WEK UW LEVER-GAL OP Met IVOROL een super reiniging van mond en tanden, Dam- en Schaakrubriek Burgerlijke Stand Pluimvee-Rubriek DAMMEN. SCHAKEN. SCHEEP V AARTBE WEGING. want het actieve zelfreinigend schuim dringt door tot in de meest verborgen sehuiihoekjes waar gewone tandpasta niet komt. Tube 60-40-25 ct. in m'n lange leven, mee verschillende strenge winters, mee late nachtvorsten, mee veul hoog water en alderleie op 't eerste oog rampzalige dingen nooit anders ervaren dan: op 't end kwam alles weer recht! En hoe ouwer d'n mensch wordt, hoe rustiger hij dan ook teu- genqver teugenslag komt te staan. De jeugd, die dat nie verstaat, is nogal 'na rap geneigd om zulke „ouiwe" gelatenheid te verslijten veur gebluschte levenskracht, maar mee dat gedaeht timmert ze 'r eigen dan toch wel 'ns danig op den duim! 'Nen ouwen, op zijn manier, wijzen hond, zooals mijnen Blek om 'n veurbild te noemen, sterk als 'nen beer, ge moest 'ns kunnen voelen hoe ie den zwaren wagel uit oew knuis- ten trekt, zoo'nen ruigen, rustigen beest gaat, op den kuier, naast zijnen baas vort mee den eigensten rustigen stap van zynen mees- ter. Na uren komen ze samen thuis; rustig, onvermoeid, koel! Lijk ze van huis gongen. Den jongen, onwijzen keffer daarentegen rent, tobt, hijgt drie, vrjf tot tien keeren den weg heen en terug en komt op 't end, mee de tong op z'n teenen en 'n razend-kloppend hart weer thuis mee den baas en... 't onervaren dier heeft uren noodig om weer op verhaal te komen. Wordt ie te laat wijs, dan komt z'n broerte te vroeg, -afijn, net als bij de men- schen! (Hiermee wil nie gezegd zijn, dat de jeugd mee 'nen grijzen baard deur 't leven mot stappen, maar wel ditte, dat jeugdige ,,heet- gebakerdheid" nog gin vlarrfmende levens kracht is. Maar genogt; 'k ben ongemerkt wijd af- gedwaald van m'n eerpelland. 'k Zat daar, begin verlejen week, m'n poters te zetten, over 'n ruimte, 'nen kijk wijd, want Dr6 III is van plan om in ons gewilde ,,zandjannen" veul zaken te doen. Ook mee deus groote artikel wil ie over ennigte maanden 'nen steuvigen verkoop en nuuwe klanten forceeren! 't Is waar, mee zijnen auto kan ie kolossale vrach- ten snel wegrijen en wat ie my er allemaal van vertelde...! Nou, *t jonk zit zoo vol plannen en ideeen; m'n hoofd tolt, als ie uit- gepraat is! Hij ziet de dingen in de toekomst allemaal nog wat te simpel. Hij ziet 't zod: de huis- vrouwen hebben eerpel noodig en koopen 't liefst nie duur en goeie waar. Dr4 I is boer genogt om te zorgen veur goeie en concurree- rende waar, ik eigens heb 'nen prachtigen wagel en 'nen ijverigen Eeker, dus dus ik verkoop eerpel zooveul als ik wil! Tot nou toe is die redeneering dikkels uit- gekomen, want... eh... 