ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Eiienis van een Zonderling. No. 10.054 MAANDAG 15 APRIL 1940 80eaJaargang Binnenland Feuilleton Griep eiv strijd EERSTE BLAD HET GERUOHT ONZE ERGSTE VI.JAND. NEUZENSCHE COURANT ABON NEMENTSPRIJSBiimen Temeuzen f 1,35 per 3 maanden Bulten Temeuzen fr. per post f 1,66 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige landen f 2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet bultenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEPOON No. 2073. ADVERTENTIfiNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. ItLEIN E ADVERXENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clicbd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DIENSTPUCHT. Uitspraak inzake vrystelllng. De Burgemeester van TERNEUZENbrengt ter algemeene kennis,. dat een uitspraak op aanvrage om vrijstelling van den Dienst- plicht, ter Secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen. a. door den ingescbrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettelijke vertegen- woordiger. b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde licbting ingescbreven per- sonen of door bun wettelijke vertegen- woorddgers. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zijn. Het beboeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericbt aan de Koningin, doeb worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. t l>e Burgemeester zorgt voor de doorzending. Temeuzen, den 15 April 1940. De Burgemeester voomoemd, P. TELLEGEN. HET ORANJEBOEK. De in wijden kring levende wenscb wel- ken wjj verleden week vertolkten dat ons volk in ruimere mate zou worden voorgelicht omtrent het optreden van onze regeering naar aanleiding van de voorgekomen scbendingen van onze neutraliteitsrechten, is, schrijft de N. R. Crt., in vervulling gegaan met de publi- catie op Vrijdag van een tweede Oranjeboek. Uit deze prompte verschijning mag men af- leiden, dat zij reeds sinds eenigen tijd werd voorbereid, alsmede dat de regeering de be- teekenis van de volksvoorlichting, welke met deze openbare verantwoording tevens wordt gediend, zeer wel inziet en naar dit inzitiht ook wenscht te bandelen. Dit is al aanstonds een verheugende con- clusie, welke wij uit de verschijning van dezen bundel documenten kunnen trekken. In dezen tij<l meer dan ooit berust onze volkskracht op de eensgezindheid van regeering en bur- gerij met betrekking tot het buitenlandsche beleid. Beiden hebben terzake hun verant- woordeljjkbeid, maar die van de regeering, in wier handen de draden van het diplomatieke verkeer samenkomen, is daarbij van een ont- zaglijk gewicht. Het kabinet kan bij de ver vulling van zijn uitzonderljjk zware taak kracht putten uit het vertrouwen, dat het door de overgroote meerderheid des volks in het algemeen wordt geschonken. De regee ring mag onder de huidige omstandigheden zulk een vertrouwen ook vergen in tal van concrete aangelegenheden, waaromtrent zjj geen of nog geen tekst en uitleg kan geven. Aan den anderen kant kan zij dit vertrouwen een nieuwen stimulans geven, wanneer zjj van tijd tot tijd meer in bijzonderheden van de toepassing der algemeen aanvaarde neutrali- teitsbeginselen doet blijken, waar dit pas geeft. Zulks is thans wederom geschied. Is deze publicatie op zich zelf derhalve reeds toe te juichen, voor het gevoerde beleid in de tal- rjjke gevallen, waarin de regeering voor de Nederlandsche belangen op de bres moest staan, komt haar een woord van warme hulde toe. Uit de openbaar gemaakte documenten blijkt, dat het kabinet niet alleen met voort- varendheid, maar ook met wijs beleid is op- getreden. Zooals reeds werd opgemerkt, heeft de regeering ieder geval gewogen op zijn eigen beteekenis en bij de fcrmuleering van de ver schillende protesten rekening gehouden met den ernst van de batrokken inbreuk op onze Oorspronkelijke roman van WILLY WATERMAN. (Nadruk verboden.) 