ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN IN DIPLOMATIEKEN DIENST. No. 10.053 VRIJDAG 12 APRIL 1940 80e Jaargang Binnenland Feuilleton Buitenland TWEEDE BLAD maakt Wat smaakt TER NEUZENSCHE COURANT PRINS BEBNH.UU) IN DE HOOFDSTAD. Donderdagochtena heeft 'Prins Berrihard een bezoek gebracht aan de werf van de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw-maatschappij te Amsterdam ter bezichtiging van den aldaar voor de Koninkljjke marine in aanbouw zijn- den flottieljeleider „Jacob van Heeinskerck." De Prins arriveerde om tien uur per auto en was vergezeld van den gep. schout bij nacht C. baron de Vos van Steenwijk, adjudant in buitengewone dienst "van H. M. de Koningin. De Prins werd aan boord rondgeleid door den aangewezen commandant kapitein-luite- nant ter zee Jhr. E. J. van Holthe. Na bet bezoek heeft de Prins de lunch gebruikt ten kantore van de Nederlandsche Scheepsbouw- maatschappij Hierbjj zaten o.m. aan de direc- teuren der N.S.M., de heeren D. Goedkoop Dz., P. Goedkoop Dz., en A. C. Metzelaar Om half twee begaf de Prins zich in gezel- schap van den directeur der N.V. Werkspoor, Ir. M. H. Damme die ook bij de lunch aan- wezig was, met de motorboot van Werkspoor „Paul van Vlissingen" over het IJ van de werf der Nederlandsche Scheepsbouw maatschappjj naar de terreinen van Werkspoor, aan den an- deren kant van het IJ. NEDERLANDSCHE HANDELSDELEGATIE NAAR PARIJS. De regeermgspersdienst meldt: Donderdag is onder voorzitterschap van den heer A. Th. Lamping, directeur van de Han- delsaccoorden, een delegatie naar Parijs ver- trokken ter bespreking met de Fransche re- geering van de regeling van kwesties het con- trabande-verkeer, den aanvoer en de scheep- vaart betreffende. Van de delegatie maken vender deel uit Mr. G. H. iC. Hart, hoofd van de achtste afdeeling van het departement van kolonien en (Dr. Ir. A. Sevenster, handelsraad aan Hr. Ms. gezantschap te Parijs. WANNEER NEDERLAND IN DEN OORIOG WORDT BETROKKEN. De Popolo di Roma meldt uit Amsterdam, dat als Nederland in den oorlog gewikkeld zou worden, het Oost-Indie onder bescherming van een groote mogendheid zou plaatsen, niet echter Engeland of Duitschland. Volgens goed ingelichte kringen te Rome zou deze mogend heid de Vereenigde Staten zjjn, welke met uit- zondering van Japan het eenige land is, dat machtig genoeg is om Nederlandsch-Oost- Indie te verdedigen. Er zou echter geen sprake van zijn, dat Japan Nederlandsch-Indie onder zijn hoede zou nemen, aangezien Nederland sinds langen tijd Japan's bedoelingen in die gebieden gade slaat. De Nederlanders zijn er van overtuigd, dat de Japanners de kolonien nooit terug zouden geven. Het blad wrjst met nadruk op Neder- iand's vastbeslotenheid de neutraliteit te handhaven en met al zijn kracht te vechten tegen ieder land, dat zjjn grenzen zou schen- den. De Popolo di Roma voorspelt, dat een mo gendheid, welke Nederland wil binnendringen, dit slecht zal bekomen. Tenslotte wjjst het blad op Nederland's neu- trale houding met betrekking tot de oorlog- voerenden. De handels-accoorden met deze landen zijn onderling samenhangend en het eene kan niet veranderd worden zonder dat het andere gewjjzigd wordt. KOCIAI.E VERZEKERING VOOR KLEINE ZELFSTANDIGEN. Bij Koninkljjk Besluit van 1 April j.l., is ingesteld een commissie met de opdracht ad- vies uit te spreken omtrent: De wenscheljjkheid om ten behoeve van de kleine zelfstandigen waaronder zijn te ver- staan degenen, die voor eigen rekening en risico een tak van bedrijf of een vak uit- oefenen, en daaruit geldelijke inkomsten heb- ben, welke een zeker bed rag per jaar niet te boven plegen te gaan voorzienlngen te tref- fen, welke een soortgeljjk doel beoogen als de voor de loonarbeiders bjj de Ongevallenwet, de Ziektewet, de Invaliditeitswet en de Kinder- bijslagwet getroffen voorzienlngen. De overwegingen van principieelen aard, welke zich met betrekking tot de toepassing van den verzekeringsplicht voor de kleine zelf standigen voordoen, en de consequenties, welke daaruit voortvloeien ten aanzien van de verplichte verzekering voor deze bevolkings- groep. Roman van JOHANN D. DEGREEF. (Nadruk verboden.) 