Predikbeurten Sport Gemengde Berichten Laatste Berichten SCHUUR TE ST. JANSTEEN AFGEBRAND. BRAND IN HAVEN VAN GENT. AXEL. VOKTBAL HOCKEY. WEER EEN NED. KUSTVAARDER OP EEN MIJN GELOOPEN. Uitbreiding Staat van Beleg ONTPLOFFINGEN OP DE NOORDZEE. Over opheffing van deze laatste lijn is in de zittingen der provinciale staten al menig- maal een balletje opgeworpen, mede omdat des dienst het postvervoer was ontnomen. In de jongste vergadering der staten hebben Ged. Staten zelfs toegezegd in de voorjaars- zitting 1940 met definitieve plannen ten aan- zien van- opheffing of voortzetting van den dienst te komen. A Is men bij de lijn VlissingenTerneuzen alleen van financieele overwegingen uitgaat, en alleen let op de wijze, waarop zij thans geexploiteerd wordt, is zij practisch ten doode opgeschreven. De vraag doet zich echter voor of er een middel bestaat om de verliezen aanmerkelijk te verminderen, beter nog: geheel uit de wereld te helpen. ►Ojnlangs hoorden we dit middel noemen. Het zou bestaan uit doortrekking van de lijn tot Antwerpen. Men rekende ons voor, dat de vele loodsen die regelmatig tusschen Vlissingen en Ant werpen per trein heen en weer reizen, vaste passagiers van den bootdienst zouden worden, en -dat de lijn in het zomerseizoen enorm veel gegadigden zou trekken. WIj beschikken niet over voldoende ge- gevens om het origineele middel, dat in staat heet den dienst VlissingenTerneuzen van den ondergang te redden, te toetsen, maar we geven gaame toe, dat er op het eerste gezicht „iets in zit". Hopelijk zal er in de statenzitting, die over het lot van dezen dienst moet beslissen, de noodige aandacht aan worden besteed." Wij Red. Tern. Ort. merken hierbij op, dat, wanneer men spreekt over goede wegen voter snelverbindingen, en dat gebeurt vaak, men dan toch over het hoofd ziet, dat een zeer aanzienlijk percentage reizigers, dat van de veerdiensten vanuit Terneuzen gebruik makkt, niet over een middel voor snelverkeer beschikt. Het aantal reizigers, dat de Schelde oversteekt per auto, of aan de aanlegplaatsen met auto wordt aangebracht, is gering tegen- over het aantal, dat vanuit het dichtst bevolkte centrum van Zeeuwsch-Vlaanderen te voet of uit de omgeving per fiets de aanleg- plaats der boot bereikt. Aangezien dit het meeet bevolkte centrum is, is ook groot het percentage der reizigers, dat Terneuzen, of naaste omgeving, als uitgangspunt of bestem- ming heeft, terwijl Perkpolder een Niemands- land is. Vandkkr vertrekt niemand en is ook niemand, die terugkomt, thuis. Het vervallen van de diensten vanaf Ter neuzen zou dan ook voor duizenden reizigers een groot ongerief, tijdverlies en sterk strj- gende kosten beteekenen, terwijl de recht- streeksche verbinding tusschen de grootste steden in Zeeland zou worden verbroken en de verbinding van dit deel van Zeeuwsch-Vlaan deren met de overige voomaamste deelen van de provincie Zeeland nog losser zou worden gemaakt dan deze reeds is. We lazen onlangs in een der Zeeuwsche bladen de klacht van een briefschrijver uit de Zeeuwsche hoofdstad, dat er nog zoovelen uit Zeeuwsch-Vlaanderen zijn, die Middelburg met zijn historische Abdjj en stadhuis, niet kennen. Men kan er zeker van zijn, dat, bij het ver vallen van de rechtstreeksche verbinding tusschen Vlissingen en Terneuzen, het isole- ment van Walcheren van dit deel van Zeeuwsch-tVlaanderen nog sterker zal wor den dan het nu reeds is. En zoo zou, bij het vervallen van den dienst over Hoedekenskerke, een rechtstreeksche verbinding tusschen Ter neuzen en het centrum en Noorden van Zee- land vervallen, die, zooals ook de briefschrij ver erkent, van groote beteekenis is. Dat financieele bezwaren zullen ontstaan, valt te vreezen, dooh daartegenover staat, dat belangen van duizenden bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen zouden worden ge- sdhaad. Een reis van Terneuzen via Breskens naar Vlissingen vice versa komt thans nog 80 cent duurder uit, terwijl uit den aard der zaak de boot ook meer comfort kan bieden. Bn