1) HOOFDSTUK I. tien vacantie, die veelbelovend begint. Het humeur, waarin Pete Brent op een zomeravond, om vijf minuten over zes zijn kantoor verliet, was een van de stralendste, waarin bij ooit had rondgekeken in de drukke kantoorstraat, sinds het moment, dat hij er zijn veelbelovende intrede deed. De late Jundzon scheen op zijn bruine haren en terwijl hij de eerste maten van de laatste song floot, keek een bejaard vuilnisman naar hem en loosde een dlepen zucht. En er w^s een gegronde reden voor Pete's goede humeur. Hjj was een van de weinig ge- lukkigen, die hun jaarlijksche vacantie in een van de zomermaanden hadden zien vallen en alsof het lot hem nog niet genoeg begunstig- de, was op den dag voor den aanvang van die vacantie de wekenlange regenperiode op magische wijze beeindigd en bescheen nu een warme zon zijn sportieve tweed-pak. Er was totaal niets bijzonders aan Pete, zooals hij daar op de steenen trappen van zijn kantoor stond te fluiten. Hij was meer dan middelmatig lang, maar zoo loopen er hon- derden rond; hij had een mond, die bijna van oor tot oor reikte, zijn haren hingen de per- ken der betamelijkheid te buiten en zijn lach, die vaak weerklonk, was de nachtmerrie van rechten. Deze gedragslijn was reeds te ver- moeden op grond van de verschillen.de offi- cieele berichten over voorgenomen of onder- nomen stappen. Uit het Oranjeboek blijkt thans van een diplomatieke activiteit als tel- kens door de mdrites der bewuste gevallen van rechtsinbreuk werd vereischt. Terstond bij het uitbreken van den oorlog reeds werd de regeering voor allerlei proble- men geplaatst, welke in den krijg van 1914 1918 eerst langzamerhand kwamen opduiken. De verscherpte oorlog ter zee, in het algemeen de economische oorlogvoering, openbaarde zich aanstonds, zooals deze zich in den vori- gen oorlog slechts na geruimen tijd had voor- gedaan. Thans kon weliswaar uit de diplo matieke ervaringen van die vorige periode worden geput, maar de vraagstukken doen zich nu toch in menig opzicht in gewijzigden vorm voor. De regeering diende daarom in verschillende gevallen een eigen weg te zoeken. Ondanks de ontplooide activiteit is met be trekking tot belangrijke kwesties de uitslag van de gedane stappen onbevredigend. Dit is niet aan onze regeering te wijten. Zij deed wat zij kon, maar zelfs haar meest klemmen- de vertoogen vonden bij de oorlogvoerende partijen niet altijd den gewenschten weer- klank, wanneer deze een rechtsherstel weinig in overeenstemmlng met hun belangen acht- ten. Op zijn best kon dan, zooals in de kwes ties van de economische oorlogvoering van de zijde der geallieerden, de toezegging verkre- gen worden, dat de belangen der neutralen zooveel mogelijk zullen worden ontzien. Het onbevredigende karakter van de op de protesten ontvangen antwoorden treft echter het meeste in de gevallen, waarin door de oorlogvoering mensohenlevens op het spel kwamen te staan. Het ergerlijke optreden tegen de ,,Sliedrecht" bijv. is als zoodanig niet erkend door de Duitsche regeering, die zich op grond van het protocol van Londen toch gebonden zou moeten achten, de veilig- heid van de bemanningen der getorpedeerde schepen te verzekeren. Recht en menschelijk- heid komen wel in een zeer klein hoekje te liggen. Onbegrijpelijk is ook de houding van de Duitsche regeering tegenover de hoogst ern- stige grensschending bij Venlo op 9 Nov. jj., waarbij een Nederlandsch officier door het