e&n, wcuihJbtfuj. wot &umti&i£ llat Fnco-mek£ op JlcocdL, 1 Oe oorlog in Europa TERNEUZEN, 10 APRIL 1940. rico (Ingez. Med.) Naar verder wordt bericht hebben zich, na- dat reeds weder een vergaande kalfneering was ingetreden, twee der naar Hamar vec- trokken ministers naar Oslo terug begeven en daar een ontmoeting gehad met de daar acihtergebleven leden van het kabinet. Naar men verneemt, hebben de te Oslo ver- toevende leden' der regeering de politiek van het rompkabinet te Hamar niet goedgekeurd. IDe te Oslo aanwezige ministers hebben zich bezig gehouden met de vorming van een nieu- we regeering, welke intusschen, naar reeds gemeld, onder voorzitterschap van Vidkin Quisling is gevormd. Tweede Dnitselie oproep tot de Woorsehe regeering. De Duitsche gezant te Oslo, dr. Brauer, heeft de Noorsche pers ontvangen en haar mededeeling gedaan van een nieuwen oproep, die hij Dinsdagochtend tot de Noorsche regee ring heeft gericht. De tekst luidde: ,,Met her- haling van den oproep van hedenochtend vroeg wil ik er de Noorsche regeering met alien emst nogmaals op wijzen, dat Noorsche tegenstand tegen de door ons begonnen actie volkomen waardeloos is en slechts tot een allergrootste verergering van den toestand voor Noorwegen kan leiden. Ik herhaal, dat Duitschland niet het oogmerk heeft door zijn maatregelen de berritoriale integriteit en de politieke onafhankelijk'neid van het konink- rijk Noorwegen thans of in de toekomst aan te tasten." De gezant verklaarde, dat de Duitsche maatregelen in Denemarken zonder gevech- ten en vlot ten uitvoer werden gelegd. De Deensche regeering heeft op formeele gron- den weliswaar geprotesteerd, doch materieel heeft zij de Duitsche eischen aanvaard en met juist begrip haar neutraliteit onder Duitsche bescherming gesteld. De evacuatiemaatrege- len, aldus de gezant, kunnen weinig bijdragen tot de kahneering van het land. Voor het gebouw van het Duitsche gezant- schap zfln Duitsche dubbele posten geplaatst. Oslo bezet. Het Noorsche telegraafagentschap meldt, dat de Duitsche troepen Dinsdagmiddag te 15 uur de buitenwijken van Oslo bereikt heb ben. De evacuatie is stopgezet. Duitsche vliegtuigen hebben den gehe#len dag boven Oslo gevlogen. Ht Noorsche af- weergeschut kwam in actie. Er schijnen ech- ter geen bomjnen geworpen te zijn. Een Duitsch vliegtuig en een of twee Noorsche toestellen zijn neergehaald. Reuter meldt uit Stockholm, dat de Duit sche transportschepen, die naar Oslo op- stooimden, spitsroeden geloopen hebben tus- schen de Noorsche kustverdedigingswerken door en op twee plaatsen aan de Westkust van de Oslofjord troepen aan land gezet hebben. Vallo werd om zes uur bezet en Tonsberg vier uur later. Dinsdagavond donderden de kanonnen van Oscarbord, die den geheelen dag in actie ge- weest waren, nog steeds. Volgens reizigers uit Oslo, die te Stockholm zijn aangekomen, is er Dinsdagnacht in de stad tot driemaal toe luchtalarm gemaakt, zonder dat het tot bombardementen gekomen is. Het eerste luchtalarm werd om even over twaalven gemaakt. Het luchtafweergeschut is echter niet in werking getreden en de zoek- lichten werden niet ontstoken. Het tweede alarm volgde om half vrjf en het derde om- streeks acht uur. Volgens berichten uit andere bron hebben drie Duitsche oorlogsschepen zeer vroeg in den morgen de passage bij fort Droebak ge- forceerd. Een van deze vaartuigen, waar schijnlijk een torpedobootjager, is later aan den grond geloopen. Het militaire Kjeller, bij Lillestoem, is Dinsdagmorgen om acht uur door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. Tenminste twee personen zijn gewond, maar niemand is ge- dood. De stad Lillestroem heeft geen schade opgeloopen, maar men gelooft, dat het vlieg- veld geheel vernield is. Tenminste zes vlieg tuigen zouden aan het bombardement hebben deelgenomen. Later vloog een vliegtuig op geringe hoogte over de brug, die gelijktijdig