wat betreft het instandhouden van den dienst VlissingenTerneuzen door dezen door te trekken naar Antwerpen, is een denkbeeld, dat wij eenigen tijd geleden ook reeds hoor den lanceeren. Afgezien van alle bij-omstan- digheden (in de eerste plaats of het tot de taak der provincie Zeeland zou gerekend wor den. een dergelijken dienst te onderhouden), komt ons dit, wegens den tijd, die voor het volbrengen van een vaart tusschen Vlissingen en Antwerpen noodig is, practisch onuitvoer- ba&r voor. iZoo'n dienst zou ten eenenmale voor de locale verbinding geen beteekenis meer heb ben. Mien stelle zich voor, dat de boot, van Vlissingen te Terneuzen aankomende, alvorens de retourvaart te maken, eerst nog naar Ant werpen heen en terug moet Bovendien zou zodfi dienst, die hoogstens tweemaal per dag uit te voeren zou zijn, ten slotte ook al van zeer weinig beteekenis zijn voor de loodsen, die. na het beloodsen van de schepen, weer zoo vlug mogelijk hun standplaats moeten bereiken. Wat een tijdverlies zou dit voor hen betekenen, zelfs indien zij terstond, na volbrachte taak, telkens een boot voor ver- trek gereed vonden. Wanneer dddrop het behoud van den dienst tusschen Vlissingen en Terneuzen zou moeten worden gebaseerd, ziet het er duister mee uit. DC KABEI,BALLON BOVEN ONS GEWEST. De kabelballon, die j.l. Vrjjdag ook boven Sluiskil is waargenomen, blijkt van West naar Oost over geheel Zeeuwsch-Vlaanderen te zijn gedreven. Zij is komen aandrijven uit de rich- ting van Belgie. In den Havenpolder, onder Sluis, sleurde de kabel, die aan den ballon hing, een prikkeldraadversperring van een boerderij mede en wierp deze vervolgens op het electrisch net, dat daardoor emstig be- schadigd werd, tengevolge waarvan Sluis en omgeving het zonder electrisch licht moesten stellen. Te Axel was de ballon zdd laag ge- daald, dat een sergeant de kabel kon grijpen. B-ij z(jn pogen om de kabel rond een boom te slaan, werd hrj aan het gelaat gekwetst. Later vemamen wij, dat het gevaarte aan de z.g. Hellestraat, nabij de Heikant, door Belgische militairen onder vuur werd genomen en op Belgisch gebied is neergeschoten. DE LANDDAG VAN HET LEGER DEIS HEILS. Naar aanleiding van den op Hemelvaarts- dag te Axel belegden Landdag van het Leger des Heils, schrijft men ons, dat, voor degenen, die daarmede nog niet bekend zijn, kan wor den medegedeeld, dat het Leger des Heils niet tot eenige kerk behoort, dat het algemeen is en ook geen onderscheid maakt tusschen men- schen van deze of gene kerk, doch uitgaat van de gedaohte, dat zeker ook de menschen, die niet kerkelijk zijn of niet een kerk be- aoeken, geestelijke behoefte hebben, wier op- •wekking en bevrediging het Leger nastreeft. Het Leger is ten hulpe voor alien zonder onderscheid, die geestelijk of stoffelijk hulp behoeven en in nood verkeeren. Het gaat uit In heggen en stegen, maar ook bij de gegoe- den en rijken, waar het geholpen wordt, of weet dat smart is. Het brengt zon in de harten en huizen mee, wil de menschen vrede en innerlijke rust brengen door de blijde ver- lossing der menschheid en van den enkelen mensch te prediken in muziek en zang en woord. Het veroordeelt niet en oordeelt niet, onderstreept het Woord van Christus: ,,Wie van ulieden zonder zonde is, werpe den eersten steen1'"! En juist in onzen benarden en be- nauwenden tijd is het noodig, dat blijde Eeuwi- ge Evangelie te vememen. Voor dezen landdag is een gelukkige mede- werking verkregen, ook van kerkelijke zijde, waardoor, met hen behoorende tot het Leger zelf, verschillende sprekers met groote rede- naarsgaven zullen kunnen worden beluisterd. Zondagavond omstreeks kwart voor tien is brand ontstaan in de groote vlasserij van Elm. Zaman aan de Trompstraat te St. Jinsteen. De brand werd ontdekt door de buren, die eerst meenden, dat er in de schuur licht brand- de, maar later de vlammen zagen opstijgen. De spoedig toegesnelde hulp mocht niet meer baten. De menschen konden slechts toezien, hoe de heele hangar, bevattende ongeveer 200.900 kilo vlas, in vlammen opging. De brandweer, welke snel ter plaatse was, kon niets anders doen dan trachten de aan- grenzende gebouwen te behoeden voor het vuur. Tot op het moment, dat wij dit schrijven gelukte dit ook. Zekerheid, dat deze gebouwen zouden blijven staan, was er echter niet, daar in hun richting een hevige wind woei. De schade wordt op circa 20 a 25.000 gulden geraamd en wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De politie heeft echter de zaak in handen ge nomen, daar een en ander schijnt toe te schrij ven aan kwaadwilligheid (Dagbl. v. N.