toedoen van Duitsche organen het leven ver- loor. De herhaalde vertoogen onzerzjjds te Berlin hadden geen uitwerking. Dat de Duitsche regeering al evenmin gereageerd heeft om het ruime Nederlandsche voorstel om, ter keuze van Duitschland, een procedure van behoorlijk onpartijdig onderzoek te vol- gen, geeft te denken. Wij zijn van oordeel, dat met haar voorstel de Nederlandsche regeering tot de uiterste grens van welwil- lendheid is gegaan om deze zaak tot een op- lossing te brengen. Geheel zonder rechtstreeks succes zijn de in de afgeloopen maanden ondemomen stappen intusschen niet gebleven. Met betrekking tot verschillende zaken hebben de oorlogvoerende partjjen aan gedane verzoeken voldaan of hebben zij begane fouten erkend. Wie echter de beteekenis en het gewicht van het buitenlandsche beleid onzer regee ring zou willen afmeten naar den direeten uitslag van de ontwikkelde activiteit op diplo- matiek terrein, zou zich aan een ernstige mis- vatting schuldig maken. De beteekenis ligt vooral hierin, dat de regeering een evenwich- tige neutraliteitspolitiek voert. Verleden week schreven we: ,,Aan den onwrikbaren wil van regeering en volk om in het uitgebroken con flict de onzijdigheid van ons land te bewaren, kan niet getwijfeld worden." Deze politiek wordt op doeltreffende wijze bevestigd door het thans openbaar gemaakte Oranjeboek. Door in elk geval zuiver af te wegen wat het Nederlandsche belang vereischte, heeft dit de beste behartiging gevonden. Het defensie- beleid, dat eveneens alleen door onze eigen belangen wordt bepaald, en de buitenlandsche politiek hangen thans nauw samen. Op ge- lukkige wijze blijkt de diplomatic in het kader al zijn chefs in het hooge steenen gebouw achter ham. En toch zuchtte de vuilnisman, toch keek een met zijn gummistok kwispelend agent goedkeurend naar hem, twee of drie honden beneusden vriendschappelijk zijn broekspijpen, deden een pas achteruit, keken naar hem op en toonden duidelijke verlangens tot toenadering. Die kwam. Pete bulcte zich en verdeelde vriendschappelijke klopjes op onpartijdige wijze. De honden leefden zichtbaar op. Het was duidelijk, dat dit een man naar hun hart was, een man, die een hondenleven tot iets draaglijks maakte. Pete daalde fluitend de verdere treden van de steenen trap af, praaide een krantenjon- gen en herstelde in een kort oogenblik diens vertrouwen in de menschheid, door hem het driedubbele van het verschuldigde bedrag in zijn hand te stoppen. Het kon er af, oordeelde Peter; tegelijk met het ingaan van zjjn vacantie, had hij op het kantoor van den baas moeten komen en had tot zijn ontzetting gehoord, dat hij benoemd was tot chef van de afdeeling tijdschriften. Het had juist zeven minuten geduurd en al zijn ondergeschikten waren er bij noodig ge- Weest, om hem te oivertuigen, dat het geen fatale vergissing was van een baas, die han- delde in een vlaag van verstandsverbijstering, maar een feit. Een feit... een onwrikbaar feit... en het bewustzijn van dit feit gaf veerkracht aan den stap van zijn lange "beenen, en autoriteit aan zijn arm, toen die omhoog schoot om een taxa aan te houden. De taxi-chauffeur was een voorkomend man de heele wereld leek dezen dag we] bevolkt met voorkomende lieden en de snelheid, waanmee Pete naar zijn adres werd vervoerd, verwarmde zijn hart. van onze zelfstandigheidspolitiek te zijn op- getreden. Het Oranjeboek toont aan de buitenwereld, dat het ons in elk opzicht ernst is met onzen neutraliteitswil. Het versterkt naar binnen toe het vertrouwen, dat de mannen aan het roer den juisten koers volgen. Ons schip van staat kan desniettemin in overstelpende moeilijkheden geraken. Zoo als het in het