Kerknieuws. Landbouwberichten. Sport Gemengde Berichten Laatste Berichten AXEL. ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. VOETBAL. WEERVERWACHTING. Het postvervoer vertraagd. burg; G. J. B. Gijzels te Sluis; W. Ooster- ling te Groede. De exarnens, die heden te Goes worden voortgezet, staan onder toezicht van een rijks- gecommitteerde. BURGEMEESTER VAN GOES BENOEMD. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Mei benoemd tot burgemeester van Goes, de beer Mr. W. C. ten Kate, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Ambt-Vollenhove en Stad- Vollenhove. De heer Ten Kate is, naar De Z. verneemt 41 jaar oud. iHij is sedert 18 Sept. 1926, dus ruim 13 jaar, burgemeester van bovengenoemde ge meenten, is 41 jaar oud, is gehuwd en heeft vftf kinderen. Bp behoort tot de Ned. Herv. Kerk en is aangesloten bij de Chr.-Hist. Unie. •Naar het blad persoonlijk van den heer Ten Kate vemam, is hij ruim 13 jaar met zeer veel genoegen burgemeester van zijn tegen- woordige gemeenten geweest. Ook van andere zijde werd vernomen, dat de nieuwe Goesche burgemeester een gemoe- de'Jrjk, eenvoudig man is, die zeer gezien is in zip-, tegenwoordige gemeenten. Ook de ver- houdingen ter secretarie zijn van den meest prettigen aard. Om al deze reden is Goes met deze benoeming zeker te feliciteeren. Stad- en Ambt-Vollenhove zijn twee kleine gemeenten, samen 4000 zielen tellend. De heer Ten Kate heeft, toen door de inpoldering de uitoefening van het visscherijbedrijf be- moeilijkt werd, alle moeite gedaan om de ar- beiders uit zrjn gemeenten bij de inpolderings- werken geplaatst te krijgen. De heer Ten Kate, die op 12 Maart 1899 te XJsselmuiden is geboren, heeft te Leiden en later te Utrecht in de rechten en de archeologie gestudeerd. Daama was hij twee jaar op de secretarie te Oldebroek werkzaam om zich in de gemeente-administratie prac- tisch te bekwamen. In 1926 volgde zjjn benoeming tot burge meester van Stad- en Ambt-Vollenhove. HOOGER OINDERWIJS OP GEREFORMEF.RDEN GRONDSLAG. De jaarlijksche vergadering van de ver- efcKiging voor hooger onderwijs op Gerefor- meerden grondslag, zal dit jaar te Middel- burg op 11 Juli worden gehouden. De bid- stond aan den vooravond zal worden geleid door Ds. A. H. Oussoren, Geref. predikant te Middelburg. Daarna heeft een begroetings- satmenkomst plaats. De jaar vergadering zal staan onder presidium van Dr. H. Colijn. DE VERGADERING VAN SOHUTTEVAER. ■Phsteren is te Kampen aangevangen de jaar- vf rgadering der Schippersvereeniging ,,Schut- tevaer". Hetgeen wij in ons nummer van j.l. Vrij- dag mededeelden omtrent de agenda dier ver gadering was ontleend aan het uittreksel in de Vliss. Crt. Verschillende voorstellen met betrekking tot Ze.euwsche belangen kwamen reeds aan de orde, o.m. verbetering van de haven te Bath, een verzoek tot aanleggen van een vlucht haven te Saeftingen en het inklaren van sche- pen. komende uit Belgie en bestemd voor havens beneden Hansweert te Hansweert. 'De namiddagvergadering werd ook bijge- woond door den Minister van Waterstaat, de beer Albarda, die door den voorzitter, Mr. Van Dam, in het bijzonder werd verwelkomd. De gewone des avonds te houden gezamen- lijke maaltijd kon slechts gedeeltelijk slagen, daar verschillende ter vergadering aanwezi- gen in verband met de oproep aan de met ver- krf zijnde militairen zich hadden moeten ver- wijderen, o.m. ook de voorzitter. In verband met dezen bijzonderen toestand was door het bestuur besloten de vergadering met voort te zetten en werd het bestuur ge- machtigd de nog onafgewerkte voorstellen naar beste weten uit te voeren. HET BELGISCH TOERISME NAAR NEDERLAND. Naar de Brusselsche correspondent van de Msb. meent te weten is met het oog op een Vergemakkeiijking