-Br.) E1EN VREEMD VLIEGTUIGDOOR MARINE-VAARTUIG OP DE REEDE VAN VLISSINGEN BESCHbTEN. De Vlissingsche bevolking werd) Zondag- ochtend om 8 uur, meldt ,,De Courant" opge- schrikt door het gedreun van geschut over water. Bij informatie is ons gebleken, dat een vreemd vliegtuig, hoogstwaarschijnlijk een Britsche bommenwerper, over Nederlandsch grondgebied vloog. Een marine-vaartuig, dat juist voor de reede van Vlissingen lag, heeft de vreemde machine onder vuur genomen. Ofschoon het vliegtuig niet getroffen werd, maakte het boven den mond van de Wester-Schelde een zwenking en is daama in Westelijke richting verdwenen. Behalve het lichte, snel tikkende geluid van afweergeschut, werden ook twee zware kanon- schoten waargenomen. Op het Gentsche havencomplex heeft Zaterdag een felle brand gewoed, die drie pakhuizen in asch heeft gelegd. Twintig dui- zend balen katoen, jute en vlas zijn een prooi der vlammen geworden. De aangerichte schade zou dertig millioen francs bedragen. Onmiddellijk na het uitbreken nam de brand een enormen omvang aan. Groote hoe- veelheden katoen waren reeds een prooi der vlammen, toen de brandweerlieden ter plaatse arriveerden. Het vuur bedreigde de geheele omgeving en zoo liet men verschillende hui zen en kantoren in de omgeving ontruimen. De brandweer verscheen met veel materieel en richtte een twintigtal slangen op de vuur- zee. Aan blusschen viel echter niet meer te denken en men schonk zijn aandacht dan ook voornamelijk aan de omliggende huizen en kantoorgebouwen om te voorkomen, dat ook deze zouden worden vemield. De voorraden jute, katoen en vlas, die in de pakhuizen waren opgeslagen, branden nog steeds fel. Naar men aanneemt zal de brand weer weer vele dagen noodig hebben, voordat zij alle gevaar definite! zal hebben bezworen. EEN KRASSE SMI I). Degenen die Donderdag door de Lange Vorststraat te Goes gingen, zagen daar tot hun verrassing, dat er uit vele woningen de driekleur wapperde. En nog grooter was veler verrassing, toen men hoorde, dat dit ter gelegenheid van den negentigsten verjaardag van den heer A. Engelvaart gebeurde. Want niemand, die het niet weet, ziet den heer En- gelvaart zijn negentig jaar aan. In zijn sme- derij in de Lange Vorststraat is hij nog dage- lijks aan den arbeid en wie hem bezig ziet, denkt een krasse baas van tegen de zeventig! Daar de heer Engelvaart gezien is, kan het dus geen verwondering wekken, dat zoo velen van hun medeleven met zijn 90sten ver jaardag blijk gaven. (Midd. Crt.) U itvaart-pleqhtigheden Zooals te verwachten was, bestond er van de zijde van de burgerij overgroote belang- stelling voor de ter aardebestelling der beide slachtoffers uit onze gemeente, die bij het droevige auto-ongeluk bij het kanaal van TerneuzenGent op de Axelsche Vlakte het leven verloren. Temeer was dit het geval, waar beiden in het vereenigings- en organi- satieleven een vooraanstaande plaats hadden ingenomen in de plaats hunner inwoning. De teraardebestelling van den heer Adr. Verschelling vond j.l. Vrijdagnamiddag plaats. Aan de groeve werd het woord gevoerd in de eerste plaats door den heer J. Buma, die, sprekende namens de harmonie, in den heer Verschelling schetste den braven en trouw- hartigen kameraad en (jverigen bestuurder, die als zoodanig vaak meer deed dan men van hem had mogen verwachten. Niets was hem teveel en de groote liefde, die hij voor de vereeniging koesterde, sprak uit zijn daden. De