BUISMAN m Sproeten komen vroeg in NOORSCHE KEGEERING ZOU ZICOH UIT ELVERUM TERUGGETROKKEN HEBBEN. MmZs semm EEN FRANSOH BERICHT OVER GROOTE DUITSCHE VERLIEZEN. het voorjaar, koop tijdig een pot SpI*W4oIb Bij alle Drogisten. schepen tot zinken heeft gebracht. Twee Nooirsche duikbooten zijn gezonken. (In een nader bericht meldt het Zweedsche Telegraaf-agentschap, dat niet de Gneisenau, een limeschip van 26.000 ton, doch de Em- den door de Olav Tryggvason tot zinken Is gebracht. De bemanning van de Olav Tryggvason is na het gevecht aan land gegaan en ter sterkte van 400 man naar Oslo opgemarcheerd. Tenslotte verklaarde Hambro nog, dat de Westelijke mogendheden alle hulp hebben aangeboden, zonder dat Noorwegen een des- betreffend verzoek heeft gedaan. Hij geloofde niet, dat (Noorwegen overwoog, het buitenland om hulp te vragen. Het Zweedsche Telegraafagentschap meld- de Donderdagmiddag ult Stockholm: Aan het front van Elverum heerschte Woensdagavond kalmte, nadat de Duitschers op alle punten waren teruggeworpen. De Noorsche autoriteiten hebben alle bruggen achter de Duitschers en ten Zuiden van Ha- raar in de lucht laten vliegen. De Duitsche troepen zjjn thans gelsoleerd, zonder verbin- dingen, behalve door de lucht. DUITSCHE AANVALLEN OP ELVEKUM GESTAAKT. Reuter meldde Donderdagnacht uit Stock holm, dat de Duitsche aanvallen op Elverum gestaakt zijn na te zijn afgeslagen. De Noorsche regeering was in staat ge- weest, toen zjj Oslo verliet, de archieven in veiligheid te brengen. De staf van de Noor sche Bank kon Oslo nog tijdig verlaten met het goud en de bankbiljetten. Finsche vrjj- willigers hebben zich gemeld bjj het Noorsche gezantschap in Helsinki. Een bijzondere correspondent van het Zweedsche telegraaf-agentschap te Charlot- tenburg meldt, dat laat in den nacht van Dinsdag op Woensdag een gemotoriseerde Duitsche afdeeling ter sterkte van ongeveer 200 man ten Z.W. van Elverum, door een Noorsche afdeeling, welke geringer in aantal was, tot staan gebracht en verslagen werd. Tijdens het gevecht, dat een half uur duurde, werd de commandant van het Duitsche deta- chement gedood. Aan Noorsche zijde telde men slechts twee gewonden. Het Noorsche detachement bestond uit officieren van de krrjgsschool te Elverum en een twintig min- deren. Woensdagavond laat werd te Eidsvold een gevecht op groote schaal geleverd. Volgens Dagens Nyheter is de Noorsche regeering uit Elverum naar het ten N.O. van deze stad en op 24 km van de Zweedsche grens gelegen Nybergsund vertrokken. - De koning, zoo wordt eraan toegevoegd, blijft te Elverum. NOORWEGEN WEIGERT TE CAPITULEEREN. Nygaardsvold, de Noorsche minister-presi dent, heeft, meldt de N. R. Crt., in een pro- clamatie tot het Noorsche Volk, welke door Koning Haakon is onderschreven, tmeegedeeld, dat de Duitsche eisch een nieuw kabinet aan te stellen, aangewezen door Hitler, is afge- wezen. Nygaardsvold doet in zijn proclamatie een beroep op het Noorsche volk de regeering te steunen in haar pogingen de vrjjheid en de onafhankelijkheid van Noorwegen te. be- houden. Over de verblijfplaats van de Noorsche re geering, welke te Elverum verondersteld werd, na daar uit Hamar te zjjn aangekomen, heerscht eenige onzekerheid. Het 'Duitsche Iegerbericht deelt mee, dat Elverum Woens- dagmorgen door Duitsche troepen is bezet. Gemeld wordt echter, dat de Duitschers daar- naar weer uit Elverum verdreven zijn. Het bericht over de proclamatie van de Noorsche regeering is Donderdagmorgen uit Stockholm via Elverum ontvangen. Hambro, die te Stockholm verblijft, heeft Donderdagmorgen meegedeeld, dat te Elverum „alles rustig