voor het weg- en treinverkeer dienst doet, maar heeft geen bommen laten vallen. Men heeft ook een bombardementsvliegtuig boven Soerumsand waargenomen. Evacuatie in Noorwegen verboden. Het D.N.B. meldt: De commissaris van politie te Oslo maakt in overeenstemming met den Duitschen be- velhebber bekend: De aangevangen evacuatie moet onmiddel- lijk gestaakt worden. Allen keeren naar hun woningen terug en hervatten hun gewone werkzaamheden. Zij, die reeds de stad ver- laten hebben, worden hiermede opgeroepen terug te keeren. Deze verordening wordt ge- geven met het oog op de nieuwe omstandig- heden. DE DEENSCHE REGEERING HAD MAANDAGAVOND BESLOTEN ZICH NIET TEGEN BEZETTING TE VERZETTEN. Dinsdagmorgen 6 uur kwamen uit Kopen- hagen via Londen en Parijs berichten, dat Duitsche troepen over de Sleeswijksche grens zijn getrokken en dat Kopenhagen was bezet. Uitvoeriger berichten van dezelfde strekking werden om negen uur o.a. bevestigd door een door de Duitsche radio omgeroepen mededee ling van het opperbevel van de Duitsche weer- macht, luidende: Ten einde het hoofd te bieden aan den Britschen aanval op de neutraliteit van Dene marken en Noorwegen, heeft de Duitsche weermacht de gewapende bescherming van deze staten op zich genomen. Daartoe zijn Dinsdagmorgen in beide landen sterke Duit sche strijdkrachten van alle deelen der weer macht opgerukt, resp. aan land gezet. Ter bescherming van deze krijgsverrichtingen zijn uitgebreide mijnversperringen gelegd. Een uur later gaf het opperbevel van de Duitsche weermacht het volgende extrd be richt. Dinsdagochtend in de vroegte hebben ge- motoriseerde Duitsche troepen en pantser afdeelingen de Duitsch-Deensche grens bij Flensburg en Tondern overschreden. Zij be- vinden zich thans in opmarsch over Apenrade en Esbjerg naar het Noorden. Bij het morgen- krieken zijn Duitsche troepen geland in de Kleine Belt bij Mittelfart en hebben zich in het bezit van de brug aldaar gesteld, welke de verbinding vomit tusschen Jutland en Funen Uit Wamemiinde zijn troepen en een pantser- trein met de veerboot overgebracht naar Gjedser, waar zij geland zijn en de opmarsch naar het Noorden zijn begonnen. Tegelijker- tijd werd de brug van Vordingborg op het eiland iSeeland bezet. Duitsche troepen zijn bij het krieken van den dag te Kopenhagen geland. De citadel en het radiostation werden bezet. Sinds acht uur is de geheele stad in Duitsche handen. Na de eerste berichten, dat Duitsche troe pen Deensch gebied waren binnengetrokken, kwamen berichten uit Kopenhagen, dat drie Duitsche kruisers de havens van Middelfart (tusschen Funen en Jutland) waren binnen - gekomen. Zij zetten troepen aan land, die de aangrenzende straten bezetten. In de Kleine Belt bevonden zich drie groote schepen, waarschijnlijk troepentransport- schepen. Duitsche zeestrijdkrachten hebben in de Groote Belt troepen te Korsor en Nijborg aan land gezet (Nyborg ligt op Funen en Korsor). Tegen het middaguur meldde Reuter, dat alle belangrijke steden en militaire punten in •Denemarken bezet zijn. Denemarken was op dat oogenblik vrijwel geheel in Duitsche han den. Ook de Deensche radio is in Duitsche handen en de veerverbindingen met Zweden zijn verbroken. STRIJD TEGEN DUITSCHE VLOOTSTRI.JD- KRACHTEN IN DE OSLO-FJORD. De Duitsche oorlogsschepen, die Dinsdag nacht de Oslo-fjord zijn binnengevaren, heb ben krachtigen tegenstand ontmoet van het fort, dat den ingang van de fjord beschermt. Alvorens door te varen tot binnen in de fjord, hebben de Duitschers twintig man aan land gezet te Valid, nabij Tonsberg. Van de Noorsche kust werd een kanonschot gelost, waarop de Duitschers evenwel niet antwoor- den. De bevolking van Valid heeft de plaats verlaten en is uitgeweken naar Tonsberg. Dinsdag vroeg op den dag zijn vier Duit sche oorlogsschepen, die de Oslo-fjord binnen gekomen waren, teruggedreven door de kust- batterijen. Daama werd een