ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTiEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN IN DIPLOMATIEKEN DIENST. kvj No. 10.052 WOENSDAG 10 APRIL 1940 80f.Jaargang Binnenland Buitenland Feuilleton EERSTE BLAD OONVOOISGHEPEN VOOR DE NEDERL. KOOFVAARDIJVLOOT VOOR HULP- VERLEENING BIJ RAMPEN. KARDINAAL VERDIER OVERLEDEN. DE WEL ZEER ERNSTIGE GEVOLGEN. Ji; ctVoua^ YoJIcxjyk. j/cj Ta&cxm WEATHERPROOF NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Temeuzen f 1,35 per 3 maanden Buiten Temeuzen fr. per post f 1,65 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,10, overige landen /2,45 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. I'ltgeefster: Firm a P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 2073. ADVERTENTIfiNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer /0,20. KLEINE ADVERXENTLENp?r 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrpgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. INTREKRING VAN VERLOF IN NEDERLAND. De Regeeringspersdienst meldt: De regeering heeft bij wrjze van voor- zorgsmaatregel besloten de volgende ver- loven in te trekken: a. Voor al het personeel van land- en zee- macht de periodieke verloven, vacantie-ver- ldven, buitengewone verloven (met uitzonde- ring van die, verleend wegens emstige ziekte of overlijden van gezinsleden). b. Bovendien voor het personeel, behoo- rende tot de luchtstrpdkrachten, de luchtdoel- artillerie, de luchtdoelmitrailleurs en de zoek- lichten, zakenverloven en studieverloven. Alle miltairerf, aan wie vorengenoemde ver loven zijn verleend, moeten terstond naar hun standplaats terugkeeren. Onder studieverloven vallen niet degenen, die uitstel van eerste oefening hebben of uit- stel van een nog te vervullen gedeelte van hun eerste oefentijd hebben gekregen. Zp, die dergelpk uitstel genieten, behoeven voorals- nog niet op te komen vddr het einde van hun uitstel. Naar de Msb. vemeemt is ten behoeve van de Nederlandsche koopvaardijvloot een belang- rijk plan in voorbereiding, n.l. om een drietal schepen op de Noordzee convooidiensten te laten verrichten. Deze schepen zullen dan elk een bepaald gebied iederen dag moeten doorkruisen, om by eventueele scheepsrampen zich onmiddellijk naar de plaats des onheils te begeven. Op deze wijze hoopt de vereeniging van ree- ders van koopvaardijschepen een effectieven maatregel te hebben getroffen, om by de scheepsrampen, die zich onder den huidigen oorlogstoestand voordoen, snel en doelmatig hulp aan de schipbreukelingen en aan het in gevaar verkeerend schip te kunnen verleenen. Bovenbedoelde plannen bevinden zich reeds in een vergevorderd stadium. Men onderhan- delt thans met enkele reeders te Umuiden over de aanschaffing van een drietal treilers voor dit doel. Om te voorkomen, dat deze schepen zelf door de onderzeeers of vliegtuigen van de oor- logvoerende landen bestookt zullen worden, zal men aan deze landen mededeelen, dat deze schepen, die in geheel roode en witte kleuren geschilderd zullen worden, uitsluitend als semi-reddingbooten dienst zullen doen en dus niet bewapend zullen worden. Het ligt voor de hand dat ook schepen van andere naties zullen kunnen profiteeren van onze Nederlandsche convooischepen wanneer zij in dat gebied zich in nood zullen bevinden. Naar aanleiding van bovenstaand bericht wordt van bevoegde zpde uit Den Haag ge- meld, dat deze regeling van patrouilleering met treilers niet onder staatstoezicht zal geschieden. Mocht een en ander uitrvoering vinden, dan zal dit door particulieren ge schieden ENSENTIKEI, CJNDERSCHEID MET BELGIfi EN NEDERLAND. Het oonleel van de Belgische blaxlen. