7^ cjp Jiacdi, ee*i tuaahJbtfuj vtnA Jbumiiteit Buitenland De oorlog in Europa. nco S TERNEUZEN, 15 APRIL 1940. (Ingez. Med.) ernstlge omstandigheden kalm de gedragslijn blijft volgen, die zij bij bet aan het bewind komen heeft uitgestippeld. Deze houding wordt niet alleen gekenmerkt door den wensch, buiten het conflict te blijven en nauwgezet de neutraliteit in acht te nemen doch 00k door den onwrikbaren wil, met de wapens iederen aanval op het land, vanwaar deze 00k komt, af te slaan. Sedert September j.l., aldus mr. Van Kief- fens, is niets nagelaten om de verdediging des lands zoo goed mogelijk te verzekeren. Nederland zal zich, als het wordt aangeval- len, met de meeste energie teweer stellen. HANDELSBETREKKINGEN TUSSOHEN NEDERLAND EN BELGIe. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een exemplaar van den tekst van de op 13 Juni 1939 te 's Gravenhage tusschen Neder land en de Belgisch-Luxemburgsche economi- sche unie gesloten overeenkomst met betrek- ktng tot de regeling van de handelsbetrekkin- gen tusschen beide landen, met bijbehoorend protocol en ter zake gewisselde nota, alsmede van de op dien datum gewisselde nota's inzake de verlenging tot 30 September 1939 van de overeenkomst nopens steenkolen tusschen Nederland en Belgie, gesloten op 13 Augus tus 1938. De desbetreffende stukken zijn nedergelegd ter griffie van de Kamer, ter vertrouwelijke kennisneming voor de leden. HULDIGING VAN SMIRNOFF. De vereeniging Bandoeng Vooruit heeft Donderdagavond in hotel Savoy-Homan den K.L.M.-vlieger Smirnoff gehuldigd, ter ge- legenheid van diens 50ste vlucht naar Indie. Aan den jubilaris werd hierbij een aandenken aangeboden. DE SOLDIJ DEB BUITENGEWOON DIEN STPLICHTIGEN Het Tweede Kamerlid, Effendi, heeft aan den Minister van Defensie de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de soldij der buitenge- woon-dienstplichtigen, die laatstelijk onder de wapenen zijn geroepen slechts de helft be- draagt Van de soldij der gewone gemobiliseer- den en dat eerstgenoemde dienstplichtigen bij verloven bovendien geen recht hebben op de uitkeering van het menagegeld? 2. Is het waar, dat de verzorging en kazer- peering van deze categorie der gemobiliseer- den ten achter staan bij die van de gewone gemobiliseerden en dat zij zelfs de hun door het leger verstrekte kisten zelf moeten be- talen, welk bedrag afgetrokken wordt van him soldij? 3. Indien vragen 1 en' 2 bevestigend moe- ten worden beantwoord, heeft de Minister dan wel overwogen, dat de gelijkstelling in de behandeling van de buitengewoon-dienstplich- tigen met hen, die voor hun eerste oefening onder de wapenen zijn geroepen, als een on- billijkhedd door de betrokkenen moet worden gevoeld, te meer waar het hier gaat om een aantal personen van 21 jaar en ouder, die in de meeste gevallen reeds een gezin hebben gevormd. 4. Wil de Minister maatregelen treffen, dat deize onbillijkheden zoo spoedig mogelijk worden weggenomen? DE TOESTAND VAN DE VISSCHERIJ OP DE NOORDZEE. De jongste ontwikikeling van de krijgsver- richtdngen op zee doet, schrijft de N. R. Crt., haar invloed gelden op de visscherij. De IJimuider visschers leggen de laatste dagen weinig lust aan den dag om naar zee te gaan. Vrijdag zijn van de vijf treilens, die moesten uitvaren, slechts drie vertrokken. Van de vijf booten, welke voor het vertrek gereed lagen, zijn er twee uitgevaren. iDe treilers gaan in verband met den algemeenen toestand niet zoover Noordelijk als anders het geval is. In het Zuidelijke gedeelte van de Noordzee wordt door de kleine motortreilloggers en kleine stoomtreilers vrij normaal geviseht. DE NEDERLANDERS TE OSLO. Blijkens van het Nederlandsche consulaat- generaal te Oslo bij het departement van Bui- landsche Zaken ingekomen ambtsberiehten, bevinden zich de