't jonk heeft alles mee! Z'n plazierig hoofd, z'n kustelijke ,,brutaliteit" waarin ie eigens gin erg heeft, z'n afjjn, z'n heele jeugd, waarmee ie zijn klantjes inpalmt. Maar toch ook: z'n steuvige vertrouwen in z'n artikelen, z'n eigen en... in z'n geluk! Als hij 'n benneke groentes vasthoudt en zegt: „me- vrouw, zoo van't veld, kek, d'n daauw fonkelt er nog op, zoo'n zooike groentjes hebt ge nog nooit in oew keukentje g'had", dan dan m66nt ie dat! Want ginmensch kweekt mal- scher spul dan opa! En als ie 't benneke in twee handen ronddraait onder de veurjaars- zon, dan begint zoo'n aanstaand klantje 't ge- voel te krijgen, dat ze deus zooike groentes nie veurbij mag laten gaan. Wat dat in den handel veur 'n geheim is, amico, dat deurgrond ik nie percies, maar ik w66t: de manier waarop den een of waarop den ander iets vasthoudt en toont, die manier gift aan dat ,,iets" altij meerderen of minde- ren luister. In ieder geval, den Dre verstaat 't kimstje 'nen kool, 'n benneke spruiten, 'n benneke eiers z6<5 vast te houwen en veur oew neus te draaien, dat ge 'r trek in krijgt! Dr6 m gelooft, neee hij wit: z'n spullen komen van eersteklas fabrieken, van den al- lerbesten akker en van de gezondste kiepen! De menschen geloaven 'm als ie z'n lange wimpers opslaat en mee z'n goudbruine oogen zoo frank en vrij rondkijkt. En zoo verkoopt ie, overal waar ie aanbelt en kitsige dienst- en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om berger. te verzetten. ftife"en dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde- len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u znlt u een geheel ander mensch voelen. Onschade- »8k, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten. f. 0.75. (Ingez. Med.) 614. Optossingen. De drie opgaven uit rubriek 609. No. 1, van Edg. Plasschaert, Clinge. Zwart: 2, 5, 9, 10, 11, 12, 13, 19, 23, 26, 29, 36. Wit: 22, 27, 28, 30, 32, 40, 42, 43, 44, 45. 46, 47. 1. 27—21 26X17 2. 32—27 23X21 3. 47—41 36X4© meersl. 4. 40—34 49X24 meersl. 5. 34X3 17X28 6. 3X7 (7 St.) 2XU 7. 46—41 met winst op tempo. Uitstekend slagwerk! Vooral de rondslag van 3 naar 7, waarbij 6 zwarte schijven en een dam weggeslagen worden, is fraai bewerkt. No. 2, eindpel van Zwart: 18, 26 en 36. Wit: 32 en 33. Dam op 14. Wit wint door 3227! (zwart 2631 ge- dwongen); 2722! (zw. 18X27); en 3328!! Op 3641 of 3137 volgt 2822, enz. Eenvoudig, maar uiterst verrassend en van grate practische waarde. No. 3, van C. K. Kaan, Koudekerke. Zwart: 7, 8, 9, 10, 16, 17, 18, 19, 20, 26. Wit: 27, 28, 31, 32, 34, 39, 41, 47, 48, 49. 1. 3429 26X46 2- 2822 46X43 meersl. 3. 22 X22 (8 X) 43 X 21 4. 4742! 213 gedw. 5. 22—17 enz. Fraai motiefwerk, waarvoor we ook in de onderstaande problemen aller aandacht vra- gen. Rubriek 611 bevatte het volgende vraag- stuk van C. K. Kaan, Koudekerke. Zwart: 7, 8, 9, 10, 17, 20, 22, 23, 27, 36. Wit: 34, 35, 38, 40, 41, 42, 43, 45, 48, 50. De winst komt tot stand door 3530 (zw 36X47); 30—24 (20X29); 38—32! (zw. 47X 35); 32X5 29X40) en 5X2. Een typisch motief, dat wij niet eerder zagen. Zwart is verplicht 4044 te spelen, wit meskes drie, Vier keeren opnuuw naar „bin- nen" lot gaan. Wat ze dikkels geren veur 'm over hebben!) Zoo verkoopt ie aan de huis- vrouwen, die 'm vertrouwen en soms... nie deur willen sturen! Den Eeker kan 't nie. Als die 'n mandje eiers vasthoudt, dan zitten zijn sproeten-lijk- roestvlekken dalijk z6o vast op de klantjes d'r oogen, dat ze