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel telefoneert Uit de titels, die over de voile breedte loo- pen van de voorpagina's van de Brusselsche avondbladen en die samen met foto's van de koningen van Noorwegen en Denemarken en landkaarten van het nieuwe oorlogsgebied vuilen, blijkt duidelijk met welke gespannen belangstelling de Belgische puhlieke opinie Roman van JOHANN D. DEGREEF. (Nadruk verboden.) 42) Vervolg. To en ging alles heel vlug. De Koning trad binnen, het gevolg bleef achter en de adju- dant diende aan. ,/Lord Gordon Trevelyan, Sire..." De deur ging dicht en toen bevond Gordon zich alleen met den Koning... Er was geen sprake van ceremonieel. De Koning wees hem een stoel en wreef zich de handen even. „Mylord Trevelyan, de held van de affaire O'Kelly", begon hy glimlachend. ,,U wenschte eenige minuten gehoor voor een zaak die geen uitstel kon lijden. Wat is er aan de hand? Ik hoop niet te vememen, dat u, in 's Graven- hage een nieuw complot tegen het Konink- rijk hebt ontdekt". ,,Neen, Sire", antwoordde Gordon heesch. ,,Zooeven noemde Uwe Majesteit echter een naam: O'Kelly. Ik ben achter onthullingen gekoonen, die een helder licht werpen op alles wat nog duister is gebleven. Het is my niet bekend of Uwe Majesteit volledig op de hoogte is van het proces ,,Jawel, ik heh het nauwkeurig gevolgd", onderhrak hem de Koning. ,,Welnu, Sire, ik weet thans wie de gebeim- zinnige derde is, die ons het document in han den speelde. Onze goede genius, die door haar handelwyze voorkwam dat Engelands vriend- schappeiyke betrbkldngen met een zekere mo de tragische wending volgt welke de oorlogs- geheurtenissen sedert gisteren hebben ge- nomen. De vaak officleuse Soir onthoudt zich nog van commentaar en schryft alleen dat de fei- ten elkaar thans snel gaan opvolgen. De Nation Beige betoogt, dat de positie van Bel gie en Nederland een heel andere is dan die van de Scandinavische landen. Belgie en Nederland, aldus dit blad, hebben goede legers, goede vestingen en hun geografisehe positie is gunstlg. De Scandinavische landen bevinden zic-h min of meer buiten EurojAa en hebben om die reden gemeend een leger en vestingwerken te kunnen ontberen. Het resultaat van dit inzicht springt thans in het oog. Met een benauwd hart denken wy aan de moedige verstandige en eeriyke volken, die door deze onverdiende ramp worden ge troffen. Verder legt de Nation Beige de schuld van alles wat Noorwegen en Denemar ken op dit oogenblik overkomt op de socialis- tische demagogie, die om electorale redenen het algemeene belang zouden hebben ver- waarloosd. Ook het Laatste Nieuws schrijft, dat het verkeerd zou zijn, den toestanid van de noor- delijke landen met de positie van Belgie te vergelijken, wat echter geenszins wegneemt, dat de intemationale toestand zeer somber is geworden. Noorwegen en Zweden, zegt het blad, waren inderdaad tot nu toe landen ge bleven, waar de Europeesohe geest zich kon laten gelden in de richting van een werkelrj- ken vrede. Worden zij in den oorlog meege- sleept dan zal daardoor nogmaals een invloed verminderen, die niet anders dan nuttig kon zijn voor de Europeesche samenleving. De soc.