van het Belgische toerisme naar Nederland het ministerie van buitenland- sehe zaken te Brussel een nieuwen paspoort- maatregel aan het voorbereiden. Momenteel kan men in Belgie alleen maar paspoorten verkrijgen voor den duur van drie en zes maanden en een en twee jaar. Dit is voor velen te duur. Naar aanleiding hiervan zou het ministerie van buitenlandsche zaken thans bereid zijn, om, wellicht reeds over enkele dagen, gedurende het geheele toeristi- sche seizoen zoogenaamde speciale doorlaat- bewjjzen te laten afgeven aan Belgen, die zich naar Nederland willen begeven. Deze door- laatbewijzen zouden twee a drie dagen geldig zjjn, slechts vijf francs kosten en door de pl&atselijke autoriteiten mogen afgelevercf Hvorden. Maar hoe staat het met het toe- platen van Nederlanders in Belgie? Wij vernamen nog kort geleden van welin- geiichte zijde, dat er weinig uitzicht was, dat Belgie zijn politiek betreffende het toelaten van Nederlanders in Belgie zou wijzigen, d.w.z. dat de dure paspoorten daarvoor zouden wor den gehandhaafd. Indien het bericht juist is, en Belgie voor de eigen inwoners goedkoope doorlaatbeiwijzen te verstrekken, zal het toch de vraag zijn, of men die in Nederland zal accepteeren en bovendien komt dan dezerzijds de vraag naar voren: zal Belgie ook voor het overschrijden ztfner grens door inwoners van Nederland soepeler bepalingen vaststellen? EEN TRAGISCHE VONDST. Volgens het Dagbl. van N.-Br., zag de land- bouwer J. in de gemeente 's Heer Arends- kerke, Maandagmorgen onder Lewedorp, op een binnenWeg vlak bij zijn akkers een auto staan. Hij sloeg daar niet meer dan opper- vlakkig acht op, doch toen dezelfde wagen in den namiddag daar nog stond, kreeg de land- bouwer argwaan en toog op onderzoek uit. Tot zijn groote ontsteltenis zag hij toen in de auto het ontzielde lichaam van een man. De autoriteiten werden gewaarschuwd en het onderzoek wees uit, dat men stond voor het stoffelijk overschot van den 64-jarigen heer P. een bekend en geacht ingezetene uit Goes. De heer P., die een tijd lang aan een gees- tesziekte heeft geleden, was enkele weken terug uit het zenuwgesticht, waar hij ver- pleegd werd, ontslagen. De deemis met zijn nabestaanden is alge- rneen. Drie men sohen levens te betreuren. Een verschrikkelijk ongeluk waaraan 3 menschenlevens ten offer zijn gevallen heeft gisteren de gemoederen van de inwoners van onze gemeente in niet mindere mate geschokt dan die der bewoners van Sluiskil, onder welks rook dit drama zich heeft afgespeeld. ■Het droevige voorval dat rouw bracht in drie familie's waarvan twee in onze gemeente greep plaats aan de uiterste grens van Axel op de z.g. Axelsche vlakte. De heer Adr. Verschelling, oud 40 jaar was na den middag met de heeren Jan den Hamer, oud 67 jaar, rustend landbouwer en voorzitter van de Afdeeling Axel der Z. L. M., en de 54-jarige heer Jac. van de Ree, land bouwer te Zaamslag, in de auto van den heer Den Hamer uitgereden om de schade aan de in de nabijheid van de ammoniakfabriek te velde staande gewassen op te nemen en te taxeeren, hetgeen jaarlijks op gezette tyden door genoemde heeren pleegt te gebeu- ren. Naar verluidt had de bestuurder van dezen wagen, een overigens zeer voorzichtig rijder, de heer Den Hamer, den laatsten tijd over het hart te klagen en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hij uit deze oorzaak dan wel op andere wijze, het stuur moet zijn ver- loren, waardoor de wagen van de kanaalberm in het daar ter plaatse zeer breede kanaal is gereden. Dank zij de attentie van een daar ter plaat se geposteerden schildwacht, die, aangezien hij zijn post niet mocht verlaten, direct door ge- weerschoten alarmeerde, is het, niet zonder veel moeite, gelukt den heer Den Hamer vrij spoedig