naam Verschelling zal in de annalen van de vereeniging een blijvende plaats innemen en in de harten van bestuur en leden zal zrjn nagedachtenis voortleven. In gelijken geest sprak de heer C. Schie- man Lz., die namens de vakvereeniging van den ontslapene, sprak en hem schetste als 6dn der stuwkrachten voor den groei en de ontwikkeling van de organisatie, waarvan hij gedurende eenige jaren voorzitter is geweest. De heer Ir. T. W. Hommes, bedrijfschef van de Ammoniakfabriek te Sluiskil, bracht hulde aan de vele verdiensten van dezen onvermoei- den, werkzamen en onbaatzuchtigen, eenvou- digen mensch, die als een eenvoudig tuinman ingeschreven stond, doch die een wereldje op zichzelf verzorgde, hetwelk in sprekers kring ,,de city" genoemd wordt. Hij schetste zijn ijver en populariteit en noemde de heer Ver schelling iemand, die voor zijn naasten wist te leven. Zijn werk en persoonlijkheid stelde spreker ten voorbeeld. Candidaat de heer De Ruijter sprak een woord over de vergankelijkheid van dit aard- sche leven en de genade, die er is bij Jezus Christus, die van Eeuwigheid tot in der Eeuwigheid is en over het graf henen reikt. Met een woord van troost, eindigde deze spreker, waama de oudste broeder van den overledene namens de familie dankte voor de overgroote belangstelling en medeleven in dit voor hen zoo smartelijk verlies. Voor de ter aardebestelling van het stoffe lijk overschot van den heer J. den Hamer, in leven voorzitter van de Afdeeling Axel der Z. L. M. en Lid van het Kringbestuur dier Maatschappij, bestond in niet mindere mate belangstelling. Bij deze groeve sprak namens de Z. L. M. de heer Mr. P. Dieleman, algemeen voorzitter der Z. L. M., van welks hoofdbestuur de heer Den Hamer ook deel uit maakte. Spreker schetste den overledene als een toonbeeld van goedmoedigheid en rechtvaardigheid. Als zich controversen voor deden, steeds tot soepelheid en beslechting in der minne bereid. Spreker bracht hier een woord van den apostel Paulus in toepassing en beeindigde zijn afscheids- woord met de woorden „Want God heeft ons alien lief." God trooste de zwaarbeproefde familie. De volgende spreker was de heer J. M. Oggel, die, als medebestuurder van de school- vereeniging voor Nat. Chr. Onderwijs, den heer J. den Hamer als zoodanig herdacht. Ook aan de eeuwige belangen was hij een werkzaam figuur en wat hij ais zoodanig ge- presteerd heeft, blijft in dankbare herinne- ring voortleven. Namens den Kring Axel der Z. L. M. sprak ten slotte de Voorzitter van dien Kring, de heer A. Haak van Zaamslag. In verschil- lend opzicht heeft de overledene op het terrein van de landbouw-organisatie zijn gaven kunnen ontplooien. In welke hoedanig- heid hij ook werkzaam is geweest, telkens wist hij het voile vertrouwen en de sympathie zijner medewerkers te verwerven. Ook deze spreker sprak een, woord van troost tot de familie en nabestaanden en ein digde met ,,rust zacht, vriend Den Hamer". Door Ds. Post werd bij deze ter aardebestel ling een woord van troost tot de nabestaanden gesproken. De oudste zoon van den heer Den Hamer dankte namens zijn moeder en de familie voor de laatste eer aan zijn vader bewezen en voor de betoonde belangstelling en deelneming. Dat beide overledenen een vooraanstaande positie innamen, bewezen de zeer vele kransen en bloemstukken, die de baren dekten en de vele auto's, die bij den rouwstoet waren aan- gesloten. DONDERDAG 18 APRIL 1940. Nederduitsch Gereformeerde Getneente. TERNEUZEN. 