was, nadat de Duitschers op alle punt&n waren teruggeslagen". De Noorsche regeering zou Donderdagmor gen nog te Elverum aanwezig zijn geweest, doch volgens een later bericht van een Zweedsche krant naar Nybergsund, aan de Zweedsche grens, zijn vertrokken. Koning Kaakon zou te Elverum zijn gebleven. Over den strijd ter zee, zoowel als dien op Noorwegen's vasteland heerscht onzekerheid. Blijkbaar in afwachting van Ohurchill's rede zjjn geen officieele mededeelingen uit ge- allieerde bron gekomen. Volgens bericht van den Noorschen com mandant van Bergen zou hij de stad Donder dagnacht hebben heroverd. Bjj een aanval zouden de Duitschers, die van Narvik land- inwaarts waren getrokken, zijn teruggewor pen. Bij Elverum imoeten Duitsche troepen zijn gelsoleerd, daar de Noren de bruggen achter hen hebben opgeblazen. Noorsche aanval op de Duitschers te Narvik. Het Zweedsche Telegraaf-Agentschap meld de Donderdagmiddag uit Stockholm: Hambro, de voorzitter van het Noorsche Storting, deelt, na in verbinding te zjjn ge weest met de Noorsche regeering en de Noor sche autoriteiten, het volgende mede: De mobilisatie van de zesde divisie in Noord-Noorwegen is volgens de opgestelde plannen ten uitvoer gelegd. De bevelhebber van Narvik, kolonel Sundlo, een oud vriend van Quisling, liad, zonder in structies, contact genomen met de Duitsche strjjdkracht in Narvik, maar de opperibevel- hebber heeft majoor Omdahl bevel gegeven Sundlo te arresteeren en weerstand te bieden aan iederen Duitschen opmarsch langs de spoorljjn van Narvik, met behulp van het bataljon uit iDrontheim, dat ter beschikking stond Veui majoor Omdabl." Omdahl heeft dit bevel met vastberaidenheid en kracht ten uit voer gelegd. Zjju aanval verrastte de Duit schers, die zelfs uiet den tijd hadden het vuur te openen, voor zij werden teruggeworpen. Een Noorsche defensielinie is gevestigd bij het station Djupvik aan de spoorlijn van Narvik, waar majoor Omdahl versterkingen afwacht. Havas meldt' uit Stockholm: Volgens een door het blad Nya Dagligt Alle- harfda ontvangen telefonisch bericht ult Ber gen, met welke plaats nog steeds getelefo- neerd zou kunnen worden, zou de stad Don derdagochtend na een stormaanval door de Noren heroverd zijn. Het Zweedsche Telegraafagentschap meldt ult Stockholm, dat het "blad Oestersundposten meldt, dat de Noorsche commandant van Ber gen voor de radio verklaard zou hebben, dat de Duitschers werden teruggedreven en de stad heroverd is. DE ACT IE VOOR DE ZWEEDSCHE WESTKUST. Donderdag meldde het Zweedsche Tele graafagentschap uit Stockholm, dat het Duit sche s.s. Antares (4000 ton), Woensdagavond De kofhe van Juffrouw van Luiken Was vroeger met om te gebruiken. Totdat men haar zei. ,,Doe wat Buisman erbij." Nou, dat kon /e proeven en ruiken. Recepfenboek/e wordt op aanvraag gratis gezonden door de fabriek te Zwartsluis. (Ingez. Med.) voor de Westkust van Zweden is gezonken. Te Lysekil zijn 34 oVerlevenden aan land ge bracht. De geredden, van wie er verschei- denen gewond waren, verklaarden, dat de Antares, die als transportschip dienst deed, op een mjjn is geloopen. Het totale aantal soldaten, dat zcih aan iboord bevond, is met bekend. Volgens een nader bericht wordt het aantal slachtoffers op 160 geschat. Onder de gered den bevinden zich verscheidene cavalerie- en vliegerofficieren. De geredden zijn onder militaire bewaking geplaatst. Nog een sohip vergaan Uit Lysekil wordt verder gemeld, dat ter hoogte van Halloe, aan de Westkust van Zweden, een schip van onbekende nationali- teit (doch naar men vermoedt een Duitsch troepentransportscbip) getorpedeerd of op een mijn geloopen is. Men gelooft, dat alle ppvarenden om bet leven zijn gekomen. Te Lysekil waren S.OjS.