43) Slot. De regeling ep de financiering van zoo- danige uithreiding der verplichte verzekering, mede bezien van uit het gezichtspunt van de geldelijke lasten, welke bij een verzekering, die in het algemeen self-supporting moet zjjn, aan de betrokken personen zullen moeten wor den opgelegd en de uitvoerbaarheid van de opnemng van die kleine zelfstandigen in de verplichte verzeke ring in technisch-administratief opzicht. Voor zoover de commissie mocht komen tot positieve voorstellen, deze nader te leggen in een ontwerp van wet of in ontwerpen van wet. Tot lid en voorzitter is benoemd Mr. Dr. J. van Bruggen, lid van de Verzekeringskamer. Mr. S. Mok, voorzitter van den Raad van Arbeid uit Leiden, is benoemd tot lid-secre- taris. Voorts hebben een groot aantal ambte- naren en vertegenwoordigers van verschillen- de organisaties in deze commissie zitting. De commissie zal Woensdag 17 April in het departement van Sociale Zaken worden ge- installeerd. SCHERPER TOEZIGHT OP HET GRENSVERKEER. Met ingang van 15 April moeten, naar aan ,,De Telegraaf" gemeld wordt, grensbewoners, die uit Duitschland naar Nederland reizen, *n het bezit zijn van een grensbewjjs, dat afge- geven is door den commandant van een der marechausseebrigades in de grensstreek. Dit is een soortgelijke bepaling als van Duitsche zijde reeds lang uitgevaardigd is voor Neder landsche grensbewoners, die een bezoek aan Duitschland willen brengen. Reeds sedert bet uitbreken van den ooriog werden van Duitsche zijde bepalingen ge- maakt voor het zoogenaamde grensverkeer, met het doel een nauwkeurige controle moge- iijk te maken op degenen, die het land binnen- komen en verlaten. De moeilijkheden voor de grensbewoners werden ten slotte z66 groot, dat het verkeer weinig meer te beteekenen had. Dezer dagen hebben de autoriteiten in Duitschland voor Duitsche grensbewoners, die voidoende vertrouwen genieten, de mogelijk- heid geschapen weer naar Nederland te kun- nen reizen. Zij krijgen een vergunning, welke door de Duitsche grenspolitie wordt afge- geven voor uitzonderingsgevallen. Van Nederlandsche zijde waren tot dusver nog steeds geen bijzondere maatregelen geno- men. Uiteraard werd streng toezicht op het grensverkeer gehouden, doch daar bleef het bij. Spionnagegevallen, die den laatsten tijd aan het licht gekomen zijn, zullen er niet vreemd aan zijn, dat thans ook de Nederland sche autoriteiten er prijs op stellen precies te weten, wie ons land binnenkomen. Vandaar de maatregel, dat Duitsche grensbewoners na 15 April in het bezit moeten zijn van een door den brigade-commandant der mare- chaussee afgegeven bewijs. Van de instelling van uitreisvergunningen en verboden zones in het grensgebied is echter nog geen sprake. ,,Inderdaad", sprak hjj na een oogenblik, ,,het zou een slechte belooning zjjn voor uw optreden. Welnu, ik zal straks eens overleg plegen wat eraan te doen is. Heb.vertrouwen misschien is er nog iets op te vinden. Apro pos, u zei dat uw moeder gestorven is, miss?" „Jawel, Sire", antwoordde Margareth, ge- heel opgelucht nu het waarschijnlijk leek, dat haar vader gered zou worden. ,,Ik werd op- gevoed door pleegouders. Mjjn moeder is reeds veertien jaar dood. Zij stierf twee jaar nadat mijn vader ontslag uit den dienst kreeg en naar Canada vertrok." De Koning wierp haar een verrasten blik' toe. ,,U zegt ontslag uit den dienst, heeft uw vader gediend?" „Als kapitein bij het vierde Regiment Kil- laney Fusilliers, Sire". Vierde Killaney FVaeliers... kapitein