Ter Neuzensche Courant Feuilleton-vertellingen Maandag 8 April 1940 No. 10.051 TWEEDE BLAD BRABANTSCHE BRIEVEN. GEMEENTERAAD VAN HOEK. VAN Ulvenhout. Amico, 'n Zilverig licht- waas, dampte over den natten bosch- bojem, zoo lag t be- daauwde herfstblad te blinken onder de straffe Voorjaarszon. 't Was stillekes in den Zondagmergen, maar 't was 'n leven- dige stilte hier in de dreven en langs de wegels, waarover 't geboomt zijn lange schaduws streepte; waar tierige houtduiven koerend te roepen zaten in 't dikke takgewerl, ruig van bruinen knop. Waar den specht te roffelen zat op 't luidklinkend hout van hooge eiken. 't Was 'n goeie stilte, deus van 't bosch mee z'n spulsche schaduws, natte zonneblin- kings en bezig geveugelte. 'k Wil zeggen: 't was hier alleen maar stu van menschen. n Goeie stilte. Zoo een van den Zondag mergen. Zoo een waarover den klaeren dag te glanzen staat, lijk aver 'nen bezonken, rim- pelloozen plas. 't Zijn deukke tijen, die van 't voorjaar! De dagen zijn al geef gelengd. Nadenmiddags, thuisgerejen uit de stad, kan op den akker nog 'n pront stuk arbeid verzet worden. Maar a Is ge 's mergens vroeg van huis gong mee 'nen gelajen wagel, die dan uren en uren z'n gedokker in oewen kop daverde, als ge in stad oe vringen most deur de naauwe straten, dikkels mee 't auto- bus toeterend in oewen rug en n twintig fietsers veur oewen wagel uit, als ge zoo onderweugen waart naar vaak moeilijke klantjes, oew eigen ploeterend deur 't gon- zende stedeke, langs troepen soldaten, mili- taire wagels, autoverkeer, hondengeblaf, lawijt, lawijt, lawijt, als ge dan thuisree en 'n uurke later weer te spajen stond in den wijen, rustigen akker, tot den donker toe, ge- bogen over den altij zurgelijken grond, waar- van ge dan verom komt in den killen avond, als 'n wintersche maan fosfoorglanzen over de verlaten velden toovert, dan, amico, dan zijn oew handen dik, oew oogen dof, oew beenen zwaar van moeiheid. En dan zijn 't de baaskes weer, die mee huilie nuuwe affaires, veel te vertellen, maar vooral veul te vragen hebben! Versta me goed, jonk, deus zijn gin klach- ten! Moeilijke klantjes, 'nen zwaren wagel, zurgelijken grond en drukke baaskes, - t is 'n zware, maar gin onplazierige taak! 'Nen dag van vijftien voile werkuren, uren van gespannen zenuwen en spieren in den dienst van oew eigen bedrijf, dat lijk 'n raderke meewentelt in 't kolossale uurwerk van oew maatschappelijke samenleving, zoo'nen dag mag zwaar op oew schouwers leunen, maar 't is 'n vracht, die ge geren torst, als ge... in arbeid opgegroeid zijt. Als ge den arbeid hebt leeren zien als 'n opgelegde taak, noodig in Gods' Bestel. Maar... als dan de stilte van den Zondag mergen over oe plenst als den klaeren dag in 'nen bezonken, rimpelloozen plas. dan is die stilte zalf veur oew geschaafd lichaam. 't Is datte wa'k oe zeggen wou van de Goeie Stilte, waarin ge alleen de veugeltjes hoort en 't scherlend zonnewindeke. Die goeie stilte op den buiten, dieen glim- lach van oewen Schepper, is genogt loon na honderd uren trillenszwaren arbeid. Wie d&t nie wit, is nooit lekker moei van den arbeid gewist! Die... heeft... minder... geleefd, dan 'n onnoozel veldblommeke, dat sturm, nacht- vorst en schroeienden zonnebrand en dik kels den trap van 'nen koeienhoef weerstond, om tot bloei te geraken...! Ja, in zoo'nen stond van malsche stilte, waaruit den Zondag opglanst in witten zonne- wemel van den natten blarenbojem, dan zit ge lijk 'nen millioennair aan den kant van oew eigen bloeiende vijvers. Want wijdt strekt den goeien dag naar den nevelkim. Daar is haast gin end aan. Want dalrjk...? Verom naar huis, waar Trui tracteert op heu- ren koffie mee koek, als ge 'm nieverans kunt bekomen! 