-seinen opgevangen. Uit Halloe en Smoegen komen berichten binnen, dat Donderdagochtend om drie uur kanongebulder werd gehoord, dat in hevig- heid scheen toe te neunen. Over de operaties ten Zuid-Westen van Pater Noster heeft bet Zweedsche Telegraaf agentschap verder uit verscheidene plaatsen berichten ontvangen. Ult Marstrand wordt gemeld, dat ongeveer tien schepen, vermoe- delijk Duitsche transportschepen zijn gezien. E6n schip is tot zinken gebracht en daama vermoedeljjk nog drie. Het schijnt, dat een schip in brand is gevlogen. Vijf Duitsche schepen zijn gebleven om te pogen de opva- renden van de gezonken schepeii te redden. DUITSCHE DIVISIES MET TRANSPORT VLIEGTUIGEN VERVOERD. De Berlijnsche correspondent van het „Alg. Handelsblad" schrijft ihet volgende over den Duitschen inval in Denemarken en Noor wegen: Sterke Duitsche troepenafdeelingen van alle wapens hebben aan de militaire actie tegen Ntoorwegen en Denemarken deelge- nomen. De Duitsche weermacht beschikt, naar thans blijkt, sedert langen tijd over geheele .divisies die er op zijn afgericht alle zware wapens per transportvliegtuigen te verplaatsen. Zuike transportvliegtuigen zjjn ditmaal in grooten getale ingezet bij het be- zetten van de Noorsche havens. Men kan het aantal soldaten per vliegtuig op plus minus 30* scha'tten. Daar in Noor wegen eenige volledige divisies, men spreekt van twee, geland zijn, en ook de veldartillerie enz. op deze wjjze (althans ten deele, want ook uit bet Noorden met Russische hulp? schjjnen Duitsche troepen in Noord-Noor wegen te izijn aangekomen), is overgebracht kan men zich een denkbeeld van het aantal ingezette vliegtuigen maken. Wlat de totale Duitsche troepenmacht in beide landen betreft, noemt men bet aantal van een kwart millioen, ofschoon dit natuur- lijk slechts een ruwe schatting is. De bezet ting van Denemarken en Noorwegen heeft met verbluffende snelheid plaats gehad. Men wijst er mij nog op, dat het overbren- gen van "troepen per transportvliegtuig dit maal gebleken is, tot zelfs over een afstand van 2000 K.M. mogelijk te zijn. Te Berlijn wijst men er op. dat deze actie heeft aangetoond, dat men van Duitsche militaire zijde over mogeljjkheden beschikt, waarvan de tegenpartij en de neutralen zich blijkbaar geen flauwe voorstelling hebben kunnen maken. Daar is al dadeljjk het vlieg tuig als transportmiddel voor geheele divi sies. met ;alles wat daar aan artillerie, mi- trailleurs, staven, verbindingstroepen, ver- plaging, berichten-dienst enz. bij behoort. Inderdaad zijn naar midden-Noorwegen reeds blijkbaar twee volledige divisies op deze wijze overgebracht. Het transport van- uit het Noorden moet echter reeds veel eerder hebben plaats gehad, wellicht op vracht- schepen, die reeds voor z.g. andere doeleinden in Narvik lagen. DE AFWIJZING VAN DUITSOHLAND'S EISCH. Proclamatie van Nygaardsvold, Het Zweedsche Telegraaf-agentschap meldt uit Stockholm, dat het Noorsche Telegraaf agentschap uit Elverutm meldt: Minister-president Nygaardsvold heeft tot het Noorsche volk de volgende proclamatie gericht: De Duitsche regeering heeft aan den Koning verzocht een Noorsche regeering te benoe- ,men, die het vertrouwen van Duitschland ge- niet en door den FUhrer is aangewezen. De Koning heeft geen gevolg gegeven aan dit verzoek, waarvan de aanvaarding Noorwegen tot een vazalstaat van Duitschland zou heb ben gemaakt. In Noorwegen moet geen andere regeering aan de macht zijn dan de regeering die het vertrouwen Van het Noorsche Volk geniet. De