tweede poging gedaan om de fjord binnen te komen door een Duitsch schip dat aan den grond liep. OVERWELDIGING VAN NOORSCHE HAVENS. Radio Oslo heeft Dinsdagochtend om acht uur meegedeeld, dat Duitsche vlootstrijd- krachten dien nacht, ondanks het verzet van de Noorsche vloot en kustartillerie, de Oslo- fjord zijn binnengevaren. Horsten werd ge bombardeerd. Het fort van Bergen alsmede de stad zelf zouden na verwoede gevechten door de Duitsche troepen zijn bezet. Trond- heim werd eveneens aangevallen en men ge looft, dat de stad door de Duitschers bezet is. Het fort Christiansand heeft eveneens aan Duitsche aanvallen blootgestaan. Op de stad is een luchtaanval ondemomen. Te Egersund zijn Duitsche troepen aan land gezet. Nadere door Havas aan Radio-Oslo ont- leende mededeelingen meldden successievelijk dat de Duitschers de Noorsche havens Narvik en Stavanger hebben bezet. Reuter's diplomatieke correspondent zoowel als een Fransche militair woordvoerder heb ben er echter tegen gewaarschuwd deze mede deelingen van Radio-Oslo lichtvaardig te aan- vaarden. Ondanks het middaguur hechtte men te Londen geen geloof aan de berichten, dat Noorsche havens van Narvik tot Christian- sund door de Duitschers zijn bezet. Deze be richten worden aan Duitsche radio-propagan da toegeschreven. De laatste inlichtingen, welke Reuter om- streeks het middaguur uit Noorsche kringen te Londen verkreeg, luidden, dat de Duitschers de haven Egersund bezet hebben, vanwaar de voornaamste Noorsche kabel uitgaat. Dit zou de betrekkelijke afwezigheid van nieuws ver- klaren. Twee Duitsche oorlogsschepen zijn de haven Trondheim binnengevaren en een de haven Bergen. De stad Christiansund zou zoowel uit zee als door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd zijn. Omtrent het middaguur werd de haven Porstrun gebombardeerd uit de lucht. DE GEALLIEERDE OPPERSTE OORLOGSRAAD BIJEEN. Officieel is Dinsdagavond uit Londen mede- gedeeld: De Opperste oorlogsraad der geallieerden is Dinsdagmiddag te Londen bijeengekomen voor de zevende maal sedert het uitbreken ,van den oorlog ter bespreking van den toestand, die het gevolg is van den Duitschen inval in Noorwegen en Denemarken. De vertegenwoordigers van beide landen hebben de geheele situatie bestudeerd en heb ben in volledige eensgezindheid besloten tot verschillende militaire en diplomatieke maat regelen, welke genomen zullen worden om het hoofd te bieden aan deze laatste daad van aggressie. Engeland was vertegenwoordigd door Chamberlain, Halifax, Curchill, Stanley en Samuel Hoare, die werden vergezeld van Cadogan, Newall, Dudley Pound en Ironside, Frankrijk door Reynaud en Daladier, die wer den vergezeld van Corbin, admiraal Darlan en generaal Koeltz. De vergadering van den Oppersten Oorlogs raad heeft bijna twee uur geduurd. Reynaud en Daladier zijn Dinsdagavond per vliegtuig uit Londen op Le Bourget terug- gekeerd. DE POSITIE DER LAGE LANDEN. In een Dinsdagavond te Londen uitgegeven officieele verklaring wordt gezegd: ,,In Duitsche kringen wordt te kennen gegeven, dat Groot-Brittannie een inval in Nederland of Belgie overweegt en dat Duitsch land gerechtigd zou zijn een dergelijke actie v66r te zijn. Na de moedwillige invasie in Denemarken en Noorwegen door Duitschland is de recht streeksche conclusie, waartoe de meeste menschen geneigd zouden zijn te komen, dat Duitschland, zooals gewoonlijk, den grond- slag voorbereidt voor een nieuwen aanval op eenig ander neutraal land. Iedere suggestie, dat Groot-Brittannie of Frankrijk een aanval op Nederland of Belgie overweegt, is zoo fantastisch, dat niemand buiten Duitschland er voor het oogenblik door zal worden misleid." ZWEDEN BLIJFT NEUTRAAL. Reuter meldt uit Londen, dat men aldaar uit de Zweedsche radio vernomen heeft. dat de Zweedsche regeering in antwoord op een vraag van Duitschland als haar bedoeling te kennen gegeven heeft een strikte