Nor man?" vroeg de Koning. Is dat het Regi ment, dat in den oorlog tot de paleiswacht behoorde. Waarom nam hij ontslag?" ,,Hij kreeg een wenk, speelschulden, Sire. En moeilijkheden die daaruit waren voortge- vloeid". GENERAAL DENIS OVER DE BELGISCHE DEFENSIE. Generaal Denis, de Belgische minister van defensie, heeft de vertegenwoordigers van de pers ontvangen en hun medegedeeld, dat een reeks bezoeken aan de door de troepen he- zette sectoren binnenkort te hunnen behoeve zal worden georganiseerd, met het doel een denkbeeld te geven van de militaire inspan- ning van 'Belgie, welke thans haar vruchten begint af te werpen. Wenneer Belgie sinds acht maanden buiten het conflict is gehouden, en wanneer het lot van Belgie nooit in twijfel is gecrokken, door de landen, die ons omringen, aldus de gene raal, dan geloof ik te kunnen zeggen, dat dit te danken Is aan de genomen militaire voor- zorgsmaatregelen. De doeltreffendheid van onze defensieve organisatie kan door niemand, die te goeder trouw is, in twijfel worden ge- trokken. In de acht maanden, dat het leger gemobi- liseerd is, zijn aanzienljjke werken uitgevoerd, zoodat wanneer een eventueele aanvaller hij een bestudeering zou bemerken, dat er slechts prohlematische voordeelen gelegen zijn in een doortocht door Belgie. Alle geruchten, die op sommige oogenblikken de ronde deden over vooropgezette denkbeelden van de militaire autoriteit, strekkende tot verwaarloozing van het een of ander georganiseerde deel van het De Koning stond plotseling op. En toen j klonk er uit zijn mond een waarlijk Konink- 1 Ljjke sensatie j „Arm kind, men heeft u het slaohtoffer gemaakt van een laag bedrog. Had toch maar terstond iemand in vertrouwen genomen, toen die schurk zich op uw weg plaatste. O'Kelly is beslist niet identiek met kapitein Norman, dien ik mij nu weer zeer goed herinner. Uw vader had slechts een oog, zijn tweede was een kunstoog. Weet gij dat niet?" ,,Ik... ik was zes jaar, Sire..." stamelde Margareth, geheel buiten zichzelf. ,,Ik kan me hem niet meer voorstellen. En ik heb er nooit over hooren spreken..." „Dat begrijp ik. Hjj verloor het in een ge- vecht aan de speeltafel. En aan dat gevecht had hij zijn ontslag te wijten. Hij werd toen terstond naar het hospitaal gebracht en daar kreeg hij later een kunstoog"... ,,Ik herinner me, Sire", zei Margareth met een snik, ,,een zaal met veel oorlogsgewonden, mijn vaders hoofd zat ook in verband"... ,,Juist", knikte de Koning, „het was een paar maanden na den wapenstilstand. En terstond na zijn genezing zocht hij een nieuw fortuin in Canada. Neen, wij hebben nooit meer iets van hem gehoord. Maar O'Kelly is in ieder geval niet met hem identiek, want ik herinner mij uit de stukken die mij voor- gelegd zijn, dat 2ijn gezicht normaal is. Welk geheim hier achter schuilt begrijp ik nog niet, maar dat zullen we terstond laten onder- zoeken Van de duistemis tot het licht. De indruk die deze mededeeling van den Koning op Gordon en Margareth maakten, was aan die van een hemelwonder gelijk. Zij gebied, hebben niet den geringsten grond van bestaan. Ook legde de generaal er den nadruk op, dat het gemotoriseerde Belgische cavallerie- corps een corps vormt met sen formidabele vuurmacht, sterker, dan die van vroeger. Hij voegde hleraan toe, dat de vervroegde mo ving van de lichting 1940 in staat zal stellen tot het met groot verlof zenden van de uit oude lichtingen opgeroepen mannen, die on- misbaar zijn voor het economische leven des lands. vBELGIfc'S NEUTRALITEITSSTANDPUNT j ONGEWIJZIGD. Het officieuze Belgische persagentschap Belga meldde Donderdalgnacbt In politieke kringen te Brussel heeft men niet nagelaten commentaar te leveren op de Woensdag van geallieerde zijde aan het adres der neutralen herhaalde suggestie een beroep op preventieven bijstand te doen op Frank- rijk