-dem. Peuple is de meening toege- daan, dat het voorwendsel, dat de Duitsche regeering inroept om de overrompeling van Denemarken en Noorwegen te wettigen, even cynisch en absurd is als de voorVvendsels, welke dienst hebben gedaan by de overrom peling van Oostenryk, Tsjechoslowakije, Polen en Finland. De vraag is, aldus le Peuple: wat gaat ZWeden doen? Zal dit land solidair zyn met Noorwegen? Reeds deelen de Duitschers mede, dat zy mijnen hebben gelegd in de Zweedsche territoriale wateren. Volgens de Duitsche opvatting zouden de geallieerden dus als gevolg daarvan het recht hebben, Zweden te overrompelen en dit land onder hun mili- taire bescherming te nemen. Maar wat gaan de geallieerden doen De oorlog is in een nieuwe fase getreden, welke even dramatisch als angstwekkend is. Het Duitsche Zwaard, zegt de katholieke conservatieve Libre Belgique is zonder mede- doogen neergeploft op twee kleine landen, tegen welke het Duitsche ryk niet het minste verwijt kan richten. De tragische nacht van 9 April legt de andere kleine landen, die even als Belgie aan den storm ontsnappen, de plicbt op hun waakzaamheid en de wilskracht waar mede zij hun eigen grenzen beiwaken, te ver- dubbelen. Men moet weten, dat het loyale en neutrale Belgie meer dan ooit vastbesloten is zijn grondgebied hardnekkig te verdedigen en zyn vrijheid te handhaven. Kardinaal Verdier, sinds 1929 aartsbisschop van Parps, is Dinsdagmorgen op 76jarigen leeftijd overleden. BEDENKELIJKE ENGELSCHE PERSSTEMMEN. In verband met het Engelsche hesluit tot het leggen van mpnen in de Noorsche territoriale wateren dient de aandficht gevestigd op een hoofdartikel in de Daily Telegraph van Maan- dagochtend over de positie van de Noordsche neutralen. „Hun wensch, zoo schrijft het conservatieve orgaan, is bovenal buiten den oorlog te blp- ven en toch moeten zij ondervinden, dat neu- traliteit geen waarborg is tegen verwikkeling in het conflict en geen verzekering tegen materieele schade aangezien toegeeflijkheid tegen den eenen belligerent een oorzaak van gendheid werden verstoord. Het is O'Kelly's dochter, Sice. En ik ben thans zoo vermetel Uwer Majesteits aandacht voor haar onthul lingen te verzoeken". Gordon had haastig, dringend gesproken. En angstig wachtte hp af wat de Koning antwoorden zou. 'Hij ving een verbaasden blik van hem op. O'Kelly's dochter, zegt u, mylord? In het gratieverzoek dat mij werd voorgelegd, stond geschreven, dat de veroordeelde ongehuwd was." ,,0'Kelly was slechts een aangenomen naam, Sire. Zpn werkelijke naam luidt Nor man. En deze was wel gehuwd, al liet hij zich dan ook in zestien jaar niets aan zijn doch ter gelegen liggen." Norman, een bekende naam", zei de Ko ning peinzend. ,,In welk verband heb ik hem den laatsten tyd gehoord of gelezen?" „In verband met de verdwijnlng van het meisje, Sire. Margareth Norman ontvluchtte na haar daad het huis vhn haar pleegouders, van Overste Williamson. Men geloofde later haar lijk te hebben gevonden aan den oever van het Loch Lomond". ,,Juist, ik herinner het me weer, mylord." „Welnu, Sire, het blijkt nu, dat het meisje nog leeft. En het is voor haar ongelukkige geschiedenis, dat ik mij venmeten heb Uwe Majesteit te naderen." Er ontwaakte belangstelling in den blik van den Koning. ,,Goed, vertel mp de ge schiedenis maar eens, mylord", noodde hp Gordon vriendelijk. Gordon haalde verlicht adem, hp achtte de zaak reeds half gewonnen. De Koning kon niet onverschillig blijven voor Margareth's ongeluk, en evenmin zou hii haar verdiensten voor het land miskennen. Wat hp den hoog- verrader geweigerd had, zou hij de dochter schenken: het leven van haar vader... letsel tegenover den andere is. Een treffend voorbeeld van wat het neutrale Noorwegen ondanks zyn neutraliteit te verdragen heeft van den kant van Duitschland