neutraliteit in acht te nemen. De Scandinaafsche correspondent van de N. R. Crt., telegrafeerde Dinsdagavond uit Stockholm: In de geheime Rijksdagzitting, die heden- avond zal worden gehouden, zal waarschijnlijk een exposd van den toestand worden gegeven. In een radiouitzending tot het volk is een beroep gedaan tot verhoogde opofferings- gezindheid. De algemeene paniek heeft onder meer een j suikertekort doen ontstaan, zoodat men tot distributie van suiker heeft moeten overgaan. Op de beurzen was weinig handel en de banken functionneerden normaal. Het leggen van mijnen door Duitschland heeft zich tot nog toe beperkt tot de Noor sche havens, doch men vreest in Stockholm, dat het heele Skagerak met mijnen zal wor den volgelegd. Dit zou natuurlijk een volle dige controle beteekenen over den Zweedschen in- en uitvoer. De Duitsche regeering heeft de Zweedsche regeering Dinsdagochtend een memorandum overhandigd, waarin zekere verzoeken en navragen nopens de houding van Zweden ten aanzien van de Duitsche maatregelen in Dene marken en Noorwegen worden gedaan. De Zweedsche minister van buitenlandsche zaken heeft Dinsdagochtend den Duitschen gezant te Stockholm het antwoord op dit memorandum overhandigd. De Zweedsche regeering verklaart in dit antwoord, dat zij wenscht vast te houden aan haar politiek van strikte neutraliteit en gee- rierlei stappen denkt te ondernemen, welke gericht zijn tegen de Duitsche maatregelen in Denemarken en Noorwegen. De Zweed sche regeering doet in haar antwoord verder uitkomen, dat zij niet voomemens is eeniger- lei maatregelen te nemen, welke aanleiding zouden kunnen geven tot een conflict tusschen de Duitsche en de Zweedsche regeering. DE SLAG VOOR BERGEN. In een nadere mededeeling van het hoofd- kwartier der Duitsche weermacht over het zeegevecht voor Bergen wordt gezegd: Op grond van ontvangen rapporten van verkenners zijn Dinsdagmiddag sterke een- heden van het Duitsche luchtwapen uit Dene marken en Noorwegen opgestegen. In het Noordelijke deel van de Noordzee werden vijandelijke slagschepen, zware en lichte kruisers, zoomede torpedojagers gesig- naleerd. Volgens tot nu toe ontvangen radioberich- ten is als eerste gedeeltelijk resultaat vast te stellen, dat door bommen van zwaar kaliber werden getroffen: Twee slagschepen elk door drie voltreffers, twee zware kruisers, eveneens door zware voltreffers, ddn schip ligt met zware slagzij, een ander staat in brand. Groote olievlekken bedekken het zeeopper- vlak over een groot gebied. DE WERKELOOSHEID VAN DE ENGELSCHE VLOOT. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Crt meldde Dinsdagavond: De Duitsche bezetting van Denemarken en de landing met daarop gevolgde bezetting van Noorwegen met alle wapenen konden zich voltrekken zonder dat er iets van beteekenis bemerkbaar werd van de omstandigheid, dat Engeland een vloot en wel een sterke vloot bezit. De paar Duitsche schepen op de zeer tal- rijke die den overtocht veilig hebben vol- bracht, welke mogen zijn ondergegaan of be- schadigd, werden het slachtoffer van de zeer onbeduidende Engelsche strijdkrachten ter zee, welke in verband met het leggen van mijnen min of meer toevallig aanwezig waren. Eerst Dinsdagavond kon melding gemaakt worden van een voor de Engelschen ongunstig afgeloopen ontmoeting tusschen Duitsche strijdkrachten in de lucht en ter zee en En gelsche oorlogsschepen. Deze eerste poging van Engelsche zijde om nog in te grijpen kwam dus alweer te laat, dit is nadat de derde groote nederlaag van Engeland in dezen oorlog, gelijk men de gebeurtenissen van Maandag en Dinsdag ook in intemationale milieux beschouwt, reeds onherroepelijk was geworden. De eerste nederlaag, het verbond tusschen Duitschland en Rusland, voltrok zich reeds, voordat de oorlog was begonnen. De tweede was de verplettering van Polen, de derde, het grootste, is de bezetting van Denemarken en Noorwegen