en Groot-Britannie. Dergelijke suggesties, aldus zegt men, kun nen Belgie, welks standpunt door de regee ring hij herhaling is uiteengezet en door de tegenwoordige oorlogvoerenden wordt erkend en bovendien steunt op een krachtig leger, dat waakzaam Is en vastbesloten met hardnek- kigheid het nationale grondgebied te verdedi gen, geen belang inhoezemen. Belgie heeft plechtig verklaard voornemens te zijn in het huidige conflict neutraal te blij- ven. Van het oogenblik af, dat het een beroep zou doen op een vreemde mogendheid, zou het dit standpunt prijsgeven en zich door eigen toedoen in den oorlog storten. Het Donderdagochtend na den kabinetsraad gepubliceerde communique geeft genoegzaam aan, dat de gedragslijn der Belgische regee- ring niet gewijzigd is en niet zal gewijzigd worden. SMOKKELEN VAN KOFFIE EN SUIKER. UIT BELGIE. Uit de grensgemeenten van de provincie Oost-Vlaanderen komen, naar aan de Tel. wordt gemeld, klachten blnnen over het op groote schaal smokkelen van koffie en suiker naar Nederland, waardoor deze producten hier schaarsch worden en in prijs stijgen. Dage'lijks blrjkt koffie en suiker met voile vrachtwagens in verschillende detailzaken gedistribueerd te worden. Smokkelaars koopen hier dan de suiker en de koffie op en langs verschillende wegen worden partijen over de Nederlandsch-Belgische grens gebracht. HET NOORSOHE VERZET. Na de vele onduidelijke, onjuiste en tenden- tieuze herichten van Woensdag en Donderdag- nacht, welke, schryft de N. R. Crt., voor een groot deel te wijten zijn aan het feit, dat de radiozender te Oslo in Duitsche handen is en klaarblijkelijk tracht door het verspreiden van onjuiste herichten verwarring onder het Noor- sche volk te stichten, is Donderdag de toe- stand veel duidelijker geworden. Om te beginnen beschikken wij nu over een proclamatie van Nygaardsvold, den Noorschen minister-president, aan het Noorsche volk, waaruit blijkt, dat de Koning den eisch der Duitsche regeering, om een Noorsche regee- ring te benoemen, welke het vertrouwen van Duitschland zou genieten en door Hitler zou zijn aangewezen, heeft Verworpen. De Koning, zoo heet het fier, heeft geen gevol'g gegeven aan dezen eisch, welks aanvaarding Noor- wegen tot een Duitschen vazalstaat zou heb ben gemaakt. Tevens blijkt uit de proclamatie, dat het ministerie Nygaardsvold onmiddellijk na den Duitschen inval zijn ontslag heeft aangeboden, doch dat het Storting eenparig van oordeel was, dat het onder de huidige oimstandig- heden aan het bewind moest blijven. Uit een mededeeling van Hamhro blijkt, dat deze een- parigheid inderdaad beschouwd kan worden als de wilsuiting van het Noorsche volk, daar 145 van de 150 leden van het parlement de vergadering hebben bijgewoond. Over veel aanhang blijkt de heer Quisling, die klaarblij kelijk zijn politiek fortuin hooger heeft ge- steld dan het belang en de waardigheid van zijn vaderlana, dus niet te beschikken. Hambro's verklaring werd afigelegd te Stockholm. De voorzitter van het Storting deelde mee, dat de volksvertegenwoordiging hem ter beschikking der regeering had ge- steld om werkzaam te zjjn buiten de grenzen van Noorwegen. telkenmale wanneer zulks keken elkaar geheel vet wezen aan en allebei geloofden zg, het slachtoffer te zijn van een zinsbegoocheling. Zelfs hun adem hielden zij in, maar de vroolijke stem van den Koning bracht hen eindelijk een weinig tot zichzelf. ,,Wij zullen er nu maar een eind aan maken, miss, mylord. Het recht kan nu zjjn loop nemen zoo het wil. O'Kelly verdlent in geen enkel opzicht ons medelijden. Ik zal orders geven dat men hem zoo spoedig mogelijk ver- hoort, hij moet ophelderen, hoe hij in het be zit komt van papieren van kapitein Norman. Straks, zoodra wij iets weten, zal ik u laten opbellen, mylord Trevelyan". Gordon hoog zich diep en wilde hem dan- ken. Doch