leden der Nederlandsche delegatie aldaar in welstand. EEN MIJNEN-VISCHDIENST OP TEXEL. Het bestuur van Dertig Polders te Texel heeft besloten een eigen mrjnenvischdienst in te stellen, meldt het Hbld. Gebleken is, dat mijnen zeer gemakkelijk en zonder veel gevaar kunnen worden opge- vischt met netten. Het bestuur der Dertig Polders, dat zeer veel belang heeft bij het voorkomen van aanzienlijke schade door mijn- ontploffingen aan den Texelschen dijk voor Oudeschild aangericht, omdat de Polders daar vlak achter liggen, evenals de nieuwe gemalen heeft eenige Texelaars bereid gevonden dit mijnenvisschen te verrichten. Men wenscht echter het dat Rijk de verzekering voor deze personen betaalt. Thans worden nog bespre- kingen gevoerd, waarover men niets uitlaat. Met het mijnenvisschen is men nog niet begonnen. HET BESCHIETEN VAN NEDERL. VISSC3HERSVAARTUIGEN. Op de schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Woudenberg in verband met het beschieten op de Noordzee van Nederlandsche visschersvaartuigen door Duitsche vliegtuigen, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken, mede namens zijn ambtgenoot van Defensie geantwoord, dat de Regeering daarover nadere gegevens heeft ontvangen. De Regeering is ter zake diligent. Wat betreft de vraag, of de Regeering be reid is onze viscchers zoo noodig door inzet van convoyeerende eenheden van de oorlogs- marine te beschermen, luidt het antwoord, „dat in verband met de uitgestrektheid van een eventueel te bewaken zeegebied en den aard der aanvallen de inzet van convoyeerende eenheden van de zeemacht, andere moeilijk- heden, welke daaraan verbonden zijn, in het midden gelaten, niet wel uitvoerbaar zou zijn". MARINE-VLIEGTUIG VERONGELUKT. De Regeeringspersdienst meldt: Bij het beoefenen van nachtvluchten is het marinevliegtuig W 9 Zondagnacht ter hoogte van Petten in zee verongelukt. De inzittenden, de officier-zeewaarnemer le klasse Konink- lijke Marine-reserve H. E. G. Langenhoff en de sergeant-vlieger C. H. J. Knaapen zijn daarbij waarschijnljjk beiden om het leven ge- komen. Het lijk van den sergeant-vlieger Knaapen kon reeds geborgen worden. ENGELSCHE MACHINE BRANDEND NEERGESTORT BIJ BABBERK'H. De Regeeringspersdienst meldt Zondagmiddag is een Britsch bombarde- mentsvliegtuig, na in een luchtgevecht te zijn gewikkeld, voor zoover kon worden nagegaan boven Duitsch gebied, op Nederlandsch terri- toir in de onmiddellijke nabijheid van de Nederlandsche grens bij Babberich brandend neergestort. Een nader onderzoek wordt ingesteld. De Amhemsche correspondent van De Cou- rant meldt nader: Twee Britsche en vier of vijf Duitsche vlieg tuigen zijn Zondagmiddag boven Duitsch grondgebied, dicht langs de Nederlandsche grens bjj Babberich, in gevecht geraakt. Een der Engelsche machines werd door een Duit- schen jager in brand geschoten en is op een weide langs den weg van Babberich naar Didam op Nederlandsch gebied neergestort. DE NIEUWE WEG MOERDIJKWOUW (BERGEN OP ZOOM). Binnenkort zal, zoo schrijft de A.N.W.B., een aanvang worden gemaakt met den aan- leg van den nieuwen weg MoerdijkWouw (Bergen op Zoom). Deze weg is geprojecteerd in een nagenoeg rechte lijn van het punt van aansluiting ten Zuiden van Moerdijk aan den Rijksweg Moer dijkBreda tot het kruispunt met den Rijks weg BredaBergen op Zoom, ten Westen van Roosendaal. Van daar af buigt de weg in Westelijke richting om Wouw en sluit dan ten Wbsten van deze plaats op den Rijksweg BredaBergen op Zoom aan. De aansluiting aan het begin en aan het einde, alsmede de kruising van dezen weg ten Westen van Roosendaal en de spoorwegkrui- sing ten Zuiden van Roosendaal, worden on- gelijkvloers uitgevoerd. De kruisingen en aansluitingen met de overige wegen worden gelijkvloersch. De nieuwe weg zal dus niet worden