door Duitschland. De Duitschers hebben zich op alle punten van de Noorsche kust dusdanig ingericht, dat zij er van zee uit niet meer uit te verdrijven zijn. Een ongehoord groote luchtvloot heeft op den eersten dag alle vliegvelden van Noor wegen en Denemarken bezet en beheert in stede van alleen de Duitsche Bocht, vrijwel de geheele oostelijke kust van de Noordzee en een gewichtig gedeelte van den Atlantischen Oceaan. Indien een oorlogvoerende partij in een oorlog het odium van een rechtsbreuk op zich neemt, dan moet zij ook zorgen zich daar- door een winst te verzekeren, welke den vijand bij verrassing voor een voldongen feit stelt. Inplaats daarvan ziet zich Engeland na met Frankrijk samen zijn plannen met zekere bombarie van te voren te hebben aan- gekondigd, om bij voorbaat met het gehoopt succes indruk te maken, na het odium van een rechtsbreuk zich zelf voor een voldongen feit geplaatst, zoodat de uitlating van Ironside over het laten voorbij gaan door Duitschland van de goede gelegenheid om den oorlog te winnen door de gebeurtenissen een schrijnend antwoord heeft gekregen. Het verlies aan prestige van de geallieer den kan vooral door alles wat zij zelf aan hun nieuw z.g. „initiatief tot activeering van den oorlog" vooraf hebben laten gaan, bijna catastrophaal worden genoemd. Oeconomisch ziet het er voor Engeland al even slecht uit. Zweden bevindt zich voortaan in een doodloopend slop, hetwelk geen anderen uitgang heeft dan die naar Duitsch land en bevindt zich dus oeconomisch uit- sluitend in Duitschland's hand. De uitvoer van het erts naar Duitschland is muurvast verzekerd. Engeland daarentegen verliest zijn heelen handel op Scandinavie en ziet zich voor het eerst tegenover een toestand ge plaatst, die, zij het voorloopig nog op beperkte schaal, herinnering oproept aan het continen- tale stelsel. De luchtmacht heeft een zeer groot aandeel gehad in de bezettingsactie en zij zal even eens, zoo mag met stelligheid worden ver- wacht, een groot aandeel hebben in de waakzaamheid waarmede de Noorsche en Deensche kusten voor de Engelschen en Franschen ongenaakbaar zullen worden ge maakt of reeds gemaakt zijn. Wat de Engelsch-Fransche vloot na de mislukking van Dinsdagavond later nog moge beproeven. toen de beslissing viel was zij nergens te zien en zij komt te laat. EEN MISLUKTE SABOTAGEPOGING Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert een uitvoerig bericht, volgens hetwelk de Engel sche Secret Service een grootsch opgezette sabotagepoging zou hebben ondemomen, ten- einde met behulp van door snelle Engelsche booten begeleide sleepschepen en sleepbooten en een gecharterd Grieksch schip, aan boord waarvan zich vele wapens, munitie en spring- stoffen 'bevonden, de Donau voor het scheep- vaartverkeer naar Duitschland op bepaalde plaatsen onbruikbaar te maken. Daarbij zou misbruik gemaakt zijn van diplomatieke rech- ten en inbreuk zijn gepleegd op de neutrali teit der Zuidoosteuropeesche staten. Roemeen- sche controleorganen zouden op grond van bekend geworden bijzonderheden de verdachte schepen in Giurgiu hebben aangehouden en doorzocht. Alleen op den schip reeds zouden ruim 400 verzegelde en als transitogoederen gedeclareerde kisten groote hoeveelheden springstoffen zijn ontdekt, terwijl de vaartui gen zouden zijn gebleken te zijn ingericht als oorlogsschepen, bewapend met machinege- weren en snelvuurgeschut. DE VREDES-NOBELPRIJS VOOR FINLAND Finland, dat meer dan welk ander land of fers gebracht heeft voor den vrede en den strijd aanvaard heeft tot den dood, juist voor de zaak van den vrede, verdient stellig, dat men het den Nobelprijs voor den vrede toe- kent." Dit denkbeeld wordt aan de hand gedaan door het Zweedsche dagblad ,,Karlstads Tid- ningen", dat hieraan toevoegt: de moeilijk- heid is alleen, een vorm te vinden waaronder de prijs aan het Finsche volk zou kunnen worden verleend, doch