6.30 u., Ds. J. van der Poel, van Giessendam. TerneuzenUzendijke 20. Gister had alhier in competitieverband den wedstrijd plaats tusschen Terneuzen en IJzen- dijke. Het was beide ploegeh aan te zien, dat zij, in verband met de mobilisatie, met gewij- zigde elftallen den strijd moesten aanbinden, een euvel waarvan Terneuzen wel het meest te lijden had. Niettemin slaagde de thuisclub er in voor de tweede maal zich de sterkere te toonen van Uzendijke. Tot de rust bood Uzendijke flinken weerstand en ging deze in met een 10 voorsprong voor Terneuzen. In de tweede helft kwamen de rood-zwar- ten er beter in en was hun overwicht duidelijk te zien. Toch gelukte het de voorhoede van Terneuzen slechts eenmaal haar score te ver- hoogen, dank zij de stugge verdediging van de bezoekers, die er evenwel niet in slaagden een tegenpunt te plaatsen. Zoo eindigde deze kamp met een 20 overwinning voor Ter neuzen. SCHOOLCOMPETITIE. Zaterdagmiddag had op het sportterrein Van de R. H. B. S. alhier een wedstrijd plaats tusschen een elftal van leerlingen der H.B.S. en van de Openbare U.L.O.-school, welke ein digde met een 41 overwinning voor het H.B.S.-elftal De volgende kamp zal plaats vinden tus schen een elftal van de Ambachtsschool en van de H.B.S. Naar wij vernemen zijn voor deze school- competitie eenige medailles beschikbaar ge- steld. GoesOlympia 12. Zaterdagmiddag tcok onze stedelijke hockey- ploeg Olympia" naar Goes om aldaar een competitie-wedstrvjd te spelen tegen de gelijk- namige club. Wegens gebrek aan getrainde spelers moest Olympia" weder twee meisjes in het elftal opnemen. Ook in Goes had echter de mobili satie danig huisgehouden, zoodat ocik in hun elftal een meisje was opgesteld. De aanvoerder van ,,Goes" won den toss en koos de zon in den rug. Er ontwikkelde zich een gelijk opgaande strijd met wisselende aan- valskansen. Bij een dezer aanvallen schiet de Goes-midvoor hard en meters hoog over, terwjjl ook het doe! aan de andere zijde eenige malen aan een doorboring ontsnapt. De strijd gaat dan zoo voort en de rust komt met blan- ken stand. Na de thee (die in dit geval limonade was) krijgt de strijd een pittiger karakter. Na een kwartier spelens weet Chr. Duvekot met een ferm schot ,,Goes" de leiding te geven, 10. De ,,Oympia"-aanvallen worden dan veel- vuldiger en reeds spoedig weet A. Hack voor .Olympia" tegen te scoren, 11. Eenige oogenblikken later is het wederom deze speler, die Olympia" de leiding bezorgt, 12. Kort voor het einde weten de onzen weer te doelpunten, doch ,,Goes" protesteert hiertegen heftig en de scheidsrechter, die de teugels vast in handen had, kent het doel- punt niet toe. Met eenige snelle aanvallen van ,,Goes" komt dan het einde van dezen strgd, waarin de bezoekers de punten binnen haalden. De stand in deze competite is thans: gesp. gew. gtel. verl. pnt. v.t. Middelburg 1-1 2 10 Olympia 2 1 1 2 22 Goes 1 1 12 KOKEND WATER GEDRONKEN. Te Rotterdam heeft het 2jarig zoontje van de familie J. M. de Groot in een onbewaakt oogenblik uit een ketel kokend water gedron- ken. Het kind kreeg ernstige brandwonden in keel en luchtpijp en is in het kinderziekenhuis opgenomen. UIT WRAAK. De gebroeders H. S„ resp. 50 en 36 jaar oud, alsmede de 25jarige J. ten C. alien te Kam- pen, hadden een kwestie met de aldaar gesta- tionneerde rijkspolitie gehad en zonnen op wraak. Ze stalen een fiets, die voor het huis van een der rijksveldwachters stond en wier- pen die in een diepe kolk van den IJssel. Bovendien gingen zij er met een roeiboot van de rivierpolitie vandoor, maakten gaten in den bodem, bezwaarden de boot met basalt- blokken en lieten haar in diep water zinken. Het mocht de gemeentelijke politie, in samenwerking met de rijksveldwachters ge- lukken, de daders op te sporen. Ze legden een volledige bekentenis af en zeiden uit wraak gebandeld te hebben. Zij zijn gevankelijk naar Zwolle overgebracht. ONEERLUK AMBTENAAR. Reeds geruimen tijd werd ter secretarie van de gemeente Egmond Binnen af en toe geld vermist. Zoo bleek o.a. bij lediging van de z.g. armenbus, dat een bedrag, dat de burge- meester er persoonlijk had ingedaan, niet meer aanwezig was, toen afdracht aan den ge- meente-ontvanger zou plaats hebben. Men vermoedde, dat hier ingewijden aan het werk waren en daarom besloot de burgemeester gemerkt geld in de armenbus te doen. Dit geld bleek inderdaad na enkele dagen verdwenen te zijn. Alle ambtenaren werden ter verant- woording geroepen en toen geen aanwijzingen bestonden, die eenig licht in deze zaak kon den brengen, werd de