officieuze relaas „Nederland paraat", opgenomen in ons Ochtendblad van Vrijdag, terecht heette: „Ook Nederland ligt in den stormhoek van Europa". Op alle ge- beurlijkheden dienen regeering 6n volk daar om voorbereid te zijn. De regeering heeft door de maatregelen van de laatste week ge- toond, dit ten voile te beseffen. Ons volk kan niet beter doen dan te volharden in den eendrachtigen wil het erfgoed der vaderen .tot het laatste toe te bewaren. Welk lot ons ook beschoren is, het vaste vertrouwen in de juistheid van den gevolg- den koers kan ons nimmer ontnomen worden. NEDERLAND NEUTRAAL. Geen afspraak met belligerenten. De Regeeringspersdienst meldt: De laatste dagen kan men in de buiten landsche pers, in verband met de recente In ternationale gebeurtenissen, hier en daar zekere verwachtingen aantreffen ten aanzien van de verder aan te nemen houding van klei- nere neutrale staten, waaronder Nederland. Onder den indruk van uitingen over de neu tralen in het Britsche en Fransche parlement zouden deze staten gevoelig kunnen worden, heet het, voor suggesties in den zin van reeds te voren gemaakte afspraken met de geal- lieerde belligerenten, ter zekerstelling van hulp bij een eventueelen aanranding van de andere zijde. Hiertegenover wordt andermaal vastge- steld zij het, althans voor het Nederland sche volk, ten overvloede dat de Neder landsche regeering van den aanvang af een onwankelbare en ondubbelzinnige onzijdig- heidspolitiek heeft gevolgd, die zij onveran- derd blrjft handhaven en waarin voor van te voren met welken belligerent ook gemaakte afspraak geen plaats is. Dit standpunt kan, naar de Nederlandsche regeering recht heeft te vertrouwen, bij de regeeringen van alle oorlogvoerenden volledig bekend worden geacht. Een uiterst lichtvaaxdig genicht tegengesproken De regeeringspersdienst meldde Zaterdag- avond: Heden valt een nieuw voorbeeld te signalee- ren van het in omloop brengen van een uiterst lichtvaardig gerucht met betrekking tot ons land. Het te Washington verschijnende blad Eve ning Star vermeldde, naar de Duitsche radio mededeelde, dat een troepentransport Enge- land had verlaten. Het Amerikaansche blad trok daaruit op eigen gezag de conclusie, dat dit troepentransport op weg zou zijn naar Noorwegen of.naar Nederland. Behalve door de Duitsche radio werd deze mededeeling hedenavond ook verder verspreid door het Berlijnsche dagblad Nachtausgabe. Waarschijnlijk heeft hierop betrekking het om 8.20 Nederlandsche tijd door de Britsche radio uitgezonden bericht, dat uit Duitsche bron opnieuw geruchten komen, als zoude van Britsche zijde een aanslag worden voorbereid op Nederland. Daaraan werd door de Britsche radio een even stellige als ondubbelzinnige tegenspraak toegevoegd in dezen vorm: ,,Dit js zulk een fantastische onzin, dat niemand buiten Duitschland er ook maar een oogenblik geloof asm zal hechten." De tegenspraak is nog door een tegen spraak van Reuter gevolgd. Deze luidt: ,,In gezaghebbende kringen te Londen wordt vanavond verklaard, dat wederom geruchten uit Duitsche bron in omloop worden gebracht, volgens welke de geallieerden een of andere r H—w— Hij nam uitbundig afscheid van den chauf feur, wenschte hem een lang en gelukkig leven, en hopte de voordeur binnen. En zoo geschiedde het, dat Pete Brent, chef van de afdeeling Tijdschriftenpublicatie van Trevor en Oo., Londen, om half elf op een zwoelen zomeravond, over een grintweg reed, zestig mijl ten Noorden van datzelfde Lon den. Het feit, dat hij reed, verbaasde iedereen, behalve hem zelf. Zijn salaris was tot dus- ver juist toereikend geweest om een wrak wagentje er op na te houden, een oud ding, voor een prikje