de oplossing moet niet moeilijk zijn, aangezien reeds tweemaal instel- lingen den prijs genoten hebben, t.w. het In ternationale Vredesbureau te Geneve en het internallonale Roode Kruis te Geneve. Het Nobel-comity zou dus kunnen kiezen tusschen de talrijke Finsche instellingen, die den prijs verdienen, ofwel, den prijs overhandigen aan Kallio, den president der republiek, als ver- tegenwoordiger van de Finsche natie. DE BILJETTEN DER BANK POLSKI ZIJN NA 20 MEI GEEN WETTIG BETAAL- MIDDEL MEER. Een verordening van den (Duitschen) Gou- verneur-Generaal voor Polen bepaalt, dat de nieuwe emissiebank op 8 April met haar werk zaamheden zal beginnen. Tevens wordt tot ontbinding overgegaan van de in het bezette Poolsche gebied opgerichte Rijkskredietkas- sen. Van 8 April af zijn in het gebied van het Gouvernement-Generaal de door de emissie bank in Polen uitgegeven bankbiljetten van 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 en 500 zloty wettig betaalmiddel. De nog in omloop zijnde biljet- ten van de Bank Polski zullen worden geruild tegen nieuwe Zloty-biljetten in de verhouding 1 1. Op 20 Mei verliezen de biljetten den Bank Polski het karakter van wettig betaal middel. Biljetten van de Duitsche Rijksbank en van de Duitsche Rentenbank, alsook Duitsche munten zijn geen wettige betaalmiddelen in het Gouvernement-Generaal en niemand is verplicht ze in ontvangst te nemen. RUIMER GEBRUIK VAN HOUTVEZEL- PAPIER IN DUITSCHLAND. In Duitschland moet thans in versterkte mate houtvezel-papier in de plaats van hout- vrij papier worden gebruikt. Aldus is besloten door de Reichsstelle filr Papier- und Ver- packungswesen, welke hiermede voor den eersten keer ook haar invloed oefent op het verbruik van papier en karton. Vrijwel alle openbare instanties en het geheele bedrijfs- leven zullen in de toekomst houtvezel-papier moeten gebruiken. Voor korte mededeelingen en brieven moeten halve bladzijden voldoende zijn. Voor belangrijke documenten en voorts ook voor stukken, welke lang moeten worden bewaard, zal echter beter papier worden ge- leverd. Boeken zullen echter in beginsel slechts op houtvezel-papier mogen worden ge- drukt, maar ook hier zijn uitzonderingen mo- gelijk. Het verbruik van goed karton voor emballage-doeleinden is verboden. DE ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP SYLT. Flight bevat enkele bijzonderheden omtrent den aanval van vliegtuigen der Engelsche luchtmacht op het eiland Sylt, welke op 19 Maart heeft plaats gehad. De aanval werd uitgevoerd met ongeveer 49 vliegtuigen, welke in „golven" aanvielen en voortdurend hun doelen belaagden. Er werd 45 ton bommen uitgeworpen, van 250 en 100 kg. Voltreffers werden vastgesteld op hellingen, vliegtuig- loodsen en kazemes. Het weer was goed, evenals het uitzicht. De bemanningen der vliegtuigen, welke het eiland het eerste zagen konden hun doelen in de heldere maan waar- nemen. Voor hen, die later arriveerden, vormden de branden, welke door de andere vliegtuigen uitgeworpen bommen Waren ver- oorzaakt, een aanwijzing. Er werden geen aanvallen der vijandelijke jachtvliegtuigen on demomen. iSlechts een Engelsch vliegtuig werd aangevallen door een jager, welke even wel met machinegeweervuur uit den staart- koepel van het vliegtuig werd verdreven. Daarentegen werden de vliegtuigen wel door luahtdoelartillerie beschoten en het is ver- wonderlijk, aldus het blad, dat er niet veel Engelsche vliegtuigen omlaag werden ge- haald, daar sommige zeer laag, op 300 m. vlogen om hun bommen" uit te werpen. De grootste hoogte boven het eiland, waarop ge- durende den aanval werd gevlogen, was 2400 meter. Rondom de basis der zeevliegtuigen zelf kwamen de in- een halven cirkel opgestelde zoeklichten in actie, toen de Engelsche vlieg tuigen naderden, evenals de luchtafweer batterijen, welke een hevig afsluitend vuur openden. Bij het begin van den aanval gaven de