gin groote, blanke eiers meer zien, glanzend onder de zon, doch alleen maar lt vuile stoepke dat ,,toch 'ns rap 'n beurt mot hebben", zoodat de wefkes ineens ginnen tijd meer hebben veur dieen braven sproeten- koning! Dre III, wakker als 'n haantje, had dat rap deur, dus: Eeker, verkoopen ku.nde gij nie, gij belt aan, gij gift me de spullen aan, ge let mee op de centen en ge houdt de jongens van onzen wagel. Ik rij en verkoop alleen, gij doet de rest." En zoo volbrengen die twee baaskes iederen dag 't wonder om mee 'nen sehoonen ont- vangst en 'nen leegen wagel naar huis te rijen, om den lyst van vaste klantjes elken dag weer langer te maken, om 't bedrijf tot dubbelden bloei te brengen Ik heb dan ook verlejen week twee keer zooveul poters uitgezet en meer aardbeibed- den aangeleed. Maar als 't zoo vortgaat... afijn den grond is ooit veul duurder gewist en daar is altij nog gin betere belegging, dan grond! Mee grond kunnen ze nie gaan loopen; hij kan nooit, lyk pampieren, in lucht veranderen en ze kunnen er niks: zooals van huizen, aan vernielen of van op stoken! En valt er 'ns 'nen bonk ,,beschavingstech- niek" in, allee, 'nen bommentreohter is rap dichtgegooid...! Ja, ge mot vandaag aan alles denken, amico! Maar als ik dan verlejen week de nuuwe piepers zette, dan kwam daar den meester aangebeend. Allee, den Drd!" ..Goeienavond, den meester!" ,,Druk?" „Veul!" ,,Ge zet zoo nog al iets uit, Dr6! Is dat mee 't oog op de omstandigheden van oorlog, uit- voer, distributie of zoo?" ,,Neee, man! Dat hebben we noodig in nor- maal geval!" zee ik fier. Daar gong 'm 'n licht op; ,,oow... Dre III!" „In de roos, jonk!" Efkes was 't stil. De zon gloeide nog 'n bietje na, achter den ender, maar den killen avond was toch alweer te voelen. Wijd gonsde den slag van half zeuven uit ons kerketoren- tje over de wije, paerse velden. 't Was stillekes. Ik hoorde den poter telkes dofkes plompen in 't zwarte gat da'k mee 'n rond stuk hout boorde in den lochten zand- aerde. Ja, 't was stillekes, hier in den ver- laten akker, die zacht en donker zich strekte onder den vallenden avond. ,,Den Eeker helpt 'm mee ee?" ,,Blief „Den Eeker zit toch ok op den wagel bij den Dr6?" ,,Vaneigens, ee, vaneigens! Die twee kleine mannen doen alles samen. Bovendien: den Eeker is den Dre z'nen knecht witte wel!" We lachten zachtjes naar malkaar; de ge- schiedenis van de twee baaskes is wel bekend. „Ja... eh... hm! Ja, eigenlyk zou ik by Dre III motten zijn...!" zee toen den meester. ,,Daar gunderwijd zitten ze. We zetten naar malkaar toe, ziede." ,,'t Ga-d-over den Eeker." „Is er... iets, toch nie?" ,,Z'n.examen, ziede!" ,,Kom, ik schei er af. De mannekes vinden 't gereedschap wel. Gade mee zoowijd?" ,,Geren! Stoppen?" Ik nam z'n tabaksbuiltje, stopte m'n pijp. Ja 't was al flink dulster zag ik aan 't luci- fersvlamke. ,,'t Zit zoo in malkaar, Dre. Den Eeker kan mee glans z'n examen doen over 'n paar maanden. Makkeljjk zullen ze 't 'm nie ma ken, maar hij wit genogt." ,,Waarom zullen ze 't 'm zwaar maken, meester?" „Kek 's Dre, ik zeg oe dat als schoolmees- ter de schoolmeesterrj is bar conservatief." ,.Goei' eigenschap." ,,Mjawel", twijfelde-n-ie,,soms!" 