'n Zoet uur in oewen wer- men, blinkenden huis, die verzadigd is mee den groentengeur van oewen Zondagschen soep. Mee den bakgeur van de gehaktballen. mee van alles wat... wel, wat .Zondag' is! Dan zit ge daar aan den kant van dieen tinblaauwen plas, ge hangt 'r oew moeidikke voeten in en ge doet in edn uur weer veur houderd uren werkkrachten op. Machtig en rustig klopt 't bloed in oew aders, ginnen maerel, die n mier van oew broekspijp pikt kan oe meer vasthouwen, ja, gin koppelke kapellen, de eerste! die daar rondvlin- deren tusschen 't hout, kunnen oe nog teu- genhouwen, ge snAkt weer naar huis, naar Trui, naar de baaskes, naar de kameraads vaijmiddag, naar... de menschen! Naar... huilie gezellig lawijt! En uitgerust lijk 'n dikgegraasde koei, die in den vollen zomerdag te lodderoogen ligt in den schaduw van heur wilgeparasol, zoo stap ik dan na m'nen dut, van de plattebuis naar de ,,Gouwen Koei", waar de ,,jongens" al wachten mee de kaarten en 'n vol glas! Maar vooral: mee de uren leut, die we opschransen als de verkens huilieen slobber! Want stuk veur stuk, den Fielp, den Blaauwe, den Joost, den Jaan, stuk veur stuk hebben ze 'n gansche week geploeterd van den vroegen Maandagmorgen tot den laten Zaterdagavond, aan een stuk! Allee, 't zijn, uit den aard, ouwerwetsche Braban- ders en die werken geren en die lachen geren! Deugden, wel nie meer in tel. maar de lejen van ons propclub hebben d'r eigen nie gemokt en ieder veugeltje zingt lijk 't gebekt is Weinigen doen 't den Fielp na, die dikkels tot 's avonds half elf vergadert en 's mergens om drie uur z'nen over weer gaat stoken. Den Blaauwe...? Ge wit r alles van. Die staat aan 't hoofd van 'n volledig „consor- tium". En hoe ie al de bedrijven, van zalf tot 'n abattoir" toe, hoe ie den turf, limO' nade, worst, eierkolen, groenten, biggen, kin- decs, kleinkinders en muziek allegaar uit mal- kaar houdt, da's 'n kunststuk op z'n eigen. Den Joost...? 's Mergens veur dag en veur daauw „stoomt" ie weg in z'n wageltje, „'t kameel", en 's avonds bindt ie 'nen juten zak veur en ruurt ie in den sudderen- den vetketel, giet ie zulten, stopt ie worst, kneedt ie balkenbrei, enne... correspondeert op 't indrukwekkende pampier mee zijn sport- mddailles Den gepensionneerden Jaan Die bakert bij z'n Mieneke, is knecht bij den mulder, bij den Fielp, bij... Dre III! Janus komt alleen thuis om te slapen enne... mee die slaapuren chicaneert ie nog bij z'n Tonia, want dikkels logeert ie op Notsel, bij z'n Mieneke, omdat zijnen schoonzeun, den Blaauwe z'nen stief- zeun, onder dienst is! Den Jaan is halver- lings gemobiliseerd om zoo te zeggen, buiten bezwaar van 's Lands schatkist. Maar Janus gooit de zaken wel 'ns in 't weergaren! Nouja, hij kan 't ook nie altij verhelpen, dat de klanten van meneer pastoor en die van den Fielp dikkels deur malkaar schiften. Zoodat ie soms aan een adres den Fielp z'n muisjes" aflevert, ter gelegenheid van 'n ge- boorte daar en dan den brief veur den dag brengt en de familie uitnoodigt op 'n uitvaart. t 'Leven gooit de zaken dikkels op eenen dwazen hoop en den Jaan pakt de dingen vast, lijk ze willen vallen! 't Een bij den kop, 't ander bij den steert, hum 'nen zurg! Mee zoo'n stelletje prachtnommers, ge weet't genogt uit m'n brieven, amico, kun- de gezonden leut hebben! Ik weet wel: 'nen tiep als den Blaauwe, keuterboer, kwakzalver, Jazzdirigent, worst- maker en... ,,schutter", zoo'nen kwiedam wordt lichtveerdig op neergezien. Toch is deuzen strooper Keizer van de boogschutters, al jaren! In Noord en Zuid vooral Zuid, want Noord telt op den boog nie mee, maar in Noord en Zuid kunnen de schutters den Blaauwe nie hebben". Als veeteler (fokker is zijnen eigenlijken stiel) is ie nie te verbeteren! Z'n verkens- kotten zijn al jaren gezocht! In den muziek? Ge wit er alles van! Z'n ..tengels" st&an naar de toetsen, onverschillig of ze aan 'nen trek- zak of op 'nen kerkurgel zitten. Worst- maker...? Den ,,Worstkoning" wit mee den Blaauwe z'n verkensschavot ginnen raad! Zeg nou zelf, amico: ge wist er toch alles van. Ik schrijf dit allegaar nie zoomaar neer als 'n dedectieve-vertessel, waarin den ,,beroem- den speurder" telkens sjuust over dat wapen of hulpmiddel beschikt, als ie, ongedocht, plots weer noodig heeft. Gij wit evengoed als ik: den Blaauwe is van veul markten thuis En..., ik weet 't, da's nie deftig. 