inge- richt als autosnelweg, maar hij zal wel uit- sluitend voor het motorverkeer worden be- stemd. De lengte van de bestaande route via Zevenbergen, Stanadaardbuiten, Oudenbosch, Oud-Gastel en Kruisland bedraagt 38.8 km. In verband met het kronkelige trace van deze route en de vele daarin voorkomende traver- sen door bebouwde kommen wordt echter meestal de weg over Breda genomen, hoewel de afstand hiervan 48.7 km bedraagt. iDe nieuwe weg zal maar 30.2 km lang zijn en dus van zeer groote betee'kenis zijn voor het verkeer. Voorloopig zal worden volstaan met den aanleg van 66n rijwielpad. „VOLK EN VADERLAND" IN BELGIe VERBODEN. Op de lijst der bladen, waarvan vervoer, verspreiding en te koop aanbieden, zelfs onder een andere benaming, in uittreksel of samenvatting, is verboden, omdat zij geacht worden op den geest van het leger en de be volking een ongunstigen invloed uit te oefe- nen, is thans 00k het Nederlandsche nationaal socialistische weekblad ,,Volk en Vaderland' geplaatst. OOMMUNISTISCHE RAADSLEDEN GEARRESTEERD IN BELGIe. Oscar Lalemand, directeur van het Bel- gische c.ommunistische blad ,,Voix du Peuple" en gemeenteraadslid van Molenbeek (Brussel) is gearresteerd. Hij wordt beschuldigd com- munistische propaganda te hebben gemaakt. Om dezelfde reden heeft de politie Hubert Gosset gearresteerd, een communistisch ge meenteraadslid te Poulseur (arr. Hoei, prov. Luik). Te Brussel is een communistisch propagan dist gearresteerd. Een burgerarbeider, die werkte aan de versterkingen van Namen en die communistische vlugschriften en kranten onder de soldaten verspreidde, is eveneens in arrest gesteld. HANSSON EN HAMBRO VOOR HUN VOLKEN. Opbeurende ivoorden in uren van beproeving. De Zweedsche minister-president Hansson heeft Vrjjdagavond een radiotoespraak gehou- den, waarin hij zeide: Wjj bevinden ons opnieuw in een periode van beproeving en deze is erger dan wij sinds een eeuw hebben gekend. Voor onze deur wordt oorlog gevoerd. Ik behoef geen uitdruk- king te geven aan onze gevoelens over het leed onzer buren. Het gaat thans om ons zelf en wij zijn vastbesloten onze vrijheid, ons land en onze eer te behoeden. Wij hebben alles gedaan om onze neutrali- teit te bewaren. Wij kunnen evenwel geen enkel land toestaan zich voor zijn eigen be- langen van ons grondgebied te bedienen. Ge- lukkig werd dienaangaande geen enkel ver- zoek gedaan. Indien zulk een vraag zou komen, zouden wij den eisch moeten afwijzen. Ik kan u verzekeren, dat wij er voor waken, elementen, die vreemde elementen dienen, te verhinderen het land te benadeelen. Ik heb een onwrikbaar vertrouwen, dat wjj er door een eenheid en vastbeslotenheid in zul- leh slagen het land door de moeilijkheden te brengen. Indien het ongeluk ons zou treffen, zouden wij in staat zijn te beschermen, het- geen ons het dierbaarst is: de vrijheid en on- afhankelijkheid van Zweden. En Hambro. In de rede, die hij voor de radio in Zweden zou hebben uitgesproken, verklaarde de voor- zitter van het Noorsche parlement, Hambro, o.m., dat zijn bedoeling eenvoudig was uit- drukking te geven aan de standvastige en eensgezinde vastberadenheid en aan het ver trouwen, dat het Noorsche parlement en de regeering bezielt. Ondanks alle, onmetelijke moeilijkheden, schrijdt de mobilisatie voort. De bevolking wordt bereikt door de leiders van het land en in alle Noorsche legaties heerscht een voort- durende activiteit. Nergens in het land ziet men eenigerlei teeken van terugwijken. Over- weldigende stroomen vrijwilligers komen zich tjlings aanmelden bjj de Noorsche legaties, vooral in Finland, waar de jonge veteranen van de heldhaftige Finsche defensie bereid zijn nogmaals te strijden voor de vrijheid der volken en der nationale onafhankelijkheid. Het Noorsche volk is zijn dagen van beproe ving ingegaan. Hoe lang deze beproeving 00k moge duren, zij zal kort zijn, vergeleken met het leven van het volk. Het Noorsche land zendt groeten aan ieder en alien een vereenigd, sterk volk, dat tas- tend zijn weg zoekt door duistemis en nood en nadrukkelijk vertrouwt op den toekomsti- gen dag, waarop het recht zal overheerschen en het volk weer vrij zal zjjn. DE STRIJD IN EN OM NOORWEGEN. Mislukte luchtaanval op Narvik. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Beclijn Britsche geveehtsviegtuigen hebben de haven en de stad Narvik aangevallen. De uit- geworpen bommen troffen geen van alle doel. Daar het afweergeschut terstond met succes in actie kwam, was het den vijand niet mo gelijk een nieuwen aanval te ondernemen, zoodat hij zich in westelijke richting moest verwijderen. Nieuwe Duitsche troepen zouden te Narvik zijn aangekomen. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Stockholm Naar van betrouwbare zijde verluidt, zijn te Narvik nieuwe Duitsche troepen aangekomen, waardoor de tot dusver aanwezige bezetting is versterkt. Reuter meldt naar aanleiding van dit be- richt uit Londen, dat welingelichte kringen aldaar de bron van het bericht bijzonder ver- dacht noemden en bovendien opmerkten, dat Britsche vlooteenheden thans zeer waakzaam optreden langs de Noordelijike kust. Landin- gen van Duitsche troepen in het hooge Noor- den zijn nagenoeg onmogelijk. Twintig Fransche oorlogsschepen opereeren op de Noordzee. Reuter meldt uit Parijs, dat daar is mede- gedeeld, dat ongeveer 20 Fransche oorlogs schepen met de Engelsche en Poolsche smal- deelen voor Noorwegen samenwerken. Duitsch dreigehient tot de Noren. Reuter meldt uit Parijs: Generaal Falkenhorst, de bevelhebber van de Duitsche troepen te Oslo, heeft over Radio- Oslo meegedeeld, dat alle Noren, die aan het mobilisatiebevel van de Noorsche regeering gehoor geven, zullen worden doodgeschoten. De gevechten in de omstreken van Oslo. Reuter meldde uit Stockholm, dat de Noren, naar verluidt, de Duitschers ten Noorden van Oslo tegenhouden. Berichten in Dagens Ny- heter melden, dat versche Duitsche detache- menten de Noren bij Halden hebben verrast. Halden ligt in het uiterste Zuid-Oosten van Noorwegen. Het schijnt, dat een deel van deze Duitsche troepen van Moss is gekomen, doch dat andere groepen pas bij Skieberg aan de Idefjord waren geland. In het gebied van Askin zou hard worden gevochten, de Duitschers zijn daarheen van Moss opgerukt. Terwijl de Duitschers de rivier Glommen overtrokken, welke in de Oslofjcrd stroomt, vemielden de Noren de brug (volgens Havas op het oogenblik, dat er bussen met Duitsche troepen overheen reden). Andere Duitsche troepen rukten op naar Kongsvinger en hun gemotociseerde afdeelingen zouden Skarnea hebben bereikt, waar de Noren verzet leveren. Door de luchtaanvallen zou Elverum nage noeg geheel zijn verwoest. Vijftig menschen moeten daar gedood zijn en honderden ge- wond. Ook Eidsvold moet door bombardemen- ten bijna met den grond gelijk zijn gemaakt. Volgens het Stockholmsche blad Tidningen kon men van de Zweedsche bergen zien, dat bij Frederikstad hevig gevochten werd. Vluch- telingen uit Noorwegen zeggen, dat deze stad hevig is gebombardeerd. De Duitschers heb- men met machinegeweren op de menschen op straat geschoten De strijd tusschen een Duitschen krniser en een Engelschen jager. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Drontheim. Een ooggetuige, behoorend bij een Duitsche propaganda-compagnie, schildert den strijd met een Engelschen torpedobootjager op de vaart naar Noorwegen. Een Duitsch eskader, aldus het bericht, be- woog zich met voile kracht naar het Noorden, waarbjj de torpedobootjagers de groote sche- pen aan alle kanten beveiligden tegen duik- booten en mijnen. Uur na uur verliep. Plotse- ling kwam het bericht, dat een in de achter- hoede varende torpedobootjager zich met een Engelschen jager in gevecht bevond. Aan den kruiser, welke als laatste van de groep voer, werd opdracht gegeven, met den Engelschman af te rekenen. Direct werd omgedraaid, het sein ,,alle hens op de gevechtsposten" werd gegeven. Met verhoogde snelheid liep de Duitsche kruiser den vijand tegemoet, die al spoedig aan den horizon gesignaleerd werd. De opdoemende torpedobootjager verraadde zich door in de Engelsche taal door signalen een vraag te stellen. Op hetzelfde oogenblik opende de kruiser het vuur; granaat op granaat werd af geschoten op den teggnstander, die door een rookgordijn en zig-zag-koers poogde te ont- komen. De strijd bracht de beide schepen zoo dicht bij elkaar, dat de Engelsche torpedo bootjager een laatste kans zag en zijn torpe do's lanceerde. Want plotseling liepen op den Duitschen kruiser verscheidene torpedo's af. Een daarvan liep precies in de richting van den boeg van het schip. Onmiddellijk werd de koers veranderd. Op korten afstand liep de torpedo voorbij. Thans echter hadden de Duitsche granaten den tegenstander zoo ge- troffen dat een groote ontploffing het schip in het midden in tweeen scheurde. Een hooge steekvlam schoot omhoog. Langzaam kap- seisde de Engelschman. De strijd had slechts enkele minuten ge- duurd. Steeds dieper zonk het schip. De Duit sche kruiser stopte om door moeilijk reddings- werk elken overlevenden Engelschman te bergen. De geredden werden langszij omhoog getrokken en naar den ziekenboeg gebracht. Het schip zette daarna de vaart naar het Noorden voort om zijn eigenlijke taak te vol- voeren. Oslo op rantsoen. Reuter meldt: Volgens een bevel, uitge- geven door den gemeenteraad van Oslo en aangehaald door den onder Duitsche controle werkenden omroep van Oslo, kan melk alleen verkregen worden voor kinderen en zieken. De desbetreffende verordening houdt verder in, dat het gekochte brood slechts voldoende mag zijn voor edn dag, terwijl niet meer vleesch mag worden gekocht dan voor drie dagen. Suiker en koffie worden gerantsoe neerd. Britsch generaal zegt, dat hulp op komst is. De Britsche generaal, die Zaterdag in de nieuwe nieuwsuitzendingen van de B. B. C. in het Noorsch, gesproken heeft, heeft den Noren raad gegeven, hoe zij de geallieerden kunnen helpen om den Duitschen opmarsch te stuiten. De generaal, die vroeger militair attachd te Oslo was, zeide, dat de bewoners in elk gebied, waar de Duitschers schijnen op te trekken, de wegen moeten blokkeeren door boomen te vellen en bruggen te vernielen. Ook wordt hun aangeraden nauwkeurige inlichtingen over de bewegingen der Duit schers te verschaffen aan het dichtsbij ge- legen Noorsche of Britsche militaire hoofd- kwartier. Inlichtingen zijn noodig over het aantal troepen, hun eenheden, uitrusting, be- wapening, of het Beieren, Oostenrijkers of Pruisen zijn, en of zij zijn uitgerust voor ski- loopen. ,,Ik hoop", zoo besloot de generaal, ,,dat elke vaderlandlievende Noor zal medewerken om te verhinderen, dat de indringers verder Noordwaarts trekken. De hulp der geallieer den komt en komt snel. Houdt vol. Leve Noorwegen. God spare koning Haakon." Nieuwe Duitsche waarschuwing aan de Noorsche bevolking. Reuter meldt: Het onder Duitsche controle staande radio- station van Oslo heeft Zaterdag een nieuwe waarschuwing van den Duitschen comman dant in Oslo omgeroepen. Hierin werd ge- zegd, dat elke tegenstand zonder pardon op de scherpste wijze zal worden gebroken. Elke burger, die in het bezit van wapenen wordt bevonden, zal ter plaatse worden neergescho- ten. Voorts is de doodstraf aangekondigd voor sabotage in de vervoermiddelen of in de fabrieken en de diensten van openbaar be lang, alsmede voor het