Kerknieuws. Sport Gemengde Berichten Laatste Berichten BURGEMEESTER ERASMUS LEGT ZUN FUNCTUS NEER. ST. JANSTEEN. HECHTSZ AKEN VOETBAL. HOCKEY. WIELRENNEN. DE 2 BELGEN WEER OP VRIJE VOETEN. Mede wordt als een bezwaar tegen bedoelde parting aangevoerd, dat dit tegemoetkomen- tft- optreden op den duur 't politiegezag met ten goede zou komen. In verband hiermede heeft de Minister thans bepaald, dat in den vervolge ook dan verba- iiseerend moet worden opgetreden, indien de in overtreding zijnde wielrijder ter plaatse van aanhouding en binnen korten tjjd er met in slaagt het achterlicht in behoorlijk branden- den toestand te brengien. Bn Kon. besluit is aan P. Erasmus op zijn verzoek, met ingang van 20 Apnl 1940, eer- vol ontslag verleend als burgemeester der ge- meente Oostburg. Burgemeester Erasmus heeft 18 jaar lang dit ambt vervuld. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Lulsterwedstrijd over beide zenders. Het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, waarvan de Koningin bescherm- vrouwe en Prinses Juliana eere-voorzitster is, heeft een radio-luisterprijsvraag uitgeschre- ven. De omroepvereenigingen, die heden, Maandagavond het algemeen programma verzorgen, hebben zich. bereid verklaard, het desbetreffende hoorspel „Kleurenparade", van en door Koos Koen, om kwart over negen op beide zenders uit te zienden. Dank zij veler medewerking zijn 1850 prijzen uitgeloofd. Mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, voor- zitter van het fonds, zal den wedstrijd met eenige woorden inleiden. LUXOR THEATER. „De geest van den Zwarten Piraat". De geest van den Zwarten Piraat is bezwo- ren! Hoe het precies gegaan is, zullen we niet verraden, dan is de aardigheid er af, maar dat het niet bepaald van een leien dakje gegaan is, dt begrijpt ieder die het eerste gedeelte vail deze halfgriezel-, half gangsterfilm ge- zien heeft. De groep, die met eerlijke bedoelingen en nobele middelen naar den piratenschat op het doolhofeiland zocht, raakt, nadat men met moeite het lijf gered had, opnieuw in den knoei en de sleutel van de achatkamer de helft van een kaart komt ten slotte na vele avontuurlijke omzwervingen in handen van den verkeerde, in casu den eigenaar van het eiland, terecht. Hij heeft echter niet veel pleizier van zijn bezit. want als hij eindelijk tot de rijkdommen is doorgedrongen, maakt een vulkaanuitbar- sting een eind aan zijn bestaan. Het eiland verdwijnt in de diepte met den schat en met al zijn slechte bewoners. De deugd wordt ook hier beloond; de andere partij ontsnapt tijdig en in een gezellig hoekje van het restaurant, waar men een weinig op verhaal komt, komt eindeljjk de geest uit de mouw. Hoe?We zullen het niet verraden. VLISSINGENS BOULEVARD DOORGETROKKEN. Waar men in Vlissingen lang naar heeft gestreefd en waarbij groote moeilijkheden te overwinnen waren, is thans een feit geworden. Zooals bekend heeft men eerst het haventje nabij den strandboulevard gedempt, zoodat men daar in plaats van het smalle pad over een dijkje dat den zeeboulevard met den strandboulevard verbond den breeden rijweg kon aanleggen en daama heeft men bij den gevangentoren, die de beide deelen van den boulevard voor rjjverkeer nog gesloten hield, door wegbreken van een deel der kazerne een viaduct kunnen aanbrengen, waardoor die ver- binding tot stand is gekomen. De opening is j.l. Zaterdag officieel geschied, in bijzijn van een aantal autoriteiten. De burgemeester, de heer Van Woelderen hield daarbij een toe- spraak, waarin hij de voltooiing van dit werk voor de badplaats Vlissingen van groote be- teekenis noemde. Volgens Mr. Van Zanten, de vice-voorzitter van de V.V.V., had men nu den mooisten boulevard in Nederland verkre- gen. Nadat mevrouw Van Woelderen het lint, dat den nieuwen verkeersweg afsloot had doorgeknipt, begaven de genoodigdgn zich door hagen van