gemeentekas nage- keken. Daarin bevonden zich de gemerkte geldstukken. De gemeente-ontvanger her- innerde zich, dat hij dit geld juist van een der ambtenaren had ontvangen. Deze erkende na verhoor zich den laatsten tijd te hebben schul- dig gemaakt aan verduistering van gelden uit de armenbus. Het was zekere G., wonende te Egmond aan Zee, die sedert een jaar in dienst was bij de afdeeling gemeente-secreta- rie. Hij is op staanden voet ontslagen en in handen van de justitie gesteld. OUDE VROUW VERDRONKEN. Voorbijgangers zagen in de provinciale vaart te Delft het lijk van een vrouw drijven. De politie haalde het op den wal. Hetwerd geidentificeerd als van de 84jarige weduwe J., geboren van E., die op weg was om bood- schappen te doen. Hoe zij te water is geraakt, is niet bekend. AVONTUUR IN DE WADDENZEE. Een loodskotter van Terschelling begaf zich naar de Waddenzee voor het controleeren der betonningen. Daar een peilstok overboord was gevallen, ging de 24jarige loods-kweekeling P. D. in een sloep, teneinde dezen op te vis- schen. De sloep raakte echter los en dreef de Waddenzee in naar een plaats waar de loodskotter door zijn diepgang niet kon komen. De reddingbooten den Tex te Harlin- gen en de Brandaris van Terschelling waren reeds uitgevaren om den vermiste te zoeken, toen om half 1 de loodskweekeling aan den Zeedijk onder -Sexbierum gemeente Barradeel aan wal wist te komen. Hij had kans gezien met slechts den riem over de Waddenzee de kust te bereiken. Geheel verkleumd werd hij bij bewoners van den Zeedijk ondergebracht, terwijl de chef-veldwachter van Barradeel direct het loodswezen in Harlingen en Ter schelling van de aankomst van den vermiste in kennis stelde. EEN KRANIGE SCHILDWACHT. Dank zij het energieke optreden van een schildwacht, zijn dezer dagen bij in aanleg zijnde verdedigingswerken in het Oosten van het land wederom twee personen op vermoe- den van spionnage gearresteerd. De beide mannen waren met een personen- auto gekomen, die ergens in de buurt van de militaire werken langs den weg geparkeerd werd. Een hunner bleef in den auto, waarvan de motor op gang gehouden werd. De ander begaf zich naar de in aanbouw zijnde stellin- gen, maakte vrijwel onopgemerkt eenige foto's en keerde toen haastig naar den wachtenden auto terug. Alleen een militair, die op grooten afstand surveilleerde, zag wat er gebeurde. Hij rende terstond op den auto af en be- reikte dezen op het moment, dat beide man nen wilden wegrijden. De schildwacht bedacht zich geen oogenblik; h(j gooide het geweer aan den schouder en sommeerde den bestuurder te stoppen. De automobilist, die zag dat het den soldaat emst was, voldeed aan het bevel. Hierop gelastte de schildwacht den beiden inzittenden hem te volgen naar de wacht, waar de arrestanten na onderzoek werden op- gesloten. Nadat de militaire autoriteiten waren gewaarschuwd, zijn de beide mannen later naar elders overgebracht meldt de Tel. en achter slot en grendel gezet. Wegens zijn krachtig optreden is de schild wacht, de soldaat H. L. Jaarsma, intusschen bevorderd tot korporaal. Bovendien ontving hij veertien dagen extra-verlof en een beloo- ning van veertig gulden. Van zijn kranig ge- drag is volgens dienstorde^ op drie achtereen- volgende middagappels melding gemaakt. De Zeeuwsche correspondent der N. R. Crt. meldde Zaterdagavond Als tegenwoordig schepen van vreemde nationaliteit Vlissingen aandoen, beteekent dit meestal, dat zij Nederlandsche zeelieden, die bij een scheepsramp het leven er hebben afgebracht, aan land willen zetten. Dit was Zaterdagmiddag weer het geval. Een Engelsch vrachtschip op weg naar Antwerpen, stopte even op de reede van Vlissingen en zette twee opvarenden van de motorschoener Velo- citas af, het Nederlandsche schip, dat Vrijdag- avond, toen het op weg van Blyth naar Ant werpen was, op een mijn is geloopen. Bij deze ramp hebben drie personen het leven gelaten. Van de vijf opvarenden brachten alleen de kapitein en de stuurman er, het leven af. De beide geredden hebben ons nadat zij in Vlis singen voet aan wal hadden gezet, een relaas van hun avontuur gegeven. De Velocitas, die het eigendom is van de Stoomvaart Mij Gruno te Amsterdam was met een lading kolen uit Blyth op weg naar Ant werpen. Vrijdagavond toen het schip goed en wel uit de Engelsche kust was, kwam het in aanraking met een mijn. Een hevige ontplof- fing scheurde de Velocitas, een kustvaarder van slechts 197 bruto registerton, vrijwel in tweeen. 