beschadigen van voer- tuigen. Personen, die valsche geruchten ver- spreiden, zullen behandeld worden overeen- komstig den staat van beleg. De politie van Oslo heeft het publieik gewaarschuwd, de Duitsche aanplakbiljetten niet te beschadigen of te'vernielen, en daaraan toegevoegd, dat overtreders streng gestraft zullen worden. De koninklijke trein beschoten. Een Zweed, die met de Noorsche Konink lijke familie en de Noorsche regeering heeft gereisd, toen zij Oslo verlieten, heeft volgens Havas medegedeeld, dat de koninklijke trein bij Lilestrom door Duitsche vliegtuigen is be schoten. Een mitrailleurkogel viel tusschen den Koning en graaf Webel, een der leden van het gevolg, neer. Toen de Koning bukte om dezen kogel op te rapen, werd dit ge- fotografeerd. Deze foto zal in de Zweedsche pers verschijnen. De Koning heeft den kogel als aandenken gehouden. Verklaring vail Quisling. Het D.N.B. meldt uit Oslo: Quisling heeft tegenover vertegenwoordi- gers van de Noorsche pers een verklaring af- gelegd, waarin hij zeide, dat de directe aan leiding tot het Duitsche optreden was ge- legen in de Britsche schending van de Noor sche neutraliteit. De Noorsche regeering, al dus Quisling, heeft te Londen slechts zwak geprotesteerd. Duitschland achtte dit der- halve gerechtigd, zelf zijn belangen in Noor wegen te behartigen. Daar de regeering Oslo verliet, was het naar Quisling zeide, de plicht van de Nasjona Samling, een nieuwe regeering te vormen. Deze heeft tot taak, de vrijheid en onafhanke lijkheid van Noorwegen te verzekeren. De ministers wisten van niets. De Zweedsche radio deelt volgens Havas mede, dat majoor Hvosleff, die genoemd werd als minister van defensie in de nat.-socialisti sche regeering-Quisling, uit Finland, waar hij dienst deed in het Noorsche vrijwilligerscorps, naar Stockholm is gekomen. Hij verklaarde niets met de regeering-Quisling te maken te willen hebben. Quisling heeft misbruik van zijn naam gemaakt. Verder deelde hij mede, dat hij zich aan het hoofd zal stellen van de Noorsche vrijwilligers in Finland, die naar hun land terugkeeren om tegen de Duitschers te strijden. Ook Jonas Lie, die genoemd werd als mi nister van justitie in het kabinet-Quisling, heeft verklaard, dat zijn naam gebruikt was zonder zijn toestemming. OOLLECTE VOOR ALLEENSTAANDE BLINDEN. Blijkens de in dit nummer voorkomende ad- vertentie wordt ten behoeve van de stichting voor alleenstaande blinden te Wolfheze alhier weer een collecte gehouden. Het zal zeker onnoodig zijn deze collecte in de welwillendheid onzer lezers aan te bevelen. ONDERBOUW AXELSOHE BRUG. De Rijks water staat heeft het maken van den onderbouw van te vemieuwen Axelsche brug alhier gegund aan den heer A. Verhagen te Breda, voor 119.965. LEZING. Voor de Afd. Terneuzen en Omstreken van den Ned. Protestantenbond hield Ds. Erkelens van Hilversum Vrijdagavond een lezing op de bovenzaal van den beer De Vrieze over ,,Selma Lagerlof en een van haar werken". Na herinnerd te hebben aan het verscheiden der begaafde schrijfster op 16 Maart 1940 behandelde Ds. Erkelens haar werk ,,De Ban- neling," welk door hem zeer uitvoerig werd geschetst. Telkens had spreker hierbij gelegenheid te wijzen op het diep religieus gevoel. dat uit al haar werken en ook uit dit werk spreekt. Aan het einde van zijn betoog wees de inleider er ook op, welke beteekenis Selma Lagerlof heeft gehad als sociale vrouw, vooral ook als strijdster voor den vrede. Oscar Levertin schreef van haar: ,,Haar veelzijdig- heid is grenzeloos, in haar vertellingen heerscht een logica, die niet van deze wereld is, de melodieen eener hoogere wereld dringen met wonderbare klank tot ons door". Met groote aandacht werd de begaafde spreker aangehoord; het seizoen van de af- deeling werd met een mooien avond afge- sloten. VROOLIJKHEID VOOR DE MILITAIREN. De band van Arno Cortes geeft een O. en O.