belangstellenden naar het strandhuis tot het gebruiken van de door het gemeentebestuur aangeboden thee. Ben file van auto's, o.m. ook een autobus met de leden van den gemeenteraad, maakte terstond van den nieuwen verkeersweg ge- bruik. Tot waarnemend hoofd aan de R.K. school te Heikant is benoemd de heer P. F. d'Hooghe, onderwijzer aan genoemde school, terwjjl tot tijdelijk onderwijzer is aangesteld de heer De Wlaal te Clinge. DE HAAGSCHE SPIONNAGEZAAK. In een zitting met gesloten deuren heeft de reohtbank te Rotterdam, gepresideerd door Mr. De Bie, Vrijdag behandeld de zaak tegen den 50-jarigen ingenieur F. W. J. H. P. S., gena- turaliseerd Duitscher, woonachtig in Den Haag, thans gedetineerd in het huis van be waring te Rotterdam, die betrokken is ge- weest in het bekende spionnagegeval, waarbij de referendaris van Sociale Zaken G. W. T. van H. en de hoofdcommies van Economische Zaken, Mr. W. B. J. B., beiden uit Den Haag, door de Haagsche rechtbank zijn veroordeeld. ■Hi} wordt vervolgd ter zake van overtreding van de artikelen 45 en 98 van het Wetboek van Stfafrecht, waarbij strafbaar gesteld wordt de poging tot het opzettelijk openbaar maken en aan een buitenlandsche mogend- heid mededeelen of in handen spelen van be- scheiden, berichten of inlichtingen omtrent een zaak, waarvan hij weet dat geheimhou- dtng door de belangen van den staat wordt ge- boden. In deze zaak werden als getuigen gehoord kapitein van den generalen staf J. Daniels, Dr. Tj. P. v. d. Kooy, namens een der depar- tementen benevens de beide regeerings-ambte- naren, die in Den Haag waren veroordeeld. Het O.M. werd waargenomen door Mr. J. C. V Meischke en verdediger is Mr. D. A. v. d. Ldnde. Uit wat omtrent deze zaak bekend gewor den is, aldus de N. R. Crt., weet men, dat het hier gaat om een poging tot het in handen spelen van een buitenlandsche mogendheid van berichten omtrent de positie en de lading van Nederlandsche schepen, van welke be richten fotografische opnemingen waren ver- vaardigd. Het was bij een poging gebleven, omdat de politie wist in te grijpen, voordat de fotografische platen waren ontwikkeld en voordat zij dus hadden kunnen dienen voor het doel, waarvoor zij waren opgenomen. Aan dezen verdachte schijnt daarnaast nog ten laste te zijn gelegd het in handen spelen van een buitenlandsche mogendheid van berichten omtrent troepenverplaatsingen en hier moet men wel met een voltooid delict te doen heb ben. In het geval van dezen verdachte was er dus een samenloop van feiten en dat bracht mede, dat de maxiihumstraf met een derde kon worden verhoogd. De vertegenwoordiger van het O. M., heeft in zjjn requisitoir nog opgemerkt, dat het verleden van verdachte niet gunstig is en dat hjj al straffen heeft ondergaan ter zake van bigamie- en van oplichting. Spr. heeft ge- eischt een gevangenisstraf van 8 jaren, het- geen het maximum is, dat, wanneer men reke- ning houdt met den samenloop van feiten, aan verdachte kan worden opgelegd. Verdachte heeft een ruim gebruik gemaakt van zgn recht van het laatste woord. De rechtbank heeft de uitspraak bepaald op Woensdag 17 April. Van H. niet in hooger beroep. De referendaris aan het departement van Sociale Zaken, de heer G. W. F. van H., die in verband met de Haagsche spionnage-zaak is veroordeeld tot 2 jaar en 8 maanden ge vangenisstraf, zal van dit vonnis niet in hoo ger beroep gaan. Naar verluidt zou ook de echtgenoote van den heer van <H., die zooals bekend is veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf, in het vonnis hebben berust- en van hooger beroep hebben afgezien. HET VERGAAN VAN HET BELGISCHE SLEEPSCHIP „PHILEGON" OP DE OOSTER-SCHELDE. De commissie bedoeld bij artikel 2 van de binnenvaartrampenwet heeft, meldt de Midd. Crt., onlangs te Dordrecht en Rotterdam zit ting gehouden om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het vergaan