de Koning voorkwam zjjn woorden met een kort gebaar: ,,Ik heb u nog iets te zeggen, voor wij scheiden", ging hij glimlachend voort. ,,Ik ge loof dat voor u beiden thans heel veel moei lijkheden opgelost zjjn. Niet alle, dat begrijp ik. Uw opstanding zal nog heel wat stof doen opwaaien, miss Norman. En dat zou misschien uw geluk in den weg kunnen staan. Ik voel het als een schoone plicht uw pad voor zoover het in mijn vermogen ligt te effenen. Wij zullen er dus bekendheid aan geven dat het gewichtige document door uw toedoen is terechtgekomen. Aan het geheim van uw verdwijning en vermeenden dood j wordt daarmee nog wel geen redelijke grond I gegeven, maar de puhlieke opninie, die maar al te gaame den schijn voor een blijk laat j dloongaan, toch nadeel van menige reputatie, is met genoeg verbeeldingskracht begiftigd om een verband tusschen het een en het ander te j ontdekken, dat u niet tot oneer strekt. Ik verwacht ten minste spoedig in onze Londen- sche sensatiepers te lezen dat de verdwijning noodzakelijk zou worden geacht. Hambro ver- vult dus min of meer de rol van een gezant in algeineenen dienst, speciaal belast met het onderhouden van het contact met het buiten land. Uit zijn mededeelingen, welke door andere herichten bevestigd worden, blijkt dat het den Noren emst is met hun verzet tegen den Duitschen inval, en dat ondanks de overrom- peling' de bezetting van verschillende plaat sen voor de Duitschers toch niet zoo gemali- keljjk is geweest als eerst het geval scheen. Met name de toegang tot de Oslofjord blijkt krachtig vetdedigd te zjjn. Aan den oproep tot mobilisatie wordt, voor zoover het den Noren mogelijk Is, gevolg ge geven. Ongetwijfeld is op het oogen'blik de toestand nog somber, doch hopeloos is hjj niet en er sohijnt inderdaad kans te bestaan, dat de Noren mits zij hun regeering intact weten te houden, welke door de Duitsche strjjdkrachten achtervolgd schijnt te worden in het binnenland een kern van verzet izul- Ien weten te onderhouden, dat den invaller zal nopen zijn strjjdkrachten aanzienlijk te versterken. Daax deze over zee moeten wor den aangevoerd en de geallieerde vloten thans krachtig tegen de Duitsche transporten op treden, waarbij zij zelfs, als de vcorloopige herichten juist zijn, zich ook in het Skagerrak tot aan de Zweedsche kust begeven, kan zulks voor de Duitschers nog heel wat moeilijk heden met zich brengen. Deze voren van hulp zal den Noren onge twijfeld welkom zijn, al zou men uit Hambro's verklaring opmaken, dat Noorwegen niet voornemens is hulp aan de geallieerden te vragen en dat dezen hun hulp hebben toege- zegd, zonder Noorwegen te raadplegen. Het is begrijpeljjk, dat de Noorsche regeering er weinig voor voelt de geallieerden, die begon- nen zjjn met een sohending van de Noorsche neutraliteit, en die daarmee Duitschland in ieder geval een voorwendsel voor zjjn inval hebben verschaft, als bevrijders binnen te halen. Zij heeft er steeds naar gestreefd de neutraliteit te handhaven, doch was klaar blijkelijk niet in staat het leggen van mijn- velden in de territorial wateren te beletten. Thans verzet zjj zich wel tegen de oneindig veel erger in'breuk op Noorwegens neutrali teit, door de Duitschers gepleegd onder het mom, dat zjj het land tegen de geallieerden in bescherming zouden nemen. Het strekt der Noorsche regeering en het Noorsche volk tot eer, dat zij dezen recht- streekschen aanval op 's lands vrjjheid en on- afhankeljfkheid niet dulden en er zich ge- wapenderhand tegen verzetten. Hoewel Noor wegen hiermee feiteljjk in oorlog met Duitsch land is gekomen, voelt het er blijkens de ver klaring van Hamhro blijkbaar niets voor om partjj te worden in den oorlog tusschen Duitschland en de geallieerden. Het heeft tegen beide partjjen zjjn grieven en vecht voor zjjn onafhankelijk volksbestaan, doch