wordt ver- sterkt door de torpedeering zonder waarschu- wing van het Noorsche schip Navarra in de wateren van Noord-iSchotland. De duikboot, welke deze schanddaad tegen de neutraliteit bedreef, bleef voor de schipbreukelingen een half uur zichtbaar en deed geen pogingen om te redden. De protesten, hoe krachtig ook en hoe vaak ook herhaald, zijn volkomen vruch- teloos gebleven. Het tot zinken brengen der schepen ,biyft niet voortgaan omdat Noor wegen zpn neutraliteit zou hebben opgegeven, maar omdat het is voortgegaan haar in acht te nemen. Koht, de Noorsche premier, heeft Zaterdag in het Storting krachtig geklaagd over de Britsehe schendingen van de neutrali teit. Hp kon echter niet zeggen, dat ook maar 6dn Noorsch schip of een Noorsch men- schenleven verloren was gegaan door eeniger- lei actie van de Britsehe marine. Dit is een belangrpke materieele overweging, wanneer Koht er over klaagt, dat zelfs technische in- breuken op de neutraliteit er toe kunnen lei- den, dat de Noorsche territoriale wateren tot slagveld kunnen worden voor de oorlogvoe- renden, en dat aldus Noorwegen in den oorlog kan worden betrokken. Na te hebben opgemerkt, dat in Engeland de volledige wensch heerscht den emst van Noorwegen's ongelukkige positie zooveel mogelpk te verzachten, gaat de Daily Tele graph voort: Maar hoe is het mogelpk te berusten in het in acht nemen van een neu traliteit welke aandringt op in acht neming tot op den laatsten letter door een der oor- logvoerenden en, terzelfdertijd de treffendste minachting van zijn elementaire rechten door den andere duldt. Het maken van een der- gelpk onderscheid zou op zichzelf beschouwd kunnen worden als een verbreking van de neutraliteit, zooals zeker zou zpn geschied, indien dit onderscheid ware gemaakt ten ongunsite, in plaats van ten gunste van Duitschland. „Zooals de zaken thans staan is het de duidelpke bedoeling van Duitschland door het op het eerste gezicht tot zinken bren gen van Noorsche schepen, waarheen him reis ook gaat, de Noorsche schepen van de zee te verdrijven. Ook een opmerking van de News Chronicle verdient de aandacht. Dit liberate blad schrijft: „Noorwegen heeft ongelpk met te meenen, dat zpn veiligheid in de neutraliteit is gelegen. Zijn rechtstreeksche veiligheid zou het best worden verzekerd door het aan- vaarden van de gastvrpheid der Britsehe con- vooien voor al zijn schepen en van de macht van de Britsehe marine ter bescherming van zijn kusten. Tenslotte hangt zijn veiligheid af van de verwoesting van de nationaal- socialisten. JEEN POGING DUITSCHLAND TE PROVOOEEREN". De Scandinavische correspondent der N. R. Crt. telefoneerde Maandagmiddag De hoogst emstige krenking van Noor wegen's territoriale wateren, waaraan de Westelpke mogendheden zich schuldig hebben gemaakt, heeft in heel het Noorden niet alleen diepe verontwaardiging en emstige ongerust- heid gewekt, maar ook verwondering, omdat men ondanks alle waarschuwingen in de ge- allieerde pers toch tot het laatst toe wilde gelooven, dat de Westelpke mogendheden de neutraliteit van Noorwegen niet ter wille van het slechts tijdelijke en in feite ook zeer ge- ringe voordeel, dat een stagnatie in de ertstransporten langs de Noorsche kust zou beteekenen, wilden aantasten. Men is er dan ook vrp algemeen van over- tuigd, dat verhindering van de erts-transpor- ten of van andere Duitsche scheepvaart door de Noorsche wateren niet de werkelijke reden van het optreden van de geallieerden kan zijn en dat zp geen andere bedoeling heb ben dan Duitschland te