na het te water rijden op het droge te krijgen en bleken de levensgeesten bij dit slachtoffer nog niet geheel te zijn geweken. In allerijl is hij naar het R. K. ziekenhuis te Sluiskil vervoerd, waar echter de toegepaste hulp niet meer heeft mogen baten. Rond 5 uur is het tweede slachtoffer, de heer A. V., die ongehuwd is en met zijn oude moeder te Schapenbout woont, na urenlang dreggen opgehaald. De heer V. was eenige jaren lid van den Axelschen gemeenteraad en o.a. den der ijverigste bestuursleden van de harmonie .Concordia". iHet lijk van den heer v. d. R., die een vooraanstaande positie in- nam in het Christelijk vereenigingsleven in de gemeente Zaamslag, was bij het afdrukken van dit nummer nog niet gevonden en de dreggingswerkzaamheden werden dan ook voortgezet. De heer v. d. R. beheerde een groot landbouwbedrijf in den Eendragtpolder, onder de gemeente Zaamslag. Zooals begrijpelijk is, werden de spannende gebeurtenissen op internationaal terrein door dit zoo droevig en aangrijpend voorval, hier ter plaatse op den achtergrond gedrongen. Daar de burgemeester uitstedig was, waren de loco-burgemeester, de heer F. Dieleman, en later ook de wethouder Van Bendegem ter plaatse. Honderden belangstellenden begaven zich in den loop van den namiddag naar de plaats des onheils, waar het dreggen naar de lijken met ernst en spanning werd gevolgd. Benoeming. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Geref. school op het dorp alhier, is benoemd de heer K. Melis, kweekeling met acte aan de Chr. school te Serooskerke. Vergadering „Groene Kruis". Onder leiding van Ds. Korevaar werd de gewone jaarlijksche vergadering gehouden van 't ,,Groene Kruis". Het verslag van den secre- taris vermeldde 'n ledental van 765, waarvan 42 aanwezig waren. Enkele nieuwe artikelen waren aangeschaft. 184 maal werden ver schillende artikelen uitgereikt. Bezoeken zijn er 2923 bij de patienten gebracht. 208 maal werd het consultatiebureau voor zuigelingen door moeders met hun baby's bezocht. De t.b.c.-bestrijding zal weer ter hand wor den genomen. De ontvangsten waren 2420,54. Er was een batig saldo van 90,79. De be- grooting werd vastgesteld op 2484,47. Als bestuursleden werden herkozen de hee ren J. v. d. Wege en F. C. Wisse. In de plaats van Burgemeester Van Hoeve, die bedankt had, werd gekozen de heer H. J. Wijn. Door het bestuur is tot bode benoemd Andr. de Feijter. (De Z.) Gemeenteraad. In de op Vrijdag 12 April a.s., des namid- dags 6y2 uur, te houden spoedeischende ver gadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun ten in behandeling: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Aanbieding verslag van het armwezen over 1939. 3. Vaststelling kohier no. 1 der belasting op de honden over 1940. 4. Verzoekschrift van de R.K. Verken- nersgroep „iSt. Lodewijk" om verlaging der jaarlijksche vergoeding voor ge- bruik van 2 vertrekken der z.g. potten- bakkerij van 26 op 10. 5. Voorstel tot aangaan van een nieuwe rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten. 6. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1939. 7. Alsboven vOor 1940. INTREDE DS. A. TH. STEGENGA TE ARNHEM. Ds. A. Th. Stegenga, gekomen uit Zuid- zande, werd Zondagochtend bevestigd als predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Amhem. Als bevestiger trad op Ds. A. Drost, emeri- tus-predikant, wiens ambtswerk door Ds. Ste genga wordt overgenomen, meldt de Rott. Als tekst had Ds. Drost gekozen 1 Cor. 4 1. Na de bevestiging werd de zegenbede uit Ps. 134 toegezongen. Des avonds verbond Ds. Stegenga zich aan de gemeente van Arnhem met een prediking over Joh. 21 1'12. Namens kerkeraad, collega's en ring werd de nieuwe herder en leeraar toegesproken door Ds. H. J. Hak op wiens verzoek de gemeente Psalm 146 4 als zegenbede toezong. 