't Is veul deftiger vandaag in koper en staal, mergen in bronolie of rubber, overmergen in suiker en electrieke lampen te ,,doen" (aan de b e u r s dan mee eigen handen steenkool, zalf en worsterijen aan te raken. Maar op den keper is er weinig deftigheidsverSthil in! Alleen... vaardigheidsverschil en dan staat den Blaauwen „Keizer" toch bovenaan! Ook weet ik wel dat 't heel erg deftig is, om heel oew lange leven burgemeester te zjjn op 'n negorij. Nog deftiger als oew groot- vader 't 06k was en oewen kleinzoon 't 06k wordt! Maare... de taak van den Blaauwe is moei- lijkerEnne... hij volbrengt ze stipt. Mee hard werken en veul leut. (Mee zulke mannen kunde oe gezond lachen om al die deftigheidjes, die „stillevens". En dat heb ik al jaren gedaan! Na 'n week van ijzeren arbeid, dan zit ik geren aan zoo'nen tinblaauwen mergen, waarin ik m'n dikmoeie voeten lot hangen om in e6n uur weer veur honderd werkuren reserve op te doen om me dan, in blij voor- uitzicht naar de ,,Gouwen Koei" te spoeien en daar stukken te bijten uit den leut! Dat moest ik oe van de week zoo 'ns schrij- ven, want veul menschen denken, dat ge deus zure tijen alleen maar kunt deurkomen mee zure gezichten. ,,Doe maar gewoon, dan doede nog gek ge nogt," zee m'n Moeder vroeger altij en me dunkt, 't goeie mensch had gelijk! Maar nou schei 'k er af. Veul groeten van Trui, Dre III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. DRfi. CorrespondentieMee deus drukke tij had ik gin gelegenheid nog, om de hartelijke en dikkels schoone Paaschwenschen wederkeerig te beantwoorden. Hartelyk dank, allemaal, ook namens Trui en de baaskes! DRfi. Vergadering van Zaterdag 23 Maart 1940, des namiddags 1 uur. Voorzitter de heer Mr. J. A. van Tienhoven, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: F. J. Dees, J. den Hamer, J. W. Dusebout, D. J. Jansen, J. de Putter, J. A. Meertens, P. C Dieleman en de Secretaris J. Dregmans. 1. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de notulen van de vergadering van 15 Febru- ari 1940 vast te stellen zooals deze in druk zijn verschenen. De heer DIELEMAN merkt op, dat in die notulen zijn naam onjuist vermeld staat. Er staat n.l. onder de aanwezigen vermeld als tegenwoordig F. C. Dieleman, ihetgeen moet zijn P. C. Dieleman. Met algemeene stemmen wordt besloten, deze wijziging aan te brengen. Als Voorzitter der Commissie fungeerde de heer W. C. de Feijter en als Secretaris de heer P. A. Ocke. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarin zij berichten, besloten te hebben, hunne beslissing omtrent de begroo- ting voor den dienst 1940 te verdagen, en het gemeentebestuur machtigen, om te beschikker. over de helft van de op die begrooting voor gewone uitgaven gebrachte sommen en te innen de op die begrooting geraamde inkom- sten, voor zoover die uitgaven en inkomsten ook op de begrooting voor het loopende jaar voorkomen. Aangenomen voor kennisgeving. e. Bericht van P. Haak, waarin hij in ant- woord op het schrijven van het gemeente bestuur d.d. 15 Februari 1940 mededeelt, zijn benoeming tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim te aanvaarden. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarin zij de ontvangst berich ten van het raadsbesluit van 15 Februari 1940, tot wijziging der Algemeene Politieverorde- ning. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een missive van alsvoren, waarin wordt medegedeeld, dat door den raad der gemeente Oost- en West-iSouburg het besluit genomen is tot wederinvoering van de kermis, die ge- houden zal worden op den Zaterdag v66r den eersten Pinksterdag, den tweeden Pinkster- dag en den dag volgende op den tweeden Pinksterdag. Mocht bij den Raad daartegen bezwaar be- staan, dan verzoeken zij, dit v66r 1 April a.s. mede te deelen, met vermelding der motieven, waarop die bezwaren eventueel gegrond moch- ten zijn. h. Het raadsbesluit van 15 Februari 1940, tot wijziging der begrooting voor den dienst 1939, voorzien van bewijs van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Benoeming lid Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Een schrijven van P. Hofman, dat hij zijn benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur niet wenscht aan te nemen, daar het hem moeilijk valt de vele vergaderingen van dat bestuur bij te wonen. In verband met de aldus ontstane vacature beveelt het Algemeen Burgerlijk Armbestuur aan: a. P. Allaart, b. Ghr. Korteknie. Uitgebracht worden 7 stemmen, waarop op P. Allaart 7 stemmen, zoodat deze met alge meene stemmen is gekozen. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het doen opmaken van een uitbreidingsplan Burgemeester en Wethouders stellen voor, over te gaan tot het doen opmaken van een uitbreidingsplan. De VOORZITTER stelt dit voorstel aan de orde. De heeren zijn er alien over ingelicht, wat een uitbreidingsplan inhoudt, door de bespreking die de heer Jhr. de Ranitz met de leden van den raad heeft gehad. De heer DUSEBOUT deelt mede, dat het hem spijt, dat hij die vergadering niet heeft kunnen bijwonen, de meeste der leden zijn er wel tegenwoordig geweest. Misschien kan de Voorzitter een en ander nader toelichten. De VOOiRZITTER deelt mede, dat een uit breidingsplan er is, om te voorkomen, dat er ten slotte een lintbebouwing zou ontstaan. Hij verwijst hiervoor naar den toestand bij hem in de buurt, aan de Kreek en in de Koude- poldersche straat. En dat kost op den duur de gemeente veel geld. Men kan er op aan, dat eerlang gevraagd zal worden om bestra- ting, rioleering en waterleiding, als die er eenmaal komt. Dat wordt allemaal duurder. Waarschijnlijk zal men op den duur goedkoo- per uit zijn, als er een terrein wordt aange- wezen, waar men zal kunnen bouwen, want als men niet overal kan bouwen, dan kan men dergelijke ongewenschte toestanden voor komen. Bovendien komt men hiermede ook aan de menschen tegemoet, want als door de ge meente bouwterrein zou worden gekocht. zouden deze goedkooper uit zijn dan wanneer ze bij een particulier moeten koopen. Dit houdt natuurlijk in, dat men niet overal zal kunnen bouwen. De heer DUSEBOUT informeert verder naar den financieelen kant van deze zaak. De VOORZITTER antwoordt, dat het op maken van een plan 800 h 900 kosten zal. De heer DUSEBOUT vraagt, of dit bestre- den zal kunnen worden uit.de inkomsten van de menschen die bouwen, doordat de grond zooveel goedkooper wordt. De VOORZITTER antwoordt, dat dit waar schijnlijk wel het geval zal zijn. De heer DUSEBOUT zal wel begrijpen, dat als men nu eens een stukje straat en dan weer een eindje rioleering moet leggen, dat dit op den duur ook duur uitkomt. En dat krijgt men ten slotte overal. Dat zal dan voor de gemeente oneindig veel meer kosten dan wan neer een uitbreidingsplan is vastgesteld en maar op een bepaalde plaats gebouwd kan worden. De heer DUSEBOUT is er niet tegen, dat een uitbreidingsplan wordt vastgesteld. De heer MEERTENS merkt op, dat de Voorzitter nu de waterleiding noemt, en dat deze ook in de Koudepoldersche straat gelegd zou worden. Ook de verschillende andere bebouwingen zijn genoemd. Bij den Voorzit ter b.v., spreker vermoedt, dat als en bij den Voorzitter en bij webhouder Dees geen water- 2. Ingekomon stukken. a. Het raadsbesluit van 22 December 1939, tot vaststelling eener verordening op de hef- fing van opcenten op de gemeentefondsbelas- ting, voorzien van bewijs van Koninklijke goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 15 Februari 1940, De VOORZITTER wijst er op, dat er op het Boerengat gelegenheid is om te bouwen. Het is niet de bedoeling om menschen, die daar werk hebben, tegen te