luchtafweerbatterijen van klein kaliber een hevig vuur af tegen de vliegtuigen, die op lage hoogte vlogen. Het laatste Engelsche vliegtuig, dat aan den aanval had deelgenomen, keerde om 6 uur 30 op zijn basis in Engeland terug. Een bom- vliegtuig keerde niet weer en zou door het vuur van de luchtdoelaftillerie omlaag zijn geschoten en in zee gevallen, volgens bewe ring van Deensche ooggetuigen. De gemiddelde vliegtijd van elk der aan den aanval deelnemende vliegtuigen bedroeg vijf uur. Een van de vliegtuigbestuurders ver klaarde: Wij naderden 'Sylt op een hoogte van ongeveer 450 meter. Wij vlogen eenigen tijd rond om de doelen te bepalen, waarna wij tot 300 meter daalden. Een andere vlieger, die een kwartier boven Homm had gevlogen meldde een vol-treffer op een vliegtuigloods Volgens Flight zijn bij den aanval een ben zinebewaarplaats, twee groote vliegtuiglood- sen op het noordelijk deel van het eiland vol komen vernietigd, ernstige schade werd toege- bracht aan de kust- en luchtafweerbatterijen en een uitkijktoren op den Hindenburg-dam De dam zou eveneens beschadigd zijn. DE VLAS-INDUSTRIE IN ZEEUWSOl- VLAANDEREN. Men schrijft uit Axel aan de N. R. Crt.: De toenemende bloei in de Zeeuwsch-Vlaam- sche vlasindustrie roept herinneringen wakker aan de eerste jaren, die na den oorlog van 19141918 volgden, den zg. gouden tijd voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Honderden hebben hier toen van geprofiteerd in deze streek en zoo wel werkgevers als werknemers, ging het lan- gen tijd voor den wind. Hiema is een periode van verval gevolgd; de vlasnijverheid leed een kwijnend bestaan en geraakte steeds meer op den achtergrond als bron van inkomsten voor deze streek. De laatste jaren evenwel is het langzamer- hand weer beter geworden, met het beeld van de gouden jaren na den vorigen oorlog voor oogen, iwerkte men weer in opwaartsche l(jn en zoo heeft deze oude Zeeuwsch-Vlaamsche industrie zich thans weer uit de mis^re opge- werkt en hoewel nog lang niet kan gespro- ken worden van een bloeiperiode als destjjds, toch zit er weer toekomst in het vlas voor deze streek en dit is allerwegen duidelijk waar te nemen. Velen hebben de vlasbewerking weer ter hand genomen de grootere bedrijven schaffen nieuwe machines aan en daar aan het hoofd hiervan mannen met jarenlange praktijk en routine staan, kan men veilig aannemen, dat de vlassersbedrijven betere tijden tegemoet gaan. Niet alleen in de fabrieken zelf, doch ook in het Zeeuwsch-Vlaamsche polderland is dit waar te nemen. Er heerscht alom bedrij- vigheid in den aanvoer, het vervoer eh het spreiden en keeren van het vlas, het zgn. bui- tenwerk, waarbij honderden jongens en meis- jes werkgelegenheid vinden. Zoowel in het centrum als in de grensstreek liggen de wei- landen bedekt met vlas en als straks het vee naar buiten moet, zal er zeker op vele plaat sen geruimd moeten worden. DE HEER P. LINDEN BERGH f. te Wemeldinge in den jaar overladen, de heer Maandagnacht ouderdom van P. Lindenbergh. Met den heer P. Lindenbergh is, schrijft de Midd. Crt., iemand heengegaan, die niet alleen in eigen gemeents, maar ook in geheel Zealand en zelfs buiten onze provincie een groote be- kendheid genoot. Vooral de Zeeuwsche land- bouw heeft groote verplichtingen aan hem en heel zijn leven was zijn streven er op geridht, den landbouw vooruit te helpen. Hij maakte zich vooral verdienstelijk op het gebied der landbouw-cooperatie. Hij was mede-oprichter der landbouwvereeniging .Wemeldinge", waarvan hij ook voerzitter werd, hij was ver- volgens medeleider der cooperatieve boter- fabriek ,.Het Hart", bestuurslid der ,,Land- bouw-Onderlinge" en van de .Eerste Neder- landsche Cooperatieve Beetwortelsuiker- fabriek" te Sas van Gent en later zelfs voor- zitter der ENCK (kunstmestfabriek). De heer Lindenbergh bewoog' zich echter niet alleen op het terrein der materieele maar ook der