van het Bel- gische kanaalschip ,,Fhilegon" op 19 Novem ber 1939 op de Ooster-Schelde, waarbij de schipper, diens echtgenoote en hun twee kin- deren zijn verdronken. Aan het thans verschenen verslag van deze commissie wordt ontleend: Op 19 November 1939, des voormiddags te ongeveer 4 uur, verliet de sleepboot ,,Sila- ni", met de kapitein Van Eysden en machinist Kooyman als eenige bemanning de haven van Wemeldinge met bestemming Dordrecht. Als eenig vaartuig werd gesleept het Belgisch kanaalschip „iPhilegon", groot 1000 ton, afge- laden met betonijzer. Beide schepen verkeerden in goeden toe- stand van onderhoud. De luiken van de ,,Phi- legon" waren gesloten, doch niet met kleeden afgedekt. Behalve schipper F. de Roeck waren aan boord diens vrouw, een 16-jarige zoon als knecht en een 3-jarig zoontje. Kapitein Van Eysden verliet de haven van Wemeldinge min of meer tegen zijn zin. Had het alleen aan hem gelegen, dan zou hij in verband met de slechte weersomstandigheden in de haven zijn blijven liggen, doch op het herhaalde en uitdrukkelijke verzoek van schipper De Roeck, die blijkbaar met het eerste tij Dordrecht hoopte te-- kunnen berei- ken, heeft de sleep om 4 uur 's morgens de haven verlaten. De derde gasboei in het Brabantsch vaar- water werd gepasseerd, doch de sleep is, koersende naar de zwarte gasboei boven in de Wittetonnenvlije", zoodanig verlagerd, dat de „Philegon" strandde op de slikken van den Dortsman. De „Silani" moest wegens den zwaren zee- gang en het feit, dat ze zelf ook stootte, den sleepdraad uit zelfbehoud losgooien. De ,,Philegon" is kort daarop gezonken. De vier opvarenden zijn daarbij om het leven gekomen. Slechts het lijk van de schippers- vrouw is in den loop van den dag nabij We meldinge aangespoeld. Als oorzaak van deze binnenvaartramp kan dan ook worden opgegeven het slechte en zware weer met hooge zeeen en windstoo- ten van orkaanskracht hetwelk ten tijde van het vastloopen heerschte op het Bra bantsch vaarwater. Veel is in het duister gebleven, omdat de getuigen Van Eysden en Kooyman, elkaar op belangrijke punten tegen spreken. Bij de commissie is twijfel gerezen of de sleepbootkapitein wel voldoende rekening ge houden heeft met wind en drift. Ware een handige en ervaren dekknecht op de ,,'Silani" als derde opvarende aanwezig geweest voor het werken aan dek onder deze uiterst moeilijke omstandigheden vooral toen de 62-jarige kapitein door de zeeen uit de stuurhut en in het gangboord werd gesta gen, waardoor hij aan het hoofd werd gewond wellicht ware deze verschrikkelijke ramp waarbij vier personen jammerlijk om het leven zijn g.ekomen, voorkomen. Uitvaren bij opkomend stormweer met een sleepboot, die onderbemand is, is naar het oordeel der commissie nooit verantwoord. Evenmin is het verantwoord, dat de luiken van de ,,Philegon" niet van kleeden waren voorzien, geschalkt en gekegd. NED. HERV. KERK. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de kiescolleges der beide gemeenten Goes Wilhelminadorp van de Ned. Herv. Kerk, werd thans met algemeene stemmen het toe- gezegde beroep op Ds. G. W. Korevaar te Zaamslag door het officieele bekrachtigd. Naar wij vernemen hoopt Ds. Korevaar, die zooals men weet het toegezegde beroep heeft aangenomen, vermoedelijk begin Augustus zijn dienstwerk alhier aan te vangen en de gerestaureerde pastorie van Wilhelminadorp te betrekken. (De Z.l. EMERITAAT DS. J. D. BARTH. Donderdagavond heeft Ds. J. D. Barth, voorheen te Borssele, afscheid genomen van de Geref. Gemeente te Dordrecht, wegens ver- kregen emeritaat, dat hij zich genoodzaakt zag, aan te vragen vanwege zijn gezondheids- toestand. Hij hield een afscheidspredikatie over de woorden: Vertrouwt op den Heere tot in der eeuwigheid, want in, den Heere Heere' is een eeuwige rotssteen. Hij werd toegesproken door Ds. G. H. Kersten van Rotterdam, door Ds. A. van Stuyvenberg namens de classis en door ouder- ling G. Sterk namens de gemeente. Toegezongen werd de zegenbede: De Heer zal u steeds gadeslaan. (De Z.). OOSTBURG—1TERNEUZEN. 