-avond. Men schrijft ons van bevriende zijde: Midden in den ernst van het bewaken van onze landsgrenzen hebben de militairen ter- dege behoefte aan een injectie van vroolijk- heid en Arnold Corte's showband, die Zater- dagavond door het Algemeen Hoofdkwartier naar Terneuzen was afgevaardigd, heeft het garnizoen een flinke dosis van die vroolijkheid toegediend. De bovenzaal van hotel ,,Du Commerce'' was vrijwel geheel gevuld met militairen en eenige genoodigden, toen de kantonnements- eommandant, kapitein W. A. Coerengel, met enkele welgekozen woorden den avond opende, erop wijzend, dat de soldaten, die in deze spannende tjjden de alarmstellingen hebben ingenomen en daar nacht en dag waken voor de neutraliteit van ons vaderland, eenige afleiding dringend noodig hebben. De band van Amo Cortes heeft voor die afleiding' dubbel en dwars gezorgd. Het kleine groepje er waren drie dames en drie heeren gaf blijk van zoodanige veelzijdigheid, dat de zes artisten de functies van wel twintig schenen waar te nemen. In een daverend non-stop programma be- speelde ieder een schier eindeloos aantal instrumenten, en daar tusschendoor ontpopten de musici zich als goede zangers en zange- ressen. Het succes zou evenwel nimmer zoo groot hebben kunnen zgn, als de humor had ontbroken. Maar Arno Cortes en zijn men schen hebben klaarblijkelijk zelf plezier in hun werk voor de gemobiliseerden en daardoor slaagden zij er zonder moeite in, voortdurend lachsalvo's te ontketenen. Men moet hen alleen al hun eigen-gemaakt Italiaansch hoo- ren zingen Enkele operette-melodieen vormden de ,,zware" stukken, de rest van het repertoire bestond vooithet grootste gedeelte uit bekende liedjes, die met zooveel schwung werden uit gevoerd, dat al spoedig de geheele zaal, de kapitein en zijn officieren incluis, uit voile borst meezong. Dat Blonde Mientje een hart heeft van prlk- keldraad, mag als bekend worden veronder- steld, doch wie er nog aan twijfelde zou op dezen avond overtuigd zijn geworden. Het schoone lied Wenn Blumen traumen, bleek aanleiding te kunnen geven tot de meest uit- eenloopende emoties, van zoete teederheid of tot hoogvliegende ruzie toe! Zoo aanstekelrjk werkte al die muzlek, dat in de pauze de O. en O.-officier persoonlijk achter de piano ging zitten om de stemming, die er voor honderd procent reeds was, erin te houden. De artisten hebben een avond hard gewerkt. Zij hebben onze militairen een buitengewoon prettigen avond bezorgd. En den luiden bijval hebben zjj verdiend. Wat zij 66k verdiend hadden, dat was ten minste een bouquetje bloemen. Maardat was er niet. Daarvoor heeft het militair O. en O.-comite van Terneuzen geen geid. Terneuzen is n.l. nog altijd een van de z6er weinige plaatsen in Nederland, waar de bqt gerij aan dit comite geen steun verleent. Het is een beetje schande voor een stad als Ter-' neuzen, dat de O. en O.-officier, die zjjn uiter ste best doet om zijn mannen wat ontspanning te verschaffen, talrijke plannen moet laten varen omdat hij geen geld in kas heeft, zelfs geen geld voor een paar bloemen voor artis ten, die aan hun muziek-standaards tien- tallen linten hebben hangen van kransen, welke zij in andere kantonnementen ont- vingen. Weet de burgerjj, dat in deze dagen de sol daten gansche nachten op de been zvjn, in kou en in regen, om te waken over de veiligheid van het land waarin 66k Terneuzen ligt? Willen de burgers van Terneuzen daar eens aan denken, als zij gezellig in den huiseltjken krihg en bij de warme kachel zitten en als zrj vanavond in een lekker zacht bed stappen? Enwillen de burgers zich dan eens realiseeren, dat het voor onze soldaten niet voldoende is, als de burgers allden maar aan hen d6nken? SOMBERE