'De dienst werd o.a. bijgewoond door den Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, Mr. S. Baron van Heemstra en door Ds. Stegenga's vader, Prof. Dr. Stegen ga Azn uit Amsterdam. DE DENATURATIEVERGOEDING VOOR AARDAPPELEN. Naar van officieele zijde wordt medege- deeld, is met ingang van Maandag de denatu- ratievergoeding voor andere aardappelen dan de kleiconsumptie-aardappelen van de z.g. rubriek A worden verhoogd van 0,70 tot f 0,90 per 100 kg. De vergoeding bij denaturatie van kl'eicon- sumptie-aardappelen van de z.g. rubriek A wordt verhoogd tot f 2,40 per 100 kg. Aan de eischen van deze rubriek voldoende aard appelen van de rassen Zeeuwsche Bonte, Zeeuwsche Blauwe, Westeinder Bonte en Westeinder Blauwe, Roode Star en Bonte Star kunnen niet worden gedenatureerd. De denaturatievergoeding voor de goedge- keurde pootaardappelen wordt f 3,70 per 100 kg voor in de klasse A goedgekeurde poot aardappelen van devierkantsmaten 3'555 mm en tusschenmaten en f 3,40 respectievelijk f 2,90, voor in de klassen B en C goedgekeur de pootaardappelen van de vierkantsmaten 3550 mm en tusschenmaten. Partjjen goedgekeurde pootaardappelen van de in de tweede alinea genoemde rassen, die aan de eischen van de rubriek A, dus aan consumptie-eischen, voldoen, kunnen eveneens niet worden gedenatureerd. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. Afdeeling I. Aid. A: HaarlemDOS; Blauw-WitVSV; 't GooiKFC; Stormvogels'ADO; Ajax DWS. Afdeeling H. Afd. A: XerxesHBS; FeijenoordRFC; VUC-OW; HDVS'SpartaDHCDFC. Afdeeling III. Afd. A: TubantiaHeracles; Enschede Go Ahead; AGOWEnsch. Boys; Quick— Hengelo; WageningenNEC. Afdeeling IV. Afd. A; Eindhoven—PSV; Willem II- Helmond; BW—NAC; Juliana—NOADMVV Roermond; LONGALimburgia. Afd. F. SluiskilCorn Boys. Afd. G: TerneuzenIJzendijkeAarden- burgSchoondijkeBreskensOostburg. Afdeeling V. Afd. A: WVVHSC; Sneek—GVAV; Veen- damHeerenveen; AchillesBe Quick. Zeeuwsche Voetbalbond. Afd. C: Hontenisse 1SVO; Hontenisse 2 Ria; ClingeHulst. Afd. D: Oostburg 2Schoondijke 2; Sluis Aardenburg 2; Braakman BoysGroede. PER VERGISSING HAAR VADER DOODGESOHOTEN. Vier mannen zaten in een herberg in het Noorweegsche dorpje Vorstvaag kaart te spelen, toen de herbergier het radiotoestel in- schakelde. Na enkele cogenblikken brak de muziek plotseling af en de omroeper deelde mede, dat een man, die waanzinnig was ge- worden en gewapend was met een automa- tische revolver, zich op weg bevond naar Vorstvaag, waar hij zijn stiefvader, die Roald Svensen heette, wilde neerschieten. Er werd gevraagd den stiefvader te waarschuwen, want de politie was den waanzinnige wel op het spoor, doch had hem nog niet kunnen achterhalen. Een der kaartspelers sprong overeind. Hij was Roald Svensen. De herbergier raadde hem aan den nacht in de herberg door te brengen, doch de man wilde naar huis. Daar was zijn dochter alleen achter gebleven. Wat zou de waanzinnige het jonge meisje doen, als hij er in slaagde de woning van Svensen te be- reiken 'Op aanraden van zijn vrienden vermomde Svensen zich, zoo goed en zoo kwaad als het ging, en dan ging hij op weg naar zijn wo ning. De herbergier leende hem een revolver. Hij achtte zich zoo voldoende beveiligd en weigerde het geleide van zijn vrienden te aanvaarden. Toen de man de woning naderde, lag het geheele huis in donker. Hij ontstelde hevig. Zou de waanzinnige zich reeds aan zijn doch ter vergrepen hebben? Hij ijlde naar binnen, toen plotseling het licht aanknipte en zijn dochter doodsbleek voor hem stond. Zij had een revolver in de hand. Zij herkende haar vader door diens vermomming niet onmiddel- Ijjk en daar zij zelf ook de waarschuwing door de radio had gehoord en thans meende den