ideeele belangen van den landbouw. Hij gaf steeds blijk te beseffen van hoe groot gewicht ook de geestelijke ontwikkeling voor den landbouwer was. Zoo was hij b.v. den der eersten die zijn zonen naar de Landbouw- school te Goes stuurde. Voorts was hij den der steunpilaren van de Z. L. M., voor welk lichaam hij in talrijke commissies zitting nam. We noemen de coinmissie voor het notaris- wezen, het pachtvraagstuk, de landbouwooo- peratie, de arbeidswetgeving, arbitrage-com- missie, aardappelhandel enz., enz. We herin- neren hierbij ook aan zijn rede te Zierikzee over het notaris-vraagstuk, die in het geheele land groote belangstelling trok. Daarnaast vond de heer Lindenbergh nog tijd zich op velerlei ander terrein verdienste lijk te maken. Hij was b.v. jarenlang raads- lid en wethouder van Wemeldinge, bestuurs lid del' Zuid-Bevelandsche Waterleiding Mij., van de veilingsvereeniging ,,Zuid-Beveland", lid van het Classicaal bestuur der Ned. Herv. Kerk, ouderling dezer kerk, voorzitter der Vrijzinnige kiesvereeniging enz. De heer Lindenbergh was daarbij niet al leen een goed spreker, maar ook een goed schrijver; onze lezers hebben vele malen van zijn belangwekkende pennevruchten kunnen genieten. Terloops zij hier opgemerkt, dat ons blad altijd zeer hoog bij hem aangeschre- ven stond. De heer Lindenbergh was gezegend met een groot verstand en een warmvoelend hart. Hij kon de zaken scherp stellen, soms harde woor- den 'gebruiken als hij dit noodig achtte, doch altijd had hij ook een open oor voor de meening van anderen en zijn optreden werd ook steeds geleid door zijn groote mensch- lievendheid. Een gezegde wil, dat een profeet niet ge- eerd is in zijn eigen land, doch op den heer Lindenbergh was dit zeker niet van toepas- sing. Niet alleen stond hij in geheel Zeeland in hoog aanzien, maar ook in eigen gemeente en in eigen familiekring. Hij was een echte patriarch, in den besten zin van het woord. Men kon zich immer tot hem wenden, als vreemde en als eigen kind en kleinkind. Voor alien had hij tijd, was hij welwillend, stond' hij met oordeel en raad gereed. En men ging gaame naar hem toe, niet alleen omdat dit oordeel gezond was, van een groot verstand of van zijn menschenliefde blijk gaf, maar ook omdat hij steeds den geestigen kant der din- gen wist te zien en naar voren kon brenger. Hij was een blijmoedig mensch. Allen die den heer Lindenbergh gekend heb ben zullen hem nooit vergeten en hem zich gaarne als voorbeeld stellen. Een goed mensch en een groote Zeeuwsche strijder voor landbouw en vele andere gemeenschaps- belangen is met den overledene heengegaan. Herinneren wij er tenslotte nog aan, dat ook de regeering zijn diensten erkende en hem benoemde tot ridder in de orde van Oranje Nassau. EXAMEN VOOR HEN DIE ZICH ALS BARKERS Wil J.EN VESTIGEN. Gisteren had in Sint Joris te Middelburg het mondeling-theoretische deel plaats van de examens, die door het geheele land worden gehouden vanwege de Federatie voor het bakkersvakonderwijs. Reeds een paar weken gelederi zijn de practische examens gehouden. Gisteren namen 50 candidaten deel aan dit examen voor het verkrijgen van recht tot vestiging als bakker. Hiervan slaagden er 29 en wel de heeren: P. de Rijke, J. B. A. van Boven, A J. le Coin- tre, J. Deij, P. Toussaint, alien te Middelburg; J. de Roos, J. Alewijnse, P. Dingemanse, C. J. Feij, C. de Witte, alien te Vlissingen; Chr. Steketee, A. F. K. Francke, D. J. Splunder, alien te Oot- en West-Souburg; L. v. d. Broeke te Sint Laurens: J. A. Burger te Veere; W. de Rijke te Amemuiden; F. P. Dominicus te Westkapelle; M. A. Moggrd en P. van Voo- ren, beide te Biervliet; J. de Meij te Qost- burg; J. M. de Koster, W. J. de Kramer, J. Snoep, alien te Zuidzande; J. E. de Smet te IJzendijke; A. Dossche, A. M. Weijnen, beide te HoofdplaatA. Chr. Lucieer te Aarden-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 2