houden, daar hun huis te stichten. De heer Meertens spreekt over de waterleiding en pakt hem op de woorden die hij gesproken heeft, doch in het verband heeft spreker dit niet gezegd, hij heeft er op gewezen, dat de gemeente er voor zit, als er straks rioleering, bestrating en waterleiding als die er komt zou moeten aangelegd worden. Dit zou voor het deel waar spreker woont, wellicht niet opgaan, doch voor de andere deelen die hij genoemd heeft wel. Spr. is er van overtuigd, dat de gemeente er toe zal moeten overgaan, dit aan te brengen over al waar de menschen gelieven te bouwen. De heer MEERTENS voert hier tegen aan, dat de Voorzitter 4 plaatsen heeft genoemd, waar de laatste jaren woningen zijn gebouwd. Doch daar heeft z.i. een uitbreidingsplan geen betrekking op, niet op de Koudepoldersche straat, niet op het steedje van Joh. Dieleman, niet op den grond van de Diaconie. Dit plan is dus op geen enkele plaats waar gebouwd wordt, van invloed. De heer DE PUTTER heeft met genoegen de bespreking met den heer De Ranitz bijge- woond. Al wat deze zei, was theoretisch juist, en er was niet veel tegen in te brengen. Nadien heeft spreker er op zijn eentje over loopen piekeren en het resultaat is geweest, dat spreker meer is gaan overhellen naar de meening van den heer Meertens. In de eerste plaats kost het opmaken van het plan 1000. Er wordt nu wel gesproken van f 700 k f 800, doch daar komen nog reis- kosten bij. Doch en dit heeft spreker ook den heer De Ranitz gezegd dan heeft men nog niets dan het plan. Dan is er nog geen enkele voet grond, doch enkel een plan. De heer De Ranitz heeft ook gezegd, dat het niet de bedoeling is, de menschen van het platteland te verhinderen om te bouwen. De laatste dagen bij de oefeningen heeft spreker zoo eens rondgekeken in Brabant, en gezien, dat er woningen van renteniers, villa's enz. midden in het land of in het bosch staan. Het is inderdaad, zooals de heer De Ranitz zegt, dat hij de geheele gemeente doorkruist heeft, en gezien, dat orde in het bouwen hard noodig is. Spreker heeft gevraagd, hoeveel er het laatste jaar in het dorp gebouwd is, en daarop is gezegd, dat er 10 woningen zijn ge- bouwt, doch dit kunnen er zijn 5 in de kom en 5 buiten. Als spreker ziet wat er gebouwd wordt, dan meent hij, dat het er eerder 4 zullen geweest zijn. Doch dan heeft men nog maar enkel een uitbreidingsplan, en men kan niet verhinde ren, dat iemand op een stukje grond van zijn vader of iets dergelrjks een woning bouwt. Als men het zou willen verhinderen, kan men dit aan de hand van de bouwverordening ook. Dan heeft spreker nog iets dat met deze zaak slechts zijdelings in verband staat. De opruiming van krotten op de zachte wijze, zooals de heer De Ranitz te kennen gaf, daar voelt hij wel iets voor. Dat een oude man b.v. die in een huisje woont, daar mag blijven wonen, daarrvoor gevoelt hij wel iets. De VOORZITTER merkt op, dat men hem toch zal moeten toestemmen, dat het een ge- weldige ontsiering voor de gemeente is, als er hier en daar een huis gebouwd wordt. De bedoeling van den heer De Ranitz is, dat als er een uitbreidingsplan wordt vastgesteld, dat er wel overal mag gebouwd worden, maar dat er b.v. voor het Boerengat een bepaalde plaats wordt aangewezen waar gebouwd kan worden. De heer DE PUTTER wijst er op, dat ook reeds gezegd is, dat als iemand die gewoon is bij een boer te werken, van hem 10 roeden grond krijgt om een woning op te zetten, zoo iemand er uit gelaten wordt. Men moet ook niet vergeten, dat voor de menschen die in een gemeenschap, een kom, wonen, de voor- deelen grooter zijn. Er is nog een ding dat de Voorzitter met heeft aangehaald, n.l. het electrisch licht. Het schijnt nu, dat als er een bepaalde wijk licht wil hebben, deze ditzelf moet betalen. Men weet dus, dat men er niet van verstoken moet blijven. Dat men het in de richting brengen moet dat er een kom gemaakt woidt, vindt spreker heel mooi, en