regeering-Nygaardsvold, die sedert vijf jaar in samenwerking met het Storting het land bestuurt, is nog steeds de wettige regeering, Zrj heeft hjj den Duitschen inVal in Noorwegen haar ontslag aangeboden, doch bet Storting was eenstemimig van oordeel, dat het kabinet aan het bewind moest blijven. Zjj richt zich thans tot ihet geheele Noorsche volk en verzoekt het haar te steunen in haar pogingen het wettige bestuur te handhaven en de grondwettelijke rechten, de vrjjheid en de onafhankelijkheid van Noorwegen te be- ihouden. Duitschland heeft tegenover Noorwegen een daad Van geweld gepleegd, zooals de ge- schiedenis er maar al te veel kent. De Duit schers hebben het land overweldigd met bom- men en andere vernietigingamiddelen en zij hebben de rechten van een klein volk, dat in Vrede wenscht te leven, ernstig geschon- den. De Noorsche regeering is ervan over- tuigd, dat de geheele beschaafde wereld deze daad van geweld veroordeelt en bovenal, dat ihet Noorsche volk bereid is al zijn pogingen te richten op herstel van de vrijheid en onaf hankelijkheid, welke, door een vreemde mogendheid onderdrukt zijn. De toekomst van Noorwegen ziet er voor het oogenblik misschien somber uit en de invallers kunnen stellig groote verwoestingen aanrichten, doch de regeering is ervan overtuigd, dat voor bet land een nieuwe en vrije toekomst zal dagen. Zjj spoort derbalve het geheele Noorsche volk aan het erfdeel van de vrjjheid des lands te bewaren en den strjjd voor de vrjjheid Voort te zetten, getrouw aan de groote denkbeel- den, die sedert eeuwen den grondslag hebben gevormd Voor den vooruitgang van ons land. Leve bet 'vaderland, leve het vrjje Noor wegen Proclamatie van den Koning. De proclamatei wordt gevolgd door de vol gende verklaring van den Koning: „Ik onderschrjjf ten voile den door de regeering gepubliceerden oproep en ik ben ervan overtuigd, dat het geheele volk zich in de genomen besluiten aan mijn zijde bevindt". Het Noorsche Telegraaf-agentschap be richt via Stockholm uit Elverum, dat Koning Haakon Woensdag den Duitschen gezant, Brauer, heeft ontvangen, die de meening van Duitschland ten aanzien van de toekomst ir Noorwegen uiteenzette. Hij zeide o.a., dat de Noorsche regeering moest worden gepresi- deerd door Quisling. De minlsterraad verga- derde en spoorde den koning aan te verkla- ren, dat Quisling niet het vertrouwen van het volk had. Voorts dat het kabinet van Quis ling on-grondwettig is. De koning deel'de vervolgens Brauer mede dat hij weigerde een kaibinet-Quishng te be- noemen en dat hjj wenschte, dat het kabinet Nygaardsvold aan de regeering hleef. Deze koninkltjke boodschap werd telefonisch door Koht, den minister van buitenlandsche zaken overgebracht. De commissie van drie, welke belast is met eventueele on'derhandelingen, heeft verklaard het met den Koning eens te zijn evenals alle leden van het Storting, die de stad nog niet hadden verlaten. Men heeft vastgesteld, dat het verzoek van den Duitschen gezant niet overeenkomstig de grondwet is en dat dien- tengevolge geen basis voor onderhandelingen bestaat. ENGELSOHE BESCHOUWINGEN OVER DEN DUITSCHEN INVAL IN NOORWEGEN. De maritieme medewerker van de Daily Telegraph schrijft: Zonder twijfel neemt Duitschland een ge- weldig risico op zich wanneer het zonder de heerschappij ter zee te bezitten een strijd- macht over het Skagerak naar Noorwegen zendt. Een Noorsche militaire deskundige heeft gezegd: ,,Zij mogen er in slagen, te Egersund of daar in de buurt ongeveer 50.000 man aan land te zetten, doch binnen een week moeten zij alien gesneuveld of gevangen genomen zijn." Geen leger, aldus de