niet ten .bate van een der groote oorlogvoe- rende mogendheden. Dit is onder de huidige omstandigheden stellig de waardigste en ook de meest juiste houding. De kans echter, dat de invaller uit het Noorsche verzet de les zal putten, dat het Noorwegen met de verdediging van zjjn sou- veremiteit en neutraliteit emst is en zich daarom terug zal trekken, schijnt niet groot en daarmee rijst tevens de vraag, of de Noor sche regering haar houding, gelijk Hamhro die heeft aangegeven, op den duur wel zal kun nen volhouden. Zulks doet echter aan de juistheid dezer opvatting niets af. De neu- trale, wien het emst is met de verdediging van zjjn neutraliteit en onafhankeljjkheid, moet nu eenmaal bereid zjjn front te 'maken naar elken kant, vanwaar deze neutraliteit en onafhankeljjkheid worden aangetast. Kan hij een aanslag op zjjn onafhankeljjkheid met eigen middelen afweren, dan behoeft er voor hem geen reden te bestaan de zijde van de andere partjj te kiezen. In ieder geval bljjft deze keuze overgelaten aan zjjn competentie en niet aan die van den belanghebbende, den vijand van den invaller. De herichten over de gei^echten te land en ter zee zijn voorloopig nog te vaag en te veel onderling in tegenspraak, om daaruit thans reeds een andere conclusie te trekken dan dat zoowel de Noren op hun gebied als de ge allieerden ter zee en in de kustwateren met kracht den strjjd tegen den invaller hebben aangevat en dat deze er van zjjn kant op uit schijnt in Noorwegen in de eerste plaats de wettige regeering in handen te krijgen of te verdrijven om daama het land naar zjjn hand te kunnen zetten. en de dood van miss Norman een coup de theatre was om de spionnen te misleiden en zich des te gemakkelijker van het document meester te kunnen maken..." De Koning begon vroolijk te lachen en ver- Volgde: ,,Ter belooning voor de terugbezor- ging van het document zal ik Hare Majesteit verzoeken u te benoemen tot Dame du Palais, zij het dan ook extra honorair. Ook koningen zjjn wel verplicht in dezen tijd zuinig te zjjn. Maar ik verwaeht ervan, dat na dit openlijk bliik van onze waardeering niemand het meer wagen zal uit uw mysterieuze verdwijning en dood lasterlijke gevolgtrekkingen te maken." De Koning deed een stap naar de deur en.... Margareth, schier buiten zichzelf van vreugde en dankbaarheid, zonk op een knie. Maar de Koning wenkte haar op te staan en gaf haar een hand. ,,Tot wederziens, miss Norman, mylord Trevelyan Nog voor zjj een woord tot dank hadden kunnen stamelen, was de Koning bij de deur. Hij verdween en gedurende een enkel oogen blik bevonden zjj zich alleen in het vertrek. Zjj keken elkander aan, doch spraken niet. Hun harten waren te vol, hun gedachten te verbijsterd. Maar Gordon strekte zjjn hand uit en Margareth bloosde. En heel even dreigde een eenzame traan. Dat was alles, maar die pantomine was in dit, bijna plechtig oogenblik, welsprekender aan woorden kon- den zjjn. ,,Esn opstanding", bracht Gordon eindelijk uit, zich het woord van den Koning herinne- reni. „Van de duistemis in het licht", antwoord de Margareth met e?n zachte snik. Toen ging de deur open en trad de direc- Nu de boter duur is kunt U deze vervangen door heerlijke Zwanenberg's leverpastei. Rijk aan vitaminen, sterkende lever en vetten, daardoor zoo uitermate voedzaam. 