al wat de heer De Ranitz zei, is theoretisch heel mooi en heel juist, doch als er een plan is, dan kost dit de gemeente 1000 en dan heeft men nog niets. Theoretisch is alles wat gezegd is, juist. De VOORZITTER gelooft, dat het practisch ook zoo is. De heer DE PUTTER herhaalt, dat men ten eerste 1000 moet gaan uitgeven voor het opmaken van een uitbreidingsplan, en als men dan tot de practrjk zou moeten overgaan, en gaan onteigenen, dan heeft spreker de over- tuiging, dat er voor den grond een tamelijken prijs betaald zal moeten worden. Men moet niet vergeten, dat men hier met particulieren te doen heeft. Er is hier geen woningbouw. De heer DEN HAiMER geeft te kennen, dat de menschen dan nog goedkooper uit kunnen zijn dan voorheen. De heer DE PUTTER vraagt hoe dit kan. De heer DEN HAMER wijst er op, dat de grond kost /10 a/ 15000 per gemet. Als men nu voor f 3000 of 4000 grond koopt, men be- straat dat en rioleert het, dan komt men nog niet aan 8000. Er blijft dan nog een belang- rijk voordeel aan de gemeente en de grond kost ongeveer 1 per M2. De heer DEES heeft met belangstelling het- .o-een de heer De Putter zeide, aangehoord. Inderdaad zullen de menschen ook goedkooper uit zijn. Spreker heeft van een en ander ook de kosten geschat. Hij is hierbij uitgegaan van tuingrond die men koopen kan voor 5000 per ha, in zijn. schatting voor rioleering enz. is hij misschien wel mis geweest, doch hij heeft gerekend, dat als deze er in gebraoht en een straat van 10 Meter er bij tot wijziging van het reglement voor het Bur- get BoereKat is er inmiddels ook al een 1 v7/v/-»T*vi on van Vwmrn.Q Ii- leiding gelegd zou moeten worden, beiden toch zouden wenschen om aangesloten te worden. wordt onnervlakte Hrj gelooft verder, dat als er landbouwers gelegd wordt, dan zou men een oppervlakte zijn. °die een 100, 200 Meter van den weg af wonen, en te kennen geven te willen aanslui- ten, dit ook gebeurt. Spreker is van meening, dat als de Voor zitter en wethouder Dees zouden willen aan- sluiten, tegelijk de andere woningen ook wel meegepakt zouden worden. Bij Joh. Dieleman gerlijk Armbestuur voorzien van bewijs van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het verslag over 1939 van de commissie tot wering van schoolverzuim. waaruit blijkt, dat de commissie in het afgeloopen jaar twee keer vergaderde. De eerste vergadering Vverd besteed aan het opmaken van het jaarverslag; de tweede vergadering was noodig van wege onwettig schoolverzuim van twee leerlingen der open- bare lagere school. De verzorger werd opge- roepen en verscheen voor de commissie. De aard van het verzuim bestond in het ver- zamelen van aardappelen voor den winter. De Commissie kan alzoo het verblijdend verschijnsel constateeren, dat het onwettig schoolverzuim over 1939 al heel gering was. Met leedwezen deelt de commissie mede, dat in het afgeloopen jaar is overleden de heer W. iC. de Feijter, die vanaf 18 Juli 1919 lid van de commissie was en vanaf 4 Juli 1922 het Voorzitterschap bekleedde. Zijn groote waarde voor de commissie werd geroemd aan zijn graf door den heer W. H. Louwerse. complex woningen verrezen, spreker meent, dat het de moeite wel eens is, daar heen te gaan. De diaconie van de Hervormde kerk verkoopt grond op de Knol. Op het .gebied van de waterleiding gelooft spreker, dat het nooit een bezwaar kan zijn, als er geen uit breidingsplan komt. Dan moet spreker nog bestrijden, dat de gemeente voor de kosten van rioleering zou komen te zitten. Hij wijst 5r op, dat ieder die aan een polderweg bouwt, staat onder de competentie van den dijkgraaf, deze dient voor te schrijven, welke soort en maat buizen er gebruikt zullen worden. Een dijkgraaf heeft te alien tijde veel macht, meer wellicht dan de heeren weten. Dat is meer- malen gebleken, als er tegenstand kwam, over een zijkantweg en dergelijke. Als een dijk graaf zegt, dat iets noodig is. heeft hij bui- tengewoon veel macht. Spreker