VOORSPELLINGEN VOOR I»E TERNEUZENSCHE VEERDIENSTEN OVER DE SCHELDE. De Zeeuwsche correspondent van de N. R. Crt., de voordeelen schetsende, die de nieuwe aanloophaven voor den provincialen veerdienst aan den Perkpolder aan het verkeer biedt, dat n.l. dan de trjd voorbij is, dat vrachtauto's niet bij alle waterstanden over dat veer kun nen vervoerd worden, hetgeen bjj het veer WalsoordenHulst wel het geval is, meent, dat aan het gereed komen van die haven ook verdere consequenties zullen vastzitten. Hij merkt ook op, dat inmiddels de provin- ciale weg tusschen Terneuzen en den rijksweg PerkpoldernHulst al geruimen tijd geleden in orde werd gemaakt, zoodat men straks ook over een uitnemende gelegenheid voor snel- verkeer tusschen Terneuzen en Perkpolder- haven zal kunnen beschikken. Hij vervolgt dan verder: ,,De verplaatsing van het veer HansweertWalsoorden naar Kruiningen en Perkpolder beteekent een ver- korting van den vaartijd van ongeveer 30 minuten tot 18 minuten, waardoor de moge- lijkheid wordt geopend met 66n motorveerboot een uurdienst te onderhouden. Zij beteekent tevens, dat de zwaarste vrachtauto's en auto- bussen voortaan van dit veer gebruik zullen kunnen maken; dat een goede oplossing is gegeven aan het oude, klemmende vraagstuk inzake het vrachtvervoer tusschen Oostelrjk Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Nederland. Toch gelooven wij niet, dat we met deze opsomming aan het einde der consequenties van de verplaatsing van het veer zijn gekomen. Er staat o.i. meer te gebeuren. Het zou vrij naief zijn te veronderstellen, dat het Rijk ettelijke millioenen spendeerde alleen om degenen, die de Westerschelde aan den Oostelijken kant moeten oversteken, 12 minuten eerder op de plaats van bestemming te doen aankomen, en om de vrachtauto's den omweg over Antwerpen of Vlissingen te be- sparen. Zooals bekend, legt het Rjjk elk jaar aan zienlijke sommen ten koste aan drie van de vier bootdiensten, die de provincie op de Wes terschelde onderhoudt, n.l aan de diensten VlissingenBreskens, HoedekenskerkeTer neuzen en HansweertWalsoorden. Alleen voor het tekort op de exploitatie van den dienst VlissingenTerneuzen draait de pro vincie zelfstandig op. In verband met de aanzienlijke bedragen, die elk jaar terugkeeren, ligt het o.i. voor de hand, dat het Rijk straks, als het zoowel Westelijk als Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen aan een veerverbinding en wegen zal hebben geholpen, die in technisch opzicht niets meer te wenschen laten, het provinciaal bestuur zal meedeelen, dat het niet van plan is de offers voor den derden dienst op Zeeuwsch- Vlaanderen te bestendigen, en dat het zich voortaan uitsluitend zal bepalen tot aanzui- vering van de tekorten op de exploitatie der lijnen VlissingenBreskens en Kruiningen— Perkpolder. In dat geval zou de provinciale begrooting worden belast met de volledige tekorten op de diensten VlissingenTerneuzen en Hoede kenskerkeTerneuzen, lets waartoe wij haar, met alle waardeering voor de vindingrjjkheid van het lid van Ged. Staten, dat de finantien beheert, niet in staat achten. Aangezien ook niet te verwachten is, dat het provinciale bestuur met het Rijk de op- vatting zal deelen, dat Zeeuwsch-Vlaanderer. aan twee goede verbindingen voldoende heeft, komt de provincie dus voor de vraag te staan. welke dienst op kosten der provincie gehand- haafd dient te worden, die, welke Terneuzen met Walcheren verbindt, of die, welke van Terneuzen naar Zuid-Beveland voert. Zooals deze diensten nu reilen en zeilen, is de beantwoording dezer vraag, in zuiver financieel opzicht althans, niet lastig. De ver- binding Terneuzen—Hoedekenskerke trekt aanzienlijk meer passagiers dan de lijn Vlis singenTerneuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2