provoceeren.. Of Churchill en Reynaud wenschen den oorlog naar het Noorden te verplaatsen wat op VHug. met een wonderhjk gemak de juiste woorden kiezend, begon hij Margareth's aan- deel in de documentenhistorie te verhalen. Vervolgens weidde hij uit over haar vermeen- den dood en over de reden die haar tot die oomedie gedreven had. v,En hij besloot einde- iyk met te vermelden hoe zij ertoe gekomen was de comedie op te geven... De Koning luisterde met voile aandacht. De onthullingen schenen hem zeer te verrassen en toen Gordon uitgesproken was, dacht hp minuten lang na. Plotseling hief hij het hoofd op. ,jZeg me eens, mylord, door welke beweeg- redenen heeft dat meisje zich laten verleiden tot die offervaardige daad?" Gordon, tot volledige openhartigheid ge- dwongen, werd vuurrood. „Ik vermoed... Sire...", stotterde hij. De Koning knikte hem goedig toe. ,,Ik be- grpp het", sprak hp ernstig. „En u, mylord Trevelyan?" Gordon bevond zich in een pijnlijke positie. Moest hij zeggen dat hp een voortdurenden strpd voerde met zichzelf? Dat hij een kwar- tier geleden nog vast besloten was geen en kele poging te doen om den afgrond te over- bruggen en dat zijn besluit thans in het tegendeel verkeerd was? Moest hij hem zeg gen dat hp er over een uur weer anders over denken zou en dat die strijd zou duren tot... ja, tot wanneer?... De Koning scheen te begrijpen, wat er in hem omging. Hp wachtte zijn antwoord niet af, doch schudde het hoofd. ,,Ik kan u geen van beiden benpden, mylord", sprak hij zeer ernstig. ..Enfin, zeg me eens: waar hevindt zich dat meisje nu?" ,,Hier in de spreekkamer, Sire", antwoord de Gordon, verheugd omdat het vaderlpk be- grip van den koning hem van een pijnlijk di- I lemma veriest had. het eerste gezicht het doel van het optreden lpkt te zijn of dat zp, zooals de optimis- ten ncg meenen, de Duitsche vloot tot uit- loopen wilden nopen, valt nu nog moeilijk uit te maken. Maar men is zich bewust, dat de toestand voor Noorwegen en daarmede voor de andere Scandinavische landen thans gevaarlijker is dan ooit tevoren. In politieke kringen te Stockholm verze- kerde men ook Maandagmiddag nog, dat in de Vrpdag te Londen en te Parijs aan de gezan- ten van Zweden en Noorwegen overhandigde nota's niets voorkwam wat als een bedrei- ging uitgelegd zou kunnen worden. Ook in leidende politieke kringen is men daarom ten zeerste door bet optreden van de geallieerden aan de Noorsche kust verrast. Dat de Zweed- sche defensie-staf heden een voorbereiding van de verscherping van de militaire paraat- held heeft aangekondigd, wordt, naar men van officieuse zpde verzekert, veroorzaakt door den algemeene toestand. In het avondblad Allehanda wordt o.a. naar aanleiding van het optreden der geallieerden betoogd, dat men nu niet met protesten kan volstaan, omdat protesten vrijwel nutteloos gebleken zijn. Het blad gaat er van uit dat Duitschland niet zal dralen scherpe tegenmaatregelen te nemen. Het betoog van geallieerde zijde, dat de neutrale staten in het Noorden niet in staat zouden zijn hun neutraliteit te verdedi gen, stempelt het blad als camouflage van hun eigen volkomen in strijd met het volken- recht zpnde optreden. De gevolgen van de schending van het Noorsche tenritoriaal gebied door de geallieer den, waardoor, welke motieven daarvoor ook worden aangevoerd, aan dat land zijn zelf- beschikkingsrecht werd ontnomen, zijn, zoo als uit de berichten van gisteren bleek, niet alleen voor dat land, doch ook vooc Dene marken zeer ernstige geweest. Het hek was nu eenmaal van den dam