1—2. Onze plaatselijke voetbalvereeniging Ter- neuzen heeft wel zeer te lijden van de mobi- lisatie, daar zeer vele spelers van haar eerste elftal ,,ergens in Nederland" zijn gelegerd en niet in staat hun tenue tijdelijk te verwisse- len door de rood-zwarte kleuren. Zoo moest Temeuzen met een combinatie van spelers uit diverse elftallen de reis naar Oostburg aan- vangen. Ofschoon de ontvangende club tot de zwakste breeders behoort, wist Terneuzen slechts op het kantje af te winnen en moest zij zich met een voor onze plaatselijke ploeg povere 12 overwinning teivreden stellen. TERN. BOYS—(BIERVLIET. 2—2. Zoo langzamerhand begint er weej^meer belangstelling te komen voor de verrichtin- gen van onze plaatselijke clubs en nu de K.N.V.B. het gelukkig besluit genomen heeft dat het volgend seizoen weer in normaal com- petitieverband, met promotie- en degradatie- wedstrijden, zal worden gespeeld, zal het wel blijken, dat de voetbalsport nog altijd in staat is om vele belangstellendien te trekken. De Boys hebben dan ook geen reden tot klagen gehad met hun bezoek, dat in vrij groote ge- tale was opgekomen. In de eerste helft blij ken de partijen niet in staat het net te vin- den en telkens gelukt het de verdedigingen de aanvallen op het doel af te slaan. Op het nip- pertje ontkomt het doel van de Boys aan een doorboring, als Bienvliet een strafschop te nemen krijgt, die echter door den doelverde- diger kan worden gestopt. Na de rust komt er meer teekening in het spel en opent Bier- vliet de score. Kort daarop krijgt de thuis- club een strafschop te nemen, die benut wordt en zoo de stand weer gelijk maakt. De Boys komen nu wat meer opzetten en weten dit uit te drukken met een doelpunt, 21. Het blijkt dat de overtredingen in het strafschopgebied in deze kamp talrijk zijn, want nogmaals krijgt Biervliet de gelegenheid den bal op het zoo gevreesde puntje te leggen, en ditmaal faalt zij niet, zoodat de stand weer gelijk wordt, 22. Onder spanning wordt nu het laatste gedeelte afgewerkt, maar het blijft bij een verdeeling der punten. HET VOLGENDE SEIZOEN GEEN VOETBALNOODCOMPETITIE. Het bestuur van den Kon. Nederlandschen Voetbalbond heeft besloten, dat in het seizoen 1940/1941 een normale competitie zal worden gespeeld, ongeacht, of er in ons land dan nog mobilisatie is. Aan deze competitie zullen promotie-degradatiewedstrijden verbonden zijn. De noodcompetitie, zooals deze dit seizoen heeft gefungeerd, zal dus in geen geval wor den verlengd. NEDERLANDBELGIii WORDT UITGEZONDEN. Het bestuur van den K.jN.V.B. heeft be sloten, dat de landenwedstrijd tegen Belgie welke 21 dezer te Amsterdam zal worden ge houden, zal kunnen .worden uitgezonden. GJJENSFACILITEITEN VOOR BELGISCHE BEZOEKERS'AAN DEN WEDSTRIJD NEDERLAND—BELGIe. De minister van Justitie heeft na overleg met zijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken bepaald, dat voor Belgische onderdanen, die den wedstrijd NederlandBelgie in het Sta- dion te Amsterdam bijwonen, ontheffing wordt verleend van het verplichte bezit van een Belgisch paspoort voor binnenkomst in Nederland over den Zuidelijken landsgrens en voor verblijf in Nederland tusschen Zaterdag 20 April 1940 te 7 uur en Maandag 22 April 1940 te 24 uur, onder voorwaarde, dat zij in het bazit zijn van een Belgische identiteits- kaart (eenzelvigheidskaart)alsmede een be- wijs van toegang voor dien wedstrijd. Ook na afloop van den wedstrijd behooren zij het (gebruikte) toegangsbewijs te kunnen toonen zoolang zij zich op Nederlandsch grondgebied bevinden. DE WEDSTRIJD TUSSCHEN NOORWEGEN EN NEDERLAND GAAT NIET DOOR. Het bestuur van den Koninklijken Neder landschen Voetbalbond heeft besloten, dat het Nederlandsche elftal dit seizoen geen landen wedstrijd tegen Noorwegen te Oslo zal spe len. Dit besluit is gebaseerd op den interna- tionalen toestand en het feit. dat er aan een reis met een team naar de Noorsche hoofd- stad groote moeilijkheden verbonden zijn. De ontmoeting was vastgesteld op 23 Mei a.s. OLYMI'IAMJDDELBURG. 