op den kop getikt op een autoveiling. Alleen de vaste wil van Pete, om een auto, in welken vorm ook, te bezitten, was de oorzaak geweest, dat de veilinghouder het ding iiberhaubt had verkocht. En van dat oogenblik af, als bezatter van een wagen, had Pete het instrument gepoetst, geolied, gesmeerd, vertroeteld, er nieuwe bougies in- gezet, de schroeven aangedraaid, en er ette- lijke processen-verbaal mee opgeloopen, om- dat het vehikel telkenmale hardneikkig wei- gert weer in beweging te komen, op het kritieke moment, dat hij het had geparkeerd op een plaats, waar dat verboden was. Maar Pete was een volhardend man, en het oude twoseatertje zoemde thans over den weg, zijn kilometerteller schommelend tus- schen veertdg en vijftig. Het was een ideale snelheid voor iemand, die zoo weinig haast had als Pete. Hij was op weg naar zijn land- huasje, een ding, geerfd van zijn oom, en de rust van den zomeravond, het bewustzijn, dat het er geen steek toe deed, hoe laat hij aan- kwam, en zijn tevredenheid over zijn wagen, maakten hem tot ^en der gelukkigste schep- selen in Engeland. En toen, toen hij juist de eerste maten van actie ter schending van de Nederlandsche neu- traliteit zouden beramen. Niets is dwazer of boosaardiger dan deze geruchten, welke nie mand buiten Duitschland zullen misleiden." Hoe men te Berlijn het gerucht opvat. De correspondent der N. R. Crt. te Berlin telefoneerde Zaterdagavond Een van de opschriften die de heele breedte van de eerste bladzijde van de Nachtausgabe beslaat, luidt vanavond als volgt: „U.S.A.: voor een Britschen aanval op Nederland?" Dit heeft betrekking op een bericht, hetwelk men reeds door de radio en anderzins zal kennen, maar waaraan wij toch nog iets wil len toevoegen. Volgens een bericht, dat het Amerikaansche blad Evening Star uit Londen heeft ontvan gen, zou een Engelsche transportvloot met verscheidene divisies aan boord zjjn uitgeloo- pen en zich reeds in voile zee bevinden. De Evening Star stelt naar aanleiding daar- van de vraag, of deze divisies voor Noorwegen of voor Nederland zijn bestemd en geeft daar- op zelf het volgende antwoord: ,,De veronder- stelling dat het om Nederland gaat is de waarschijnlijkste, want Engeland is nauwelijks in staat om de Duitschers uit Noorwegen te verdringen."' Het „New-Yorksche blad" (er is geen New Yorksche Evening Star; er verscbijnt alleen te Washington een blad van dien naam corr.) beweert, dat Engeland aan de Noor- sche kust slechts spiegelgevechten zal leveren. Dit bericht van de Evening Star zou volgens het bericht uit Washington volgens de Nacht ausgabe in politieke kringen te Washington groot opzien hebben gebaard. Wij behoeven het bericht niet aan een ana lyse te onderwerpen, want het heeft alleen beteekenis door de omstandigheid, dat de Nachtausgabe het opneemt en de diplomatieke medewerker van dat blad, Kriegk, het voor- ziet van den volgende commentaar: ,,Het is zeer kenschetsend, dat men in de Ver. Staten bij een bericht, dat spreekt van een plan van Engeland om heele divisies in Nederland te landen, geen twijfel aan de juist heid van dit bericht uit." (Dit is een argu- mentum ex silentio. In het bericht zelf staat namelijk alleen, dat het bericht van de Eve ning Star opzien in politieke kringen te Was hington heeft gebaard. Dit sluit nog niet in, dat men geen twijfel aan de juistheid koestert. Corr.) ,,Men moet", zoo gaat de officieuze commentaar verder, „in de kringen van de Amerikaansche correspondenten te Londen, die bijzonder goed geinformeerd zijn over de piannen van de oorlogsophitsers, reeds dagen- lang met de gedachte hebben gespeeld, dat Churchill er niet voor zou terugdeinzen, in opdracht