'k Heb dikkels gemorken, amico, dat schoolmeesters altij op de ,,schoolmeesterij" 50X39; zwart daarna gedwongen 3549; wit 3934, zw. 4©32 en wit tenslotte 4843, 4540 en 34—30. Vervolgens een eindspel en een probleem- Kaan uit rubriek 612. No. I. Eindspel (,,Het Damspel"). Zwart: 16, 27 en 36. Wit1 schijf op 49. Dam op 46. Een klassiek eindspel, dat elke dammer be- hoort te kennen. De winst is scherp en toch eenvoudig, al zou het eindspelletje in de partij ook bij z.g. sterkere dammers maar al te vaak remise geloopen. Wit wint aldus: 4628 (zw. 2731); 49 43 (16—21); 43—38 21—27); 28—32!!! Af- gelopen Een zeldzame matzet. No. 2. Probleem van C. K. Kaan. Zwart: 8, 9, 10, 11, 12, .18, 24, 30, 43, be- nevens een dam op 36. Wit: 23, 25, 26, 27, 31, 34, 39, 40, 42, 45, 48 en 50. 1. 42—38 43X21 2. 26X6 36X35 3. 6—1 dam 18X40 4. 1X2 (5 X) 30—34 (of?) 5. 48—43 3439 gedw. 6. 45X34 39X48 gedw. 7. 50—45! 48X30 8. 25X34 3549 9. 4540, enz. Het motief na de 4e zet van wit is zeer moeilijk te bewerken. De auteur geeft zijn bewerking dan ook gaarne voor een betere. Ook dit motief hebben wij nog niet eerder gezien evenmin als het volgende. Het ver- band tussen de motieven zal den aandachtigen lezer niet ontgaan zijn. Dan rest ons nog een probleem uit rubriek 613, eveneens van den heer C. K. Kaan te Koudekerke. Zwart: 7, 8, 9, 10, 12, 15, 22, 23, 29, 30, 31. Wit: 16, 20, 21, 25, 34, 38, 39, 40, 41, 43, 45. 1. 1611 7X27 meersl. 2. 41—36 15X24 3. 38—32 27 X 49 4. 36X7 49X35 5. 71 dam 29X40 6. 1X2 Een keurig motief in een ■uitstekende be werking! Zwart is gedwongen tot 4044, wit 25X34, zwart 44X33 en wit 3430 en 2X30. afgeven, dus ik nam zijnen twijfel nie zwaar. ,,Soms... Dre." ,,Oem. Mja. We zijn allemaal maar men schen, ee ,,Da's waar! We zijn allemaal foutenma- kers, maar ik mot oe dit zeggen: als den Eeker straks op t onderwijzersexamen komt,' dan hoeft er in de examencommissie nog gin nen Sherlock Holmes te zetelen, om de com- missie duideljjk te maken, dat den Eeker 'n vrimd eendje in de examenbijt is!" ,,Zoo is 't!" „En zoo iets is op 'n onderwijzersexamen altij 'n lillijk dink veur... nou veur den Eeker in deus geval." ,,Waarom?" ,,Ze vertrouwen 't nie. Stuk veur stuk is elken examinator oang, dat ie toevallig vra- gen stelt, die den examinandus toevallig kan beantwoorden. Zo'n manneke krijgt dus 'n bar zwaar examen. Veul zwaarder dan den nor- ■maalschoolpupil, waarvan bij"veurbaat veron- dersteld wordt, dat ie wel klaar is veur 't vak." ,,Ik begin oe te begrijpen, meester" ,,De punten vallen ook aan den lagen kant, elken examinator is weer bang, dat ie te gun- stig af zal steken bij z'n overige commissie- lejen - ,,Jaja, den Eeker krijgt 't nie cadeau, snap ik wel!" „Sjuust! 't Is gin oneerlijkheid, Dre, 't is... 't is angst veur 't ongewone. 