'Het voorschip verdween onmiddellijk in de diepte en het nam de bemanning, die zich daar te ruste had begeven, met zich mee in de golven. Dit waren de 53-jarige machinist H. Kamp uit Amsterdam, de 23-jarige matroos C. Harms uit Umuiden en de 17-jarige koksjon- gen P. van Pad uit Amsterdam. Kapitein J. Pinkster uit Gronir.gen en stuur man H. Schutter werden door de ontploffing overboord geslingerd. De eerste geraakte aanvankelijk nog verward in het hekwerk rond de boot en ging daanmee onder, maar tenslotte dreef ook hij op het water. Er stond een vrij hooge zee en de twee overlevenden, die geen van beiden wisten of nog anderen behalven zijzelf in leven waren, vreesden dat het een worsteling zou worden om het leven iets te rekken. Beiden hadden de zwemvesten om. Stuurman Schutter had het geluk op eeni gen afstand van de plaats, waar hij zich drijvende hield, de reddingboot van de Veloci tas te ontdekken. Hij zwom er heen, doch moest meer dan een kwartier worstelen, voor dat hij er in slaagde aan boord van de sloep te klimmen. Toen hjj zich daar bevond, roeide hij luid schreeuwend in de nabijheid van de plek, waar de Velocitas in de diepte was ver dwenen, in de hoop een of meer van zjjn kame- raden te kunnen oppikken. De eenige, dien hij vond, was de kapitein. Uren achtereen zijn beiden in de nabijheid van het wrak gebleven, omdat zij de hoop op de redding der anderen niet konden opgeven en omdat zij niet wisten waarheen de steven te wenden. Voor de beide zeelieden, die doomat waren beteekenden dit verschrikkelijke uren. Zaterdagmorgen tegen 8 uur eerst ontwaar- den zij een schip, doch hoe zij zich ook inspan- den om de aandacht te trekken, het voer voor- bij zonder dat het hen had opgemerkt. Ruim een uur later dook wederom een schip op. Door luid roepen en door zwaaien met de rie- men, waaraan zij kleedingstukken hadden ge- bonden, wisten de schipbreukelingen de aan dacht op zich te vestigen. Het schip draaide bij en nam de beide Nederlandsche zeelieden aan boord. Het was een Engelsch vrachtschip op weg naar Antwerpen. De Engelsche zeelieden heb ben de beide Nederlandsche schipbreukelin gen van alles voorzien en alles in het werk gesteld om hen de ellendige uren, die zij hadden doorstaan, zoo spoedig mogelijk te doen vergeten. De beide geredden waren, toen zij in Vlissingen arriveerden, nog zeer onder den indruk van het gebeurde. Vooral het feit, dat zij hun kameraden hadden ver loren, een vader van vier kinderen, een ander, die eerst een maand geleden was gehuwd en een knaap van 17 jaar, zette den domper op de voldoening over de eigen redding. Voorloopig vindt ik het zoo genoeg, zei ka pitein Pinkster ons. In Januari liep de Trude, waarvan ik gezagvoerder was, op een mijn en nu de Velocitas; het is welletjes geweest. Ik ben niet bijgeloovig, en ik ben geen lafaard, maar zoolang de oorlog duurt, ga ik niet meer varen. DEN HAAG. Blijkens het in het Staats- blad van 13 April 1940 opgenomen koninklflk besluit, dat ook is opgenomen in het Zaterdag verschenen buitengewoon nummer van de Staats-courant is de staat van beleg uitge- breid in verschillende provincies van ons land met uitzondering van met name genoemde ge- meenten, doch is de provincie Zeeland in staat van beleg verklaard voor de gebieden waar dit nog niet het geval was. BUITENLANDSCHE VLIEGTUIGEN LANGS DE TERRTTORIALE GRENZEN. DEN HAAG. De Regeeringspersdienst meldt: Gisteren zijn langs de Nederlandsche territoriale zeegrenzen Engelsche en Fransche vliegtuigen waargenomen, die op enkele pun- ten deze grens