correspondent, kan langen tijd blijven opereeren zonder ge- regelde aanvoeren en als deze aanvoeren van overzee moeten komen, is de mogelijkheid, welke de verbindingen ter zee beheerscht, in staat, ze volkomen af te snijden. Niets zou de Britsche vloot meer gelegen komen dan dat de Duitschers, na onder begunstiging van de duisternis een strijdmacht in Noorwegen aan land te hebben gezet, zouden trachten deze over zee te ravitailleeren. De correspondent verklaart voorts nog, dat alle prachtige havens aan de Noorsche kust ter beschikking van de Britsche vloot zullen worden gesteld, waardocr de blokkade van Duitschland aan den Europeeschen kant vol komen doeltreffend zal worden gemaakt. De diplomatieke correspondent van het- zelfde blad schrijft, dat een van de verklarin- gen, welke men Dinsdagavond te Londen gaf voor den Duitschen inval in Denemarken was, dat het gemis aan voldoende .voedsel voor het Duitsche leger de nationaal-socialistische lei- flers er toe gebracht had zich meester te maken van de voorraden, waarover Denemar ken op het oogenblik beschikt. De correspon dent merkt op, dat de yoorraden waarschijn- lijk aanzienlijk zijn. doch dat de voortzetting van de productie van levensmiddelen bijna volkomen afhankelijk is van den invoer van veevoeder. De geallieerde blokkade zal zulks nu onmogelijk maken. Voorts gaan de bladen voort met er op te wijzen, dat aan de Duitsche plannen voor den inval reeds een begin van uitvoering moet zijn gegeven, voordat de Engelscben tot het leggen van mijnen in de Noorsche territorale wateren waren overgegaan, zoodat het ex- cuus, dat de inval een represaillemaatregel daartegen zou zijn, niet opgaat. De News Chronicle merkt op, dat in eSn be- langrijk opzicht de nieuwe slag van Duitsch land verschilt met de overige. Noorwegen is voor de geallieerden bereikbaar. De macht van de Britsche vloot kan zich laten gevoelen aan zijn flanken. Een. expeditieleger kan het bereiken. Het blad is yan oordeel, dat Enge- land thans al het mogeljjke moet doen om Noorwegen te helpen. Met den inval in Noor wegen, schrijft het, zou Hitler wel eens de kip vermoord kunnen hebben, die de ijzeren eieren legde. Bedenkelijk is, dat zoowel de Daily Telegraph als News Chronicle te kennen geven, dat het Zweedens plicht zou zijn Noor wegen te helpen. DUITSCHE PERSSTEMMEN. Het DjN.B. meldt uit Berlijn: De kolommen van de Duitsche Woensdag- ochtendbladen zjjn uiteraard bijna volledig ge- wijd aan de groote gebeurtenissen, die zich Dinsdag in Scandinavie hebhen afgespeeld, en welker beteekenis ook in hoofdartikelen wordt besproken. Er kan geen twijfel aan bestaan, schrjjft de Berliner Borsenzeitung, dat de bezetting van Denemarken en Noorwegen de grootste en uitgebreidste militaire landinigsactie in de ge- schiedenis is, en thans kan niemand er meer over in twjjfel verkeeren, wie de Noordzee be heerscht. De Duitsche schepen hebben zich, om hun doel te bereiken, veel verder van hun bases moeten verwjjderen dan de Engelschen van Scapa Flow en zij hebben hun doel be- reikt ondanks de „grand fleet" en ondanks de Engelsche patrouilleschepen en mjjnvec- sperringen. Waar zjjn nu de strategen, die beweerden, Duitschland het initiatief uit de hand te hebben geslagen? De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: Duitschland heeft geen oorlog in Scandi navie gevoerd, doch zijn scherp zwaard tus- schen Scandinavie en den Engelschen oorlog geplaatst. De kracht van den Duitschen wil, den Westeljjken mogendheden hun oorlog hon- derdvoudig terug te geven, is de veilige waar- borg voor de Europeesche volken, dat Duitschland niet tegen hen, doch