrein hier moeilijk is en omdat de sneeuw dik ligt, zoo- dat allerlei transportproblemen te overwinnen zijn. De Duitsehers die te Narvik aan land gezet zijn, handhaven zich daar. Zij hebben zich nog niet te verdedigen gehad tegen eenjgen aan- val van beteekenis en zij zullen te weinig tal- rijk zijn, om een initiatief te kunnen nemen tegen de Britten in het Noorden. Het tweede front heeft zich evenmin nog gevormd. Zoowel ten Noorden als ten Zuiden van Drontheim zijn troepen aan land gezet. Het is mogelijk dat deze troepen bestemd zijn om een aanval op Drontheim te doen, het is echter ook heel wel mogelijk, dat de troepen die ten Zuiden van Drontheim geland zijn, tijdig genoeg een basis kunnen vormen, om de Noorsche troepen die het spoorwegknooppunt Dombas, aan de spoorlijn van Bergen naar Drontheim bezet hoyden, te helpen; waardoor deze lijn afgesneden zou kunnen worden. Eventueel kan dan een poging om door te breken naar de Zweedsche grens volgen, waar door Drontheim en het geheele Noorden ge- isoleerd zou worden voor andere transporten dan per vliegtuig. Mogelijk willen de ge- allieerden wachten tot dit bereikt is alvorens de Duitsehers hier aan te tasten. In het alge- meen valt wel aan te nemen dat het Fransch- Britsche opperbevel al het mogelijke zal doen om het niet te miskennen feit dat de Duit sehers op diverse punten tamelijk geisoleerd zitten, verder te gebruiken. Dan heeft men het front van Oslo, dat zich naar het Noordoosten uitstrekt tot Kongs- vinger en dat zich voorts naar het Zuidwesten aan de lijn van de Oslotfjord houdt. Hier pro- beeren de Noren met de gebrekkige middelen die zij hebben de Duitsehers zoo lang mogelijk tegen te houden. Zij kunnen met een derge lijke actie de geallieerden in zooverre steunen dat transporten naar het Noorden er door be- moeilijkt worden. Dat de Noren die bij Elverum vechten reeds spoedig op hulp zullen kunnen rekenen lijkt in hooge mate twijfelachtig. De Engelsche landingen. In het gebied van Drontheim, aldus een be- richt van Reuter van Zaterdagmiddag uit Stockholm, is de Noorsche mobilisatie betrek- kelijk zonder stoornis verloopen. De Noren concentreeren zich thans te Steinkjer, 90 km ten Noorden van Drontheim, en zijn in con tact met de geallieerde troepen, welke te Namsos en Molde, aan de kust, en te Laerdal, aan de Sognefjord, ongeveer 120 km uit de kust, zijn geland. Ook ten Zuiden van Drontheim bestaat con tact tusschen de Noren en de geallieerden. De toestand bij Drontheim. Reuter meldt uit Londen: Volgens een bericht uit het gebied van Drontheim heeft nabij Namsos bet eerste treffen tusschen Britsche en Duitsche troepen plaats gehad, en wel te Grong 40 km ten Oos- ten van Namsos aan den spoorweg van Nam sos naar Drontheim. De Duitsehers werden teruggeslagen. De Duitsehers waren blijk- baar per vliegtuig naar Grong vervoerd. De correspondent van de Daily Telegraph aan de Noorsch-Zweedsche grens meldt, dat Britsche troepen, waaronder Canadeezen, ge land zijn aan de Romsdalsfjord, ten Z.W. van Drontheim, dat den toegang beheerscht tot het 260 km lange Gudbrandsdal, dat in Z.O. richting naar Hamar loopt. Reuters bijzondere correspondent aan de Zweedsche grens meldt, dat tusschen de Noor sche en Britsche troepen van Narvik tot Drontheim voortdurend actief wordt samen- gewerkt. Namsos en Bodoe zijn beide in Noorsche handen. De Noren hebben, naar verluidt, een linie opgeworpen van Namsos tot de Zweedsche grens, teneinde den Duit- schen opmarsch te stuiten. De correspondent van Reuter ce Stockholm meldt, dat volgens een Zaterdag aldaar aan gekomen jonge Noor tal van Noren er in ge- slaagd zijn, op ski's uit Oslo te ontsnappen en zich naar het Noorden begeven om zich bij de Noorsche troepen te voegen. Op een dag waren 2500 man ontsnapt en gezamenlijk had- den zij zich naar het Noorden begeven. De Duitsche autoriteiten