overschreden. Ook een enkel Duitsch vliegtuig werd langs de kust binnen het Nederlandsche rechtsge- bied waargenomen. Van den grond af is op al deze vliegtuigen geschoten. Ook vliegtuig- patrouilles zijn opgestegen. Te Londen, Ber- lijn en Parijs is geprotesteerd. DR. H. IX)LIJN NAAR HET BUITENLAND. DEN HAAG. Naar wij vememen vertrekt •Dr. H. Coign hedenavond in zijn hoedanigheid van president der Centrale Eeonomische Vol- kenbondscommissie voor eenige dagen naar het buitenland tot het voeren van bespre- kingen. BOERDERIJ VERBRAND. Eigenaar van schrik over leden. STEENDEREN. Zaterdag waarschuwden buren den 56-jarigen landbouwer J. Weflers, dat brand was ontstaan naast diens boerderij. W. begaf zich daarop naar de schuur om het vee los te maken. Toen hij het vee naar bui- ten had gedreven wilde hij zich naar huis be geven om zijn huisgenooten gerust te stellen. Door schrik of overspanning zakte hij echter ineen en bleek te zijn overleden. De brand was ontstaan door brand in een schoorsteen. Verzekering dekt de schade. PROCLAMATIE VAN KONING HAAKON. STOCKHOLM. Koning Haakon heeft een proclamatie tot zijn volk gericht, waarin hij de mannen en vrouwen aanspoort te strijden om de vrijheid en de onafhankelijkheid van het land te redden. Brandbommen, explosles en mitrailleurvuur, aldus de proclamatie, wor den op de meest barbaarsche wijze op de bur- gerbevolking gericht. Tegelijkertijd heeft de Koning den minister-president laten weten, dat hij niets met de Duitschers heeft te be- handelen, ingeval Duitschland hem onderhan- delingen zou voorstellen. OEFENINGEN VAN DE ITALIAANSCHE VLOOT. ROME. Hier wordt vemomen, dat van- daag de voorjaarsoefeningen van de Italiaan- sche vloot beginnen. Bijzonderheden zijn niet bekend. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht maakt bekend: In het ge bied van Zuidelijk Noorwegen werd op 14 April verder troepen materiaal aangevoerd. Praotisch werd geen belangrijke actie van zee af in dit gebied ondernomen. Sterke vijande- lijke vlooteenheden blokkeeren de haven van Narvik. Twee Britsche bommenwerpers heb ben een Duitsch koopvaardijschip tot zinken gebracht. Beide toestellen werden kort daar op door Duitsche jagers neergeschoten. In de zone Stavanger en Christiansund was het rustig. In de zone Oslo hebben onze troepen Hoenefoss ingenomen. De poging tot mobili satie in de zone Oslo is verijdeld. Bij geringe eigen verliezen viel een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal in Duitsche handen. Er wer den 2 vijandelijke duikbooten vernield, zoodat het aantal vijandeljjke duikbooten, dat door de zee- en luchtstrijdkrachten tot zinken is gebracht, in totaal 7 bedraagt. De Noorsche torpedoboot Hval werd in beslag genomen en wordt thans met Duitsche bemanning in dienst gesteld. In het Westen geen gebeurtenissen van be teekenis. Een Duitsche jager schoot een Britsch vliegtuig neer. Een ander Britsch toestel werd ten Noorden van Offenburg'door het luchtdoelgeschut getroffen en stortte omlaag. ENGELSCH SCHIP DOOR DUIKBOOT AANGEV ALLEN. NEW YORK. Macjay-Radio meldt, nood- seinen te hebben opgevangen van het Britsche stoomschip ,,Gwaig", groot 3683 ton, op de positie 800 mijl ten Noord-Oosten van New York. Het schip gaf te kennen, door een duikboot te worden aangevallen. DUITSCH BOMBARDEMENTSVLIEGTUIG IN ZWEDEN GELAND. STOCKHOLM. Vannacht heeft een Duitsch bombardementstoestel een noodlanding ge maakt op het ijs van het meer Vaener, nabij de stad Mariastadt. Klaarblijkelrjk geschiedde deze noodlanding ten gevolge van benzine- gebrek. OOSTENDE. Gisteravond zrjn op de Noord- zee talrtjke ontploffingen gehoord. Het was niet mogelijk hieromtrent opheldering te ver- krrjgen. (Velen hebben die ontploffingen ook hier gehoord. TWEE DUITSCHERS UIT NARVIK GEVLUCHT. STOCKHOLM. De omroep van Stockholm heeft bekend gemaakt, dat twee Duitsche soldaten de Zweedsche grens hebben overge- stoken. Zjj kwamen uit Narvik en zijn ge- intemeerd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3