30 Ingez. Med. OM ELVERUM IS Y EUWOKI) GEVOCHTEN. Het Zweedsche Telegraaf-agentschap meLdt uit Stockholm: Hambro, de voorzitter van het Noorsche Storting, is Woensdagavond te Stockholm aangekomen. Hjj verklaarde tegenover ver tegenwoordigers van de pers, dat het Stor ting hem ter beschikking van de Noorsche regeering had gesteld voor werkzaamheden buiten de Noorsche grenzen, zoolang dit noo- dig geacht zou kunnen worden. Vervolgens gaf Hambro een uiteenzetting van de gebeurtenissen in Noorwegen. Hjj ver- telde o.a., dat de speciale trein, die den koning met den kroonprins en de leden van regeering en parlement van Oslo naar Hamar vervoer- de, te Lillestroem aankwam, juist toen het nabij deze stad gelegen vliegveld Kjeller ge- bombardeerd werd. De reizigers zochten een toevlucht in het station en na afloop van het bombardement zetten zjj de reis voort. Van de 150 leden van het Storting hebben er 145 de vergadering te Hamar bjjgewoond. Daar uit de binnenkomende herichten bleek, dat de Duitschers van plan waren, zich van de regeering en het Storting meester te maken, werd besloten, den zetel der regeering naar Elverum over te brengen. Er werd order ge geven, troepen te concentreeren om de wegen tusschen Hamar en Elverum te hlokkeeren. Op den weg naar Hamar bevonden zich geen troepen, doch slechts een kleine post van 15 man, die den strjjd aanbonden met de 100 man sterke Duitsche voorfhoede en deze den weg versperden tot de meesten der moe- dige Noren gedood waren. Hambro voegde hleraan nog toe, dat de goudvoorraad van de Noorsche nationale bank uit Oslo is overgebracht naar plaatsen welke men veilig acht. Ten aanzien van de militaire operaties deelde Hamhro mede, dat de Duitsche oorlogs- schepen er niet in geslaagd zjjn, tot Oslo door te dringen. De Duitschers zetten daarop troe pen aan land te Moss en te Hoelen, alsmede 16 pantserauto's. De Duitsche troepen rukten van Moss uit op en bezetten het spoorweg- station Skien, van waaruit zjj Oslo binnen- drongen. Zjj vervoerden eveneens 2000 man naar het vliegveld Fornebu met behulp van verkeersvliegtugien. Dit aantal is vervolgens nog vengroot, doch het is onmogeljjk, een juist cjjfer te geven. i Te Bergen zetten de Duitschers 5000 man aan land. De Duitsche opmarsch van Bergen uit werd een weinig ten Oosten van de stad tot staan gebracht. Twee Duitsche oorlogs- schepen drongen de Harangerfjord binnen, teneinde hulptroepen aan land te zetten en te trachten het schiereiland van Bergen af te snijden. Deze poging schijnt niet geslaagd te zjjn. Om Elverum is verwoed gevochten en de Duitschers zouden zich naar het Westen teruggetrokken hebben. Hambro deelde voorts mede, dat het Noor sche oorlogsschip Olav Tryggvason ter hoogte van Horten een groot Duitsch oorlogsschip, waarschijnljjk de Gneisenau, en twee kleinere teur binnen, stralend van trots, om de eer die hem met dit koninkijk bezoek ten deel was gevallen. Een paar uren later toen de Williamsons en de Hendons aangekomen waren om deel te nemen aan de vreugde over Margareth's waarachtige opstanding, werd Gordon opge- beld door mr. White. „Mylord, O'Kelly heeft bekend, dat hij de papieren en portretten, die hjj miss Norman toonde, om zich te identificeeren als haar vader, jaren geleden ontfutseld heeft aan een dronkaard in Toronto, met wien hjj wel eens een enkele maal speelde. Hjj was wjj goed op de hoogte van Norman's omstandigheden en door een toeval ontdekte hjj hier, dat miss Norman betrekkingen met u onderhield. Hij zon op een middel om daar profijt van te trek ken en kwam zoodoende op het denkbeeld zich voor haar vader uit te geven. De werkelijke kapitein Norman is al een paar jaar dood. Hjj was heelemaal aan lager wal geraakt en zwierf den laatsten tijd rond als een bedelaar. Uit die onthulling bljjkt nu ook, waarom O'Kelly voor het High Court den naam van den gehelmzinnigen derde niet wilde noemen, mylord. In de eerste plaats had het High Court dan een nieuwe getuige voor zjjn schuld geyonden en daarenboven was het lage be drog uitgekomen, waarvan hjj miss Norman het slachtoffer heeft gemaakt Toen Gordon de telefoon neerlegde, speelde er een vreugdige glimlach cm zjjn lippen. De laatste schaduwen van den nacht waren ver- dwenen en aan den hemel van Margareth's opstanding gloorde een stralende morgen. EINDK

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 5