't Is conserva- tisme!" ,,Begrepen." ,,En nou ben ik, onder ons, sjuust anti- schoolmeesterig genogt..." ,,Dat zeggen alle schoolmeesters van d'r eigen, jonk." ,,Nou, ik ben 't dan toch." „Oow!" „Geloofde me nie?" ,,Neee! Gij zijt sehoolmeester, zooals ik boer. In hart en nieren, mee alle goeie en mee alle kwaje eigenschappen. En da's pront zoo. Af!" „In ieder geval: 't is mijnen trots om den Eeker deur dat examen te trekken, Dr£!" Ziede wel! Daar valde al deur de mand!" Onzen lach echoowde deur den stillen avond, die sluierde over 't durp. „Is den Eeker klaar, veur dat verzwaarde examen, meester?" „Tot ende met!" zee-t-ie vurig. ,,Maar nou, mee die nuuwe affaires van oewen Dre, nou ben 'k erg ongerust, dat den Eeker sjuust nou, die leste maanden, te veul van z'n studie getrokken zal worden. En dat wou 'k nou 'ns mee oe bepraten." „Gaat ie achteruit, den Eeker?" ,,Neee, ndg nie! Maar 41s dat vandaag of mergen zoo mot zijn, dan is den tijd tekort, om dat bij te spurten. Me dunkt, Dr6, d&t ver- stade!" ,,D4t doei 'k, meester!" ,,Dan hoef ik wijers niks meer te zeggen, Drti." En zoo, amico, dat wou 'k oe dan gezeed hebben 'had, zoo zit nou den Jaan op den bok, naast Drd HI. Den Eeker mot 'n paar maanden hard leeren. Den Jaan rijdt nou iede ren mergen in den auto mee Dr6 III weg. 't Manneke, dat Janus als veldwachter zoo dikkels achterna gezeten heeft ge wit nog wel van vroeger, da's nou den Jaan z'nen baas! ,,'t Gaat wel", zee Dre III: ,,al mis ik veul m'nen Eeker onderweuge. Maar witte wa zoo broerd is, opa? Telkens als ik veur 'nen stad- schen diender mot stoppen, m'n pampieren laten zien, deurrijen, ieverans anders parkeeren ge kent al die moeilijkhedens in 't verkeer dan wil den Jaan mee die pliessiemannen gaan debatteeren. En als ik 'm zeg: ge wit van al die verkeersregels geen snars, Jaan, dan zee-t-le ijskoud, ik ben eigens dertig jaar bij de pliesie gewist en ik wocht van die man nen, die stuk veur stuk nog nooit 'nen moord hebben uitgezocht, gin complimenten af!" Ik schoot in den lach. DieSn Jaan...! Hij verandert nooit. En 't ergste is, opa, als 't hum dan „hier zit", lijk ie 't noemt, dan wil ie den wagel uit, om dat vertessel te gaan doen aan zo'nen stadschen agent!" Gisteren kwam Drb IH alleen thuis...! „Waar is den Jaan, Dr6?" ,,Die zit in de stad, op 't pliesiebroo te ver- tellen hoe ze moordzaken op motten helderen." ,,Ik begrijp oe nie...?" Twee problemen. No. 1, van C. K. Kaan te Koudekerke. be- handelt hetzelfde motiefsysteem. ZWART 1 2 3 4 5 6 16 26 36 46 49 50 WIT 48 47 Wit speelt en wint. No. 2, van Edg. Plasschaert, Clinge. ZWART 1 2 3 4 5 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. Oplossingen in rubriek 616. ,,'k Moest daarstraks 'n andere straat in- rijen; den weg was wijerop opengebroken, denk ik." ,,Wij rijen deur!" zee den Jaan teugen dieen diender; „ge hoeft mij niks te zeggen. Toen gij nog gin pliesieman was, had ik m'n zeu- ventienden inbreker en achtsten moordenbbr al achter de spijlen zitten. Gas, Dr6!" ,,En toen?" ,,Toen moest ie uitstappen. Om dat op 't broo te gaan vertellen aan den commissaris." ,,En gij zijt deurgerejen?" ,,Ik wel. Ik ken die vertessels." ..Moeste gij dan nie getuigen?" ,,Misschien wel. Maar ik mocht daar nie blijven staan