waanzinnige voor zich te hebben schoot zij hem dood. De politie had inmiddels den werkelijken waanzinnige achterhaald en na een kort ge- vecht weten te overmeesteren. Toen enkele agenten Svensen's woning betraden, om hem te waarschuwen, dat het gevaar geweken was, vonden zij het meisje bewusteloos naast het lijk van haar vader liggen. Het zal wel de eerste maal in de geschiede- nis van de radio zijn geweest, dat een waar schuwing, door den omroeper wereldkundig gemaakt om het leven van een mensch te beschermen, juist het tegendeel bereikte en een menschenleven vorderde. BABY OM HET LEVEN GEBRACHT. De man, die Zondag in zijn woning in de Borgerstraat te Amsterdam is aangehouden verdacht het zoontje van vier maanden van zijn vrouw om het leven te hebben gebracht, heeft na langdurig verhoor bekend, het kind dat den geheelen nacht had gehuild, tenslotte maar met het hoofdje voorover in de kussens te hebben geduwd. Tengevolge hiervan was de baby gestikt. De man zal dezer dagen voor den officier van justitie worden geleid. EEN GEHEIMZINNIG GEVAL. Het A. N. P. meldt: Dinsdagnacht, omstreeks half twee, zag een surveilleerende agent van politie in de Davisstraat te Amsterdam een auto, waarvan de voorlichten branden. Toen de agent nader de doofde de bestuurder de lichten en ging er met den auto van door. Uit den auto hoorde de agent een vrouw om hulp roepen. De politieman kon den auto niet meer achter halen, doch wel een signalement van den auto geven. Deze auto en de bestuurder worden thans gezocht. ONTROUW GEMEENTE-AMBTENAAR. Mien meldt aan de N. R. Crt. uit Egmond aan Zee: Sedert eenigen tijd werd ter secretarie der •gemeente Egmond-Binnen telkens geld ver- mist. Zonder twijfel moest een ingewijde zich hieraan schuldig maken. Burgemeester Bos liet nu verschillende geldstukken waar- merken en zoodra weer geld vermist werd, stelde hij een onderzoek in. De ambtenaar P. bleek de gewaarmerkte geldstukken in zijn bezit te hebben. Hij kon echter aantoonen deze juist ontvangen te hebben van den amb tenaar A. G.! Deze moest dit toegeven en bekende daarna, zich den laatsten tijd gere- geld geld te hebben toegeeigend. Een be- paalde reden kon hij daarvoor niet opgeven. B. en W. hebben A. G. op staanden voet ontslag verleend en de zaak in handen der justitie gegeven. A. G., die ongehuwd is en te Egmond aan Zee woont, was een jaar ge leden ter secretarie der gemeente Egmond- Binnen aangesteld. POGING TOT BEROOVING TE NIJMEGEN. Dinsdagochtend om 4 uur heeft in het pak- huis van den grossier in groenten en fruit v. d. L. aan den Hatertscheveldweg te Nijme- gen een poging tot berooving plaats gehad. Toen de heer v. d. L. n.l. bij het pakhuis kwam om zijn auto te halen bemerkte hij, dat de beugel, waarmede de deur was gesloten, los hing. Hij vermoedde onraad en opende de deur zoo wijd mogelijk teneinde bij het licht van de straatlantaarn een onderzoek te kunnen in- stellen. Hij zag echter niemand en begaf zich in het pakhuis. Op een duistere plek werd hij aangevallen door een man die trachtte hem met een zwaar stuk hout op het hoofd te slaan. V. d. L. slaag de erin de slagen gedeeltelijk met de handen af te weren. Hij kreeg slechts een lichte ver- wonding aan het hoofd, terwijl een der. han den gekwetst werd. In het duister ontstond een hevige vechtpartij, in den loop waarvan beide mannen naar buiten kwamen. Daar wist de grossier zijn aanvaller het stuk hout te ontrukken. De dader sloeg op de vlucht met achter- lating van zijn fiets. De heer v. d. L. stelde de politie op de hoogte. Hij kon wel geen nauwkeurig signalement van den dader pp- geven, doch er waren toch voldoende aan- wijzingen. In verband daarmede stelde de politie een onderzoek in in de woning van den 32-jarigen V., een vroegeren