01. Zaterdag j.l. had onder groote belangstel ling, vooral van de rijpere jeugd, de hockey- wedstrijd Olympia Middelburg plaats, welke eindigde in een 10 overwinning voor Mid delburg, zoodat Middelburg thans aan den kop staat van de competitie. Nadat getost was koos de aanvoerder van Olympia de zon in den rug. Aanvankelijk gaan beide partijen ge lijk op, maar geleidelijk komt tot uiting, dat de voorhoede van Middelburg over eenige spe lers met groote routine beschikt. Het gevolg biervan is, dat de gasten zeer snelle en ge- vaarlijke aanvallen op touw zetten, waardoor de verdediging van Olympia het dan ook zwaar te verantwoorden krijgt. Hoe Middel burg zich ook inspant om de leiding te nemen, het gelukt haar niet en zoo wordt de rust aan- gekondigd zonder dat eenig doelpunt geno- teerd wordt. Na de thee zette Olympia eenige pittige aanvallen op touw, die, met eenig geluk, een doelpunt voor de onzen hadden kunnen op- leveren. Middelburg neemt daarop het initia- lief weer over en komt sterk opzetten. Het doel van Olympia komt onder zeer zwaren druk te staan, doch de verdediging, met den keeper aan het hoofd, hield taai stand. Nadat herhaalde aanvallen waren afgeslagen, wordt bij een Middelburgsche aanrval de bal uit een kluwen van spelers vrij gemaakt en keihard ingeschoten (01Hoewel van beide zijden bard gewerkt wordt, slaagt men er niet in te scoren en zoo komt met ongewijzigden stand het einde van dezen zeer geslaagden wedstrijd. Gezien het feit, dat Middelburg in de noodcompetitie van de le en 2e klassers speelt, mag deze nederlaag voor Olympia toch nog eervol worden genoemd. De voornaamste sportgebeurtenis op wieler- gebied van gisteren was ongetwijfeld de weg- wedstrijd AntwerpenGent en terug, over een afstand van 169 km en waaraan door enkele bekende Nederlandsche wegrenners werd deelgenomen. Reeds van bij den aanzet werd een hoog tempo gereden, zoodanig zelfs, dat niemand een ontsnappingspoging waagde. Bij den door- tocht te Gent omvatte de hoofdgroep dan ook nog een 80-tal renners, w.o. onze landgenoo- ten Seijen, Lambrichts, Pauwels, De Hoog en Rend van Hove. Gezamenlijk vangen zij den terugtocht aan en te Aalst beginnen enkelen zich te roeren, zoodat een groep van 7 renners een lichten voorsprong konden nemen, doch de groep zette onmiddellijk de jacht op de wegloopers in en spoedig konden zij dan ook de wegloopers vertvoegen. Op dit critieke moment leed de Zeeuwsch-Vlaming Rend van Hove bandbreuk, zoodat hij er het bijltje bij neer kon leggen. In vlot tempo ging het dan over Brussel naar Merxem, alwaar de aan- komst in het stampvolle sportpaleis plaats had. In het zicht van de aankomst had zich een groep van 16 renners lichtjes afgeschei- den, w.o. 'Hubert Seijen. Van dit groepje nam Alb. Hendrickx bij het binnenkomen van de wielerbaan kordaat de leiding, om die niet meer af te staan. Seijen plaatste zich tiende. Onmiddellijk daarop volgde een groote groep renners, w.o. onze landgenooten Lambrichts en De Hoog, die alien gelijk geplaatst werden in denzelfden tijd als de winnaar. Dan volg- den op 1 m. 30 een groep, waarin we bemerk- ten de Nederlander Frans Pauwels, zoodat onze vertegenwoordigers het er niet slecht hebben afgebracht. De winnaar Alb. Hen drickx legde de 169 km af in 4 uur 57 min, 11 sec., wat een gemiddelde uursnelheid betee- kent van 38 km 138 m. Op de wielerbaan te Zurich waren Wals— Pellenaars aan den slag in een 8-urenrit. Onze landgenooten plaatsten zich eerst voor de Belgen BuysseBilliet; en twee ronden volgden GuerraRigoni