voor hen, een heldhaftigen strijd voert tegen Albion en Frankrijk, tot de overwinning bereikt is. De Volk. Beobachter schrijft, dat Duitsch- land's recht en plicht, den Britschen overval op Scandinavie te verijdelen, het Duitsche Rjjk niet alleen bevrijdt van de bedreiging in de flank, docb tevens de vrijheid, onafhanke lijkheid en souvereiniteit van de Noordsche landen waarborgt. Duitschland zoekt in het Noorden geen goedkoope lauweren. Wij voe- ren geen oorlog tegen verwante kleine volke- (t'en, met wie wjj sinds eeuwen in vrede leven. Het Duitsche volk is echter vastbesloten, het Noorden te sparen voor de gevolgen van den misdadigen Britschen oorlog. De politiek van oorlogsuitbreiding zal met doodeljjke slagen vernietigd worden, waarheen zij haar handen ook uitstrekt. Dat niemand dit woord meer vergete VERWACHTINGEN OMTRENT EEN scandinavisch LEGIOEN. Men verwacht in Canada, dat talrijke in- woners van Scandinavische afkomst dienst zullen nemen in het Scandinavische afkomst dienst zullen nemen in het Canadeesche expe ditieleger, dat naar men veronderstelt deel uit zal maken van een Britsch expeditieleger naar Noorwegen. Het aantal Scandinaviers in Canada be- draagt 100.000 Noren, 80.000 Zweden en 34.000 Denen. Bovendien heeft Eino Lackstrom, de com mandant van de Finsche veteranen, medege- deeld, dat 2000 Canadeesche vrijwilligers, die naar Finland hadden willen gaan en na den vrede naar huis teruggezonden waren, hun diensten hebben aangeboden om Noorwegen te verdedigen. Reuter meldt uit Montreal, dat de Noor sche consul-generaal heeft verklaard, dat de Canadeezen zich ,,in enorme aantallen" aan- bieden om te gaan vechten voor de verdedi- ging van Noorwegen. Hij voegde hieraan toe, dat in afwachting van de instructies zijner regeering geen actie zal worden ondernomen. DE SLAG VOOR BERGEN. De Engelsche Admiraliteit deelde Woens- dagnacht in een communique naar aanleiding van het Duitsche bericht over het gevecht voor Bergen officieel mede: De Duitsche bewering, dat twee slagsche- pen en twee zware kruisers zijn getroffen en door bommen ernstig beschadigd, is niet juist. De waarheid is, dat geen slagschip is be schadigd, doch dat twee kruisers zeer lichte schade door scherven hebben opgeloopen. HOE NARVIK OVERWELDIGD WERD. De correspondent der N. R. Crt. te Stock holm seint: Volgens berichten van de Zweedsch-Noor- sche grens was de bezetting van Narvik in amper een uur tijds voltooid. Twee Duitsche torpedobootjagers kwamen in voile vaarf de haven binnenloopen, zonder zich om de kust- batterijen te bekommeren, waarop de Noor sche pantserscbepen „Norge" en „Eidsvold" in de haven werden getorpedeerd. Van de be manning van 560 koppen zouden er slechts 20 gered zijn. De bezetting van Narvik werd vergemak- kelijkt doordat Maandagavond twee Duitsche ertsbooten de haven van Narvik waren bin- nengekomen, welke aan boord 2000 soldaten verborgen hadden. Het garnizoen kon geen verzet bieden. De troepen buiten de stad waren wegens gebrek aan munitie gedwongen zich terug te trekken. Havas gaf Donderdagmorgen uit Stock holm de volgende berichten, welke wij onder vocrbehoud vermelden Volgens de getuigenis van visschers op de Westkust van Zweden, zijn ten minste vier Duitsche troepentransportsehepen in dat kust- gebied tot zinken gebracht. Volgens andere getuigen zouden het er zelfs vijf zijn, zonder mee te rekenen de mailboot van 10.000 ton, die troepen aan boord had, en die de wjjk ge nomen heeft in de Zweedsche haven Mar- strand. Een der Duitsche schepen zonk onmiddel- ljjk. De andere vaartuigen zonken langzamer- hand, zoodat een deel der bemanning