mee m'nen wagel en toen 'k den Jaan kwijt was en den wagel op gank, toen had 'k zoo'nen honger, da'k maar deurgerejen heb..." Als die muis 'nen st^ert heeft, hoort ge 'r nog van amico!" Maar nou schei k er af. M'n pampier is vol en m'n oogen gaan pie- ken. j Veul groeten van Trui, Dre III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. DRA HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 5 April. Josephus A. de Thejje, oud 29 j. en Maria A C. van Dam- me, oud 26 j. Huwelijks-voltrekkingen. 2 April. Leo J. J. Fassaert, oud 39 j. en Anna M. M. Buijsrogge, oud 35 j. Overlijden. 30 Maart. Camille Verdurmen, oud 45 j., z. van Jan Fr. en van Louisa Ver durmen. 2 April. Apolonia Schelfhout, oud 86 j., echtg. van Jan Fr. van de Keer. Anna C. Goossen, oud 71 j., echtg. van Alphonsus Hoefeijzers 5 April. Anna C. Tieleman, ou'd 68 j., wed. van Adriaan Maas. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en .blad vermelden. DE WONDEREN DER KALKSTOFWISSELING BIJ DE EIVORMING. De vorige keer wees ik er al op, dat de schaaldikte van eieren van verschillende fac- toren afhangt (die zoowel in de kern zelf liggen als in het voer. Omtrent de factoren die in de hen liggen en die erfelijk ztjn heb ben de heeren Taylor en Lervier van het proefstation van den staat Califomie onlangs interessante proeven gepuiblioeerd. Zij hebben n.l. van 1932 af in twee verschillende richtin- gen gefokt met Wit Leghorns en gingen daarbrj uit van eenige hennen die dunschalige en dikschalige eieren legden. Deze eigen schappen konden izij in den loop ider jaren in twee verschillende stammen fokken en de verdere verschijnselen die deze kippen ople- verden bestudeeren. Zoo viel het op, dat van een zelfde hen de eerste eieren van een serie dikker van schaal waren dan de laatste eieren. Onider sen serie verstaat men het aantal eieren, dat van een hen op een aan- tal achtereenvolgende dagen legt om dan weer 6dn of meer dagen te passeeren. Som- mige beste loggers Leggen soms woken en weken achtereen elken dag een ei, maar heel veel ziet men het type van hen dat to.v. een serie van 4 4 5 eieren legt om dan weer een dag over te slaan. Ons bleek weer, dat de eieren van de hennen van de dikschalige stam onderling niet zooveel verschilden als die van de dunschalige stam. Het was net alsof de hennen van deze laatste stam niet genoeg kalk konden verwer'kert uit hun voer om alle eieren van een serie van een normals schaal te voorzien. Waaraan dat nu ligt is nog niet bekend. Aan den anderen kant kan men denken aan een afwjjking of verlaagde func- tie van het spijsverteringskanaal, dat dus uit het voer niet genoeg kalk kan halen. Dit blrjkt n.l. meer en meer bij allerlei vitamine- CorrespondentieE. P. te C. Analyse volgt nu spoedig. Nog enige dagen geduld s.v.p. C. K. K. te K. Zie het clubblad met be- langstelling tegemoet. Sdandinavische opening. Hier volgen een paar korte Sc. partijen, waarin Zwart spocldig verliest omdat hij een grove openingsfout maakt. In de eerste partij had Mieses de witte stukken. 