hebben in verband hier mede aan alle mannen tusschen 18 en 50 jaar verboden, de stad te verlaten en bij alle uit- gangen van Oslo en op de voornaamste ski— wegen zijn wachten geplaatst. Reuter meldt uit Stockholm, dat nog steeds geen bijzonderheden bekend zijn over de sterkte van de geallieerde strijdkrachten. Ge- sproken wordt van twee Engelsche divisies en van een Fransche, in totaal ongeveer 50.000 man. De Duitsehers hebben oorspronkelijk 1200 man bij Drontheim aan land gezet en men neemt aan, dat sedert nog 2000 man door de lucht zijn aangevoerd. Met hun zwakke krachten zullen de Duitsehers vermoedelijk defensief optreden en het verluidt, dat zij reeds detachementen terugroepen, die langs den spoorweg waren opgerukt. Rekening wordt gehouden met verrassende uitvallen tegen geallieerde en Noorsche troepen. De Duitsehers pogen den opmarsch van de geallieerden van Namsos naar het Zuiden te hinderen. Versterkingen zijn door de Duit sehers per vliegtuig gezonden, ten getale van 400 man, die op het ijs, tien km ten Oosten van Namsos zijn geland en reeds in actie zijn geweest tegen geallieerde troepen. Het troepentransport van het geallieerde expeditieleger. De militaire correspondent van Reuter schrijft: Bijzonderheden over de beweging van Britsch-Fransche strijdkrachten naar Noor wegen zijn Zaterdag te Londen onthuld. Het was mogelijk zich eenig beeld te vormen van de geweldige taak, welke hiermede is onder- nomen. Het aantal der geallieerde troepen en hun juiste posities, waarin zij zich bevinden voor groote operaties moeten nog geheim wor den gehouden, doch gezegd kan worden, dat zij zonder eenig verlies Scandinavie hebben be reikt. Dag na dag hebben transportschepen duizenden mansehappen, zwaar gesohut, tanks en verdere uitrusting over een zeeweg van 650 km overgebraoht naar de havens van Noord-Noorwegen. De schepen en duikboo- ten der koninklijke marine en vliegtuigen der koninklijke lucht strijd krachten hebben de transporten beschermd. De troepen en hun uitrusting werden ontscheept onder dekking van geschut. Er is goede reden te gelooven, dat de Britsch-Fransche strijdkrachten in Noorwegen bestaan uit troepen en gemecha- niseerde strijdikrachten speciaal geschikt voor de oorlogvoering in dit moeilijke soort land. Begin volgende maand zal het beginnen te dooien. De Duitsehers zeggen een Engel schen kruiser vernietigd te hebben. Nietwaar, zeggen de Britten en de Franschen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn Duitsche vliegtuigen hebben bij een aanval op Britsche landingstroepeh in de Romsdal- fjord (200 km ten Zuidwesten van Drontheim) nieuwe groote successen geboekt. Zaterdag middag is een Britsche kruiser door een boon van het zwaarste kaliber getroffen en onmid- dellijk igezonken. Voorts werd een troepen- transportschip van 15.000 ton door een bom getroffen, waardoor het schip in brand vloog. Aangezien meerdere bommen het schip ge troffen hebben, kan men er op rekenen dat het verloren is. Britsche troepen die in de kleine haven An- delsnes( ten Zuiden van Kristiansund) geland waren werden eveneens uit de lucht aange- vallen. Alle Duitsche vliegtuigen zijn behou- den teruggekeerd. De Britsche admiraliteit heeft Zaterdag een communique uitgegeven van den volgen- den inhoud: De laatste twee dagen en Zater dag in versterkte mate zijn krachtige lucht- aanvallen gedaan op onze zeestrijdkrachten. De vijand plaatste echter geen treffers op oor- logsschepen of transportschepen. Drie vijan- delijke vliegtuigen werden neergeschoten en eenige anderen beschadigd. Het nieuws van het neerschieten van een van de Duitsche vliegtuigen kwam in den volgenden vorrn Opnieuw gebombardeerd. Vliegtuig neerge schoten. Een vijandelijk convooi is aangevallen door onze duikbooten en twee transportschepen eijn getroffen door torpedo's. De Fransche marine deelt mede, dat