knecht van v. d. Ldie wist dat zijn gewezen patroon elken morgen een aanzienlijke hoeveelheid geld bij zich had. De politie heeft hem gearresteerd. Hij zal aan de justitie te Amhem overgegeven worden. DE OVERSTROOMINGEN IN ZUIO-SLAVIk De watersnood in de gebieden ten noorden van den Donau en de Save neemt steeds groo- teren omvang aan. Uitgestrekte vruchtbare landstreken van de Banaat staan onder wa ter. De Theis, die de overstrooming in de Banaat veroorzaakt, blijft stijgen. In de hoofdstad van de Banaat, Petrovgrad, zijn meer dan zestig huizen ingestort. De Donau, die bij Ujvideck door den dijk is gebroken, heeft een voorstad van Ujvideck volkomen overstroomd en 700 huizen tot instorting ge bracht, waardoor 10.000 menschen dakloos geworden zijn. De Donau blijft nog stijgen. ADMIRAAL BYRD OVER DE ZUIDPOOLEXPEDITIE. United Press meldt uit Punta Arenas: Admicaal Byrd, die met de ,,Bear" van een Zuidpool-expeditie naar de Vereenigde Staten terugkeert, heeft medegedeeld, dat hij steen- koollagen, koper en andere mineralen ontdekt heeft in het Zuidpoolgebied. Tevens ontdekte hij een eiland, dat uit een vulcanischen kra- ter bestond. Byrd verklaarde, dat de magnetische Zuid- pool zich steeds in Westelijke richting ver- plaatst. De expeditie heeft de plek, waarheen zij zich thans bevindt, nog niet kunnen vast stellen. De vaststelling van de juiste plaats is van groot belang voor de wetenschap, aan gezien de zeekaarten van de magnetische pool afgeteekend worden. 'Het voornaamste doel van mijn onderzoe- kingen aldus Byrd was het dienen van de wetenschap. Onder de expeditieleden, die in het Zuidpoolgebied bleven, bevinden zich een aantal mannen, die vijftien takken van de wetenschap dienen; alles heeft ten doel de kennis van de wateren in het Zuidpoolgebied te vergrooten. Verder deelde Byrd mede", dat er in het Zuidpoolgebied veel meer land is. Veel daarvan komt niet op de kaarten voor. ,,Ik ben in staat te bewijzen, dat er bergkete- nen bestaan, waarvan ik er een per honden- slede kon bereiken." Byrd ontdekte, dat Grahamland, de eilan- den Charcot en Alexander en andere, in wer- kelijkheid geen eilanden zijn, doch een deel van een groot antarctisch continent. De kust van het continent tusschen klein-Amerika en Margarita-baai ligt-- tweehonderd mrjl van Punta Arenas en de lengte van die kust is twaalfhonderd mijl, doch het is onmogelijk deze kust te naderen, omdat er een aaneen- gesloten ijsveld van vijftig mijl breedte voor ligt. De reflectie en het slechte zicht zijn er waarschijnlijk de oorzaak van geweest, dat dit vasteland door andere onderzoekers niet gelocaliseerd werd. Ik was echter in staat met de ,,Bear" een punt te bereiken, vanwaar ik uit de lucht een deel van de kustlijn kon over- zien. De ijsvorming op vleugels en landings- gestel belemmerde de vluchten grootendeels. Een van de leden van de expeditie vond een zonnekompas uit, teneinde magnetische in- vloeden te ontgaan en in staat te zijn weten- schappelijke waarnemingen te verrichten. We vonden kolenlagen, de geleverde warmte was echter gering. Het voortdurend zoeken naar steenkool, benevens de ontdekkingen, welke door deze expeditie gedaan zijn, hebben de kaart van 't antarctisch gebied geheel ver- anderd. DRIJVENDE OLIE IN BRAND GERAAKT. Havas meldt uit New York: Tengevolge van.<Je door het smelten van de sneeuw en de regens in de staten New York, Pennsylvanie en Californie veroorzaakte over- stroomingen zijn tientallen personen om het leven gekomen. De schade wordt op verschei- dene millioenen dollars geschat. Het Oostelijk deel van Pennsylvanie is het ergst getroffen. Naar schatting zijn meer dan 16000 perso nen dakloos door de overstrooming van de rivier Susquehanna in Pennsylvanie, weike gezwollen is door den voortdurenden regen. Zes personen zijn omgekomen. Duizenden vluchten van de oevers weg over een gebied van 100 mijl stroomafwaarts van Wilkesbarre. 