1. e2—e4 d7d5 2. e4X<J5 Dd8Xd5 3. Pbl—c3 Dd5d8 Gewoonlijk gaat Zwart met de dame naar a5. Er volgt dan 4. d4, Pf6 of e5. Toch is de tekstzet niet verkeerd. 4. d2d4 Pb8c6 Nu had Zwart toch beter Pf6 kimnen spelen. 5. Pgl—f3 Rc8g4 6. d4d5 Pc6e5 Bjj oppervlakkige beschouwing lijkt het nu alsof Wit een gedwongen zet zal moeten doen om op f3 geen dubbelpion te krijgen. Maar, waarde lezer," als zwartspeler had hij dit ver- volg ook niet verwadht! 7. Pf3Xe5! Rg4xdl Zwart moet wel nemen hij kan toch niet zoo maar een stuk achterblijven. Rflto5t Zwart geeft op, want op 8. ...c6 volgt 9. dc6:, a6 (nog het beste), 10. c7t en hij ver liest minstens de raadsheer op dl. Eduard Lasker kreeg eens de kans op de volgende wijze te winnen: 1. ©2—e4 d7d5 2. e4Xd5 r|d8Xd5 3. Pbl—c3 Dd5d8 4. d2d4 Pg8f6 5. Rflc4l 5. Rd3 is een te doorzichtig aardigheidje (5. ...Dd4:, 6. Rb5f). 5. 4... c7c6 Waarschijnlijk met de bedoeling om de dame in het spel te brengen. e6 wilde zwart niet spelen, daar hij de diagonaal Voor de raads heer bdhouden wil. 6. Pgl—f3 Rc8—g4 Zwart bekommert izich niet om het zwakke punt f7de straf volgt onmiddellijk. 7. Pf3—e5! Rg4Xkll? De hebzucht is te sterk. Natuurlijk moest zwart probeeren stand te houden met 7. gebreks-ziekten het geval te zijn, iets waarop ik vroeger al eenige malen gewezen heto. De dieren krijgen genoeg van de bewuste stof in hun voer maar ize kunnen het niet voor hun lichaam benutten door een of andere afwijking in hun spijsVerteringsorganen. Maar daiarnaast kan gedaeht worden aan een anatomisdhe afwijking van dat deel van den eileider waar de eischaal gevormd wordt, een afwijking die ook erfelijk kan zijn en ten derde kan gedaeht worden aan een afwijking in de functie der bijschildkliertjes. Daarmede ben ik nu gekomen op een inte ressante nieuwe ontdekkmg irazake de kalk- stofwisseling toij leggende hennen. Men weet al eenigen tijd, dat de kalkstofwisseling~in het lichaam beheerscht Wordt door een hormoon dat de bijschildkliertjes afscheiden. Dat klinkt ontzettend geleerd maar zoo langzamerhand weet tegenwoordig iedereen wel zoo ongeveer wat een hormoon is. Hormonen zijn n.l. eigenaardige scheikundige stoffen die doc.r bepaalde klieren in h©t lichaam gevormd worden en die door middel van den bloed.- stroom naar verwijderde plaatsen in het lichaam gebracht worden om daar hun wor king te ontplooien. Zoo werkt een hormoon dat door een kliertje dat zich onder aan de hersenen bevindt afgescheiden wordt, op den eierstok en prikkelt deze tot vorming van dooiers. Prikkelt men nu het hersenkliertje wat bij kippen en vogels gebeurt door den invloed van het licht, dat door de oogen naar binnen valt dan vomit het kliertje zrjn hor moon in verhoogde mate en prikkelt op zijn beurt den eierstok tot meer werking. Welnu die eierstok, die de dooier vormt, produceert zelf ook Weer een hormoon en dit hormoon prikkelt een paar heel kleine kliertjes die bij de kippen zoo groot zijn als een bijscMld- kop en in d© borstholte bij de schildklieren liggen. Vandaar dat ze byschildklieren hee- ten. Wiaartoe nu die eigenaardige prikkeling door den eierstok op de