en nu de geallieer den waren voorgegaan, is Duitschland niet achter gebleven, en heeft dit radicaal te land gedaan, wat de geallieerden in het waterge- bied deden. Zoowel de geallieerden als de Duitscbers voeren als motlef aan, Noorwegen te will en beschermen, docb dit is ten slotte een bescherming, die op een dooddrukken neerkomt. Thans wordt van Engelsche zijde hulp toegezegd. Doch we moeten bij die toe- zeggingen denken aan de hulp die van deze zijde ook aan andere kleine staten werd toe gezegd, en die thans van de kaart van Europa zpn weggeveegd. De toestand is door de ge- beurtenissen der laatste dagen voor Europa wel veel somberder geworden. HET NOORSCHE VEIIZET SCHIJNT TEN EINDE Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte, volgens de N. R. Crt., gisteren bekend: Vandaag bevinden zich aan het einde van den dag alle militair belangrijke steunpunten van Noorwegen vast in Duitsche handen. In het bijzonder zijn o.m. Narvik, Dront- fceim, Bergen, Stavanger, Christiansund en Oslo door sterke strpdkrachten bezet. Daar waar eenigszins sterke tegenstand werd geboden, zooals te Oslo en Christian- sand is hij gebroken. De kustversterkingen, welke voor een ge deelte in nauwe samenwerking van oorlogs- marine en luchtwapen door stoottroepen van het leger zijn genomen, zijn ter afweer van vijandelpke aanvallen evenzeer gereed als sterke afdeelingen van het luchtwapen. Het luchtwapen is er in geslaagd met de voor een deel naar de Noorsche vliegvelden verplaatste gevechtsgroepen vanavond een Engelsch-Fransche vlootgroep ten Westen van Bergen zware verliezen toe te brengen. Volgens de tot nu toe ontvangen mededee- lingen zijn twee slagscnepen en twee zware kruisers door zware bommen eenige keeren getroffen. In Denemarken en Noorwegen heerscht rust. De opmarsch van nog meer siterke Duitsche strijdkrachten geschiedt thans, niet door den vpand gehinderd, snel volgens het vastgestel- de plan. Een nieuwe Noorsche regeering. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Om half negen Dinsdagavond heeft Vidkun Quisling voor den Noorschen omroep de pro- clamatie voorgelezen van een nieuwe Noor sche regeering aan het Noorsche volk. De proclamatie, waarin Quisling zich voor- stelt als chef van de nieuwe regeering, ver- wijst in de eerste plaats naar de schending der Noorsche neutraliteit door Engeland, welke uit het leggen van mpnvelden e.d. heeft bestaan. De proclamatie verwpst voorts naar de „nietszeggende protesten" der voormalige Noorsche regeering. Thans heeft een regeering van „nationale coneentratie" het bewind overgenomen om de belangen van Noorwegen op dit oogenblik waar te nemen. De regeering van Nygaardsvold is afgetre- den en door een nationale regeering vervan- gen. In de verklaring worden alle Noren aange- spoord de handen ineen te slaan om den toe stand het hoofd te bieden. Quisling zeide, dat verderen tegenstand ge- lijk te stellen is met de misdadige vernietiging van waarden. Tenslotte volgde een oproep aan de weer macht de nationale regeering te gehoorzamen. De leider der nieuwe regeering Vidkun Quisling, heeft tegelpkertpd de portefeuille van buitenlandsche zaken op zich genomen. Majoor R. Wosslow is benoemd tot minister van lands verdediging, Gulhrand-Lunde tot minister van sociale zaken, Jonas Lie tot mi nister van justitie en professor Ernst Skanske tot minister vaji arheid. Qmtrent de voorgeschiedenis van deze ka- binetsvorming meldt het Duitsche Nieuws bureau Naar thans bekend wordt, heeft slechts een gedeelte der regeering Oslo verlaten