heeft dus reeds 2 zaken opgenoemd, waarbij de gemeente, bij vaststelling van een uitbreidingsplan geen voordeel zou hebben. In de vorige vergadering is ook beweerd. dat het niet de bedoeling is, het bouwen op plaat sen elders dan in de kom van de gemeente tegen te houden. van 2000 M2. moeten bestraten. Hij heeft hiervoor gerekend 2 per M2. J De heer MEERTENS: Daar kun je niet l voor straten. De heer DEES vervolgt, dat dit dan op f 4000 zou komen, voor de rioleering heeft hij f 2000 gerekend, en komt dus met de kosten voor het uitbreidingsplan mee op 12.000. Rekent men een paar duizend gulden voor onvoorzien, dan komt men aan 14.000. Dit is wat betreft den aankoop van den grond, als deze nu verkocht gaat worden, is het bouwgrond, die 20.000 op kan brengen, en dan heeft de gemeente een winst van f 6000 of zooveel minder als men zou besluiten den grond te laten. De heer DEN HAMER meent, dat men de gemeente zoowel als de bouwers allebei de helft zou kunnen laten. De heer DEES vervolgt, dat het er ook met om te doen is, winst voor de gemeente te maken. De heer DE PUTTER is van meening, dat men deze uitkomst niet als netto kan be- schouwen daar er toch ook rente te betalen is. De heer DEES geeft te kennen, dat de rente gedekt kan worden, door den grond die niet noodig is, als tuingrond te verpachten. Daar- uit kan de rente gedekt worden. De heer DE PUTTER wijst er op, dat er ook nog een weg gelegd moet worden. De heer DEES is van oordeel, dat deze niet direct gelegd zou behoeven te worden, men kon dit odk bij stukjes en beetjes doen. Boven dien heeft hij voor onvoorzien ook nog een paar duizend gulden gerekend. De heer JANSEN vindt de berekening van. den heer Dees een heel mooie berekening, daar is niet veel tegen in te brengen. De heer De Ranitz had het theoretisch netjes voor elkaar. (Doch een vraag, die nog bij spreker is opge- komen, is, hoeveel terreinen de gemeente dan wel moet hebben. Want dan moet men er toch verschillende hebben. In de eene wijk wonen de arbeiders, in een andere weer de meergegoeden enz. (De heer DEN HAMER geeft te kennen, dat men aan e6n kant zou moeten beginnen. De heer JANSEN merkt op, dat de heer De Ranitz ook gezegd heeft, dat er in een wijk ongeveer gelijksoortige woningen zouden moe ten komen. Dan moet men toch ook terrein hebben op het Boerengat en op de Knol en als het kon in de kom 2. De heer DEES geeft te kennen, dat men in dien geest moet denken, dat er voordeel, zoo wel voor de menschen zelf als voor de ge meente in zit. Men krijgt dan bouwgrond en de menschen zelf koopen dikwijls grond die geen bouwgrond is. De heer DE PUTTER wijst er op, dat de heer De Ranitz ook gezegd heeft, dat er bij het bepalen van de prijzen van den grond rekening gehouden wordt met de prijzen die gemaakt zijn. Spreker is niet tegen een uitbreidingsplan, men kan dit altijd laten opmaken en is dan 1000 kwijt, doch de beslissing of het al of niet zal vastgesteld worden, hangt van den raad af. De heer DEN HAiMER is er van overtuigd, dat er voordeel voor de gemeente in zit. De heer DEES is van oordeel, dat het nood- zakelijk is, dat er op Hoek een uitbreidings plan komt. Er is geen plaats in de gemeen te, er moet een gelegenheid komen om te bouwen. De heer DEN HAMER: Als je de kom zou moeten verlengen, krijg je onkosten. De SECRETARIS: Eki op deze manier krijgt men een kom. De heer MEERTENS: Maar men kan ook niet verder achteruit dan tot den Zeedijk van den Koudenpolder. De VOORZITTER wijst er op, dat men thans op weg is, van Hoek een gemeente te maken als Westdorpe. Moet dit zoo maar voortgaan? Alle leden zullen wel eens te Westdorpe geweest zijn en gezien hebben hoe ddar de toestand is. De heer DE PUTTER deelt mede, dat West dorpe daardoor ook beroemd is. In de Fran- sche geschiedenis is het bekend als dijkdorp. Men vindt dit ongeveer nergens. Dat is er weer den mooien kant van! De VOORZITTER merkt op, dat het- in de plaats