bijschildkliertjes? Wel, deze kliertjes regelen de kalkstofwisae- ltng van bet bloed en als zij geprikkeld wor den zorgen zrj er voor dat er plotseling wat meer kalk in het bloed komt dan gewoonlyk. Hiermede is nu de .eigenaardige cirkelloop van de kalk in het lichaam verblaard. De eischaal die voor 95 uit koolzure kalk be- stat moet in het kippenlichaam betrekkeljjk snel uit het bloed gevormd worden. Het bloed moet dan ook dubbel zooveel kalk bevatten dan gewoonlijk om aan de enorme aanvraag van de schaalklieren, die een eischaal moeten vormen, te kunnen voldoen. Op een gewcldig wonderbaarlijke manier wordt dat dan nu be- reikt. Zoodra de dooier rijpt zendt de eierstok als het ware een telegram naar de bijschildkliertjes in den vorm van ztjn hormoon. Zoodra het telegram door de bijschUdklier- tjes ontvangen is, geven zij bevel aan den darm om meer kalk uit het voer op te nemein en geven permissie aan het bloed om delze groote hoeveelheid kalk naar de schaalklier- tjes te brengen. Als een eigenaardige proef op de som voor deze nieuwe ontdekking ikonden de vinders (de doktoren Altmann en Hutit van de Cor nell Universiteit te Ithaka) zien, dat nu in- epuiting, bij een niet leggende kip, dus een kip met een normaal kalkgehalte in het bloed van eierstok-extract direct het kalkgehalte in het bloed enortm steeg. Hetzelfde effect werd ook verkregen door het inspuiten van eidooier, Waardoor de niet werkende eierstok der kip er toe kwam toch haar kalkharmoon naar de bijschildkliertjes te sturen. Uit deze nieuwe ontdekkingen blrjkt wel hoe geweldig ingewikkeld eigenlijk het proces van de schaalvorming is en van hoeveel be- lang hierbij nogmale bijschildkliertjes zijn. Als deze kleine kliertjes die een leek niet eens zal kunnen Vinden in de borstholte der kip ziek ztjn loopt ondanks de beste Voedering de geheele kalkstofwisseling van de kip in de war en kunnen er allerlei afwijkingen ont- staan izooals windeieren en ook beenverwre- king, die zich in het voorjaar nog al eens voordoet en verschijnselen van verlammmg geeft. Dr. B. J. C. TE HENNEPE Nadruk verboden. .AangekomenLENA, 383; BRANDEN BURG, 1473; BLAOKTOFT, 1109; TEANO, 866; TRINGA, 1930; HEBBLE, 1040; HERON, 279. VERTROiKKEN: KELLWYN, 1459; JEM, 833; LENY, 343; EMERALD WINGS 2139; ARCA, 2222; ilOOGLAND, 1298. ..jRe6, maar na ruil der raadsheeren is zrjn stelling slecht. 8. Rc7Xf7t mat. Nog een party (zonder aanteekeningen), door Aljechin gewonnen in een blindparttj 1. e2e4 d7d5 2. e4Xd5 Dd8Xd5 3. Pbl—c3 Dd5a5 4. d2d4 Pg8f6 5. Pglf3 Rc8g4 6. h2b3! Rg4h5 7. f?2g4 Rh6g6 8. Pf3e5 Pb8d7 9. Pe5c4 Da5a6 10. Rfl<13 Da6e6t 11. Pc4e3 0 0 0 12. d4d5 De6b6 13. Pe3—c4 Db6b4 14.. a2a3 Db4c5 15. Rcle3 Zwart geeft op. De helft van zwarts zetten zijn damezetten geweest ElndsteUing. Uit een in 1901 te Riga gespeelde party BohlEhlert. Er vblgde; 1. Pe5g4! 2. f3Xg4 Wit moet wel nemen, want er dreigt nuat op h2. Op Rf4 verliest wit door Dc5t. 2M6—h2t 3. Kgl Xh2 Rh4—f2t en mat op de volgende zet. a b c d e f g Zwart aan zet wint. •A"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 8