'De kustwacht helpt met booten de men schen uit de huizen van het overstroomde ge bied. Talrijke kelders zijn overstroomd en verscheidene straten zijn riviertjes geworden. Men verwacht, dat de rivier nog verder zal stijgen. De bewoners van het door het water van de Susquehanna-rivier overstroomde gebied heb ben een verschrikkelijken nacht meegemaakt. Duizenden,. die voor het water gevlucht waren, hebben slechts enkele uren slaap ge- noten op geimproviseerde bedden in kerken, scholen en andere gebouwen. Ondanks de pogingen van hulpploegen zijn de dijken te Wilkesbarre en Sunbury bezwe- ken, zoodat duizenden mannen, vrouwen en kinderen een goed heenkomen moesten zoeken. De verwarring £n ontsteltenis werden nog vergroot door de vlammen, die opstegen uit de olie, afkomstig uit vier olietanks, die reeds eerder op den dag ontploft waren, en welke thans op het water dreef. De was der rivier is thans tot staan ge komen, doch daar de hoogwaterperiode voor de deur staat, is het gevaar nog steeds zeer groot. EEN DOODE KEERDE TERUG. Een zeer merkwaardige historie heeft zich te Milaan afgespeeld. Twee niet meer jonge echtgenooten zaten aan tafel, toen de huis- knecht een ouden huisvriend aandiende. Toen deze binnenkwam, werd de vrouw bewusteloos van schrik, en haar man staarde vol verba- zing naar den indringer, vertelt de Maandag morgen. De vrouw, een Braziliaansche, was in Californie met een rijken Italiaan gehuwd, die eigenaar was van een groote fabriek. Bij een aardbeving vond zij het levenlooze lichaam van haar man, die een hartziekte had. Zjj kon de waardevolle papieren in veiligheid brengen en vertrok naar Italie, waar zij opnieuw in h^t huweljjk trad. De aangediende huisvriend bleek echter haar eerste man te zijn, die niet gestorven was maar eerst geruimen tijd na de aardbeving zijn geheugen had teruggevonden. Hij slaagde er in opnieuw een bestaan te vin- den, en toen hij het adres vernam van zijn vrouw in Milaan, ging hij naar haar toe. Groot was natuurlijk zijn verrassing toen hij haar met een ander gehuwd terug vond. De rechtbank zal nu over de vermogens- kwestie moeten oordeelen. HOE EEN BESLUIT KAN GENOMEN WORDEN TEGEN DE WENSCHEN VAN DE MEERDERHEID EENER VERGADERING. In „,De Telegraaf" vestigde een inzender per ingezonden stuk de aandacht op een wel zeer I zonderlinge regeling voor een stemming over ruilverkaveling op het eiland Terschelling, die wij z66 curieus vinden, dat wij ze in rui- mer kring onder de aandacht meeniden te moeten brengen: i Het ging over de vraag of op het eiland Terschelling zou worden overgegaan tot ruil verkaveling. In de convocatie, door Prov. Staten aange- teekend verstuurd, weed vermeld, dat zij, die op de vergadering niet aanwezig waren, ge acht werden vddr te hebben gestemd. Even- wel bleek, dat ook aan eenige honderden reeds jaren geleden gestorven eigenaars een oproep was toegezonden, eenvoudig omdat de wet be- paalt, dat aan alle in het kadaster ingeschre- ven eigenaars hun stem moeten uitbrengen. Door slordig beheer der administratie o.a. ble ken verscheidene reeds overleden personen nog ingeschreven te staan. Daar deze dooden geen n e e n konden zeggen en ook niet persoonlijk aanwezig zijn, zoo werden deze dooden alle v66rstemmers tevens de eigenaars (hoewel tegen de ver- kaveling gekant), welke niet aanwezig kon den zijn door vestiging op den vasten wal en niet bij machte waren iemand op het eiland een volmacht te verstrekken. Ongeldige stem- men waren niet mogelijk en zoo kon het dus geschieden, dat de overleden vader zijn zoon, welke het boerenbedrijfje voortzette, hevig