en BuhlerEgii. SchulteBoeijen, die ook aan dezen wedstrijd moesten deelnemen, konden wegens pasmoei- lijkheden Zurich niet tijdig bereiken, zoodat zij verstek moesten laten gaan. Onze plaatselijke renner Jan van Gelderen nam deel aan een wegwedstrijd te Laarne, met 38 vertrekkers. Hierin wist hij zich 2e te plaatsen, met een kleinen voorsprong ge- klopt door Brackman uit Gent. MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. De bestuurder gedood. Op het vliegveld Waalhaven is Zondagmid- dag een militair jachtvliegtuig van het type Fokker G 1 tijdens de landing verongelukt, waarbij de bestuurder, de 33jarige reserve le luitenant-v'lieger H. C. A. van Montfoort, vroeger piloot bij de K.L.M., om het leven ge komen is. De tweede inzittende, de mitrail- leur-schutter sergeant Lijs, werd licht ge wond. De machine sloeg over den kop en werd vrijwel geheel vernield. De wrakstukken zijn naar een van de hangars op Waalhaven over- gebracht. Men veronderstelt, dat het mecha- nisme van de remmen niet naar behooren heeft gefunctdonneerd, ten gevolge waarvan de neus van het toestel zich diep in den grond heeft geboord. De echtgenoote van den verongelukten vlieger, die op last der militaire autoriteiten door een militaire chauffeur met een andere dame per auto van Amsterdam naar Waal haven zou worden gereden, werd bij een bot- sing met een tegenligger nabij Ooegstgeest gewond door brekend glas. Met een andere auto kon de tocht worden voortgezet. ONGELUK MET EEN ZANDGRAAF- MACHINE. Vrijdagmorgen is de 44-jarige arbeider J. H. op het Westerhoofd te Schiedam door een zandgraafmachine gegrepen en emstig ge wond. De man klom uit een kuil toen de grijper van deze machine, die juist was ver- plaatst, omlaag werd gelaten. Hij raakte tus schen de tanden van den grijper bekneld, waardoor beide beenen en de linkerarm braken. Op adVies van Dr. de Mayer is hij 'naar het gemeenteziekenhuis gebracht, waar een van de beenen moest worden geampu- teerd. De toestand van het slachtoffer is zeer ernstig. EEN AVOND UIT Men schrijft aan de N. R. Crt.: Eenige maanden geleden werd te West- malle in Belgie, niet ver van de Nederland sche grens, een Nederlandsche automobilist, de heer Coenen uit Den Haag, op een avond aangehouden door twee soldaten, die hem van zijn auto beroofden, omdat ze graag een avondje te Antwerpen wilden uitgaan. Ze riepen den heer C. nog toe, dat hij zijn wagen op een van de Antwerpsche openbare pleinen kon terugvinden, hetgeen later ook het geval bleek te zijn. Hoewel het voorgevallene dus voor den betrokkene alleen maar een hoogst onaangenaam en tijdroovend avontuur is ge weest. heeft de Krijgsraad de beide jonge- mannen, die reeds 's anderdaags konden wor den opgespoord, duidelijk aan het verstand gebracht, dat gangstermanieren als deze in Belgie niet kunnen worden geduld en zeker niet in het leger. Het tweetal is nu door den Krijgsraad te Antwerpen tot vijf jaar gevan genisstraf veroordeeld. TWEE HOUTBOOTEN REEDS 41/2 MAAND ONDERWEG VAN ZWEDEN NAAR IERLAND. Twee houtbooten van de N.V. J. Vermaas' Scheepvaart Bedrijf te Rotterdam, de „Van Brakel" en de „Tromp" hebben ongetwijfeld een ..traagheidsrecord" gevestigd op de reis van Zweden naar Ierland. De schepen zijn n.l. ruim vier en een halve maand onderweg en liggen nu in Rotterdam te bunkeren, waar- na zij de reis naar Ierland zullen voortzetten. Zij hopen daar ongeveer een half jaar na het vertrek uit Zweden met de houtlading aan te komen. Beide schepen vertrokken 31 October 1939 van Rotterdam naar Aarhuus met een lading lijnkoeken. Op 6 November kwamen zij in Aarhuus aan en voeren in ballast naar Soder- talje in Zweden, waar een lading hout werd ingenomen voor Ierland. Op 18 November vertrok men van Zweden en een dag later werden de schepen door de Duitsche marine aangehouden en naar Swine- munde opgebracht. Veertien dagen later