kon ge- recT worden. Volgens de visschers zijn deze Duitsche ver- liezen toe te schrjjven aan de actie van duik booten en vliegtuigen der geallieerden. Een nader bericht van Havas meldt: Volgens nog niet bevestigde berichten heeft de Britsche vloot door de mjjnversperringen van het Skagerrak kunnen heendringen. Vier Duitsche kruisers zouden tot zinken zjjn gebracht, alsmede twee of drie groote Duitsche troepentransportsehepen. Twee van deze vaartuigen zouden zijn aangekomen in de Zweedsche' haven Marstrand. Een van deze schepen zou zwaar beschadigd zijn. De Duitsche vaartuigen en de soldaten die zich aan boord bevinden, zouden moeten worden geinterneerd. DE KANS OP EEN AANVAL TUSSCHEN RIJN EN MOEZEL. Parjjs meldt: „Toebereidselen waarge- nomen, welke een aanval zouden kunnen. voorspellen". Havas meldt uit Parjjs: Bevoegde militaire kringen verklaarden Donderdagochtend ten aanzien van den mili- tairen toestand: „De gebeurtenissen in Noord-Europa mogen ons niet het front tusschen Moezel en Rjjn doen vergeten. Dit front kan iederen dag in vuur en vlam geraken en op verscheidene punten hebben wjj toebereidselen waarge- nomen, die een aanval zouden kunnen doen voorspellen". Overigens heeft zich de laatste 24 uur aan dit front, wat de infanterie-operaties betreft, niets voorgedaan, dat de moeite van het ver melden waard is. In de lucht was de activi- teit als gevolg van de slechte weersomstan- dtgheden zeer gering. DE POSTTIE VAN GROENLAND EJ.V USLAND. Het onderhoud tusschen president Roose velt en Kaufman, den Deenschen gezant, heeft, volgens den correspondent te Washing ton van de New York Times, over de positie van Groenland en Usland geloopen. Gezaghebbende kringen zijn van meening, dat ten aanzien van Groenland, zoo noodig de Monroeieer zou worden toegepast. Voor- loopig zal echter geen verklaring dienaan- gaande worden afgelegd. Ook in Canada houdt men zich met de positie van Groenland bezig, daar dit land een basis voor Duitsche duikbooten en vliegtuigen tegen Canada zou kunnen vormen. Volgens Havas heerscht in Canada de indruk, dat de gevaren te groot zijn dan dat niet alle voor- zorgen dienden te worden genomen. De vraag is echter of de verdediging beter door Engeland of door Canada zou kunnen worden aanvaard. Ingez. Med (Ingez. Med.) DE AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN VOOR DE GEALLIEERDEN. i De New York Herald Tribune vemeemt iti gezaghebbende kringen te Washington, dat hooge regeerlng-sautortteiten door den Duit schen inval in Scandinavie diep geschokt zjjn Zij zjjn bereid, zoo wordt hieraan toegevoegd de hinderpalen weg te nemen, die tot duavet een beletsel vormden voor de levering van de door de geallieerden bestelde vliegtuigen tot een bedrag van 1 milliard dollar. Er wordt thans een plan uitgewerkt voor het Vrjjgeven van deze vliegtuigen en waarschjjnljjk zal (fit nog deze week tot uitvoering worden ge bracht. VROUWENSURPLUS IN ENGELAND: 1.631.000. Engeland en Wales tellen, meldt „De Tele- graaf", volgens de bevolkingsstatistiek van medio 1939 1.631.000 vrouwen meer dan man- nen. De totale bevaiking bedroeg toen 41.215.000 zielen, waarvan 19.792.000 manner, en 21.423.000 vrouwen. Dit surplus van vrou wen boven mannen bestaat echter niet in de eerste levensjaren. In elke groep tot vjjftien jaar waren er meer jongens dan meisjes Eerst bij de leeftjjdsgroep van twintig jaar waren de vrouwen in de meerderheid en zjj behouden deze in alle volgende leeftjjdsgroe- pen. Meer dan de helft van dit surplus kwam voor in Zui'doost-Engeland en hiervan weer het grootste gedeelte In Groot Londen. Wales had in