dupeerde door te stemmen v66r een voorstel. - dat rechtstreeks inging tegen het belang van zijn leven den zoon. Ook deze zoon moet dus de onkosten, aan de verkave- ling verbonden, betalen, terwijl zijn overleden vader v<56r, hij tegen is. Weerverwachting tot morgenavond onge- Veer 19 uur; Kans op nachtvorst, overdag iets zachter dan vandaag; gedeeltelijk bewolkt, geen neer- slag van beteekenis, meest matige Noorde- lijke tot Oostelijke wind. DEN HAAG. Nu de gewone treinen als- mede ook de nachttreinen niet normaal loopen, zal het binnenlandsch postvervoer niet op nor- male wijze plaats vinden. De uitgevallen diensten zullen voor zoo veel mogelijk door gebruik van postauto's worden aangevuld, ook wat betreft de nachtdiensten. Er zal zoo- veel mogelijk getracht worden om het vervoer op de normale wijze te doen plaats vinden. DE NEDERLANDERS IN DENEMARKEN. DEN HAAG. Van Hr. Ms. Gezantschap te Kopenhagen is via Berlijn bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken bericht ontvangen, dat de Nederlanders in Denemarken zich alien in goeden welstand bevinden. BOERDERIJBRAND. OUDDORP. In den afgeloopen nacht is door nog onbekende oorzaak brand ontstaan in een boerderij aan den Hoomweg alhier, be- woond door P. Blom, eigenaar de heer P. Kool te Bloemendaal. De schuur en stallen zijn door het vuur vernield. Het woonhuis, dat ook reeds vlam had gevat, bleef gespaard. Van de 26 stuks hoornvee kwamen 18 in de vlammen om. Ook een hoeveelheid hooi ging in de vlammen op. MIJN AANGESPOELD. WISSEKERKE. Vanochtend is onder deze gemeente een mijn aangespoeld. De militai ren zijn gewaarschuwd. KABINETSRAAI) IN BELGIe. BRUSSF1L. De eerste minister Pierlot en de minister van buitenlandsche zaken Spaak zijn vanochtend door den Koning ontvangen. Hiema vergaderde het kabinet, waarin de minister van buitenlandsche zaken een uiteen- zetting gaf over de buitenlandsche situatie. Volgens een uitgegeven communique is de regeering het geheel eens in haar voornemen volkomen standvast politiek onafhankelijk de neutraliteit te handhaven, zooals deze door haar sinds het uitbreken van het Europee- sche conflict is gevolgd. BELANGRIJK .1MTIATIEF DER GEALLIEERDEN TE WACHTEN? PARIJS. De ..Paris Soir" publiceert het volgende telegram uit Londen: Guy Eden, de politieke redacteur van de ..Dailly Express" verklaart, dat binnen enkele uren een bericht zal worden gepubliceerd over een belangrijk initiatief der geallieerden, dat niet alleen een beslissende wending in den oorlog zou kunnen beteekenen, doch dezen met meer dan een jaar zou kunnen bekorten. WEER EEN VERKLARING VAN CHAMBERLAIN LONDEN. Na de vergadering van het Engelsche oorlogskabinet verwacht men, dat Chamberlain vanmiddag een nadere verkla- ring zal afleggen. BESPREKINGEN TUSSCHEN FINLAND EN RUSLAND. HELSINKI. De Finsche gedelegeerde te Moskou, die aldaar is teruggekeerd, verklaar de, dat de na den oorlog gevoerde onderhan- delingen tusschen Finland en Rusland voor- loopig nog eenigen tijd zullen voortduren en dat bij de regeling der nieuwe gnenzen zich naar het zich laat aanzien, geen moeilijkheden zullen voordoen. De in totaal aangerichte schade wordt geraamd op 45 millioen Finsche mark. ER WORDEN ZEEGEVECCTTEN GELEVERD. LONDEN. De admiraliteit deelt mede, dat vandaag bij het aanbreken van den dag tijdens opecaties ter hoogte van Narvik het Engel sche oorlogsschip Hunter" is gezonken en het Engelsche oorlogsschip .Hardy" aan den grond is geloopen. De verliezen van den vijand zijn nog niet met zekerheid bekend, doch volgens onbevestigde berichten uit Stockholm is een Duitsche kruiser tot zinken gebracht. Een Engelsche duikboot heeft gis- teravond in de Zuidelijke Noorsche wateren

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3