moesten ze opstoomen naar Stettin en terwijl de papieren werden gecontroleerd, hebben de schepen daar ruim vier maanden gelegen. Vorige week vertrokken ze van Stettin naar Rotterdam, waar de zeer verminderde kolen- voorraad werd aangevuld. FELLE BRAND BIJ COOPERATIE „SAMENWERKING" TE GRONINGEN. Vrijdagochtend om half zeven is een felle brand uitgebroken in het gebouw van de cooperatie ,,Samenwerking" in de Barestraat te Groningen. Op de eerste verdieping is de bakkerij gevestigd. Hier ontstond het vuur door uitstralende hitte in de schoorsteen, ten- •gevolge waarvan een houten stelling vlam vatte. De brand, welke zich snel uitbreidde, sloeg over naar de tweede verdieping, waar groote hoeveelheden kruidenierswaren en bak- kersartikelen waren opgeslagen. De brandweer die spoedig ter plaatse was, ondervond veel hinder van de geweldige hitte en den rook. De schade bleef beperkt tot een aangren- zend magazijn, waar slechts een geringe hoe- veelheid goederen door het vuur vernield werd. De zware rookontwikkeling heeft een groot gedeelte van het pand zwart geblakerd waar door aanvankelijk den indruk gewekt werd, dat twee verdiepingen waren uitgebrand. TWEE HAGENAARS VOOR STRAATROOF AANGEHOUDEN. De Amsterdamsche politie heeft een twee tal Hagenaars, een man en zijn meisje, aan gehouden, als verdacht van straatroof, waar voor zij dezer dagen voor den officier van justitie zullen worden geleid. Zij waren met een motorrijwiel naar de hoofdstad gekomen en toen dit vehikel op een gegeven oogenblik defect was geraakt, had de man laconiek een ander motorrijwiel van de Prinsengracht weg- genomen om zijn reis te kunnen vervolgen. KINDJE DOOD IN BED GEYONDEN. AMSTERDAM. Zondagochtend hebben buren bij een gezin in de Burgerstraat, toen z(j hier even op visite kwamen, het jongetje van 4 maanden voorover in de kussens dood in zijn bedje gevonden. Men had het 's nachts nog hooren huilen. De echtgenoot van de moeder van het kind, die niet de vader is, is door de politie aangehouden. Hij ontkent echter eenige schuld aan den dood van het kind te hebben. DEN HELDER. De beide Belgen, die gisteren bij Callantsoog werden gearresteerd onder verdenking van spionnage en voor ver- hoor naar Den Helder werden overgebracht, zijn gisteravond weer op vrije voeten gesteld. Het zijn twee Belgische handelsreizigers. TROEPENCONCENTRATIES. PARIJS. Vernomen wordt, dat Duitschland zijn troepenconcentraties in de Oostzeehavens heeft vergroot. De laatste vier maanden zijn in deze havens oefeningen gehouden in het in- en ontschepen van troepen. HET FRANSOHE LEGERBERICHT FARMS. Het Fransche legerbericht van hedenochtend luidt: Opnieuw artillerievuur in het gebied ten Westen van de Vogezen. Plaatselijk optreden van patrouilles. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN. De tekst van het heden uitge- geven legerbericht van het opperbevel van de Duitsche weermacht luidt als volgt: In den loop van 7 April ondernamen Duitsche vlieg- tuigen verkenningsvluchten boven het centrale deel van de Noordzee, alsmede boven Noord- en midden-Frankrijk. Ten Noorden van het eiland Sylt werden 24 Engelsche bommenwer- pers waargenomen. Onze jagers schoten 2 Britsche vliegtuigen neer en dwongen de overigen in Westelijke rich ting terug te kee- ren. Aan het Westelijk front ontstonden even- eens luchtgevechten. Hierbij schoten onze toestellen 4 vijandelijke vliegtuigen neer. Een ander toestel werd door het luchtdoelgeschut neergehaald. Drie eigen machines worden vermist. NOORSCHE TERRITORIALE W.ATEREN VERSPERD DOOR MIJNEN DER GEALLIEERDEN. PARIJS. De Fransche en Engelsche regee- ringen hebben vandaag meegedeeld, dat zij, in verband met de houding van Duitschland jegens de neutralen en het verkeer dat door de Noorsche territoriale wateren wordt onder- houden, om de blokkade te ontduiken, hebben besloten zich tegen dat verkeer te