van de plutocratie na de volslagen mislukking van de Engelsche actie tegen de Noordsche staten de Engelsche aanvalsplan- nen raai Nederland te verleggen. ,,De Engelsche plutocratie heeft aan Chur chill en Reynaud sedert maanden opdracht gegeven, den oorlog op een gebied te voeren, waar zich althans eenige geringe vooruitzich- ten voor Engeland zouden voordoen. Nadat het plan van een uitbreiding van den oorlog naar het Noorden, hetwelk reeds met militaire middelen op gang was gebracht, door de nog net op tijd beginnende Duitsche actie voor- loopig mislukt is, bljjft den Engelschen oor logsophitsers inderdaad, indien zij geen uit- voerige ondernemingen in het naburige Oos- ten of op den Balkan willen probeeren, alleen een poging over om door militaire dreigemen- ten tegen Nederland een doel voor de Engel sche politiek te bereiken: de handhaving van de Engelsche geweldheerschappij over de tegenoverliggende kust van het Kanaal. Dit doel speelde sedert dozijnen van jaren een rol in de Engelsche buitenlandsche politiek. Onder dergelijke gezichtspunten krijgt het bericht van de New-Yorksche Evening Star (ook de heer Kriegk denkt blijkbaar dat de Evening Star te New-York verschijnt, hetgeen minder verwonderlijk is dan dat de man van de Nachtausgabe te Washington ook niet be ter zou weten corr.) in alle geval een zekere waarschijnlijkheid". zijn lijflied aanhief, de eerste rauwe geluiden de vredigheid van een landelijken viersprong verstoorden, en drie vogels ontsteld uit de schemering deden opvliegen, kwam een wagen in razende vaart uit den zijweg schie- ten, om den grintweg op te draaien. De wagen moest de bocht kort nemen. Hij deed het niet, het is een lastig iets, een kleine en scherpe bocht kort te nemen, als je er met een gang van zeventig kilometer inschiet en de gevol- gen waren ontstellend en omvangrijk. De groote wagen bereikte het kruispunt iets v66r Pete taegon te draaien, slipte in een wolk van stof, vaagde Pete's achterspatbord in het niet, en dook met een gekrijsch van remmen in den langs den weg loopenden sloot. Het was geen droge sloot, maar ook geen bepaald natte en de fontein van modder, die opsteeg, toen Pete hem er in zag schuiven, bespatte zijn eigen wagen van boven tot onder. Toen was het even heel erg stil. Pete sprong uit zijn auto en rende naar den wagen in de sloot. Maar nog v66r hij die bereikt had, zag hij een verwilderd en verfomfaaid hoofd uit een der portierraam- pjes komen en daarna een compleet menschen- lichaam. Hallo!" zei het hoofd, en het geheel kwam op hem toe. Pete vond zijn adem terug en gebruikte die oogenblikkelijk om uiting te geven aan zijn gevoelens. ..Wat ben jij van plan?" zei hij, „verkeer je in de meening, dat je achter het stuur van een tank zit?" De vreemde lachte, en bond een zakdoek om een snee in zijn arm. ,,Geef hier," zei Pete, „laat mij dat doen!" 'Hij deed het, deed het met kennis van zaken, hetgeen hard noodig was, want de snee makervU jn epengeg (ingez. jviea. I Totzoover de commentaar in de Nacht ausgabe. Zoowel het bericht zelf als een deel van den commentaar zijn in de radio her- haald, hetgeen aan de zaak een zekere nadruk verleent. Uit Londen is een stellig dementi afgekomen. Zulk een dementi kan natuur- lijk alleen buiten Duitschland werking oefe- nen. Lmmers, waar dezer dagen gesproken is van ,,bliksemsnelle antwoorden" enz. op zulke Engelsche piannen is daarbij natuurlijk stil- zwijgend verondersteld, dat voor het bestaan van dergeljjke voomemens niet den doorslag geeft wat Engeland daarover beweert, maar wat Duitschland dajarover denkt. Nochtans bestaat er, meldt de N. R, Crt., naar onze meening in het geheel geen reden om