en zich naar Hamar begeven. Verscheidene mi nisters zijn in de hoofdstad gebleven om het contact met het Duitsche gezantschap te kun nen handhaven. (Ingez. Med.) „Hier, zegt U?", vroeg de Koning verrast. ..Welnu, mylord, doe mij dan het genoegen en geleid haar hierheen. Ik wil haar zelf eens spreken". Gordon stond op, boog zich en tuimelde hals over kop de gang in, zonder op de ver- baasde blikken van het kleine gevolg te let- ten. Zpn hart juichte, zij zouden slagen. Want het was ondenkhaar, dat de Koning zooveel belangstelling zou toonen als hij vastbesloten was hun gratieverzoek te weigeren Hijgend betrad hij de spreekkamer. ,,Kom mee, Margareth, de Koning wenscht je te spreken. Ik heb goede hoop, kom vlug!" Het meisje wisselde snel van kleur. Zp wankelde en zou gevallen zijn als Gordon niet toeigeschoten was, om haar te ondersteunen. ,,Ik... ik schaam me...", bracht ze moeilijk uit. „Je hoeft je niet te schamen; de Koning sprak met bewondering over je aandeel in de geschiedenis van het document", zei Gordon haastig. ,,Kom nu vlug mee en houd je goed. Je kunt de Koning zoo lang niet laten wach- ten, zie je. Hij is iets meer dan 'n hertog of 'n lord..." Hij drong het meisje de deur uit en dat gaf haar haar zelfbeheersching terug. Er ver- scheen een vastberaden trek op haar gelaat en vlug volgde zij Gordon naar de directeurs- kamer. Daar binnen viel zp bij de deur op haar knieen. Zij opende haar mond, doch de Ko ning voorkwam haar met een gebaar. .Mylord, wilt u zoo vriendelijk zijn, miss Norman te doen plaats nemen?" Gordon richtte het meisje op en s oh oof haar een fauteuil toe. Verlegen en beschaamd keek zp voor zich uit en de Koning nam haar een oogenblik onderzoekend op. ,,U komt gratie verzoeken voor uw vader, miss Norman?" vroeg hij ernstig. „Ik smeek u erom, Sire", antwoordde Mar gareth met een verstikte stem. „Weet u wel, dat mp dit in moeilpkheden brengt?" hernam «e Koning. „Het verzoek is reeds afgewezen, het gaat slecht aan een eenmaal genomen besluit weer te herroepen. In dergelpke ernstige zaken zou bet kunnen lijken op een omstandigheid die voor bet aan- zien van de Kroon weinig bevorderlpk zou zijn. Hebt u daaraan wel gedacht?" Margareth haalde diep adem, alsof zy al haar moed verzamelde. ..Jawel, Sire, ik be- greep dat het hoogst moeilijk zou zijn. Maar ik smeek uwe Majesteit zoo goed te willen zpn ook mijn moeilpkheden even in het oog te willen nemen. Ik heb niet geaarzeld han- delend op te treden toen de kans zich voor- deed de wellicht ernstige gevolgen van de misdaad waaraan mijn vader zich schuldig maakte te voorkomen, hoeveel moeite mp dat ook kostte en hoeveel ellende er ook voor mp uit voortVloeide. Maar ik heb niet bedoeld mijn vader aan de galg over te leveren. Sire. Ik heh mpn moeder op haar sterfbed beloofd voor vader te zullen zorgen en goed voor hem te zullen zpn als hij ooit uit Canada terugkeerde. Als ik aan die belofte denk, kan ik het niet met mezelf eens worden of ik goed of slecht heh gedaan met mijn handelwpze. Maar hoe dit ook zij, de gedachte dat mpn briefje, dus mijn poging om het document in hand:en te krijgen. mpn eigen vader aan de galg heeft gebracht, zou mij mpn heele leven lang bijblijven als een ondragelijke kwelling. En die marteling zou een slechte belooning zpn voor een goede daad, Sire". Gordon zegende haar voor die dappere woorden. En den Koning schenen ze diep te treffen. Hij sprak niet, doch knikte, alsof zy zpn voile bwtemming hadden (Slot volgt. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 1