tegenstelling tot de andere districten meer mannen dan vrouwen, n.l. 1.236.700. tegen 1.230.100. Een ander bewjjs van de „taaiheld" der vrouwen Ievert de sterftestatistiek. Van de 109, die op den leeftijd van 100 jaar en ouder overleden, waren er slechts 16 mannen en 93 vrouwen. Van laatstgenoemden waren er 17- ongehuwd en 76 weduwen. DUITSCHE LUCHTAANVAL OP SCHOTLAND EN SCAPA FLOW. De Engelsche admiraliteit en het minlsterie van luchtvaart hebben Donderdag een com-' muniqu6 gepubliceerd, waarin wordt beves- tigd, dat Woensdagavond vijandeljjke vlieg tuigen een reeks aanvallen hebben gedaan op Noord-Schotland. Twee vjjandeljjke bomvlieg- tuigen, Heinkels, werden neergesehoten, toen zij een aanval deden op een convooi in de Mo ray-Firth, vermoedelijk is nog een derde toe- stel verloren gegaan. Tegen negen uur werd Scapa Flow door een sterke ma^jit aangevallen in opeenvol- gende golven van groote en kleine formaties. Kirkwall werd met bommen en mitrallleur- vuur bestookt, doch het eenige resultaat was, dat een man licht werd gewond, schepen of andere eigendommen werden niet getroffen. Britsche gevechtsvliegtuigen stegen op. Drie vlandelijke toestellen werden door de lucht- doelartillerie omlaag gehaald en een vierde werd door een Britschen jager neergesehoten Vermoedelijk zijn. ten minste nog twee toe stellen neergesehoten. Zij werden door mi- trailleurvuur zwaar beschadigd en het is niet waarschijnlijk, dat zij hun basis konden be reiken. Een der leden van de bemanning van een neergesehoten vliegtuig wist nog op tjjid met zijn parachute omlaag te springen. Htj werd door een Britschen torpedojager opge- pikt. Reuter meldt, dat volgens een bericht uit Kirkwall bij den Duitschen aanval op de Or- kaden, waarbij tenminste vier Duitsche bom- bardementstoesteilen neergesohoten zjjn, de battertjen van de schepen en op de kust een geweldig spervuur onderhielden en een groot aantal Engelsche gevechtsvliegtuigen de Duit sche toestellen her en der najoegen tegen den maanlichten hemel. De inwoners zagen opwindende hardnekkige gevechten boven het stadje Kirkwall en boven verschillende eilanden. Er kwamen verschei dene bommen neer op de ankerplaats van Scapa Flow, maar volgens de woorden van. een ooggetuige waren ze alle mrjlen ver van de schepen, hoewel enkele dlchtbij een paar trelle.rs vielen. Elen andere ooggetuige, die het gevecht gadesloeg van een mooi uitzichtpunt, van- waar hjj een overzicht had over Scapa Flow, zeide, dat het maanlicht verbleekte bjj de helle flitsen van de kanonschoten en de bar- stende granaten. Men kon zien, hoe inschiet- kogels den vijand tegemoet floten en -weer neerdaalden naar het land. Ook zag men der- gelijke inschietkogels been en weer flitsen tusschen de vechtende vliegtuigen, wanneer die laag bij den grond waren. Het geratel van de machinegeweren kon duideljjk worden gehoord. HOE DE BLOKKADE INDIRECT WKBKT Elen (Havas-telegram uit. iBoston meldt, dat de douane-autoriteitm te Boston (Ver. Sta- j ten) een lading van 7.500.000 liter smeerolie aan boord van het Duitsche tankschip P&u- j line Friedrich in be slag genomen hebben. Bjj het uitbreken van den oorlog was het schip binnengeVlucht in de haven van Boston. Het had de smeerolie aan boord genomen te Port Arthur in Texas (Ver. Staten). De lading was besteimd voor Hamburg. De Pauline FYiedrich Is verhaald naar de marinehaven, waar de olie van boord zal I worden gehaald. De eigenares van de die, de Gulf Oil Cy., heeft aan de Aimerlkaansche autoriteiten verzocht weer in bet bezit van haar elgen- dom te worden gesteld.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 6