dit bericht een actueele beteekenis toe te kennen Wij leggen nadruk op het woord ,,aetueel", want het zou anderzrjds lichtzinnig zijn te beweren, dat zulke uitlatingen op zichzelf in het geheel niet van beteekenis zijn. Intusschen schijnen de gebeurtenissen het bericht zelf reeds te hebben weerlegd. Ver- volgens werd het baren van opzien geconsta- teerd in bet Berlijnsche avondblad, waar nog een commentaar werd geschreven en gedrukt. In dien tijd bad men allang iets van de trans portvloot moeten opmerken, wat niet het geval is. EENIGE UITBREIDING VAN DEN STAAT VAN BEL EC.. De Regeeringspersdienst meldt; Bij Koninklijk besluit van 1 November 1939 is, voornamelijk in het midden, westen en zuid-oosten des lands, een aantal gemeenten in staat van beleg verklaard. Bij een Vrijdag verschenen Koninklijk be sluit is daarbij uitbreiding gegeven, in dier voege, dat thans in het zuiden (Noord- Brabant) en in de noordelijke en oostelijke provincien een verdere strook in staat van beleg is verklaard. HANDHAVING VAN DE KRIJGSTUC5HT. In een legerorder wordt de aandacht der onderscheidene commandanten er nogmaals op gevestigd, dat het nog steeds veelvuldig voorkomt, dat zich militairen langs den openbaren weg opstellen en door handopste- ken of andere gebaren de aandacht trekken van passeerende automobilisten teneinde door dezen in hun voertuig te worden meegenomen. Er is reeds eerder op gewezen, dat een der- gelijk optreden strijdig is met de waardigheid "van den militairen stand en schadelijk voor het aanzien van de weermacht en dies onver- eenigbaar met een goede krijgstucht. De onderscheidene commandanten zullen het onder hun bevelen gestelde personeel hier op nogmaals wijzen, op de naleving toezien en tegen mogelijke overtredingen met gestreng- heid optreden. EEN VERKLARING VAN MINISTER VAN KLEFFENS. Stefani meldt uit Rome; De Nederlandsche minister van Buiten landsche zaken, mr. E. N. van Kleffens, heeft den correspondent in Den Haag van het Ita- liaansche persbureau Stefani een interview toegestaan,waarin hij o.a. verklaarde. dat de Nederlandsche regeering, die, wat de buiten landsche politiek betreft, den steun der ge- heele natie geniet, onder de tegenwoordige was diep. Onder het verbinden door nam hij den anJer op. Het was een jongeman van een jaar of zeven en twintig, met een sym- pathiek gezicht, waarover een tweetal iit- teekens liepen. Peter verbaasde zich er al leen maar over, dat iemand, die een bocht op een dergelijke wijze nam, nog niet meer sneden en schrammen op zijn gezicht droeg. De jongeman zei niets gedurende de pijn- lijke behandeling van zijn wond, en toen Pete een laatsten ruk gaf aan het verband en een stap achteruit deed, bracht hij langzaam zijn hand in zijn zak en kneep zijn lippen op elkaar. ,,Pijn?" zei Pete. De ander grinnikte: „Wat dacht je dan? Een snee van een glasscherf doet altijd pijn!" „Wat doe je ook zoo stom om een hoek te vliegen!" zei Pete. .,Wou je zelfmoord ple- gen? Of zat de politie je op de hielen?" Het gezicht van den ander werd plotseling ernstig: ,.Nee.ik zat een ander op de hielen." Hij lachte en voegde er aan toe: ,,Hij zal nu wel ongeveer in Schotland zitten!" Pete maakt een misprijzend geluid: „Als hij even hard reed als jij, lijkt 't me meer waarschijnlijk, dat hij minstens zijn laatste uren in een ziekenhuis doorbrengt!" De ander keek hem aan. lachte weer en stak zijn hand uit. ,,Mag ik me even voorstellen... mijn naam is Crofts, John Crofts." ,,Pete Brent." Pete trok zijn sigarettenkoker te voorschijn en bood een sigaret aan. De ander nam haar met graagte en trok de rook diep in zijn iongen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1