waar hij van daan komt, net zoo is. Daar zeggen de menschen niet, ik ben al lang niet in Sliedrecht geweest, maar: ik ben al lang niet aan den dijk geweest. De heer DEES gelooft. dat het bedrag dat voor het opmaken van een uitbreidingsplan betaald moet worden, wel besteed is. De heer MEERTENS geeft te kennen, dat de heeren alien de samenspreking met den heer De Ranitz hebben bijgewoond, behalve de heer Dusebout. Spreker kan het billijken, dat deze inlichtingen heeft verzocht. Hij zou thans gaame zien, dat er maar een besluit genomen werd. Andere menschen hebben een vrijen middag en spreker is naar deze verga dering gegaan, in de hoop, dat die zoo kort mogelijk zou duren. Hrj meent, dat men wel tot stemming kan overgaan. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het doen opmaken van een uitbrei dingsplan wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Dees, Dusebout, Den Hamer en'J. de Putter; tegen stemmen de heeren Jansen, Meertens en Dieleman. De VOORZITTER geeft te kennen, dat s thans de opdracht tot het doen opmaken van een uitbreidingsplan moet worden verstrekt. De heer DE PUTTER deelt mede, voorge- stemd te hebben, omdat hij er voor is dat het uitbreidingsplan wordt opgemaakt. Hij is er van overtuigd, dat men in elk geval dan f 1000 daaraan kwijt is. Door het uitbrengen van zijn stem thans verbindt hij zich niet om als het uitbreidingsplan eenmaal is opge maakt dit al of niet te aanvaarden. Dit moet spreker zeggen, voor iemand aange wezen wordt. De VOORZITTER vraagt of het noodig is, hierover te discussieeren. Waar het hier zijn zwager betreft, zal hrj zich dan verwijderen. De heer 'DE PUTTER staat tegenover de mogelijkheden van de vaststelling van een uit breidingsplan nog eenigszins sceptisch. Hij herhaalt in Brabant ook huisjes te hebben ge zien, die midden in een bosch of ergens neer- geplant waren. Dit waren dan villa'tjes met namen als ,JMy Home", „Volente Deo" enz. Verder meent hij, dat men niet de geweldige bouwerij zal beleven, zooals die er geweest is. De VOORZITTER denkt dit ook niet. De prijzen voor het bouwen zullen geweldig stij- gen. Er zullen er niet al te veel zrjn, die bouwen. Hjj is er van overtuigd, dat de men schen er profijt van zullen hebben. De heer MEHRTENS heeft maar een be zwaar. De Voorzitter heeft zelf het voorbeeld gegeven door in den polder te kruipen en. keurt het in een ander af. De heer DEN HAMER merkt op, dat de woning van den Voorzitter een burgerhuis is. Dat hoort daar. Als dit wat opgemaakt werd met rotsen en boschjes enz. is het als een van die huizen waarvan de heer De Putter sprak. De SECRETARIS vraagt of de heeren het er over eens zijn, de opdracht te verleenen. De heer DEES is er voor. De heer DE PUTTER merkt op, dat het niet zooveel zal behoeven te kosten, de ont- werper kan bjj den Voorzitter logeeren. De VOORZITTER: En niet voor rekening van de gemeente. De heer DEES zegt toe, dat Burgemeester en Wethouders den betrokkene op het hart zullen drukken het zoo voordeelig mogelijk te doen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 5. Vaststelling regleiment van orde voor de vergaderingen van den gemeente- raad. Burgemeester en Wethouders stellen voor, vast te stellen het navolgende: REGLEMENT VAN ORDE voor de ver gaderingen van den gemeenteraad. Hoofdstuk I. Van het onderzoek der geloofsbrieven. Artikel 1. De, ingevolge artikel 18 der Gemeentewet, by den Raad irgezonden geloofsbrieven ert andere bescheiden. worden met de stukken, welke over de verkiezing bij den Raad moch- ten zijn binnengeltomen, pnderzocht door een daartoe door den' Voorzitter aan tn w'jrsn commissie van drie leden. Artikel 2. 1°. De Commissie brengt, na gedaan on derzoek. bij monde van een door haar daartoe uit haar midden benoemd lid, zoo mogelijk nog staande de vergadering, verslag uit en doet, naar aanleiding daarvan, bepaalde voorstellen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 5