verzetten en daarom bepaalde zones van de Noorsche territoriale wateren door het leggen van mijnen onveilig voor de scheepvaart hebben gemaakt. LONDEN. De Geallieerde Regeeringen hebben vanochtend over de radio een verkla/- ring laten omroepen, dat zij Noorwegen er van in kennis hebben gesteld, dat zij zich het recht voorbehouden alle maatregelen te nemen om 't aan de Duitschers onmogelijk te maken in de Noorsche territoriale wateren hulpbronnen of faciliteiten te verkrijgen. De Engelsche en Fransche regeeringen hebben daarom beslo ten, het gebruik van de territoriale wateren voor hejtjvervoer van contrabande onmogelijk te maken. Medegedeeld wordt, dat 3 zone's in de Noorsche territoriale wateren door mij nen gevaarlijk voor de scheepvaart zijn ge maakt. Schepen die deze wateren zullen bin- nenvaren, zullen zulks op eigen risico moeten. idoen. Ter voorkoming dat schepen onbewust deze gebieden zouden binnenvaren, zaJ door Engais. sche vaartuigen worden gepatrouilleerd tot 48 uur na het leggen van de mijnen. In de verklaring wordt nog gezegd, dat de geallieer- den nooit het Duitsche voorbeeld van ruw geweld zullen volgen en dat het leggen der mijnen niet het vrije verkeer der Noorsche schepen met hun eigen havens zal belemme- rep. MIJNEN REEDS GELEGD. LONDEN. Van bevoegde 2ijde wordt ver nomen, dat het leggen der mijnen in de Noor sche territoriale wateren vanochtend bij het aanbreken van den dag met succes zijn be- eindigd. Het is gezamenlijk gedaan door de Fransche en Engelsche vloot. NOORSCHE VERKLARING VERWACHT. OSLO. Een uittreksel van de geallieerde nota aan Noorwegen is vanochtend in de ge- wone uitzending van de persberichten voor- gelezen voor de Noorsche radio. Er is ncg geen officieel commentaar te verkrijgen. Te 10 uur zal een gemeenschappelijkc bijeen- komst worden gehouden van de regeering en commissies van buitenlandsche zaken Na deze vergadering wordt een officieel commu nique verwacht.' Intusschen blijven niet- officieele kringen zeer terughoudend. BESPREKINGEN GEVOERD. KOPENHAGEN. Volgens een bericht uit Oslo hebben de Engelsche en de Fransche ambassadeur met den Noorschen premier en den minister van buitenlandsche zaken van ochtend vroeg besprekingen gevoerd. Verno men wordt, dat de Engelsche en Fransche gezant vanmorgen te 7 uur een bezoek hebben gebracht aan den Noorschen minister van buitenlandsche zaken. Tijdens het bezoek aan het ministerie van buitenlandsche zaken hebben zij aan de Noor sche regeering een nota overhandigd. Onmid dellijk werd minister Koht hiervan in kennis gesteld. Volgens berichten in de pers is Noor wegen niet van tevoren gewaarschuwd en is evenmin tot de Noocsche regeering een ver zoek gericht, dat Noorwegen zelf mijnen zou leggen. HET OPTREDEN VEROORDEELD. STOCKHOLM. Het optreden van de ge- allieerden in de Noorsche wateren wordt in officieele Zweedsche kringen als een groote schending van de neutraliteit beschouwd, die niet te scherp kan worden veroordeeld. Er is nog geen officieel commentaar gepubliceeid. DE ACHE IS NIET TEGEN DE NEUTRALEN GERICHT. LONDEN. Van de meest gezaghebbende zijde verneemt Reuter, dat de operaties tegen Duitschland zqn gericht en niet tegen de neutralen. Men verneemt, dat het vervoer van ijzererts tusschen Narvik en de Duitsche havens emstig belemmerd, zoo niet geheel is stop gezet. Het verluidt, dat deze actie ook tegen het vervoer van andere goederen was gericht. Engeland heeft inlichtingen gekre- gen volgens welke Duitsche schepen contra bande langs deze wegen vervoerden, en dat Duitschland dezen weg ook gebruikte om met oorlogsbodems zee te kiezen. De geallieerden zouden niet van plan zijn het gebied van den oorlog uit te breiden, maar zij zouden zeer scherp reageeren op iedere actie die Duitsch land zou ondememen tegen ScandinaviS.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1940 | | pagina 3