het door den Duitschen radio-omroep verspreide bericht volgens hetwelk een Fransch of een Britsch transportschip ter hoogte van de Noorsche kust zou zijn tot zinken gebracht of beschadigd, van alien grond ontbloot is. Britsche troepen tusschen Drontheim en Bergen. De Britsche troepen die te Laersdal (Noord- oostelijk van Bergen) aan de Sognefjord eijn geland, nemen hier, naar Reuter uit Stock holm meldt, belangrijke strategische posities in. Er zijn van Laerdal goede wegen naar Andalsnes, het eindpunt van een van Oslo komenden spoorweg van Oslo naar Bergen. De Britsche troepen hebben in dit gebied reeds contact gekregen met de Noorsche troepen, die het knooppunt Dombase nog bezet houden. Duitsche parachutespringers hebben gepro- beerd Dombas te bezetten, doch dit is niet gelukt. De Duitsche commandant te Drontheim treft op het oogenblik voorbereidingen om een aanval van de geallieerde troepen tegen te houden. De operaties ten Noorden van Narvik, Een speciale correspondent van Reuter aan de NoorschZweedsche grens meldt, dat de Britsche troepen hun posities ten Oosten van Namsos hebben geconsolideerd. Deze troepen hebben groote moeilijkheden ondervomden. Het land is zeer bergachtig en bedekt met dichte wouden. Er bevinden zich talrijke Canadeezen bij de Britsche troepen, die erva- ring hebben in bergachtig terrein en voorts een aantal ski-patrouilles. Het is in deze ge- bieden nog volop winter. De sneeuw ligt er zeer dik en de wegen zijn nauw en moeten vrijgemaakt worden van de sneeuw voordat de troepen voorwaarts kunnen. Er melden zich talrijke Noren bij de Brit sche troepen; doorgaans zijn zij slecht gewa- pend, doch zij kunnen diensten bewijzen door- dat zij het terrein zoo goed kennen. Het D.N.B. meldt, dat de verliezen van de Duitsche troepen te Narvik tot dusverre 1 doode, 2 vermisten en 13 gewonden bedragen. Britsche duikboot terug uit Scandinavische wateren. De Engelsche onderzeeer Snapper" is Vrij- dag in een haven aan de Oostlcust van Enge- land aangekomen na 't zinken brengen van tenminste vier Duitsche transport- en voor- raadschepen. Het schip had een viertal Duit sehers, waaronder een kapitein, aan boord, die uit zee waren gered. „Rio de Janeiro" werd door tot zinken gebracht. ,Orzel" Officieel wordt bekend gemaakt, dat het Duitsche transportschip ,,Rio de Janeiro" tot zinken is gebracht door de Poolsche duikboot ,,Orzel", die na het uitbreken van den oorlog uit Gd-ingen ontsnapte. Twee Engelsche oorlogsschepen vergaan De gezagvoerder van een kleinen Noorschen vischtreiler meldt volgens het D.N.B., dat hij een sleep, bestaande uit drie Engelsche oor logsschepen ontmoet heeft, die in Westeljjke richting voeren. Een der oorlogschepen sleepte de twee andere. De bodems voeren zeer langzaam. De torens der gesleepte krui- sers vertoonden zware beschadigingen, die oogenschijnlijk veroorzaakt waren door in- slaande bommen. Bovendien. lagen de sche- pen met zware slagzij in het water. De ge- havende schepen lieten de booten te water, waarop deze opvallend snel wegvoeren. Ter- stond daarna kapseisden de beide oorlogs- bodems en zonken. Het ongedeerd gebleven schip nam de bemanning der beide anderen met veel moeite aan boord. GEMEENTERAAD. In de op Donderdag a.s., des namiddage 2 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun- ten in behandeling. 1. Beeediging raadsleden. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Stemmen over voorstel vaststelling achtergevel-rooilijn, waarover de stem- men in de vorige vergadering hebben gestaakt. 5. Voorstel van burg, en weth. tot het op- richten van een bureau voor de jeugd- registratie. 6. Idem tot wjjziging van de gemeen- schappelrjke regehng voor de bescher- ming van de bevolking tegen luchtaan- vallen. 7. Idem tot aanvulling van de politiever- ordening.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2